Тёмный

Rekuperacja | Czy było warto? | Rekuperacja wykonana samemu | Koszty 

@83kanal
Подписаться 7 тыс.
Просмотров 11 тыс.
50% 1

Subskrybuj kanał: tinyurl.com/4y5ecrp8
rekuperacja
wentylacja mechaniczna
rekuperacja wykonana samemu
rekuperator w pomieszczeniu ogrzewanym
rekuperacja koszty
jakość powietrza
wilgoć
czystość powietrza
czerpnia
wyrzutnia
rekuperator
czystość powietrza
jakość powietrza
budowa domu
dom z poddaszem
dom z garażem
działka
koszty budowy domu

Опубликовано:

 

17 дек 2023

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 95   
@Ewa-jd1fp
@Ewa-jd1fp 7 месяцев назад
Gratuluję samodzielnego zrobienia całej instalacji👋. Pozdrawiam i do następnego 🤗
@83kanal
@83kanal 7 месяцев назад
dzieki :) pozdrawiam
@Rafal38
@Rafal38 7 месяцев назад
Wyrzutnia lubi być mokra dobrze jak ma lekki spadek, aby kondensat mógł wylecieć. Co do suchości powietrza warto sprawdzać wilgotność bo można w ziemie przesuszyć powietrze - najlepiej jak rekuperator może sterować mocą względem wilgotności, albo chociaż dostosować sobie obroty według temperatury zewnętrznej. Ja np skręcam obroty jak jest poniżej -5 i jeszcze bardziej jak poniżej -10 bo potrafi spaść do 40%
@83kanal
@83kanal 7 месяцев назад
Lekki spadek na wyrzutni zrobiłem właśnie z tego powodu, który opisałeś :)
@p.k9252
@p.k9252 4 месяца назад
Przesuszanie powietrza wynika z tego, że macie za dużo punktów nawiewno - wyciągowych. 16 punktów to sporo. Ja mam u siebie w domu 10, w tym 3x sypialnia, salon, jadalnia, kuchnia, pralnia, WC, łazienka i garderoba, z czego garderobę i jadalnie mam bardzo mocno skręconą na anemostacie. Zrezygnuj z najmniej potrzebnych, np. skręcając do minimum (ale nie do max, żeby był lekki przepływ) punktów w wiatrołapie, gdzie jest praktycznie nie potrzebny, skręć mocno drugi nawiew w salonie, bo też jest niepotrzebny i sytuacja się ciut poprawi. Spory bałagan z tymi rurami ale zawsze ciężko je upiąć w takim pomieszczeniu. Brakuje mi tłumików na instalacji ale jak hałas nie przeszkadza to ok. Załóż też na końcu czerpni i wyrzutni jakąś kratkę, bo prędzej czy później coś zechce wejść do instalacji i zrobi niemały problem.
@joannajaworska0000
@joannajaworska0000 7 месяцев назад
Mieszkam w Niemczech, gdzie domy niskoenergeryczne często nie mają żadnej wentylacji oprócz łazienki (ale bez nawiewników), w bloku mieliśmy wywietrznik tylko w łazience. Efektem była wysoka wilgotność, wiecznie kondensujaca się para w sypialni czy kuchni. Od 10 lat mieszkamy we własnym domu i mamy rekuperacje. Mogę tylko polecić. W końcu nie mamy wysokiej wilgotności, powietrze jest świeże, zima faktycznie nie trzeba otwierać okien. Poza tym odzysk ciepła faktycznie widać w rachunkach (mamy gaz) i dużo później włączamy ogrzewanie w sezonie.
@robs237
@robs237 7 месяцев назад
Często musi Pani czyścić kanały wentylacyjne? Z jakiego materiału są one wykonane?
@joannajaworska0000
@joannajaworska0000 7 месяцев назад
@@robs237 Co do materiału, to nie pamiętam. System wygląda inaczej niż te z Polski,kanały nawiewowe są w podłogach, maja przekrój prostokąta a wywiewniki są zabezpieczone filtrem z takiej jakby gąbki (którą można czyścić lub wymieniać, ja je czyszczę co miesiąc, po 2ch latach wymieniamy na nowe). Kanały co 3-4 lata sprawdzić należy urządzeniem mierzącym przepływ powietrza i kamerą. Można je w takim odstępie czyścić lub raz na 5-6 lat. Dodatkowo co roku mamy przegląd i czyszczenie urządzenia, wymiana filtrów co 6 miesięcy. Po 6 latach musieliśmy wymienić jeden z wentylatorów. Ja mam urządzenie firmy Pluggit, korzystam z programów, które są dostępne W systemie a regulują intensywność wymiany powietrza np. w tygodniu przed południem jest ona najmniejsza a zwieksze się popołudniu, gdy w domu przebywają wszyscy domownicy, wieczorem ok 22ej drugiej przez godzine najintensywniej pracuje by przejść na cichy tryb nocny.
@MrCzucz
@MrCzucz 7 месяцев назад
@@robs237 Ja mam zrobione z takich zielonych karbowanych rurek. Z resztą kolor nie ma znaczenia. Za czystość kanałów odpowiadają filtry. Mam dodatkowy filtr wstępny przed rekuperatorem, 2 filtry w rekuperatorze i w każdym anemostacie wyciągowym. Filtry wymieniam co 4 miesiące, koszt praktycznie żaden. W rurach nie ma grama kurzu po 3 latach.
@Damian021nL
@Damian021nL 5 месяцев назад
Super robota, skąd czekałeś widzę?
@83kanal
@83kanal 5 месяцев назад
Głównie z netu
@jarekszefer9832
@jarekszefer9832 7 месяцев назад
Na pierwszym rzut oka profeska, nie jedna firma by to gorzej wykonała 👌 Tylko zadbaj o to ocieplenie kanałów.
@piotrjurek9546
@piotrjurek9546 27 дней назад
Ciekawy filmik dzięki bardzo, jakie fi kanałów spiro dałeś w podłodze? zastanawiam się miedzy 75 a 90
@83kanal
@83kanal 27 дней назад
Hej, u mnie 75
@piotrjurek9546
@piotrjurek9546 24 дня назад
@@83kanal srednica wewnęrezna czy zew?
@83kanal
@83kanal 22 дня назад
taka: hurtowniawentylacyjna.pl/produkt/smartflex-airflex-spectra-rura75/
@stencilm
@stencilm 7 месяцев назад
Ta wełna za zewnątrz to pomyłka. Wyrzuć to bo jak już nie jest to za chwilę będzie cała mokra. Nie ma na niej ciągłości folii/taśmy. Izolacja wystarczyłaby do momentu przejścia przez ścianę. Dalej to same kłopoty bo albo musisz zastosować kauczuk albo kanały eps. Ta otulina z wełny się do tego nie nadaje. Nawet brak tej izolacji nie wpłynie na instalację. Ważne żeby była instalacja od strony domu żeby się woda nie wykraplała + spadek na wyrzutni.
@bartlomiejmocior
@bartlomiejmocior 6 месяцев назад
Tak, wełna po stronie zimnej to pomyłka. Po stronie zimnej, od strony podbitki, nie ma sensu robić izolacji, gdyż tam nie ma przejścia z zimnego na ciepłe, robisz izolację po to żeby w strefie ciepłej nie było przejścia przez punkt rosy i żeby nic się nie wykraplało. Na dworze to nie ma sensu, bo nie będzie przejścia przez punkt rosy....
@Mlodywierzacy
@Mlodywierzacy 6 месяцев назад
Też mam taki rekuperator , ale jeszcze nie uruchomiony. Jak oceniasz głośność ? Wilgotność w domu ?
@83kanal
@83kanal 6 месяцев назад
Jest obecnie zamknięty na poddaszu obok pomieszczenia mieszkalnych. Praktycznie go nie słychać. Jeżeli chodzibo wilgotność to tak pół na pół. Zależy od tego jak kto jest na to wrażliwy.
@Mlodywierzacy
@Mlodywierzacy 6 месяцев назад
@@83kanalale ile masz tej wilgotności ?
@robertol5946
@robertol5946 6 месяцев назад
Moja żona na początku otwierała okna z przyzwyczajenia życia w mieszkaniu. Obecnie zimą, nie robi tego w ogóle i nie narzeka na brak świeżego powietrza. Ja jestem bardzo zadowolony. Mam reku z czujnikiem wilgotności. Wszystko montowałem sam. Nawet nie zamontowałem nagrzewnicy wstępnej, ale to najwyżej 1-2 h roboty. Przy obecnych temperaturach wydaje się zbędna bo rura od czerpni jest nieocieplona poprowadzona niemal przez cały garaż więc zanim powietrze dotrze do rekuperatora to już się zdąży trochę ogrzać. Zrobiłem tak celowo właśnie dla testów. Reku chodzi cały czas na 1 biegu. W nocy gdy jest bardzo cicho słychać lekki szum bo sypialnię mam blisko kotłowni, gdzie umieściłem reku. Gdy było -10 st.C słyszałem, że w nocy rekuperator kilka razy wyłączał się na killa minut. Prawdopodobnie aby nie nawiewać powietrza o zbyt niskiej temperaturze.
@GeniusBrilliant
@GeniusBrilliant 6 месяцев назад
hej, szum słychać od samego rekuperatora czy z nawiewów/wywiewów? podcinałeś drzwi czy do każdego pomieszczenia masz poprowadzone nawiew i wywiew ?
@robertol5946
@robertol5946 6 месяцев назад
​​@@GeniusBrilliantszum słychać przez kanały wywiewne i nawiewne. Im dalej od rekuperatora tem słabiej słychać. W salonie nie słychać w ogóle bo jest najdalej. Lekkie buczenie też niesie się po ścianach w pobliżu kotłowni, bo rekuperator wisi na ścianie odsunięty od niej tylko 5 cm listwą drewnianą. Ale zaznaczam, że wszystkie te dźwięki słychać tylko gdy jest kompletna cisza w domu. W pokojach mam po 2 nawiewy. Wywiewy tylko w łazienkach, kuchni przy kominku i w korytarzach. Drzwi podcięte.
@83kanal
@83kanal 6 месяцев назад
@GeniusBrilliant drzwi przy rekuperacji muszą być podcięte
@GeniusBrilliant
@GeniusBrilliant 6 месяцев назад
@@83kanal tak też myślałem, ale spotkałem się z opinią że jak zrobimy nawiew oraz wyciag w tym samym pomieszczeniu a nie nawiew wewnatrz, wyciag w korytarzu to wtedy nie ma potrzeby podcinania
@marcinbaazy1692
@marcinbaazy1692 6 месяцев назад
@@GeniusBrilliant no nie trzeba wtedy podcinać drzwi, ale sama instalacja droższa bo więcej kanałów musisz dac.
@morhol87
@morhol87 7 месяцев назад
Czy jest jakiś program w którym można sobie taką rekuperację zaprojektować?
@83kanal
@83kanal 7 месяцев назад
Kiedyś coś widziałem w necie ale raczej ciężko coś fajnego i darmowego znaleźć
@krzysztofskrzypek877
@krzysztofskrzypek877 7 месяцев назад
Co za pytanie ?
@md1983
@md1983 5 месяцев назад
A jak przy -15st, nawiewa lodowate powietrze do domu?
@83kanal
@83kanal 5 месяцев назад
? Nie 🙂
@mateuszkwiecien4320
@mateuszkwiecien4320 7 месяцев назад
Straszne ilosci pradu bierze ten rekuperator
@jarekszefer9832
@jarekszefer9832 7 месяцев назад
I kolejny temat , gdzie przydały by Ci się podliczniki, albo smart gniazdka. Materiały będą konkretniejsze i zawierały sam nektar 😜
@Prezesshuffle
@Prezesshuffle 6 месяцев назад
A nie chorujecie częściej przy rekuperacji? Bo to jednak ciągły przeciąg. Tez taka opinie słyszałem. I czy można w nowym domu wrócić z rekuperacji do tradycyjnej wentylacji?
@83kanal
@83kanal 6 месяцев назад
Przeciąg? To jakieś bajki. Do wentylacji grawitacyjnej można wrócić jeżeli się zadba o kanały do wentylacji grawitacyjnej, ale to bez sensu, bo przy rekuperacji takie wywietrzniki trzeba zamknąć. Nie może to działać jednocześnie. Pozdrawiam :)
@user-pn6vh4vh7h
@user-pn6vh4vh7h 7 месяцев назад
Ile prądu pobrał w 4 miesiące ?! Pozdrawiam
@83kanal
@83kanal 7 месяцев назад
154 kWh - tak pokazuje aplikacja. Dużo nabija grzałka.
@MrCzucz
@MrCzucz 7 месяцев назад
urządzenie pobiera jakieś 15-30W. Mi bierze rocznie 280-300 kWh razem z grzałką. (potrzebna w czasie dużych mrozów)
@ukasznaruszewicz3075
@ukasznaruszewicz3075 7 месяцев назад
Dlatego tak wyglada zużycie bo kanały są na zewnątrz. Grzałki się często załączają. Pokaz zdjęcie jaki nawiew i jaki wywiew. Jaka wychodzi sprawność ? Sprawdz czy nie masz wody w wymienniku, w nowych budynkach na początku rekuperacja osusza dom tzn. ściany i sufity w których jest sporo wilgoci.
@stencilm
@stencilm 7 месяцев назад
@@83kanal wyłącz grzałkę całkowicie, bezsensowny wydatek kwh, masz pompę która to powietrze podbije dużo mniejszym kosztem. jeżeli temp na nawiewie jest niekomfortowa to problem leży w izolacji kanałów bo centrale masz bardzo dobrą.
@po_co_mi_to
@po_co_mi_to 7 месяцев назад
W nowym budynku sie oplaca w stary budynki nie ma to sensu.
@MrCzucz
@MrCzucz 7 месяцев назад
Opłaca się tak samo w starym jak i nowym. Jakie to może mieć znaczenie czy stary czy nowy?
@po_co_mi_to
@po_co_mi_to 7 месяцев назад
@@MrCzucz jeśli koszty zabudowy rekuperacji w nowym budynku np to 10 tys to w starym 40 tys widzisz różnicę?
@MrCzucz
@MrCzucz 7 месяцев назад
@@po_co_mi_to skąd takie koszty?
@po_co_mi_to
@po_co_mi_to 7 месяцев назад
@@MrCzucz nowy budynek jest pusty. W starym czyli w zamieszkalym jak przeprowadzisz rekuperację bez niszczenia podłóg stropów wylewek tynków? Po zniszczeniu musisz doprowadzić do stanu poprzedniego a ty takich kosztów nie liczysz? W moim przypadku rekuperacja nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego czy też jakiegokolwiek innego. Jedynie wysycenie pueniedzy
@jedenznich6680
@jedenznich6680 7 месяцев назад
​@@po_co_mi_toprzecież nikt normalny nie montuje rekuperacji bez remontu domu. Jak robisz remont generalny to wtedy opłaca się zrobić rekuperację bo te wszystkie czynności które musiałbyś wykonać przy montażu rekuperacji i tak zrobisz bo robisz wszystko
@jarekszefer9832
@jarekszefer9832 7 месяцев назад
Uwielbiam ten argument czystego powietrza 🤦 Rozumiem świeższego z małą ilością CO2, ale czystego 🤣 Żeby posiadać czyste powietrze dzięki reku trzeba: - posiadać wysokiej klasy filtry różnego rodzaju, a nie tylko fizeline czy jakieś HEPA które wyłapują trochę kurzu i odchody owadów, - filtry trzeba wymieniać min. Raz na kwartał, a nie raz w roku, - trzeba czyścić wszystkie kanały oraz centrale co najmniej dwa razy w roku, - czyścić też czerpnie, - odgrzybiać itd. Jak ludzie korzystają z reku i jak często ją serwisują 🤔 Więc bajki o czystości powietrza to....🤷
@MrCzucz
@MrCzucz 7 месяцев назад
Jeśli masz filtry i je wymieniasz to kanały są czyściutkie. Dużo robi filtr wstępny. Bardzo dużo robi i nie trzeba żadnych filtrów HEPA. Wymiana co 3-4 miesiące załatwia sprawę.
@jarekszefer9832
@jarekszefer9832 7 месяцев назад
@@MrCzucz w większości komentarzy zgadzam się z Panem ,ale takiego komentarza powielającego mity o reku , to się nie spodziewałem. Mam przyjemność serwisować wentylację od kilku lat i różne cuda można z nich wyjąć. Polecam założyć taki rodzaj wentylacji i go nie czyścić przez rok, potem wynająć robota który przejedzie się po kanałach i centrali , zobaczymy czy nic nie wyciągnie 🤷 Nawet w sterylnych budynkach jak szpitale czy biblioteki po pół roku kanały i centrala są zawalone brudem. Zwykle filtry wyłapują tylko kurz, owady i pyłki roślin. I to nie wszystkie. Zwykle filtry nie wychwycą zapachów , smogu, bakterii, drobniejszych pyłków, wszystkich owadów itd. Więc jak powietrze może być czyste...🤔 Lub co oznacza czyste powietrze..?
@jarekszefer9832
@jarekszefer9832 7 месяцев назад
@@MrCzucz a kto wymienia filtry regularnie co 3 miesiące... 🤔🤷
@MrCzucz
@MrCzucz 7 месяцев назад
@@jarekszefer9832 Jak ktoś nie dba o swoje to trudno. Ja czyszczę / wymieniam filtry co 3-4 miesiące. Kanały mam jak nowe w środku. Ani to skomplikowane, ani drogie, ani nie zajmuje dużo czasu. Smrodu z komina sąsiada na pewno się nie pozbędziemy. Ja mam to szczęście, że mieszkam w dosyć luźnej zabudowie i rzadko takie zapachy goszczą w moim domu. Większość sąsiadów grzeje gazem. Czyste powietrze dla mnie to takie bez pyłków, kurzu i owadów. Z bakteriami może nie przesadzajmy 🙃. Nie oczekujmy cudów od systemu wentylacji mechanicznej. Wystarczą mniejsze rachunki za ogrzewanie i nazwijmy to czyste powietrze.
@rezystor1990
@rezystor1990 7 месяцев назад
​@@MrCzucz Jaką mamy alternatywę? Wentylacja grawitacyjna, która nie ma żadnych filtrów i działa kiedy chce i jak chce? Często z powodu różnicy ciśnień kanał wentylacyjny robi za czerpnie a nie wyrzutnie i w tedy zaciągamy powietrze przez przewód nie czyszczony nawet przez kilkadziesiąt lat... W porównaniu do tradycyjnego systemu powietrze jest czyste a to czy tak będzie stale zależy już od użytkownika.
@bartolo2369
@bartolo2369 7 месяцев назад
nie kumam tego, po to mam domek, żeby sobie okna pootwierać, a nie kisić się jak w bloku - masakra z tą rekuperacją ...
@jarekszefer9832
@jarekszefer9832 7 месяцев назад
To następna sprawa do kosztów budowy. Po co kupować droższe i zimniejsze okna otwierane skoro chce się mieć reku 🤷
@domnakretej
@domnakretej 7 месяцев назад
Cześć Przy rekuperacji nie otwierasz okien bo nie masz potrzeby, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby je mieć otwarte 24h na dobę. Wolna wola. Ja w zimę nie otwieram okien bo okna mi nie parują i nigdy nie ma zaduchu. W lato natomiast nie otwieram bo nie zamontowałem moskitier i nie chcę żeby mi muchy wleciały oraz jak chłodzę klimą podczas upałów to szkoda marnować ten chłodzik przy otwartych oknach. Sam fakt posiadania rekuperacji nie jest żadną przeszkodą jeśli lubisz mieć otwarte okna.
@RafalGudzowski
@RafalGudzowski 7 месяцев назад
Okna zaczniecie otwierać latem, bo rekuperacja bez klimy to potwornie wysoka wilgotność, co przy wysokich temperaturach tworzy zaduch nie do wytrzymania. Rotor to nie jest rekuperator. On nie odprowadza wilgoci do kanalizacji, więc musi wyrzucać ciepłe powietrze, żeby zmieścić parę wodną wyprodukowaną przez rodzinę. Ludzie zawsze produkują więcej niż potrzeba i rolą wentylacji jest odprowadzenie jej nadmiaru. Jeśli przesusza to znaczy, że "wymiana" powietrza jest za duża. U Pana niestety nie można ustawić rozsądnego poziomu strumienia wentylacji w nocy, gdyż ma pan anemostaty poza sypialniami, więc normalny rekuperator by się w takim układzie nie sprawdził. Jest pan skazany na wysokie obroty, odzysk wilgoci i szum. Trzeba udawać zadowolonego. PS. Wyrzutnię robi się pionowo przez dach tak jak przy wentylacji grawitacyjnej. Dzięki temu, że wilgotne powietrze jest lżejsze to unosi się ku górze i wspomaga pracę wentylatorów, a w sytuacjach awaryjnych mamy minimalną wentylację. Przy okazji nie ma problemu z zaciekami i lodem na elewacji. Kanały spiro to porażka. Nie da się ich dobrze zaizolować, bo para dostanie się przez każdą drobną szczelinę pod wełnę i ta będzie po latach mokra i zniszczy klej. Kanały kupuje się z fabryczną paroizolacją lub z epp, który jest izolacją sam w sobie. Pozdrawiam serdecznie.
@domnakretej
@domnakretej 7 месяцев назад
Przy wysokich temperaturach i braku klimy każdy otwiera okna bez znaczenia tu jest czy masz reku czy went. graw. Jesteś użytkownikiem sprawnie działającej reku czy kolejny znachor monter? Moze jeszcze bedziesz przepływy na anemostatach regulował. Daj spokój z tymi głupotami.
@RafalGudzowski
@RafalGudzowski 7 месяцев назад
@@domnakretej Otwarcie okna nie poprawi sytuacji, bo wilgotność na dworze latem połączona z tą, którą wyprodukuje człowiek tworzy w domu zaduch. Przy klimatyzacji nie zaleca się otwierania okien. Wymuszona wentylacja i klimatyzacja niewielkiej mocy w trybie dry zapewnia komfortowe warunki. Anemostatów nie trzeba regulować.
Далее
Mieszkamy! | Tak wygląda parter
11:00
Просмотров 12 тыс.
Brak prądu | Jak się zabezpieczacie?
5:16
Просмотров 3,2 тыс.
#16 WENTYLACJA - CZY REKUPERACJA SIĘ OPŁACA ?
19:08
Просмотров 156 тыс.
Ile kosztuje pompa ciepła?
8:14
Просмотров 2,3 тыс.