50:26 Gravitačnú potenciálnu energiu gule by som vypočítal pomocou objemu a tlaku, kde gravitačný tlak je p=2/3πG(Ro)^2R^2 a objem V =4/3πR^3, potom energia je dE=p. dV=8/3π^2G(Ro)^2x^4dx E=-8/15 π^2G(Ro)^2R^5=-3/10GM^2/R. Môžeme tiež uvažovať, že v hĺbke R1 je gravitačný tlak p=2/3πG(Ro)^2(R1^2-R2^2) , kde tlaková energia je E=-2/3πG(Ro)^2(R1^2-R2^2)4/3πR2^3=nhf, čo by zodpovedalo určitému počtu fotónov n s frekvenciou f v objeme R2. Zo vzťahu vyplýva, že gravitačná hustota telesa je p/c^2, t. j. pV/c^2 gravitačná hmotnosť, ktorá je súčasťou celkovej hmotnosti telesa pV/c^2+M= konštanta (pozri veľmi silný princíp ekvivalencie)
Ked zoberiem kvapalinu a roztocim, tak nebude ziadna hmota v strede, ale centrum neutronovej hviezdy alebo black hole bude uplne prazdny, samozerejme ze tam nieco bude, ale nieco co este nepozname.
Pane Filku, to co píšete, je nesmysl. I nitro rotující Země je v tekutém stádiu, hvězdy rotují a jsou z plazmatu. Ani planety s tekutým jádrem, ani rotující hvězdy nemají prázdné centrum. Naopak hustota roste směrem ke středu objektu. Úplně stejně je tomu u neutronové hvězdy. Stejně tak má i černá díra extrémně husté centrum, určitě tam není prázdnota. Jak je řečeno v přednášce, může sice nastat extrémně rychlá rotace, která neutronovou hvězdu rozmetá, ale pak je prázdné nejen centrum, ale prázdnota je i všude všude. Podle mě si bohužel představujete úplně něco jiné, než je gravitačně držený velmi hmotný objekt. Vaše závěry vychází z představy rotace kapaliny v nádobě. Tam ovšem od rozmetání drží kapalinu stěny nádoby. V centru může být až prázdno, protože ji nedrží gravitační centrální síla.
@@yose42 No ja sa pytam na rovnice v rotujucej neut. hviezde a rot. black hole, urciteho polomeru, ze kde je tam sustredena hmota, lebo v ciernej diere asi ta hmota neprichadza cez stred a nehromadi sa tam, ale prichadza cez povrch a mala by byt tesne pod pocrchom, staci par nanometrov hustej hmoty a mame dost hmoty na to, aby uz nepustila ziarenie vonku, lebo sila tej hmoty je silnejsia, ako energia fotonov z nej unikajucich. A kedze tam prestava fungovat cas, lebo cas je vlastnostou hmoty a este je tam teplota blizka 0 K, tak ta hmota pod povrchom / SCHW. polomerom pre danu hmonost /, moze len kvantovo interagovat, a este tu mame entanglovane pary castic a mame dalsi informacny paradox. Takze sa pytam, na rovnice, kde je ta hmota ? Su nejake vo vasej hlave ?
@@PavolFilek Pane Filku, teď začínáte míchat spoustu různých věcí, provázání kvantových stavů, informační paradox ... Přestávám tak rozumět tomu, co vlastně chcete diskutovat. V neutronové hvězdě, i rotující, roste hustota směrem k centru. Při kolapsu neutronové hvězdy hmota padá pod Schwarzildův poloměr (sledujeme z pohledu pozorovatele spojeného s kolabující hmotou). Uvnitř neutronové hvězdy ani černé díry opravdu není prázdno.