Тёмный

Rosjanin ucieka na Zachód radzieckim supersamolotem. Amerykanie poznają tajemnice MiGa-25. 

Powojnie
Подписаться 280 тыс.
Просмотров 1 млн
50% 1

Hej, w tym odcinku serii Powojnie opowiem o brawurowej ucieczce na Zachód Migiem-25. 6 września 1976 porucznik Wiktor Bielenko przeleciał sowieckim supersamolotem do Japonii na cywilne lotnisko w Hakodate. Naddźwiękowy myśliwiec przez lata siał postrach wśród państw NATO. Zachodni eksperci byli zdania, że maszyna jest prawdopodobnie szybsza i niebezpieczniejsza od tych z których korzystają natowskie armie. Sowietom przez lata udawało się utrzymać w tajemnicy dane techniczne MiGa-25. Tak było aż do wrześniowego popołudnia 1976 roku.
Ucieczka sowieckiego pilota byłą niezwykle ważna dla dalszego przebiegu Zimnej Wojny. Maszyna zanim została zwrócona Moskwie wcześniej przez kilka tygodni była prześwietlana przez japońskich i amerykańskich ekspertów budowy myśliwców. Natomiast Wiktor Bielenko otrzymał w Stanach Zjednoczonych azyl polityczny. Potem przez wiele miesięcy był przesłuchiwany przez CIA ujawniając wiele tajemnic sowieckiej armii.
Jeśli jesteście ciekawi jak do tego doszło zapraszam Was na najnowszy odcinek serii Powojnie.
Większość materiałów wykorzystanych w filmie pochodzi z domeny publicznej.
Po obejrzeniu filmu zachęcam Was też do zainteresowania się odcinkiem extra z kontynuacją tego tematu i opisem losów Wiktora Bielenki po ucieczce z ZSRR:
• Co stało się z Wiktore...
Bardzo dziękuję za wsparcie w serwisie Patronite! Dzięki otrzymanym od Was środkom wydam pierwszego audiobooka :)
Przypominam też, że na stronie
powojnie.sklep.pl
dostępna jest moja pierwsza książka Jak Moskwa oszukała Zachód w 1945 roku. Osobom które już ją zdobyły bardzo dziękuję za zakup. Życzę udanej lektury!
A teraz zapraszam do oglądania najnowszego odcinka.

Наука

Опубликовано:

 

6 апр 2023

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 568   
@Powojnie
@Powojnie Год назад
UWAGA! WAŻNA INFORMACJA! W filmie mówię, że Bielenko powrócił do Rosji po 1995 roku. Użyłem złego słowa. Miałem na myśli, że odwiedził swoją ojczyznę, a nie, że w niej ponownie zamieszkał. Opowiedział o tym jednemu z japońskich dziennikarzy podczas wywiadu udzielonego w drugiej połowie lat 90-tych. Pisały na ten temat również rosyjskie gazety w 2001 roku. Dlaczego w tym czasie nie został zatrzymany przez rosyjskie służby? Być może wynikało to z chaosu jaki panował w Federacji Rosyjskiej za czasów Borysa Jelcyna. Jakie były okoliczności tamtego przyjazdu to również pozostaje tajemnicą. Jednocześnie faktem jest, że wydany został w jego sprawie zaoczny wyrok śmierci, który obowiązuje do dzisiaj. Bielenko przebywa obecnie w Stanach Zjednoczonych.
@pangroszek3498
@pangroszek3498 Год назад
Na zachód czyli na wschód. Generalnie rozumiem że idzie o "wyższy poziom abstrakcji" czyli o "kraje zachodnie" ale uciekał na wschód ;). A co do Bielenki pewnie glejt dostał (listy żelazne).
@prawdakuje1152
@prawdakuje1152 Год назад
Mieszkalem 46 lat w Szczecinku i w tym okresie Ruskie ludzie i Ruskie wojsko tam jak przyjaciel obok byli zyli = nie bylo zagrozenia zadnego problemu A prostaczkom sie to jako umyslowo chorym zle widzi bo im wode z muzgu robia cszarzydzi =zenada
@nowy5
@nowy5 Год назад
@@pangroszek3498 wątpię w jakieś listy, Rosja i tak użyłaby ich tylko jako przynętę, to były czasy w Rosji, gdy śmiano się, że można wyprowadzić z portu łódź podwodną za pół litra, a co dopiero jaki jeden człowiek w czasach smuty
@pangroszek3498
@pangroszek3498 Год назад
@@nowy5 Chyba żeby za tym człowiekiem stal prezydent USA CIA i kilka skrzynek wódki co oczywiste ;). Ktoś na lewych papierach w USA (powiedzmy taki program ochrony świadków) z USA by nie wyjechał do Meksyku czy Kanady bez klepnięcia odpowiednio wysoko.
@maciejluczkiewicz
@maciejluczkiewicz Год назад
Bielenko zaocznie został skazany na karę śmierci i wyroku nigdy nie odwołano. Nigdy też nie wykonano. Bardzo ciekawa jest też historia próby ucieczki fregaty "Storożewoj". Historia jest o tyle ciekawa, że przywódcą buntu był... oficer polityczny Walery Sablin. Uwięził kapitana i chciał dopłynąć do Leningradu, zacumować obok "Aurory" i wygłosić w telewizji orędzie do ludzi, bo podobno nie podobało mu się porzucenie rewolucyjnych ideałów przez ZSRR epoki Breżniewa. Został zbombardowany przez własne lotnictwo, kapitan uwolnił się i postrzelił Sablina, co pozwoliło opanować okręt. Nie chciano przyznać się do skandalu i oficjalnie okręt miał uciekać do Szwecji, bo początkowo rzeczywiście obrał taki kurs, ale tak musiał płynąć by wpłynąć do Zatoki Fińskiej. Historia była inspiracją dla Toma Clancy'ego do napisania "Polowania na Czerwony Październik" i jest ciekawa ze względu na niejednoznaczność. Najlepsze jest to, że Sablina rozstrzelano, ale po latach zmniejszono mu wymiar kary do... 10 lat więzienia. Jakby to cokolwiek zmieniło. Mało znany i też bardzo ciekawy jest zamach na Breżniewa, dokonany przez dezertera przy użyciu 2 pistoletów TT. Breżniew miał tyle szczęścia, że został pomylony z jednym z kosmonautów, którego miał powitać. Zginął ochroniarz z KGB a kosmonauta został ranny. Zamachowiec trafił do szpitala psychiatrycznego, ale w latach 90-tych wyszedł na wolność. To mało znana historia, ale niemal filmowa i warto o niej opowiedzieć. W sumie dziwi mnie czemu mało znana, bo wszystko rozegrało się przed kamerami telewizyjnymi na żywo i zobaczyły to masy ludzi.
@adamdabrowski5618
@adamdabrowski5618 Год назад
Jurij Gagarin, nie pił, nie palił, i ćwiczył całe życie, żeby móc spędzić 108 minut poza związkiem radzieckim :)
@Wolf0180pl
@Wolf0180pl Год назад
oj tak
@luckyluck6563
@luckyluck6563 Год назад
Moim zdaniem swoje musiał wypić jak to u Rosjan...
@tomaszw239
@tomaszw239 Год назад
W którejś książce Daukszewicza czytałem o tym jak kabareciarze po spożyciu pewnej ilości % wpadli na pomysł konkursu pieśni antyradzieckiej gdzie wygrał taki utwór: I tylko szkoda że w tę noc kwietniową, ciągnąc za sobą smród spalin w kosmos poleciał nie cały Związek a tylko jeden Gagarin.
@SKYLIMI
@SKYLIMI Год назад
​@@tomaszw239😂😂😂 Dobre👍👍👍 nie ma to jak dobry dowcip
@maciejluczkiewicz
@maciejluczkiewicz Год назад
@@tomaszw239 Nie tyle kabareciarze, co było to śpiewane w wielu miejscach i jest śpiewane do dziś. Podpowiem - na melodię z czołówki filmu "Ewa chce spać". I byś nie szukał - cały test załączam Żył na Syberii major Gagarin W chatynce z brzozy karelskiej, Hodował żonę i córek parę, Co oczy miały niebieskie. La, la, ole, co oczy miały niebieskie Codziennie rano zwierzał się żonie: „Nuda”, powiada, „niezmierna”, Potem przed chatkę wynosił leżak I czytał książki Żil Verna. La, la, ole... Raz wyniósł leżak aż na pagórek, Żeby odpocząć po pracy, Tam go dobiegły wołania córek: „Tato, ach tato, Kozacy!” La, la, ole... Patrzy - faktycznie, z kopyt tętentem Kibitka przed chatą staje, A z niej wysiada w burce rozpiętej Kozak z olbrzymim nahajem. La, la, ole... Jurij w tri miga jaszczik spakował, Pożegnał żonę i chatę, Potem w kibitce usiadł bez słowa I w dal pojechał z sołdatem. La, la, ole... Długo jechali tak na trzy zmiany, Jurij i Kozak z jamszczykiem, Kraj Rad łopotał transparentami, A lud ich witał okrzykiem. La, la, ole... W ciemnej ziemiance, gdzieś za Uralem, Do pracy zagnany z mety Siedem instrukcji przeczytać musiał, Wypełnić cztery ankiety. La, la, ole... Na kark mu wdziali waciak kosmiczny, Co złote miał epolety, Jurij wziął jeszcze butelkę whisky, I wsiadł do wnętrza rakiety. La, la, ole... Potem mu dali nagan nabity, Torbę z lornetką i mapą. W kabinie wisiał portret Nikity Nad pozłacaną kanapą. La, la, ole... Przybył sekretarz, dwóch gienierałów, I kilku cywilów z Czeka, Wszystko sprawdzili, zamknęli włazy I zanitowali wieka. La, la, ole... Jakiś marszałek nacisnął pedał, Ogień ukazał się w rurze, Jurij się zdążył trzykroć przeżegnać I poszybował ku górze. La, la, ole... Nad Ameryką jęki okropne Wstrząsnęły jego uszami, To kapitalizm lud tam katuje, Ciskając weń dolarami. La, la, ole... Gdzieś nad Afryką fetor straszliwy W nos Sybiraka uderzył, To kolonializm gnije okrutny, „A dobrze”, powiada, „cholerze”. La, la, ole... A nad Tajwanem wychodka użył, Zapisał, że stolec zdrowy, A że się zbliżał koniec podróży, Przeszedł na lot docelowy. La, la, ole... Gdzieś w kukurydzy statek zlądował, W miejscu obranym od dawna, Jurij wyskoczył, zasalutował: „Gdie tu kammanda jesť glawna?” La, la, ole... Były ministry, był i Nikita, Salutowali Kozacy, I krzyczał „Hurra” lud co przygnano Z pobliskich obozów pracy. La, la, ole... Jakiś pop z brodą szczerze się wzruszył: „Chwała Ci, o Gagarinie! Socjalizm sczeźnie, komunizm zgnije, A Twoja sława nie minie” La, la, ole... I szkoda tylko, że w noc kwietniową Ciągnąc za sobą smród spalin Nie cały Związek wyleciał w kosmos, A tylko jeden Gagarin. La, la, ole, a tylko jeden Gagarin. Zresztą wpisz sobie w YT "Gagarin! Ustrzyki Górne czerwiec 2011" i posłuchasz :)
@Max777E
@Max777E Год назад
Fajny materiał. Pozwolę sobie dorzucić moje trzy grosze odnośnie parametrów lotnych MiGa, a konkretnie jego domniemywanej i faktycznej zwrotności. Przede wszystkim to, czego w tym zakresie domniemywali (głównie) Amerykanie, nie jest istotne w całej sprawie, więc ich "rozczarowanie" niską zwrotnością można pominąć głębokim milczeniem. Dlaczego? Bo brakuje w tej historii niezbędnej (moim zdaniem) informacji o ówczesnym systemie lotnictwa wojskowego w ZSRR, która wyjaśniłaby DLACZEGO MiG-25'ty był taki, jaki był - duży, ciężki i niekoniecznie zwrotny jak mucha. Nie musiał i nie miał taki być. Lotnictwo ZSRR dzieliło się na dwa podstawowe rodzaje: tzw. frontowe i obrony przeciwlotniczej. Ten podział obowiązuje nadal, choć z czasem uległ pewnym modyfikacjom. W obu decydującą rolę grały oczywiście myśliwce, ale projektowane nieco odmiennie, zależnie od zadań wykonywanych w ramach każdego z tych rodzajów. Zadaniem myśliwców tzw. frontowych (w tamtych czasach głównie rodzina MiGów 15, 17, 19 i 21) było zwalczanie myśliwców i innych rodzajów samolotów przeciwnika w starciach konwencjonalnych, w czasie istniejącego konfliktu, jak np. wojny w Korei czy Wietnamie. Natomiast do zadań lotnictwa obrony przeciwlotniczej należało zwalczanie samolotów bombowych i rozpoznawczych wzdłuż całej północnej linii obszaru ZSRR, czyli głównie amerykańskich. Ich przedstawicielami były ówcześnie konstrukcje biura Suchoja, głównie Su-9 i Su-15. Różnica w taktyce użycia obu tych rodzajów lotnictwa polega na tym, że zwalczanie samolotów myśliwskich w starciach konwencjonalnych ma miejsce głównie lokalnie, podczas trwającego już konfliktu, w relatywnie niewielkiej odległości od linii frontu i ma zupełnie inną specyfikę - polega głównie na walkach, upraszczając, mniej lub bardziej manewrowych. Operujące w takich warunkach samoloty mają być przede wszystkim zwrotne (stosownie do osiąganych prędkości zależność jest tu odwrotnie proporcjonalna), nie koniecznie duże, ale zdolne przenosić w miarę urozmaicony asortyment uzbrojenia. Natomiast obrona przestrzeni powietrznej (głównie na północy), gdzie w warunkach subarktycznych, na rozległych pustych obszarach, nie sposób stale utrzymywać liczne bazy, polega przede wszystkim na kontroli przestrzeni powietrznej przez naziemne systemy radarowe, a samo zwalczanie przeciwnika polega na reagowaniu na konkretne wykrycie ataku i zadaniowym wysyłaniu samolotów 1.szybkich, najlepiej istotnie naddźwiękowych, 2.szybko nabierających wysokości, 3.uzbrojonych w pociski rakietowe o jak największym możliwym zasięgu i sile rażenia, 4.wyposażonych w pokładowe stacje radiolokacyjne i naprowadzania zdolne do wykrywania celów z dużej odległości, 5.operujących w systemach półautonomicznych lub całkowicie automatycznych, będąc kierowanymi z ziemi. Te wszystkie wymagania powodują, że samolot musi mieć potężne, czyli paliwożerne, silniki; duże, a więc ciężkie, pociski rakietowe; pokładowe stacje radarowe również dużych rozmiarów, a więc (ponownie) ciężkie. Skrajnym przykładem takiego samolotu był Tupolew Tu-128. Piloci operujący w takim systemie walczyli w sposób odmienny od "frontowych": otrzymywali bieżące głosowe informacje naprowadzające z ziemi i albo sterowali samolotem zgodnie z nimi albo pilot był jedynie pasażerem, a sterowanie samolotem odbywało się automatycznie komendami radiowymi podawanymi z ziemi bezpośrednio na układy sterujące. Oczywiście w każdej chwili pilot mógł "przejąć" samolot zależnie do konkretnej sytuacji w powietrzu. Te samoloty z założenia nie miały toczyć walk manewrowych, jak ich frontowe odpowiedniki, lecz szybko wystartować, szybko nabrać wysokości i wyjść na wyznaczony kurs, namierzyć i zniszczyć cel z możliwie jak największej odległości pociskami rakietowymi. I właśnie do takich zadań był zaprojektowany MiG-29'ty. To z założenia nie miał być "spitfire", tylko raczej naddźwiękowa platforma dla radaru i pocisków rakietowych. Że był ciężki? No był, bo był duży, a nawet bardzo duży, z uwagi na to, co opisałem wyżej - potężne, także rozmiarowo, silniki, duże ciężkie rakiety, konieczność zabierania dużej ilości paliwa, a także dlatego, że wykonany był ze stali, zamiast np. z tytanu, którego ZSRR miał pod dostatkiem, ale którego nie umiano tam jeszcze obrabiać. Żeby było śmieszniej, poprzez podstawioną firmę sowiecki tytan kupili Amerykanie do produkcji swoich SR-71. Tyle. Przepraszam za gadulstwo, ale może choć trochę przybliżyłem i wyjaśniłem temat.
@AVE_LUCIFERUS_666
@AVE_LUCIFERUS_666 Год назад
SWIETNE SA TAKIE RZECZOWE I TECHNICZNE KOMENTARZE.
@matta1966
@matta1966 2 месяца назад
@Max777E - mhm, a F-15? I cała teoria leży i kwiczy. Amerykanie też tak kiedyś myśleli, patrz B-70, A-12, SR-71, F-104 i F-105. Wszystko super, w teorii. Tak samo jak aim-54 na F-14. W teorii.
@Max777E
@Max777E 2 месяца назад
@@matta1966Nic nie leży, z wyjątkiem braku umiejętności czytania ze zrozumieniem. Tak na prawdę, nie można porównywać MiGa-25'go do F-15.
@apofis3359
@apofis3359 Год назад
Twój kanał jest fantastyczny. Gratulacje i czekam zawszę na więcej. Dziękuję 👍
@maciejluczkiewicz
@maciejluczkiewicz Год назад
On przecież nie uciekł na zachód tylko na wschód ;) Co do samolotu. Powstał on do dość specyficznej roli i stąd taka a nie inna konstrukcja. Po pierwsze miał to być ciężki myśliwiec przechwytujący planowane bombowce B-70 nad bardzo rozległymi i bezludnymi terenami północnej Syberii i Arktyki. Zwrotność była rzeczą drugo, albo i trzeciorzędną. Miał jak najszybciej wystartować, wznieść się na 25 tys. metrów, dogonić po prostej nadlatujący bombowiec i rozwalić go rakietami, zanim od wystrzeli swoje. Gdyby pierwszy atak nie wyszedł, to na ogół nie było już szans na zawrócenie i dogonienie oddalającego się bombowca, bo przy tych prędkościach samoloty oddalały się na setki kilometrów i na kolejny atak nie starczyłoby już paliwa. Samolot miał słaby jeśli chodzi o zasięg, ale odporny na zakłócenia radar. Radar był ciężki jak nieszczęście, bo był zbudowany na lampach elektronowych. Dla tak dużego samolotu nie było to jednak problemem. Jednak na nadlatujący bombowiec samolot był kierowany przez naziemne stanowisko dowodzenia i to często w trybie półautomatycznym, bez udziału pilota, który przejmował stery bezpośrednio przed atakiem. Samolot-rakiety-naziemne SD to był cały kompleks obrony powietrznej, zintegrowany w jeden system. Samolot w wersji P (pierechwatczik - myśliwiec przechwytujący) pełnił właśnie taką rolę. Istniała też wersja R (razwiedczik - samolot rozpoznawczy), która wykorzystywała osiągi samolotu do dość bezkarnego przeprowadzania zwiadu lotniczego, podobnie jak czynił to SR-71. Wersja rekordowa E-266M (28 ton ciągu) osiągnęła pułap 37650 m we wznoszeniu dynamicznym, na tej wysokości silniki maszyny gasły z braku powietrza i górny punkt lotu był osiągany dzięki zamianie energii kinetycznej w potencjalną ("rozpędem"), samolot na szczycie górki miał zaledwie 75 km/h i w praktycznie obecnej tam próżni był całkowicie niesterowny. To do dziś rekord wysokości lotu samolotu odrzutowego. Ma również rekord prędkości na jakimś tam zamkniętym dystansie. Gdy anulowano program B-70, to znaczenie tej maszyny mocno spadło, a po ucieczce Bielenki tym bardziej. Samoloty stacjonowały w państwach Układu Warszawskiego, np. na lotnisku w Brzegu w Polsce i w Eberswalde-Finow w NRD. One często ganiały za SR-71 latającymi nad Bałtykiem, wzdłuż wybrzeża, ale nigdy nie udało się takiego samolotu dogonić i przechwycić. Podobno jeden z pierwszych startów na przechwycenie SR-71 przez MiG-25 z Finow, z pilotem nie nawykłym do mocno ciasnej dla tego samolotu przestrzeni powietrznej nad NRD i nawigatorami na SD nie nawykłymi do prędkości, na jakich rozgrywały się wydarzenia - nie wyrobił się z zakrętem w prawo i znalazł się w rejonie Kopenhagi, czego skutkiem była duńska nota protestacyjna. W następnych lotach wszyscy byli znacznie bardziej ostrożni. Europa to jednak nie Syberia ;) Kolejna ciekawostka, to chłodzenie samolotu. Mimo że był zbudowany z dość nietypowego jak na myśliwiec materiału - ze stali - to i tak wymagał chłodzenia, z powodu prędkości i tarcia o powietrze. Aby chłodzić co bardziej wrażliwe elementy maszyny używano pewnego tajemniczego płynu. Naprawdę tajemniczego, aczkolwiek każda wizyta takiej maszyny na lotnisku gdzie ona nie bazowała, wywoływała ogólne poruszenie wśród sołdatów, czasem nawet coś w rodzaju wybuchu entuzjazmu :) Nikt nie wypowiadał głośno nazwy czynnika chłodzącego. Wiadomo - za zdradę tajemnicy państwowej w najlepszym razie groziło kilka lat liczenia drzew w syberyjskiej tajdze. Jakoś jednak trzeba było to nazywać między sobą. Tajemniczy płyn nazwano w skrócie MASSANDRA. Tłumaczenie było proste - Mikojan Artiom, sławnyj syn armianskogo naroda, dał rados't awiatoram. Może ktoś wie jakiego to tajemniczego płynu używano w dużych ilościach do chłodzenia wrażych elementów MiGa-25? I dlaczego często trzeba go było uzupełniać, bo instalacja w dziwnych okolicznościach go "gubiła"? ;) Gdy MiG-25 szybko moralnie się zaczął starzeć, a rolę bombowców zaczęły przejmować rakiety ICBM, to na bazie samolotu stworzono jego wersję rozwojową, którą nazwano MiG-31 Foxhound. Równie duży, równie kwadratowy i pokraczny, równie ciężki. Lata niemal tak samo wysoko i szybko, ale ma znacznie lepszy radar, awionikę i rakiety dalekiego zasięgu. Był to pierwszy samolot z radarem z nieruchomą anteną i skanowaniem elektronicznym. Radar ważył ponad tonę, ale znów - dla tak wielkiego samolotu nie było to problemem. Do dziś MiG-25 i MiG-31 pozostają najcięższymi samolotami myśliwskimi, przewyższając wagą nawet innego potworka jakim był Tu-128. Jednak układ aerodynamiczny MiG-25 został twórczo rozwinięty w samolocie F-15. Obie strony nawzajem podpatrywały swoje rozwiązania. F-15 to jednak zupełnie inna maszyna o innych założeniach. MiG-31, jako myśliwiec przechwytujący służy do dziś, a ostatnio dostał nowe wcielenie, jako nosiciel rakiet Kindżał. Prawdopodobnie tylko dlatego, że jest wystarczająco duży by taką rakietę wynieść w powietrze i nie trzeba angażować i przebudowywać bombowców.
@AVE_LUCIFERUS_666
@AVE_LUCIFERUS_666 Год назад
LUBIE TAKIE TECHNICZNE I TRESCIWE KOMENTARZE.
@user-ij4wf4be7j
@user-ij4wf4be7j Год назад
Super dawka wiedzy, dziękuję!
@janpanufnik1705
@janpanufnik1705 Год назад
Super... Czuję, że służyłeś na lotnisku wojskowym...
@mariuszg8488
@mariuszg8488 Год назад
Wcześniej był Polak - ppor. Franciszek Jarecki - spojrzałem na nagłówek i od razu skojarzyłem obie sprawy.
@mszczabel
@mszczabel Год назад
Dobre jak zawsze Oby tak dalej. Konsekwentnie, regularnie i progresywnie
@maniekblizianka1296
@maniekblizianka1296 Год назад
Usłyszeć Ciebie po całym nerwowym tygodniu w pracy, wiedząc że się ma tydzień urlopu po świętach, to zapowiedź udanego wypoczynku. Uwielbiam jak opowiadasz o historii, a tu jeszcze super ciekawy temat !
@szzakul
@szzakul Год назад
Zazdroszczę tego tygodnia wolnego! 😃
@piotrno3281
@piotrno3281 Год назад
Też mam.hahah ❤
@visionstreetwear108
@visionstreetwear108 Год назад
Też jestem po tygodniu pracy i myśle ze to konkretny materiał.
@maniekblizianka1296
@maniekblizianka1296 Год назад
@@szzakul żeby jeszcze posolić, jadę w Bieszczady.
@maniekblizianka1296
@maniekblizianka1296 Год назад
@@piotrno3281 żeby jeszcze posolić jadę w Bieszczady, daj namiar to się spotkamy 😁
@piter3270
@piter3270 Год назад
Wspaniały materiał,jak zawsze ciekawy i merytoryczny,pozdrawiam i życzę wesołych świąt.
@lukaszlipman7572
@lukaszlipman7572 Год назад
😅Jak zwykle 👍w górę i Wesołych świąt Piotrze 😊
@teresaroma6330
@teresaroma6330 Год назад
Rewelacja Panie Piotrze
@jansupronowicz1300
@jansupronowicz1300 Год назад
Wtedy Polacy ukuli kawał: najnowsze hasło reklamowe Aeroflotu "migiem do Japonii".
@brunekbrunek5346
@brunekbrunek5346 Месяц назад
to głupi niby- żart !
@jansupronowicz1300
@jansupronowicz1300 Месяц назад
@@brunekbrunek5346 Co w nim takiego głupiego? W owych czasach ludzie w Polsce cieszyli się z każdego potknięcia pieprzonego zssr.
@fantasticania
@fantasticania Год назад
bardzo ciekawy program! przyznam że nigdy nie słyszałam o tej historii. najlepsza część to zwrot samolotu w kawałkach! 😂
@glesiulinekglesiulkowy9056
@glesiulinekglesiulkowy9056 Год назад
Łapka w górę w ciemno :)
@danielson9366
@danielson9366 Год назад
Dokładnie taki FoxBat z numerem bocznym 62 rozbił się u nas 2 marca '89 pod Oławą, zginęło dwóch pilotów Grinik i Zigolenko, operowały one z pobliskiego Brzegu-Skarbimierza. Później nieopodal miejsca katastrofy krasnoarmieńcy wmurowali statecznik pionowy jako pomnik uczczenia śmierci poległych. Latały nisko nad dawnym korytem Odry, byłem z ojcem na rybach na pontonie, myślałem że wypadnę, taki generowały huk.
@dominikgil9376
@dominikgil9376 Год назад
Jak zwykle, świetny materiał 👍👍. Za szybko się kończą te odcinki 😁
@Enercon89
@Enercon89 Год назад
Zdecydowanie. Chcę się słuchać
@sbadacz
@sbadacz Год назад
Bardzo ciekawy odcinek. Dzięki.
@kaiser_landschaft7941
@kaiser_landschaft7941 Год назад
Ciekawa sytuacja była związana z Mathiasem Rustem. Kiedy bez żadnych problemów, wylądował na placu czerwonym swoim samolotem.
@wojteksmag8286
@wojteksmag8286 Год назад
... i przez "przypadek" zaraz po tym zdarzeniu, na emerytury wysłano całe dowództwo wojsk obrony powietrznej. A to był najtwardszy z twardych betonów.
@JF-ee3nn
@JF-ee3nn Год назад
ciekawa była sprawa jak mig z Kołobrzegu przeleciał całą Europę bez pilota i rozbił się gdzieś w Holandii przez nikogo nie zatrzymany
@obersturmfuhrerwadowitz
@obersturmfuhrerwadowitz Год назад
​@@JF-ee3nnw Belgii*
@maciejluczkiewicz
@maciejluczkiewicz Год назад
Nie na Placu Czerwonym, a na Dużym Moście Moskworeckim, ale podjechał pod sam sobór Wasilija Błogosławionego, więc można powiedzieć że na Plac Czerwony. Historia jest mega ciekawa, jak prześledzi się krok po kroku, jak on nawigował (pocztówki z zdjęciami cerkwi i linie kolejowe), jak go przechwytywały kolejne radary i myśliwce, już od wybrzeży Estonii, ale albo go gubiły, albo w końcu system obrony powietrznej nadał mu oznaczenie "swój" a nie "obcy" i tak sobie już na spokoju dotarł do Moskwy. To była kompromitacja na skalę międzynarodową i nic dziwnego, ze poleciało tylu marszałków i generałów. A co by było, gdyby na pokładzie Cessny miał bombę atomową :)?
@nowy5
@nowy5 Год назад
@@maciejluczkiewicz nikt nie potraktował tego poważnie, bombę można znaczeni łatwiej wwieźć wszędzie, w tym pod sam biały dom, w ciężarówce
@mariuszkoscianski1426
@mariuszkoscianski1426 9 месяцев назад
Witam.Pierwszy raz słyszę o Bieleńce.Miło się słuchało i oglądało.Nawet mi się nie przysnęło jak u innych tak bywa.Dobra narracja,prowadzenie programu,dosłownie profesjonalnie.Dziękuję.Naturalnie łapka w górę i subskrycja,już idzie.
@beziili7152
@beziili7152 Год назад
Świetny materiał jak zawsze
@KamilW928
@KamilW928 Год назад
No to lecimy... Dzięki serdeczne za materiał.
@okapi4862
@okapi4862 Год назад
Pozdrawiam twórcę oraz oglądających 😉
@malutusia
@malutusia Год назад
Dziękuję najmocniej! 💐
@west_ldn_xxx5549
@west_ldn_xxx5549 Год назад
Dobry temat na serial na Netflixie ;) Przy okazji warto wspomniec, ze napisal swietna skiazke 'Mig Pilot: The Final Escape of Lt. Belenko' która przedstawia wiele rzeczy z perspektywy i powinna być lekturą obowiązkową dla wszystkich tych ludzi w Stanach i na Zachodzie którzy wydają się wciąż myśleć, że to okropne miejsce ;)
@marquezck
@marquezck Год назад
Z niecierpliwością czekam na następny odcinek😊 pozdrawiam
@sebastiansmigielski7638
@sebastiansmigielski7638 Год назад
Jak zawszę bardzo ciekawy materiał.
@gregorgrzegorzpychowski8828
Pięknie dziękuję, pozdrawiam, a przy okazji Tobie, Rodzinie i wszystkim Słuchaczom życzę Spokojnych Świąt i umiarkowanie mokrego Poniedziałku! P.S. Może coś byś opowiedział o niespełnionym kanadyjskim projekcie myśliwca Arrow?
@peterstanley345
@peterstanley345 Год назад
Dobry dokument. Kilka razy widzialem " Plowanie na lisa" i gratuluje... Podobnie wciagajace... Gratuluje podwojnie bo wiem ze Pana nie wspiera finansowo zadna stacja telewizyja. Pan Bogusław ma juz nastepce.
@TajgerPL
@TajgerPL Год назад
Uwielbiam odcinki o ucieczce
@adwokatdiaba1668
@adwokatdiaba1668 Год назад
Dziękuję świetnie jak zawsze
@MacTwistPL
@MacTwistPL Год назад
Zajebisty materiał❤ dzieęki!
@Roberciqs777
@Roberciqs777 Год назад
SUPER ODCINEK 👍👌😎
@TomsonDesign.
@TomsonDesign. Год назад
Bardzo ciekawy materiał
@jaceknaglo2266
@jaceknaglo2266 9 месяцев назад
Doskonały program 👍
@damakameliowa5712
@damakameliowa5712 Год назад
Materiały o Sowietach zawsze najciekawsze.Dzięki!
@masterson25
@masterson25 Год назад
Nie tylko o nich. Dla mnie najciekawszym będzie jak ten kraj upadnie i czy ich naród przejrzy na oczy
@Helnopl
@Helnopl Год назад
@@masterson25 o ukrainie mowisz?
@masterson25
@masterson25 Год назад
@@Helnopl raczej o Rosji czerwonej zarazie
@pocaujmniewdupepocaujmniew5128
@pocaujmniewdupepocaujmniew5128 3 месяца назад
@@masterson25 Predzej UE sie rozpadnie czego widzimy zwiastu obecnie.
@masterson25
@masterson25 3 месяца назад
@@pocaujmniewdupepocaujmniew5128 ano tak UE się rozpada to zdecydowanie widać
@krzysztofpopiolek7458
@krzysztofpopiolek7458 3 месяца назад
Super prowadzisz tematy
@ZbigniewLub
@ZbigniewLub 7 месяцев назад
super narracja ciekawy temat -gratulacje
@pawsonz768
@pawsonz768 Год назад
Świetny odcinek jak zawsze
@Vistamen07
@Vistamen07 9 месяцев назад
Oglądam ten materiał już x3, raz taki ciekawy materiał
@Enercon89
@Enercon89 Год назад
Jak zawsze merytorycznie. Świetnie się słucha. Materiał na najwyższym poziomie 😎
@bolesawchrobry6663
@bolesawchrobry6663 Год назад
Merytorycznie akurat to średnio ,bo kilka faktów w rzeczywistości wyglądało inaczej np. to ,że był to samolot bardzo zwrotny? Akurat był mało zwrotny i w zasadzie sprawiał trudności w zakrętach ,a zakręty były bardzo obszerne. Miał słaby radar itp.
@pawepoonski9355
@pawepoonski9355 Год назад
Z okazji świąt Wielkanocnych może coś o porozumieniach Wielkanocnych kończących walki Anglików z IRA
@marcinmic
@marcinmic Год назад
Dobry odcinek 👏
@jarobt5241
@jarobt5241 Год назад
Bardzo dobry odcinek 👍👍👍👍
@bokl6756
@bokl6756 Год назад
zajebisty filmik (:
@Malowany648
@Malowany648 2 месяца назад
Tak jak z polski uciekł Franciszek Jarecki był wychowankiem dęblińskiej Szkoły Orląt. Najpierw w 1952 roku stacjonował na Bemowie, a od listopada tego samego roku w Redzikowie. Jak sam później przyznał, planował swoją ucieczkę już wówczas. - Mówiłem sobie, że ten dzień będzie decydujący i w tym dniu muszę wykonać ten lot, i to pomogło mi w moim stanowczym kroku - podkreślał ppor. Jarecki w Radiu Wolna Europa. Matką zajęli się na przesuchaniach czerwoni ze złości towarzysze. Pozdrawiam serdecznie
@st.john_one
@st.john_one Год назад
to była piękna historia i świetna opowieść, dzięki :)
@krzysiekstaniak
@krzysiekstaniak Год назад
Zdrowych i wesołych świąt 🖐️🖐️
@doctornewross
@doctornewross Год назад
Byłem żołnierzem LWP w latach 80 tych. Planszecista. Najlepsza jednostka radiolokacji na pł/zach Polsce. Wg mojej wiedzy ów MIG 25 osiągał prędkość ok 3200 km/h . W ówczesnym czasie były 2 lotniska w układzie Warszawskim na których stacjonowały owe MIG 25. Jedno było w DDR w Maxwald tuż przy granicy z polską drugie było u nas w Brzegu. Z Hiszpanii startował SR 71 szedł górą nad Bałtykiem zatoką Botnicką. Szedł wzdłuż granicy morskiej 20 km od lądu. Normalne meldunki odnośnie pozycji obiektów były co 1 minutę. W przypadku SR 71 co 30 sekund. Szedł na wysokości 20 km. Kiedy był w odpowiedniej odległości wysyłano z Brzegu lub z Maxwaldu parę dyżurną na przechwyt. Przechwyt osiągnięcie 40 km od obiektu. Nigdy to się nie udało. Uwielbiam SR 71.
@andrzejpaterek
@andrzejpaterek Год назад
Z tego co mi wiadomo, to jeden mig 25 się u nas rozbił zaraz po starcie. Dwóch pilotów zginęło mimo tego, że się katapultowali, ale byli zbyt nisko i czasze spadochronów nie zdążyły się rozwinąć w pełni. Pozdro
@baomrar5586
@baomrar5586 Год назад
Była sytuacja gdzie mig przechwycił sr71
@LampaUliczna
@LampaUliczna 8 месяцев назад
@@baomrar5586 z tego co mi wiadomo nie udało się przechwycić ale było bardzo blisko. sytuacja polegała na tym że nad morzem bałtyckim SR71 miał awarię silników. Na radarze widzieli że kilka migów leci po nich. Wtedy kilka szweckich myśliwców pomogło amerykańskim pilotom i pozwoliło im przelecieć przez terytorium szwecji która jest neutralna. gdyby nie ci piloci ze Szwecji to ten SR 71 zostałby przechwycony
@jatujestemlistonoszemlisty3401
Oglądam dużo materiałów o współczesnej historii,ale o tej nie słyszałem :o.Leci subik ;)
@13strza47
@13strza47 Год назад
SR 71 był widoczny dla radaròw ale generalnie film oczywiście jest jak zawsze bardzo fajny !!!
@dasboot5903
@dasboot5903 Год назад
Tego akurat to nie bylbym pewien .... czy SR71 byl widoczny dla sowieckich radarow !!
@andrzejpaterek
@andrzejpaterek Год назад
Zgadza się. Miał wprawdzie trochę obniżone echo radarowe, ale nie był ,,niewidzialny". To dodatkowo wku....ało Rosjan, bo widzieli go, znali parametry jego lotu, ale nie mogli go ,,dostać" w swoje łapy, bo wprawdzie był w zasięgu rakiet, ale ówczesne rakiety po prostu nie były w stanie go dogonić....
@baomrar5586
@baomrar5586 Год назад
​@@dasboot5903sowieckie radary na długich pasmach widziały wszystko w przeciwieństwie do zachodnich.Minusem był brak dokładnego namiaru ze względu na rozrzut +-30km
@dasboot5903
@dasboot5903 Год назад
@@baomrar5586 ,,,, wcale nie nie dziwi ten "rozrzut" +- 30 km = bo to jest sowiecka precyzja od zawsze !!!! :o) A tak poza tym - to nie ja dokonalem tego wpisu - ale pomimo tego odpowiadam.
@baomrar5586
@baomrar5586 Год назад
@@dasboot5903 bardziej chodzi o to że taka jest charakterystyka radarów na paśmie UKF. Widzą wszystko lecz są mało dokładnie.Czym krótsze pasmo tym namiar jest precyzyjniejszy lecz ciężej się wstroić
@patrykosieleniec
@patrykosieleniec Год назад
Super materiał 😊 Wesołych Świąt Wielkanocnych 🤗
@jacks166
@jacks166 Год назад
Super materiał jak zawsze niezwykle ciekawy...Wesołych Świąt Wielkanocnych.
@TheTranceAddiction
@TheTranceAddiction Год назад
Uwielbiam ten samolot i uwielbiam ten kanał :)
@jozefstefanski7308
@jozefstefanski7308 Год назад
Nad Gdańskiem latał f 16, to było parę lat temu.duzo hałasu,lądował w Pruszczu gdańskim,a teraz cisza.
@tizek2
@tizek2 Год назад
Dziękuję za to, że mogę czerpać wiedzę z Twoich filmów. Keep it real.❤
@dominikfranczak5282
@dominikfranczak5282 Год назад
Ciekawostka z serii offtop: w latach '90 gdy rynek producentów motocyklowych prowadził wręcz wojnę o posiadanie najszybszego sprzętu, Honda w hołdzie dla bombowca Blackbird swój model nazwała 1100XX Blackbird właśnie. I przez pewien czas ten model dzierżył miano najszybszego seryjnego motocykla świata.
@darekradek2072
@darekradek2072 Год назад
To Blackbird był bombowcem? Jaki miał udźwig bomb?
@korzbro35
@korzbro35 9 месяцев назад
@@darekradek2072 Dobra nie czepiaj się, wiadomo o co chodzi ;)
@oldfunnyman
@oldfunnyman Год назад
Oglądałem Sztos
@logimw
@logimw Год назад
mega ciekawe!
@jakubhass1228
@jakubhass1228 Год назад
Dziękuję
@edsed8972
@edsed8972 Год назад
Do tej pory nie słyszałem o tym zdarzeniu ale mam wrażenie, że mogło to by być inspiracją dla powstania filmu "Firefox" (1982 r.)
@maciejluczkiewicz
@maciejluczkiewicz Год назад
Tylko tam zdaje się był to już MiG-37 :)
@marianek_blaszka
@marianek_blaszka Год назад
Do polowania na czerwony październik też trochę pasuje ;)
@blazejjakrzewski
@blazejjakrzewski Год назад
Misją w filmie było uprowadzenie MiG 31. Tylko filmowe wyobrażenie mocno różniło się od oryginału 😀
@maciejluczkiewicz
@maciejluczkiewicz Год назад
@@blazejjakrzewski No tak. I tak lepsze niż MiG-28 z filmu "Top Gun" :)
@arturmiscicki3033
@arturmiscicki3033 Год назад
Dokładnie tak jak piszesz. Za MiG-a 25 robił tam nieco zakamuflowany dla potrzeb filmu XB-70 Valkyrie :)
@xentxent3400
@xentxent3400 7 месяцев назад
Interesująca historia. Wysłuchałem z przyjemnością. Odpocząłem. Dziękuję.
@slubfurt79
@slubfurt79 Год назад
SUPER CIEKAWE! JESTEM NOWYM SUBSKRYBENTEM! CZY JEST PAN HISTORYKIEM Z WYKSZTALCENIA CZY TYLKO PO PROSTU PASJA I ZAMILOWANIE DO HISTORII??? DZIEKUJE I POZDRAWIAM Z BADEN WÜRTTEMBERG
@Powojnie
@Powojnie Год назад
Dziękuję! Pasjonat z odpowiednim wykształceniem :)
@adamb4450
@adamb4450 Год назад
Czerwony raj , z którego kto mógł to wiał kiedy tylko nadarzyła się okazja
@sowiogorski5648
@sowiogorski5648 Год назад
Genialny odcinek. Chętnie obejrzałbym odcinek o ucieczkach Polaków z PRL-u na zachód różnymi transportami :)
@kamilfielek9803
@kamilfielek9803 Год назад
Polecam historię bez cenzury w tym temacie 😉
@blazimus_
@blazimus_ Год назад
Masz takie odcinki na kanale historia bez cenzury. Pozdrawiam
@marcinwalaszek7839
@marcinwalaszek7839 10 месяцев назад
Kawał Dobrej Roboty 👍
@FROST20091978
@FROST20091978 Год назад
a dziś po modernizacji to jest mig-31. Niesamowite jest to że takie maszyny projektowano tuż po IIWŚ w latach 50-60 i do dziś latają. Wtedy postęp szedł jakoś bardzo szybko.
@Adam509846
@Adam509846 Год назад
Bo wiele technologii było młodych, dzisiaj jest to wszystko naszpikowane elektroniką i kilkakrotnie bardziej złożone, do rozwoju potrzeba znacznie więcej specjalistów, jest to coraz droższe, a w produkcji najnowszych technologii musi brać udział wiele państw, ponieważ nawet najbogatsze i najlepiej rozwinięte nie są dzisiaj samodzielne, są rzeczy które tylko produkuje się np. w Francji, czy np. najbardziej zaawansowane procesory, które produkować są wstanie tylko w Taiwanie. Jak rozłożysz swojego kompa, to na procesorze, kościach RAM itd. będziesz miał "Made in Taiwan". Taiwan też nie jest niezależny w produkcji procesorów, bo część podzespołów muszą pozyskiwać z Japonii itd. Bez współpracy niema zaawansowanych technologii, a współpraca jest zawsze droga i często trudna, dlatego coraz trudniej rozwijać coś już tak zaawansowanego, jak najnowocześniejsze samoloty.
@Kolimbryn
@Kolimbryn Год назад
Ciekawa historia, ale materiał zakończony tragicznie, brak informacji co teraz dzieje się z Wiktorem Bielenko? Chyba każdy na to czekał 🫣
@wolfik123
@wolfik123 Год назад
SR71 nigdy nie był samolotem niewykrywalnym dla radarów. Faktem jest to, że samolot miał zmniejszone echo radarowe, ale nadal był wykrywalny.
@koprolity
@koprolity Год назад
Nawet uprzywilejowanym obywatelom ciężko było poradzić sobie w radzieckiej ojczyźnie.
@Gimelorz
@Gimelorz Год назад
Co ty pierdolisz
@imnotaplayer957
@imnotaplayer957 Год назад
No jako przykładowy taki Cyrankiewicz latałeś tam z czapka w garści żeby nie podpasc to co Ty myślisz?
@wiesawdrozdowicz1866
@wiesawdrozdowicz1866 Год назад
Jak widać na zachodzie też nie znalazł raju.
@janpis1091
@janpis1091 Год назад
Li tylko takim co mieli owczy pend do dolarów wówczas jeszcze coś znaczących,dzis to tylko papier.
@olasek7972
@olasek7972 Год назад
@@wiesawdrozdowicz1866. może nie „raj” ale dużo lepsze życie, ma własną firmę, pojawia się jako gość na wyścigach lotniczych w Reno, itp. Odwiedził Rosję ale wrócił z powrotem. Niechętnie udziela wywiadów ale pare temu dał wywiad w Reno.
@xblinketx
@xblinketx Год назад
Żeby było śmiesznie, Amerykanie do budowy wspomnianego tu Blackbirda potrzebowali tyle tytanu, że kupowali go w ZSRR przez jakieś fikcyjne firmy. 😂
@andrzejpaterek
@andrzejpaterek Год назад
Zgadza się Bo Rosjanie jako jedyni posiadali technologię pozyskiwania tytanu.
@pocaujmniewdupepocaujmniew5128
@pocaujmniewdupepocaujmniew5128 3 месяца назад
@@andrzejpaterek Sowieci budowali tez okrety podwodne z tytanu! I do tej pory tylko Rosja ma jako jedyny kraj na swiecie okrety podwodne z tytanu ktore schodza na glebokosc 2km! Amerykanskie najlepsze okrety podwodne seawolf schodza na glebokosc tylko 600 metrow.
@andrzejpaterek
@andrzejpaterek 3 месяца назад
@@pocaujmniewdupepocaujmniew5128 O kurczę, nie miałem o tym pojęcia....Coś tam mi się obiło o uszy, że do budowy używali tytanu, ale myślałem, że tylko wykonane były z niego jakieś nieliczne elementy. A tu się okazuje, że całkiem duży procent kluczowych elementów konstrukcji zbudowali właśnie z tytanu.....Dzięki za info Stary. Pozdro
@pocaujmniewdupepocaujmniew5128
@pocaujmniewdupepocaujmniew5128 3 месяца назад
@@andrzejpaterek Tak, budowali cale okrety podwodne z tytanu, cale kadluby a nie tylko jakies tam elementy. Zadne panstwo na swiecie nie stac na to zeby zbudowac taki okret bo kosztowal by nieprawdopodobnie duzo pieniedzy a ZSRR nie liczylo sie z zadnymi kosztami. Poczytaj sobie o okrecie podwodnym Komsomolec zwany zlota rybka. Nazwa wziela sie z tego ze kosztowal wiecej niz jakby byl caly ze zlota. Poza tym byla cala klasa okretow z tytanu jak sie nie myle klasa 945 cale z tytanu, glebokosc zanuzenia 2 kilometry!!! Zaden okret na swiecie nie ma takiego zanuzenia jak te okrety. Kazdy inny okret bylby zmiazdzony jak puszka od cocacoli.
@pocaujmniewdupepocaujmniew5128
@pocaujmniewdupepocaujmniew5128 3 месяца назад
@@andrzejpaterek Sowieci zbudowali tez bombowiec Suchoja caly z tytanu ktory mial byc konkurentem dla bombowca Valkirja ale pozniej z niego zrezygnowali.
@abstrakcyjnyukasz9423
@abstrakcyjnyukasz9423 Год назад
Pozdrowienia!
@wojteksmag8286
@wojteksmag8286 Год назад
Ciekawy epizod z czasów zimnej wojny. W miarę prawidłowo i bez większych błędów :) - czepiać by się można szczegółów. Nie rozumiem dziwacznej maniery językowej, dotyczącej samolotów MiG.. Czemu są liczebnikami porządkowymi? Dlaczego MiG jest "dwudziestym piątym" A Boeing nie jest "pięćdziesiątym drugim?
@okapi4862
@okapi4862 Год назад
Karuzela informacyjna zasad języka polskiego
@danibiker8379
@danibiker8379 Год назад
tak juz jest w odniesieniu do samolotow wojskowych. W wypowiedziach czy wywiadach wojskowi i eksperci o F-16 tez mowia "efy szesnaste" . Moze dlatego,ze to kolejny po 14. i 15. a nie przypadkowy model jak oznaczenia boeingow gdzie nie bylo(chyba) 746
@dasboot5903
@dasboot5903 Год назад
To spolszczona wersja wyjeta zywcem z ...... sowieckiej terminologi !!!!!
@andrzejpaterek
@andrzejpaterek Год назад
Że zamiast powiedzieć:,,Su 15", narrator mówi:,, Es u 15".....Ale reszta jest taka, jak podsumowałeś....Pozdro
@krzysztofgrochala196
@krzysztofgrochala196 Год назад
Luks
@zbigniewkarwowski4586
@zbigniewkarwowski4586 Год назад
Pamiętam kiedy w jednym z wywiadów dla "Skrzydlatej Polski" radziecki generał powiedział, że sama elektronika do Miga 25 ważyła 3 tony!😁
@edekkilinski6810
@edekkilinski6810 Год назад
Kiedy na początku mówisz o b52 stratofortress na zdjęciu jest przedstawiony b47 steatojet
@czlowiekzhuty
@czlowiekzhuty Год назад
Dla fanów awiacji temat jest dobrze znany. Widziałem kilka filmów po angielsku o tym zdarzeniu, ale dobrze jest posłuchać o tym po polsku 🛬
@jeshkam
@jeshkam Год назад
SR-71 miał zmniejszoną skuteczną powierzchnię odbicia, ale był jak najbardziej wykrywalny.
@kwestionariusz1
@kwestionariusz1 Год назад
Jak każdy stealth🥱
@jeshkam
@jeshkam Год назад
@@kwestionariusz1 Ekspert się znalazł...🤣😂😁
@nowheremanjk8624
@nowheremanjk8624 Год назад
Mig 21 to rzeczownik. W Polsce jest głupia mania dodawania końcówek jakby nazwa była liczebnikiem. F szesnaście, a nie F szesnasty, bo tyle wersji nie było. Ktoś kiedyś palnął i wszyscy małpują. Co potem, Maluch jako Fiat sto dwudziesty szósty??
@dawidBe
@dawidBe 2 месяца назад
Nie zesraj się znaffco
@ukaszk.6590
@ukaszk.6590 Год назад
Witam! Czytałeś książki Wiktora Suworowa? On również był wysoko postawionym czerwonoarmistą, który uciekł na Zachód. Czy są twoim zdaniem warte przeczytania? Pozdrawiam
@michal.abramowicz
@michal.abramowicz Год назад
Warto..tylko pamietaj, że czasem 'pozwalano' uciec na zachód. Taka mała teoria spiskowa ;)
@wilhelmhohenzollern6241
@wilhelmhohenzollern6241 Год назад
​@@michal.abramowicz nie obchodzą mnie teorie spiskowe.
@szymonsowa2942
@szymonsowa2942 2 месяца назад
Migiem na zachód . Mama tak mówi odkąd pamiętam , używa słowo migiem zamiast szybko . "Szymon migiem do domu " 😂
@Miniek80
@Miniek80 2 месяца назад
Zaciekawiło mnie to bo u mnie też się tak mówi ale to chyba po prostu durny rusycyzm nie mający za wiele wspólnego z samolotem? Może się mylę.. "Zapisujemy poprawnie łącznie, jako dwa wyrazy: W TRYMIGA lub rozdzielnie, jako trzy wyrazy: W TRY MIGA, wymawiamy zawsze z akcentem na ostatniej sylabie [w try-mi-GA]. To potoczne wyrażenie oznaczające ‘bardzo szybko; błyskawicznie; natychmiast; w tej chwili’ zapożyczyliśmy z języka rosyjskiego. W rosyjskim słowo миг ma podobne znaczenie jak w polskim, a więc ‘mgnienie; chwila, moment’ - в три мигa [w tri miga] to dosłownie „w trzy migi”. W polszczyźnie słowo mig zachowało się w wyrażeniach W MIG i MIGIEM, mających w zasadzie to samo znaczenie ‘bardzo szybko; błyskawicznie’. Rosyjskie в три мигa przeszło do polszczyzny, stając się potocznym W TRYMIGA. W rosyjskim natomiast jego miejsce zajęło - być może przekształcone pod wpływem polskiego W MIG / MIGIEM - „jeszcze szybsze” wyrażenie в oдин миг [w odin mig], czyli dosłownie „w jeden mig”."
@kamilmisialak4153
@kamilmisialak4153 Год назад
Kiedy materiał o Avro Arow?
@mlupa666
@mlupa666 6 месяцев назад
Historia super, ale materiały filmowe dobrane momentami tak, że ukazują zupełnie coś innego niż powinny ;)
@hallo4077
@hallo4077 Год назад
Polecam odcinek historii bez cenzury: Migiem na Zachód
@masterson25
@masterson25 Год назад
Kurde ciekawa historia nie miałem o tym pojęcia 😊
@pliedtka
@pliedtka Год назад
Ciekawa historia, nigdy o tym nie słyszałem, ja i o Polakach którzy uciekli do Danii. Zresztą ciężko się dziwić iż komuna o takich przypadkach nie chciała informować obywateli PRLu. Kanadyjczycy pod koniec lat 50tych zbudowali własny samolot, CF-105 Arrow, który mógł rozwinąć prędkości trochę poniżej dwukrotniej bariery dźwięku. Głównym pilotem doświadczalnym Avro Canada był Janusz Żurakowski, który po zakończeniu 2WŚ zaczął pracować jako pilot doświadczalny dla Brytyjskiego RAF (wielu innych także wybrało taką drogę kariery). Niestety plan Avro Arrow został skreślony przez rząd Defenbekera i nie ocalał żaden z prototypów którymi latał Żurakowski (sami Kanadyjczycy są bardzo zawiedzeni, że rząd nie pozostawił choć jednego egzemplarza jako modelu muzealnego). Później Żurakowski osiedlił się na, jak my to nazywamy w Ontario, Kaszubach, od miejscowości Kaszuby w okolicy Barry's Bay. Jeśli ktoś odwiedzał okolice Wieżycy, napewno niezdziwiłby się czemu tak nazwali te strony pierwsi polskojęzyczni osadnicy z Pomorza. Pozdro - Zdrowych i Wesołych Świąt
@antonidanel3637
@antonidanel3637 Год назад
99 .
@romixl
@romixl Год назад
Wszystko super. Lubię takie historie. Na marginesie Mig dwudziesty piąty, dwudziesty pierwszy to gramatyczny błąd uparcie powielany w tv. Koronne Ef szesnasty. To tak jak gdyby powiedzieć Alfa Romeo sto pięćdziesiąte dziewiąte. To nazwa modelu, a nie kolejny numer egzemplarza.
@annawodzirej7976
@annawodzirej7976 Год назад
Firefox (1982) z Clintem Eastwoodem!
@spizgunbl2245
@spizgunbl2245 Год назад
Czy to irytujący? Czy to bez cenzury? Nie! To po wojnie!
@maurycymelrox1749
@maurycymelrox1749 Год назад
Blackbird nigdy nie miał być niewykrywalny. Miał być zbyt szyki(i był) i zbyt wysoko latający (i był) dla radzieckiej opl. I nigdy żaden SR-71 nie został zestrzelony.
@jeshkam
@jeshkam Год назад
Dokładnie. Miał zmniejszoną skuteczną powierzchnię odbicia, ale był jak najbardziej wykrywalny.
@arturmichalak3236
@arturmichalak3236 Год назад
Zgadza się. Przyjmuje się, że do Blackbirdów wystrzelono około tysiąca rakiet bez trafienia.
@baomrar5586
@baomrar5586 Год назад
Bo nigdy żaden nie wleciał na teren ZSRR. Amerykanie wiedzieli że S-200 wega może zestrzelić sr71
@BanterRanterr
@BanterRanterr Год назад
Ciekawe co u niego oraz jakie były pierwsze lata w USA arcyciekawa historia
@agatamaecka4374
@agatamaecka4374 Год назад
👍👍👍
@zbigniewgurak8261
@zbigniewgurak8261 Год назад
At 5:43 kiedy mowa o ujrzeniu MiGa 25 przez izraelskiego pilota widać Fantoma, który chyba nawet nie jest naddźwiękowy. No więc na 25-kę jest jak packa na muchy... Opowiadanie o tym w takiej sytuacji to chyba tylko nadymanie filmu. Czy tam wtedy rzeczywiście był Fantom?
@jerzyfurman6763
@jerzyfurman6763 Год назад
Ale to już było na innym kanale i nawet lepiej opisane, dlaczego powielasz inne materiały?
@PrinceAmy100
@PrinceAmy100 9 месяцев назад
Widziałem ten samolot. Nie wiedziałem na co patrzę. Chodzi mi o model, nie egzemplarz. Nie mam pewności czy to ten model miga. Mój dowódca powiedział mi tylko: ..." jego podwozie składa się jak połamane nogi baletnicy" Faktycznie golenie miał pod kątem 90 st. To był rok około 96-97 SU-22 były niczym "sportowe" ciężarówki. Ale mig29 przelatujący kilka metrów nad pasem i robiący pionowy wzlot nad pasem zrobił wrażenie.
@sdfsdfsdfgdfgf765
@sdfsdfsdfgdfgf765 Год назад
Tak powstał film " FireFox " z Clintem Eastwoodem z 1982
@JanuszSyty-pj1uo
@JanuszSyty-pj1uo 7 месяцев назад
To może spróbujemy zamienić ciepło na materię.Tak.Marek
@nodinowak107
@nodinowak107 Год назад
👍👍👍👍👍👍
@nikczemnykazimierz8397
@nikczemnykazimierz8397 Год назад
Fajny film, chociaż mówienie, że Bielenko uciekł na Zachód jest trochę nietrafione, bowiem Japonia położona jest na wschód od Rosji :) Tak, potem trafił do USA, czyli na Zachód (zachodnią półkulę), ale pierwotnie uciekł na Wschód.
@negan7370
@negan7370 Год назад
Czemu pokazujecie w tej 7:25 scenie F-15?
@romanstaszewski4197
@romanstaszewski4197 Год назад
👍
@hubertjagoda6253
@hubertjagoda6253 Месяц назад
My tez mielismy takich bohaterow np Kuklinski
Далее
NAYEON "ABCD" M/V
03:42
Просмотров 20 млн
Fotel śmierci.Tajemnica katastrofy samolotu MiG-29
14:35
ЛУЧШИЙ ПОВЕРБАНК ОТ XIAOMI
0:39
Просмотров 15 тыс.