Kyllä mä väitän, että se IKH:n tunkkikin toimii kyljelään, kunhan se pumppumäntä on alapuolella. Saapi öljyä silloin. Ainakin meillä aikki pullotunkit toimii kyljellään, kun pumppu on alapuolella. Joisakin kohteissa toki hankala pumpata, kun tunkki on niinpäi, mutta sillain se toimii
IKH:lla on kahden eri mallisia tunkkeja myynnissä, toisia niista mainostetaan että toimivat joka asennossa ja mulla on se. En tierä mik meni yrityksessä vikaan….mutta nappasin tuon vanhan roppanan kun oli vieressä.
Tuo tunkki on ostettu Hankkijalta joskus 70-luvulla, on ollu hyvä mutta nykyään jostain päästää raskahan kuorman alahan. Ostin IKH:lta 20tn tunkin jonka pitäis myös toimia vaakasuoraan, kerran kokeilin mutta joku siinä oli kun tuo vanha toimii näppärämmin.
Hommaa helepottaa kun avaamisen/sulkemisen aikana ajaa pikkuhiljaa sopivaan suuntaan niin lohkot sujahtavat helepommin. Sama juttu rungon niston kanssa…helepotta kun pikkuusen peruuttaa samahan tahtihin. Ja pienemmillä kiekoilla on, ostettihin suuremmilla kiekoilla, mutta kun se tehtihin keväällä viimeisenä…niin tehtahalla ei ollut enää niitä oikian kokoisia…mutta mahtaisko tuo runko eres kestää niitä suurempia kiekkoja…epäilen suuresti. Tuli sinä keväänä kesken kylvöjen vaikka oli jo erellisenä syksynä tehty kaupat.
Väderstad roller 420 jyrällä tullu itte jyräiltyy joskus serkuilla hyvä pellolla pelottava kuljettaa tiellä ku nii kapise pienet rennkaat vehkees ja pystyasennossa kuljetus😮🫣
Hyvä, että keväthommat tulivat hyvissä mielin päätökseen! Oletko minkämoista nopeutta pitänyt noilla jyrillä? Kiekkojen koko niissä lienee joku 30cm? Pienikiekkoisella jyrällä kun ei auta kovin ajaa... P.S. Näyttikö vähän siltä, että rypsimaalta olisi jäänyt kyntövaot tasaamatta? Yleensähän olet ollut ahkera lanaaja 👍.