Тёмный

Samotność, zaufanie i neuronauka interakcji społecznych | Aleksandra Piejka | Sznurowadła myśli  

Sznurowadła myśli
Подписаться 16 тыс.
Просмотров 2 тыс.
50% 1

Co dzieje się w mózgu osoby samotnej? Dlaczego warto rozpatrywać źródło naszego cierpienia przez pryzmat niedostrojenia do innych ludzi i problemów natury społecznej? Jak decydujemy, komu ufać i w co wierzyć? I dlaczego zaufanie społeczne pomaga naszemu mózgowi upraszczać rzeczywistość?
Porozmawiałam z Aleksandrą Piejką, doktorantką Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk, której praca badawcza dotyczyła wpływu samotności na przetwarzanie informacji społecznych. Poruszyłyśmy kwestie mózgowego podłoża samotności i markerów fizjologicznych, które pokazują różnice między osobami uważającymi swoje relacje za jakościowe, a tymi, którzy czują się osamotnieni. Jest więc dużo o konsekwencjach samotności dla naszego zdrowia, ale również o zaufaniu i jego roli w budowaniu własnej wiedzy i obrazu świata. Bo w końcu potrzebujemy zawierzać innym ludziom, żeby móc funkcjonować społecznie, redukować niepewność i upraszczać rzeczywistość. Pytanie, dlaczego jednym jest nam ufać łatwiej, a wobec innych budzi się w nas wrogość? Zapraszam do tej fascynującej rozmowy z Olą. Na pewno nie ostatniej.
Badanie, o którym wspominamy przy okazji dialektycznej hipotezy niedostrojenia: Dimitris Bolis, Guillaume Dumas, Leonhard Schillbach, "Interpersonal attunement in social interactions: from collective psychophysiology to inter-personalized psychiatry and beyond" - ⁠royalsocietypu...
[ współpraca reklamowa ] z marką TwójPsycholog: twojpsycholog.pl/
⁠TwójPsycholog.pl⁠ to platforma łącząca osoby poszukujące pomocy psychologicznej ze sprawdzonymi specjalistami/tkami zdrowia psychicznego z całej Polski i online. Na portalu można umówić wizytę do zweryfikowanych psychologów/psycholożek i psychoterapeutów/tek. Jest też opcja darmowego Formularza Doboru, który pomaga wybrać specjalistę/tkę najbardziej dopasowanego/ną do Twoich potrzeb. Misją TwójPsycholog jest szerzenie świadomości o zaburzeniach psychicznych, psychoterapii oraz sposobach dbania o zdrowie psychiczne.
♫ Odcinek jest dostępny na:
Mojej stronie: bit.ly/Sznurow...
Spotify: bit.ly/Sznurow...
RU-vid: bit.ly/Sznurow...
Apple Podcasts: bit.ly/Sznurow...
Google Podcasts: bit.ly/Sznurow...
WSPÓŁPRACA
⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠kama.wojtkiewicz@gmail.com⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠
INSTAGRAM
⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ / ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠
PATRONITE
⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠patronite.pl/s...
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto

Опубликовано:

 

4 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 7   
@d.m.milosniczka.madrosci
@d.m.milosniczka.madrosci 7 месяцев назад
Pani Aleksandro ma Pani bardzo bogate słownictwo, wspaniale sie Pani słucha. Sposób wysławiania się godzien podziwu. Oczywistości jest to atut, walor poza ogromną wiedzą w swojej specjalizacji ❤
@MichalKurowskiMK
@MichalKurowskiMK 7 месяцев назад
Zdecydowanie za krótki odcinek, Ola idealnie łączy merytorykę i swobodę wypowiedzi, a do tego dysponuje pięknym głosem. Już czekam na powrót :)
@ApodyktycznaBrzoza
@ApodyktycznaBrzoza 7 месяцев назад
Jak dobrze sie tego słuchało!
@MsJewka_
@MsJewka_ 7 месяцев назад
Mam myślę. Nazwa kanału byłaby śliczniejsza w postaci żeńskiej: Sznurowadły myśli. Dobra pomysła, co? Lepsze niż POŚLICA w Sejmii. No, ale w sądzie każą pisać: poślica, osoba uczniowska z macicą. To wy/one tak wymiśliło
@undefinednull5749
@undefinednull5749 7 месяцев назад
Idź się leczyć 😊
@MsJewka_
@MsJewka_ 7 месяцев назад
​@@undefinednull5749 ja nie muszę. jestem kobietą i wiem o tym. I nikogo nie gwałcę, żeby zmieniał język, zwyczaje. A ty to i na owo jesteś kim? Niezdefiniowanym zerem? możesz sobie być kim chcesz, ale nie będziesz zmieniało moich słowników? To ty idź się leczyć.
@JapaPapa-ou6xs
@JapaPapa-ou6xs 7 месяцев назад
Samotność niszczy podobnie jak uzależnienia. Niszczy najważniejsze dziedziny życia.
Далее
Miejsce Mocy: O medytacji bez znieczulenia
27:13
Просмотров 23 тыс.
Masz zero motywacji do roboty? Sprawdź tych 10 rzeczy
43:49
PRZEKONANIA. Jak zmienić swoje myślenie?
26:44
Просмотров 28 тыс.