Тёмный

SGO Narew - odcinek Nowogród # Ciekawe miejsca na Ziemi Łomżyńskiej 

GETEK geodezja
Подписаться 681
Просмотров 3,6 тыс.
50% 1

Jeden z głównych odcinków grupy „Narew” rozciągał się w okolicach Nowogrodu, oraz wsi Szablak, Mątwica, Jankowo Młodzianowo. Na uwagę zasługuje ciężki schron bojowy dowodzenia znajdujący się w lesie między Szablakiem a Nowogrodem. Obiekt posiada dwie kopuły (bojowa i obserwacyjna). Ściany i strop o grubości 120-175cm. Około 370 metrów na zachód na wzgórzu znajduje się schron pozorno-bojowy, którego kopuła została usunięta. Dalej na zachód dobrze wyeksponowany na pagórku jest ciężki schron bojowy z pancerną kopułą bojową. Przy zakręcie drogi Nowogród - Szablak, około 50 metrów od rzeki w lesie ukryty jest wysadzony ciężki schron bojowy dowodzenia „Lepak”. Pod groblą prowadzącą do starego, nieistniejącego już mostu znajduje się ruina ciężkiego schronu bojowego. Najbardziej znanym obiektem tego odcinka jest ciężki schron bojowy „Most” znajdujący się na zachód od Nowogrodu, przy moście nad rzeką Narew. Wyposażony był w 3 ckm, jeden w kopule pancernej i dwa w bocznych otworach strzeleckich. Betonowy strop i ściany dochodziły nawet do 2 metrów grubości.
Obsadę schronów stanowiło kilkuset żołnierzy z III batalionu 33 Pułku Piechoty oraz kompanii fortecznej. W skład odcinka wchodziło około 30 obiektów (w tym 12 ciężkich, 8 schronów polowych, 2 pozorne, 2 pozorno-bojowe oraz kilka nieukończonych). Schrony wybudowane zostały w 1939 roku przed rozpoczęciem działań wojennych. Stanowiły one dużą siłę bojową i w pierwszych dniach wojny zahamowały wielokrotnie większą armię niemiecką na 3 dni (od 7 do 10 września). Pierwsze dwa dni żołnierze polscy skutecznie odpierali nawałę niemieckiej 21 Dywizji Piechoty. Następnego dnia, 9 września oddziały hitlerowskie wsparte ogniem artylerii przedostały się do miasteczka. Doszło do zaciętych walk miejskich, w wyniku których Nowogród został opanowany przez wroga. Jeszcze tego samego dnia Polacy przeprowadzili udany kontratak i odzyskali częściowo Nowogród. Do kolejnych walk doszło 10 września. Tym razem Niemcy przeszli do natarcia całą dywizją i przełamali polską obronę pod Szablakiem.
Próba odzyskania Nowogrodu zakończyła się fiaskiem. Po wkroczeniu na Ziemię Łomżyńską wojsk rosyjskich część schronów została włączona do systemu Linii Mołotowa. Do dnia dzisiejszego w dobrym stanie przetrwało jedynie 5 obiektów, kolejnych kilkanaście jest w ruinie.
Najlepiej zachowany schron znajduje się przy moście, nad rzeką Narew. Co roku na przełomie sierpnia i września odbywają się w tym miejscu inscenizacje bitwy.

Опубликовано:

 

15 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 8   
@BanziBanzi
@BanziBanzi 3 года назад
Dziekuje .
@DamianGTK
@DamianGTK 3 года назад
Proszę ;)
@ameliazera9766
@ameliazera9766 3 года назад
Jest tam też Skansen Kurpiowski
@PawelDab4you
@PawelDab4you 3 года назад
O to właśnie chodziło ! To może być początek ciekawej serii.......Czekam na następne. Muzyka trafiona idealnie.
@DamianGTK
@DamianGTK 3 года назад
Dzięki za dobre słowo ;)
@stefanrakowski5901
@stefanrakowski5901 3 года назад
Super szkoda że informacje są tak małymi literami. No już szykuję się pozwiedzać
@DamianGTK
@DamianGTK 3 года назад
Dzięki za komentarz. Jeżeli chodzi o zwiedzanie takich miejsc to niesamowita przygoda. Polecam :)
@user-ys3qq6rf6z
@user-ys3qq6rf6z 3 года назад
trzeba bylo jeszcze mniejsze te litery zrobic
Далее
Nowogród
9:26
Просмотров 941
Samodzielna Grupa Operacyjna "Narew" - Nowogród
17:10
ЗАБЛУДИЛИСЬ В ТРАВЕ #shorts
00:25
Просмотров 419 тыс.
Łomża w budowie sierpień 2020
5:08
Просмотров 4 тыс.
Łomża i Ziemia Łomżyńska
3:57
Просмотров 3,4 тыс.
Nie oddali czołgu. #Nowogród
7:19
Просмотров 3,8 тыс.