Тёмный

Smilgių Šv. Jurgio parapija | Lietuvos bažnyčios 

Lietuvos Bažnyčios
Подписаться 853
Просмотров 954
50% 1

Šeduvos seniūnijos inventoriuje 1645 m. minima Smilgių bažnyčia ir 2 valakai klebonijos žemės. 1655 m. bažnyčiai dovanotas Gikonių kaimas su 17 valakų ir Čelkių kaimas su 6 valakais žemės. 1677 m. bažnyčiai dar priklausė Matarakų kaimas. Kunigo Jurgio Jakševičiaus rūpesčiu 1690 m. bažnyčia perstatyta.
1761 m. ji buvo sena ir netinkama naudoti. Klebonas Antanas Vaitelis, remiamas grafo Jono Jurgio Flemingo, 1764 m. pastatė naują bažnyčią. Statybai buvo naudojami pušiniai rąstai, tąšyti kirviais. Sienos suręstos sujungiant rąstus per išpjovas. Joje 1768 m. buvo 6 altoriai. 1820 m. klebonija turėjo 33 valakus žemės. 1858 m. perstatytas fasadas ir bokštai.
1873 m. klebono prelato J. Rodavičiaus (Smilgiuose 1869-1885 m.) rūpesčiu suveržtos bažnyčios sienos, perdažytas vidus, pertvarkyti altoriai, perlydyti varpai. Lietuviškos spaudos draudimo laikais kunigas M. Opulskis platino knygas, maldaknyges. Kunigas Domininkas Tuskenis-Tuskevičius 1896 m. įkūrė slaptą bibliotekėlę. 1919 m. ji perduota pavasarininkų kuopai. Kunigas dekanas Petras Kuzmickas po 1983 m. suremontavo bažnyčią, įvedė šildymą.
Architektūra
Pastatas yra medinis, su 2 zakristijomis ir viškomis. Bažnyčios interjeras įrengtas pagal baroko epochos stilių. Didysis altorius su medinėmis skulptūromis pasižymi rokoko formomis. Bažnyčia barokinė, kryžminio plano (28 × 18 m), halinė, su trisiene apside, dvibokštė. Vidus 3 navų. XIX a. pabaigoje buvo pastatyta originali bažnyčios varpinė. Spaudos draudimo metais Smilgių bažnyčia prisidėjo prie tautiškumo puoselėjimo. Varpinėje knygnešiai slėpdavo lietuviškąją spaudą.
Šaltinis
lt.wikipedia.org/wiki/Smilgi%...
Projektą iš dalies finansuoja „Lietuvos kultūros taryba“ www.ltkt.lt/
Nuoširdus ačiū už paramą:
Egidijui Venckui
Gražinai Dobilaitei
Gediminui Tamošaičiui
Edgarui Lideikiui
Aloyzui Pokvyčiui
Edmundui Kupšiui
Dalei Draudvilienei
Giedriui Norkevičiui
Filme pagrindinis pasakotojas pateikia istoriją apie bažnyčią ir jos praeitį. Vilius Puronas - dizaineris, dailininkas, kultūros istorikas, kraštotyrininkas, Šiaulių miesto politinis ir visuomenės veikėjas.
Giesmes atlieka Neringa Delnickienė
Vargonuoja Jolita Švencienė
Projekto globėjas Šiaulių katedros klebonas Egidijus Venckus. Jo pagalba ir patarimai ypatingai naudingi.
Idėjos autorius ir iniciatorius - Kęstutis Balčikonis.
"AMBI solutions video" kūrybinė grupė:
Direktorė Rita Balčikonienė
Dizaineris Vladas Jankus
Operatorius Aurimas Šatokinas
www.ambisolutions.eu/
#smilgių_bažnyčia #lietuvos_bažnyčios #panevėžio_vyskupija
Šiame kanale pateiktuose filmuose pasakojame ne apie pastatus, ne kokio nors miesto ar miestelio istorijas, bet įsigiliname į mūsų šalies žmonių tikėjimą, atskleidžiame tautos dvasinį pradą.

Опубликовано:

 

28 июн 2021

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 1   
@inetacesnauskaite7629
@inetacesnauskaite7629 Год назад
Aš mokiausi Smilgių gimnazijoje❤❤❤
Далее
Siaurojo geležinkelio istorija (III dalis)
23:57
Просмотров 1,7 тыс.
Maršrutas Nr.62 - Pakruojis
25:29
Просмотров 3,7 тыс.
Susipažinkime: Aukštaitija. Upytė
25:36
Просмотров 1,5 тыс.