Тёмный

StředověC JinaX: Smrtí smrt překonat? Umění Říma IX. století, kult relikvií a vítězství světla 

Center for Early Medieval Studies
Подписаться 2,2 тыс.
Просмотров 6 тыс.
50% 1

22. 4. 2020 StředověC JinaX. Přímý přenos přednášky Ivana Folettiho na téma: Smrtí smrt překonat? Umění Říma IX. století, kult relikvií a vítězství světla.
V roce 817 se Řím cítí jako obležené město. Pocit ohrožení vytváří krize Byzantské říše, hegemona křesťanského Středomoří, i útoky Arabů a Normanů na Apeninský poloostrov. V této nejisté době se papež Paschal I. (817-824) rozhoduje ukrýt do města jeden z největších římských pokladů: těla křesťanských mučedníků, která do té doby ležela v katakombách za hradbami. Díky situaci, kterou bychom dnes mohli pojmenovat jako vyhlášení „stavu nouze“, tak ruší více než čtyři sta let trvající zákon, který zakazoval přenášet těla zesnulých a dělit jejich ostatky, a mění tím navždy dějiny Evropy. Římské relikvie se stanou epicentrem lidové úcty i mocným nástrojem v rukách katolické církve. Změna zákona umožní relikvie přemisťovat a dávat darem, což změní středověkou společnost i doby následující.
Ale byla situace v roce 817 taková, jak ji prezentovala tehdejší média - tedy mozaiky a fresky? Nevyužil náhodou Paschal krize a „stavu nouze“ pro své politické a mocenské účely? A věřil vůbec tomu, co dělal? Příklad z devátého století ukazuje, jak komplikované věci mohou být, a také, že ne vše je takové, jak se zdá. Hlavní roli v našem povídání budou hrát obrazy - mocný nástroj včera i dnes.
---
Pokud si přejete dostávat pravidelně pozvánky na tyto přednášky, můžete se přihlásit tady eepurl.com/glvTwn.
Pokud Vás zajímají aktivity Centra raně středověkých studií, můžete se přihlásit k odběru novinek zde česky eepurl.com/dJYjqU nebo anglicky eepurl.com/dJYtNM.

Опубликовано:

 

24 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 7   
@barboraslivkova1755
@barboraslivkova1755 4 года назад
chtěla bych velice ocenit vaši úžasnou snahu o udržení akademického ruchu i na dálku. Zároveň bych se chtěla zeptat, zda uvažujete o tom že budete nahrávat přednášky na youtube i po skončení pandemie? Je to velice dobrý zvyk na který bychom mohli dále navazovat i nadále.
@hloupost1
@hloupost1 4 года назад
Milá paní kolegyně, moc děkuji za Vaše milá slova. Myšlenka je to dobrá, určitě se nad tím zamyslíme! Mějte se moc krásně, Ivan Foletti
@hloupost1
@hloupost1 Год назад
Milá paní kolegyně, nakonec jsme dali na Vaše slova a podle všeho to má smysl: naše přednášky teď sleduje mnohem více lidí - moc Vám za radu děkuji! Srdečně, Ivan Foletti
@Sachista68
@Sachista68 2 года назад
Dovolím si položit několik otázek. Jak se podařilo umístit 1300 koster do krypty? I prostým výpočtem to není z objemových důvodů možné, ledaže by byly zbytky koster uloženy bez rozlišení, která je kterého světce. Víme jména těch 1300 světců, kteří tam byli přemístěni? Věděli ta jména v době translace? Jsou známy případy, kdy byly ostatky těchto světců použity ke svěcení církevních staveb?
@hloupost1
@hloupost1 Год назад
Milý pane kolego, moc děkuji za dotazy. Podle všeho byla těla složena pouze do jednoho sarkofágu: tedy máte pravdu, kostry byli uloženy bez rozlišení. Nemáme o tom žádné zprávy, ale je pravděpodobné, že "objem" byl menší proto, že po 500 letech v katakombách již z koster zůstávali jen menší části, tedy podle všeho to bylo logisticky možné. Co se jmen týče, je třeba brát v potaz, že na hrobkách samotných byla jména napsána, krom toho, na konci 4. století, papež Damasius dal hrobky mučedníků v katakombách "zvýraznit" býlím mramorem a nádhernými nápisy. Tedy u části těl "šli na jistotu" a jména v době translace určitě znali. Nám se však úplný seznam nedostal, část z postav je však známá v novověkém přepisu, který se nachází v kryptě dnes. Jestli Vás otázka relikvií zajímá (a zároveň byste nás chtěl podpořit) mohu Vám doporučit členství ve spolku přátel našeho centra: krom možností s námi cestovat, má každý člen spolku přátel nárok na naše publikace zdarma (2 v prvním roce, 3 v každém dalším) a o relikviích píšeme jak v knize "Je (středověk) doba temna", tak v "Poutní umění ve středověku jako tělesný zážitek: krajina, poutník a poklad". Navíc na příští rok připravujeme knihu jen na toto téma! www.earlymedievalstudies.com/membership.html Srdečně, Ivan Foletti
@CenterforEarlyMedievalStudies
@CenterforEarlyMedievalStudies 4 года назад
Film "Čtyři měsíce setkávání: Od krajiny k předmětu a člověku", který je během přednášky zmíněn, možno zhlédnout zde ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-BBA7fEstB0s.html
@lora5090
@lora5090 8 месяцев назад
Bože to je trápne s tou dezinfejciou
Далее
4 YEAR SIBLING DIFFERENCE! 😭 #shorts
00:11
Просмотров 15 млн
НОВЫЙ РОЛИК УЖЕ НА КАНАЛЕ!
00:14
Просмотров 599 тыс.
LUDMILA - kněžna a světice / přednáška Marka Zágory
1:24:51
Trauma, traumatický stres a jeho dopady
1:08:13
Просмотров 17 тыс.
4 YEAR SIBLING DIFFERENCE! 😭 #shorts
00:11
Просмотров 15 млн