Тёмный

Szczypiorek - w ogrodzie, szklarni, kurniku i spiżarni 

Dailytips.pl
Подписаться 31 тыс.
Просмотров 38 тыс.
50% 1

Kupując w sklepie oily.pl wspierasz moją twórczość na tym kanale :)
Naturalne olejki eteryczne:
oily.pl/katego...
Kominki do aromaterapii:
oily.pl/katego...
Szczypiorek nie jest rośliną wymagającą jakiejś szczególnej opieki. Dobrze zimuje w gruncie. Świetnie znosi chłody. Nie wymaga okrywania na zimę. Rośnie zarówno w pełnym słońcu jak i w półcieniu.
Moim zdaniem świetnie komponuje się z kwiatami i może być ciekawym uzupełnieniem typowo ozdobnych rabat. Nie musi rosnąć wyłącznie na grządkach warzywnych. Wytwarza piękne kwiaty, które urodą nie ustępują tulipanom, bratkom czy stokrotkom. Można je ścinać do wazonu, a nawet jeść. Bardzo fajnie się rozrasta, dzięki czemu pełni funkcję zadarniającą, zapobiegając rozprzestrzenianiu się chwastów.
W moim ogrodzie kępy szczypiorku rosną na rabatach kwiatowych, w towarzystwie świdośliwy, róż, oregano, tymianku i lawendy. Mam też klika kępek w warzywniku. Dwa lata tempu posadziłam szczypiorek w szklarni, dzięki czemu mogę go zbierać już na początku marca. W warunkach szklarniowych rośnie naprawdę szybko i pięknie odrasta. Planuje w tym roku posadzić szczypiorek na rabacie pod gruszami, przy truskawkach i malinach. Wysiewam go w szklarni i gdy ładnie się rozrośnie poprzesadzam w wybrane miejsca. Roślina ta dobrze znosi przesadzanie.
Do uprawy szczypiorku, podobnie jak do uprawy innych warzyw w ogrodzie, nie stosuję żadnych sztucznych nawozów. Wiosną podsypuję go kompostem i odrobiną popiołu drzewnego. Nie przekopuję ziemi, nie spulchniam i praktycznie nie odchwaszczam. Ściółkuję skoszoną trawą, sianem lub słomą, w zależności do czego mam dostęp. Zdecydowanie najbardziej lubię ściółkować skoszoną trawą z mojego trawnika, gdyż wówczas mam pewność, że jest to ściółka wolna od pestycydów. Mam co prawda dostęp do słomy i siana z małego gospodarstwa rolnego, stosującego tradycyjne metody uprawy, wyłącznie na własny użytek, ale jednak co swoje to swoje. Niestety trawnika mam mało, więc skoszonej trawy także i czasem ściółki brakuje. Ściółkowanie zapobiega rozwojowi chwastów i utracie wilgoci z gleby. Dodatkowo ściółka rozkładając się wzbogaca ziemię w cenne składniki odżywcze. Sprawia, że uprawa warzyw staje się dziecinnie prosta i nie zajmuje dużo czasu.

Хобби

Опубликовано:

 

7 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 79   
Далее
Jak zaprojektować ogród?
13:04
Просмотров 220 тыс.
Pokrzywa dawniej i dziś
7:53
Просмотров 41 тыс.
Oregano - uprawa, zastosowanie i działanie
6:58
Просмотров 42 тыс.