Тёмный

Tóth Krisztina Jókai kritikája: mik a tanulságai a kötelező olvasmányokról szóló vitának? 

Partizán
Подписаться 495 тыс.
Просмотров 38 тыс.
50% 1

A kötelező olvasmányok kérdése időről-időre hatalmas port kavar a nyilvánosságban.
Kinek fontos Jókai? Tényleg újra kell gondolni gender-szempontból klasszikusainkat? Milyen pedagógiai tanulságai vannak a vitának? Minek köszönhető a Tóth Krisztina elleni indulathullám intenzitása, és hogy lehet értelmezni a #olvasstóthkrisztinát kampányt? Mik a cselekvési korlátai az értelmiségnek? Mi köze ennek az egésznek a kultúrharchoz? És egyáltalán miért fontos ez az egész?
Ezekről beszélgettünk Csete Soma költő, kritikus, irodalomszervezővel és Szabó Borbála író, műfordító, dramaturggal.
Csete Soma cikke a témában: 444.hu/2021/02/28/olvasstothk...
Szabó Borbála cikke a témában: 444.hu/2021/02/25/toth-kriszt...
Tetszett az adás? Akkor szállj be a finanszírozásunkba, legyél patronálónk, és férj hozzá az extra tartalmakhoz is! / partizanpolitika
Egyszeri, vagy rendszeres banki átutalásos támogatással is segítheted a finanszírozásunkat!
Számlaszám (Partizán Alapítvány): 16200106-11669030
Közlemény: Támogatás
Külföldről: IBAN: HU68 1620 0106 1166 9030 0000 0000 BIC/SWIFT kód: HBWEHUHB
Ha azonnal értesülnél a legfrissebb videóinkról, iratkozz fel a csatornánkra RU-vid-on: bit.ly/35qa5gT​
Nem tudod nézni? Most már hallgathatod is: open.spotify.com/show/18YmaCQ...
Kövess minket Instán! Csatlakozz a Facebook-csoportunkhoz: / partizantarsalgo

Опубликовано:

 

9 мар 2021

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 405   
@bencesuki8718
@bencesuki8718 3 года назад
Katolikus iskolába járok, de nem kergetnek ostorral órára, nem vernek el rózsafűzérrel, nem kell napi 3x gyónnom bűnös gondolataimat. Csupán értéket kaptam ott, vallástól függetlenül is, és tovább is adom azt.
@katamorvai3045
@katamorvai3045 3 года назад
@@dr.josephgoebbels3990 jaj de nagyon szégyelli
@vivienm2037
@vivienm2037 3 года назад
Szintén egyházi suli, 12 kibaszott éven át. Az ellenségemnek sem kívánom azt, ami ott megy, pedig kettőt is megjártam, egyik rosszabb volt, mint a másik. Soha az életben nem vinném oda a gyerekemet, és mindenkinek, úton-útfélen arról beszélek, hogy ezt ne, könyörgöm ne! Bármit, csak azt ne! A mai napig nem hevertem ki az ottaniakat. Elpazarolt évek az életemből.
@bencesuki8718
@bencesuki8718 3 года назад
@@vivienm2037 Hova jártál?
@erikapappne5271
@erikapappne5271 3 года назад
@@vivienm2037 Vivien, ha annyira rossz volt az egyházi suli akkor az első után miért mentél mégis egyháziba gondolom volt a környéketeken állami suli oda kellet volna beiratkozni. Látatlanban mondom a suli sem olyan diákot szeretett volna az iskolájában mint amilyen Te voltál. Tapasztalat!!!
@angikatai3861
@angikatai3861 3 года назад
Csak azért, mert valakinek jó tapasztalat volt az egyházi iskola, vagy mert valamelyikben éppen jó volt a matematika oktatás, nem jelenti azt, hogy más egyházi iskolákkal nincs gond..
@adstudioHU
@adstudioHU 3 года назад
Nekem volt egy deal-em a középiskolai irodalomtanárommal. Mondtam neki, hogy szívesen olvasok, meg írok elemzéseket a világirodalom műveiről, a magyar művek helyett. Simán belement. Azóta imádok olvasni. Így kellene működnie a közoktatásnak is.
@Judga54
@Judga54 3 года назад
a gyerekek kultúrája olyan nagy mértékben vizuális és a szülők sem olvasnak sokat előttük (maguknak), hogy én is a szabadon választott irodalmi művekre szavaznék. vagy egy elég bő és változatos listából választhatókra.
@tesz-vesz1985
@tesz-vesz1985 3 года назад
és mi bajod volt a magyarokkal te soros-ügynök?
@tesz-vesz1985
@tesz-vesz1985 3 года назад
​@@Judga54 de a Harry pottert elolvassa magától is, azt nem kell kötelezővé tenni, a kötelezők lényege szerintem az is, hogy megtanítatsa hogy olyan is kell olvasnia, ami elsőre nem tetszik neki, megtalálja abban is a szépet, érdekeset, nyilván nem a vaskapu leírása, de a cselekmény, a jellemek, a párbeszédek jók az Aranyemberben, én pl amikor olvasntam teljesen lazának gondoltam Tímeát, emancipáltnak. semmi sértőt nem találtam benne a nőkre.
@adstudioHU
@adstudioHU 3 года назад
@@tesz-vesz1985 Semmi bajom nincs velük, csak jobban érdekelt a világ
@janospeto831
@janospeto831 3 года назад
@@tesz-vesz1985 Ez ugye irónia volt!? 🙄
@kollarpg
@kollarpg 3 года назад
A kötelezők kritikájával nincs semmi gond, természetes dolog. Tóth Krisztina kritikája viszont - szerintem - butaságon alapul, mert nem csak pozitív mintákból lehet tanulni. Az Aranyemberben sehol nem szerepel, hogy helyes amit a szereplők csinálnak, sőt pont a negatívumokat mutatja meg. Timea egyébként rengeteget fejlődik a sztoriban amikor Tímár eltűnik és át kell vennie az üzletet. Igazából semmit nem veszít vele az ember, ha nem olvassa el a magyar kötelezőket. Az alsós osztályokban az lenne a cél, hogy a kölök elolvasson valamit lehet az képregény, bármilyen regény, viccújság csak olvasson. Felsőben pedig ajánlott könyvek kellenének - fix kötelezők helyett - amik nagyobb spektrumon mozognak és a gyereknek megadja a lehetőséget, hogy olyat válasszanak ami közelebb áll hozzájuk és jelentőséggel bír majd.
@tesz-vesz1985
@tesz-vesz1985 3 года назад
az helyén lenne az ún. írónő szerint, hogy egy nő versenyez két férfiért? csak ez a baja?
@katalinszekely5304
@katalinszekely5304 3 года назад
Én rengeteget vesztettem volna, ha nem olvastam volna a magyar kötelezőket. Nagyon szeretem a szépirodalmat, úgy általában...
@zoltannanasi4217
@zoltannanasi4217 3 года назад
Én tökre szerettem a Jókai műveket! Basszus, sose gondoltam, hogy ez ritka!
@tesz-vesz1985
@tesz-vesz1985 3 года назад
sajnos csak a társadalom 10-20%-a értelmes és ízléses
@tamass-du5dx
@tamass-du5dx 3 года назад
@@tesz-vesz1985 ez minden, csak nem az ertelem fokmeroje
@laszlokatai1955
@laszlokatai1955 3 года назад
@@tamass-du5dx Egyetértek. Ezért nincs értelme a "nyugati stílusú" IQ-teszteknek sem.
@oeroltbors
@oeroltbors 3 года назад
@@tesz-vesz1985 Ennél sokkal nagyobb baj, hogy túl sokan hiszik, hogy az a baj a világgal, hogy nem mindenki olyan, mint ők. :P
@tesz-vesz1985
@tesz-vesz1985 3 года назад
@@tamass-du5dx ezért is írtam oda, hogy értelmes ÉS ízléses. ha gondolod nyugodtan sorolhatsz pár írót, hajlandó vagyok revideálni a véleményemet, hogy lehet valaki attól még okos és ízléses az irodalom terén, úgy hogy utálja Jókait...
@gyurkovicsrita4524
@gyurkovicsrita4524 3 года назад
Kezd érdekelni az Aranyember
@eg4514
@eg4514 3 года назад
Nagyon bájos az ahhoz a képzethez való ragaszkodás, hogy "jajj de a kötelező olvasmány majd jól formálja a gyerekeket!! Gondosan kiválasztunk jó könyveket, és akkor olyanok lesznek amit a könyv mond, megspóroljuk a nevelést!! Hú, nehogy itt csúnya dolgok legyenek a regényben, mert akkor azonnal olyanná válik a gyerek!! ", tehát hogy nem. Kezdjük ott, hogy csoda ha elolvassák. 24 éves vagyok, de szerintem amikor nekünk általánosban feladták, már akkor alig volt aki olvasta, legfeljebb nagy kegyesen megnézték neten az olvasónaplóját. Én speciel elolvastam és tetszett - az pedig hogy tetszett, nem azt jelenti hogy akkor én valamelyik szereplővé akartam válni utána, hanem csak érdekes volt a sztori és ennyi. Jó esetben az ember ezeket nem agyatlanul olvassa, hanem össze tudja hasonlítani a könyv cselekményét a saját tapasztalataival, aztán sokszor azt gondolja, hogy "milyen furcsa, mennyivel más idők voltak" - és ennyi. :) Mellesleg azt gondolnám, hogy irodalom órán ezt utána feldolgozzák, megbeszélik, tehát végképp nem értem a problémát. Csak propagandát lehet olvasni, arról hogy majd valakik eldöntik hogy mi a szép és jó, és csak arról lehet tudomást szerezni? Kicsit túl van tolva a hisztéria a szerencsétlen Jókain.
@tesz-vesz1985
@tesz-vesz1985 3 года назад
nagyon bájos inkább az, hogy 24 évesen akarod megmondani, mi a jó és mi nem az oktatásban, még a személyiséged se fejlődött ki, és meg akarod mondani mi legyen a pedagógiával? bájos. amit most gondolsz egy csomó mindenben, azt majd teljesen máshogy fogod látni akár 40, akár 50 évesen, amikor már lesz a világról gyakorlati tapasztalatod is. ami a lényeg: senki nem mondja hogy megspóroljuk a nevelést, ez főként a mai világban bornírtság, (tehát akkor mondjuk Jókai műve sincs rájuk akkor olyan rossz hatással, HA van bármiféle rossz hatás egyáltalán). a mai oktatás csődje, hogy nem olvassák a kötelezőket, az élet része is lesz, hogy olyanokat is kell olvasnod, amit nem szeretsz, tehát a sok h-t erre is felkészíti a kötelező olvasmány. a kötelező olvasmánynak akkor is az lenne a lényege hogy jól formálja a gyereket, nem értem mit tartasz te ezen bájosnak, ez LENNE a lényege, valóban pl az Állatfarm, vagy az 1984-et jó dolog lenne beemelni a kötelezők helyére. mondjuk ne feltétlen a Légy jó mindhalálig helyére.
@marikadebreczeni9466
@marikadebreczeni9466 3 года назад
@@tesz-vesz1985 egy véleményt irt szerintem, amit mégha 24 éves is valaki tiszteletben kéne tartani és nem kell rögtön kioktató választ írni. Az sem biztos, hogy csak azért mert valaki idősebb okosabb is, mondom úgy hogy én idősebb vagyok!!!
@MJRDon
@MJRDon 3 года назад
@@tesz-vesz1985 Az életkor nem érdem, hanem állapot. Ennek megfelelően, pont mindegy, hogy hány éves, ha a valós problémát jól látja, és megfelelően értelmezi. Ezzel a "majdénmegmondom" mentalitással, amivel védeni próbálod a kötelező olvasmány, mint intézmény létjogosultságát (mindezt abba a ki nem mondott köntösbe bújtatva, hogy te már - értelmezésed szerint bizonyosan - elég idős vagy, tehát biztosan igazad is van mindenben), pontosan nem fogod elérni a célodat. Az oktatás csődje nem ott kezdődik, hogy nem olvassák a kötelező olvasmányokat a gyerekek. Talán abban egyetértünk, hogy a nap végén nem a tanárnak kell nevelnie a diákot olyan alapvető dolgokra, hogy a kötelességeinket (olvasás) teljesíteni kell. Ezt otthonról kell hoznia a diáknak. És ha ez nincs meg, akkor semmilyen kötelező olvasmány nem fog segíteni ezen a hiányosságon. Ráerőlteted a diákra a kötelezőt? Csináld. Mit érsz el vele? Majd jól megtanulja a büdös kölke, hogy ha azt mondom, hogy olvassa el, akkor el kell olvassa? Hajrá. Biztosan örömmel fog később is bármilyen könyvet a kezébe venni a gyerek. (Nem.) Jól formálja a diákot Az arany ember? Biztos? Tényleg? Ezt tudjuk is alátámasztani megfelelően mért és visszamért adatokkal? Van empirikus tanulmány ezzel kapcsolatban, vagy csak azt GONDOLJUK, hogy jól formálja, mert valamikor, egyszer, valaki, valamelyik minisztériumban kitalálta, hogy ez megfelelő olvasmány lesz.
@eg4514
@eg4514 3 года назад
@@tesz-vesz1985 Te mi a francról beszélsz? Valami teljesen másról zagyválsz mint amit írtam, úgy tűnik nem nagyon értetted és valamiért személyesen sértve érzed magad. :( Az hogy leírtam hogy 24 éves vagyok, mindössze annyiból volt releváns, hogy időben el lehessen helyezni, hogy igen, most is van egy olyan vélemény hogy a gyerekeknek nem akaródzik elolvasni a kötelezőket, én pedig csak leírtam a saját tapasztalatomat, ami mondjuk tíz éve volt, egy színvonalasnak számító iskolában. Sajna (legalábbis számodra) az emberek nem úgy működnek, hogy kiadsz 50 könyvet egy osztálynyi gyereknek, és ha lelkiismeretesen elolvassák, akkor majd mindenki ugyanúgy fog gondolkodni (mert a te """logikád""" alapján ugye "jól formálja" őket). Szóval ez ugye nem így van, van egy családi háttér, vannak a barátok, egyéb környezet, és adott egy sajátos személyiség a genetikából adódóan. Nem gépek vagyunk akik beolvassák a programot és kidobják ugyanazt a végeredményt. GONDOLKODUNK. Mindenki valahogy elhelyezi magában az olvasottakat, tapasztaltakat. Levon egy következtetést. Eredetileg is ezt írtam. Mellesleg egyszer se említettem, hogy ne legyenek kötelezőek, vagy ne legyen Jókai. A mondandóm lényege körülbelül csak annyi volt, hogy naiv (BÁJOS, ha már ennyire megtetszett neked :)) azt hinni, hogy a kötelezőknek ekkora jelentőségük van. Mert hát nincs.
@nyadpics
@nyadpics 3 года назад
Az Aranyembert nem azért kellene kivenni a kötelezők közül, mert triggereli a függetlenobjektív, progresszív, liberális hópelyheket, hanem mert cefetül unalmas és olvashatatlan.
@kristalyjade5175
@kristalyjade5175 3 года назад
Nekem az egyik kedvencem.
@nyadpics
@nyadpics 3 года назад
@@kristalyjade5175 :-)
@janospeto831
@janospeto831 3 года назад
Egyetértünk! 😴 😂
@suvidani
@suvidani 3 года назад
@@kristalyjade5175 OK, OK, szívből gratulálunk a kifinomult ízlésedhez, de ugye nem gondolod azt, hogy a kötelező olvasmányok listáját aszerint kell összeállítani, hogy Kristaly Jade mit szeret?
@kristalyjade5175
@kristalyjade5175 3 года назад
@@suvidani Ne zavarjon, hogy nem írtam ilyet. Én is gratulálok, hogy az a szokásod, hogy beszólogatsz. Ez sokkal jobb, mintha valaki elmondja, hogy mit szeret olvasni.
@zsolt96478
@zsolt96478 3 года назад
Orwell 1984-et kötelezőnek!!!
@moshrae
@moshrae 3 года назад
Orwellhez alapból kell egy kritikus gondolkozás, amit nem a Kőszívű ember fiaiból vagy az Aranyemberből fog megszerezni egy diák. Főleg nem a mostani Magyarországon. :D
@petereros884
@petereros884 3 года назад
Általánosban meg az Állatfarmot.
@antalkalasz3937
@antalkalasz3937 3 года назад
vajh, a mi "örökös miniszterelnökünk", ha valaha is olvasta ?, és ha mégis..., megértette e egyáltalán, orwell "üzenetét" a világról..., "az embernek"... ?!
@user-rs9py9yr1r
@user-rs9py9yr1r 3 года назад
az amúgy is elég divatos. de az egész téma túl van misztifikálva. mintha ezen múlna bármi is
@tesz-vesz1985
@tesz-vesz1985 3 года назад
jó ötlet, de a végén nem kapunk-e olyan társadalmat, aki mindig megkérdőjelez mindent? az oltások hatékonyságát? a kormány meg akar mérgezni minket az 5g-vel? stb
@gaborrenner2267
@gaborrenner2267 3 года назад
A közoktatás legsúlyosabb problémája az alulfinanszírozottság. Innen nézve meg ideológiai álvitának tűnik, hogy Tóth mit mondott Az arany emberről.
@peterorszagh6551
@peterorszagh6551 3 года назад
magam is tanítok. hogy függ össze a pénz a tanítással?
@gaborrenner2267
@gaborrenner2267 3 года назад
@@peterorszagh6551 Ugye most viccelsz?
@peterorszagh6551
@peterorszagh6551 3 года назад
@@gaborrenner2267 válaszolj a kérdésre.
@alexwagner7788
@alexwagner7788 3 года назад
Pontosan, ezt szolgálja az állandó bizonytalanság, a folyamatos átalakítások, melyek a pénzhiány pusztító hatását tovább fokozzák. A másik probléma a túlpolitizáltság, másfél évtizede, a 2006-os önkormányzati választások óta csatatér az iskola.
@gaborrenner2267
@gaborrenner2267 3 года назад
@@peterorszagh6551 Háromszor másoltam be ide a linket, valamiért háromszor törölte a YT. Mindegy. Google kereső, beírod, hogy "Szabó Dezső válasz Tisza Istvánnak", első találat (epa...). Azt tessék elolvasni. 1911-es írás. De mintha megállt volna az idő. Aztán én is feltettem egy kérdést, leszel szíves ezek után válaszolni rá.
@moshrae
@moshrae 3 года назад
24:40-től szinte szóról szóra elmondja Marci a véleményem. Amikor még én iskolás voltam borzasztó száraz anyagokat kaptunk kötelező olvasmányként és az se segített hogy a tanáraim se az irodalom szeretetét adták át, hanem csak tanítottak. Egyetlen egy tanár volt az életemben, akin láttam és éreztem hogy ő tényleg szívből szereti azt amit tanít és próbálja átadni azt...Ő is csak helyettesített. Egy ilyen közegből kiszabadulva a mái napig nehezen kezdek neki egy könyvnek, viszont ha neki kezdek alig bírom letenni. Viszont érdekes mód a mozgóképhez pedig rendkívül vonzódom.Számos réteg és nem éppen híres, művészfilmeket megnézek gondolkozok rajtuk, próbálom a véleményemet kifejteni, megérteni azt hogy az adott anyagnak milyen üzenete lehet...Szóval minden szegletében próbálom vizsgálni és értelmezni, közel úgy ahogy az irodalom órán tanították az anyagok elemzését. :D
@Judga54
@Judga54 3 года назад
ismerem azt, amikor egy tanár szenvedélyesen szereti a tárgyát! nekem ilyen magyar tanárom volt. mivel velünk is rendes volt, egyszerűen kiváncsi lettem, mi az, amit annyira szeret. nem lett a kedvencem, de az átjött, hogy az embernek lehetnek ilyen kedvencei, akiket szenvedélyesen szeret olvasni.
@r.s.9861
@r.s.9861 3 года назад
Az hiszem, azért reagáltak úgy az emberek, ahogy, mert a tökük tele van már ezzel a gender/feminista/pc hisztivel, hogy már mindenhonnan, de tényleg mindenhonnan ez folyik. Nem volt elegáns reakció, sőt, de valahol nagyon is érthető.
@viktorlaszlo.
@viktorlaszlo. 3 года назад
Gratula megint egy jó kis beszélgetés volt ! Oldalaktól függetlenül - ami eleve röhejes és szomorú ha már az irodalmi közélet szereplői is ide vagy oda sorolgatják egymást - tehát ezt az úgy nevezet irodalmi közeget vagy annak legalábbis egy részét elsősorban nem irodalmi kérdések mozgatják meg hanem a pártpolitikai ideológia jellegű viták , ami elsősorban leginkább a szardobálásban , ujjal mutogatásban , gyűlölködésben merül ki . Ezek után kit érdekel egyáltalán , hogy irodalom órán mit és kit és hogyan tanítanak az iskolákban Jókait, Donászy Magdát vagy kortárs irodalmat. A magyar társdalom jelentős része beteglelkűek gyülekezete , mert mire lehetne visszavezetni ezt a végletes megosztottságot és permanens gyűlölködést Az egyetlen remény az lehet, hogy mégiscsak működik valami önkorrekciós mechanizmus és végül csak sikerül szembe fordulni a primitív gyűlöletkeltés agyament formáival , mert csak nem lehet folyamatosan hergelésben és gyűlölködésben élni, bár már 30 éve a magyar társadalom elég jól teljesít ebben a műfajban .
@antalkalasz3937
@antalkalasz3937 3 года назад
semlegességre törekvésed azt érezteti, mintha a gyűlölködés alapvető okát !, nem lennél képes megérteni !, ami pedíg egy személy, alapvetően orbán szándéka !, ameddíg ezt nem vagy képes elfogadni, nem leszel képes megérteni a problémát...
@antalkalasz3937
@antalkalasz3937 3 года назад
Mo. örökös miniszterelnökének pirmitív szándéka, h. megosztva a társadalmat, bármely ! töréspont mentén, jelen esetben tőkécki-takaró, vs. a normalitás viszonylatában !, uralkodjon a társadalmi közbeszéd felett !, IS . . .
@kristalyjade5175
@kristalyjade5175 3 года назад
Pontosan azért IS kell tanítani ezeket a műveket, hogy meg tudjuk mutatni, hogy ilyen életet pont nem akarunk a lányainknak. Nagyon mellélőtt az írónő.
@tesz-vesz1985
@tesz-vesz1985 3 года назад
fura, mert amikor én az Aranyembert olvastam pont azt gondoltam, hogy itt milyen lazák a nők. de már részletekre nem emlékszem, sorol a kis bolond konkrét példákat?
@gaborrenner2267
@gaborrenner2267 3 года назад
Nézőpont kérdése. Az egyik elvezeti az egész vállakozást minden gond nélkül. A másiknak meg lesz egy édenkert szigete.
@kristalyjade5175
@kristalyjade5175 3 года назад
@@tesz-vesz1985 Tímeának semmi beleszólása az életébe. Kezdve ott, kihez megy hozzá. Noéminek meg megjelenik néha a férfi akit szeret, jól teherbe ejti őt és lelép. A végén maradnak együtt.
@laszlokatai1955
@laszlokatai1955 3 года назад
Mivel is lőtt volna mellé? Mert én nem hallottam olyat, hogy ő azt propagálná, hogy ilyen (milyen?) életet akar a Te lányaidnak.
@kristalyjade5175
@kristalyjade5175 3 года назад
@@laszlokatai1955 Nem tudom, hogy mit olyan nehéz értelmezni a kommenten. Az írónőnek az a baja a regénnyel, hogy milyen nőképet mutat a fiataloknak "Mert mit tudunk meg róluk? Tímea nem szereti a férjét, de engedelmesen szolgálja. Rendben tartja a házat és viszi a férfi üzleti ügyeit, ha távol van. Soha nincs egy rossz szava sem. Noémi szerelmes, de osztozik a férfin. Tímár Mihály néha megjelenik a szigeten, aztán elmegy. Noémi sose kérdez, csak örül. Nem lázadozik hanem csinosan várja Tímárt, amikor az éppen ráér.” Azért venné ki a kötelezők közül, mert " rémesnek tartja, mert szerinte a gyerekeink az iskolában olvasott művekből építik fel, milyenek is a nemi szerepek". Én erre mondtam, hogy pontosan azért kell megmutatni, hogy ilyen éltük is volt a nőknek és nem sírjuk vissza. Ha így sem világos, akkor hagyjuk.
@attilapapan8563
@attilapapan8563 3 года назад
Én nagyon örülök, hogy ilyen beszélgetések létrejönnek, de konkrétan a témával még nem nagyon láttam senkit foglalkozni. Én nagyon örülnék, ha látnék (nem feltétlen tőletek, de titeket látlak erre képesnek) egy olyan beszélgetést, ahol ténylegesen összeszedik azokat a műveket, amiket iskolában kéne olvasni. Beszélünk itt arról, hogy Az aranyember ne legyen, de akkor konkrétan mi az ami legyen? Nagyon érdekelne egy ilyen beszélgetés, ahol szakmabeliek vitatják ezt meg. Nem is muszáj persze konkrét műveket mondani, de legalább annyit, hogy milyen szempontok alapján kéne kiválaztani stb. De köszi az eddigi munkátokat :)
@tesz-vesz1985
@tesz-vesz1985 3 года назад
az mindegy, csak a haveri könykiadó adja ki. a sok régi könyv már minden családban megvan.
@Judga54
@Judga54 3 года назад
jó könyveket! értem alatta, hogy a téma valamilyen módon aktuális, a szereplőkkel lehet azonosulni, a konfliktus izgalmas, a stílus jó. ami ennek megfelel, bármi mehet.
@tesz-vesz1985
@tesz-vesz1985 3 года назад
1984 középiskolába, Állatfarm az általános iskolába
@tesz-vesz1985
@tesz-vesz1985 3 года назад
@@Judga54 azt kérte hogy KONKRÉTAN!
@Judga54
@Judga54 3 года назад
@@tesz-vesz1985 maga nagyon fárasztó. olvassa végig a szöveget.
@attilas125
@attilas125 3 года назад
Azt gondolom, hogy erre a gender témára rápörögni nagyon gáz, anno gimnazistaként ez nagyon nem érdekelt és nem is hívták fel a figyelmet rá sehol az iskolában, most pedig fiatal felnőtt fejjel azt látom, hogy mindenhol ezt tolják...Szeretek olvasni, de anno nekem Jókai aranyembere rendkívül unalmas volt, olvastunk mindenféle kötelezőt, amit már akkor tudtam, hogy azért kötelező, hogy adjon egyfajta általános műveltséget, mellette voltak ajánlott olvasmányok, könnyebbek, amikből választhattunk kisötösért. Véleményem szerint egy gyereknek kell általános tudás is és esély arra is, hogy ösztönözve legyen olvasásra, mi ezt megkaptuk. Sajnos egyet kell értenem, hogy butítás és mindenből politikacsinálás megy, ami inkább ártó a jövő nemzedékre. De ha körülnéz az ember mindenhol ez megy.
@laszlonagy4329
@laszlonagy4329 3 года назад
Ez a gender tema is tulzas , csak figyelem eltereles .. politikai trukk , Nelkule leszunk keresztenyek , ez nagyon keves embert erint csak nem is szazalekban , csak ezrelekben lehet vele szamolni ...
@LeventeCzelnai
@LeventeCzelnai 3 года назад
@@laszlonagy4329 lehet nálunk ilyen hivatkozás, hogy "a dekadens nyugaton látod mi megy, itt is ez vár ha nem vigyázunk", de nyugaton tényleg elég masszívan megmérgezi a kultúrát, hogy mindent ebből az 1 szempontból néznek csak.
@emjhu3486
@emjhu3486 3 года назад
Eléggé elrugaszkodik a valóságtól, hogy egy mai fiatal Jókai regényeiből vegye a társadalmi mintáit. (Nem zárom ki persze, hogy lehet 1-2 egyedi estet.)
@PPOOPP33FREEMAIL
@PPOOPP33FREEMAIL 3 года назад
Nyilván nem onnan veszi. De a balos kultúrkomisszárnak (TK) valahogy meg kell indokolnia a szélsőséges szemléletét.
@gaszagi
@gaszagi 3 года назад
Miért kellene kiirtani a régi dolgokat, csak mert ma már másképp gondoljuk. Nekem azzal a megjegyzéssel az volt a bajom, hogy ezen logika alapján az irodalmi művek 90 százalékát ki lehetne dobni, mert nem jó mintát ad. Hát de könyörgöm! Tudni kell mindent a maga helyén kezelni. Pont jó alapot adna egy beszélgetésre a nemi szerepek változásáról. Az viszont igaz, hogy tök ciki, hogy kB ugyanabból okul a gyerekem, mint annak idején a nagymamája. Röhej..
@GregoryKun
@GregoryKun 3 года назад
Túl sok amerikai filmet néztél. Magyarországon ritkák azok a tanárok, akik értelmes beszélgetéseket tudnának moderálni.
@tesz-vesz1985
@tesz-vesz1985 3 года назад
a harry pottert olvasni fogja magától is, azt sem kell kötelezővé tenni. pont az a LENNE a lényege, hogy akárhogy is torzul a világunk, mindenkinek egységes erkölcsi érzéke legyen. ezért kötelező több generáción keresztül ugyanaz, a múlt értékeit nem eldobni kell, hanem integrálni. akárhogy is butul a társadalom, nem az igényszintet kell lesüllyeszteni, hanem a gyengéket kell megerősíteni.
@gaszagi
@gaszagi 3 года назад
Én nem hiszem, hogy igénytelenebb lenne a választás, ha nyelvezetében egy közelebb álló alkotást választanánk kötelezőnek. Az Ómagyar Mária-siralom sem valid már, pedig nekik majdnem olyan Jókai, mint nekünk emez. Most is vannak értékes alkotások. Csak, mert régi valami nem jobb és csak, mert új valami, nem értéktelenebb. És Harry Pottert nem olvassa el, ha az iskolai olvasásélménye kifejezetten negatív.
@csakpuffin8306
@csakpuffin8306 3 года назад
@@tesz-vesz1985A múlt csodás értékei elvesztek a nyelv változásával. Ha nem modernizálják a szövegeket, a ma embere egy kukkot se ért belőlük. Akkor mi értelme erőltetni? "Hol hazánk egyik legelső Vára, ősz Partiscum álla - Hol Zalán első futása Győzedelmi halmot ása Ung-urinknak; hol a hála Szent helyét adó Gemelső - Hol keverve nincs be még a Szentkori Pásztori Kún magyar szív - Kedskő-méga!" És akkor ne dobja el a gyerek röhögve a Bánk bánt?
@tesz-vesz1985
@tesz-vesz1985 3 года назад
@@csakpuffin8306 röhögve biztos nem, de ezért mondtam: nem az igényszintet kell lesüllyeszteni, hanem a gyengéket kell megerősíteni! mi a bajod azzal, ha több szót ismer? lábjegyzetelni kell az összes idegen szót akár itt is, a bánk Bánnál, meg az Aranyembernél is, én minden idegen szóra rákerestem az Idegen szavak szótárában. ennél csak jobb ha a lap alján magyarázzák meg.
@zsp570
@zsp570 3 года назад
Értékes beszélgetés volt, várom a folytatást. Teljes mértékben osztom Csete Soma véleményét: tudatos, tervszerű butítás zajlik. (Ha lehet, én még sötétebben látom. Szerintem az oktatásügy sok év óta történő elhanyagolása sem véletlen, a tananyag áttematizálása sem az, sőt a pedagógusok "csakazértsem" oltása sem csak figyelmetlenség ...))
@gretasuveges9542
@gretasuveges9542 3 года назад
Könyörgöm, folytassátok azt a vitát, amit Borbála vetett fel a legvégén az “oldalak” vitájáról, arról, hogy nincs kritikus közép, hanem bárhova áll az ember, besorolódik valahova. Iszonyat szuper volt erről is, meg általában az Aranyember-problematikáról hallani ezektől az emberektől.
@katalinx4617
@katalinx4617 3 года назад
Szerintem azért támadta a konzervatív jobboldal Tóth Krisztinát, mert attól félnek, hogy a genderrel kapcsolatos túlzások és agresszivitás el fogja érni Magyarországot is, és akkor már most az elején állítsuk le azt, aki ezt ide be akarja ide hozni. Maga Jókai, és könyv csak véletlenül került kapcsolatba a problémával, másodrangú a vitában.
@PPOOPP33FREEMAIL
@PPOOPP33FREEMAIL 3 года назад
Pontosan! Jól látod. A jobboldal amúgy is egy súlyos világ összeesküvést lát a gender propaganda mögött. Lehet hogy nem alaptalanul.
@zsuzsannavarsanyi1672
@zsuzsannavarsanyi1672 3 года назад
Jókai Mór olvasmányai a kifejezésképességet nagyon fejleszti, hiszen a legtöbb magyar szó ismerője ő volt. Ez a mai gyerekeknek sem ártana.
@gyurci37
@gyurci37 3 года назад
Érthető,világos tűpontos érvelés. Számomra nagyon ijesztő,amit Csete Soma megfogalmazott. Én ezt még sosem mertem így kimondani magamnak,pedig annyira igaza van. Összeszerelő ország....borzasztó. Minden elismerésem Marci ismét!
@juliannalevai
@juliannalevai 3 года назад
ezt nem ő találta ki, hanem olvasta, tele van ezzel a közhellyel a sajtó - tragikus, hogy arról beszélünk, amiről olvastunk, csak mert beleillik az előítéleteinkbe, és nem arról, amiről saját tapasztalatunk is van
@gyurci37
@gyurci37 3 года назад
@@juliannalevai nem erről beszélt. Az oktatás silányításának céljáról, az olvasatlan és tanulatlan tömegoktatásról beszélt. Félreértett engem szerintem.
@juliannalevai
@juliannalevai 3 года назад
@@gyurci37 pontosan tudom, miről beszélt, hiszen olvasok sajtót, és figyelemmel kísérem az úgynevezett oktatási szakértők megnyilvánulásait is (szakmai ártalom)
@andraskovacs6679
@andraskovacs6679 3 года назад
Megvallom én jobban örültem volna, ha tényleg arról van szó, amit a meghívottak is szerettek volna: akkor most kell Jókai vagy nem kell Jókai, és ha kell ,akkor mi azon belül és mikor ( hány éves korban). Érdemes volna csinálni még mindig egy műsort, Marci.
@wycacyca
@wycacyca 3 года назад
Én is azt hittem, hogy ez lesz a vita tárgya.
@zalanmester3947
@zalanmester3947 3 года назад
A kiváló kortárs író, Szilasi László, főállásban Jókai-kutató. Kíváncsi lennék a véleményére.
@tesz-vesz1985
@tesz-vesz1985 3 года назад
"aki Jókait szereti, rossz ember nem lehet" Adolf Hitler, 1921
@AdamJurewicz91
@AdamJurewicz91 3 года назад
Hm nekem most lesz a 10 éves szakközépiskolai osztálytalálkozóm. Kicsit szorongok is ettől. Vissza térve az irodalomhoz, magyar irodalom órán Verlaine és Rimbaud verseit és kapcsolatát magyarázta volna el. Erre egy nagy macsó osztálytársam beszólt, hogy buzik voltak? Erre a tanárnőnk és osztályfőnökünk nem firtatta tovább a kapcsolatuk bemutatását. Pedig előtte én felkészültem erre. Na de ilyen az ha valaki egy vidéki fürdővárosban nő fel vegyes felvágott családban más szexuális orientációval. Többek között ezért is szorongok.
@Judga54
@Judga54 3 года назад
nekem az a tapasztalatom az osztálytalálkozókkal, hogy mindenki sokkal érettebb lett. kellemesen meglepődtem, mert nem volt jó osztály illetve csoport.
@AdamJurewicz91
@AdamJurewicz91 3 года назад
@@Judga54 Hát nekem volt egy hungarista osztálytársam. Aki megbukott, de jelezte, hogy ott lesz.Sajnos ő még hülyébb lett. Ezt onnan tudom, hogy 2017 nyarán rám írt erősen megsértve a vallási meggyőződésemet. Ő ugyanabba a templomba kezdett el frissen megtértként járni, ahová én. Aztán amikor pride előtti kommentekből rájött, hogy meleg vagyok, de középsuliban is outoltam. Amire úgy emlékezett, hogy hallotta az ezzel kapcsolatos pletykakat. Rövidre zárva: több hétig írogatottt nekem,hogy a papunk ezen tud segíteni mert ez bűn vagy betegség. Erre fel ott hagytam az egyházközséget. Nincs szükségem arra, hogy valaki pap helyett rendőr létére a magánéletembe vájkáljon. Meg, hogy mikor a hívők felolvasnak a Bibliából akkor fenyegető hangon olvasson fel idézeteket. Igazából ettől tartok. Többiektől nem. Csak tőle, hogy prédikál, jelenetet rendez. Mondjuk egy idősebb meleg barátom azt mondta, hogy menjek el és mondjam el ezt mindenkinek, hogy érettségi 6. éve után zaklatott. Sőt utána is volt egy komment háború. Mert a helyi városi tv alá kommenteltem egy AIDS áldozatainak világnapján rendezett verseny kapcsán készült hír alá. Ott is áldozathibaztató módon írt. Őszíntén senkivel se volt ilyen konfliktusom azóta. Lettek új barátaim. Viszont úgy gondolom hogy x időnyi általános iskolai évfolyam és 1 évnyi szakközépiskolai osztálytársi lét még nem jogosíthat fel arra senkit sem arra, hogy az én vagy másik ember szexuális orientációja miatt zaklasson a ballagás után pár évvel egy volt osztálytársam. Aki mit se tud arról, hogy én ezt hogyan élem meg.
@Judga54
@Judga54 3 года назад
@@AdamJurewicz91 hm. pár jó barát nélkül lehet, nem mennék el. mert amit leírsz, azt én is zaklatásnak gondolom, akár volt osztálytárs, akár idegen tesz ilyeneket, amit elutasítok.
@user-rs9py9yr1r
@user-rs9py9yr1r 3 года назад
@@AdamJurewicz91 menj el és ha rosszul érzed magad akkor lelépsz. lesznek ott mások is, nem is kell vele beszélned, ülj tőle a legmesszebb. biztosan ő is inkább másokkal akar dumálni. ha meg balhézik ahhoz nyilván a többieknek is lesz pár szava
@csillag.jessica9539
@csillag.jessica9539 3 года назад
Általános után nem sok kötelezőt olvastam el, ennek ellenére majdnem mindennapi szokásom az olvasás. Tudom igazolni, hogy nem sok ismerősömet motiválták a kötelezők vagy az irodalom órák az olvasásra, de nem éreztem azt sem, hogy emiatt nem olvasnának az emberek. Mondjuk az is igaz, hogy amíg Magyarországon vannak emberek, akik írás/olvasástudatlanok, nem engedhetik meg maguknak akármilyen indokokból, de főleg szociális, gazdasági, hogy a 8 általánoson tovább juthassanak, addig szerintem nincs értelme ezekről vitatkozni. Nem kell mindenkinek értelmiséginek lennie, bármit is jelentsen ez a szó jelenleg, de aki akarna és értelmileg tudna is, annak meg kellene kapnia a lehetőséget a fejlődésre, tanulásra és nem eladósodás árán, stb.
@mordillo69
@mordillo69 3 года назад
szuper videó egy érdekes témáról, köszi szépen!
@vilmosistvankoszper4249
@vilmosistvankoszper4249 3 года назад
Valamikor nagyon régen, 1962 és 1966 között az egyik kötelező olvasmány az iskolánkban az "...és mégis mozog a föld (Eppur si muove)" volt. Annyit olvastam belőle, hogy az irodalom dolgozatom 5 alá legyen (az egyetlen ötös, amit kaptam irodalomból a négy év alatt).
@EinSchelmZweiSchelme
@EinSchelmZweiSchelme 3 года назад
Tóth K. Szabó Madga Bárány Boldizsárját is kifogásolta. Ezt a média miért nem kapta fel?
@EinSchelmZweiSchelme
@EinSchelmZweiSchelme 3 года назад
@@Hunfootball Rendben. Viszont eleve ott hibádzik az egész, hogy Jókai Aranyembere nem kötelező olvasmány... Jókai mint szerző igen, vmilyen művét el kell olvasni középsuliban, de maga az Aranyember csak szabadon választható, nincs rajta a "kötelező olvasmányok listáján". Ezt T. Krisztina sztem rosszul tudta. Megspórolhatta volna ezt az egész vitát.
@kristof1230
@kristof1230 3 года назад
Az szerintem rengeteget elmond, hogy miután az osztályom elolvasta ezt a művet anno megkérdezte a tanár kinek tetszett. 2 embernek. Kettő. Ezzel ez volt a legutáltabb mű gimiben.
@tesz-vesz1985
@tesz-vesz1985 3 года назад
ja, sokat elmond az általános közműveltségről, főleg gimiben, diplomás emberek már nem számítanak egyből értelmesnek is sajna. ez 100 éve még nem így volt. nekem egyik kedvencem volt az Aranyember.
@eg4514
@eg4514 3 года назад
... Vagy el se olvastak, ezert nem mertek feltenni a kezuket mert a tobbsegben akartak maradni, nehogy indokolni kelljen barmit is. :)
@kristof1230
@kristof1230 3 года назад
@@eg4514 nem kellett soha indokolni :). Valószínű nem olvasták el, sokan voltak akik el sem kezdték, sokan pedig 30 oldal után feladják. Érdekes, hogy egy Pál utcai fiúkat meg az egész osztály elolvasott, pedig arról is van összefoglaló a neten
@kristalyjade5175
@kristalyjade5175 3 года назад
Én szerettem és szeretem Jókait. Megyek, hamut szórok a fejemre. Olyan véleménnyel is találkoztam, hogy nem értik a gyerekek. Én értettem. Soha nem hittem volna, hogy ez valami szuperképesség.
@teszter704
@teszter704 3 года назад
13-14 évesen elolvastam az összes otthon lévő Jókai kötetet és imádtam.
@kristalyjade5175
@kristalyjade5175 3 года назад
@@teszter704 Én is. Biztosan ufók vagyunk. :)
@Vadmeggy007
@Vadmeggy007 3 года назад
Én meg szeretem a spenótot, mégsem erőltetem senkire. A felnőttek 95%a sem olvas rendszeresen irodalmat, főleg nem Jókait, de a gyerekektől ezt elvárjuk.
@kristalyjade5175
@kristalyjade5175 3 года назад
@@Vadmeggy007 Elég szomorú, hogy nem olvas a felnőttek 95%-a. Azért várjuk el a gyerektől, mert HÁTHA megszereti. Nekem sikerült, de mint kiderült, ezzel a képességgel ufó vagyok. Mondjuk jó tanárok sem ártanának, akik megszerettetik.
@user-rs9py9yr1r
@user-rs9py9yr1r 3 года назад
@@kristalyjade5175 nyilván akinek irodalmi érdeklődése van az olvassa gyerekként. akinek nincs az meg nem. nem lehet ezt erőltetni. van aki mást olvas, nem szépirodalmat. nem vagyunk egyformák. és igen, van akit 30 éves korban kezd el érdekelni az irodalom
@GregoryKun
@GregoryKun 3 года назад
Akik nem szeretnek még olvasni, de azért most érdekelné őket, milyen is lehet mai kortárs irodalom, szeretettel ajánlom a Kortárs felbeszélések podcast csatornát, ahol kortárs novellákat hallgathattok meg.
@tesz-vesz1985
@tesz-vesz1985 3 года назад
megyek is oda, csak előbb felvágom az ereimet.
@andraskovacs2451
@andraskovacs2451 3 года назад
Tök vicces, hogy az irodalmi és pedagógiai közélet azon vergődik, hogy mit olvassanak a gyerekek, hogy megszeressenek olvasni stb. Sajnos az olvasás egyre inkább a lejtőn van, ami egyre meredekebb és hiába a sok szenvedés, ezt a tendenciát megfordítani nem lehet (nemrég hallom valakitől, aki Kaliforniában járt, hogy ott az otthonokban már NINCSENEK könyvek, egy darab sem és nem azért mert mindenki az Amazonon veszi az ebookot...). A gyerekek 10 éves kor körül okostelefont kapnak és teljesen kitolódik és átalakul az információéhségük, feldolgozásuk stb. Nem hogy az Arany Embert, de semmit nem fog tudni elolvasni, mert nem bír leülni 1-2 órára és kizárni magából azt a szart, ami a Snapchaten és Facebookon folyik. Az Válasz Online cikkében egy történész magyarázza, hogy az ált. iskolás lánya NEM TUD és NEM IS AKAR kapcsolódni az Arany Ember világához és kurvára nem akarja tudni, hogy mi az a "tekenő". Oké, ne tudja mi a teknő, mert sosem fog olyat használni, de könyörgöm a magyar irodalom 90%-t elzárjátok a gyerekeitek elől néhány régies szó miatt? Nem csak az Arany Embert nem fogja tudni elolvasni, de Kosztolányit, Adyt és József Attilát sem, mert nem tud ahhoz a világhoz "kapcsolódni". Bravó. Itt az zajlik, hogy a gyerek nem akar olvasni, de úgy kb. semmit, mi meg megideologizáljuk, hogy miért is engedjük ezt meg és kilátásba helyezünk más műveket, hogy azok majd jók lesznek, de azokat sem fogja elolvasni. Az un. progresszív oldal állandóan az iskolára tolja a felelősséget, hogy az alakítja a gyereket stb. Hát a francokat, 90%-ban a gyereked olyan lesz, amit otthonról bevisz az iskolába, nem az iskola fogja determinálni, hogy a gyerek mennyire lesz érzékeny, hanem te otthon a kis családoddal, érzelmi életeddel. Azon kéne javítani, hogy ne legyen a fél magyar társadalom érzelmileg alaposan alulkalibrált, vagy sérült. De ezen nem az Arany Ember fog rontani, azt garantálom.
@tesz-vesz1985
@tesz-vesz1985 3 года назад
azért ha a gyerekem elkezd hisztizni, hogy nem akar kötelezőt olvasni, és nem akarja tudni mi a teknő, egy idő után azért csak felpofozom már, hogy tudja hol a helye. az okostelefont meg ki kell venni a kezéből otthon. ez a történész nem a gyerekének a szolgálója helló, a szülői szerep szigorból is áll, mégha ez a progresszívnek hazudott oldal el is felejti folyamatosan.
@andraskovacs2451
@andraskovacs2451 3 года назад
@@tesz-vesz1985 Én úgy tudom, hogy a PISA felméréseken kiválóan teljesítő Kínában pl. elképesztően poroszos oktatási rendszer van, szóval ott nem a gyerek nyafogása dönti el, hogy elolvassa-e a kötelezőt vagy sem. Nagyon érdekes, hogy a 30-40-50-60-as évek igazán szigorú gimnáziumi világából mennyi Nobel-díjas, vagy csak mennyi kiváló értelmiségi került ki, akik később írók lettek, vagy egyetemi professzorok és tudtak érvényesülni itthon és külföldön. De ez nyilvánvalóan az elit, ami szép ha van és minél jobb. Tömegeket kéne képezni igen jó minőségben, de ezt a 20+ éve zajló oktatási reformok egyre kevésbé tudják teljesíteni (ez szégyen a teljes politikai osztályra nézve Magyar Bálinttól kezdve stb.), ami egy klasszikus magyar failure story.
@tesz-vesz1985
@tesz-vesz1985 3 года назад
@@andraskovacs2451 a parasztok is szerintem jobban teljesítenek a poroszos oktatási rendszerben, mint a waldorfban, ahol hisztizhet a gyerek, vagy hogy is mondta Borbála azt a sztorit. azért nem egy tudósunk volt nem nemesi származású, szerintem több is azok aránya, akik nem az arisztokráciából jönnek. mondjuk ez régebbi kor, de Da Vinci egy parasztlány törvénytelen gyermeke volt, és elég sokáig vitte. egyes vélemények szerint ő lehetett minden idők legműveltebb embere. szerintem szigorúamn következetes elvárások nélkül nem lehet tömegeket tanítani. egy-két problémás agyú gyereket esetleg, de belőle se lesz mérnök. ezért az nem is igen számít, ha az a cél, hogy minél több kiművelt embert fejlesszünk.
@laszlokovacs7693
@laszlokovacs7693 3 года назад
Kiváló beszélgetés volt, valóban sajnálatos,hogy a legtöbb fórumon értelmes vita helyett sárdobákás zajlik. A kötelezőkről, de a nemzeti alaptantervről általában is az a véleményem, hogy túlságosan bő. Lehetne szűkíteni, vagy lehetővé tenni, hogy a tanár válogathasson egy bővebb listából. Az elmúlt korok irodalmának bemutatása, feldolgozása azért is fontos, hogy az adott kort bemutassa. Ezért nem gondolom, hogy pl. Jókait törölni kéne. Lehet szempont amit Tóth Krisztina felvetett, de nem a törlés a megoldás, hanem az, hogy a mű feldolgozása során kitérünk arra, hogy beszélgessünk a nőalakokról. Milyen lehetőségei voltak akkor, abban a korban egy nőnek, hogy kezébe vegye a sorsát? Mit gondol erről ma egy fiatal? Egyetértek azonban Csete Somával abban, hogy a mai politikai elit tudatosan törekszik arra, hogy ilyen gondolkodtató feldolgozása ne legyen a műveknek. Ez tényleg egy koncepció része.
@vinczemarti
@vinczemarti 3 года назад
Egyetértek Somával, jelenleg a tanterv nem ösztönzi a kritikus gondolkodást, a tudományos szkepticizmust. Ennek hiánya viszont nagyon jól jön egy olyan kormányzat számára, akik a legkevesebb ellenszéllel szemben szeretnének hajózni.
@szandrassztanko411
@szandrassztanko411 3 года назад
Ez a Soma meg makogni sem tud, a nö meg összefüggestelenül es közerthetetlenül nyilatkozik ök voltak a legjobb irodalmarok a müsorodhoz?
@WalintHUN
@WalintHUN 3 года назад
Én értettem a nőt és baz' Soma nem szónok hanem költő amint látod a neve alatt...
@Koppixer
@Koppixer 3 года назад
Vicces, hogy a 19. századi módon működő oktatási rendszerünkön kérik egyesek számon, hogy miért nem működik itt-ott 21. századi módon. A rendszert csak egészében lehet megváltoztatni, egyes részeit külön-külön nem, mert különben a tehetetlensége okán mindig visszaáll a régi állapot. Olyan ez mintha nem tetszene az autód, ezért kicserélnél egy fogaskereket a motorjában, abban bízva, attól majd egy másik, szebb, jobb autóba ülhetnél be legközelebb. Ilyen nincs. Cseréld le az egészet egyben, avagy a "reformok kritikus tömege", ahogy Bokros mondaná.
@viktorlaszlo.
@viktorlaszlo. 3 года назад
Gratula megint egy jó kis beszélgetés volt ! Oldalaktól függetlenül - ami eleve röhejes és szomorú ha már az irodalmi közélet szereplői is ide vagy oda sorolgatják egymást - tehát ezt az úgy nevezet irodalmi közeget vagy annak legalábbis egy részét elsősorban nem irodalmi kérdések mozgatják meg hanem a pártpolitikai ideológia jellegű viták , ami elsősorban leginkább a szardobálásban , ujjal mutogatásban , gyűlölködésben merül ki . Ezek után kit érdekel egyáltalán , hogy irodalom órán mit és kit és hogyan tanítanak az iskolákban Jókait, Donászy Magdát vagy kortárs irodalmat. A magyar társdalom jelentős része beteg lelkűek gyülekezete , mert mire lehetne visszavezetni ezt a végletes megosztottságot és permanens gyűlölködést Az egyetlen remény az lehet, hogy mégiscsak működik valami önkorrekciós mechanizmus és végül csak sikerül szembe fordulni a primitív gyűlöletkeltés agyament formáival , mert csak nem lehet folyamatosan hergelésben és gyűlölködésben élni, bár már 30 éve a magyar társadalom elég jól teljesít ebben a műfajban .
@bencegergelytoth9258
@bencegergelytoth9258 3 года назад
Potyondi Edina a kötelező olvasmányokról tökéletes videót csinált. Borzalmas, hogy mik a kötelezők.
@bencegergelytoth9258
@bencegergelytoth9258 3 года назад
Kincskereső kisködmön, kőszívű ember fiai, légy jó mindhalálig... Gyerekként ezeket olvasni.. Fantasztikus élmény..
@peterorszagh6551
@peterorszagh6551 3 года назад
én 8-ban a Zabhegyezot is feladom. és Ajtmatovot. általában szeretik. a leendő kozmunkas nyilván nem olvassa. pedig olvasás nélkül minek élni.
@Vadmeggy007
@Vadmeggy007 3 года назад
@@peterorszagh6551 Jo szar tanar lehetsz ilyen hozzallassal. A felnottek 90%-a nem olvas rendszeresen, szepirodalmat pedig a 99%-uk, de lehet keveset mondok. Ha a sajat korosztalyotokkal sem sikerult megszerettetni az olvasast, miert varod el ugyanezt a fiataloktol, ugyanazokkal a kotelezokkel?
@Judga54
@Judga54 3 года назад
@@Vadmeggy007 ezek tényleg klasszikusok, jó könyvek. de én pl. nem voltam képes kötelezően olvasni. az volt a szerencsém, hogy már előbb majdnem mindet olvastam. mivel elég korán kezdtem falni a könyveket. de hát az akkor egy olvasós világ volt.
@kristalyjade5175
@kristalyjade5175 3 года назад
Bírom Pottyondit, de ott nagyon nem értettem egyet vele. Nekem rengeteget adtak azok a művek.
@suzannaszarka4290
@suzannaszarka4290 3 года назад
Gondoltok ti arra a sok fizetett troll-ra akik alakitják a közvéleményt? Tényleg hol van itt igazi diszkurzus? Ez a lényeg , hogy ez vesszen el. Nagyon nehéz "középen" maradni , értékek mentén, de ez egyre inkább kötelező!!!
@adamfeher226
@adamfeher226 3 года назад
Az egész ország egy óvoda. Soha nem fogunk felnőni. Értelmes, érvekkel alátámasztott vitához pláne nem. Ezt a társadalmat évtizedekre tették tönkre. Nincs kiút. Elbuktunk.
@Judga54
@Judga54 3 года назад
szerintem csak nehéz megteremteni azt a nyilvánosságot, ami elég sok emberhez eljut. könnyebb volt közvéleményt alakítani, vitákat bonyolítani, amikor ugyanazt az 1-2 tévét nézte, ugyanazt a 4-5 újságot olvasta mindenki. ma kevesen olvasnak nyomtatott sajtót, a net pedig tartalmas írásbeli vitákra nem alkalmas. a Partizán hiánypótló ebben is, hogy vannak komoly, hosszú viták, amiket egyre többen figyelemmel kísérünk.
@laszlolajtai
@laszlolajtai 3 года назад
Egyet értek. De hát ez volt a cél. Nem? De.
@attilaolah9834
@attilaolah9834 3 года назад
Jókai nélkül Nincs online folyóirat. :)
@robertferenczi2300
@robertferenczi2300 3 года назад
Mea culpa, tudom én vagyok egy barbár és más szellemi rezgést képvisel, de az egyetlen kötelező volt gyerekkoromban , amit csak félig olvastam és az is kínszenvedés volt...Pedig anno heti 1 könyv átlaggal simán rendelkeztem. :)
@Judga54
@Judga54 3 года назад
fentebb ugyanezt írtam. korán kezdtem és nagyon sokat olvastam. a kötelezőeket viszont képtelen voltam elolvasni. szerencsére csak 1-2 könyv volt, amit korábbról nem ismertem.
@robertferenczi2300
@robertferenczi2300 3 года назад
@@Judga54 Az Egri Csillagokat, a Pál utcai fiúkat és a Kincskereső kisködmönt legalább 5x elolvastam :)
@julijaroka631
@julijaroka631 3 года назад
Magyarul kene beszelni !!!!! Az idegen szavaknak vannak magyar megfeleloi !!! Hajra !!!!!!!!
@firesmurf7984
@firesmurf7984 3 года назад
Pl a selfiere mi a magyar?....nem nem az önarckép... Mielőtt rávágná. A "ginger" sem egyértelműen lefordítható, vagy a főzelék szó angolra. A szakkifejezésel pedig csak maradjanak úgy ahogy vannak... Nincs tiszta magyar nyelv... Szláv, germán, újlatin, török hatás érte a nyelvet...
@janosszabo9251
@janosszabo9251 3 года назад
Láttál már angol szótárt?
@firesmurf7984
@firesmurf7984 3 года назад
Igen, köszi, szeretnél te is egyet? ;)
@baz000
@baz000 3 года назад
elhangzott a lényeg Soma szájából. egy fontos kérdést (irodalom oktatás, kötelező olvasmányok) tematizált az írónő politikai szempontból. ez ugyanolyan káros, mint a kormány erőltetett és színlelt polgári kereszténydemokráciája. amúgy sok mindent elmond a magyar irodalom oktatásról, h amikor 2001 táján erről tanultam a gimiben, az Aranyemberből írt esszém ötös lett a 4 oldalas kivonat elolvasása után. erről kéne beszélni, nem arról, h a korabeli történelmi/szociológiai viszonyokba visszavetítünk mai ideológiát. komolyan agyrém
@limbekcs
@limbekcs 3 года назад
Nem tudom, ált.iskolásként hogyan vergődtem át a "Kőszívü ember fiain" - lehet, hogy elég volt minden márc. 15-én iskolai szintű vetítésen megtekinteni a filmet az Ugocsa moziban? : ) De utána gimis koromban (vagy még később? de hogy később többször IS, az biztos), simán elviseltem a Salamonnak mondott kereskedő kaftánjának a leírását, midőn Richárd kapitány urunk a damaszkuszi pengét vásárolta egy bécsi zsidónál ugye (a pengét a markolatig visszahajlítani, persze, hát hogyapicsábane! : ) (igaz, én csak tőrvívó voltam, büntetően nem hajló Vosztok (BOCTOK) pengékkel, pont ezért damaszkuszi kardpengéket csakis bécsi zsidóknál szereznék be - de csitt!) A nagy felismerés mégis a Tallérossy Zebulon karaktere volt, hogy hát így úszhatott a "kisember" a történelmi árral, amíg tehette... De pont az Aranyember (párdon: Az arany enber : ), hát az se KÖTELEZŐ nem volt, se a filmet nem láttam a könyvnél előbb. (Szegény Béres Ilona! ilyen jó színészre ilyen halovány szerepet... : ) És mégis magával ragadott a (hi)story, vagyis a reménytelenül (valljuk be: elbaszottul) romantikus történet történelmi beágyazottsága, főleg a dunai "okosba" hajózós, a komáromi erődépítős-korrupciós, a korabeli mi mindenbe befektetős "háttér-részletek", apró csemegeként a Balaton és az ő korcsolyázhatósága gyöngyszemmel. Hát igen, a karakterek "életszerűsége" (hogy ne mondjam: fejlődése), sosem volt a szerző erénye - különösen a női karaktereinél. (Ez utóbbit nem én találtam ki, szakértőktől olvastam, de azóta se tudom megcáfolni.) Tehát mindennek fényében ma "gender"-korrektséget az akkori nemi szerepekben elvárni a műtől csacskaság. Mint ahogy bármely más 19. századi műtől is, pl. Anna Karenina, amelynek mégiscsak női címszereplője van (és fejlődik is a karakater : ). Ugyanitt jönnék a kedvencemmel: Az új földesúrral - hát azt nagyon élveztem! Az elején az "emberközeli" leírása az 1849 utáni passzív rezisztenciának (nem vághatom a saját "szűz"dohányomat (a pipámba), osztrák illetékbélyeg nélkül? akkor nem pipálok - legalább megmarad az étvágyam... stb.), közbül elszórva a Tisza-szabályozás körüli korrupció, egy kicsike "postabontogatós" állami levéltitoksértés (khm-khm, 21. szd: nsa-sok, szevasztok!), és főleg a grandiózus ábrázolása egy akkori Tisza-árvíznek. (Női karakterek itt is csak megannyi chat-avatar, bocsika, már szóltam - és asszem az összes férfi karakterből is kb. 1 db fejlődik.) Mindezek alapján az én (lelkes Jókai-olvasói) véleményem az, hogy a szerző műveit azért kellene kivenni legalább az ált. isis KÖTELEZŐBŐL, mert annak a korosztálynak minimum érdektelen, de sajnos nagyrészt értelmezhetetlen is. (Főleg, ha kötelező.) Nem a nemi szerepek miatt! Szerintem az irodalmat időben visszafele kéne olvastatni az ifjúsággal - és ekkor a nemi szerepek "változása" is követhető lenne, az olvasás megszerettetésén kívül. (Móricz Barbárokját szóba se hoznám, amit "csak úgy" egyetemre BKV-zni vittem magammal, és majdnem elfelejtettem leszállni - de ház az AKKOR megintcsak nem volt kötelező. Btw, az alig ábrázolt nemi szerepek itt is az adott kor hű tükrét adják.)
@viktorkeller
@viktorkeller 3 года назад
Izgalmas hallgatni az aktuális kormányzati panelt, a politikamentes művészet igényét, és a másik tipikus panelt: az áldozathibáztatást, az áldozat személyi felelősségének firtatását. Érdekes, hogy ezeknek és egyéb illiberális gondolatoknak pont a Partizán ad egyre nagyobb teret. Most próbáljuk elképzelni politikamentesen Petőfit! így március idusának közelében.
@zoltannagy8677
@zoltannagy8677 3 года назад
Mi ez a folyamatos összeszerelő-országozás? Ezek az alsógatyát is darabokban veszik meg?
@kalmix88
@kalmix88 3 года назад
Hát nem egyértelmű? A lakosság nagy többségének a futószalag mellett lesz jövője. A kisvállalkozó, meg a portás jobban él, mint egy több diplomás tanár, szerkesztő, publicista, orvos, vagy egyéb értelmiségi. Nem a tanulásban van a nagy pénz, hanem a nagyobb bizniszben. Ahhoz pedig nem kell komoly állás, sem pedig felsőoktatás. És ehhez a közoktatást is hozzáformálják. Nagy múltú egyetemeinket sorban privatizálják, vagy úgy bekorlátozták az intézmény jogkörét, mint ami egy kis falu általános iskolájának jutott. Eközben, egyre több német illetőségű gyár kap helyet az országban, zsíros uniós megbízásokkal egyetemben, úgyhogy kell majd a munkaerő, ha csak nem akarjuk átengedni, a keletről érkezőknek - ahogy teszik azt a tehetősebb EU-s tagállamok. És itt most nem ám románokra, meg ukránokra gondolok, mert az a szomorú igazság, hogy már lehagytak minket! Már nem mi vagyunk a menőbb, vagy vágyottabb szomszéd ország, hanem a tőlünk nyugatabbra elfekvők. Dehát nem is csoda. Az itteni bérek csúnyán lemaradnak már, keleti szomszédjainkétól is, és nyilván "szarért-hugyért" már ők sem akarnak dolgozni, úgyhogy mennek tovább Németországba, Svájcba, Franciaországba, vagy a skótokhoz...
@zoltannagy8677
@zoltannagy8677 3 года назад
@@kalmix88 Piaci alapon. Régen a tanár meg a diplomás nem volt minden sarkon, ezért a helyzetük is jócskán megváltozott az elmúlt évtizedekben. Amíg mindenki diplomát akar, nem lesz más.
@AdamJurewicz91
@AdamJurewicz91 3 года назад
Amúgy a Férfi-Nő kvótán is gondolkodtam már középiskolai irodalmi órákon. Szerintem jó ötlet volna. Az is jó volna ha a Vecsei H. Miklós féle Poket könyvek formájában olvastatnánk a klasszikusokat az iskolásokkal. A könyv elfér egy zsebbe mint egy okosfon. Én is vettem párat.
@vzarmo
@vzarmo 3 года назад
És ezt hogyan képzelnéd el? Mondjuk minden kőműves brigádban lenne 50%-nyi nő? Egy nő képes lenne, annyi súlyt és olyan fizikális igénybevételt elviselni, mint egy férfi? Vagy az nem, mert ugye nem egy kényelmes bőrfotel? Esetleg lennének férfi műkörmösök mert kvóta? Mi lenne ha az alapján ítélnék meg az embert, amit adott szakmában képvisel? Persze van a mai világban jó pár ember fejeben betokosodott nézőpont, pl “nő vagy nem lehetsz jó mérnök”, de ezen változtatni nem kvótával kell, hanem neveléssel. Meg esetleg el kellene fogadni, hogy nem mindegyik nemet érdekli minden szakma.
@AdamJurewicz91
@AdamJurewicz91 3 года назад
@@vzarmo Szerinted az összes férfi fizikai munkát végez? Én pl rossz voltam technikai dolgokban. Viszont a háztartás elvezetéséhez értenék. Főzni tudok. Viszont komplett bútor összeszerelést, festést, szerelésbe már nem veszek részt.
@vzarmo
@vzarmo 3 года назад
@@AdamJurewicz91 ok és? Hol akadályoz bármi abban, hogy azokkal foglalkozz amik érdekelnek? Hogy jön ez a kvótához? Mi gátol meg? Azt nem mondhatod hogy pl főzésből nem lehet megélni pláne a mai világban. A bútor összeszerelésre meg hivsz valakit. Én például segg vagyok az autók belsejéhez plusz még a legkevésbé se érdekel, de ezekre ott a szerelő.
@AdamJurewicz91
@AdamJurewicz91 3 года назад
@@vzarmo Mi van akkor ha a korabeli női írónők és költőnők verseit amiatt vetették el, mert pusztán nők voltak? Közben meg lehet a férjük neve alatt jelenthetett meg az írásuk. Pl.Susan Sonthag esetében is így volt. Lehet, hogy több ilyen is lehet?
@vzarmo
@vzarmo 3 года назад
@@AdamJurewicz91 Te most tényleg egy múlt századi alkotó alapján akarsz megoldást(?) felállítani a mostani helyzetre? Szívesen vennék olyan mainstream(ebb) alkotót, aki a mai világban nem vállalja fel magát, mert nem tehetné meg a nemi hovatartozása miatt. Vagy ha van is olyan alkotó, de nem túl felkapott, akkor valami szubkultúra alapján legyen kvóta meghatározva? És szerinted ez jó irányba változtatna? Mi alapján határozzuk meg az egyenlőség jegyében, hogy hol legyen kvóta és hol nem? Vagy akkor legyen mindenhol? Vagy mi van ha azt 30 főben határozzák meg, de a csoport aki “lehetőséget kap” 31 főből áll? Vagy ezt minden évben/hónapban felülvizsgálják? Hogy kellene elképzelni? Kvóták helyett nem lenne egyszerűbb a neveltetésen változtatni? Persze azt is ésszel, mert a cancel culture és a mostani “ne olvashassák x művet mert hogy ábrázolja a nőket” se vezet sehova. Ha valami régen (a mostani értékrend szerint) rossz volt, azt nem korlátozni, eltüntetni kell, hanem megtanítani az embereket a helyén kezelni, hogy aztán levonhassák belőle ők a tanulságokat. A kötelező dolgok, kényszerítés és a tiltás csak kontraproduktív.
@Universitas01
@Universitas01 3 года назад
Még több ilyen műsort! Köszönjük Marci! 🙏🤗
@oszlanyiakos
@oszlanyiakos 3 года назад
Sajnos a magyar tanáraim elvették az olvasási kedvem. Az interjú tetszett.
@vitaygeorgina
@vitaygeorgina 3 года назад
Borbálát hallgattam volna még. Soma meg könnyen beszél, hogy miért nem állt bele Tóth Krisztina a vitába, miért terelte személyes síkra a dolgot. Szerintem nagyjából sokkos állapotban lehetett, miközben ömlött a nyakába a szar egy gombnyomásra. Nyilván nem akarta azt a gombot többször megnyomni, és beleállni ebbe, szerintem úgy volt vele, hogy azt is elég kivárni, amíg ez a vihar elül.
@feketetukorbenfehermajom8303
@feketetukorbenfehermajom8303 3 года назад
Az Aranyemberrel egy baj van, baromira unalmas és nem erősíti az olvasói motivációt, pedig ez pont az az időszak amikor a fiataloknál a hajlandóságot kellene növelni.
@felixkovacs3968
@felixkovacs3968 3 года назад
Érdekes a megfigyelésed. Akkor én például miért olvastam el gimnazista koromban, amikor nekem nem is volt kötelező? Minden bizonnyal van más idióta is aki önszántából olvasta el... 😊
@feketetukorbenfehermajom8303
@feketetukorbenfehermajom8303 3 года назад
@@felixkovacs3968 Tapasztalat diákok visszajelzései alapján ... Tehát ha te olvastad akkor minden diák izgalmasnak találja értem... Jó magam "mindentisolvasó" típus vagyok, de ebből a szempontból ez teljesen irreleváns. A probléma nem az olvasni szeretőkkel van, hanem azokkal akiket a mostani médiavilág teljesen beszippant és eltérít és nem alakul ki bennük az olvasási készség, - képesség. Ami ezt elősegítené az tuti nem az Aranyember lesz.
@borianm
@borianm 3 года назад
@@felixkovacs3968 fogadd el, hogy a kisebbséget képviseled. A gyerekek többségével megutáltatta az olvasást.
@mikloskallay5325
@mikloskallay5325 3 года назад
@@feketetukorbenfehermajom8303 Akit már egyszer beszippantott, annak aztán olyan mindegy, hogy Aranyember, vagy bármi egyéb, sajnos. A buborékjuk nagyon nem ereszti. De legalább még vagyunk néhányan, akik nem csak a képernyőről olvasnak!!
@feketetukorbenfehermajom8303
@feketetukorbenfehermajom8303 3 года назад
@@mikloskallay5325 Igen ezért fontos leginkább az általános iskolában a jó könyvválasztás. Hogy akit még nem szippantott be, azt beszippantsa. Itt van egy félreértés is, az olvasáskészség nem csak a műveltség szempontjából fontos, hanem maga a tanuláskészség szempontjából is. Aki nem jól olvas, annak a későbbiekben nagyszázalékban bizonyos hogy tanulási problémái lesznek.
@dankabal
@dankabal 3 года назад
Hát azzal az emberrel nem szeretnék találkozni aki a kapcsolatokat Jókai művekből tanulja. Akkor a vadászatot a kis hercegből, állattartást a Micimackóból, történelmet a magyar népmesékből. Szerencsére Staller Ilona nem csak írt róla...
@adriennsz6893
@adriennsz6893 3 года назад
Tóth Krisztina valamivel fel akarta hívni magára a figyelmet, mert amúgy a kutyát sem érdekelné.
@annagunthernestrahl8444
@annagunthernestrahl8444 3 года назад
Lehet, hogy én kutya vagyok, de engem érdekel, remek novelláskötetei vannak.
@vitaygeorgina
@vitaygeorgina 3 года назад
Meggyőződésem, hogy Tóth Krisztina egyáltalán nem ezt mondta volna, ha csak sejti, hogy országos plénum elé kerülna véleménye. Egy teljesen marginális blognak nyilatkozott, és joggal számított arra, hogy maximum 1000 ember olvassa majd, aztán szépen mindenki megy a dolgára.
@gabriellafarkas7470
@gabriellafarkas7470 3 года назад
Mikszáth írja Jókai-életrajzában(éppen amikor Jókai hibáit veszi elő): “ Nincs tökéletes ló, tökéletes asszony és tökéletes regény sem” 😊😊
@Universitas01
@Universitas01 3 года назад
Csete Soma nagyon jól beszél a végén!
@andraskovacs2451
@andraskovacs2451 3 года назад
Gulyás 17:00-kor finoman, de agresszíven megpróbálta leterelni Csete Somát, hogy elmondja a véleményét arról, hogy Tóth Kriszta mégis tehet erről az egészről. Az identitáspolitikai oldalon (ld. Partizán) az az alapeset, hogy TK nem tehet semmiről sem, és mindenki egy barom, akinek ellenkező véleménye van. Gratula. Azért azt jegyezzük meg, hogy Tóth Kriszta az interjújában a politikai térben nyílvánult meg az Arany Ember gender-kommentárjával, nem csak a véleményét mondta el (közben kiderült az is, hogy butaságot beszél, mert rosszul emlékszik az Arany Ember részleteire). Az utóbbi 1-3 évben az egész magát progresszívnek tartó sajtó ég ezektől a témáktól és Orbán politikai oldalát próbálják állandóan felizgatni ezzel. Ha Tóth Kriszta mondjuk 2005-ben mondja ugyanezt, akkor ez egy teljesen más kontextusban jelenik meg.
@mikloskallay5325
@mikloskallay5325 3 года назад
Az ilyen, és hasonló megnyilvánulásokkal csak feladják a labdát a jobboldali sajtónak. Az meg nagyon helyesen le is üti, mi mást tehetne. Ezekután meg már csak hebegni-habogni tudnak, meg mocskolódni, mert érv az nincs....
@andraskovacs2451
@andraskovacs2451 3 года назад
@@mikloskallay5325 Pontosan. Remek példa erre az LMBTQXYZ mesekönyv. Orbánnak 2/3-ada van, előre lehetett tudni, hogy valamit lépni fog. 5 perc alatt módosította az alkotmányt, nekik hátrányos helyzetet teremtve. Remélem a mesekönyv kiadóját megdícsérték az LMBTQ-sok, haszna semmi sem volt, politikai akcionizmus, semmi más, de kárt okozott, Orbán meg röhög. Lehet, hogy évtizedekig benne lesz az alkotmányban és akkor lehet "család az családozni" 2040-ig. De a mártír pózt fel lehetett venni, enélkül néhány aktivista túl sem élné, mert az egész életüket erre rendezték be.
@sirplaysalot5433
@sirplaysalot5433 3 года назад
Valaha felmerul az a kerdes, hogy egyaltalan kell e kotelezo olvasmany-lista? Angliaban nincs. Viszont ugy altalaban oriasi hangsulyt helyez az iskola az OLVASAS megszerettetesere.
@katicacsenge5115
@katicacsenge5115 3 года назад
Vicces, ahogy bár mind a ketten fontos dolgokról beszélnek, mégis elbeszélnek egymás mellett. És szerintem ez főleg a Szabó Borbála felelőssége, aki sokszor inkább közérthetőség szempontjából nagyon sok témát felhoz és ezek egy része nem is megoldható. A másik oldalról az a statement, amire a Soma utalt, hogy a közoktatás és ezáltal a szocializáció sem neveli olvasóvá az embereket, amellett, hogy igaz, inkább konszenzus, mint vita tárgya (persze lehetett volna még árnyalni). Mindenesetre markánsan kijönnek ún. (jajjszegényfejem) generációs különbségek is. Mindamellett a politika-pornó hasonlat is nehezen védhető, ha úgy vesszük, mert a most szocializálódó majdani felnőttek, nem csak az amerikai pop-kultúrához (és mainstream művészethez), de a politikához is közelebbi kapcsolatban állnak véleménykifejezési szempontból, egyszerűen, mert nincs terük itt és most megtenni ezt (amiből persze következik a haragok értelmetlen témában való levezetése).
@kertresz
@kertresz 3 года назад
11:00 Vajon Jókai mit szólna ehhez, hogy ennyi év után is ekkora vitát kavar a könyve. Valószínű elégedett lenne. 13:52 Magyarországon elképesztő mélyre süllyedt a közgondolkodás. 18:56 hát ez igen elgondolkodtató. Nem az a probléma, hogy egyesek a saját ízlésüknek megfelelőt, akarják az iskolában taníttatni? Például mindenkinek azt kell enni az étteremben az étlapról, amit kizárólag X.Y. kedvel. A kritikai gondolkodás a vita során alakul ki, illetve hogy több szemszögből nézi valaki a tárgyat, ezt történelemmel is lehet teljességgel nyugodtan tanítani, sőt ott lehet igazán.
@mikloskallay5325
@mikloskallay5325 3 года назад
De hát akkor mi alapján legyen kiválasztva, ha nem olvassa el? Ránézésre: a Julcsinak tetszeni fog a Jókai, a Petinek a Dumas-t ajánlom, de az Esztike már érett akár a Joseph Heller-re meg Esterházyra is?? Ki v.kik válasszák azt ki, hogy mit olvassanak a gyerekek. Vagy, hogy válasszuk ki azokat, akik kiválasztják az olvasásra érdemes dolgokat, ha ennyire nincs konszenzus?? A történelemmel kapcsolatos túlságosan kritikai gondolkodás veszélyeire azért felhívnám a figyelmet, mert egyesek már javában írják az "Új múltat", relativizálva bizonyos ""alapértékeket"". Nem kérdőjelezném meg pl. Dobó hősi szerepét az Egri csillagokban, de egyesek már mindent próbálnak relativizálni!!
@Koppixer
@Koppixer 3 года назад
Egy gondolat bánt engemet: a falon a kereszt szándékosan volt belekomponálva a képbe vagy sem?
@gaborrenner2267
@gaborrenner2267 3 года назад
A Partizánt nem zavarta, úgy tűnik. De ha vámpír vagy, akkor igen, ez komoly probléma lehet. :-)
@antalperinger4591
@antalperinger4591 3 года назад
Jókai Mór zsenialitását és az Aranyember örökérvényűségét jól bizonyítja, hogy cc. 150 évvel elkészülte után is ilyen érzelmeket, vitákat gerjeszt. Amíg szerelem, házasság, társadalmi elvárások, kapcsolati problémák, emberi érzelmek lesznek a földön, addig az Aranyember mindig olvasott, szép példája lesz ezek kifejezésének...
@antalperinger4591
@antalperinger4591 3 года назад
Azt hittem, több szó, vita lesz Jókairól, vagy az Aranyemberről...
@czego4868
@czego4868 3 года назад
@@antalperinger4591 Olvasott? 😂😂😂 Volt esetleg, vagy 100 éve.
@g.g.8298
@g.g.8298 3 года назад
Tovább megyek: Jókai zsenialitását a leginkább az bizonyítja, hogy 150 évvel a kora után van olyan, politikai ambíciókkal kacérkodó írónő, aki úgy gondolja, hogy Jókai kritikájának a farvizén bekerülhet a neve a köztudatba. Ez az egész ugyanis semmi egyéb, mint politikai brand építés egy ismeretlen számára. Hamarosan viszont fogjuk látni valamelyik párt színeiben, a nevet pedig, ami alapján közismertté vált, ezzel az álvitával szerezte. Semmi egyéb nincs mögötte, csak ennyi: a többi csak a nép hülyítése.
@robertpal7885
@robertpal7885 3 года назад
Marci, szerveznétek ezek után egy Jókai féle könyvégetést a Kossuth térre? 🤔😯
@zoltankoves
@zoltankoves 3 года назад
Jó a háttérzene a műsőr kezdetekor.
@surabayakultur2544
@surabayakultur2544 3 года назад
végtelenül sajnálom, hogy nem vállalták az eredeti meghívottak a beszélgetést, még szerencsére, hogy Csete Soma igen, köszönöm az értékes gondolatait, és az edukációba fektetett munkáját, remélem, valaki hozzáértő ír erről a beszélgetésről elemzést, mert sok ártatlannak tűnő, de káros megjegyzés hangzott el a beszélgetőtárs részéről. És döbbenet, hogy tanárként(!) dafke csatlakozni egy pártpolitikától átitatott csoporthoz? Naneeeee....ezt persze ő maga se hiheti, csak hirdeti......
@roberth6239
@roberth6239 3 года назад
Jó Marci pulcsija!
@vilmosistvankoszper4249
@vilmosistvankoszper4249 3 года назад
Tóth Krisztina, kérem, találjon egy másik Jókait, az Aranyember helyére! Mindjárt szólok, hogy az miért nem lesz jó...
@gaaliistvan1397
@gaaliistvan1397 3 года назад
Hú, a „kiérdemesült” az itt nem jó szó.
@markfridvalszki
@markfridvalszki 3 года назад
Ahogy erzekelem, ebbol a sztoribol is azonnal sikerult vmi identitasügyi oruletet kavarni. A strukturalis problemakrol eltereltek a diskurzust. Nyilvan nem konnyu beleallni, foleg egy ilyen szetzuzott lelku orszagban. Nekem ugy tunik Soma tisztan latja.
@tesz-vesz1985
@tesz-vesz1985 3 года назад
mondjuk borzalmas "versei" vannak. vagy van jó is? csak kommentben lehet jó vitát lefolytatni amúgy, Borbála ezt nagyon rosszul látja. csak kell hogy érdemben reagáljon egymásra a két fél
@markfridvalszki
@markfridvalszki 3 года назад
@@tesz-vesz1985 sajnos fogalmam sincs. en csak azt kommentaltam, amit itt hallottam töle. azzal nagyjabol egyet tudok erteni. ok, sztem a nernek nincs ilyen szintu grandiozus leepito koncepcioja a fiatalokkal. sztem a ner csak egyszerüen annyira "nyakas", hogy a "nemzetszeretetet" az alaptantarven keresztül ugy probalja letolni a fiatalok torkan, mint a libatomést. es ennek az lesz az eredmenye, amiröl Soma is beszel, hogy teljesen elfordulnak pl az olvasastol. az mar eleg regota vilagos, h a ner es a fiatalok elkepzelesei a vilagrol az tüz es viz. nem nagyon erezgetik :D neha kijon egy-egy mutans, mint a pesti tv-n azok a szívósnak kinézö, basball sapkas felkegyelmu "konzervativ-keresztyének" :D :D dehat az kb dr.moreau szigete :D
@tesz-vesz1985
@tesz-vesz1985 3 года назад
@@markfridvalszki igen, ebben én se döntenék, hogy ez szándékos vagy olyan primkók hogy véletlen, mert vannak ilyen primkók valójában is, az mindenesetre tény, hogy a kezdetleges tömegek könnyebben manipulálhatóak, egy olyan társadalom, ahol az Állatfarm meg az 1984 kötelező olvasmány viszont szerintem nehezebben manipulálható. én elképesztő mód utálom azokat a k0rcsokat ott a pesti tévén, mutattam egy hosszú fideszről szóló írásom annak a fair (!) rightos szemüveges hgyereknek, csomót érveltem neki, csak a káromkodást kérte ki magának, meg az elírásokba, vesszőhibákba kötött bele. utoljára ilyen imbecillis figurákkal 15 éve találkoztam a neten, ezek meg még mindig menőnek hiszik ezt.
@kalmix88
@kalmix88 3 года назад
Nohát, milyen szimpatikus, a két vitázó vendég álláspontja. Én bizony, egyikkel sem szeretnék szembe kerülni, mert az az igazság, hogy mindkettejüknek igaza van. Az irodalom elveszítette azt a társadalomformáló erejét, amit betöltött a 19. és 20. század során. Ezt úgy a '80-as - '90-es évek folyamán, világszerte átvette a médiatudomány. Az értelmiségiek ennek megfelelően, visszavonultak abba a már-már közhelyes elefántcsont tornyukba, hogy ne is nagyon hallassák a hangjukat. Persze, tudom én, hogy a megszokott kis publicisztikáik ugyanúgy közlésre kerülnek, csak egy rémesen beszűkült közegbe. És mindez azért van, mert valóban, jól mondja Borbála, bárminemű kulturális téma kerül elő, (vagy kidugja az orrát, egy fent említett értelmiségi, s letekint a sleppre) abból rögtön polgárháború lesz, megkezdődik a politikai pornó, a két nagy kaszt között. Jóformán amióta élek, ez így megy. Akármi van, kultúrharc robban ki, és a két törzs egymásnak feszül. Úgy kell elképzelni, mintha mindannyian puskaporos hordókon ücsörögnénk, és ha kiugrik egy ilyen téma, mint a gender, az LMBTQIA, vagy a nácik megítélése, antiszemitizmus, vagy bármi, az egy gyufa képébe száll alá. És ha elég jó a széljárás, akkor még valamelyik párt, meglocsolja egy kis benzinnel, had égjen a prolik tüze. Addig sem budai villákat gyújtogatnak! Nincs politika mentes téma. Minden csak közélet! Természetes, hogy el is kerültem az ilyen helyzeteket fiatalon. Igyekeztem távol maradni mindkét állásponttól. Nagyszüleimtől kellett megtudjam, hogy miféle jelentősége van a kultúrának, az irodalomnak, a szépművészetnek, a nagy történelmi pillanatoknak, mert hogy őszinte legyek, az iskolám se volt annyira alkalmas arra, hogy ezt felépítsék bennem. A szüleim meg leginkább dolgoztak, hogy legyen mit ennünk, meg mit felvennünk a suliba, meg kiránduláskor... Már rég túl voltam az érettségin, mikorra felfogtam, mekkora jelentősége is volt a Nyugatnak, mellyel jóformán minden említésre méltó költőnk, ápolt valamiféle bizalmas viszonyt. Egy elképesztő rock'n'roll volt, azokban az időkben nyugatosnak lenni. Ma meg amcsi-majmolók európaiak, meg globalizáció-hívők vagyunk :(
@mikloskallay5325
@mikloskallay5325 3 года назад
Sok igazságot írsz, de szerintem maga a feliratos gyufa a politika, ami berobbant, és mindent maga alá erőszakol. Nem könnyű valakinek kivonnia magát ez alól a nyomás alól, de azért talán még nem lett mindenki olyan, amit az utolsó mondatodban írtál!! Mondjuk ezzel Te is állást foglaltál egy bizonyos értékrend mellett, de ezzel nincs is semmi baj, mert szerintem is ez a leginkább vállalható "normalitás", ha létezik még ilyen egyáltalán...
@blaschekdavid9541
@blaschekdavid9541 3 года назад
CSETE FOR PRESIDENT!
@endike
@endike 3 года назад
egy olyan társadalomban ahol a szülők az állambácsira (iskolarendszer) bízzák a gyereküket, tökmindegy hogy mit tanítanak
@zoltannanasi4217
@zoltannanasi4217 3 года назад
Hmmm... én figyeltem, hogy érdekes, korának megfelelő könyvek kerüljenek a fiam kezébe. Szerintetek szeret olvasni? ? Ti hol éltek? Tényleg azt hiszitek, hogy az oktatásban a kötelező olvasmány bármennyire fontos? Mutassatok nekem egy gyereket 12 év alatt, aki nem csak kényszer miatt olvas! Ez nagyon buborék vita arról, hogy a kommunikációja szar volt egy feministának szánt megnyilvánulásnak. Vagy nem is tudom minek.
@borianm
@borianm 3 года назад
Minden gyerek más. Hatodikos koromig szerettem olvasni, aztán a kötelező Odüsszeusz, Antigoné, Balassi, Schiller és társai megtették a hatásukat, 26 éves voltam mire egy regényt újra magamtól végig tudtam olvasni. Ezzel szemben a gimnáziumi osztályom harmada a pad alatt falta a 20. Századi irodalmat. (2000-es évek, akkor még nem volt opció a mobiltelefon nyomkodás). Az öcsém az ellentéte volt, gimnáziumban egy könyvet pár nap alatt kivégzett, de az utóbbi 10 évben sztem nem olvasott semmit.
@csakpuffin8306
@csakpuffin8306 3 года назад
Én nem figyeltem. Azt olvasott, amit csak akart. Ma is ezt teszi. Nem kell szelektálni. Ha nem érti vagy unja, abbahagyja.
@felixkovacs3968
@felixkovacs3968 3 года назад
Számomra hihetetlen, amit ez a Tóth Krisztina összehordott a Jókai "Aranyember" művéről. Hogy a tökömbe lehetett olyan vadfeminista szarságot összehozni? Én valamikor gimnazista koromban (most 52) olvastam és rendesen megérintett. Megjegyzem, nem volt kötelező olvasmány. Számomra egyértelmű volt, hogy a férfi korábban egy gazdasági érdekházasságba ment bele, de egy véletlen folytán megtalálja Noémit, aki mindenben megfelel vágyainak és fordítva is, közben Tímár rájön, hogy milyen üres a kapcsolata a feleségével. Ez a kép szerintem bármely történelmi korszakban aktuális. Hogy jön oda egy femináci, hogy elmagyarázza, hogy milyennek kell lennie egy férfi-nő kapcsolatnak? Akármilyen is az övé vagy semmilyen. Hogy jön ahhoz egy femináci, hogy műalkotást betiltson? Legfeljebb fogalmazhat meg egy kritikát róla és elmagyarázza, hogy azért mert valami női elnyomást lát benne. Ez olyan, mint amikor egy akármilyen festményre, valaki azt mondja, hogy nem jó és meg kell semmisíteni. Ez totál náci gondolkodás. Jókai nem használt propagandisztikus eszközöket és jó pár festő sem, csak mutattak valamit és a fogyasztó értelmezze, ahogy akarja. Mindig is utáltam, amikor meg akarták mondani, hogy mit gondolt a költő szerintpk. A rendes komcsi rendszerben volt olyan. Visszamehetünk abba rendszerbe és hát legyen, de könyörgöm: NE TILTSUNK BE KÖNYVEKET ÉS FŐLEG NE ÉGESSÜNK!
@GregoryKun
@GregoryKun 3 года назад
Kedves Félix, maga annyira okosnak tűnik. Magyarázza már el nekem, hogy egy könyv kivétele a kötelezők listájáról hogy ekvivalens egy könyv betiltásával?
@gabinovak5727
@gabinovak5727 3 года назад
Kínos. Az arany ember. Szó nem volt betiltásról, ahogy ez a beszélgetésből újra világosan kiderül. Kérdésre válaszolva személyes véleménye mentén megnevezte a művet, mit nem tartana a kötelezők között és indokolta, miért. Ez alapján feminácizni, miközben egyébként ez még megengedett volna a felindult kritkiában is... meghökkentő. Jókait és írásait szabad szeretni. Egymást meg nem kéne gyűlölni. Béke.
@kristalyjade5175
@kristalyjade5175 3 года назад
Sok mindent így gondolok én is. Mondjuk a "feminácizástól" rosszul vagyok. Szerintem az írónő most itt nem feminista, csak simán hü... nem túl okos. Egyébként betiltani nem akarta, hanem kivenné a kötelezők közül.
@felixkovacs3968
@felixkovacs3968 3 года назад
@@kristalyjade5175 Na mondjuk az, hogy azért kivenné a kötelezők közül bármilyen műalkotást, mert szerinte valamilyen számára nem megfelelő női ábrázolást tartalmaz, számomra nagyon feminista. Nem vagyok férfisoviniszta, de az említett jellegű értelmezést már eleve előrebocsátani és abból kiindulva, bármilyen művet betenni vagy kivenni, nem tartom helyesnek. Mindannyiunk számára, bármilyen mű mást közvetít, érzékenységünk és stb. függvényében. Támogatom az amerikei filmekben látott módszert, hogy vannak kötelező olvasmányok és nem adják hozzá az értelmezést, hanem az osztály vitájára vetik fel és különböző értelmezések jelenjenek meg. A lényeg, hogy maga a gyerekek kezdjenek el dolgokon, értékeken és helyezzék bele az életükbe, személyiségükbe. Az is érdekes érvényes álláspont, hogy semmi se legyen kötelező, hanem a tanár állapítja meg, hogy milyen művet olvassanak és elemezzék. Ezzel csak az a baj, hogy azonnal elkezdődik a mantra, hogy a jobb iskolák jobb tanárainak a diákjai jobb képességekkel kerülnek ki és nem érvényesül az egyenlő esély elve és azonnal elkezdődik a pénzesebb szülő és kevésbé tehetős szülő vitája. Ez az egész jóval távolabb vezet, mint Jókai műve, ami számomra meghatározó volt a párkapcsolataim tekintetében. Olyan aspektust mutatott meg, ami minket, férfiakat, mondhatnám, évezredek óta kínoz. Szerintem kiváló.
@felixkovacs3968
@felixkovacs3968 3 года назад
@@gabinovak5727 Igazad van. Elnézést. Nem betiltaná, de kivenné a kötelezőek közül, de akkor már vegyünk ki mindent a kötelezőek közül és bízzuk a gyerekekre. Vagy a tanárra? Valahol lesz egy döntéshozó, de akkor ne a kedves hölgy legyen. Akkor hagyjuk szabadjára!
@msbanita32
@msbanita32 3 года назад
Csak nekem idegesítő hogy ez a Soma fiú nem tud elmondani egy mondatot?
@georgetheconcrete9979
@georgetheconcrete9979 3 года назад
Miért van az, hogy a Partizán és az ATV is vagy egy hónappal le vannak maradva a hírekkel? Ezt a témát már kivesézték. Az ATV meg csak most foglalkozik Gulácsival...
@viktorvarga9878
@viktorvarga9878 3 года назад
Vágott, szerkesztett adásokról van szó szerintem. Mire megszervezik a beszélgetést a vitapartnerekkel és utána összevágják eltelik pár hét.
@georgetheconcrete9979
@georgetheconcrete9979 3 года назад
@@viktorvarga9878 Akkor a többieknek hogy-hogy gyorsabban megy?
@viktorvarga9878
@viktorvarga9878 3 года назад
@@georgetheconcrete9979 Kiknek?
@viktorlaszlo.
@viktorlaszlo. 3 года назад
Az egész leszervezése például a két interjú alanynak nem nagy kunszt, némi időpont-egyeztetés és a technikai feltételei egy online beszélgetésnek sem nagy kihívás. Viszont ha egy téma már lecseng , van már némi rálátás egy rövid időtáv után , akkor lehet jobban feldolgozni, releváns kérdéseket feltenni és válaszolni azokra.
@speeedhorse
@speeedhorse 3 года назад
Minden generáció azt mondja felnőtt korában, hogy nem lenne abban a korban kamasz, de most szerintem minden generáció egyetértene, hogy ma egyik sem lenne, olyan káosz van hogy mi helyes mi nem, még az sem hogy fiú e gyerek vagy lány 😄
@Sharp931
@Sharp931 3 года назад
Mi volt olyan jó abban a korszakban?
@speeedhorse
@speeedhorse 3 года назад
@@Sharp931 melyikben? Valamit felreertesz, olvasd el mégegyszer amit írtam.
@mikloskallay5325
@mikloskallay5325 3 года назад
@@Sharp931 Hát nem volt pl. faszbuk meg twt, és törni kellett a fejecskédet egy (papíralapú)levél megírásakor, ha le akartad venni a csajszit a lábáról, és le is kellett tudni írni szépen és helyesen - nem hangulatjeles/LOL-os sms-ekkel hívtad meg vacsorára!
@zsolthorvath9576
@zsolthorvath9576 3 года назад
Tóth Krisztina kritizálja Jókai Mórt!! A szar meg a lekvár a polchelyért versenyeznek. Óriási!!
@Kocsisilona1
@Kocsisilona1 3 года назад
Ki az a Tót Krisztina?
@LeventeCzelnai
@LeventeCzelnai 3 года назад
Mondjuk azt a kérdést mindenképpen fel kell raknunk, hogy mit akarunk az oktatással, kötelező olvasmányokkal elérni? Az olvasás megszerettetése a cél, vagy hogy a gyerek kultúrát kapjon a kezébe? Az előbbiért ugyanis csak passzív befogadónak elég lennünk, a másikért viszont keményen meg kell dolgozni. Magyarán ponyva vagy szépirodalom? Azt akarjuk, hogy valami kikapcsolja a gyerekeket, vagy, hogy bekapcsolja? Ha az előbbi irányába mozdulunk el, mondván, hogy legalább elolvassa a gyerek (és nemcsak a "kötelező olvasmányok röviden" változatot),s ezáltal akkor legalább megszerettetjük vele az olvasást, ami siker, igazság szerint semmit nem érünk el. Lejjebb adtuk a szintet, valóban papíron a gyerek olvas, és az jó statisztikai adatnak tűnik, csak a lényegét veszíti el az egész, nemcsak az iskola és az oktatás intézménye hiteltelenedik el, hanem az olvasmányélmény megtapasztalásának magasabb fokától is megfosztjuk a gyereket. Ne az alsó 2/3 legyen már a mintakövetés és az elvárás a gimnáziumokban. Hisz ez nem jó azoknak akik többre hivatottak lennének, és elveszik előlük a lehetőséget ezáltal, és azoknak sem jó, akikben ott a lehetőség, hogy fejlődjenek, de nincs meg bennük az akarat és maguktól nem vennék rá magukat. Aki meg nem képes rá, még a potenciál sincs meg benne, azok meg egyszerűen nem iskolaérettek, nem kell mindenkinek gimnáziumba járni, arra valók a szakképzők.
@meetpalmagyar
@meetpalmagyar 3 года назад
Csete Soma meleg? nagyon tetszik! :)
@liviahorvath4860
@liviahorvath4860 3 года назад
Csete Soma heteró? nagyon tetszik! :)
@gaborrenner2267
@gaborrenner2267 3 года назад
@@liviahorvath4860 Kiegyeznétek azzal, hogy biszex? Jut is, marad is. :-)
@Sharp931
@Sharp931 3 года назад
@@gaborrenner2267 plot twist: Csete Soma aszexuális
@gaborrenner2267
@gaborrenner2267 3 года назад
@@Sharp931xD Akkor kipörgött a 0 a ruletten.
@Judga54
@Judga54 3 года назад
örömmel látom, a vitában a szintén kritikával említett Bárány Boldizsár nem jelenik meg! haladunk, mert talán egyetértésünk jele abban, hogy a bántalmazó férj és apa ne legyen minta a fogékony ifjú olvasók számára. az emancipált női minták igénye sem fog egyszer ekkora ellenállást kiváltani, mint jelenleg. úgy remélem. :)
@kristalyjade5175
@kristalyjade5175 3 года назад
Ebben igazad van. De miért nem lehet ezt úgy, hogy elolvassa a gyerek a regényt és rámutat a tanár, hogy a nőknek milyen volt akkor a helyzete, hogy az mennyire nem volt jó. (Sokan meg visszasírják. Hol a nő helye....) Ezért nem kell kivenni a kötelezők közül.
@gabinovak5727
@gabinovak5727 3 года назад
@@kristalyjade5175 hogyne lehetne. Hiszen így működik. A kötelező olvasmány "feldolgozása" során a vele kapcsolatos gondolatok felszínre jönnek, átbeszélik őket. Aminek persze akkor van értelme, ha valóban elolvassák, nem pedig "letudják" azt.
@gabinovak5727
@gabinovak5727 3 года назад
Bár így volna. Sokkal inkább sejtem ez mögött azt, hogy nem ismerik a művet. Abba kapaszkodnak, amit valóban olvastak, vagy amiről már "hallottak valamit harangozni". Megeshet, nem vagyok elég nagyvonalú 😃
@Judga54
@Judga54 3 года назад
@@kristalyjade5175 persze hogy lehet, sőt vszleg ez is történik! nem kell Tóth Krisztinával egyetérteni, de a véleménye miatt pocskondiázni sem kellene. én nem vagyok sem író, sem tanár, nem érdekes, hogy olvastatnám-e Az Arany embert vagy sem. ha már vélemény, én inkább a kötelezően bő listából választható olvasmányokra szavaznék. arra utaltam, hogy amiért "nagy ügy" lett egy mellesleg tett véleményből, az a nők társadalmi szerepéről szól (igényünkről a társadalmi szerepünk változására), nem a kötelező irodalomról.
@Judga54
@Judga54 3 года назад
@@gabinovak5727 ezt feltételezem én is :)
@nevezetesazonossag
@nevezetesazonossag 3 года назад
azt hogy értelmetlenek. mindig is rüheltem jókait
@vilmosistvankoszper4249
@vilmosistvankoszper4249 3 года назад
Jókai csupa deviáns emberről ír.
@kobak722
@kobak722 3 года назад
Krisztina egy nagyon érzékeny nő. Min csodálkoztok? És nő, azaz nem fog azonosulni egy olyan szereplővel, aki nem úgy viselkedik, mint ő. Az irodalomban és a filmben egyformán az tetszik, amivel azonosulni tudunk.
@tesz-vesz1985
@tesz-vesz1985 3 года назад
és melyik ételt nem szereti ez az érzékeny (bár én inkább az imbecillis jelzőt használnám) nő? tiltsuk be a menzán, és azt ne adjuk a gyerekeknek? ráadásul kra nincs is igaza, semmi elnyomó nincs az Aranyemberben. pont hogy tök laza Tímea/Noémi benne teljesen emancipált szerintem.
@kobak722
@kobak722 3 года назад
@@tesz-vesz1985 Az írót nem a táplálkozással kapcsolatban hallgatom meg, hanem irodalmi témákban. Persze attól, hogy valaki ír, még nem pedagógus. Véleménye lehet, nem kötelező meghallgatni, de keresztbe lenyelni sem kell.
@Judga54
@Judga54 3 года назад
@@tesz-vesz1985 nem tudom, honnan veszi a bátorságot, hogy egy ismerhető teljesítménnyel rendelkező író-költőről ilyen becsmérlő módon nyilatkozzon. lehet valakivel nem egyetérteni, lehet a műveit érdemben bírálni, de a személyét becsmérelni - nos, ez Önt minősíti.
@tesz-vesz1985
@tesz-vesz1985 3 года назад
@@kobak722 írót nem, de szakácsot? ha ennyire nem érted a metaforákat, akkor beszéljünk szakácsokról, a sznob Gianni szerint tilos az ananászos pizza, én meg nagyon szeretem azt is. ha a közétkeztetésben a kormány felkéri a menzák ételeinek valakit, akkor Gianni felszólal és nyugodtan kiveheti a menza kánonából?
@kobak722
@kobak722 3 года назад
@@tesz-vesz1985 Egyrészt a menzákon tényleg szabályoztak ezt azt. Másrészt értettem a metaforát. Bárki mondhatja, hogy ezt vagy azt módosíthatnának, úgysem ő dönt. Ne mondjuk meg senkinek, mit gondoljon!
@vincentvangoth5608
@vincentvangoth5608 3 года назад
Komoly problèmàk.
@sutocsaba7362
@sutocsaba7362 3 года назад
Nem Jókai Aranyemberét kell kiirtani a magyar irodalomból, hanem Spiró "Jönnek" című förmedvényét! Lehetőleg tótkrisztával együtt!
@peterandrasi5457
@peterandrasi5457 3 года назад
Marci, te mibol elsz?
Далее
MUTASD A KÖNYVESPOLCOD! S2E7 -Tóth Krisztina
49:09
Просмотров 31 тыс.
ÉS-KVARTETT - Tóth Krisztina: Akvárium
1:17:08
Просмотров 1,8 тыс.
DTK: Elviszlek magammal - Presser Gábor
39:46
Просмотров 308 тыс.