Fajny materiał, więcej można się dowiedzieć, niż z Wikipedii. Czekam na czołgi z serii KW w tym różne prototypy i projekty, jak KW-1 z armatą 85mm, KW-3, T-220, S-51, liczne projekty KW-4 itd, itd..
KW-85 wyprodukowany został w ok. 130 egzemplażach jak się nie myle, oraz był ostatnim czołgiem z rodziny Kliment Woroszyłow. Powstał jako tymczasowy środek do wprowadzenia czołgów Serii Is. Kw 85 miał już wieże przygotowaną dla Is-1
Najlepsze jest to, że silnik w układzie X tego czołgu był równie zawodny, skomplikowany i drogi co jednostka ChTZ 12H360 (A-85-3A) stosowana w T14 Armata :) Wiele osób twierdzi, że silnik ChTZ 12H360 wywodzi się z silnika Porsche, który Ruscy "zajumali" - ile w tym prawdy NIE wiem - ale faktem jest, że oba silniki są tak samo zawodne, skomplikowane i drogie :) :) :)
szkoda że ten ostatni tiger P nie zachował się . Podejrzewam że rosyjscy zołnierze jak zdobyli go pod Lwowem , zakwalifikowali go jako zwykłego Ferdynanda i pewno poszedł na złom - a nie do Kubinki na testy :( .
Może zróbcie odcinek o mało znanych przerobionych z ciągników radzieckie wozy bojowe Na ispug które walczyły podczas walk o Oddese w 1941???? I o innych tego typu przeróbkach podczas ii wojny światowej np prowizoryczny samochód pancerny Kubuś itp
Napęd hybrydowy (w tym rozumieniu tego terminu) jest obecnie używany w pojazdach lądowych w niektórych wozidłach, tam gdzie masa dodatkowa zestawu silnik spalinowy-prądnica-silnik elektryczny nie ma takiego znaczenia, a potrzebne są właściwości napędowe silnika elektrycznego (bezstopniowość, stały moment obrotowy). Masa takich pojazdów osiąga kilkaset (sic!) ton, przy ładowności o podobnym rzędzie wielkości.
dzisiejsze silniki elektryczne są o wiele mocniejsze mniejsze i lżejsze ale i tka mają małaracje bytu w czołgach bo po prostu nie mamy jeszcze takich pojemnych akumulatorów, no i bezpieczeństwo. Baterie lubią sie zapalić a takowe trafienie pociskiem mogłoby takowe wywołać
Przykładem mogą być tutaj lokomotywy spalinowe np. SM42 czy SM31. Rozwiązanie w nich zastosowane jest bardzo podobne do tego które zastosowano w Tiger (P) z tą jednak różnicą że dobrze się sprawdza :) Energia silnika spalinowego zamieniana jest przez prądnicę na prąd. Zasila ona elektryczne silniki trakcyjne zainstalowane na zestawach kołowych lokomotywy. Dzięki temu jazda jest o wiele bardziej "płynna", a lokomotywa osiąga takie same prędkości do przodu i do tyłu. Skrzynia biegów nie tylko nie zapewniłaby takiej płynności, ale musiała by także znosić ogromne obciążenia.
@@stach122 Pali się nie sama bateria tylko nagromadzony w przedziale akumulatorów wodór wytrącający się z kwasu w procesie ładowania. Wystarczy umieścić baterie w wentylowanym przedziale i po problemie.
Skoro szlak bojowy Tigera (P) jest nieznany, to czy wiadomo chociaż w jaki sposób został utracony? Jeżeli nie został doszczętnie zniszczony albo przetopiony w hucie po wojnie, to może ktoś go kiedyś znajdzie w jakimś bagnie.
Niestety, wszystko co udało mi się znaleźć to że w niemieckich raportach figuruje po prostu jako strata z 1 - 31 lipca 1944 roku, bez bliższych szczegółów.
Witam, o interwencji na Węgrzech wspominam w tym materiale: ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-GTAjXKOdWO8.html Póki co nie mam źródeł na dłuższy materiał o tym wydarzeniu.
Trzeba mówić fałky,bo fałka,to ja doznaje zakłóceń słyszeniowo pojmowanych i wychodzi wałka.A tak poważnie, to mnie zastanawia po co oni w ogóle tego Mausa zrobili? Co oni chcieli tym czołgiem robić? Okręty ostrzeliwać z plaży? Bo do jakichkolwiek działań lądowych to się nie nadawało. Nie wspominając o całej logistyce wymaganej przy obsłudze i transporcie czołgu.
Tiger P jedyne Porsche które bym chciał mieć. Pozwólcie że zapytam... Czy właściciele Porschaków wiedzą że ich kochany Ferdynand Porsche był konstruktorem samego Hitlera ???? Oraz tym bardziej co konstruował ????