Тёмный

[TP] 1. Czym jest przestrzeń topologiczna? Definicja zbiorów otwartych i domkniętych 

Scottish Café
Подписаться 1,7 тыс.
Просмотров 822
50% 1

W dzisiejszym nagraniu opowiemy, czym jest topologia jako dziedzina matematyki, czym topologia jako rodzina zbiorów, a czym przestrzeń topologiczna. Co w tym wszystkim robią zbiory otwarte? Jak do tego wszystkiego mają się zbiory domknięte?
Wspomnimy trochę o kwantyfikatorach, odrobinkę o granicach ciągów.
Dużą część nagrania poświęcimy pokazaniu, czemu topologia nie chce zawierać nieskończonych części wspólnych zbiorów otwartych, za to koniecznie nieskończone sumy (albo by być precyzyjnym - części wspólnych oraz sum nieskończonych rodzin zbiorów).
Materiał kierowany głównie do studentów pierwszych lat studiów oraz do uczniów szkół średnich zainteresowanych matematyką.
Literatura:
"Wstęp do teorii mnogości i topologii"
autor: Kazimierz Kuratowski
"Podstawy analizy matematycznej"
autor: Walter Rudin

Опубликовано:

 

10 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 4   
@pitagoras2357
@pitagoras2357 5 месяцев назад
Czy przypadkiem nie możemy rozwiązać problemu nieskończenie wielu przekrojów wykorzystując pojęcie liczb nieskończenie małych? Są one defacto tak zdefiniowane żeby spełniać ten warunek jednak jest to już rozszerzenie poza liczby rzeczywiste
@scottish_cafe
@scottish_cafe 5 месяцев назад
Hej! Bardzo dziękuję za cenny komentarz! W ogólności, piękno podstawowej topologii polega na tym, że bez zakładania żadnych dodatkowych struktur na rozważany zbiór możemy zdefiniować rodzinę 'zachowującą się jak' zbiory otwarte w R. Moglibyśmy zechcieć zdefiniować 'topologię 2.0' która zawierała by wszystkie przekroje zbiorów otwartych z tym że bez wątpienia - tak jak wspomniane w nagraniu - taka rodzina nie byłaby najciekawsza na R. Wtedy należy zadać sobie pytanie czy byłaby ciekawa w jakimś ciele zawierających liczby nieskończenie małe (jak np na No - liczbach nadrzeczywistych). Z tego co wiem, a niestety wiem niewiele na ten temat, nawet topologia zdefiniowana w sposób klasyczny ma problemy na No. Nie wspominając już o tym, że te liczby w sensie teoriomnogościowym nawet nie są zbiorem (... czyli czy mogą być ciałem?). Znalazłem artykuł z 2015 w którym próbuje się określać jakąś 'sensowną topologię' na No, tj. nie odrzuca się klasycznej definicji topologii, a szuka się czym 'powinny być' zbiory do niej należące tak, by zachowywały się one ładnie i dało się mówić o terminach znanych z analizy rzeczywistej. Temat niesamowicie interesujący i jak będzie wola, mogę przygotować trochę materiałów. Problem tylko taki, że by zrozumieć to dobrze, potrzeba wiedzy o liczbach kardynalnych. Pamiętam, że Copernicus ma na swoim kanale film o liczbach nadrzeczywistych ale chyba nie wychodzą tam poza ich konstrukcje. Pozdrawiam!
@pitagoras2357
@pitagoras2357 5 месяцев назад
Jeśli masz gdzieś pod ręką to podrzuć proszę tytuł artykułu bo brzmi ciekawie i dzięki za odpowiedź 😊
@scottish_cafe
@scottish_cafe 5 месяцев назад
@@pitagoras2357 Artykuł nosi tytuł: 'Analysys on Surreal Numbers' .Tutaj bezpośrednio link do artykułu z 'Journal of Logic and Analysis': logicandanalysis.org/index.php/jla/article/view/210/97
Далее
Zbiory otwarte, zbiory domknięte
10:36
Просмотров 2,8 тыс.
Jak powstała i ewoluowała matematyka?
28:34
Просмотров 17 тыс.
ДОМИК ДЛЯ БЕРЕМЕННОЙ БЕЛКИ#cat
00:45
Czy wszechświat powstał z niczego?
17:42
Просмотров 698 тыс.
Prof. Jerzy Lewandowski - „Geometria czarnych dziur”
1:22:26
How To Read Russian In 9 Minutes (Seriously)
9:10
Просмотров 1,1 млн
Kurs topologii 2. Topologia przestrzeni metrycznych
27:26