@@Grzybofil Mleczko miały jak najbardziej pomarańczowe. Jednak niejednorodna barwa i układ "słojów" odbiegały znacząco od wzorca rydza. Mam żelazną zasadę - nie mam pewności nie zbieram.
Uwielbiam las, uwielbiam grzybki♥️🍄♥️🍄♥️ wybieram się jutro w sprawdzone miejsca, planuję o 7 rano, ale muszę dobudzić syna i to już jest wyzwanie😁 o 7 jest w miarę jasno, bo z latarką 🔦 chyba nie fajnie się zbiera🌞 Piękne zbiory🍄🍄🍄
Właśnie też to jest dla mnie problem nie tyle ze wstaniem, ile z "widnością"... ja tam jeszcze coś wypatrzę, ale na nagraniu już nie najlepiej to wygląda... więc chyba jednak wrócę do swoich standardowych pór leśnych wypadów. ;) Dziękuję, pozdrawiam i życzę jutro skutecznej pobudki jak i skutecznego, przyjemnego grzybobrania! :D
Dobrze,ze deszcz nie wygnal Cie z lasu! Poniewaz moglam przez pol godziny podziwiac gorska flore lasu i zdobyc cenne informacje o grzybach! Pozdrowienia i duzo slonca w zyciu!
Zawsze słyszałem, że połączenie grzybów z czosnkiem nie jest korzystne dla smaku grzybów, ale odkąd zacząłem łączyć czosnek (świeżo wyciśnięty, surowy) z pieczarkami w sosie śmietanowym, otworzyłem się na ten smak. Może z rydzami również spróbuję wobec tego. :) Dziękuję i pozdrawiam!
Jeszcze takiego wyniku nie mam, ale póki co udało się ustalić, że musi to być jeden z tych dwóch rzadkich mleczajów rosnących pod sosnami (nie mleczaj rydz). Będę tam wracał i na pewno sprawa będzie miała swój dalszy ciąg, prędzej czy później. :) Pozdrawiam!
Niestety mi głównie pozostaje oglądanie w internecie dokonań innych. Przyznam jednak, że w tym roku wzorem lat poprzednich wybrałam się do lasu z dziećmi (5 i 3 lata). Kluczem do sukcesu jest ubranie dzieci w kamizelki odblaskowe i nie oddalanie się zanadto od ścieżki. Czasem przy wchodzeniu w gąszcz pozostawia się dzieci na ścieżce, ale nie wolno ich stracić z oczu.
moja córa 3 latka - sama wycinała grzybki. podgrzybki... Z mężem pokazaliśmy jej jakiego grzybka ma szukać i o dziwo znajdowała.... A póżniej tylko pytała - Mamusiu mogę wyciąć??
Znalazłam dość nietypowego grzyba. Czy mogę przesłać jego zdjęcie do analizy co to za grzyb?? Jestem bardzo ciekawa co to za grzyb i na żadnym filmie nie widziałam. Tu nie mam jak wysłać. Pozdrawiam Maja
Od 29:15 widzimy mleczaja o pomarańczowym mleczku, rosnącego pod sosnami jak mleczaj rydz, ale nie jest to mleczaj rydz. W grę wchodzą dwa dużo rzadsze gatunki, o których mówię na filmie, ale który dokładnie - jeszcze nie wiadomo.
@@Grzybofil niestety żadnego koźlarza czerwonego lub topolowego na twoim filmie nie widzę...jedynie koźlarz babka (Przewijałem video więc byćmoże coś przegapiłem..choć wątpię)...a w hierarchi każdego grzybiarza jest on niżej niż podgrzybek... Jeszcze kilka sezonów i zrozumiesz o czym mówię :) i też przestaniesz się po nie "schylać" ;-) Pozdrawiam
@@borsukadam502 Nie odpowiadałem na to, co mogłeś widzieć lub czego nie widziałeś, lecz na to, co napisałeś. :) Nie wspominałeś, które koźlarze masz na myśli. I nie przesadzałbym z tym wrzucaniem wszystkich do jednego worka ("dobry grzybiarz", "każdy grzybiarz" i t.p.), trochę pokory i może zrozumiesz, o czym mówię. :) Pozdrawiam również.
@@Grzybofil ja najczęściej znajdowałem rydze w młodych swietkach z ciekawości doczytałem troszkę i nigdy nie zwróciłem uwagi czy w pobliżu są również sosny. Wikipedii doczytałem że ma symbiozę z sosna
@@FetaThc Tak, jeśli chodzi o mleczaja rydza - rośnie tylko pod sosnami. Podobne mleczaje rosną również pod świerkami (mleczaj świerkowy) i pod jodłami (mleczaj jodłowy), ale według mnie smakowo jest przepaść między nimi a mleczajem rydzem - najsmaczniejszym z nich, oczywiście. :) Pozdrawiam!
@@FetaThc Pomarańcz tak, u mleczajów świerkowego i jodłowego - takie wyraźne kręgi, ale właśnie na pomarańczowym tle. U rydzów są to natomiast bardziej kręgi na czerwonym tle. Różnica jest dość wyraźna gdy zestawi się je ze sobą, bez zobaczenia obu faktycznie trochę trudno to sobie wyobrazić i rozróżnić: ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-usm2el8KLkM.html