Тёмный

Vasútmodell mozdonyok: így fejlődtek az elektronika és funkciók terén 

Gábor Tolnai
Подписаться 9 тыс.
Просмотров 7 тыс.
50% 1

Ebben a videóban egy kis visszatekintés keretében három Roco Eurosprinter és egy Piko Szili segítségével azt mutatom be, hogy mennyit fejlődtek a digitálisan előkészített és digitális H0 vasútmodell mozdonyok elektronikai téren az ezredforduló óta, és hogy mikre érdemes a modernebb mozdonyok üzemeltetésénél figyelni.

Опубликовано:

 

5 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 29   
@Cooperage911
@Cooperage911 6 месяцев назад
Köszönjük az infót! Tényleg érdemes figyelni a sinfeszültségre. Akkor jöhetnek a videók az emlitett füstgenerátoros mozdonyokról :)
@imrewagner1912
@imrewagner1912 6 месяцев назад
Szia Gábor! Nagyon érdekes bemutató volt. Az M 63-as mozdonnyal kapcsolatban hallottam,meg saját tapasztalat,a ventillátor motor 5 volt feszültséggel működik,és ennek van egy eleme,ami védi a motort,ne kerüljön ennél nagyobb feszültség rá. Ez gyakorlatilag felforrósodik,hogy még a nyák is megolvad. Ezt nálam kicserélték,hogy mire,azt pontosan nem tudom,nem értek ennyire ezekhez az elektronikai elemekhez. Analóg üzemben nincs semmi probléma vele. Az elektronika fejlődése ezzel jár,több élmény,több meghibásodási lehetőség. Akár az autóknál.
@istvanszabo1438
@istvanszabo1438 6 месяцев назад
Köszönöm gyors válaszod
@CsontosModell
@CsontosModell 6 месяцев назад
Szerintem szimplán normális tervezés és tesztelésre van szükség a gyártók részéről, amit sajnos sokan nem tesznek meg. Tervezésben az MTB nagyon gyenge, az ACME pedig mind tervezésben mind tesztelésben. Ezek relatív egyszerű áramkörök, ahol nem feltétlen kell a komplexitástól félni, ameddig értelmes a tervezés. Ahogy mondtad a dekóderek sokszor megbízhatóbbak, holott ott sokkal több alkatrész van rajta, kisebb helyen és papíron lényegesen érzékenyebbek is. Ha okosan van megtervezve egy modern panel és gyártási időben rendesen van tesztelve, akkor pontosan ugyan úgy "ki kell hogy menjen a világből is" mint a 20 évvel ezelőtti elődje.
@gabesz
@gabesz 6 месяцев назад
Szerintem túl azon amit írtál a legnagyobb baj, hogy DCC-ben a sínfeszültség a mai napig csak ajánlás, és hiába van fent az NMRA oldalán, hogy H0-hoz 14V az ajánlott, ezt a digitális központokat gyártók sem veszik komolyan (lásd a Roco / FLM 18V-os z21 START tápját, amit nem mellesleg az N-es készletekhez is adnak). Ha a panel rendben is van, a motorok továbbra is 12V DC-ra vannak méretezve. A legtöbb bírja, de jót biztos nem tesz semminek, ha éveken keresztül 15-17V-os PWM-el piszkálja a dekóder. Itt ráadásul az a tapasztalat, hogy újabb motorok érzékenyebbek, a régebbi nagy Roco meg Bühler motorok jobban tolerálják a magasabb feszültséget.
@CsontosModell
@CsontosModell 6 месяцев назад
​@@gabeszSajnos a motorokban teljesen igazad van. Jó lenne megfelelő műszerekkel lemérni ténylegesen a motorba mekkora feszültség jut el, hiszem a legtöbb panelon van egy fojtótekercs a motor előtt, ami pontosan a túlfesz ellen kell hogy védjen, illetve, hogy a PWM jelet kisimítsa. Én a motor problémákra is azt tudom mondani összességében annak, hogy jobb tervezes és megfelelő alkatrész(jelen esetben motor) választás sokat dobna a modelleken. Ne érts félre nem védeni akarok senkit sőt. Én is többször áldozata voltam az ACME gigant pocsék motorjainak.
@gabesz
@gabesz 6 месяцев назад
@@CsontosModellLemértem, a motort 12V (+-0.2V) körüli PWM jellel hajtja a dekóder, amennyiben 14V a sínfeszültség: share.icloud.com/photos/0989iIbLJgKoEVpzXwZyjUfww A folytótekercs elsősorban a motorból visszafele érkező rövid feszültségtüskék simítására van, azzal, hogy magas a sínfeszültség, és emiatt a dekóder 14-16V PWM jellel hajtja a motort nem sokat tud kezdeni.
@CsontosModell
@CsontosModell 6 месяцев назад
Köszi a képet. Teljesen jogos.
@istvanszabo1438
@istvanszabo1438 6 месяцев назад
Köszönet az ismertetőért! Hasznos volt nagyon. Kedves Gábor és rutinos DIGI-s barátok. Kezdőnek számítok a magam alig 12 digitalizált mozdonyával. De folytatódik. Sajnos a PIKO-Smart 7 év után elfüstölt, javíthatatlan. Fehér Z21-est szereztem be. Tanácsot kérek: a terepasztal mérete miatt max. 10 mozdony lehet pályán, amiből egyidőben max 4 mozog. A biztonságos üzemhez milyen kereskedelmi forgalomban beszerezhető tápegységet javasolsz, javasoltok? Most a PIKO tápegységet használom, de max 3 mozdonnyal. PIKO 16 Volt 36 Watt 2,25 Amper
@gabesz
@gabesz 6 месяцев назад
Üdv! Mozdonyonként 300-400mA-el lehet számolni menet közben a legtöbb esetben ennyi áramot vesznek fel átlagos sebességen. Az álló mozdony is fogyaszt, körülbelül 15-25mA-t. Szerintem a használt tápod bőven elég lehet az általad leírt üzemhez. A z21 alkalmazásban egyébként meg tudod nézni az áramfelvételt üzem közben.
@hfrizeno-ew3oh
@hfrizeno-ew3oh 6 месяцев назад
Nagyon jó videó😊
@fpepefpepe3167
@fpepefpepe3167 6 месяцев назад
Üdv! Jó kis bemutató volt, köszönjük. Régebben nekem is volt modellvasutam, de sajnos helyhiány miatt komolyabb terepasztalt építeni nincs módom. Én anno TT méretaránnyal kezdtem, nem tudom, létezik az még? Szinte mindenhol H0-val találkozom, meg néha N-nel.
@janpf0624
@janpf0624 6 месяцев назад
Jó kérdés. Van nekem belőlük egy rahedli, Dunát lehetne velük rekeszteni. Csak az a baj, hogy a gyártók ma vagy "szabadkötésű" vagy silány minőségű modelleket dobnak a piacra. Kár, hogy nem adtam el 20 éve, nem volt szívem hozzá, mert 1982 karácsonyához kaptam az első szettet...
@fpepefpepe3167
@fpepefpepe3167 6 месяцев назад
@@janpf0624 Én is a '80-as években kaptam az első szettet, akkoriban az NDK-ban gyártották ezeket. Ha egyszer lesz lehetőségem, összerakom megint.
@mindenamitomegkozlekedes8876
@mindenamitomegkozlekedes8876 5 месяцев назад
Szia! Szerinted van esély arra, hogy valamelyik gyártó kihozza újra a GYSEV Taurus-t? Főleg, hogy az 502-es most kicsit új dizájnt kapott.
@gabesz
@gabesz 5 месяцев назад
A Roco GYSEV 470-ese pont kapható még.
@tolzsfogas2295
@tolzsfogas2295 6 месяцев назад
Nagyon szépen köszönöm ezt a hasznos info-t. Kimértem a Z21-által a sínre adott feszültséget a gyári táp-fesszel- nálam ez 10 V( váltóáramként mérve). Aztán a Z 21-t egy másik, 15V-ra állított egyen táppal hajtottam meg, ekkor a sínfeszültség 8V lett. Kipróbáltam ezzel a kisebb feszültséggel a terepasztalt -- nem tapasztaltam lényegi eltérést. Annyit azonban igen, hogy a gyári tápfesszel meghajtott Z 21 az esetleges sínzárlat, illetve stop gomb megnyomása után, csak a Z21 teljes kikapcsolása, majd bekapcsolása után lett a rendszer működő képes - kapcsolta vissza a sínfeszültséget.. A kisebb tápfesszel meghajtva a Z 21-t, a stop gombbal kiváltott sínfeszültség mentesítés, a stop gomb ismételt megnyomása után visszakapcsolható. Ezek után az ajánlásodnak megfelelően, 15V egyen táppal fogom a Z 21-t meghajtani.
@gabesz
@gabesz 6 месяцев назад
A DCC sínfeszültséget nem tudod sima multiméterrel mérni. Vagy TrueRMS mérésre képes multiméter vagy oszcilloszkóp kell hozzá. Esetleg még tudsz csinálni egy graetz hídból és egy kondenzátorból egy sínre helyezhető eszközt amivel utána már DC-ként mérni tudod azonban ilyenkor a mért feszültséghez hozzá kell adni 1,4V-ot
@tolzsfogas2295
@tolzsfogas2295 6 месяцев назад
Köszönöm, kedves Gábor, ezért is írtam, hogy " mértem". A lényeg az, hogy a kisebb tápfesszel is ragyogóan működik a terepasztal..... gyök 2 tényező@@gabesz
@banatibor2183
@banatibor2183 6 месяцев назад
A világért sem akarok vitákat szítani, de nekem az a digit rendszer annyira túlbonyolított lett, hogy letettem róla és visszaálltam az analóg üzemre. DCC ide vagy oda, sok esetben inkompatíbilitást tapasztaltam. De nem vagyunk egyformák, kinek a pap, kinek a papné 😊
@JegkokoModellRailway
@JegkokoModellRailway 6 месяцев назад
Túlbonyolított a digitális rendszer?Milyen kompatibilitási problémák?Én még ilynennel sosem találkoztam
@banatibor2183
@banatibor2183 6 месяцев назад
@@JegkokoModellRailway nekem az lett. Ugyanis ott barmoltam el, hogy mindeféle gyártótól (Digitools, Lenz, Zimo, ESU) használtam dekódert ami kompatíbilis volt a Rocóval és ez engem összezavart mert nem volt két gép amiben ugyanolyan dekóder lett volna (nem engedte a büdzsém), és eltérő dekóderok más értéket ismernek ugyanannál a CV értéknél (kivéve a mozdonycím)
@JegkokoModellRailway
@JegkokoModellRailway 6 месяцев назад
@@banatibor2183 nekem is van mindenféle dekóderrel szerelt mozdonyom, de az ég világon semmi problémát nem okozott.
@Cooperage911
@Cooperage911 6 месяцев назад
@@JegkokoModellRailway Szerintem ő arra gondol, hogy egyik mozdonyban pl 4 es volt a világitás a másiknál a 4es meg mondjuk kürt volt. Ha csak mouse-od van akkor kicsit macera átprogramozni mindent egyformára.
@gabortoth5041
@gabortoth5041 6 месяцев назад
Helló. És a fehér Roco Z21 start központhoz gyárilag adott kis fekete tápegység, az nem megfelelő akkor??..... Én úgy néztem, hogy arra 18V van ráírva..
@gabesz
@gabesz 6 месяцев назад
Én azt nem tudom jó szívvel ajánlani. Ha azt használod, 17V lesz a sínben. Az 3V-al több, mint az ajánlott 14V. Ha nincs sínáramkörös foglaltságérzékelésed, akkor egy 15V-os stabilizált egyenáramú tápot célszerű helyette használni.
@AttilaSzvétecz
@AttilaSzvétecz 6 месяцев назад
Szia Tolnai Gábor! Nekem 335 Szili mávos és fuggart! én ez nem értem hogy az egyiknél mávos a másik gyeseves?
@gabesz
@gabesz 6 месяцев назад
Két külön gép, a GYSEV mozdony 430 335, a MÁV meg 431 335
Далее
Blue vs Green Emoji Eating Challenge
00:33
Просмотров 3,8 млн
Az ACME MÁV V63 005-ös mozdonyom koszolása
11:41
Просмотров 7 тыс.
Hogyan kezdenék bele a vasútmodellezésbe?
8:46
Просмотров 30 тыс.
Vonatok a terepasztalon - 02
11:42
Просмотров 1,4 тыс.
Vasparipák - NOHAB
5:00
Просмотров 179 тыс.