Тёмный

Vlhkost, kondenzace a plíseň v domě - Vidlákova větrací jednotka VVJ001+2 v akci 

Vidlák
Подписаться 62 тыс.
Просмотров 16 тыс.
50% 1

Vlhkost, kondenzace a plíseň v domě je moje "oblíbené" téma. Zatímco dříve jsem viděl problém především v zateplení domu, teď chápu problém v širších souvislostech a uvědomuju si, že to celé souvisí hlavně s vlhkostí vzduchu.
Vlhkost vzduchu se dá změnit například elektrickým odvlhčovačem, také větráním anebo rekuperací.
Ve videu zkouším Vidlákovu větrací jednotka VVJ001+2.

Хобби

Опубликовано:

 

4 мар 2023

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 217   
@zbynekvavra9932
@zbynekvavra9932 Год назад
Toto téma se mi líbí...už s vypětím očekávám pokračování 🙂 před pár lety jsem narazil na RU-vid na DIY rekuperaci - plastova roura, vevnitř výměník z trubek z nerezového vlnovce, odvod kondenzátu...
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj, ano, bylo to tu v komentáři, pro jednu místnost dobrý :-)
@branislavcsfr3445
@branislavcsfr3445 Год назад
Ahoj Vidláku Super video větrací jednotka super je to na správny cestě ahoj 👍👍👍👍👍
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj, to doufám, že jsem na správné cestě :-) Zdar!
@ceskafirmas.r.o2
@ceskafirmas.r.o2 Год назад
Ahoj Vidláku! Moc jsem rád že natáčíš tato videa jsme též kutilský kanál a BAVÍ NÁS TVOJE VIDEA taky natáčím díky za tuhle tvorbu!!
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj, ať se vám daří!
@ceskafirmas.r.o2
@ceskafirmas.r.o2 Год назад
@@vidlak001 děkujeme
@tkupilik
@tkupilik Год назад
Ahoj vidlaku, nebylo by lepsi dat vetrak na odtah, nemusel by jsi resit ten filtr... plus to nebude delat pruvan, protoze do toho baraku je milion malich der. Btw, tip na rekuperaci - automotive. V preplnovanych autech jsou mezichladice vzduchu, velmi ucine veci na vymenu tepla vzduch vzduch a stoji to par susnu, zadelat to do drevene skatule a foukat na nej vystupni vzduch a vzduch do baraku zkrz mezichladic. Plus k tomu koupit filtrbox pro motorove filtry, takove ty pro nakladaky.
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj, děkuju za tipy. Pokud uvažuju o rekuperaci, tak budu honit vzduch dovnitř i ven. Tohle je jenom polovina.
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Filtr turba vypadá hezky :-)
@tkupilik
@tkupilik Год назад
@@vidlak001 To si nerozumime, mezichladic je neco jako chladiic vody motoru, akorat zkrz nej jde misto vody vzduch a zvladne hodne prutoku... tzn vnitrkem mezichladice vzduch do baraku a foukat na nej vzduchem z baraku... je optimalizovany aby mel dobry prestup tepla. Plus nebude vadit ze na nem kondenzuje voda, byva hlinikovy.
@karellinhart1609
@karellinhart1609 Год назад
@@tkupilik Přesně tak. A dal bych tam mezichladič z náklaďáku, ten má větší velikost, než na osobním autě. A filtr pro filtraci vzduchu rovněž z náklaďáku, tam bych zkusil dát kabinový filtr., ale možná i ten vzduchový filtr s boxem pro náklaďáky by fungoval. Záleželo by na síle ventilátoru. Vše se dá sehnat v náhradní výrobě a za dostupné peníze, žádné zbytečné desítky tisíc...
@petersvec3070
@petersvec3070 Год назад
Aky bude mat podtlak vplyv na vsetky zdroje tepla kde prebieha spalovanie bez pristupu vonkajsieho vzduchu? Preto existuju rekuperacne vetracie jednotky so simultanym vetranim.
@kamilpapezik4142
@kamilpapezik4142 Год назад
Vždy se snažím udržet vlhkost pod 40 %. Škoda že jsou rekuperační jednotky tak drahé. Děkuji za hezké video.
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj, hezká hodnota :-)
@2000012768
@2000012768 Год назад
Děkuji za toto téma...a těším se na další!
@milankubat1382
@milankubat1382 Год назад
Ahoj Vidláku. Měli jsme před lety ten samý problém. Šel jsem tedy nejdříve přirozeně, tvou současnou cestou. Byla to cesta dlouhá, trnitá a časově náročná. Výsledkem bylo, že tudy cesta nevede. Úbytek vlhkosti minimální, odchod tepla u domu maximální. Plíseň na zdi stabilně přítomná. Pak jsem šel cestou japonské techniky "Sakura SPD 10R-SDE" v kombinaci se zateplením severní stěny domu. K tomu ráno a odpoledne 5 minut větrání. A letošní zimu poprvé nevíme, jak chutná vůně Sava proti plísni. Ten odvlhčovač jsem prohnal ze začátku všemi místnostmi od rána do večera. Vyléval jsem kondenzát každou chvíli. Pak jen pár hodin denně a letos od ledna jsme ho ještě nezapnuli. A pořád vlhkost +-60%. Dříve až 80%. No, jen moje zkušenosti z řešení, kterému předcházelo nesčetně hokusů i pokusů. A investice cca 3500Kč, ale naproti tomu ušetřené finanční prostředky za Savo. 😜😜 Ať se daří Vidláku!!
@oktipy
@oktipy Год назад
Nezlobte se na mne, ale savo nefunguje. Zkuste fungisan a budete mít pokoj.
@milankubat1382
@milankubat1382 Год назад
@@oktipy Díky za tip. No, zatím už není potřeba, a pevně věřím a doufám že to tak zůstane... Ale kdyby náhodou.. tak ten název si ukládám 😎
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj Milane, děkuj za tip. Odvhčovač mám, ale nepřinutíš lidi, aby ho používali a aby větrali. Musím to řešit já centrálně :-)
@domacidomaci7368
@domacidomaci7368 Год назад
@@vidlak001 ahoj, ted ctu ze mas odvlhcovac, no snad umi jet v automatickem rezimu ze si ho ani nevsimnou ze je, takze nevymejslej co uz mas doma, ber ze to taky je urcity zdroj tepla doma, pri provozu odvlhcovace se ale nesmi vetrat, tak pozor pak je ucinost 0 protoze otevrene okno je zdrojem dodavani vlhka domu z5, samozrejme ze zalezi jak je venku....
@viteslavjedlicka7138
@viteslavjedlicka7138 2 месяца назад
Neslo by to resit nejakou rostlinou ,trba ty monstery maji dlouhe koreny ktere sami lezou z kvetinace
@peny1188
@peny1188 Год назад
ahoj až tam bude cirkulace tak to bude fungovat určitě dokonale.
@Hades-qy6wm
@Hades-qy6wm 6 месяцев назад
dovnitř do domu musíš vhánět suché vzduch , to znamená ventilaci spínat hygrostatem, je nesmysl nasávat z venku vlhko... tento suchý vzduch je v zimě(ale i v létě) při severním proudění, jinak málokdy , taky by nebylo marný ho předehřát v nějakým zemním kolektoru...
@vidlak001
@vidlak001 6 месяцев назад
Ahoj, děkuju za tipy.
@romantichy583
@romantichy583 4 месяца назад
Btw: aby vam větrání v domě -rekuperace- funhovala dobře,nusi byt dum vzduchotěsný. Pokud tato podmínka nebude splněna,nedosahnete situace kdy vam vzduch přichází a odchází zkrze větrací jednotku. Myslim ze je fajn ze to lidem vysvětlíte,ale jinak vymýšlíte kolo. Pokud se vam nechce dávat velké peníze tak se to da instalovat svépomocí,ale jak rikam, první krok je vzduchotěsná rovina po obvodu celeho domu,to je většinou hlavní duvod proc se větrání nedělá ve starych domech. Teprve az s rekonstrukcí to dává smysl....
@vidlak001
@vidlak001 4 месяца назад
Ahoj, děkuju za poznámku.
@jakubcapsky2219
@jakubcapsky2219 Год назад
Opět zajímavé téma. Držím palce. Líbí se mi ta zarputilost, nevzdat se při 1. neúspěchu (občas to fakt bolí, ale o to sladší je zdar). Osobně, jelikož pracuji na PC, zvuk větráku úplně nemusím. A tak si říkám, zdali by nešla udělat "bezvětráková rekuperace". Pouze na principu termiky a komínového efektu. Napadá mě např. HT 100 trubka, kterou by proudil venkovní vzduch a v ní 10x měděných trubek, kterými by proudil vnitřní vzduch. Samozřejmě by asi hodně zálěželo na přesahu ústí těchto trubek a možná i na spádu.
@jakubcapsky2219
@jakubcapsky2219 Год назад
PS: možná by to i trochu fungovalo (absolutní ticho, spotřeba 0kWh, 24/365), ale asi by to muselo mít vyřešeno odvod kondenzátu, apod.
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj Jakube, přesně o tomhle poslední dobou taky přemýšlím. Mělo by to fungovat samo od sebe :-)
@jakubcapsky2219
@jakubcapsky2219 Год назад
@@vidlak001 JJ, poté co jsem příspěvek napsal, tak jsem ještě přemýšlel, jak zajistit, aby "studený-příchozí" proudil po stejné trase, jako "teplý-odchozí":). Pokud bych to zjednodušil na 1x místnost, tak odchozí by měl sání u podlahy; tzn. 10x cu trubek v jedné HT trubce, která by u té podlahy byla zatemovaná. V HT trubce by o kousel dál byl "T" vývod, který by ústil někde u stropu. Tzn. teplý stoupá vzhůru (hlavně termika a částečně asi i komínový efekt) = v místnosti způsobuje podtlak, který se nejsnažší cestou vyrovná přistátím z HT trubky, která má výdech u stropu.
@oktipy
@oktipy Год назад
Mám protopených 48 GJ za 550kč ( letos zdražení z 440kč ) a většinou protopím mezi 60-70 GJ/rok. Letos byla mírná zima, tkže protopím cca 60 GJ. Topím nepřetržitě 9 radiátory od poloviny září cca 300m2 kde 80m vytápím na 22st ( obývák, kuchyň, dílna, koupelna). 120m na 18st ( 3 ložnice, chodby ) a ( 80m půda ) nevytápím, do poloviny května. Vytápěné místnosti vytápím 24 hodin bez omezování teploty den/noc stále konstantní teplotou. Regulace za 30 tisíc s čidly jsem všechny vyřadil a používám pouze termoventily na každém radiátoru, které fungují úžasně. Mohu si to dovolit, protože topím horkovodem a nemusím řešit případné problémy s primární teplotou. Plíseň se mi dělá bohužel pouze na severní rohové straně v kuchyni za ledničkou. Při malování to oškrábu a ošetřím fungisanem a na pár let je pokoj. Lidi topte a nešetřete. Prodraží se Vám to.
@JanKavik
@JanKavik Год назад
Lidi v pasívních domech, i když hodně topí, nevědí, že za kuchyňskou linkou (kde to nevětrá), mají plíseň a nižší teplotu než na trojsklech. Tam se udržuje teplota pod teplotou rosného bodu - teplo tam neprojde, ale stěna, jakkoliv zaizolována, teplo odebírá. Změřte si teplotu ve spodních skříňkách a to tam máte ještě chladnější prostor za sololakem (za zády nábytku)
@pavelmaroon179
@pavelmaroon179 Год назад
Mám pěstební box , který to potvrzuje . jen se prosím zkus zamyslet a podívat na mé video .Dokud prostor nebude nasycen vodními parami nebude kontaminován spory plísní.
@VysocinskaVsestranna195
@VysocinskaVsestranna195 Год назад
Čau Vidláku, taky jsme kdysi dávno řešili plíseň v domě, už máme vcelku klid od plísní. Udělalo se zateplení, výměna oken a dveří, novej kotel s radiátory a 3x denně si vyvětráme. Dokonce chodím spát do nejchladnější místnosti v domě, kde se dřív nedalo spát přes zimu. Těch příčin tvorby plísně v domě může být celá řada... Jinak hezký video.
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj, děkuju za zprávu. 3x denně si vyvětráme a to je ono :-) Jenže každého nedonutíš, aby pravidelně větral.
@zdendys2534
@zdendys2534 Год назад
@@vidlak001 ...to je přesně ono.....dobře vím, že mám 3x denně vyvětrat.....ale dodržet to fakt neumím...:-)..
@VysocinskaVsestranna195
@VysocinskaVsestranna195 Год назад
@@vidlak001 Přesně, každýmu se nechce větrat 3x denně...
@CONYSHOP
@CONYSHOP 5 месяцев назад
Super
@LuboParil
@LuboParil Год назад
Konečně!
@vendyss1960
@vendyss1960 Год назад
pěkné
@miroslavotmar9001
@miroslavotmar9001 Год назад
Ahoj Vidláku, taky si myslím že by jsi měl v první řadě řešit odtah vlhkosti z místnosti,( udělej prosím jeden pokus s otočeným větrákem). Jinak veřím že rekuperace fungovat bude ale počítej že klesne pocitový komfort, budeš si připadat, že na tebe pořád někde táhne.. pokud to je pokoj kde netrávíš většinu času tak to bude ok. Také jsem řešil ve starém nezaizolovaném domě plísně a je to otrava, ve slaměném domě s hliněnýma omítkama již toto neřeším :) Bádání zdar!
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj, ano, to bych mohl ho otočit :-) To je ono, tisíce let stará technologie nedělá problémy :-)
@pavelmaroon179
@pavelmaroon179 Год назад
Ahoj , Vidláku budova nebo místnost musí byt od počátku suchá . to znamená že každá i ta nejmenší místnost musí mít takovou teplotu aby v ní nedocházelo k ochlazení ,pak se na studených stěnách nebude usazovat rosa která vše způsobí.
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj to jo, ale v domě se žije a dýchá a tak musí ta vlhkost jít pryč...
@hankaajindrich8622
@hankaajindrich8622 Год назад
Ahoj Vidláku, pokud by ses dal na tu rekuperace z oranžové trubka a v tom hliníková hadice, tak ti napíšu, jak jsem zajistil, aby ta hadice byla uprostřed. V CADu jsem si nakreslil trojuhelník se zaoblenýma rohama, který vlezl přesně do mezikruží dvou trubek a podle této dřevěné šablony jsem obmotával 2mm tlustý drát, který vystředil vnitřní trubku. Taky jsem řešil vyspádování, kvůli odtoku kondenzátu a tak občas napáchnul AL hadici, aby kondenzát mohl vykapat. Mnoho zdaru a těším se na výsledky bádání. Sám nakonec mám problém udržet vlhkost v domku a naopak musím hodně zvlhčovat.
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj, člověče o tom jsem fakt přemýšlel, jak to udržet veprostřed. Děkuju za tip.
@jankolar5612
@jankolar5612 Год назад
Jako pokus dobré, ale jinak musím varovat před takovým řešením, kdy se do baráku tlakem pouští vzduch z venčí za účelem řešení problémů s vlhkostí. Proč? Protože když někam tlačím vzduch, tak on také někudy musí vycházet, a v tomto případě není vůbec žádná kontrola nad tím, kudy ten vlhký a teplý vzduch odchází. Může to být jako na potvoru zrovna v místech, kde je chladno, a tedy si tam vytvořím nový problém s kondenzací. Lze si tak i zničit zateplenou fasádu, pokud to dutými cihlami uniká do zateplení a ven. Vzduch, když má tlak, se dostane všude.
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj, děkuju za poznámku. Ano, vlhkost někudy chce jít ven.
@romantichy583
@romantichy583 4 месяца назад
Důležitý bod: Kdyz řešíte zateplení, musíte resit i větrání. A to plati i obráceně, když řešíte větrání, musíte resit i zateplení. V pasivnim domě máte automaticky rekuperaci(větrání) takže se vam tam nikdy nic rosit nebude. Zmiňovaný větrání ve videu je fajn na vysvětlení jak je to důležité. Nicméně to bude strašně neefektivní,hlucny, nevýkonný a bude to další tepelná ztráta v tom domě.... Je fajn kdyz to lidi pochopí a pak pujdou za někým kdo tomu rozumí, udělá jim navrh na zateplení i rekuperaci a použije prvky pasivního domu. Ano realizace bude stat nějaký kačky. Dostanete na to penize. Dům prostě potřebuje investice,byt je jednoduchý.....
@vidlak001
@vidlak001 4 месяца назад
Ahoj, souhlasím a v těchto dnech dělám na další verzi větrání :-) Cílem pak bude rekuperace, ale tak daleko ještě nejsem.
@125ahoj
@125ahoj Год назад
Vidláku, pokud máš nad hlavou v úvodu videa (nad krokvemi) nataženou parotěsnou fólii (alespoň to tak vypadá) tak hledej chybu zde ☺️ pokud to tak je, zadělal sis na to, ze veškerá vlhkost to jde do kce. a vznikají plísně atd atd.
@Kolbendanken
@Kolbendanken Год назад
Taky mám takový pocit že tam je parotěs. a to by byl průser.
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj, děkuju za tip. Tam je to odvětraný :-) Chyba je spíš v parozábraně, která je nad sádrokartonem.
@125ahoj
@125ahoj Год назад
@@vidlak001 Vidlaku, ale pokud ta parozabrana bude na straně exteriéru i ve skladbě vytápěné části, tak je to blby. Pro lepší pochopení situace by bylo lepší zkreslit přesnou skladbu v problematickém místě. 🙂
@jobik6462
@jobik6462 Год назад
A co obratit chod.. Vlhky poustet na pudu? Jakoze se udela slabej podtlak a mikroventilaci se do mistnosti dostane suchy vzduch z venci?
@JanKavik
@JanKavik Год назад
Pak studená, nevytápěná půda shnije. I kdyby měla otevřená okýnka, jak to měli naši moudří předci. Vědecky (7. třída) Teplý vzduch s relativní vlhkosti, zchlazením nabude 100% relativní vlhkost a vodu v sobě v podobě páry neudrží, vyloučí ji jako kapalnou vodu.
@JosefLoukota
@JosefLoukota Год назад
Rekuperaci mám doma a nemohu si jí vynachválit. Dával jsem jí sem rovnou při stavbě domu, takže byla snazší instalace rozvodů ale doporučuji jí o do starších domů. Mám doma čistý vzduch po celou noc když se oknem větrat nedá a ještě šetřím za vytápění. Letos, jak se zdražil plyn, tak lidi v okolí nažhavili kamna a každý večer je vesnice zahalena do smradu od komínů. Dokoupil jsem tedy uhlíkový filtr na nasávání a teď i když je venky smrad, tak v domě to cítit není. Hodně štěstí.
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj, děkuju za zprávu, jsem rád, že to funguje :-)
@tomask.-hj6vo
@tomask.-hj6vo Год назад
Zdravím. Vyrábí se i malé lokální rekuperační jednotky v ceně cca 6000,-. Navíc tolik neochlazuje interiér(má keramický výměník tepla).
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj, ano, děkuju za tip. Ale potřeboval bych jich několik.
@vojtechkhol7477
@vojtechkhol7477 2 месяца назад
Ahoj, nebylo by lepší spíše ten vzduch z místnosti odsávat?
@vidlak001
@vidlak001 Месяц назад
Ahoj, to je jen pokus. Z hlediska vlhkosti je lepší vhánět suchý vzduch.
@michaeledgarhorsky1139
@michaeledgarhorsky1139 Год назад
❤️
@BruselskySluzebnik
@BruselskySluzebnik Год назад
Taky si to ve Strakovce udělám, jen ještě potřebuju skelnou vatu.
@mifak666
@mifak666 Год назад
Ahoj Vidlaku, jsi impozantni, sleduji te delsi dobu, ale zase mam pocit, ze jsi to nedomyslel. Psal jsem ti ohledne mereni na vystupu kotle a ted pisu podruhe. Proc se peres s tlakem ke vsemu pres filtry atd... Nejvice vlhkosti udrzi teply vzduch, takze ho radsi rizene odsavej, nebo mozna jen otevri klapku. Chces-li rekuperovat, ber ten teply, vlhky u stopu, rekuperuj s vnejsim vzduchem a vzen ho u podlahy. Prat se s tim v protismeru je hovadina;) Rozhodne odebiram dal, jsi svetlo mych veceru:))) Dik, drz se. Michal
@JanKavik
@JanKavik Год назад
Ano, garáž (vlastně vestavěnou dílnu) vytápím odhlučněným ventilátorem z vytopeného obýváku. Vzduch odebírám těsně pod stropem. (Odhlučněná vzduchotechnika mi zbyla z těžby Bitcoinu - těžba vyhřála celý dům, ale vzduch tehdy proudil naopak). Samozřejmě mi teče zkondenzována vlhkost po oknu a garážových vratech, bo tam dosahuji o 7stupňů míň než v bytě . Vlhkostí vzduchu se musí nějak vyrovnat, děje se to kondenzaci ze vzduchu o nižší teplotě v garáži, protože chladnější vzduch pojme absolutně míň vodních pár, i když relativní vlhkostí můžou být stejné.
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj Michale, děkuju za příspěvek. Odsávání je druhá stránka věci a určitě to stojí za vyzkoušení. Osobně myslím, že aby to fungovalo maximálně, musím udělat obojí, tedy odsávat a vhánět čerstvý vzduch.
@oktipy
@oktipy Год назад
Mimochodem největší pára v bytě nebude vařením atd, ale hlavně dýcháním a pocením lidí. Kolik člověk vydechuje páry je vidět v zimě... 2-4 členná rodina vydýchá již řádné množství vody a je to vidět v zimě ráno v ložnici. Otevřete okno a vidíte co odchází páry, jaké množství páry se vydýchalo...
@zdenekzase280
@zdenekzase280 Год назад
Také je to dobře vidět v zimě v autě na oknech, bez ofuku je pořád mlha.
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj, s tím dýcháním souhlasím, hlavně v noci, kdy se nevětrá.
@Ultracularia
@Ultracularia Год назад
Vidláku, proč máš na půdě slepice?
@humboldhugoo
@humboldhugoo Год назад
A proč by neměl, když má žábu na čepici :)
Год назад
predsa ab mohol do nich hodiť vvj1!
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj, já je mám všude :-)
@lubosmusil7195
@lubosmusil7195 Год назад
@@vidlak001 Vidláku " já je mám všude " to sedí až jsem spadl ze židle.Taky bez slepic to není ono.👍💣👍
@petrsvehla4465
@petrsvehla4465 Год назад
Ahoj Vidláku, myslím, že by tvé snaze o větrání mohlo pomoct, kdybys udělal k tomu vhánění vzduchu dovnitř ještě na jiném místě vyhánění vzduchu ven a tím udělal lepší průvan. Pokud máš tu místnost nebo celý dům dobře utěsněný, tak se to tomu větrání může bránit. Prostě kde je vstup, má být i výstup. A pak bych ještě chtěl upozornit, že snižovat vlhkost příliš není zdravé, když budeš úspěšný a srazíš vlhkost někam pod 40 procent, můžeš mít problémy s dýchacími cestami, kvůli vysychání sliznic. Optimální vlhkost se uvádí mezi 45 a 65 procenty v zimním období. Pro léto je to o něco níž, ale v létě s kondenzací problémy nebývají. A tento rozsah by v domě bez tepelných mostů neměl způsobovat problémy s kondenzací.Takže pokud chceš mít vlhkost optimální pro zdraví, asi se budeš muset nakonec trochu zabývat i těmi tepelnými mosty. Aspoň já bych to spíš řešil tudy. Držím palce v bádání a vylepšování bydlení.
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj, pode dveřmi je mezírka, takže tudy mohl jít vzduch ven. Větrání zdar!
@mafiemafie5720
@mafiemafie5720 Год назад
👍👍👍💪💪💪👌👌👌
@janskolnik4698
@janskolnik4698 Год назад
Ja by som doporucil uz osvedcebu technologiu - odobratie vlhkosti zo vzduchu, nie znizovanie teploty v celom byte. Teda kompresor s vyparnikom, ventilator vhanajuci vzduch na vyparnik, zachytavanie kondenzovanej vody. Takto je to urobene v susickach pradla, odvlhcovacov priestorov . Uz to pisal niekto predtym. Ked to chce riesit sam tak prerobit nejaku malu chladnicku. Neviem ci sa to oplati pretoze za cca 130 Eur dostanek kupit napr.: DryFy 10 od Klarstein s kompresorom, za polovicnu cenu /s mensim vykonom / odvlhcovac s peltierovym clankom
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj, mám kompresorový odvlhčovač, ale ono to ruší, hlavně v noci.
@pedrisito100
@pedrisito100 Год назад
Obdivujem Vidlaka ,kde všade sú u nich sliepky,musí to byť vášnivý chovateľ :) 7:10
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
:-)))
@radekoliva986
@radekoliva986 Год назад
To byl kameraman 😂👍🤩
@Energie_Domu
@Energie_Domu Год назад
Nemyslím si že v dobře zatepleném domě ale špatně větraném s vysokou vlhkosti v místnostech vzniká na zdech plíseň. Pokud ve zdech nejsou tepelné mosty které by způsobovaly kondenzaci vody na těchto zdech tak se plíseň neobjeví. U vás když máte v místnosti trvale třeba 80% vlhkost tak věřím že se vám plíseň dělá jen na špatně zateplených zdech a vnitřní zdi u kterých nedochází k vytváření tepelného mostu směrem k venkovnímu prostředí jsou bez plísně. Je to tak? Je to důkaz toho že i ve vlhké místnosti nevzniká plíseň všude ale opět jen v místech tepelného mostu což dobře zateplený dům nemá.
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj, já nemám dobře zateplený dům, tak alespoň chci snížit vlhkost, nic lepšího mě nenapadá. Tedy ještě víc topit.
@Energie_Domu
@Energie_Domu Год назад
@@vidlak001 Jasně topení by pomohlo ale je to v dnešních dnech drahé energie také drahý špás. Na mém kanále mám video kde měřím teplotu zdí infračerveným teploměrem a jde tam krásně vidět že místa s plísní jsou ta nejchladnější místa na zdi. A když bych si podle kalkulačky rosného bodu kterou lze dohledat na internetu spočítal rosný bod tak to krásně vychází tak že ta chladnější místa už jsou právě s teplotou pod hranicí rosného bodu takže jsou vlhká a plesniví. U mě kdy mám v místnosti 20°C a vlhkost 70% tak mám rosný bod 14.37°C a v tom videu jde vidět že ta plesnivá místa mají 14°C a méně (v místnosti kterou mám vymalováno na žluto mám cca 16°C tak tam zase vychází rosný bod jinak). Kdyby sis spočítal rosný bod a změřil teplotu zdi kde máš plíseň tak by jsi pak mohl zjistit pod jakou úroveň vlhkosti by jsi se musel dostat aby jsi se nedostal pod rosný bod. Třeba já kdybych se dostal s vlhkosti na 60% tak se mi rosný bod sníži na 12°C a už by mi zdi neměly vlhnout a plesnivět protže mají více jak 12°C. Když bych ale šel cestou vyšší teploty v místnosti na dejme tomu z 20 na 22°C tak se mi rosný bos zvedne z 14.37 na 16.28°C což si nejsem jistý jestli by se mi adekvátně zvýšila teplota zdí tak že bych jejich teplota nešla pod tuto hranici. Řekl bych že je účinnější tvá cesty a to tedy snižovat vlhkost v místnosti než zvedat teplotu v místnosti. Já budu zateplovat takže věřím že tím u mě problém s plísní skončí protože se mi teplota zdí zvedne ze současných 13°C na nějakých možná i 18°C no uvidím takže rosný bod mít na zdech nebudu.
@martinszpuk5665
@martinszpuk5665 Год назад
Vidláku! Pasivní dům se prakticky NEobejde bez větrání s rekuperací! Tedy neobejde bez nuceného větrání. A je to tak jak říkáš na začátku. Lidi vymění okna za lepší (která těsní) vstupní dveře za nová, zateplí a podle vzorce "raději smrádeček a teplíčko, než čistý vzduch a zimu" nevětrají (ok spíše nezmění návyky ve větrání co si vynucuje zateplení a nová okna) a dům jim někde chytne plíseň...
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj, to ani nemám pasivní dům a jsou s tím problémy...
@martinszpuk5665
@martinszpuk5665 Год назад
@@vidlak001 Jo to jsem poznal hned, že nemáš pasivní dům....hele problémy. Ono je to od projektu až po realizaci. Těch kroků, kde se to může pohnojit je mnoho. Ale když to klapne, je to paráda. Já ještě pasivní dům neprojektoval, ale není problém se s běžnými materiály dostat na pasiv...ale ďábel je ukryt v detailech a tady rozhodují právě ty detaily :)
@kamilpapezik4142
@kamilpapezik4142 Год назад
Na skládce jsem našel pár metrů nerezových trubek. Třeba by z nich šlo udělat rekuperační jednotku...
@lubokwotomtoje
@lubokwotomtoje Год назад
Mám v domě také vlhko a vyřešil to odvlhčovač Trotec TTK 30 E vlhko kondenzuje v nádržce a vlhkost si nastavis jak potřebuješ
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj, taky ho mám, ale ono to dělá hluk :-)
@lubokwotomtoje
@lubokwotomtoje Год назад
@@vidlak001 vyměnil jsem v něm větrák aby to bylo tiché 😅
@bretislavskola1582
@bretislavskola1582 3 месяца назад
Foukat studený vzduch do uzavřené místnosti je pěkná blbost. Vhání vlhkost tak maximálně do RD a ochlazuje místnosti. Přitom vlhkost přenáší do všech místností,, které jsou nehermetické. Idea nefunguje a blbá jak troky. Trochu teorie sušení by neškodilo. Studium difuzních operací je pro blbce.. Čemu nerozumím do toho de neseru. Rekuperace s odvodem vlhkého vzduchu ven je o něčem zcela jiném.
@riderstodvadsatsest
@riderstodvadsatsest Год назад
V minulosti sme dali nové plastové okna a mali sme rovnaké problémy . Nenormálna vlhkosť a všade plesne. Teraz po rokoch keď už tesnenia zostarli a okna už tak dobré netesnia , problémy zmizli . Aktuálne mam v izbe vlhkosť 50%
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj, tak sláva.
@vaclavpruskavec991
@vaclavpruskavec991 Год назад
Udělej z pokoje skleník, a nastuduj si proč se uchovají mumie dle matky přírody. Máš luksus tak se starej. 😮
@JanKavik
@JanKavik Год назад
Že by namazal byt vzácnými smolami, pryskyřicemi a voňávkami?
@vaclavpruskavec991
@vaclavpruskavec991 Год назад
@@JanKavik měl ten problém než udělal zateplení??? *
@ALEX-gw4om
@ALEX-gw4om Год назад
A co digestoř? Nestačila by zapnout aspoň při vaření? A v koupelně bývávalo taky odsávání. Rekuperace je supr doporučuji. Dotace 100.000,-
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj, ano, do kuchyně a koupelny dám větráček.
@JanKavik
@JanKavik Год назад
Jenomže všechny dotace jdou z mých peněz!!!
@ALEX-gw4om
@ALEX-gw4om Год назад
@@JanKavik Ty dotace prostě jsou. A někdo je stejně rozebere. Co se týká NZÚ, tak v tom vidím smysl. To zaplatí ten, kdo kupuje materiál bez dotace, protože o to je materiál zase dražší, řekl bych. Mimochodem pořídit si rekuperaci nestačí. Je potřeba dům dokonale utěsnit a dělá se tzv. Blower door test, aby vznikl nárok a o to je výstavba náročnější. To není jen tak, že shrábnete peníze a máte to zadarmo. Je to prostě pomoc, která se vyplatí všem, protože šetřím i vaši přírodu. Nemusím tolik topit. Účinnost je kolem 92% a stále čerstvý vzduch. Rozhodně tohle není ta dotace, která křivý trh. Je to to stejné jako, když si někdo odepisuje auto z daní atd. Akorát tu to má opravdu smysl. Opravdu to šetří energii, protože vás donutí mít dům dokonale utěsněný, jinak to nefunguje a investice se vám nevyplatí ani s dotací. Lidi donutí pak už jen drahé energie šetřit a to zase za ně platím já, protože mají domy nezateplené a zbytečně plýtvají energií atd. Nemám výčitky.
@JanKavik
@JanKavik Год назад
@@ALEX-gw4om To vidíš jako spravedlivé? Není to zvrácenost? Vždy musíš jít k podstatě problému. Dotace jsou páky na prosazování byrokracii vymyšlené svévolnosti . Dotace na elektrokotle, kotlíková dotace, dotace na elektromobil. Lidi byli donucení vrátit se k topení dřevem - dotace tak skončily v černé díře a naše peníze také.
@JanKavik
@JanKavik Год назад
Asi jsi se s NZÚ setkal, tak víš, že zpočátku musely být pro uznání dotace, všechny stavební součásti certifikovány, zařazením do seznamu ministerstva. Pak také víš, že například u kotle za 20 000 Kč si dodavatele, po zapsání v seznamu, navýšili cenu na 60 000 Kč, podobně to dělali všichni, okna atd...Pokud jsi ekolog mohl jsi postavit pasívní dům z necertifikovaných, ale stejně kvalitních věcí, bez dotací a byl jsi na tom líp než s dotacemi. Natočit ho dle světových stran, aplikovat solární okna se specifikovanou tepelnou prostupností, odrazivostí, utěsnit a pod. snad umíš.
@vaclavmizerak9127
@vaclavmizerak9127 Год назад
Poradim. Kupil som si odvhčovaci pristroj. Veľké asi ako mikrovlnka. Odvhčuje a zberá to vodu. Tu používam do chladiča do auta. Alebo do zehličky. Dám to pod vypraté prádlo a vysuší ho. Za deň nazbiera aj 5 l vody
Год назад
príkom?
@JanKavik
@JanKavik Год назад
@ 600 W, mám ho půjčený na novostavbě. V zimě neměl účinnost. Nedá se použivat, v nevytápěném prostoru.
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj Václav, mám ho taky, ale to dělá hluk a není to dobré na spaní. Ale funguje, to jo :-)
@vaclavmizerak9127
@vaclavmizerak9127 Год назад
@ meral som. 200 alebo 250 w. Počuť ventilator. Najlepšie minúte peniaze. Mam stary dom a to bola dobrá možnosť
@petersvec3070
@petersvec3070 Год назад
@@vaclavmizerak9127 Je rozdiel odstranovat dosledok miesto odstranovania priciny. Pri vetrani s rekuperaciou okrem jedneho parametru riesite dalsie neduhy. A je rozdiel mat tichy pristroj (15dB) s prikonom 5W a s hlucnym pristrojom s vykonom 600w. Ja mam skusenosti s oboma technologiami. Za 250,- eur sa da zohnat najuspornejsi odvhlcovac s prikonom 60W a za 450,- eur overeny rekuperacny nasteny vetrak s prikonom 5-20W. Tie priemyselne odvhlcovace s prikonom stoviek watov su na narazove odvhlcovanie po stavebnych ukonoch alebo havariach. Pre studovanie parametrov napr. www.iklimatizacie.sk/mitsubishi-lossnay-vl-50sr2-ir-ovladanie/
@ra20z
@ra20z Год назад
ahoj Vidláku. Stejně jednou budeš muset rozebrat sádrokartony a udělat novou vzduchotěsnou bariéru, popřípadě doplnit izolaci kam se dostaneš. Stačí na pár místech kde není dostatečný přesah fólie a nedokonale prolepeno protakhuje vzduch do izolantu a kondenzuje voda a je to takový začarovaný kruh kde pomůže jen nekompromisní stavební zásah.
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj, děkuju za povzbuzení :-) Větrání se nevyhnu.
@oktipy
@oktipy Год назад
Vždyť má sádrokartony na půdu a určitě se mu dělá plíseň na venkovních zdech, protože se v těch místech dostatečně netopí a nebo tam neproudí vzduch... Asi tomu nerozumím, ale vzduchotěsnou zábranou zabráníte dýchání domu. Pořizovat si kvůli tomu nějakou elektrickou rekuperci, která se musí jistě každý rok čistit atd. mi přijde jako hardcore a přitom stačí více topit a více větrat. Finančně to vyjde dle mého na stejno.
@ptygr
@ptygr Год назад
@@oktipy Pokud má střešní tepelnou izolaci, je nutné použít z vnitřní strany parozábranu, jinak bude vzdušná vlhkost kondenzovat v izolaci, což končí nejprve nacucanou izolací, posléze plísní a v konečné fázi kompletním napadením krovu dřevokaznými houbami. Mě právě zarazilo to dělání děr do souvrství sádrokartonu a tepelné izolace, ze které se dokonce Vidlákovi uvolňují skelná vlákna do vzduchu - to by právě vůbec nemělo nastat, protože prostor pod tepelnou izolací by měl být dokonale vzduchotěsně uzavřen a k žádnému uvolňování vláken docházet nemá. No, vzduchotěsně uzavřeno už zjevně nemá, díky té díře. Každý otvor v parozábraně je třeba dokonale oblepit speciální páskou. Stačí sebemenší otvor a komínový efekt se postará o proudění vzduchu z interiéru a kondenzaci vlhkosti v tepelné izolaci.
@oktipy
@oktipy Год назад
@@ptygr Děkuji za informace. Takže tomu rozumím správně, že se parozábrana dává kvůli vnitní vlhkosti vyráběné vařením a dýcháním a ne kvůli venkovní vlhkosti? A když je na jaře, či na podzim venku vysoká vlhkost až 100%, tak to jde z venku do izolace, nebo je dvojitá ta izolace? Před izolací a za izolací?Ještě, že u 75 letého baráku tyto problémy nemám. Izolace mezi 2 patry je cca 50cm škvára a dřevěné podlahy a 2 patra je litý beton.. Nemám problémy s plísní a žádnou izolaci ani neplanuji, jako sousedé. Nejsem blázen si zahrávat s ohněm (plísněmi ).
@oktipy
@oktipy Год назад
@@ptygr Já mám mezi půdou a druhým patrem betonovou podlahu a sousedi si tam udělali obytné místnosti. Nebudu šlapat 70 schodů. Stačí mi 220m2 plochy Takže ni žádný problém.
@prde66
@prde66 Год назад
prečo tam neskúsiš hodiť len trubku až von? Bez ventiláčika a iba na komínkový efekt. Ty potrebuješ vlhkosť ťahať von. Rekoperácia je najlepšia možnosť ale trubka je najjednoduchšia, najlacnejšia a za skúšku nič nedáš
@PetrStanekSnek
@PetrStanekSnek Год назад
přesně todle mne napadlo, proč neudělá "komín" bude to bez větráku a pokud na něm trvá tak tam dá věrtrací hlavici na komín která mu větrem roztočená zvýší tah, celé si to může regulovat arduinem ovládajícím servo a přivírající klapu. místo serva stačí i kelektromotorek s závitovou tyčí a dva koncové mikrospínače. To řešení ve videu je šílenost.
@prde66
@prde66 Год назад
@@PetrStanekSnek presne tak. Som strechár hydroizlatér na asfaltových strechách. Kondenz je veľká veda ale vlhkosť z medzihrstiev hydroizolácií sa rieši úspešne odvetrávacími komínkami. A veľa krát sme takto riešili aj kondenz pod stropom. Jednoduchým navŕtaním ventilačnej diery do ústia odvetrávacieho komínka. Samozrejme rotačné turbínky sú vyšší level. Osvedčené, väčšinou nehlučné a bez elektriky.
@JanKavik
@JanKavik Год назад
@@prde66 Takové větrací komíny (šachty ve zdi), se zavírací žaluzii, jsme měli ve všech třídách. Škola měla ve vstupu rok vzniku 1903, odlitý v terasu. Zároveň topení kamny odsávalo vydýchaný vzduch. Školy z nedávné doby byly postavené absolutně bez větrání, z nich vycházeli mladí přidušenci. Až nyní se zavádějí dodatečně rekuperace.
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj, ano, to je taky možnost. Řekl bych, že je to druhá stránka mince.
@dolfi9563
@dolfi9563 Год назад
Zdravím, aj toto video hodne potešilo ... :-) No má trochu vyrývačnú otázku: Prečo vlhkosť v paneláku pri veľkých mrazoch klesne aj na 20%, keď sa tam tiež dýcha, varí, suší prádlo, ..., (prípadne beží aj zvlhčovač, v ktorom sa odparia litre vody za 24 hod.) ? Nie je to tým, že paneláky (ešte) majú dobrú hydroizoláciu a cez panely nedokáže navzlínať vlhkosť tak vysoko ? Čo na to odborníci ? Nemôže aj vlhkosť so zeme prispievať k vlhkosti v rodinných domoch ?
@mirekbautsch9450
@mirekbautsch9450 Год назад
Většina paneláků má digestoř a větrání v koupelně a WC napojené na centrální potrubí vzduchotechniky. To se v zimě chová jako komín a má silný tah. Takže z bytu neustále odsává vlhký vzduch a všemi možnými netěsnostmi se do bytu dostává venkovní vzduch, který má v mrazech hodně malý absolutní obsah vody. Jakmile se ohřeje, klesá jeho relativní vlhkost do velmi nízkých hodnot. V rodinných domech je max. vyvedena digestoř z kuchyně, jinak nic. Dokud se topilo v kamnech, tak se vlastně "větralo" přes kamna. Na kamnech se ovšem přestalo vařit, do kuchyně se nastěhoval plynový sporák, plyn hoří na CO2 a H2O. Takže další zdroj vody v nevětraném baráku. A na plíseň je zaděláno.
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj, já myslím, že paneláky nemají takové úniky tepla a tepelné mosty mají jen na studených stranách. Byty se zahřívají navzájem.
@mirekbautsch9450
@mirekbautsch9450 Год назад
@@vidlak001 Neřeším teplotu, ale pokouším se vysvětlit, proč je v panelácích sušší vzduch. Prostě si myslím, že staré paneláky mají účinnější větrání než rodinné domy dovybavené lepšími okny (plast/euro) a dveřmi, nevětranou koupelnou a digestoří s potrubím 80mm.
@koseckycz
@koseckycz Год назад
Větrání je potřeba řešit opravdu trochu sofistikovaněji. Kdybys si chtěl hrát s rekuperací, tak se mi tu válí nová/nepoužitá jednotka Dospel luna 350. Klidně ti ji za nějaké drobné nechám. Jinak klidně napiš sz a můžeme rekuperace trochu víc probrat a pobavit se o tom jak se to řeší komerčně a jak to udělat ne za stovky tisíc. Jinak jako vždy palec za tvůj vědecký přístup k problému a ať se daří.
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj, děkuju za nabídku, když tak mi prosím tě napiš na vidlak zavináč centrum tečka cz, můžeme si pak zavolat.
@HonzaZalabak
@HonzaZalabak Год назад
Ta rekuperace bude asi fajn ne? Když se udělá dobře, tak krom problému s vlhkostí i bude šetřit náklady na vytápění. Já teda loni komplet zateplil. (Fasada, okna, půda.) A zatím to teda naštěstí vypadá, že nikde nekondenzuje. Ale taky jsem se toho bál
@zdendys2534
@zdendys2534 Год назад
Nekondenzuje, protože asi striktně větráte a nemá co kondenzovat...
@HonzaZalabak
@HonzaZalabak Год назад
@@zdendys2534 jako jo. Asi je dřív vydýcháno než naroste vlhkost a proto k tomu nedojde. Větráme několikrát denně okny dokořán
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj, ono to větrání oknem nejde zautomatizovat a každý není ochotný větrat pravidelně.
@HonzaZalabak
@HonzaZalabak Год назад
@@vidlak001 já to chápu. A každý taky nechce vyhodit 2 mega za rekonstrukci...
@Energie_Domu
@Energie_Domu Год назад
@@zdendys2534 Hlavně to nemá kde kondenzovat protože nemá tepelné mosty který by způsobovaly kondenzaci vlhkosti na zdech.
@lukashudecek01
@lukashudecek01 Год назад
Super větrací jednotka Vidláku
@oktipy
@oktipy Год назад
Nebylo by lepší více topit a nechat okno na mikroventilaci? Sousedi si zateplily byty ( čtyr bytovka s byty od sklepa po půdu jeden byt ) cena 200 litrů a říkám jim, že já nikdy 70 letý barák nezateplím a raději to protopím a nebudu mít problémy s plísní. Vždyť oni ten byt vložily do igelitu a byt nedýchá.
@JanKavik
@JanKavik Год назад
Můžeš si dům zateplit PUR pěnou, nebo vatou, ty "dýchají" , v Polsku stojí jako EPS u nás.
@zdendys2534
@zdendys2534 Год назад
...takto jsem to právě vyřešil u 70 let starého baráku, kde každou zimu to byly manévry ze savem. Ono pokoje kde byly místy zdi 30cm a v zimě na nich jinovatka se těžko vytápějí...a při dnešních cenách paliv by člověk navíc finančně vykrvácel. A co je plíseň už 15 let nevím, i když je barák v igelitu...
@jankucera8505
@jankucera8505 7 месяцев назад
Nazdar, tu skelnou vatu bych určitě nedýchal, může tě to zabít
@JanKavik
@JanKavik Год назад
Nezapomeň, že rekuperace Ti sice odvlhčí interiér, ale za cenu zhoršení komfortu bydlení. Vzduch bude tak suchý, že Vám budou vysychat sliznice (snížení slizniční imunity), pak budeš řešit zvlhčovače. Plísní bude míň, ale zdraví také. Přesto, pokud otevřete do nevytápěné předsíně (třeba), tak pára stejně na rosném bodu zkondenzuje.
@michalbishop1
@michalbishop1 Год назад
tak vyrábí se mraky rekuperací s entalpickým výměníkem a je po problému
@JanKavik
@JanKavik Год назад
@@michalbishop1 Bulko, jde mu o odvlhčení, ne vracení vlhkosti zpět přes membránu ve výměníku. A když ji máš, řekni i B. Jak dlouho membrána vydrží a kolik stojí?
@JanKavik
@JanKavik Год назад
@@michalbishop1 Vidlák ale potřebuje odvlčovat, ne entalpovat, bulko.
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj, všeho s mírou. pokud je někde přes 60 procent vlhkosti, tak už je to dost.
@JanKavik
@JanKavik Год назад
@@vidlak001 60% příjemných, nesmí však být zároveň hodně CO2. Při 30% vyschneš i ty.
@jaroslavpribula5393
@jaroslavpribula5393 Год назад
Vetranie nefunguje?😊 Aby ti tvoj system fungoval musiš mať vstupny a vystupny vzduch inač ti to nikdy nebude fungovať. Jednoduchy princip tlaku a podtlaku. Na akom sporaku kuchtiš. Plyn je v tomto pripade hlavny nepriateľ.
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj, zajímavá poznámka s tím plynem :-)
@jirizach8042
@jirizach8042 Год назад
A opět je to zde,no snad by bylo lépe nic nepsát,protože to zas bude do čeho se trefuji,no ono to je vlastně bolest hledání úspor a v podstatě to je tak popsáno,myslíme si,že máme špatné okna,že jsou velké ztráty,tak je vyměníme a tím to v podstatě začíná,netrvá to dlouho a potupně se přidávají další problémy,tak to jde krok,po kroku a stále nic moc,stav kdy jsme měli tzv.špatná okna jsme nepochopili,že to byl sice neekonomický,ale kvalitní automat,který udržoval prostředí v relaci a tak jdeme cestou vědy a stále to nemůžeme dohonit,no ....,doufejme,že při své výzkumné činnosti nespotřebuješ mnoho jednotek a vývojová řada nebude číselně příliš dlouhá,tak ti přeji úspěch.Doufám,že nebudeš muset vyhánět plíseň a různé breberky z klimatizace specielní chémií a zbylou energií kterou chceš šetřit nevyplácáš na to,aby jsi to prohnal trubkama.Jinak staré a již postavené budovy,v nichž se rekuperace začíná řešit až po té vychází ekonomicky dost špatně,lépe to řešit kompletně s novou budovou,ale to chápu,že nechceš,tak ještě jednou,ať se daří a uvidíme co vznikne.
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj, ty dokážeš povzbudit :-)
@JanKavik
@JanKavik Год назад
@@vidlak001 Vidláku vezmi rozum do hrsti a jdi svou přemýšlivou cestou. Příklad: Prodejci se předhánějí jaká mají drahá antibakteriální potrubí, jak se dají čistit nadrceným suchým ledem a jak mají účinné tlumiče hluku. Tlumič kvalitněji nahradíš zvuk pohlcujícím potrubím (třeba Sonoflex, ještě lepší, kvalitnější a levnější je z Growschopů), stejně musíš potrubí pro rozvod použit. Navíc je zateplené. O sací větev potrubí se nemusíš starat - vyfukuje přece ven, tak proč antibakteriální, proč ho čistit? Průchodné filtry pro vzduchotechniku se dělají z filtračního rouna v metráži
@jirizach8042
@jirizach8042 Год назад
@@vidlak001 To víš,už jsem si také lec čím prošel a netajím,že mě lecos dohonilo,ale pokroku se nebráním,jen se nesmíš vybrat na slepou větev,to je nic moc,ale asi znáš.
@pavelmaroon179
@pavelmaroon179 Год назад
Jednoduše , autonomní systém bez energie , stačí 1x ventilační turbína na střechu.
@petrpotmesil6757
@petrpotmesil6757 Год назад
taky máme plíseň a mokro
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
:-/
@TomH519
@TomH519 Год назад
Vidláku, vím že jdeš rád proti proudu, ale tvůj problém není vysoká vlhkost, ale hlavně nízká teplota. U tebe totiž kondenzuje i velice suchý vzduch s malou absolutní vlhkostí vzduchu. Řešení je opravdu pouze zvýšení vnitřní teploty a nebo zlepšení izolace.
@JanKavik
@JanKavik Год назад
Vidlák na to nakonec svým výzkumem přijde, nechme ho zkoumat.
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj, diplomaticky odpovím, že jsou to dvě strany jedné mince :-) Ano máš pravdu.
@TomH519
@TomH519 Год назад
@@vidlak001 Jenže já ty 2 strany mince už popsal, naopak ty se snažíš, aby mince stála na hraně. 😄 Dle grafu je vidět, že ráno při 14°C jsi měl vlhkost na cca 50%. To je 6g H2O na m3 vzduchu. To je dost suchý vzduch, který při teplotě 22°C má relativní vlhkost 31%. Budeš měřit venkovní absolutní vlhkost a regulovat větrání? Protože se ti klidně může stát, že naopak tu vlhkost si budeš domů pouštět.Podívej se např. na stránky qpro , kde si můžeš najít hodinové, denní, měsíční hodnoty počasí a třeba ti to pomůže pochopit....
@JanKavik
@JanKavik Год назад
Praxe: V kuchyňo-obyváku (60 m2), mi vzduch mění krbová kamna (na rozdíl od propagace) s saním v interiéru (ne zvenčí). Proto tam mám talířové ventily přívodu rekuperace uzavřené. Rekuperuji jen v ložnici a jen večer, kdy netopím, ať neuniká teplo a máme čerstvý vzduch. Pak je nesmysl mít v RD výkon rekuperátoru (podle naddimenzovaných norem ) 300 m3/hod , úplně mi stačí malý rekuperátor 70 m3/hod (dříve 7 000 Kč) a to ještě jede na 1/2 výkonu a spíná ho navíc časový spínač co 15 min.
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj, kamna fungují hezky, taky to tak mám. Ale v jiných místnostech je vlhko.
@JanKavik
@JanKavik Год назад
@@vidlak001 Co kdyby i odtamtud odsávala kotelna? Bez ventilátoru, hluku a energie? Sonoflexem.
@domacidomaci7368
@domacidomaci7368 Год назад
i v mrazu -20c muze byt vlhkost 100% ale takovy vzduch pokud se ohreje na 20c ma vlhkost jen uz 33% dobre vysvetluje zde ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-oHeehYYgl28.html
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj, ano, to je ono 100% při -20 je udělá třeba jen 33% při +20, například :-)
@domacidomaci7368
@domacidomaci7368 Год назад
@@vidlak001 jestli muzu doporucit, kup odvlhcovac treba z lidlu , energetycky te to vyjde levneji, ziskas navic cca 350w tepla , tak co ty vymyslis vetranim budes mit ztraty jen a navic vysledek slaby. ale myslenky mas stejne jako ja, no uz mam vek ze nektere uvahy prehodnocuji, ale preju ti zabavu v experimentovani :-)
@strycekprihoda367
@strycekprihoda367 Год назад
Ahoj, nekouká na tento kanál někdo kdo je uživatelem inventeru s keramickou vložkou, nebo se stím někde setkal.
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj, taky by mě zajímalo, jestli to funguje.
@mkt499
@mkt499 Год назад
vetrat by sa malo kazdy deň.. na YT su videa ako si vyrobit decentralizovanu rekuperacnu jednotku, co by zabezpecilo znizenie tepelnych strat vetranim, myslim ze by to bola zaujmava vyzva pre domaceho majstra;)
@zdendys2534
@zdendys2534 Год назад
...ano, každý den a ne jednou, alespoň 2-3 x....intenzivně... Ovšem vysvětlit to některým prostším lidem, např. mé sousedce, které po zateplení a výměně oken teče trvale voda po oknech, je zcela nemožné. Když tam člověk příjde, udeří ho do nosu vlhkost, jsem na to citlivý. Otázka. Kolikrát jsi větrala? Odpověď. Přece nebudu zbytečně vypouštěť teplo, když je plyn tak drahý.... Je to marné.....
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj, ano, každý není ochotný větrat pravidelně. Zejména když nechápe proč.
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj, otázka je, jestli dělat pět malých jednotek nebo jednu velkou.
@mkt499
@mkt499 Год назад
@@vidlak001pravda, ale skor som to videl ako nadstavbu/vylepsenie uz instalovanej vetracky; tiez ich asi 5kusov neni v plane😉
@mirobucko4
@mirobucko4 Год назад
Neznašam sklenù vatu vihibam sa tomu ako čert križu to ked dostane na veci amen to skrabe
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj, souhlas.
@miroslavkoubek6827
@miroslavkoubek6827 Год назад
Vidláku ty by jsi měl pracovat pro NASA, tam teké řešì problémy s větránìm.
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
:-)
@romanpolak3587
@romanpolak3587 Год назад
A není lepší dostat vodní páry pryč s domu, filtr.odpařovače jsou k ničemu
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ano, přesně o to jde, dostat páry z domu a dovnitř suchý vzduch.
@ondrejchylik8598
@ondrejchylik8598 Год назад
Problém je, že lidé nezateplují střechu až nahoru, tzn. i na půdě. Poté je zima pouze venku a máte klid a nemá co kde kondenzovat. Mám to takto a mám klid, všude naprosté sucho bez plísní. Tyhle blboviny mi přijdou z dolouhodobého hlediska k ničemu. Ale jak se říká proti gustu žádný dišputát 😁
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Ahoj, to je zajímavý postřeh, děkuju za něj. Tím dozateplením by se možná něco získalo.
@ondrejchylik8598
@ondrejchylik8598 Год назад
@@vidlak001 Ahoj, jasně, že tím něco získáš a za pár rulí vaty a klidně jenom mezi krokve zadrátkovat a přejet fólií. Podle tloušťky krokví 18-20 cm vaty. Základem je vždy střecha do které nezatíká.
@JanKavik
@JanKavik Год назад
Stačí česky: Neplánované video.
@vidlak001
@vidlak001 Год назад
Jsme světoví!
@JanKavik
@JanKavik Год назад
@@vidlak001 Jdi jdi , nepřeháněj to, moc se k ním lísaš, vždy nás odkopli.
Далее
Fialova vláda předložila návrh, jak okrást důchodce
1:01:01
Plastová Okna - Letní Zimní Režim
12:52
Просмотров 144 тыс.
The Best Way To See The World?! 😮‍💨
00:48
Просмотров 2,8 млн
Šílený bicykl s duší
20:29
Просмотров 31 тыс.
Návratnost fotovoltaiky prakticky s Pletronem
22:02
Просмотров 37 тыс.
Měření hladiny vody ve studni - Honzova metoda
22:38
odpověď na otázky, cena tesaného trámu apod.
4:44
Čistění komínu - první pokus
19:18
Просмотров 39 тыс.
Montáž klimatizace s otazníkem
22:53
Просмотров 16 тыс.
Vidlákova fotovoltaická elektrárna 1. generace
31:41
Sekačka na plyn
9:20
Просмотров 58 тыс.
Какой салатик выбрать?
0:39
Просмотров 8 млн
Топ 3 дерева по красоте
0:59
Просмотров 2,8 млн
At What Height Does my Iphone Break?
1:00
Просмотров 5 млн