Тёмный

Wąsy cynowe [RS Elektronika]  

RS Elektronika
Подписаться 196 тыс.
Просмотров 106 тыс.
50% 1

Опубликовано:

 

22 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 268   
@tomplusTube
@tomplusTube 2 года назад
Idealne narzędzie do planowania trwałości produktu.
@PopiolekTR75
@PopiolekTR75 2 года назад
O tym samym miałem pisać.
@Rysysys
@Rysysys 2 года назад
No właśnie niezbyt idealne. Skoro nie wiemy dokładnie jak powstają takie wąsy to nie możemy na tej podstawie zaplanować trwałości takiego produktu - czas nie będzie powtarzalny, o ile w ogóle zjawisko wystąpi. Przy praktykach pokroju rezystorów zbyt niskiej mocy, zegarów zliczających cykle pracy którymi ograniczona jest przydatność czy też, po prostu, samej mniejszej trwałości cyny bezołowiowej (vide słynne pękające kulki pod układami, czy zimne luty) tin whiskers wydają się być daleko od ideału w tak podłym zastosowaniu :P chociaż jakby producenci potrafili je okiełznać tak, żeby precyzyjnie wyliczyć zwarcie przy którym te się zdematerializują... Cóż, może o czymś nie wiemy :D
@hublanek
@hublanek 2 года назад
@@Rysysys ale właśnie dlatego jest to idealne narzędzie bowiem jest czysto losowe i nie da się w żaden sposób udowodnić samych chęci osiągnięcia szybszego uszkodzenia w przeciwieństwie do wszelkich liczników czy innych sprzętowych czy softowych skracaczy życia sprzętu - do tego losowość powoduje niepowtarzalność uszkodzeń a tym samym nie da się powtórzyć działania prowadzącego do powstania awarii w warunkach laboratoryjnych
@pablo_b
@pablo_b 2 года назад
Świetny głos, oraz dynamika wypowiedzi. Słuchanie pana wypowiedzi mnie relaksuje 👍
@pietrononame4945
@pietrononame4945 2 года назад
A może to brat Pana Makłowicza jest pop prsotu? PS. Dlatego m.in. księża są szkoleni w kwestii "emisji głosu" ...żeby łatwiej im było Was ogłupiać.
@takponiekad3652
@takponiekad3652 2 года назад
Dodaj do tego kulturę słowa i głęboko wiedzę o omawianej materii. Tacy ludzie zdarzają się rzadko.
@pvc988
@pvc988 2 года назад
Wąsy to jedno. Dochodzi jeszcze problem częstszego pękania lutów bezołowiowych, wyższe temperatury lutowania, bardziej toksyczne topniki, gorsze zwilżanie powierzchni. Dokładając do tego ogólnie większą awaryjność kiepsko zaprojektowanej i wykonanej współczesnej elektroniki, (często celowe) utrudnianie jakichkolwiek napraw i nastawianie użytkowników na przesadny konsumpcjonizm. To trochę słabo to całe dbanie o środowisko nam idzie. A elektronika to tylko jedna z wielu gałęzi przemysłu działających w ten sposób.
@Pocztus
@Pocztus 2 года назад
wyprodukowac sprzedac.. wyprodukowac sprzedac.. wyprodukowac sprzedac.....z im wieksza czestotliwoscia tym lepiej. :) Ale z pewnoscią nie dla matki ziemi.... -.-
@stefanendrju8191
@stefanendrju8191 2 года назад
Była też afera dotycząca płyt głównych i kart graficznych w których "padały jak muchy" łączenia kości BGA - powodem był właśnie owo nowe rewolucyjne spoiwo RoHS. Firma Dell produkowała dalej swoje płyty korzystając z ołowiu, płacąc karę za każdą sztukę komputera ale właśnie ich upór sprawił, że te kompy były najwytrzymalsze. Laptopy innych marek padały czasem w przeciągu pierwszych 12 miesięcy; reballing zaczął być powszechny ale większy problem pojawił się gdy problemem było spoiwo między kością krzemu a podstawką BGA (lub analogiczną).
@666slotki
@666slotki 2 года назад
A to wszystko dla Naszego "dobra". Żal mi tej unii.
@tomaszm2448
@tomaszm2448 2 года назад
Tak jest, to prawda. Nikt nie bierze pod uwagę, że dzięki pozbyciu się ołowiu trzeba będzie wyprodukować i zutylizować 5 razy wiecej sprzetu, zawierającego mnóstwo innych pierwiastkow czyli cała ekologia o kant d... A chęć zysku i konsumpcjonizm zniszczy tę planetę niezależnie od przepisów i dyrektyw.
@kingagrad3436
@kingagrad3436 2 года назад
@@stefanendrju8191 wow ale masz wiedzę
@mikoajbuka384
@mikoajbuka384 2 года назад
No teraz trzeba czekać aż UE w końcu zmądrzeje i podejmie właściwie decyzje. Czyli ustanowie prawo które zabroni cynie posiadania wąsów.
@Znaczek
@Znaczek 2 года назад
Aż zaśmiałem się 😂
@pawekowalski7469
@pawekowalski7469 2 года назад
Nie zabroni ale kary wprowadzi jak za co2 czy coś, kasa się musi zgadzać
@need4speed11
@need4speed11 2 года назад
to zależy czy gebelsom będzie się to opłacało, no i żabojadom
@wiesawfratczak3228
@wiesawfratczak3228 2 года назад
@@pawekowalski7469 Pazerność, podobnie jak głupota, jest nie skończona.
@RafiXX
@RafiXX 2 года назад
Czekać? Tyle to nie będę zył.
@sylwester9761
@sylwester9761 2 года назад
Ten kanał jest lepszy niż jakikolwiek wykład Uniwersytecki. Czysta frajda i przyjemność zdobywania wiedzy.
@wieslawirzyniec4527
@wieslawirzyniec4527 2 года назад
takiego lektora to ja rozumiem. Swietna dykcja, dobra jakosc - az sie przyjemnie slucha.
@melon0909
@melon0909 2 года назад
Bardziej by zadbali o środowisko narzucając gwarancję producenta na 10lat, co zmniejszyłoby ilość elektrośmieci.
@TrockeyTrockey
@TrockeyTrockey 2 года назад
Pod płaszczykiem ekologii, chodzi o większe zyski. Np. piece gazowe z otwartą i zamkniętą komorą spalania zostały przez Unię zakazane (zdążyłęm jeszcze kupić). Chodzi o kasę.
@RllXeron
@RllXeron 2 года назад
Dla mnie spoko. Urządzenia podrożałyby 5krotnie...
@crazy4volvo
@crazy4volvo 2 года назад
Pracując długie lata w serwisie autoryzowanym tylko raz spotkałem się z tym zjawiskiem - za to na skalę niemal epidemii. Problem objawił się w postaci zwarć czujników w drukarkach - wąsy rosły między oddalonymi od siebie o okolo 2mm blaszkami powodując różnego rodzaju głupawki, bo takich czujników w drukarce mogło być nawet 6.
@dominikkocot1000
@dominikkocot1000 2 года назад
Jako technik elektronik z kilkuletnim stażem pierwsze o tym zjawisku słyszę. To bardzo cenny i ważny argument, który może pewne niewyjaśnione wcześniej zjawiska usprawiedliwić :D
@Darkiii666
@Darkiii666 2 года назад
O wąsach cynowych to miałem na studiach w temacie monokryształów. Taki wąs właśnie też jest przykładem monokryształu.
@pralkatv3485
@pralkatv3485 2 года назад
Ciekawe jak by do tego zjawiska odniósł się Czochralski
@tompozk2512
@tompozk2512 2 года назад
Sluszna wzmianka odnośnie teleskopu. Dobrego tygodnia życzę.
@danielf8199
@danielf8199 2 года назад
Też nigdy nie słyszałem i coś nowego się dowiedziałem łapka w górę pozdrawiam
@rybianrybian7785
@rybianrybian7785 2 года назад
Ja słyszałem o tym zjawisku w szkole zawodowej elektronicznej. Profesor na warsztatach omawiał tę problematykę. Spotkałem się nie raz z tym a zwłaszcza w elektronice przemysłowej która pamięta jeszcze czasy węgla hihi. Zgadzam się w 100% z felietonem. W nowym sprzęcie nie spotkałem się z tą problematyką ale nie raz jak serwisowałem to było można zauważyć tlenki cyny. Wczytam się w temat bo to jest dość interesujące. Pozdrawiam stary elektronik.
@KeritechElectronics
@KeritechElectronics 2 года назад
Pełna zgoda jeśli chodzi o to, że bezołowiowe lutowanie zmniejsza niezawodność, a więc powoduje masę sprzętu elektronicznego niepotrzebnie oddanego do utylizacji (teoretycznie) lub wyrzuconego na śmieci (w praktyce). Trochę jak próba ustrzelenia drona wyrzutnią M388 "Davy Crockett" :) Byłabym za zniesieniem zakazu w przypadku urządzeń komercyjnych/profesjonalnych budowanych ręcznie, zwłaszcza przy produkcji w niewielkiej skali. Wszelkie wzmacniacze, efekty gitarowe, syntezatory modularne, wyspecjalizowane przyrządy pomiarowe, elektronika laboratoryjna itd. Wzmianka o JWST - złoto :). Swoją drogą miałam niezłą bekę czytając primaaprilisowe RFC9225, a konkretnie - trudności z wysłaniem serwisu do odległych zakątków Układu Słonecznego z powodu braku transportu. Ground control to Major Tom...
@jarosawmanicki3549
@jarosawmanicki3549 2 года назад
Jak zwykle u pana Krzysztofa świetny odcinek. :-), :-) Kiedyś słyszałem o tym zjawisku w kontekście astronautyki. Myślałem, że wąsy na powierzchniach niektórych metali (powstają nie tylko na powierzchni cyny, ale również na cynku, kadmie, antymonie, indzie, a nawet na - uwaga, uwaga - srebrze) to problem, który występuje tylko w przestrzeni kosmicznej, a nie na Ziemi. No, no! Człowiek się uczy przez całe życie!! Interesujące zjawisko. :-), :-)
@Rysysys
@Rysysys 2 года назад
Niemniej trafna uwaga że dotyczy to również innych materiałów.
@jacekpodstawski8804
@jacekpodstawski8804 2 года назад
W kosmosie nie ma siły ciążenia i takie "wąsy" będą łatwiej rosły bo krystalizacja bez ciążenia narasta szybciej.
@karljablonowski7789
@karljablonowski7789 2 года назад
Ja oglądam filmy Pana przed snem... :) spokojny glos . Usypia mnie Pan od paru lat. Jeszcze Pani Krystyna Czubówna tak na mnie działa.
@pepe_lopez4099
@pepe_lopez4099 2 года назад
Można użytkować stopy ołowiowe w lutowaniu w branżach, od których zależy ludzkie życie tj. wojsko, medycyna, motoryzacja. Serwis, prace własne oraz dydaktyka rozniez może korzystać ze stopów cynowo-olowiowych. Edit: W elektronice bezołowiowej radzić sobie z whiskerami można poprzez dodanie indu do stopu lutowniczego.
@superhiro2a
@superhiro2a 2 года назад
Motoryzacja nie może! Medycyna też już odchodzi od ołowiu
@pepe_lopez4099
@pepe_lopez4099 2 года назад
@@superhiro2a Wikipedia --> rohs --> "Automotive vehicles are exempt (Category 4f)". Że o dyrektywie już nie wspomne. Motoryzacji dotyczy inna dyrektywa (ELV) w tym materiale jest treść o rohs. Wg. dyrektywy ELV mozliwe jest stosowanie ołowiu w stopach o wysokich temperaturach topnienia (high-power electronics) do 2023 roku (tak wynika że wykonanej przeze mnie analizy). Odsyłam do dyrektyw. Jeżeli jest inaczej proszę o informację. Chętnie się czegoś nauczę.
@marek8977
@marek8977 2 года назад
W przemyśle energetycznym też można używać stopów z PB
@daap007
@daap007 2 года назад
Świetnie! A teraz może coś o pękających lutach bezołowiowych i słynnym "reboolding" na ołowiowych :-)
@hakero861
@hakero861 Год назад
Brawo Ty za dobrą podpowiedz na filmik :-)
@---qq9gs
@---qq9gs 2 года назад
wow, zaskoczył mnie ten tamat swojego czasu miałem dużo awarii różnych rodzajów sprzętu i kto wie czy to właśnie przez to się to nie działo, dziękuję panu serdecznie za ten odcineczek
@arturpisarek4692
@arturpisarek4692 2 года назад
To jest własnie najczęstsza przyczyna wewnętrznej awarii układów BGA w kartach graficznych i laptopach , gdzie pod krzemem(nie mylić z podstawką rdzenia lutowanemu do pcb) kuleczki są tak małe i tak gęste że takie wąsy są bardzo szkodliwe a dodatkowo praktycznie nie da się zrobić reflow przez klej wokół krzemu , no i oczywiście zimne luty powodowane g...cyną, na wszelkich innych punktach lutowniczych .
@adamkasjanowicz3715
@adamkasjanowicz3715 2 года назад
Jakiś czas temu była afera z zacinającymi się pedałami gazu w toyotach i jedna z teorii mówiła, że za to mogły odpowiadać wąsy cynowe
@MarekPaszek
@MarekPaszek 2 года назад
Z tego co wiem, śledzwto wykazało potem, że ich tam nie było. Dodatkowo gdyby nawet były to możliwe by było wychamowanie samochodu.
@reflex04
@reflex04 2 года назад
Ty, Ty... homofobie!
@andrev3
@andrev3 2 года назад
@@MarekPaszek W motoryzacji, w kluczowych elementach stosuje się lutowanie ołowiowe.
@MarekPaszek
@MarekPaszek 2 года назад
@@andrev3 wiem, ale ogólnie nie było możliwe zablokowanie przepustnicy przez wąsy z powodu podwójnego systemu informacji o pozycji gazu, rozjechanie sygnalow powoduje zejscie do wolnych obrotów. Również canbus jest odporny - korekcja błędów wyłapie zwarcie. Samo sterowanie silnika przy 100% wypełnieniu przepala uzwojenia w którymi czasie powodując opadnięcie przepustnicy. A dodatkowo nie było wąsów.
@bladlogiczny7711
@bladlogiczny7711 2 года назад
I w kilku przypadkach były, w ilości od kilkunastu do kilkudziesięciu sztuk. Któremuś adwokatowi, pewnie jakiegoś bogatego klienta, który używał pewnie wyjątkowo "wypasionego" modelu zechciało się zlecić badania w laboratorium NASA. Ciekawe ile za to zapłacił? I tam znaleźli takie "wąsy". Ale to był podobno margines wszystkich przypadków i nie wiem czy to wystarczyło jako dowód, bo w trakcie zwarcia zwykle to się błyskawicznie topi.
@paweosinski4259
@paweosinski4259 2 года назад
W stopach lutowniczych cyna - bizmut i cyna-srebro dużo większym problemem jest gwałtownie opadająca krzywa krzepnięcia i wywołane przez to silne naprężenia mechaniczne. Od 2005-ego niektórzy producenci podzespołów SMD oznaczali w katalogach podzespoły jako RoHS ready, nie tylko z powodu poprawionej zwilżalności metalizacji wyprowadzeń dla stopów bezołowiowych, ale także podzespoły te tolerowały wyższą temperaturę lutowania i metalizacje były nieco mocniejsze mechanicznie.
@retrowedugmiksola1810
@retrowedugmiksola1810 2 года назад
No ba. Pewnie, że oglądamy 😁
@antonitonieja9444
@antonitonieja9444 2 года назад
Nie zawsze pamiętamy, że cyna występuje w dwóch odmianach alotropowych, znacznie różniących się właściwościami fizycznymi. O ile odmiana ß (beta) jest powszechnie znana- jest to plastyczny metal to odmiana alfa raczej nie jest znana. Cyna w tej odmianie ma postać szarego proszku. Przemiana odmiany ß w alfa następuje samorzutnie w temperaturze poniżej 13°C. Mówimy oczywiście o chemicznie czystej cynie. Podobno zjawisko przemiany jednej odmiany alotropowej w drugą boleśnie poznano w carskiej Rosji. Guziki mundurów żołnierskich wykonano z czystej cyny i nieoczekiwanie wraz z nastaniem zimy guziki się rozpadły. Dodatki stopowe zapobiegają temu zjawisku.
@keksiu351
@keksiu351 2 года назад
to też ciekawe
@grzegorzszyszo7548
@grzegorzszyszo7548 2 года назад
Niejedne organy kościelne się rozpadły z tego powodu. Ciekawostką, w starożytnym Rzymie rury wodociągowe na akweduktach zrobiono z ołowiu. Nikt się nie zatruł ale wtedy nie było kwaśnych deszczy które reagują z ołowiem
@keksiu351
@keksiu351 2 года назад
@@grzegorzszyszo7548 hehe
@kingagrad3436
@kingagrad3436 2 года назад
@@grzegorzszyszo7548 właśnie że wszyscy się zatruli
@antonitonieja9444
@antonitonieja9444 2 года назад
@@kingagrad3436 masz rację, dzisiaj nie ma ani jednego starożytnego Rzymianina
@vvk919
@vvk919 2 года назад
Świetny sposób na postarzanie sprzętu.
@Smalec_Polski
@Smalec_Polski Год назад
Przyczyną powstawania wąsów cynowych może też być pole magnetyczne, które oddziaływuje na cynę. Takie było moje pierwsze skojarzenie. :) Świetny materiał, jak zwykle. 💪 Pozdrawiam serdecznie.
@RoliWork
@RoliWork 2 года назад
Super filmik czekam na kolejne produkcję 😀😀😀😀
@RetroGralnia
@RetroGralnia 2 года назад
Mega ciekawy odcinek!
@piotrwroblewski6245
@piotrwroblewski6245 2 года назад
Oni dobrze wiedzieli wprowadzając przepisy, w dzisiejszych czasach konsument ma cały czas kupować nowe urządzenia a teraz dzięki wąsom cynowym będą się psuły szybciej. Potwierdzeniem tego jest że sprzęt wojskowy temu nie podlega bo dobrze wiedzą jakie są skutki
@ZPDU
@ZPDU 2 года назад
Świetny odcinek i bardzo interesująca tematyka. Pozdrawiam serdecznie.
@werty1948
@werty1948 2 года назад
Jak zwykle ciekawie.
@zdzisawsawicki
@zdzisawsawicki 2 года назад
Dzięki za kolejny fajny odcinek i pouczające informacje. Pozdrawiam.
@Metrowiec2025
@Metrowiec2025 2 года назад
Dzięki za wiedzę! 👏
@wojteq_t
@wojteq_t 2 года назад
Pamiętam z technikum, o tych zabójcach tranzystorów.
@MovieMaster42
@MovieMaster42 Год назад
Witam ja tu od Daniela Rakowieckiego przychodzę. Pan Daniel mówi że w lotnictwie jest stosowana cyna ołowiowa. Chyba że tylko poza UE to wtedy rzeczywiście jesteśmy zgubieni.
@pawebukowiec9346
@pawebukowiec9346 2 года назад
Super odcinek jak zawsze😀 będzie odcinek o serwomechanizmach?
@mikiem2985
@mikiem2985 2 года назад
Świetne! A teraz może coś podobnego - zjawisko CAF?
@keksiu351
@keksiu351 2 года назад
rozwiń temat
@azelis410
@azelis410 2 года назад
@@keksiu351 Tworzenie włókien przewodzenia w dielektryku laminatu, znane jako CAF (Conductive Anodic Filament). Zjawisko to jest reakcją elektro-chemiczną, w której pod wpływem przyłożonego napięcia następuje rozpuszczanie chemiczne (roztwarzenie) przewodnika przelotek i transport jego jonów wzdłuż włókien dielektryka.Wzrost CAF prowadzi do spadku rezystancji izolatora i uszkodzenia obwodu drukowanego.
@keksiu351
@keksiu351 2 года назад
@@azelis410 kurde brzmi skomplikowanie, aż trudno uwierzyć mi laikowi że tyle rzeczy trzeba wziąć pod uwagę robią cokolwiek elektronicznego. Może Krzysztof zrobi o tym materiał.
@azelis410
@azelis410 2 года назад
@@keksiu351 troszkę tego jest nie da się ukryć 😅 ps też jestem laikiem 😅
@TheWroniarz
@TheWroniarz 2 года назад
@@azelis410 Na płytkach pracujących z napięciem sieciowym często można spotkać przerwy w laminacie mające zapobiegać skutkom tego zjawiska. Szczególnie pod transoptorami, aby izolacja obwodów "wysokiego" i niskiego napięcia była pewniejsza, czasem też między L i N na wejściu napięcia na płytkę wykonane są fabryczne nacięcia laminatu.
@awertyk
@awertyk 2 года назад
Minikutasiki. Raz, że są mini, dwa, że pod elektronowym wyglądają podobnie a trzy, że chcielibyśmy je tak nazwać jak zrobią zwarcie w sprzęcie.
@ArcadeFan77
@ArcadeFan77 2 года назад
Wielki Elektronik już wspominał na swoim kanale że cyna bezołowiowa jest słaba i lepiej lutować ołowiową.
@GulczTech
@GulczTech 2 года назад
Słyszałem o tych wąsikach jakis czas temu. Nie pamiętam, który producent automotive mial problem z "pedałem" gazu. Sam z siebie wysyłal sygnał wciśnięcia w podłogę dzięki temu zjawisku. :)
@emilrokosz8318
@emilrokosz8318 2 года назад
Kozacki odcinek.
@oberek
@oberek 2 года назад
Dziękuję
@zscorporation
@zscorporation 2 года назад
Dobry Materiał - o celowym Postarzaniu Produktu :( PB to super sprawa w stopie cyny ;)
2 года назад
W swoim życiu raz się spotkałem ze zjawiskiem "whiskers". Z przyjemnością napiszę co nieco więcej na ten temat jutro. Mam też pewien bardzo ciekawy dokument autorstwa zespołu NASA, który wspiera zespół IPC. Autora kanału poproszę o wskazanie medium/miejsca gdzie mógłbym umieścić moją historię.
@bartomiejkrutkiewicz7996
@bartomiejkrutkiewicz7996 2 года назад
Bardzo chętnie poczytam. Czekam :)
@rafirafal
@rafirafal 2 года назад
Ja takze
@reflex04
@reflex04 2 года назад
I ja też!
@keksiu351
@keksiu351 2 года назад
czekam!
2 года назад
Zapraszam na FB. W skrócie opisałem swój przypadek.
@pawekowalski7469
@pawekowalski7469 2 года назад
Może unia zabroni stosowania ołowiu a akumulatorach ołowiowych 😀😀😀
@wolo
@wolo 2 года назад
I znów jakiś ćwierćinteligent zza biurka zdecydował i uratował świat.
@Heliimat
@Heliimat 2 года назад
Dzięki
@841106noel
@841106noel 2 года назад
Końcówka z teleskopem świetna.
@byMarekZet
@byMarekZet 2 года назад
Czyli teraz tak trzeba projektować połączenia/układy by takie wąsy za bardzo nie namieszały - jak zewrą szynę danych (czy też adresową) to może spaść samolot i szukajcie sobie przyczyny. Jak zwykle na RS Elektronika czegoś się nowego dowiedziałem.
@piterstg
@piterstg 2 года назад
Świetny materiał
@atexc5604
@atexc5604 2 года назад
Nie wiem jak szybko rosną te wąsy, ale biorąc pod uwagę ich średnicę wystarczy przelecieć po płytce hot-airem ustawionym na wysoką temperaturę (tak aby nic się nawet nie nagrzało) i wąsy powinny odparować w locie. Przez te głupie dyrektywy niedługo do standardowych czynności serwisowych jak wymiana pasty/przedmuhchanie dojdzie jeszcze "odwąsianie". :P Tak swoją drogą to wąsy przebijają się przez farbę? Może wystarczy zwyczajnie pomalować gotową płytkę wraz z komponentami co zapobiegnie utlenianiu cyny i rośnięciu wąsów? W ten sposób przynajmniej częściowo byłaby odporna na zalania, niestety komponenty bardziej by się grzały. Najlepiej jakby farba była odporna na działanie wody, ale była łatwo rozpuszczalna w jakimś środku chemicznym obojętnym dla samej płytki i elektroniki, tak aby w przypadku konieczności wymiany elementów możnaby tą farbę usunąć. W końcu ekologia powinna wymuszać zakaz produkcji "jednorazówek" a promować naprawy.
@MarekPaszek
@MarekPaszek 2 года назад
Pomiedzy nogi bga nie dojdziesz, a tam jest gówno zagrozenie. Oraz nie będziesz co roku w tv dmuchał hotem profilaktycznie czy telefon. Tam gdzie dojdzie hot, dojdzie i pędzel.
@MarekPaszek
@MarekPaszek 2 года назад
Co do farby, nie wiem czy wąs jej nie przebije. Ogolnie podobno siły są ogromne które go wypychają, a sam wąs jest twardy. Co do lakieru spełniającego twoje oczekiwania oraz taniego - PVB 60 bardzo lubię, rozpuszcza się izopropanolem lub poprostu lutownicą.
@atexc5604
@atexc5604 2 года назад
@@MarekPaszek Faktycznie, o BGA nie pomyślałem. Jedyna opcja wypełnienia BGA to chyba komora próżniowa zalewana całościowo lakierem. Tylko tutaj już koszta produkcji idą kosmicznie w górę i mija się to z celem bo ilość energii potrzebna do takiego cyrku jest dość spora. I to zakładając, że farba zatrzyma wąs. Wychodzi, że 2 lata gwarancji i śmietnik. :/
@MarekPaszek
@MarekPaszek 2 года назад
@@atexc5604 piszę z 5 letniego samsunga galaxy ten komentarz;) używając 6 letniej kamery termowizyjnej i mając schemat na 10 letnim laptopie. Wszystkie te sprzety sa co jakiś czas na mrozie oraz pozostawiane w pełnym słońcu.
@scythianlechita1945
@scythianlechita1945 2 года назад
super,dziękuję,pozdrawiam
@TheWroniarz
@TheWroniarz 2 года назад
Ciekaw jestem czy pokrycie spoin roztworem kalafonii zabezpiecza przed tym zjawiskiem (choćby w ograniczonym czasie), a przynajmniej jego skutkami. Tutaj znowu kłania się kruchość kalafonii, szczególnie w niskich temperaturach. NIeszczęścia chodzą parami:) Gruba solidna warstwa, czy może pozornie cienka lepiej sie zachowa? Czy rodzaj użytego topnika i zmycie lub pozostawienie jego pozostałości ma wpływ na intensywność zjawiska? Odcinek był jedynie wstępem do zagadnienia:) Moje próbki dla potomnych jutro trafią do zamrażarki:) Niewiadomą pozostanie czy taki statyczny test będzie miarodajny dla spoin narażonych na wibracje i naprężenia wynikające ze zmian temperatur.
@Wojciech_I
@Wojciech_I 2 года назад
Super odcinek!!!
@ukaszt4497
@ukaszt4497 2 года назад
Tak to jest jak prawo ustanawiają unijni „eksperci”...
@Slawek_PCA
@Slawek_PCA 2 года назад
Czyli ludzie powiązani z koncernami produkującymi urządzenia elektroniczne, które mają się zepsuć szybciej niż powinny :D
@ukaszt4497
@ukaszt4497 2 года назад
@@Slawek_PCA Nie twierdzę, że akurat ludzie powiązani z koncernami, ale ludzie którzy znają się na rzeczy. Bo jak na razie pod płaszczykiem ekologii finansuje się biznes i łapówki a ludzie zostają z pseudoekologicznymi wynalazkami (np. samochody elektryczne)
@Slawek_PCA
@Slawek_PCA 2 года назад
​@@ukaszt4497 Cześć, Łukaszu. Mi też daleko do aluminiowej czapeczki i pseudo nauki. Tak tylko piszę, bo oglądając czasem takie kanały jak History czy History2 lub podobne kanały na youtube, lubię sobie czasem zrobić popcorn i pooglądać/poczytać co to oni tam mówią/piszą. Mój komentarz wyżej był bardziej humorystyczny niż światopoglądowy. Pozdrawiam!
@ukaszt4497
@ukaszt4497 2 года назад
@@Slawek_PCA Cześć, wszystko spoko, rozumiem. Również pozdrawiam :D
@GregorySeko
@GregorySeko 2 года назад
@@Slawek_PCA Szkoda, że na stronie GUS podają same teorie spiskowe. To jakaś zmowa?
@marcinp4769
@marcinp4769 2 года назад
OK bez ołowiu. Zamawiam uszczelki do sprzętu AGD.. Przychodzi mega paczka a w niej każda mala uszczelka osobno zapakowana made in france. Do tego folia z powietrzem oraz karton w kartonie,
@Jur4S
@Jur4S 2 года назад
Myśliwy wystrzeli kilka kul i będzie więcej ołowiu niż w całej naszej elektronice w domu. Więc albo pora na stalowe kule albo na powrót bezołowiowego. To i temat reballi by ucichł
@boka70boka
@boka70boka 2 года назад
Może dlatego,ze rynek jest zapchany sprzętami elektronicznymi i chcą aby zaczęły się psuć tak jak teorie spiskowe, że był dawany jakiś chip aby sprzęt chodzi do gwarancji i po paru tygodniach się psuł. :-)
@TrockeyTrockey
@TrockeyTrockey 2 года назад
My tu gadu gadu, a wąsy cynowe rosną w naszych euro-eko urządzeniach. Nie znasz dnia ani godziny...
@ukaszstec1996
@ukaszstec1996 2 года назад
Tak sobie z ciekawości obliczyłem, że zakładając przekrój takiego wąsa 1um2, wystarczy prąd 55uA, aby w ciągu 1s wąs się stopił.
@hublanek
@hublanek 2 года назад
owszem ale taki prąd może już spowodować znaczne szkody w mikroukładach
@kafar0
@kafar0 2 года назад
nie miałem pojęcia - dzięki...
@keksiu351
@keksiu351 2 года назад
Temat wprowadzenia dyrektywy RoHS przypomina mi trochę czasy prohibicji w stanach, wprowadzenie zakazu alkoholu przyniosło efekt dokładnie odwrotny i pochłonęło wiele istnień.
@gromosawsmiay3000
@gromosawsmiay3000 2 года назад
jak zawsze dyrektywa unijna stworzona przez polityków, znalazło by sie wiele innych kończąc na ostatniej co sie uparła że z rury wydechowej nei moze być emisja CO2, jak by nap nie mogly byc stoosowane biopaliwa czy paliwa tworzone przy pomocy CO2 atmosferycznego.
@radosawrossati7042
@radosawrossati7042 2 года назад
Paradoksalnie obecnie elektronika jest mało awaryjna, może oto chodzi aby zwiększyć obroty awaryjność 😁😁😁😁
@TrockeyTrockey
@TrockeyTrockey 2 года назад
Irytujące są te posunięcia Unii Europejskiej. Jakieś aberracje umysłowe ekologów zaczynają nami rządzić.
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 2 года назад
Czysta cyna to już w ogóle dziwny twór. W niskich temperaturach występuje też zjawisko TRĄDU CYNOWEGO, zarazy cynowej. Tak się rozsypują w proszek zabytkowe organy, przedmioty cynowe
@za_boski
@za_boski 2 года назад
Bardzo ciekawe zjawisko
@hectorhantmax
@hectorhantmax 2 года назад
Jak praktycznie walczyć z nimi ? Może odcinek o czyszczeniu, odnawianiu PCB, styków, połączeń ?
@Pigu271
@Pigu271 2 года назад
Mega ciekawy temat. Tak sobie teraz myślę. Często kupuję jakiś niesprawny sprzęt komputerowy, i hobbystycznie próbuję naprawić. Kilka razy miałem już sytuację, że np. płyta główna zadziałała po wyczyszczeniu ipą i szczotką, mimo że nawet nie była zakurzona. Może to właśnie wąsy cynowe robiły zwarcie, i takie szorowanie szczotką po prostu je usunęło? Dzięki wielkie za materiał :)
@Daroslav222
@Daroslav222 2 года назад
Wow. Ale ciekawostka. Super odcinek. Pytanie, czy nie wystarczy "wygrzać" sprzęt żeby takie wąsy stopić?
@chomikdzungarski5796
@chomikdzungarski5796 2 года назад
Profilaktycznie? W jakim interwale? Tygodniowy, miesięcznym, rocznym? W instrukcji obsługi wpisywać obowiązek regularnego wrzucania zdemontowanych podzespołów telewizora do piekarnika przez użytkownika? :)
@marekchudy8893
@marekchudy8893 2 года назад
Thank you and best regards
@jurget
@jurget 2 года назад
ciekawe, ostatnio naprawiłem syntezator Moog Matriarch w którym zacinały się nuty, na PCB klawiatury firmy Fatar było pełno takich właśnie dziwnych włosów. Wyczyściłem i problem znikł.
@keksiu351
@keksiu351 2 года назад
Może warto przelutować to normalną cyną.
@grzes73hej
@grzes73hej 2 года назад
Myślę, że producentom jest na rękę aby sprzęt elektroniczny miał krótszą trwałość. Nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych, jednak daje to do myślenia.
@GregorySeko
@GregorySeko 2 года назад
Co to za teoria?
@miroslawswigon4464
@miroslawswigon4464 2 года назад
@@GregorySeko Teoria planowania produktu. :)
@grzegorzszyszo7548
@grzegorzszyszo7548 2 года назад
Wąsy cynowe to idealna metodą na sztuczne postarzanie produktu. To wytrzyma nawet 5 lat gwarancji. Cóż... Zamiast robić prawidłowy recycling, bezsensownie zakazali ołowiu. A mogli pozwolić na udział 5%
@DoubleSuper8
@DoubleSuper8 2 года назад
Rok temu był felieton o powrocie do lutów z ołowiem. To jak to w końcu jest?
@olo1299
@olo1299 2 года назад
30lat na karku a pierwsze słyszę 😉 człowiek uczy się całe życie i głupim umiera. 😎 To Jeścze został ci temat magicznego napędy całej elektroniki. Czyli jak mawiał mój nauczyciel, będzie rozprawa o magicznym dymku. Co gdy ulatuje to życie z Układu odlatuje 😂
@piotrr2393
@piotrr2393 2 года назад
Mądrość przychodzi z wiekiem. Niestety, najczęściej bywa to wieko od trumny :-)
@excellenttriptravel3391
@excellenttriptravel3391 2 года назад
Pytanie za 100 pkt. Spoiwo lutownicze z terminem ważności ?? Utlenianie ?
@grzegorzptak4327
@grzegorzptak4327 2 года назад
Ciekawy materiał. To już wiem dlaczego spoiwo cynowo-ołowiowe jest zakazane.
@tomaszk2242
@tomaszk2242 2 года назад
Czy zapomniano o temacie wąsów cynowych, czy też chciano wymusić starzenie się urządzeń elektronicznych i tym samym ruch w przemyśle?
@wojtek123456789ful
@wojtek123456789ful 2 года назад
Bardzo podobne do reakcji aluminium z rtęcią.
@bladlogiczny7711
@bladlogiczny7711 2 года назад
Tam powstaje włoskowata forma tlenku glinu, a nie monokryształ cyny.
@Exploboy
@Exploboy 2 года назад
Gdzieś czytałem że RoHs nie stosuje się do właśnie urządzen krytycznych - medycznych, wojskowych itp, pewnie dlatego że z taką ilością ołowiu 'możemy się pogodzić', dwa że w stosunku do ilości sprzętu konsumenckiego to takiego sprzętu jest kropla w oceanie. Trzy - taki sprzęt MUSI być niezawodny.
@bubel40
@bubel40 2 года назад
Słucha się jak jakiejś creepy pasty
@TomTom-ui8oz
@TomTom-ui8oz 2 года назад
Witam. Dziury w lucie, jak ten problem wyeliminować przy lutowaniu selektywnym. Podejrzewam za mało miedzi na płytce PCB. Stosowany jest flux i następnie wygrzewany. Lutowanie selektywne w osłonie z azotu. Kadź czysta, wypływ stabilny, podjazd i czasy wydają się prawidłowe.
@TheWroniarz
@TheWroniarz 2 года назад
Kratery do samej powierzchni pól, czy znaczna porowatość? Jaka temperatura? Jak dawno była wymieniana cyna? Masz możliwość zbadania zawartości miedzi w cynie? Umycie płytki lub komponentu w IPA coś zmienia?
@rzutyjenkin398
@rzutyjenkin398 2 года назад
5:59 - pozbycie się 'ekologów' to byłby naprawdę dobry krok XD
@GregorySeko
@GregorySeko 2 года назад
Płaćmy więcej za papierowe torby... ale nie pytajmy ile lasów wycięto.
@hublanek
@hublanek 2 года назад
bardzo proszę nie mylić ekologów (czyli badaczy zależności w przyrodzie) z ekoterrorystami (których należało by wysłać do utylizacji przez biodegradację )
@gimauarich.2753
@gimauarich.2753 2 года назад
Dobre ...... pojęcia nie miałem o tym zjawisku.
@sunescape5996
@sunescape5996 2 года назад
Świetny materiał, wąsy cynowe kojarzą mi się z wyciskanymi pryszczami.
@qbencjusz
@qbencjusz 2 года назад
dzięki
@_______._________
@_______._________ 2 года назад
Ten wąs...
@TheSpawacz
@TheSpawacz 2 года назад
... nie jedną szyną danych trząsł :D
@thephper
@thephper 2 года назад
Nie miałem o tym pojęcia mimo, że od dawna interesuję się elektroniką. Dziękuję za odcinek. A już wstawka o teleskopie Webba to niezła szpilka wbita w d... decydentom 🙂
@dokumentalny
@dokumentalny 2 года назад
Może te wąsy powstają podobnie jak zaczyna rosnąć aluminium przy kontakcie z rtęcią? Może cyna reaguje z aluminiowymi nóżkami podzespołów podobnie jak rtęć z aluminium? Mamy jeszcze różne reakcje pomiędzy aluminium i galem. Może sama cyna czysta nie jest tego przyczyną ale jest inicjatorem reakcji która zachodzi pomiędzy strukturami połączonych nią metali.
@waldemarjurkowski6037
@waldemarjurkowski6037 2 года назад
To zupełnie różne zjawiska. Rtęć ma właściwość rozpuszczania w sobie innych metali. W przypadku aluminium to co rośnie pod wpływem rtęci, to tlenki glinu - nie przewodzą one prądu
@grzegorzszyszo7548
@grzegorzszyszo7548 2 года назад
Aluminium samoczynnie się pasywuje tlenkowa powłoka. Jak kapniesz rtęcią i przez krople zedrzesz tlenek, to rtęć rozpuszcza Al. Wtedy rtęć eksponuje rozpuszczony Al na swojej powierzchni który się utlenia bo jest niezdolny do wytworzenia pasywnej powłoki w stanie rozpuszczonym. To inne zjawisko. A te wąsiki cynowe to efekt rekrystalizacji ale nikt nie wie jak to przebiega i dlaczego.
@marek8977
@marek8977 2 года назад
Witajcie, ja spotkałem się z wąsami cyny na nowych ukladach 11 letnich kupionych u chińczyka. Wszystkie układy tz. cała tacka. Po przejściu przez proces lutowniczy PB nadal wąsy były. Masakra 😱
@sowa6639
@sowa6639 2 года назад
unijna dyrektywa określająca krzywiznę banana ********* Pozdrawiam - RS El.
@GregorySeko
@GregorySeko 2 года назад
A ślimak to ryba xD
@terminus_666
@terminus_666 2 года назад
Ile milionów ton ołowiu wystrzelono w amunicji we wszystkich wojnach? To leży nadal w ziemi. Jaki jest globalny stosunek masy ołowiu w amunicji i w spoiwach lutowniczych?
@omanosPL
@omanosPL 2 года назад
To może teraz coś o zarazie cynowej? 😉
@szymonhohhmann3435
@szymonhohhmann3435 2 года назад
Chce więcej takich odcinkow
@metalmartin6.6.6
@metalmartin6.6.6 2 года назад
Merytorycznie.
@charl3s
@charl3s 2 года назад
Może coś o żyroskopie elektronicznym?
@pawehektor6633
@pawehektor6633 2 года назад
@6:58 Na zdrowie! :D
@HapkinsPL
@HapkinsPL Год назад
mam pytanie, dlaczego robia zwarcie skoro są tak małe i maja niską opornoś powinny sie chyba szybko przepalać jak to w angli kable za bezpieszczniki robią. to mnie ciekawi. taki włosek powinien sie szybko przepalic bo ma niską opornosc, moze zakłucic prace układu ale raczej na krótko
@KapeckaS
@KapeckaS 2 года назад
To celowe zagranie w celu ograniczenia długości działania urządzeń elektronicznych , co tłumaczy że nie dotyczy aparatury wojskowej .
Далее
Борщ в стиле высокой кухни!
00:57
Dlaczego 230V? [RS Elektronika] #111
16:05
Просмотров 874 тыс.
Bluetooth [RS Elektronika] #209
24:24
Просмотров 83 тыс.
Magistrala CAN [RS Elektronika] #137
28:04
Просмотров 250 тыс.
Tryb stand-by w sprzęcie audio [Reduktor Szumu] #283
13:43
Tajniki filtra loudness [Reduktor Szumu] #231
19:02
Просмотров 53 тыс.
Tajniki elektrolitów [RS Elektronika] #214
22:47
Просмотров 77 тыс.
Nowoczesne zabawki [TOWARY MODNE 110]
23:21
Просмотров 66 тыс.
Masoni i iluminaci. Historia Bez Cenzury
23:01
Просмотров 455 тыс.
Jak działa kolorowy kineskop? [TOWARY MODNE 112]
23:41
Jak działa kalkulator? [RS Elektronika] #215
36:10
Просмотров 133 тыс.