Тёмный

Warsztat cz.1[RS Elektronika]#95 

RS Elektronika
Подписаться 193 тыс.
Просмотров 95 тыс.
50% 1

Pierwsza część jest o wyposażeniu warsztatu początkującego elektronika w podstawowe narzędzia za rozsądną cenę.
Zwycięzca konkursu będzie ogłoszony na Facebooku:
/ rselektronika
Zdjęcie minikombajnu pomiarowego pochodzi ze strony:
sklep.avt.pl/
Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u:
/ rselektronika
Jeśli macie jakieś sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
reduktorszumu@gmail.com
Zapraszamy także na nasz drugi kanał o tematyce audio -
Reduktor Szumu
/ reduktorszumu
Zapraszamy na stronę reduktorszumu.c... do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.

Опубликовано:

 

11 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 277   
@mariuszmilu
@mariuszmilu 7 лет назад
8:30 Dla początkującego najlepszy będzie zasilacz warsztatowy zrobiony z zasilacza od komputera. Od razu można go zaliczyć jak swój pierwszy projekt ;) Pozdrawiam
@generatortonu4645
@generatortonu4645 7 лет назад
IMO, najgorszy pomysł na zasilacz.
@TheWroniarz
@TheWroniarz 7 лет назад
Dlaczego najgorszy? Jeżeli dorzucisz gniazda bezpieczników by wygodnie dobierać zabezpieczenie jak najbardziej można używać bez ryzyka przyspawania płytki do blatu:)
@chudytech
@chudytech 7 лет назад
Moim zdaniem prosty zasilacz na LM350 jest optymalny - tani, prosty jako pierwszy własny projekt dla młodego elektronika, szeroki zakres napięcia i na początek wystarczający prąd do zabawy diodami led itp. Sam właśnie od takiego zaczynałem i używam czasami do dziś. No i sam układ ma zabezpieczenie termiczne i przeciwzwarciowe co jest niezastąpione przy braku doświadczenia :)
@Mrholyman1234
@Mrholyman1234 7 лет назад
Z jednej strony tak, ale z drugiej zasilacz z kkomputera nie ma żadnych ograniczeń prądowych, czy przed odwrotnym podłaczeniem i jesli popełnisz babola w jakims projekcie i zrobisz zwarcie to wszystko pójdzie z dymem (na liniach +12V moze płynać spokojnie po 10-15A). Z takim zasilaczem trzeba byc bardzo pewnym co sie zasila i w jaki sposób oraz ze nie popełniliśmy żadnych błedów w zasilaniu projektu.
@ruter_fpv
@ruter_fpv 7 лет назад
ja zrobiłem zasilacz warsztatowy z zasilacza at - owego czyli starego typu zasilacz do PC i nic się z nim nie dzieję. Oprócz tego zasilacz który ja użyłem ma zabezpieczenie anty-zwarciowe i przeciążeniowe . Na lini 12v ma do 8A, a na lini 5v ma do 20A. Więc dla mnie w spokojności starcza.
@dxfm
@dxfm 7 лет назад
Spodobał mi się patent na otwarcie worka z opaskami zaciskowymi. Zawsze przecinałem worek na jednym z końców, ale czasem te opaski wypadały.
@andrzejlisek
@andrzejlisek 7 лет назад
Jeśli chodzi o zasilacz, to do zabawy z układami niepobierającymi "konkretnego" prądu (czyli poniżej 1A), to zasilacz laboratoryjny (na filmie nazywany warsztatowym) nie jest potrzebny (ale, jak ktoś może sobie na niego pozwolić, to warto posiadać taki). Na początek wystarczy zasilacz z przełącznikiem napięć, polaryzacji i kilkoma końcówkami (taki, gdzie jest krzyżak z 4 końcówkami). Ja od tego zaczynałem 10 lat temu, czasami do końcówek dorabiałem własne przewody. Jest to zasilacz tani, ale wiele można z niego zasilić. Miałem też drugi zasilacz 12V i 2A i posiłkowałem się stabilizatorami 78xx, żeby otrzymać niższe napięcia (między innymi 5V, którego "nie oferował" zasilacz z przełącznikiem, a i tak on się stosunkowo szybko popsuł, a multimetr zawyżał napięcie, jak zasilacz nie był obciążony).
@trolololo519
@trolololo519 7 лет назад
Zasilacz warsztatowy można zastąpić przerobionym zasilaczem ATX (z komputera). Można z niego uzyskać 3.3V, 5V i 12V :)
@Hacker666_official
@Hacker666_official 3 года назад
Prawda szkoda że nie da się wstawić zdjęcie do komentarza to bym wam wstawił mam zasilacz też taki profesjonalny ale komputerowy też fajny
@DRsewage
@DRsewage 7 лет назад
Przedmiotem ukazanym jest kaseta do zapisu analogowego audio-video lub i cyfrowego (zależy o której mowa Standard8, Hi8 czy MiniDV) stosowana w kamerach wprowadzona przez firmę Sony w roku 1989. W środku niej znajduje się taśma magnetyczna o szerokości ~8mm
@DoubleSuper8
@DoubleSuper8 7 лет назад
U mnie są następujące rzeczy: 1. Miernik UNI-T M890G. Podstawa i bez tego przyrządu nic się nie naprawi. Mam go od ok. 10 lat i wtedy kosztował ponad 100zł, dziś można go kupić za 50zł. Sprawdza się doskonale ale musiałem kupić lepsze sondy bo w te z zestawu były liche i popękała izolacja na przewodach. Jednak nieraz przydałby mi się np. poczciwy Lavo - 3. 2. Lutownica - oczywiście transformatorówka z czasów PRL, którą kupił mój tato. Przy jej pomocy wymieniłem nawet kondensatory elektrolityczne w płycie głównej komputera i gdybym lepiej obciął nóżki to nie byłoby widać, że ktoś coś robił. Ale do SMD zdecydowanie się nie nadaje. A co do grotów - robię sobie ich zapas. 3. Odsysacz - miałem OD 2 ale po wielu latach zakończył żywot. Kupiłem OD 25 i świetnie mi się z nim pracuje. 4. Oscyloskop - praktycznie go nie używam. Kupiony został na szrocie za 50zł, marka Philips. Znajomy uruchomił w nim podstawę czasu i jakoś to działa, jednak jeden kanał coś niedomaga. 5. Generator akustyczny - przydatna rzecz podczas naprawy wzmacniaczy do szukania miejsca, w którym ginie sygnał. Polska produkcja, Biofiz. 6. Zasilacz - mam dwa. Jeden to TUZS - 1 z Unitechu, napięcia 6 - 12V zmieniane przełącznikami. Drugi jest z płynną regulacją napięcia (zgrubna i precyzyjna) na LM 317. Ponadto posiada woltomierz na ICL 7107. Zrobiłem go sobie podczas praktyki w czasach technikum.
@leonwolf3254
@leonwolf3254 7 лет назад
Jest to kaseta miniDV Używana w kamerach wideo i magnetowidach. Stworzona i wyprodukowana przez firmę SONY w roku 1995. Na początku nazywała się DVC (Digital Video Casette, później nazwa została zmieniona. Jej rozmiar to 66x48x12,2 mm a szerokość taśmy to 6,5 mm. Na kasecie można zapisywać dane w trzech formatach: DV, HDV oraz DVCAM. Jest to jedna z najczęściej używanych kaset w nagraniach amatorskich. Rozdzielczość pozioma w formacie DV wynosi 380 - 540 linii (to więcej niż VHS gdzie było 280 linii. Zapis dźwięku w formacie PCMCIA Stereo. DV jak sama nazwa wskazuje jest zapisem cyfrowym w odróżnieniu od analogowego VHS. Dziękuję za pytanie, można powspominać czasy przed kartami SD gdy byłem jeszcze dzieckiem i tata dał mi pierwszy raz potrzymać kamerę :) , chociaż zauważyłem że kasety te można nadal dostać w sklepie. Pozdrawiam
@kadet6389
@kadet6389 7 лет назад
1:17 szukałem tego żółtego miernika i myślałem poniżej 100 zł może być spoko. Znalazłem AX-18B i to raczej ten, kosztuje 250 około ;)
@ElektroTME
@ElektroTME 7 лет назад
Witam, Zaprezentowana na końcu kaseta Sony DVM60 to kaseta w standardzie Mini DV z taśmą magnetyczną przeznaczona dla wideo-rejestratorów, czy kamer wideo. Była to trzecia wersja kaset(najmniejsza) dla wolnego od szumów cyfrowego standardu zapisu obrazu wraz z dźwiękiem "Digital Video", poprzednie modele to: DVCAM i DVCPro. Na owe kasety można było nagrywać w dwóch trybach: SP(Standard Play) - na kasecie mieściło się 60 minut nagrania(z doświadczenia 62-64minuty), oraz LP(Long Play) - w tym przypadku czas nagrania wydłużał się o 50%(90min) lecz niestety jakość ulegała pogorszeniu, a to ze względu na zagęszczenie danych zapisywanych na taśmie magnetycznej, owa taśma przesuwała się wolniej a przerwy pomiędzy danymi zmniejszały się. Czasami obraz jak i dźwięk ulegały zniekształceniu, szczególnie gdy zamierzaliśmy odtworzyć kasetę nagraną w LP na innym urządzeniu. Były też wersje 80min SP i 120min LP. Trochę numerków: szerokość kasety: 66mm; wysokość kasety: 48mm; grubość: 12,2mm;szerokość taśmy magnetycznej - 6,5mm; W prawym dolnym rogu na boku kasety znajduje się przełącznik odpowiedzialny za zabezpieczenie zawartości kasety. Kaseta posiada też sprytny system mechanicznego dostępu do taśmy magnetycznej, który w normalnym położeniu chroni przed kurzem i przypadkowym dotknięciem taśmy palcami. Kaseta jest kompatybilna jest z rejestratorami o rozdzielczości 380-540 linii. Dźwięk jest nagrywany w standardzie PCM(częstotliwość próbkowania tego standardu typowo 8kHz, maksymalnie 44,1kHz i rozdzielczość maksymalnie 24 bity). Pozdrawiam Cezary
@lukaszakul
@lukaszakul 7 лет назад
Odp. na pyt. konkursowe: MiniDV - kaseta magnetyczna kompaktowych rozmiarów do cyfrowego zapisu audio-wideo używana w przenośnych kamerach wideo. Do zapisu używa standardu DV, DVCAM i HDV. Przykładowo HDV rejestruje obraz w proporcjach 16:9 o rozdzielczości 1280 × 720. Kaseta wprowadzona na rynek przes firmę Sony w 1995 r. Obecnie kaseta jest zastępowana przez karty pamięci dużej pojemności np: SDHC.
@grzes73hej
@grzes73hej 7 лет назад
Ja miałem zasilacz własnej roboty regulacja prądu 0-5A i napięcia 3-24V. Choć nie był to szczyt techniki (raptem trzy tranzystory i parę innych elementów) to znakomicie dawał radę. Teraz rynek jest zasypany gotowcami typu regulowane stabilizatory i to za parę, dosłownie groszy. Myślę, że można samemu zrobić całkiem niezły zasilacz z gotowych klocków. Niestety w latach 80-tych nie można było sobie kupić nic dobrego, chyba że ktoś miał "chody" albo coś zwędził z zakładu pracy. Mój pierwszy multimetr (UM Z-3) Kosztował mnie więcej niż zarabiałem (60000 zł a zarabiałem 55000) i stałem w baaardzo długiej kolejce, żeby go kupić. Mój pech, że akurat wtedy rzucili pralki :). No, ale z łezką w oku wspominam ten czas. Układy, które montowałem "na pająka" i działały o dziwo. Części z demontażu starych RTV. Pozdrawiam i dziękuję za kolejny odcinek. Co do konkursu.... Niech młodsze pokolenia dostaną coś fajnego :)
@witoxpl6745
@witoxpl6745 7 лет назад
Zaprezentowana na filmie kaseta to miniDV 60min. MiniDV to zminiaturyzowana wersja kasety DV Mała kaseta MiniDV była najczęściej wykorzystywana w celach amatorskich , do nagrywania na przykład rodzinnych wakacji, uroczystości ,wycieczek itp. Występowały w wersji 60 minut oraz 80 minut a czas można było wydłużyć używając trybu Long Play ,który zmniejszał przerwy pomiędzy ścieżkami jednakże wiązało się to ze zwiększeniem stopy błędów i występowaniem zniekształceń obrazu a nawet utratą części danych. Format DV został wprowadzony w roku 1995 przez wiodących producentów rejestratorów kamer wideo a jej głównym prekursorem była firma Sony. DV wykorzystuje stratną kompresję wideo, jednocześnie przy nieskompresowanym dźwięku. Wideo nagrane jest za pośrednictwem kompresji intraframe w trybie klatka po klatce z dyskretnym transformatem kosinusowym (DCT). Wideo DV wykorzystuje skanowanie z przeplotem i częstotliwością próbkowania luminancji 13,5 MHz. Daje to 480 linii skanowania na kompletny kadr dla 60 Hz i 576 linii dla 50 Hz. W obu systemach aktywny obszar zawiera 720 pikseli. Ten sam rozmiar klatki jest stosowany w przypadku proporcji obrazu w formacie 4: 3 jak i 16: 9, co daje różne proporcje pikseli w przypadku pełnoekranowego i panoramicznego filmu wideo. Dźwięk może być nagrywany w dwóch formach: 16-bitowego sygnału stereofonicznego Linear PCM z częstotliwością próbkowania 48 kHz (768 kb / s na kanał, stereo 1,5 Mb / s) lub czterech nieliniowych 12-bitowych kanałów PCM z częstotliwością próbkowania 32 kHz ( 384 kb / s na kanał, 1,5 MBit / s dla czterech kanałów). Ponadto specyfikacja DV obsługuje również 16-bitowe audio przy 44,1 kHz (706 kbit / s na kanał, stereo 1,4 Mb / s), taką samą częstotliwość próbkowania jak w przypadku płyt CD. W praktyce tryb stereofoniczny 48 kHz jest używany prawie wyłącznie. Wszystkie kasety DV używają taśmy o szerokości ¼ cala = 6,35 mm. Kasety MiniDV używają formaty DV, DVCAM oraz HDV. Obraz z kaset można przezyłac do komputera za pomocą złącza FireWire (IEEE1394), które służy do bezstratnego przesyłania obrazu DV o rozdzielczości 720x576 (PAL).Jedna nagrana godzina filmu zajmuje okolo 13GB a 1 sekunda 3,6MB. Obecnie kasety MiniDV są wypierane przez nowoczesne nośniki danych takie jak dyski ssd lub karty SDHC. Kasety MiniDV zasłynęły między innymi ze względu na niską cenę, dobrą jakość obrazu oraz łatwość w obsłudze. Kolejny bardzo ciekawy odcinek :)
@Crockett987
@Crockett987 7 лет назад
Potrzebowałem tego! Bardzo dziękuję :-)
@witoldstolarek7934
@witoldstolarek7934 3 года назад
Dokładnie, wszystko widoczne, na wyciągnięcie ręki, a nie zawalony stół albo "pochomikowane" w szafkach czy szufladach żeby było estetycznie.
@dominikpi7778
@dominikpi7778 7 лет назад
Kaseta minidv. Nie mylic z vhs, dv nadal stosowana od 1995roku. Jest to nosnik dla kamer i magnetowidow (wideo-audio)stworzony przes sony. Oparta o tasme magnetyczna. Może nagrywac w formatach: DV, DVCAM, HDV. Jej format jes ujednolicony w formacie rodziny IEC, określaja ona metode modulacji zapisu, magnesowanie i podstawowe dane systemowe. Standardy IEC są dostępne jako publikacje sprzedawane przez IEC i ANSI . W 2003 roku format dv został połączony formatem hdv, były to te same taśmy z innym koderem wideo, w części kamer można było się po między nimi przełączać. DV wykorzystuje kompresję stratną z wideo podczas nieskompresowany dźwięk jest przechowywany. Dźwięki, wideo i metadane są pakowane w bloki 80-bajtowego formatu interfejsu cyfrowego (DIF), które są multipleksowane do sekwencji 150-blokowych. Bloki DIF są podstawowymi jednostkami strumieni DV i mogą być przechowywane jako pliki komputerowe w formacie surowym lub owinięte w takie formaty plików, jak Interleave Audio Video (AVI), QuickTime (QT) i Material Exchange Format (MXF). Jedna ramka wideo jest utworzona z 10 lub 12 takich sekwencji, w zależności od szybkości skanowania, co daje strumień danych około 25 Mbit / s dla wideo oraz dodatkowe 1,5 Mbit / s dla dźwięku. Podczas zapisu na taśmie, każda sekwencja odpowiada jednej kompletnej ścieżce. Powstało wiele wariantów DV takie jak: DVCPRO, DVCAM, DVCPRO50,DVCPRO Progressive, DVCPRO HD, . Warianty DV na taśmach, z wyjątkiem Progressive DVCPRO, nie obsługują nagrywania progresywnego, dlatego stopniowo uzyskiwane nagrania wideo są rejestrowane w strumieniu wideo z przeplotem przy użyciu przycisku typu pull-up . Ta sama technika jest stosowana w przemyśle telewizyjnym do transmisji filmów. Progresywne skanowanie kamer DV do zapisu na rynku 60 Hz Nagrywanie 24 klatki na sekundę przy użyciu 2-3-krotnego filmu i 30 klatek na sekundę przy użyciu 2-2. Progresywne skanowanie kamer DV do zapisu na rynku 50 Hz Nagrywanie 25 klatek na sekundę przy użyciu 2-2.
@fifififi9959
@fifififi9959 7 лет назад
jest to kaseta wykożystywana w kamerach mini DV oraz studyjnych magnetowidach. Firma Sony wprowadziła standard Digital Video Cassete (DVC) w 1995. Nazwa niedługo potem została zmieniona na MiniDV. Rozmiar kasety w tym standardzie wynosi 66x48x12,2 mm, zaś szerokość taśmy magnetycznej wynosi 6,5 mm. MiniDV jest rodzajem nośnika danych zapisu magnetycznego, natomiast nie jest oznaczeniem samego systemu zapisu wizji. Na kasetach MiniDV można rejestrować i przechowywać nagrania wideo w trzech różnych formatach: DV, DVCAM i HDV. Kasety MiniDV są obecnie najpopularniejszym rodzajem kaset używanym w amatorskich i półprofesjonalnych kamerach wideo. Kamery DV często wyposażone są w złącze FireWire, które służy do bezstratnego przesyłania obrazu DV o rozdzielczości 720x576 (PAL). Obecnie, złącze to staje się bardzo popularne i część płyt głównych komputerów posiada kontroler FireWire. W sprzedaży są również kontrolery FireWire na PCI, jako rozszerzenie komputera. Niektóre, droższe kamery DV i MiniDV wyposażone są również w wejścia analogowe pozwalające na konwersję analogowo-cyfrową. MiniDV jest zminiaturyzowanym formatem DV, który powstał z myślą o małych, amatorskich kamerach wideo. Amatorskie kamery MiniDV cechują się zwykle niewielkimi rozmiarami i wagą. Do niedawna najpopularniejsze kamery amatorskie to były właśnie kamery MiniDV. Format DV jest również wykorzystywany do produkcji telewizyjnej, szczególnie przy pracy reporterskiej i przy nagraniach ukrytą kamerą. Profesjonalne wersje formatu DV to formaty DVCAM, DVCPRO i MiniDV. 1 godzina filmu DV zajmuje 12,7 GB.
@pitorbital3113
@pitorbital3113 7 лет назад
Ta mała kasetka jest z kamery video,ale można było ją włożyć do specjalnego "adaptera",i wyglądała jak zwykła duża kaseta video z możliwością oglądania na tradycyjnym magnetowidzie.
@sawomirnowak1922
@sawomirnowak1922 7 лет назад
Co do konkursu. Może nie opiszę za dobrze standardu ale jest to kaseta która mocno kojarzy mi się z dzieciństwem. Na takich właśnie kasetach posiadam zapisane filmy które tata nagrywał w takcie wakacji czy uroczystości rodzinnych "filmiki. Taki youTube tamtych czasów :D Jako ciekawostkę dodam że z biegiem czasu dużo lepiej radzą sobie z przechowywaniem informacji niż kasety VHS.
@piornik9805
@piornik9805 7 лет назад
Jeśli chodzi o lutownicę to polecam WEP 936A - wiele rzeczy udało mi się zlutować. Elektroniką bawię się od dwóch lat, i szczerze powiedziawszy, w zupełności ona wystarcza. Warto dokupić, druciany czyścik do grotu, bo ta gąbka, bardzo szybko się brudzi. Taki najtańszy multimetr jak najbardziej wystarcza, szczególnie jeżeli ma się możliwość wyregulowania go. Lutownica transformatorową to całkiem przydatne narzędzie, daje radę przy jakiś większych rzeczach np. przy przylutowanym radiatorze.
@powerzx
@powerzx 4 года назад
Te najtansze mierniki sa bardzo dobre, tylko trzeba umiec poslugiwac sie nimi. Najwieksza ich wada sa delikatne kable sondy, ktore urywaja sie.
@konraddragowski2746
@konraddragowski2746 10 месяцев назад
Lutownica transformatorowa najlepsza👍
@dzakubking
@dzakubking 4 года назад
Kaset mni i Dv jest to zminiaturyzowana wersja VHS stosowana do kamer na nią zapisujemy nagrywane filmy utrfwalone chwilę, można wielokrotnie na nią nagrywać wystarczy przewinąc do początku taśmę i na nią zapisujemy nowy film jednocześnie wymazując stary. Kasety te ogranicza długość nakręcanych chwil mają podobne działanie jak kasety magnetofonawe
@Kocis99
@Kocis99 7 лет назад
Jest to kaseta MiniDV stworzona przez Sony wykorzystująca format cyfrowego zapisu na taśmie magnetycznej, głównie - Digital Video. Stosowana była głownie w kamerach cyfrowych (najczęściej amatorskich) i magnetowidach. Pierwsze kasety wykorzystujące format DV powstały w 1995, natomiast mniejsze - MiniDV powstały roku później. Jej wymiary to 66x48x12mm (rozmiar S) Szerokość taśmy: 6,5 mm Prędkość obrotowa bębna wynosi 9000 obrotów na minutę. Wielkość szerokość ścieżki nagrywania nagranej na taśmie wynosi 10 mikronów w trybie SP i 6 666 mikronów w trybie LP. Taśma porusza się z prędkością 18,8 mm/s w trybie SP i 12,5 mm/s w trybie LP. Gęstość zapisu w trybie SP wynosi 120 mm²/s, a w trybie LP - 80 mm²/s. Rozdzielczość pozioma wynosi 380-540 linii Kasety są dostępne w 30-min (45minut w trybie LP), 60min (90min LP) i 80min (120min LP) wersjach Można na niej rejestrować i przechowywać nagrania wideo w trzech różnych formatach: DV, DVCAM i HDV. Zapis dźwięku odbywa się w postaci PCM Stereo z jakością dźwięku CD Użyty rodzaj kompresji powoduje, że ​​każda klatka jest kompresowana niezależnie i nie jest związana z poprzednią lub kolejną (w przeciwieństwie do np. kompresji MPEG ). Po skompresowaniu ramka podzielona jest na bloki 8 x 8 pikseli, a każdy z tych bloków jest kompresowany indywidualnie, zgodnie z algorytmem Discrete Cosine Transform. Dodatkowo współczynnik kompresji był niewielki (nie więcej niż 1: 5) dzięki temu kompresja prawie nie wpływała na utratę jakości. Poza filmem na taśmie kasety mini DV rejestrowano dodatkowe sygnały korekcji, co pozwoliło przywrócić obraz bez strat, w przypadku małych uszkodzeń taśmy. Nagranie w formacie mini DV może być cyfrowo przesyłane do komputera przy użyciu szybkiej magistrali danych Fire Wire (IEEE 1394), co zapewnia pełną niestratną jakość w przeciwieństwie do używania magistrali USB. Główne firmy wykorzystujące te kasety to: Sony, JVC oraz Panasonic Nagrania wykonane na taśmach Mini DV cechuje trwałość którą szacuje się na około 20 lat
@Kocis99
@Kocis99 7 лет назад
Mam nadzieje, że opisałem najbardziej profesjonalnie i wyczerpująco. Jeśli ktoś uważa, że warto coś dodać liczą na pomoc :)
@Kocis99
@Kocis99 7 лет назад
6,666 mikronów*
@Kocis99
@Kocis99 7 лет назад
Oczywiście na kasecie można nagrywać wielokrotnie
@Kocis99
@Kocis99 7 лет назад
Kaseta posiada specjalny przełącznik od spodu po prawej stronie, który umożliwia zabezpieczenie jej zawartości.
@marcinmachnacz8576
@marcinmachnacz8576 7 лет назад
Jest to kaseta MiniDV do urządzeń video używana w amatorskich i półprofesjonalnych kamerach wideo, to tak przedsionek do standardu kaset Betacam. Standard kaset miniDV został wprowadzony na rynek przez firmę SONY w 1995 roku pod nazwą Digital Video Casette nazwa ta jednak chyba się SONY nie do końca podobała i zmieniono ją na MiniDV, dla podkreślenia jej zgodności z systemem zapisu DV. Kaseta ma rozmiar 66x48x12,2 mm, szerokość taśmy magnetycznej wynosi 6,5 mm. długości zapisu standardowo od 30 min do 180min. MiniDV jest rodzajem nośnika danych zapisu magnetycznego w technologi DV. Na taśmach tego typu możemy pisać materiał w różnych typach systemu zapisu wizji. Standardowo na MiniDV można rejestrować i przechowywać nagrania wideo w trzech różnych formatach: DV, DVCAM i HDV. pojawiały się też urządzenia do zapisywania danych informatycznych celem archiwizacji tak zwane Streamery. Standard kaset MiniDV wyparł powoli z rynku systemy zapisu i kasety do nich VHS SVHS Video8 Hi8 skutecznie je zastępując dając rozwój rynkowi amatorskiego i półprofesjonalnego video. Kasety MiniDV do niedawna były najpopularniejszym rodzajem kaset używanym w amatorskich i półprofesjonalnych kamerach wideo lecz obecnie jest wypierany a w zasadzie już wyparty przez nośniki dyskowe i pamięci FLash , Osobiście posiadam jeszcze kilka takich kaset z zapisem rodzinnych chwil, kamera niestety odeszła i nie mogę ich oglądać póki co ... ;)
@boskimario78
@boskimario78 7 лет назад
Odpowiedz na pytanie: Jest to kaseta MiniDV - standard kaset wideo i obsługujących je urządzeń: kamer wideo i studyjnych magnetowidów. Standard został wprowadzony na rynek w 1995 roku przez firmę Sony pod nazwą Digital Video Casette (DVC)[1], nazwa ta wkrótce została zmieniona na nazwę MiniDV, dla podkreślenia jej zgodności z systemem zapisu DV. Rozmiar kasety w tym standardzie wynosi 66x48x12,2 mm, zaś szerokość taśmy magnetycznej wynosi 6,5 mm. MiniDV jest rodzajem nośnika danych zapisu magnetycznego, natomiast nie jest oznaczeniem samego systemu zapisu wizji. Na kasetach MiniDV można rejestrować i przechowywać nagrania wideo w trzech różnych formatach: DV, DVCAM i HDV.
@Alkanick
@Alkanick 7 лет назад
Ha od razu wiedziałem że jest to kaseta do kamery wideo. Nie ukrywam że sprawdziłem dla pewności w google i okazało się że dobrze pamiętam z tego co widzę została wprowadzona w 95r. Wtedy miałem 5 lat. Pamiętam wygląd tej kasety z dzieciństwa i nie jestem pewien ale prawdopodobnie mój ojciec miał kamerę na takie kasety. Nie ukrywam że średnio to pamiętam bo miałem bezwzględny zakaż dotykania czegokolwiek z tej kamery i w sumie się nie dziwię dla czego :D
@asxsnlol5703
@asxsnlol5703 7 лет назад
Ta kaseta służy do zapisu Video. Używało je się kiedyś w kamerach ja nawet mam taką kamerę która obsługuje ten format kaset.
@gumisiek1993
@gumisiek1993 7 лет назад
Wygląda mi to na kasetę 9mm do kamer video :D później z takiej kasety przegrywało się nagrane filmy na kasety VHS :)
@progracz1239
@progracz1239 7 лет назад
Jest to kaseta MiniDV kiedys najpierw ją Digital Video Casette, wprowadziła ją firma sony, 1995 weszła na rynek. MiniDV jest zminiaturyzowanym formatem DV, który powstał z myślą o małych, amatorskich kamerach wideo. Amatorskie kamery MiniDV cechują się zwykle niewielkimi rozmiarami i wagą. Do niedawna najpopularniejsze kamery amatorskie to były właśnie kamery MiniDV. Format DV jest również wykorzystywany do produkcji telewizyjnej, szczególnie przy pracy reporterskiej i przy nagraniach ukrytą kamerą. Profesjonalne wersje formatu DV to formaty DVCAM, DVCPRO i MiniDV. można na niej rejestrować i przechowywać nagrania wideo w trzech różnych formatach: DV, DVCAM i HDV. ja osobiscie niepamietam jej tak dobrze ale ją widziałem i wiem ze była wykorzystywana w kamerach i Maksymalny czas zapisu na taśmie wynosi dla DV 270 minut (tryb SP - Standard play), dla MiniDV 60 oraz 80 minut (tryb SP) lub 90 oraz 120 minut (LP) w zależności od kasety to bardzo mało na dzisiejsze czasy ale kiedyś to był hit.Większość urządzeń posiada również możliwość zapisu w trybie LP (Long play). Czas nagrania wydłuża się wtedy o połowę, kosztem zmniejszenia przerw pomiędzy ścieżkami danych na taśmie.Czasem jednak można stracić część nagrań w związku ze zmniejszoną prędkością przesuwu taśmy. na takiej kasecie jest nagrane moje dzieciństwo które dzięki tej kasecie mogę wspominać :) 1 godzina filmu DV zajmuje 12,7 GB 3600s * 3,6 MB = 12 960 MB (12,7 GB) BARDZO MI ZALEŻY ŻEBY WYGRAĆ
@shogunlechuza6650
@shogunlechuza6650 7 лет назад
Jest to kaseta MiniDV, mniejsza wersja kasety DVC (Digital Video Casette). Wprowadzona na rynek przez firmę SONY w 1996 rok po wprowadzeniu przez nią formatu DV (Digital Video). Stosowana w cyfrowych kamerach Video Do rejestrowania cyfrowego sygnału Audio-Video oraz do jego odtwarzania i zapisu w cyfrowych magnetowidach. W kasecie zastosowana jest taśma magnetyczna o szerokości 6,35mm na której możemy pomieścić w zależności od wersji 60 lub 80 minut w trybie SP (Standard Play) lub odpowiednio 90 i 120 w trybie LP (Long Play). W trybie LP zmniejsza się prędkość przesuwu taśmy co może powodować zwiększoną ilość błędów zapisu i odczytu, lecz jakość obrazu jest ta sama. Jedna godzina filmu na kasecie ma objętość 12,7 GB. Materiał na kasecie może być nagrywany w trzech formatach: DV, DVCAM i HDV, natomiast dźwięk zapisywany jest w postaci PCM Stereo (jakość płyty CD) Kasety MiniDV stosowane były głównie w amatorskich i półprofesjonalnych kamerach cyfrowych. Magnetowidy na kasety DV i MiniDV nie odniosły sukcesu ze względu na wprowadzone w tym samym czasie odtwarzacze DVD które zdobyły znacznie większą popularność. Obecnie kasety MiniDV zostały wyparte przez nowocześniejsze nośniki danych takich jak dyski twarde czy szybka pamięć flash.
@unieltra5348
@unieltra5348 7 лет назад
Odpowiedź na pytanie. Pierwsze, co przyszło mi na myśl, to kaseta-matka, która siedziała w kamerze wideo mojej cioci. Jest to jeden ze standardów kaset wideo - MiniDV. Kiedy Sony wprowadzało ją na rynek w 1995 roku, otrzymała nazwę DVC - od Digital Video Casette, ale ta szybko została zmieniona. Trzeba podkreślić, że nie oznacza ona tyle systemu zapisu wizji, ile była ona magnetycznym nośnikiem danych, który wykorzystywał 3 formaty cyfrowego - wtrącę, że nie analogowego, jak przypadku kaset VHS - zapisu danych: DV (Dla domowego odbiorcy), DVCAM (Skierowane dla odbiorców profesjonalnych) oraz HDV (High Definition Video - czyli wysokiej rozdzielczości). W porównaniu z wymiarami tradycyjnego formatu VHS (tj. 18,8cm × 10,4cm × 2,5cm), format MiniDV (6,6cmx4,8cmx1,2cm) jest praktycznie 2,5 raza mniejszy. Poza tym, rozdzielczość pozioma obrazu wynosi 380-540 linii, co w porównaniu z poczciwym VHS-em (250 linii), wypada o wiele lepiej. Takie miniaturowe kasetki wkładało się następnie do specjalnego adaptera, aby potem móc cieszyć się uchwyconymi na kamerze wspomnieniami. Można było także zgrywać film bezpośrednio z kamery na komputer. Oczywiście były ,,magnetowidy-kombajny'', które nie tylko obsługiwały tradycyjne VHS-y, lecz również Format MiniDV. Swojego czasu, odtwarzacze Mini DV były bardzo drogie. Taśma miała szerokość 6,35 mm - nieco więcej od taśmy magnetofonowej (3,81mm). W zależności od kasety - jak podaje Wikipedia - na jej pokładzie mogło się zmieścić od 60 do 120 (w trybie Long Play, który mógł wpływać na jakość) minut nagrania.
@czywa
@czywa 7 лет назад
W roku 1996 firma Sony stworzyła cyfrowy standard Mini Digital Video (MiniDV zwany też rozmiarem "S" S-size), który był ewolucją powstałego rok wcześniej standardu Digital Video (DV). Cyfrowy Zapis i odczyt dokonuje się w nich na takiej samej taśmie magnetycznej o wymiarach ¼ cala - 6,35 mm. Rozdzielczość pozioma obrazu jest wyższa niż w standardzie analogowymm Video Home System (VHS) (240 linii kolor) i Super Video Home System (S-VHS) (400 linii kolor), a jest to od 380 do 540 linii w poziomie. Rozdzielczość pionowa jest taka sama we wszystkich formatach i wynosi 576 linni. Przy zapisie cyfrowym w górnych granicach rozdzielczości poziomej zauważalny staję się Aliasing, przez co odwzorowanie ruchu może stać się nienaturalne. Oprócz standardowego trybu zapisu "Standard play" (SP), możliwy jest także zapis w trybie "Long play" (LP), który zwiększa o połowę pojemność zapisu. Nagrane w ten sposób taśmy są bardziej narażone na błędy odczytu z uwagi na gęściej zapisane informacje. Same kasety jak na filmie o wymiarach 66x48x12 mm dla formatu MiniDV pozwalają na zapis w trybie SP 60 minut, a dla LP jest to 80 minut. Istnieją też kasety o większej pojemności i jest to 90 minut SP i 120 minut LP. Jedna godzina materiału w tym formacie zajmuje 12 960 MB tj. 12,7GB. Standard MiniDV powstał głównie w celu miniaturyzacji amatorskich kamer cyfrowych i jest skierowany do użytkowników domowych. Większe kasety typu DV są najcześciej używane w profesjonalnych kamerach firmy Sony jak i Panasonic. Większość kamer zapisująca w tym formacie posiada port IEEE 1394, który pozwala na łatwe przeniesienie z cyfrowego kontenera do komputera i upakowanie go do popularnych formatów AVI, WMV Microsoft czy MOV QuickTime. Pozdrawiam Sebastian
@cyganskieoko
@cyganskieoko 7 лет назад
Kaseta była używana do kamer cyfrowych jest to format MINIDV i dane na niej były zapisywane w formie cyfrowej Razem z dźwiękiem. Przewijanie występowało w sposób podobny jak w VHS. Zależy od wielkości ale ta kaseta mogła zmieścić 60min filmu. Który można było później zgrac z kamery w formie strumienia video przez USB. Pozdrawiam :)
@krzysztofsonka4406
@krzysztofsonka4406 7 лет назад
I tak wszyscy kopiują z wikipedi, więc ja też skopjuje. (Dodam że sam mam taką kamere i troche kaset miniDV) MiniDV - standard kaset wideo i obsługujących je urządzeń: kamer wideo i studyjnych magnetowidów. Standard został wprowadzony na rynek w 1995 roku przez firmę Sony pod nazwą Digital Video Casette (DVC)[1], nazwa ta wkrótce została zmieniona na nazwę MiniDV, dla podkreślenia jej zgodności z systemem zapisu DV. Rozmiar kasety w tym standardzie wynosi 66x48x12,2 mm, zaś szerokość taśmy magnetycznej wynosi 6,5 mm. MiniDV jest rodzajem nośnika danych zapisu magnetycznego, natomiast nie jest oznaczeniem samego systemu zapisu wizji. Na kasetach MiniDV można rejestrować i przechowywać nagrania wideo w trzech różnych formatach: DV, DVCAM i HDV.
@pinolec
@pinolec 7 лет назад
Ja ze swojej strony dodalbym tylko hot air lub combo ze stacja lutownicza. Niezastapione przy rozlutowywaniu.
@rubio5454
@rubio5454 7 лет назад
Najczęściej także padają te zestawy combo, albo wiatrak od hot-air, grzałka albo rozwala się czujnik magnesowy który steruje procesem chłodzenia całego wnętrza kolby. Najgorsze jest jak są zimne luty na PCB... Pomijam fakty wymiany tact switcha od regulacji temperatury.. Co do lutownicy grotowej w takim zestawie.. Szybko wysiada cała konstrukcja kolby, groty szybko się utleniają (tutaj dla początkujących polecam preparat do regeneracji grotów AMASAN Zinn Fix PB / PB Free). A różnice temperatur w hot-air wynoszą nawet do 60 st.C, więc przy rozpływie spoiwa ołowiowego / bezołowiowego ma to duże znaczenie.. Bo jak powyżej minuty będziemy grzać taki układ to sam wiesz co się stanie :D (wietrzenie pomieszczenia przez kilka h) Aktualnie jestem szczęśliwym posiadaczem Ersa RDS 80 z dosyć dobrym wachlarzem grotów jak @RS Elektronika w video :) A hot Air mam dosyć dobrze wyregulowany lecz chińczyk.. Do większej zabawy z precyzyjnym odczytem temperatur używam jakiegoś starego podgrzewacza co był na termostat z grzałką na podczerwień przerobionego z "Pidem" na termoparę typu K angielskiej dobrze znanej firmy Omega dla bardziej rozeznanych elektroników. A już na większy kaliber i prace typu reballing płyt głównych np. konsol, czasem laptopów używam Jovy RE-8500 Przepraszam, popłynąłem ale lubię wypowiadać się na temat mojej pracy i urządzeń jakimi najlepiej dokonuję się rzetelnych napraw.
@TzOk
@TzOk 6 лет назад
Podstawową cechą zasilacza warsztatowego jest regulowany ogranicznik prądowy, czyli tryb constant current (CC). Jest to moim zdaniem niezbędna funkcja podczas naprawy urządzeń i dla początkującego elektronika przy uruchamianiu własnych konstrukcji. Najtańszy nowy zasilacz warsztatowy (0-15V/0-3A) można kupić poniżej 150zł, choć polecałbym zasilacz o zakresie napięć do 30V.
@edwardmotyka8920
@edwardmotyka8920 7 лет назад
Taśma opisywana podcas odcinka to Digital Tape czyli taśma służąca do zapisu danych w formacie cyfrowym na taśmie magnetycznej. Oszczędzę sobie kopiowania i wklejania specyfikacji z interentu i dodawania dwóch zdań na temat taśmy. Chciałbym opisać jak to się stało że nadal takie taśmy są używane a technologia nadal używana i dlaczego ich głównym przenzaczeniem nie były kamery video. Taśma do zapisu cyfrowego powstała na początku lat 90 jako nośnika do archiwizacji dużej ilości danych z systemów (wtedy big data) głównie serwerów i macierzy dyskowych. Takie centra danych potrzebowały niezawodnego nośnika informacji pozwalającego na skompresowanie danych i ich backup. Jednak dlaczego nie wykorzystano dysków twardych? Powodów jest kilka przede wszystkim cena dysku twardego jako urzązenia. Dysk twardy posiada dużo części także ruchowych które po kilku latach wymagają konserwacji takich jak kondensatory które mogą mieć upływność oraz mechanizm który może ulec uszkodzeniu. Producentą taśm zależało na ich trwałości (planowana trwałość nośnika DDS wynosi 30 lat) oraz niezawodności w zapisie i odtwarzaniu informacji. Stworzono nośnik który może pomieścić duża ilość danych oraz leżakować w szafie przez 30 lat i nie stanie się z nim nic dopóki nie potraktujemy go silnym polem magnetycznym. Wielu to zdziwi ale nadal takich taśm używam... i nie do kamer lecz do wykonywania backupu serwerów. Taśmy tego typu mają obecnie pojemność około 15 tb (terabajtów) w rozwiązaniach typu mission critical stabilne są taśy 3tb ("wygrzane rozwiązanie). Dlaczego się je stosuje? Przede wszystkim dyski HDD są mniej pojemne i dużo bardziej zawodne, sposób produkcji dysków zgodny z ROHS powoduje szybkie uszkodzenia dysków i utratę danych. W taśmach nie ma żadnych głowic, tależy, silików ani elektroniki która może się popsuć. Obsługa takiej taśmy odbywa się za pomocą stremera na złączu SCSI lub USB należy włożyć go i zapisać nasz backup. Można przy większych systemach zastosować biblioteki taśmowe które automatycznie etykietują taśmę, wykonują jednoczesny zapis na kilku taśmach i automatycznie je przekładają. Kilka miesięcy temu trzeba było odtworzyć taśmy 12gb i 20gb i po prawie 20 latach leżakowania nadal były nietknięte. Wszystkie z około 40 taśm się odczytały i nie było problemu z odtworzenie backupu sprzed wielu wielu lat. Taśma daje nam też komfort wyniesienia taśmy z firmy lub instytucji i schowania jej w sejfie na wypadek pożaru lub powodzi w odległym miejscu aby nie utracić cennych danych. Kilka dni temu rozmawiałem z innym administratowem który opowiadał jak to w latach 90" takie kasety kosztowały około 200$ i ludzie z firmy bardzo często "pożyczali" je gdyż w tamtych czasach bardzo dużo kamer obsługiwało ten format a kasety był bardzo drogie. Jednak zastosowania DDS (Digital Data Storage) to jedna z gałęzi formatu cyfrowego na taśmach. W kamerach stosowano Digital Video Tape a w technice audio Digital Audio Tape. Obie te technologie pokochały stacje telewizyjne mogąc archiwizować na długie lata swoje dane. Wielu się zdziwi jak ta technologia jest populara w firmach z których usług korzystamy. Telewizja nadal wykrozystuje taśmy jednak jako nośnik danych, firmy z których produktów i usług każdy z nas korzysta także. Ta technolgia jest bardzo blisko nas jest nikt nie zdaje sobie sprawy jak w dużychc systemach informatycznych wykonuje się takie kopie zapasowe. Jeżeli autor jest zainteresowany mogą pokazać swoje urządzenia używane w serwerach do tworzenia kopii zapasowej używane nawet dzisiaj. Mam kilka steremerów i taśma magnetycznych które są w ciągłym użyciu. P.S. Czy będzie odcinek o BHP? Czy warto mieć gaśnicę w warsztacie i matę ESD?
@nocnegrane2851
@nocnegrane2851 6 лет назад
Odnosząc się do tego odcinka: 1. Wiadomo, że taki odcinek jest kierowany głównie do początkujących elektroników, ale myślę, że jest on w dużej mierze też interesujący dla tych bardziej zaawansowanych, bo elektronika jest to dziedzina, której nigdy nie przestajemy się uczyć i warto posłuchać też innych specjalistów z tej branży. 2. Mimo wszystko to multimetry wskazówkowe wcale nie odeszły do lamusa, bo na pewno nie raz każdy z nas zetknął się z tym, że taki multimetr był bardziej niezbędny niż jego odpowiednik cyfrowy. Wiadomo, że tanie mierniki pozostawiają wiele do życzenia, jak na przykład szybko niszczące się kable pomiarowe, czy brak jakichkolwiek zabezpieczeń, poza szklanym bezpiecznikiem na zakresie amperów, ale mimo wszystko takie mierniki nie są złe dla początkujących, którzy zazwyczaj mierzą niskie napięcia. 3. Również odradzam te najtańsze lutownice kolbowe. Kiedyś kupiłem taką z ciekawości za dosłownie 5 złotych, z kablem zasilającym jak od najtańszych lampek choinkowych i po miesiącu intensywnego użytkowania wyzionęła ducha, chociaż przebicia na grot nie było, ale z nimi nigdy nic nie wiadomo. Lutownice transformatorowe mają tę zaletę, że są mobilne, dlatego stają się niezbędnym przyrządem w trasie. 4. Odradzam zakup najtańszych pęset niewiadomego pochodzenia, bo niektóre to od nowości są powykrzywiane i trudno jest nimi chwycić małe elementy. 5. Jeśli chodzi o zasilacze, to dość szeroko są dostępne na rynku zasilacze z przełączanym napięciem i o prądzie 1A. Wystarczy do nich dorobić izolowane krokodylki i już mamy zasilacz dla początkującego elektronika.
@filipgrabowski3263
@filipgrabowski3263 7 лет назад
Kaseta firmy Sony Premium Mini-DV 60min. DVM60 ...Tego rodzaju kasety były bardzo popularne w latach 90 . Jej poprzedniczki były znacznie większe (co skutkowało tym, że urządzenia nagrywające musiały być dużo większe). Kasety tego typu wykorzystywane były do kamer video, na których można było nagrać 60 min filmu w całkiem dobrej jakości (jak na tamte czasy). Nie były to kasety jednorazowego użytku ponieważ można było wykasować i nagrać kolejny inny film. Dzięki swojemu małemu rozmiarowi producenci kamer video mogli znacznie zmniejszyć swoje urządzenia, przy czym odtworzenie filmu na innym odtwarzaczu (magnetowid video) było możliwe dzięki tak zwanej kasecie matce do której środka wkładalo się tego rodzaju kasety. ... ;)) Posiadacze kamer na małe kasetki w tamtych czasach naprawdę mieli się czym pochwalić :)) Wydaje mi się, że ten rozmiar kasety był już ostatnim. Właściwości magnetyczne Koercyjność (kA/m) 105,0 Koercyjność (OE) 1320,0 Remanencja (mT) 500,0 Remanencja (Gauss) 5000,0 Prostokątność (%) 78,0 Właściwości fizyczne Szerokość taśmy (mm) 6,35 Grubość: warstwa magnetyczna (µm) 0,2 Grubość: ogółem (µm) 7,0
@gregvip666
@gregvip666 7 лет назад
O kolego. Kiedyś dawno temu kiedy byłem piękny i młody a kamery wideo zapisywły obraz na kasetach VHS które były wielkości cegły (kasety nie kamery gdyż kamery były wielkości rusznicy ppanc) pewna bardzo znana firma elektroniczna SONY wymyśliła, że filmy można zapisywać na takich fajnych małych kasetkach mini DV i dzięki temu każdy mógł zacząć filmować nie tylko silni mężczyźni. Więc odpowiadam na pytanie konkursowe. Przedmiot który pokazałeś na filmie jest przedmiotem westchnień ludzi z mojego pokolenia - kasetą wideo marzeń (No oczywiście razem z kamerą).
@pawesiwak958
@pawesiwak958 7 лет назад
ZDZ LT-75 - jestem legendą;)
@akdwrl
@akdwrl 7 лет назад
Kaseta MiniDv sluzyla do zapisu cyfrowego obrazu video. Jest mniejszym bratem kaset DV. Takie kasety duze stosowane byly w profesjonalnych kamerach jakosc zapisu opbrazu 4:2:2. Do tej pory sa jeszcze uzywane w drozszych kamerach ze wzgledu na trwalosc mateialu w nich zapisanych. Sam kiedys uzywalem takie kasety, lecz ze wzgledu na trudnosci w odczytywaniu materialu (dlugi czas, czasami awarie glowic kamer) przeszedlem na karty pamieci. Z kasety nawet uszkodzonej mozna odzyskac material, natopmias z kart pamieci nie zawsze. Te kasety oprocz samego materialu Video zawieraly tez sciezke tzw TimeCode, dzieki ktoremu mozna bylo synchronizowac materialy z wielu kamer, potrzebne do montazu. Nowsze kamery oferowaly zapis materialu video w formacie 720p. Najczesciej kasety mogly zapisac godzine materialu, raczej ze wzgledu na jakosc nie stosowalo sie wiekszych kaset. Kamery BetaCam stosowaly pododmy system zapisu, wrecz niektore mowsze odtwarzacze oferowaly odczyt kaset DVcam, jak i minidv. Obecnie wiekszosc nowych kamer oferuje zapis na kartach XQD, P2 (panasnic) inne na kartach Compact Flasch, a te tansze, na kartach SD. Ale teraz ze wzgledu na coraz tansze zewnetrzne recordery stosuje sie juz dyski SSD. Mozliwosc zapisu juz w jakosci 4K w komresji 4:2:2. Bardzo profesjonalne kamery oferuja kompresje materialu 4:4:4 ale te sa bardzo drogie, nie stac na taki sprzet osoby krecace wesela. Takie kamery stosuje sie w produkcji telewizyjnej. Na kasetach MiniDv mozna bylo zapisac obraz w jakosci 4:4:2, lecz wtedy nie mozna bylo zapisac wiekszej rozdzielczosci niz SD. Kastey te stosowano najczesciej w kamerach Sony Fx1, Fx1000 i podobnych. Rowniez polprofesjonalne kamery JVC, Panasonic i Canon tez zapisywaly na tych kasetach. Zdarzalo sie ze i kamery konsumenckie tez zapisywaly na tych kasetach, niestety nie pamietam modeli. Wiem ze niektore firmy informatyczne rowniez probowaly wykorzustywac te kasety do zapisu danych do archiwum. Niestety ze wzgledu na taniejace inne nosniki tem pomysl zostal porzucony, podobnie jak plyty (kasety) MD. Wada roawiazania nagrywania MiniDv byl problem z czestym uszkadzaniem mechanizmu przez niedoswiadczonych operatorow. Czesto tez w gorszej jakosci nosnikach nastepowalo uszkodzenie glowic, w wiekszosci przypadkow pomagala sama kaseta czyszczaca, usuwajac zabrudzenia z glowicy, lecz dluzsze stosowanie takich kaset niszczylo glowice zapisujace. Zapis wygladal podobnie jak w kasetach VHS, glowica obrotowa skosna, lecz zakiast materialu analogowego byl to zapis cyfrowy. Obecnie kasete wypierana jest przez pamieci elektroniczne. Obecnie najlepsze sa karty XQD, lecz sa drogie. Innym rozwiazaniem zapewniajaca rownie wysoka jakosc, niezawodnosc i przepustowosc, lecz tansze i pojemniejsze sa dyski SSD. Na tych pamieciam mozna juz zapisac material 4K. Obecnie duze studia telewizujne przeszly juz na takie pamieci, gdyz sa stacjonarne czytniki zarowno SSD, XQD czy P2 gdzie materialu nie trzeba renderowac, co wymagalo by znacznego czasu, lecz po prostu montuje sie w postaci surowej a za rendering materialu video odpowiada mikser Video. Z kasetami miniDV byly 2 opcje, alco zczytywanie kasety na nosnik w komputerze, lub montarz na stolach montarzowych z kilku kaset material nagrywany byl na jednej. Obecnie wiele telewizji stosuje ten zapis do materialow archiwalny nie trwajacych dluzej niz godzine, wieksze kasety stosuje sie do materialow do 4 godzin. Cyfrowy zapis na tych kasetach byl trwalszy niz zapis materialu na kasetach analogowych np BetaCam. Kasety analogowe z wiekiem sie lekko rozmagesowywaly, co powodowalo pogarszanie jakosci nagran. Zapis cyfrowy 01 powodowal ze nawet mocniejsze rozmanegowanie takiej kasety powodowal ze material dalej byl mozliwy do odczyty bez wiekszych strat. Po za tym mozliwe bylo zapisanie wiekszej ilosci danych co przekladalo sie na wieksza rozdzielczosc zapisywanego obrazu. niektorzy nadal stosuja te kasety jako zapisanie materialu do archiwum, gdyz trwalosc nosnikow cyfrowych nadal pozostawia wiele do zyczenia, po za tym nosnik podlaczony do systemu komputerowego narazony jest na skasowanie przez hakerow, lub przypadkowe usuniecie przez niedoswiadczonego operatora. Z kasetami takiego problemu nie ma, gdyz posiadaly one zabezpieczenie w postaci zabka, poczatkowo wylamywanego, pozniej przesuwanego, bo uniemozliwialo przypadkowe skasoawnie takiej kasety. Z tego co wiem, niektore kasety mogly miec na tasmie zapisana informacje o blokadzie zapisu, lecz nigdy takiej nie spotkalem. Przepraszam ze nie ma polskich znakow, lecz nie jestem w kraju i nie zawsze mam dostep do kompoterow z polska klawiatura, gdyz programy uzywane na tych komputerach wykluczaja uzywania inego jezyka. Nagrode przeznacz na jakioegos zdolnego elektronika, zas twoj kanal mi sie bardzo podoba. Szkoda ze nie powstal jakis portal, ktory pomoglby mlodym elektronikom w budowaniu prostych systemow elektronicznych. Wiekszosc oferowanych gotowych zestawow typu KIT niestety nie uczy co do czego sluzy, zas w Polsce jest wielu zdolnych ludzi, ktorzy rozwijali by pasje, lecz nie maja gdzie zasiegnac podstawowej wiedzy. Ciesze sie ze choc tutaj na YT ktos tym tematem sie zajal. Pozdraiam i zycze powodzenia. (moim marzeniem bylo by kiedys zbudowac polska wysokiej rozdzielczosci kamere, ktora byla by konkurencja dla duzych korporacji, a wrecz przewyzszala by je jakoscia i parametrami. Niestety polski przemysl elektroniczny, jak i badania sa mocno niedofinansowane, zas polskie wynalazki laduja za granica, zas Polska nic z tego nie ma - a szkoda, moglismy byc dolina krzemowa swiata - mamy bardzo zdolnych rodakow)
@michalbugajski
@michalbugajski 7 лет назад
Przed obejrzeniem filmu piszę swoje 'must have" czyli 1) Miernik 2) Lutownica (i potrzebne do lutowania surowce) 3) Ucinaczki 4) Oświetlenie 5) wolna przestrzeń o wymiarze większym niż 0.25m^2 6) Szufladki z podstawowymi częściami
@Trzyzet
@Trzyzet 7 лет назад
Jeśli chodzi o stację lutowniczą, najtańszy patent to kupienie jakiegokolwiek klona Hakko 936 (W.E.P itd) i wymiana grzałki oraz grotu na oryginalne. Za 75zł można mieć bardzo dobrą stację.
@jakubkruszyk1292
@jakubkruszyk1292 7 лет назад
Na początek, dobry zasilacz, można zrobić ze starego zasilacza atx. W internecie nie brakuje projektów, a koszty nie są duże.
@ukaszaftyka9530
@ukaszaftyka9530 7 лет назад
Kaseta miniDV bardzo popularna jeszcze 10 lat temu. Używana głównie do cyfrowych kamer video. Charakteryzowała się bardzo małym mechanizmem i miniaturową głowicą obrotową. Standard zapisu został wyparty przez zapis cyfrowy na kartach pamięci. Kasety można jeszcze nabyć w niektórych sklepach. Cena kasety w okresie największej popularności wynosiła ok. 12-20 zł w zależności od marki. Obecnie coraz droższe że względu na wygaszanie produkcji.
@akrovx483
@akrovx483 7 лет назад
Kaseta ta to nośnik danych zapisywanych na taśmie magnetycznej. Jest to kaseta w standardzie MiniDV wprowadzonym na rynek przez firmę SONY w 1995r. (początkowo pod inną nazwą DVC). Służy ona do rejestrowania nagrań audio i wideo w formatach DV, DVCAM, HDV. Ma ona wymiary 66mm szerokości, 48mm wysokości, 12,2mm grubości. Natomiast szerokość taśmy magnetycznej znajdującej się w kasecie wynosi 6,5 mm.Kasety te używane są w kamerach i magnetowidach.
@dj_eska
@dj_eska 7 лет назад
Odpowiedź na pytanie : Jest to kaseta magnetyczna miniDV używana do kamer wideo a czasem do studyjnych magnetowidów. Wymiary takiej kasety, to 66x48x12,2 mm a szerokość taśmy, to 6,5 mm. Standard tych kaset wprowadziło Sony. Na tych kasetach można rejestrować w trzech różnych formatach: DV, DVCAM i HDV.
@bartoszmuszynski6470
@bartoszmuszynski6470 7 лет назад
Jeśli chodzi o lutownice, to ciekawym kompromisem dla tych, co chcą mieć coś lepszego a zarazem nie stać ich na stacje Wellera, JBC i innych, WYDAJE się lutownica TS100. Robi furorę w internecie ze względu na swój stosunek jakość/cena/przenośność. Kosztuje na banggoodzie circa 60 USD, można ją zarówno zasilić poprzez zasilacz samochodowy bądź zasilacz do laptopa. Miałem okazję zobaczyć jak jest wykonana i wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie (szczególnie jeśli chodzi o wygodę w trzymaniu, której się obawiałem). Niestety nie miałem okazji nic nią polutować, więc polecić nie mogę. Z opiniami spotkałem się jednak bardzo pozytywnymi i samemu planuję zakup takowej.
@2EOGIY
@2EOGIY 7 лет назад
To ci już mogę powiedzieć, że przeżyjesz szok, bo lutowanie nią można porównać z posługiwaniem się piórem lub długopisem. Mnie również przyciągnęły recenzje na youtube. Wiedziałem że jest mała, ale po otworzeniu pudełka ujrzałem urządzenie wielkości palca wskazującego. bałem się że rozmiaruniemożliwi pewne trzymanie w dłoni, ale w połączeniu z grotem (a w zasadzie z całym elementem grzejnym bo jest tam i grzałka i sonda temperatury), który jest znacznie krótszy niż to wszystko razem w klasycznej lutownicy kolbowej, mieści się w dłoni jak długopis. Mam natomiast pytanie do prowadzącego kanał. TS100 ma przewód uziemiający lutownicę. Czy mając uziemioną matę i opaskę na dłoni to uziom na lutownicy nie jest przerostem formy nad treścią? Swoją drogą to ESD może być ciekawym tematem na jeden z przyszłych odcinków, bo np. co początkujący elektronik ma zrobić w sytuacji gdy natrafi na takie coś www.aliexpress.com/item/Cordless-Wireless-Anti-Static-ESD-Discharge-Cable-Band-Wrist-Strap-Slim-New/32658199938.html Jedyne co mi przychodzi do głowy to pójść z wiaderkiem do sąsiada po fazę i zbudować zasilacz.
@paulinaka5741
@paulinaka5741 7 лет назад
8:10 "try co?" Kapitan Bomba :-D
@Kocis99
@Kocis99 7 лет назад
Najważniejszym narzędziem dla elektronika jest telefon i Internet :D
@RSElektronika
@RSElektronika 7 лет назад
Nie tylko dla elektronika...
@Kocis99
@Kocis99 7 лет назад
Kiedy będą znane wyniki konkursu? Napisał Pan tylko że zostaną opublikowane na fanpage'u
@lukaszskotnicki4135
@lukaszskotnicki4135 7 лет назад
Najważniejszym narzędziem jest mieć łeb na karku :)
@rafabehrendt1640
@rafabehrendt1640 7 лет назад
A jak zabraknie to jesteś w lesie
@tomaszmajewski2123
@tomaszmajewski2123 7 лет назад
Jest to kaseta miniDV głównie stosowana w kamerach analogowo-cyfrowych SONY. Cyfrowy obraz zapisywany był właśnie na tej kamerze.
@michafeliniak1379
@michafeliniak1379 7 лет назад
Jest to kaseta MiniDV. Służy do przechowywania i rejestrowania danych wideo.Standard został wprowadzony na rynek w 1995 roku przez firmę Sony, charakteryzuje się kompatybilnością ze standardem DV. Rozmiar kasety to 66x48x12,2 mm,a szerokość taśmy wynosi 6,5 mm. Kaseta jest nośnikiem danych o zapisie magnetycznym,można na nich rejestrować i przechowywać nagrania wideo w trzech różnych formatach: DV, DVCAM i HDV.
@sawomirdubiel5567
@sawomirdubiel5567 7 лет назад
Kaseta, o ile mnie pamięć nie myli, jest w standardzie miniDV. To kaseta z taśmą 6.5mm do zapisu obrazu i dźwięku, mocno popularna swego czasu w kamerach. Łatwo można pomylić z kasetą formatu video8. Co do 'najdokładniejszego opisu' - nie będę kopiował wikipedii, kto ciekaw sam sprawdzi. Pozdrawiam!
@rafagabrys2427
@rafagabrys2427 7 лет назад
Jest to kseta MiniDv. Sony wprowadziło tą ksetę pod nazwą Digital Video Castte w 1995 roku. Jakiś czas póżniej została nazwa zmieniona na MiniDv. Rozmiar tej kasety to 66x48x12,2 mm, a szerokość taśmy magnetycznej wynosi 6,5 mm. Kaseta ta zapisuje nagrania w trzech formatach: DV, DVCAM i HDV. Urzywana jest w kamerach wideo i w studyjnych magnetowidach.
@mlekopol6163
@mlekopol6163 7 лет назад
Jest to kaseta MiniDV została ona zaczerpnięta z DVC (Digital Video Casette), jak nazwa mówi sama za siebie minituryzacja kaset DV. Współpracuje ona z systemem zapisu DV, kamery które zawierały ten system mogły bez utraty danych (czyli dzwięku i wideo)zapisywać je. Powstały one by umożliwić tworzyć własne filmy za pomocą amatorskich kamer, które były niewielkie i poręczne.
@MentosONday
@MentosONday 7 лет назад
Kaseta wideo typu MiniDV obsługujące je urządzenia to kamery wideo i studyjne magnetowidy. firma sony wprowadziła ten standard kaset w 95r pod nazwą Digital Video Casette (DVC) wkrótce nazwa została zmieniona na MiniDV. Rozmiar kasety w tym standardzie to 66x48x12,2mm zaś szerokość taśmy to 6.5mm. Na kasetach MiniDV można rejestrować i przechowywać nagrania wideo w trzech różnych formatach: DV, DVCAM i HDV.
@szubert4040
@szubert4040 7 лет назад
witam. Jest to kaseta video do starszych kamer oraz pewnych magnetowidow. szerokosc tasmy byl chyba miedzy 6 a 8 mm. ktos kiedys mial takowa w mojej rodzinie. pozdrawiam.
@kamil43219275
@kamil43219275 7 лет назад
Co do oscyloskopu to są na allegro lub aliexpres kity do samodzielnego montażu takiego oscyloskopu i są nawet precyzyjne jak na cenę 50zł
@kingofdarknes57
@kingofdarknes57 7 лет назад
Jest to kaseta miniDV, dokładnie DVM-60PR (Ciężko było zatrzymać film tak żeby się rozczytać z modelu), pozwalała na zapis 60 min. filmu przy pomocy kamery, lub 90 min. w trybie LP. Filmu nagranego na taką kasetę najczęściej nie mogliśmy odtworzyć w domu, musieliśmy zanieść taką kasetę do odpowiedniego punktu, gdzie były one "przegrywane" na kasety VHS. Kasety te były wielokrotnego zapisu. Pozwalały na zapis filmu w formatach: DV, DVCAM oraz HDV. Taśma miała szerokość 6,5mm.
@BulkinsonMC
@BulkinsonMC 7 лет назад
Jeśli chodzi o zasilacz warsztatowy to polecam nieużywany zasilacz ATX :) Duża wydajność, 12V, 5V i 3,3V.
@johncerpy3178
@johncerpy3178 3 года назад
Ja swoją przygodę z elektroniką zacząłem mając jedynie starą lutownicę po dziadku (made in ZSRR), która działa do dzisiaj. I podjąłem się wymiany uart www.micros.com.pl/uklady-scalone/uklady-interfejsowe/uart/ w jakieś tam zabawce. Dopiero później kupiłem miernik i kilka innych dodatkowych narzędzi. Początek nie musi być kosztowny. Narzędzia też nie muszą być profesionalne wystarczą takie z marketu. POzdrawiam
@kajtofej
@kajtofej 7 лет назад
Jest to kaseta MiniDV -kaseta magnetyczna kompaktowych rozmiarów do cyfrowego zapisu audio-wideo używana w przenośnych kamerach wideo i magnetofonach. Na kasetach MiniDV można rejestrować nagrania wideo w: DV, DVCAM i HDV Wprowadzona na rynek w 1995 roku przez firmę Sony.Jej wymiary to 66x48x12mm (rozmiar S) Szerokość taśmy: 6,5 mm.Takie kasety często można spotkać na starych filmach. W dzisiejszych czasach jest zastępowana przez karty pamięci dużej pojemności np: SDHC.
@konradhryniewicki7956
@konradhryniewicki7956 7 лет назад
Mini kasetka video ... klasyka :D pamiętam jak przechwytywałem obraz na kompa przez firewirez tego czegoś mam jeszcze gdzieś taką kamerkę w sumie w świetnym stanie...
@rubio5454
@rubio5454 7 лет назад
Dodatkowo dodałbym do wyposażenia lupę z powiększeniem x10, na początek także jakiś flux, bardzo polecam om338 od Alpha z uwagi na mniejszą ilość szkodliwych substancji wdychanych do płuc, bądź gęstszy rma7 ( dla początkującego starczy na ponad rok). Przydałby się także skrobak z włókna szklane go - istotne narzędzie do choćby łatania ścieżek po zalaniach. A z zasilaczy dla kogoś kto dysponuje większą kwotą tak do 350 polecam już markę Korad, pozwala zasilać laptopy na spokojnie z obciążeniem nawet 4A, trzeba tylko pamiętać o spadku napięcia w zależności od rodzaju przewodów zasilających.
@MrOverlader
@MrOverlader 7 лет назад
To jest kaseta MiniDV, służy jako miejsce przechowania nagranych przez starsze kamery wideo. Ta konkretna kaseta przechowuje 60 minut filmu o rozdzielczości PAL.
@andrzejkeli964
@andrzejkeli964 7 лет назад
Ta kaseta to tzw. mini DV, stosowana była w camkoderach jako nośnik do cyfrowego zapisu, czyli do zapisu obrazu i dźwięku, a także do zapisu danych. W chwili obecnej wypierania przez twarde dyski i pamięci flash. Taka kaseta nadal ma więcej zalet niż wad, dobra jakość zapisu, przyzwoita trwałość jak na kasetę, niska cena. Jedyna wada to długi czas przechwytywania materiału video na dysk komputera. przed jego dalszą obróbką.
@oldskulowy5951
@oldskulowy5951 7 лет назад
Jako uzupełnienie informacji o formacie DV, czy konkretnie miniDV i jego nośnikach (taśmach czy kasetach miniDV), które były przeznaczone na rynek konsumencki, dodam tylko, że istniał i nadal istnieje format DVCam, przeznaczony dla odbiorców profesjonalnych jak np. stacje telewizyjne, studia, etc. Korzystał on w zasadzie z takich samych kaset jak format MiniDV, ale jako że nazwa DVCam zdaje się została zastrzeżona przez firmę Sony, również i ona pryktycznie była jedynym producentem taśm dla standardu DVCam. Były to (są) taśmy w charakterystycznej szarej obudowie. Szare były zarówno małe (jak na filmie) jak i duże taśmy. W praktyce format DVCam charakteryzował się przede wszystkim większą predkością przesuwu taśmy, a co chyba z tego wynika więcej danych na korekcję błędów. Oczywiście więcej było przede wszystkim miejsca na dane o obrazie, stąd DVCam miał ogólnie troszkę lepszy obrazek, mówiąc najprościej. Głównie było to widać w dynamice koloru. Oprócz tego, na takiej samej małej taśmie mieściło się 60 minut materiału w standardzie miniDV, lub ok 42 minut w standardzie DVCam. Ponadto firma Sony zapewniała, że sam nośnik magnetyczny w szarych taśmach przeznaczonych dla formtu DVCam jest lepszej jakości, co praktyka raczej potwierdza. Rzeczywiście na zwykłych kasetach miniDV użytych do zapisu w formacie DVCam częściej zdarzały się potem jakieś dropy itp. Nie jakoś drastycznie, ale jednak. Wydaje mi się, że te szare DVCam'owe miały po prostu trwalszy nośnik magnetyczny. W praktyce, taśmy nagrane w formacie DVCam dawały się bez problemu odtwarzać w zdecydowanej większości zwykłych, amatorskich kamerach miniDV, mimo, że same one nie potrafiły zapisywać w formacie DVCam. Urządzenia DVCam, bez problemu natomiast odtwrzały i zapisywały w formacie DV (również na kasetach miniDV) choć nie był to ich domyślny tryb pracy (urządzenie trzeba było przełączyć w taki tryb w opcjach).
@oldskulowy5951
@oldskulowy5951 7 лет назад
A kaseta z filmu to tzw. kaseta miniDV, przeznaczona do zapisu video w formacie DV w amatorskich kamerach video. Kaseta mieściła 60 minut nagrania (obrazu i dźwięku) w trybie SP (Standard Play) czyli ze standardową prękością przeswu taśmy, lub 90 minut w trybie LP (Long Play). Zapis mógł być w rozdzielczości PAL (720x576) lub NTSC (nie pamiętam), zależnie od rynku na jaki przeznaczone było urządzenie. Do tego dźwięk w standardzie PCM. Do wyboru, jako dwie scieżki audio (jako stereo) 48 kHz, 16 bit lub 4 ścieżki audio 32 kHz, 12 bitów. Kompresja stosowana w formacie DV to MPEG2. Stratna niestety :(
@Hi-Fi_Surgery
@Hi-Fi_Surgery 7 лет назад
Klasyczny oscyloskop analogowy rowniez jest potrzebny a nawet wrecz konieczny jesli chcemy np naprawiac odtwarzacze cd, oscyloskop cyfrowy DPO to wydatek ponad 2 tys i to taki najtanszy.
@andrzejlisek
@andrzejlisek 7 лет назад
Moim zdaniem analogowy się bardzo przydaje i mi służy do dzisiaj (posiadam tylko taki). Szkoda, że analogowych oscyloskopów już się nie produkuje.
@Mario_Scott
@Mario_Scott 7 лет назад
Kaseta wymyślona przez firmę Sony w okresie przechodzenia kamer analogowych do cyfrowych. System został nazwany Digital 8 a to dla tego że na taśmie 8mm która wcześniej była wykorzystywana do nagrań analogowych (Hi8); ta akurat była przeznaczona do nagrywania filmów w kamerach Sony w wersji cyfrowej. System zadebiutował bodajże w 1999 roku i funkcjonował do 2005 roku. Z tego co mi wiadomo kasety występowały w wersji 60 i 90 i można je było nagrywać właśnie w takim czasie, ale była też opcja obniżenia jakości nagrania dzięki czemu czas nagrywania można było wydłużyć bodajże dwukrotnie. PS. Mam taką kamerkę i była w pełni sprawna jak ją ostatnio kilkanaście lat temu używałem :-)
@kamilo62
@kamilo62 7 лет назад
Jest to Kaseta Wideo Do kamer Cyfrowych mini digital Video. Czas zapisu z tej na filmie wynosi 60 min w trybie SP Czyli Standard Play i jak dobrze widzę 90 min. w trybie LP tj. Long Play. Format DV jest zapisem cyfrowym wizji i nie powoduje utraty jakości nagrania. Jest Używana jak sama nazwa wskazuje przez użytkowników Kamer Video.
@piotrciach1126
@piotrciach1126 6 лет назад
Jest tylko jedno ale. Każdy początkujący "majsterkowicz" szuka narzędzi do swojego warsztatu i nie wiedzieć dlaczego utarło się by doradzać tanie rozwiązania, które w periodzie czasu staną się drogie a i mogą sprawić, że młody adept sztuki zrazi się i porzuci dany temat. Bo najfajniej jest kiedy walczymy z zapałem a nasze narzędzia z racji jakości poddają się i o zgrozo psują nasz projekt (słaby klucz który sam umiera i obrabia śrubę lub pęka nam w dłoni). Dlatego czasem zakup czegoś z wyższej półki np Zasilacz laboratoryjny np. "Yihua 305D 30V 5A" za 190 zł da więcej radości i będzie na lata niż jakaś rzeźba z zasilaczy od telefonów kom. czy zasilacza komputerowego to można ale dopiero gdy wiedza pozwoli na przerobienie zasilacza bez utraty zdrowia lub życia. Pozdrawiam
@RSElektronika
@RSElektronika 6 лет назад
Ja również podzielam takie zdanie, ale nasi widzowie mają inne zdanie na ten temat. Otrzymuję dużo sygnałów, że jednak na początku, kiedy kompletujemy najważniejsze narzędzia, priorytetem jest CENA. Dlatego poszedłem w tę stronę.
@piotrciach1126
@piotrciach1126 6 лет назад
Moim zamysłem nie była krytyka filmu ale taka luźna podpowiedz dla zapaleńców. Ja sam kupiłem kiedyś fajny tani zestaw wierteł widiowych, prezencja super ale pierwszy otworek w ścianie z pustaków max i moje wiertło poddało się i zwinęło jak plastelinowy patyk :) i w efekcie musiałem stracić czas jechać do sklepu i ponownie kupić wiertła widiowe tym razem te droższe markowe, które służą do dziś. Ale jak policzyć czas, nerwy oraz doliczyć koszt tych tanich "plastelinowych" wierteł to ech oraz wstyd którego się najadłem :) Pozdrawiam P.S. Bardzo fajne filmiki.
@altonzasx4967
@altonzasx4967 7 лет назад
Kaseta magnetyczna w standardzie MiniDV używana w kamerach video do zapisu ścieżki audio/video do "rozdzielczości" max 1080i / 44khz 16 bit
@6minek
@6minek 7 лет назад
Nie ma jak pędzel z końskim włosiem do omiatania płytek z elementami wrażliwymi na ESD . :-)
@kadet6389
@kadet6389 6 лет назад
Ja zasilacz warsztatowy z ATX zrobiłem, chyba masa osób tak robi ale w sumie nie wiem czy to do końca bezpieczne, poradnik się znalazł i hula, ma nawet zabezpieczenie jak się zwarcie zrobi to off. Mógłby być to ciekawy temat na odcinek myślę, nie znam się totalnie jak na razie o parametrach i pewnie dużo osób też co zrobili takie zasilacze z jakiegoś poradnika. Czy to bezpieczne przede wszystkim. Fajnie się go rozbudowuje.
@sebo0855
@sebo0855 7 лет назад
RS Elektronika | Odpowiedź na pytanie / zagadkę. Kasety MiniDV to kasety z taśmą magnetyczną o szerokości ¼ cala (6.35mm). Wymiary kasety MiniDV to 66x48x12 mm. Służą one do zapisu cyfrowego AV. Dźwięk jest zapisywany bezstratnie (16bit PCM 48kHz ) Długość nagrywania na kasety tego typu w trybie Standard Play to 60 lub 80 minut. W trybie LP długość nagrania zwiększa się o połowę, czyli 90 i 120 minut. Jedna godzina nagrania zapisem DV kosztuje 12.7 GB ( 1 sec. = 3.6MB ) Rozdzielczość pozioma tego standardu to 380-540 linii ( ~720-1080 pikseli ), pionowa 576 dla PAL i 480/486 dla NTSC (piksele) Kaseta tego typu jest używana głównie w przenośnych Camcorder-ach, Czasami do większych kamer i magnetowidów. Kasety tego typu można zgrać na komputer przez FireWire ( IEEE1394 ) do pliku Raw DV, lub innego popularnego kontenera danych, takich jak AVI,WMV lub QuickTime, Transmisja danych tym portem daje wierną kopie kasety. Posiadam kamerę na takowe kasety, i radzę uważać na mechanizm wysuwania kaset, podczas wysuwania kieszeni z kasetą, ta niespodziewanie wystrzeliwuje ( potrafi wystraszyć ). DV (Digital Video) jest standardem opracowanym przez Sony w 1995. Pańska kaseta to MiniDV 60min. Jeżeli o czymś zapomniałem proszę wskazać. 5:38 jest błąd. Elementy SMD nie mają nóżek, potrzebna adnotacja do THT.
@adammichalski7770
@adammichalski7770 7 лет назад
Odp. Jest to kaseta MiniDV 60-minutowa firmy Sony, którą używało się w cyfrowych kamerach taśmowych. Ta konkretna taśma ma 6,5mm szerokości.
@ukaszrutkowski8368
@ukaszrutkowski8368 7 лет назад
Pozwolę sobie zauważyć, że niezbędnym, według mnie, a niemalże zawsze pomijanym, w tego typi zestawieniach, narzędziem w warsztacie jest kalkulator.
@brys555
@brys555 7 лет назад
nie, jemu chodzi o to żeby liczyć, a nie dzwonić
@Kocis99
@Kocis99 7 лет назад
smartfon*
@ukaszrutkowski8368
@ukaszrutkowski8368 7 лет назад
Smartfon też się przydaje. To fakt. Jest killa programów bez których warsztat elektroniczny jest ubogi. Np ElectroDroid i PartSeeker.
@Bassmanpl
@Bassmanpl 7 лет назад
kalkulator programisty w win 10 zupełnie wystarcza
@Bassmanpl
@Bassmanpl 7 лет назад
nie no wystarcza, tylko mówie co używam... :-D
@krynglak
@krynglak 7 лет назад
Cyfrowa kaseta magnetyczna do kamery video w formacie mini dv Rozmiar kasety w tym standardzie wynosi 66x48x12,2 mm szerokość taśmy 6,5mm. Nie do końca widzę ale prawdopodobnie w trybie "standard play" umożliwia zapis 60 minut nagrania w przypadku kasety widocznej na filmie. Takie kasety jeżeli kamera na to pozwalała mogły być także zapisywane w trybie lp (long play) co umożliwiało wydłużenie czasu nagrania o połowę, jakość teoretycznie pozostawała bez zmian w stosunku do trybu sp jednak gęstszy zapis mógł skutkować większą ilością błędów i charakterystycznymi cyfrowymi artefaktami występującymi podczas odtwarzania. Rozdzielczość pozioma obrazu wynosi 380-540 linii. Zapis dźwięku odbywa się w postaci PCM Stereo z jakością dźwięku CD. MiniDV jest zminiaturyzowanym formatem DV, który powstał z myślą o małych, amatorskich kamerach wideo. Amatorskie kamery MiniDV cechują się zwykle niewielkimi rozmiarami i wagą. Standard został wprowadzony na rynek w 1995 roku przez firmę Sony pod nazwą Digital Video Casette (DVC)[1], nazwa ta wkrótce została zmieniona na nazwę MiniDV. Występowały zarówno kamery jak i odtwarzacze przeznaczone do odtwarzania tych kaset. Dzięki zapisowi cyfrowemu jakość obrazu i dźwięku była lepsza niż uzyskiwana przy zapisie analogowym na kasetach VHS
@greenbastard4865
@greenbastard4865 7 лет назад
MiniDV - standard kaset wideo i obsługujących je urządzeń: kamer wideo i studyjnych magnetowidów. Standard został wprowadzony na rynek w 1995 roku przez firmę Sony pod nazwą Digital Video Casette (DVC), nazwa ta wkrótce została zmieniona na nazwę MiniDV, dla podkreślenia jej zgodności z systemem zapisu DV. Rozmiar kasety w tym standardzie wynosi 66x48x12,2 mm, zaś szerokość taśmy magnetycznej wynosi 6,5 mm. MiniDV jest rodzajem nośnika danych zapisu magnetycznego, natomiast nie jest oznaczeniem samego systemu zapisu wizji. Na kasetach MiniDV można rejestrować i przechowywać nagrania wideo w trzech różnych formatach: DV, DVCAM, HDV.
@jakubmroczek573
@jakubmroczek573 7 лет назад
To kaseta o standardzie MiniDV Rozmiar 66x48x12,2 mm Szerokość rolki 6,5 mm Do kamer i magnetowidów Super odcinek
@wincent2021
@wincent2021 5 лет назад
10:16 na zdrowie
@michaplewa6801
@michaplewa6801 7 лет назад
Kaseta ta służyła do backup danych. Taniej i bezpieczniej przechowywać dane na taśmach magnetycznych sa mniej narażone na przekłamania danych nie pada w nich elektronika głowica silnik są tańsze w produkcji
@grzegorzsuek7997
@grzegorzsuek7997 7 лет назад
Jest to kaseta standardu MiniDV. Kaseta MiniDV (digital video) została wprowadzona przez firmę Sony w roku 1996 (rok po wprowadzeniu standardu DV pełnowymiarowego) celu zastosowania jej w małych kamerach video klasy amatorskiej, później stosowana również w kamerachw kamerach reporterskich. posiada taśmę o tej samej szerokości co pełnowymiarowa DV - 6.35 mm, Kaseta miniDv ma wymiary 66*48*12 mm. Maksymalny czas zapisu wynosi 60 lub 80 minut dla Standard Play oraz 90 i 120 minut dla trybu Long Play. Zapis dźwięku odbywa się w trybie PCM stereo a obrazu w trybach: DVCAM, DVCPRO i MiniDV.
@andrzejlisek
@andrzejlisek 7 лет назад
Co do oscyloskopu, to ja bym polemizował i ja uważam, ze na początek wystarczy sprawny i wyregulowany dwukanałowy oscyloskop analogowy, bo mnie też nie stać na zakup cyfrowego. Oczywiście, do pomiarów zdecydowanie lepiej jest kupić dobry oscyloskop cyfrowy, ale ja kilka lat temu, dosyć dużym wysiłkiem finansowym, kupiłem używany Tectronix 475, który mi służy do dzisiaj i póki co, musi mi wystarczyć i do obserwacji sygnałów okresowych nadaje się bardzo dobrze. Wcześniej miałem analog firmy RFT z lat siedemdziesiątych prawie w pełni sprawny, ale po pewnym czasie przestał działać i wyrzuciłem (oba oscyloskopy "występują" na moich niektórych filmikach). Dodatkową zaletą takiego oscyloskopu jest dobre wyświetlanie animacji wektorowych z odpowiednio spreparowanych sygnałów. Jak szukałem oscyloskopu, to dowiedziałem się, że większość cyfrowych się do tego nie nadaje, a te, które się nadają, są bardzo drogie, a mi zależało na możliwości oglądania takich animacji i pewnie dużo młodych początkujących elektroników się z tym zetknie. Co do wejść, to minimum 2-kanałowe, jest dużo tańszych 1-kanałowych, ale jak już, to lepiej kupić 2-kanałowy z funkcją X-Y. Mogę dodać, że nie warto próbować wcielać karty dźwiękowej komputera w rolę generatora i oscyloskopu, bo kondensatory filtrujące składową stałą bardzo zniekształcają sygnał. W ogóle, przyrządów pomiarowych wszelkiej maści nigdy za dużo, na początek można kupić używane przyrządy polskie i zagraniczne wyprodukowane w latach od 1960 do 1989, bo są stosunkowo tanie tylko jest ryzyko, że pomiar będzie zafałszowany, albo coś będzie uszkodzone. Może nawet wśród przyrządów z lat 90. i po roku 2000 trafi się coś sprawnego i taniego.
@emilmaj
@emilmaj 7 лет назад
w odpowiedzi na pytanie jest to kaseta standardu DV ktory jest systemem amatorskim( wersja profesjonalna nazywa sie DVCAM) Kaseta sluzy do notowania obrazu DV (cyfrowego obrazu video)
@Micha-dx2xw
@Micha-dx2xw 7 лет назад
Jest to tasma magnetyczna Sony w standardzie miniDV (dawniej DVC) stosowana w kamerach oraz magnetowidach studyjnych.
@kamilstachowski9733
@kamilstachowski9733 4 года назад
Ja bez odsysacza ponad rok żyłem a najtańszy jaki kupiłem około 5zł kosztował i jest bardzo dobry, a obcinaczki to podpiepszałem do paznokci do momentu aż nie przeciołem przez przypadek przewody których nie chciałem
@adamkekow6558
@adamkekow6558 7 лет назад
Kaseta video8 działała też w kamerach hi8 i digita8. Format stworzony przez sony.
@piterstg
@piterstg 5 месяцев назад
Świetny materiał
@femboyelectronics6441
@femboyelectronics6441 Год назад
ostatnio mialam mysl ze taki step up z wejsciem na usb byl by mawet znosnym zasilaczem dla poczatkujacych bo on tam ma 5 do ok 28v regulacje i jest na usb i kosztuje z max 10 zl zazwyczaj duzo mniej
@piotrolszowski9682
@piotrolszowski9682 7 лет назад
Mam kilka tych kaset i kamerę. Wszystko nadal śmiga. Odpowiedzi już padły więc nie będę powtarzał. Pozdrawiam
@Zezima4015
@Zezima4015 7 лет назад
PYTANIE KONKURSOWE Jest to kaseta Mini DV ta akurat na zdjęciu firmy Sony pozwalająca na nagranie do 60 min materiały amatorskimi kamerami video. Została wprowadzona przez firmę Sony w 1995 roku pod nazwą Digital Video Casette (DVC) jednakże nazwa ta została zmieniona w celu podkreślenia współpracy z standardem DV. Pozwalała ona przechowywać nagranie w 3 rożnych formatach : DV, DVCAM, HDV. Szerokość tej taśmy to 6,5mm. Sama nazwa MiniDV jest tylko określeniem nazwy nośnika pamięci magnetycznej natomiast nie jest nazwą systemu zapisu wizji. Przeliczając pojemność tej kasety na pamięć komputerową to wynosi ona 12,7 GB. Sam obraz zapisywany był w rozdzielczości PAL (720x576 pikseli) jak i również 720p (1280x720) lub też 1080i (1440x1080 z przeplotem). Dodatkowo dźwięk mógł być nagrywany na dwóch kanałach z próbkowaniem 48kHz. Często transfer danych z takiej kasety mógł być dokonywany przez kamery posiadające złącze FireWire do bezstratnej transmisji wideo na komputery PC.
@rekawek6
@rekawek6 7 лет назад
Czy to jest kaseta mini vhs albo hi 8 do kamer video?
@skeletron1539
@skeletron1539 7 лет назад
To kaseta magnetyczna o standardzie MiniDV Rozmiar 66x48x12,2 mm, szerokość rolki 6,5 mm Do rozdzielczości max 1080i / 44khz 16 bit Używana w kamerach i magnetofonach Na kasetach MiniDV można rejestrować nagrania wideo w: DV, DVCAM i HDV Wprowadzona na rynek w 1995 roku przez firmę Sony
@mikoajwalczak4302
@mikoajwalczak4302 7 лет назад
Skeletron no to nie mam już po Co się angażować w konkurs bo więcej nie napiszę
@edek1556
@edek1556 7 лет назад
KASETA to SONY miniDV Premium lub Excellence _ kaseta z wyższej półki ;) Stosowana do zapisu magnetycznego obrazu, filmu - jak i zdjęć w kamerach amatorskich jak i bardziej zaawansowanych. Osobiście korzystałem z nich , montaż na tamten czas to była udręka, już sam zmatowany film na surowo tracił na jakości a kolejne kopie to już... kto miał ten wie :) Były również dedykowane odtwarzacze które ułatwiały życie (oglądanie, montaż) bo maleńkie kasety ok 7cm potrzebowała oddzielnego adaptera do kasety "matki" Zapisywać można było w dwóch standardach PAL 25kl/s i NTSC 30kl/s Ale obraz nie powalał przez kompresję DV czyli 5:1 czyli ok 5mb/s - wszechobecne artefakty można było Zdobywać :) Specyfikacja kaset formatu miniDV: wymiary 6,5 x 4,8 x 1,2, rodzaj taśmy; ME, szybkość przesuwu; 18.81mm/s, użycie taśmy w trybie SP; 120mm^2/s, max pojemność kasety; 80/120 min, Standard 3.0/4.6h, z uzyciem DVCAM 4.6/6.9(SP/LP), max długość zapisu; 80/120 min, standard: do 276, współczynnik kompresji; 5:1 DVC-format DCT, intraframe, 25 Mbps, rozdzielczość/ próbkowanie sygnału; 720x480, 4:1:1(NTSC) -720x576 4:2:0 (PAL), taśmy z zapisem tego formatu można odczytać w; DV, DVCAM, DVCPRO, te taśmy można odczytać w odtwarzaczach tego formatu; DV, DVCAM (niektore modele).
@MrElektro225
@MrElektro225 7 лет назад
Kaseta Mini dv firmy Sony. Ten format powsta w 1995r. Służy do zapisu cyfrowego video, używana w kamerach cyfrowych. Maksymalna długość nagrania to 60 min. Można wydłużyć długość nagrań zmniejszając szybkość przesuwu taśmy. Pojemność kasety wynośi ok. 12,7GB, a rozdzielczość to 720x576 pikseli. Zapis dźwięku odbywa się w postaci PCM stereo w jakości CD. Format cyfrowy wyróżnia się brakiem zakłóceń w nagraniach.
@piotrplata4975
@piotrplata4975 7 лет назад
Jest to kaseta mini DV- standard kaset wideo i obsługujących je urządzeń: kamet wideo i studyjnych magnetowidow. Standard został wprowadzony na rynek w 1995 roku przez firmę sonypod nazwą Digital Video Casette , nazwa ta wkrótce została zmieniona na nazwę MiniDV, dla podkreślenia jej zgodności z systemem zapisu DV. Rozmiar kasety w tym standardzie wynosi 66x48x12,2 mm, zaś szerokość taśmy magnetycznej wynosi 6,5 mm. MiniDV jest rodzajem nośnika danych zapisu magnetycznego, natomiast nie jest oznaczeniem samego systemu zapisu wizji. Na kasetach MiniDV można rejestrować i przechowywać nagrania wideo w trzech różnych formatach: DV, DVCAM i HDV
@Mietla05
@Mietla05 7 лет назад
sama odpowiedź na temat tej kasety jest dla mnie prosta jesli się nie pomyliłem ale podpowiem taka ciekawostka ta kaseta nie wybiła się ponoć dla tego ze sony zabroniło nagrywania filmów porno na nie ale za pewne to tylko legenda
Далее
Memrystory [RS Elektronika]#94
9:28
Просмотров 45 тыс.
Warsztat cz.2 [RS Elektronika] #96
13:50
Просмотров 64 тыс.
Пришёл к другу на ночёвку 😂
01:00
IGBT [RS Elektronika] #88
16:06
Просмотров 109 тыс.
Zasilacze i stabilizatory liniowe [RS Elektronika] # 21
23:33
Tuning wzmacniaczy audio - Odc. 69 [Reduktor Szumu]
15:47
Naprawiamy Unitrę PW-9010 [Reduktor Szumu] #217
29:17
Просмотров 106 тыс.
Silniki elektryczne [RS Elektronika]#86
25:47
Просмотров 538 тыс.
Oscyloskop - [RS Elektronika] # 15
27:45
Просмотров 260 тыс.
Systemy DRM - czyli jak zdenerwować użytkowników
12:01
[Szambo technologiczne] Tanie ładowarki USB
47:56
Просмотров 179 тыс.
Things you can make from old, dead laptops
19:03
Просмотров 12 млн