Тёмный

Wiktoria Kawecka - Andzia 

Polskie Piosenki
Подписаться 64 тыс.
Просмотров 4,8 тыс.
50% 1

Wiktoria Kawecka - polska śpiewaczka operetkowa, primadonna Operetki Warszawskiej. Była córką Wincentego Kaweckiego, pracownika Warszawskich Teatrów Rządowych. Dość wcześnie rozpoczęła naukę śpiewu u Bronisławy Dowiakowskiej i Honoraty Majeranowskiej. Debiutowała 14 lutego 1893 w operetce Karola Millöckera Student żebrak. Od roku 1898 była primadonną Operetki Warszawskiej. Wyszła za mąż za Bolesława Wielogłowskiego (1870-1939). Od 1901 roku występowała w Teatrze Nowości, warszawskim teatrze operetkowym. Często wyjeżdżała na tournée do Rosji. Odnosiła w Rosji wielkie sukcesy, śpiewała również w Moskwie, Kijowie, Odessie, Charkowie. W 1913 roku występowała również w Londynie w teatrze „Opera house”. Nagrywała także wiele płyt gramofonowych dla Syreny Rekord. Po I wojnie światowej koncertowała i występowała w wielu miastach w Polsce (m.in. w Krakowie, Łodzi, Wilnie, Lwowie i Lublinie) i na świecie. W 1921 przy ul. Nowy Świat 43 założyła własny teatr „Wodewil”, ale już po roku z niego zrezygnowała. Kawecka była niezwykle uzdolnioną śpiewaczką, nie tylko obdarzona wielkim talentem, ale również technicznie świetnie śpiewała. Krytycy zachwycali się barwą, skalą i nośnością jej głosu. W ówczesnych gazetach nazywano ją „słowikiem warszawskim” i „królową brylantów” z uwagi na jej pasję jaką było kolekcjonowanie brylantów. Kawecka dorobiła się wielkiego majątku. Ponieważ była adorowana przez wielu wielbicieli miała również pokaźną kolekcję biżuterii, w tym również brylantów. Zwyczajem bogatych kupców, było obdarowywanie jej koszem kwiatów w którym umieszczali także brylant. Jeden z wielbicieli - cukiernik Edmund Gwizdalski - podarował jej nową willę Versal w Skolimowie koło Konstancina. Zgromadzony majątek Kawecka ulokowała w warszawskiej kamienicy przy ul. Hożej 39 zbudowanej w roku 1911 według projektu Józefa Napoleona Czerwińskiego i Wacława Heppena.
Jej majątek po śmierci wyceniono na pięć milionów ówczesnych złotych. Kawecka chorowała na uremię. Grób Wiktorii Kaweckiej na warszawskich Powązkach Wiktoria Kawecka spoczywa wraz z mężem na Cmentarzu Powązkowskim w monumentalnym grobowcu zbudowanym przez firmę Romana S. Lubowieckiego z rzeźbą autorstwa Bartłomieja Mazurka (kw. 35-V-9/10). W 2004 roku jedną z warszawskich ulic nazwano jej nazwiskiem
Data i miejsce urodzenia: 3 marca 1875 w Warszawie,
Data i miejsce śmierci: 22 stycznia 1929 w Warszawie.
Zapraszamy na Naszą stronę na FB: / polskiepiosenki2013
Znajdziecie tam najnowsze informacje i powiadomienia o dodanych piosenkach oraz będziecie mogli zdecydować jaką piosenkę usłyszycie na kanale, a także w jakim kierunku go rozwijać.
TEKST:
Wiktoria Kawecka - Andzia (?)
Autor tekstu: Wincenty Rapacki
Kompozytor: Wincenty Rapacki
Andziu, jeszcze szklaneczkę
Choć trochę, choć troszeczkę
Andziu, za nasze zdrowie
Nikt nie wie, nikt nie powie
Andziu, moje kochanie
Pij, nic ci się nie stanie
Widzisz oczka się śmieją
Radością promienieją
Andziuniu, nikt nie widzi nas
Więc jeszcze raz, więc jeszcze raz
Andziu, pozwól mi jeszcze
Niech rączkę twą popieszczę
Andziu, nie bądź że taka
Jednego daj buziaka
Andziu, po cóż się chować
No daj się pocałować
Widzisz, cóż ci się stało
Andziuniu, to za mało
Andziu, zlituj się, ciszej
Andziuniu, mama słyszy
Andziu, co to się dzieje
Któż się tak głośno śmieje
Andziu, stół się przewraca
Andziuniu, spadnie taca
Andziu, a to dziewczyna
Nie, nie już nie dam wina
Andziu, co żeś taka blada
Andziuniu, trudna rada
Płaczesz, co ci też w głowie
Nikt nie wie, nikt nie powie
Andziu, błagam daremnie
Zbrodniarza robisz ze mnie
Andziu, co tam spójrz śmiało
No trudno, już się stało
Andziuniu, Andziuniu
Andziuniu, Andziuniu
Powyższy film nie jest naszą własnością, ma na celu propagowania wartości naukowych dla współczesnego pokolenia, tj. artystów, kultury oraz zmian w języku polskim, które nastąpiły na przestrzeni XX wieku. Wykorzystane bibliografie pochodzą z różnych źródeł tj. własne zbiory oraz www.zyciorysy.info . Wartość naukowa kanału wynika z połączenia wizerunku artysty, utworu, życiorysem oraz tekstem poszczególnej piosenki na naszym kanale. Nasz kanał można uznać za muzyczną encyklopedię Polskich artystów.

Опубликовано:

 

1 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 5   
@monikakaminska6556
@monikakaminska6556 Год назад
Nisamowite. O Wiktorii wiem tyle, że to moja prapra ciotka. Wojna odebrała wszystko, co człowiek wiedział o rodzinie, dzisiaj internet pomaga to odzyskać. Z podań rodzinnych, które pamiętam było jej zamiłowanie do brylantów, którymi obdarowywali ją adoratorzy. Niesamowite usłyszeć jej głos. Dziękuję.
@StareMelodie
@StareMelodie 5 лет назад
O! I nawet słowa o źródle...
@lukiwalkowicz2428
@lukiwalkowicz2428 3 месяца назад
A co z dzieciami ubijanymi po aborci pytam do jasnej holery jezuz
@0relaxis0
@0relaxis0 4 года назад
szkoda, że nie słychać wszystkich słów...
@iwonajankowska1187
@iwonajankowska1187 3 года назад
Stare,oryginalne nagrania mają to do siebie.