Тёмный

Zabezpieczenie termiczne fotowoltaiki i akumulatorów 

4nrgy technologie
Подписаться 137 тыс.
Просмотров 31 тыс.
50% 1

kiedy mozna zabezpieczyć instalację prosto i tanio nie tylko przed awarią ale też przed przedwczesnym zużyciem.

Наука

Опубликовано:

 

26 май 2022

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 81   
@ardianslon8401
@ardianslon8401 Год назад
Szczęka opada morze wiedzy przekazane w przystępny sposób
@leszekrozen8743
@leszekrozen8743 Год назад
Autorowi szacunek oraz serdeczne podziękowania ślemy za świetny materiał edukacyjny bezwarunkowo rozdawany polecamy temat waszej uwadze.
@z3brox254
@z3brox254 Год назад
Super kanal fajne materialy
@alekc6998
@alekc6998 Год назад
Super pomysł! Dzięki serdeczne, robisz super robotę!
@tomaszjangogowski9337
@tomaszjangogowski9337 Год назад
Świetny film ! bardzo dziękuję!
@zbigniewteterycz1571
@zbigniewteterycz1571 Год назад
POZDRAWIAM .
@adamb7130
@adamb7130 2 года назад
Dzięki Kierowniku!
@theantypepciu
@theantypepciu 2 года назад
Twoje filmy są fantastyczne. W bardzo prosty sposób tłumaczysz oczywistości dla praktyka, przez co u teoretyka zapała się żarówka wstydu, że albo tego nie kuma, albo koncertowo potrafi komplikować tematy na poziomie easy. Wielka piona, polecam kanał wszystkim znajomym, bo ciężko dyskutować z oczywistościami.
@4nrgy
@4nrgy 2 года назад
Dzięki!
@robertkostek9904
@robertkostek9904 2 года назад
👏👏👏👏👏🙂
@tomnewtnt5718
@tomnewtnt5718 2 года назад
Super filmy
@mateuszwisniewski9777
@mateuszwisniewski9777 2 года назад
Raczej nie podłączałbym bezpośrednio wentylatora o mocy powyżej 50 W pod wyłącznik termiczny ponieważ może się okazać, że po kilkudziesięciu cyklach załączenia jego styki się zdegradują. Polecam tym termikiem załączać zwykły przekaźnik, który jest przeznaczony do włączania urządzeń a termik traktować jako sygnał.
@4nrgy
@4nrgy 2 года назад
super. te wentylatorki mają po 1,6A i chodzi o układ który kazdy właściciel fotowoltaiki/magazynu energii może sobie zrobić w kilka minut zanim przyjdą upały.
@1r3k1970
@1r3k1970 Год назад
Można kupić taki termik który wytrzymuje 10A, więc nie widzę możliwości jego uszkodzenia.
@AErKart
@AErKart Месяц назад
​@@1r3k1970Oczywiście można kupić taki termik jednak lepiej chyba kupić tańsze termistory i wyciągnąć z czegokolwiek przekaźnik lub stycznik. Ponieważ akumulatorów jest dużo i do każdego trzeba byłoby czujnik temperatury montować, a przekaźnik jest jeden. Pojechałbym zrobić podwójny system zabezpieczeń z tanich czujników. Lub potrójny z alarmem dźwiękowym i odcięciem zasilania po przekroczeniu parametrów.
@Adamo3A
@Adamo3A Год назад
Stosuję od wielu lat, NO w tanich przetwornicach żeby wentylator nie pracował non stop i zbierał syf. A NC np siedzi w bojlerze i odpina ssr załączający solary do grzałki.
@tomek8550
@tomek8550 2 года назад
Fajne wentylatory są w kserokopiarkach i zazwyczaj na 24v więc polecam coś rozkręcić 😀
@4nrgy
@4nrgy 2 года назад
bardzo super pomysł! dzieki
@AErKart
@AErKart Месяц назад
Wentylatory na 24 V lub na 48 VC często chodzą na 12 V AC tylko wolniej. Warto iść z baterią lub akumulatorem żeby sobie potestować chyba że są tanie jak barszcz
@robertplaskacz2010
@robertplaskacz2010 2 года назад
Część kolego , bardzo dużo się nauczyłem od Ciebie, planuje zakup paneli bo czasy idą złe nie wiem czy za rok będzie mnie stać na zakup korporacyjnego prądu, pozdrawiam serdecznie i życzę zdrówka ☀️☀️☀️☀️☀️☀️
@jesteszmiana5915
@jesteszmiana5915 2 года назад
Jakie kupujesz i skąd? Jakie Aku? Pozdrawiam
@mariuszzaborowski
@mariuszzaborowski Год назад
Czy robiles juz wideo o solar tarckerach? Mieszkam w Anglii i chce zalozyc caly system fotowoltaiczny. Czy mozesz mi to odplatnie zaplanowac?
@jakubstepien7257
@jakubstepien7257 Год назад
Są wentylatory na 48 V. Tylko są drogie, ale można kombinować z używanymi.
@jaroslawf2636
@jaroslawf2636 2 года назад
Taśma do klejenia LED do aluminium . Przewodzi ciepło 20 zł za 10 m taśmy .
@krajes
@krajes 2 года назад
Buduję właśnie instalację na działce korzystając z Twojej wiedzy i mam pytanie, bo szukam ale nie mogę znaleźć. Instalacja: 2 x PV 400W połączone równolegle (w STC max 23A), regulator MPPT Epever Xtra 4210N do 40A, dwa aku kwasowe 230Ah połączone szeregowo (24V). Chciałbym zapytać jakich zabezpieczeń użyć - narazie kupiłem bezpiecznik samochodowy 70A jak do Car-audio, żeby zabezpieczyć jak najbliżej kabel plusowy na wyjściu z aku do regulatora, drugi taki sam na wyjściu z regulatora o wartości 50A. Czy powinienem dać jakieś zabezpieczenie na wejściu z paneli PV do regulatora czy gdzieś jeszcze? Jeśli tak to jakie? O jakiej wartości?
@4nrgy
@4nrgy 2 года назад
stycznik/rozlacznik Dc na wyjsciu z paneli tak zeby je odłączyć od sterownika i calego obwodu i rozlacznik/szybko złączkę od strony Aku też żeby móc je w razie kłopotów x elektroniką odpiąć od obwodu
@rc711sanyo3
@rc711sanyo3 2 года назад
można też zastosować stycznik - stykami głównymi odłączyć panele, jednym stykiem pomocniczym włączyć alarm, drugim podtrzymanie, które można odłączyć dopiero przyciskiem. Zasilanie układu z akumulatora. Układ w normalnej sytuacji nie pobierał by prądu. Po przekroczeniu temperatury termistor włącza stycznik, ten podtrzymuje się własnym stykiem i włącza alarm. Podtrzymanie jest konieczne, bo w innym przypadku mogłoby dochodzić do cyklicznego włączania i wyłączania paneli
@4nrgy
@4nrgy 2 года назад
TAk!!! oczywiście chciałem pokazać wersję dla osoby która nigdy przenigdy nie robila zadnej elektryki/elektroniki
@BESBEF
@BESBEF 2 года назад
Oglądałem styczniki do DC. Masakra cenowa.
@rekawek6
@rekawek6 2 года назад
Super przypomnienie o termistorach, o ile w akumulatorach to mniej więcej wiadomo gdzie przyklejać, to mam pytanie gdzie taki "termik" przykleić na panelu? Środek, okolice ramy, okolice wyprowadzenia przewodów?
@tomaszrybinski3697
@tomaszrybinski3697 2 года назад
Ja bym to przyczepiał do styków MC4, w tym miejscu najczęściej coś się dzieje.
@4nrgy
@4nrgy 2 года назад
zdjęcia w podczerwieni pokazują że problemy zdarzają się czesciej w srodkowej czesci panela
@rekawek6
@rekawek6 2 года назад
@@tomaszrybinski3697 ale to już ze względu na okablowanie większej instalacji zaczyna mijać się z ekonomią. Mnie zastanawia z fizycznego punktu widzenia jak na temperaturę panela wpływa gorsze połączenie elektryczne, bo jeżeli pogorszony przepływ prądu na złączach daje wzrost temperatury panela to jest to całkiem sprawne i łatwe rozwiązanie. Zastępując to czujnikami ds18b20 można zrobić całkiem sprawny stały monitoring który dokładnie poda który panel ma problem.
@teresabukowska8326
@teresabukowska8326 2 года назад
@@rekawek6 Ale to tylko termometr, fakt, że na jednym kablu można podłączyć ileś tam jednak i tak do tego powinien być układ rozłączający bo nie zawsze będziemy na miejscu aby "zadziałać" w porę.
@1962januszlew
@1962januszlew Год назад
jestem zielony ale zaczynam zamontowałem 6paneli 395wat 40volt przetwoenica 5,5kw akumulator do wózka 48v nowy bezpieczniki topikowe dla paneli esy na 230v wyłącznik pradu na akumulator hebel i narazie stoję oglądam filmiki
@1962januszlew
@1962januszlew Год назад
Bo mam obawy co dalej robić tez kupilem 20metrów przewodu do paneli po 10m czerwony i czarny i konektorow 10 zaciskarke wszystko po trochu bo malo kasy a słyszałem ze będę nofl jeszcze kiedyś dokypic 6paneli i połączyć równolegle a te co mam to połączyć szeregowo jeszcze brak odwagi by działać dalej za malo wiedzy mam
@michao6495
@michao6495 Год назад
Witaj. Ale to moje pytanie było całkiem serio. Jeśli zwarcie paneli w krytycznym momencie może przyczynić się do obniżenia temperatury, to może właśnie to jest sposób? Zewrzeć problematyczny panel, który przekroczy powiedzmy 100StC. Wypadnie on ze stringu, cały string będzie działał dalej ale z pomniejszonym voltażem o ten panel. Prąd nadal będzie produkowany. W statystykach PV zobaczymy nagły spadek o voltaż jednego panela i stąd bedziemy wiedzieć o awarii. Chociaż pewnie gdyby to było takie proste, to już by to było stosowane, ale ciekaw jestem Twojego zdania. Może to jest sposób na zabezpieczenie całości? Na każdy panel p[o jednym?
@4nrgy
@4nrgy Год назад
ja też serio odpowiadam że to jest pomysl na wygaszanie łuków. chyba jedyny ktory ma szansę zadziałać
@mikolaj1484
@mikolaj1484 2 года назад
A ja wykorzystałem stary sterownik do pompy c.o. działa rewelacyjnie. A wykorzystuje do chłodzenia pomieszczenia z inwerterem.
@4nrgy
@4nrgy 2 года назад
no i brawo. serio tak powstaje postęp. z gotowych podzespołów
@KrzysztofKocimski
@KrzysztofKocimski Год назад
5:11 - "...POWYŻEJ 100..."
@praktycznyniemiecki8060
@praktycznyniemiecki8060 Год назад
Witam, mam trochę inne pytanie...Gdy odległość paneli od falownika jest mniej niż 10m , to nie trzeba żadnych zabezpieczeń od strony PV gdy falownik ma wbudowany bezpiecznik? Moja odległość od falownika do paneli to niecałe 4m i mam tylko dwa panele po 38V każdy połączone szeregowo, napięcie nie przekracza 100V to czy jest sens zakładać skrzynke z tymi wszystkimi zabezpieczeniami? Uziemienie mam z sieci AC gdy falownik jest wpięty a od paneli jest odgrom wbity na 3m w ziemię, falownik ma bezpiecznik.
@4nrgy
@4nrgy Год назад
NIE ZAKŁADAĆ! poza durnymi urzednikami nikt nie widzi w tym sensu.
@praktycznyniemiecki8060
@praktycznyniemiecki8060 Год назад
@@4nrgy Oczekiwałem takiej odpowiedzi ale wolałem kogoś zapytać dla uspokojenia sumienia. A więc jutro sobie zakładam panele na konstrukcje i finito. Dzięki i pozdrawiam.
@sylwektokar4742
@sylwektokar4742 2 года назад
Masz doskonałe i proste pomysły co jest podstawowym podejściem do ochrony PV. Mała korekta merytoryczna: na początku jest mowa o termostacie do chłodzenia aqu 50°C czyli powinno być 40°C by wentylacja zdążyła schłodzić aku. 5:00 temp termostatu wyzwalajacego alarm to 100°C np a nie jak słyszymy 130, ,co może wprowadzić w błąd Wiem że to zwykłe chochliki podczas realizacji nagrania, bo z kontekstu wszystko jest ok. Pozdrawiam serdecznie z💓
@danielzygnerski3091
@danielzygnerski3091 Год назад
Witam. Mam pytanie, co do zabezpieczenia fotowoltaiki ppoż. Czy jest możliwość zautomatyzowania zabezpieczenia i wyłączenia całego układu, a mianowicie stosując rozłącznik izolacyjny w wyzwalaczem wzrostowym i bezpieczniki termiczne 125*C na każdy panel? Użycie syreny zadziała, gdy jesteśmy w domu, ale gdy np. wyjedziemy na urlop. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam
@4nrgy
@4nrgy Год назад
oczywiście że jest. to myslalem że będzie pierwszy pomysł na sterownik plc
@camelleon2607
@camelleon2607 2 года назад
A jaka jest rezystancja jego w stanie przewodzenia? Czuje ze nie jeden Marian podlaczy 5A z 5A i wtedy to akumulator zimny a termik bedzie sie rozgrzewac
@michao6495
@michao6495 Год назад
A co by się stało gdyby taki układzik zwarł tą grzejącą się nadmiernie baterie słoneczną?
@dzeronpl5560
@dzeronpl5560 Год назад
Skoro można akumulatorom zrobić mechaniczną wentylację, to dlaczego nie panelom na dachu? Oczywiście w trochę inny sposób. Można na przykład, wzdłuż kalenicy (najwyższa krawędź na dachu), na połaci, na której mamy panele, rozłożyć rurkę, która będzie podawać wodę. Woda będzie podawana wtedy, gdy zadziałają termistory i zacznie wyć syrena. Ja bym jednak proponował zaczynać przy 100 stopniach, a nie przy 130. Większa szansa, że będzie efekt. Woda niczego nie zepsuje, bo przecież deszcz pada na dach w podobny sposób. Zimą też nie ma problemu, bo przed pierwszymi mrozami wodę można wypuścić. Do dołu sama poleci. Kto uważa, że to zły pomysł?
@tadeuszsmialkowski1649
@tadeuszsmialkowski1649 2 года назад
Czy wentylatory są w stanie schłodzić skutecznie blok akumulatora? Dość słaba wymiana ciepła, chyba,że będzie stał na jakichś radiatorach, a następnymi radiatorami go okleisz. Skuteczniejszy byłby wyłącznik bimetaliczny przerywajacy ładowanie po przekroczeniu progu temperatury; gdy ta spadnie ładowanie włączy się ponownie. Metoda pewniejsza niż z chłodzeniem. To samo z panelami - co z tego że syrena obudzi wszystkie dzieci i psy w promieniu 200 m, jeżeli wymaga to ręcznego działania? Zastosować wystarczy takie same wyłączniki, tyle że połączone szeregowo i po nagrzaniu odcinamy falownik. Znaaaaaaacznie prościej, skuteczniej i po cichu - po co okolica ma wiedzieć, ze mamy jakiś problem?
@MarekBury
@MarekBury 2 года назад
Można tez awaryjnie włożyć akumulatory do zbiornika wypełnionego wodą którego przelew będzie podłączony do kanalizacji i w przypadku zbyt dużego zagrzania po prostu właczyć wodę, zeby wymieniła się na chłodniejszą ;p
@mieszkogulinski168
@mieszkogulinski168 2 года назад
@@MarekBury rozumiem że to żart, ale tak bardziej serio, to elektronikę można chłodzić olejem
@JAJALTEK
@JAJALTEK Год назад
tak na prawdę wszystkie cewki zapłonowe w starszych samochodach tak się chłodziły i izolowały, transformatory energetyczne w dalszym ciągu napełnione są olejem (ale za to jeśli nie dadzą rady się schłodzić - to pali się uuu jak normalny olej) - to wolałbym jednak tą wodą :)
@adamsienko5548
@adamsienko5548 2 года назад
Uruchamiać syrenę, bo przegrzał się jakiś panel solarny? Bardziej sensowne jest uruchomienie jakiegoś spryskiwacza, by fontanną wody schłodził gorące szkło... Można też użyć jakiś układ monitorujący pracę układu i zapamiętujący jego aktywacje dla informacji, że taka w ogóle miała miejsce i dlaczego, w jakich warunkach.
@9Natsu
@9Natsu 2 года назад
Nie radzę rozgrzanego panela lać wodą ;//
@adamsienko5548
@adamsienko5548 2 года назад
@@9Natsu A co, szkło pęknie od różnicy temperatur? Chyba nie będzie aż tak duża, zresztą to jest szkło hartowane, powinno wytrzymać. Jeśli woda pochodzi ze zbiornika na dworze, nagrzanego od tego samego słońca, różnica temperatur będzie jeszcze mniejsza.
@4nrgy
@4nrgy 2 года назад
fajnie. 130⁰ to nie są warunki w zakresie pracy paneli. Taka instalacja wymaga interwencji. Natychmiastowej.
@adamsienko5548
@adamsienko5548 2 года назад
@@4nrgy Panele grzeją się nie tylko od słońca ale i od prądu. Inną metodą zapobiegania awarii z powodu przegrzania może być okresowe wyłączanie poboru prądu z panela, gdy wykryta temperatura przekroczy dopuszczalny poziom, ale to skomplikuje całą instalację no i zmniejszy ogólną produkcję energii. Wspomniana przeze mnie wcześniej nagrzana trochę przez słońce woda do chłodzenia paneli mogłaby być spuszczana na panele automatycznie przez prawie cały dzień, okresowo - pod kontrolą jakiegoś timera, gdy tylko czujniki wykryją obecność światła i odpowiedniej temperatury (lepiej zapobiegać niż leczyć). Nie wiem jednak, czy to nie będzie zbytnia rozrzutność i marnowanie samej wody, chyba że to będzie tylko deszczówka.
@tomwar4564
@tomwar4564 Год назад
Daj ktoś schemat podłączenia tego dla jednego akumulatora 😊
@tomaszdabrowski925
@tomaszdabrowski925 Год назад
ten rysunek pokazuje że na tych przełącznikach będzie zwarcie. tam pomiędzy plusem a nóżkami czujników powinien być wentylator.
@robertcichon9468
@robertcichon9468 2 года назад
A nie wystarczy pod termistory podpiąć przekaźnik
@4nrgy
@4nrgy 2 года назад
i nie bedziesz wiedział że coś jest nie tak. ustalmy temp alarmową bo to oznacza awarię instalacji. a rozpiąć mozna swoją drogą
@khezeel5000
@khezeel5000 Год назад
A nie wystarczy WANNA dopasowana do aku? Kalfas? Woda chłodzi! aku są plastikowe
@JRz3znik
@JRz3znik 2 года назад
hmmm skoro i tak musimy kupić wentylatory, nie wygodniej jest zrobić puszkę ala szafę rack i na stałe wrzucić zestaw wentylatorów komputerowych 12V z chińskim termostatem :) np. W1209 i ustawić stałą temperaturę w puszce ? Fakt - wyjdzie trochę drożej, natomiast i tak wypadało by zaplanować jakiś kojec na string akumulatorów by dziecko, pies kot lub inny mieszkaniec baraku nie narobił bigosu ;) Albo 12V/80W wentylator od chłodnicy.
@4nrgy
@4nrgy 2 года назад
tak, zwlaszcza że np w instalacjach offgrid typu kamper te baterie są juz obudowane. Plastikowe obudowy slano oddaja cieplo wiec nawiew jest wazniejszy niz zasloniecie im mozliwosci wypromieniowania energii
@tornadotyphoon
@tornadotyphoon 2 года назад
Twoja strona nie działa ... zgłasza błąd 503
@4nrgy
@4nrgy 2 года назад
coś się dziwnego porobiło bo mi dzisiaj tak reagowała castorama.pl- myślałem że wykryła że nie jestem w Polsce albo coś
@marekmarecki5708
@marekmarecki5708 2 года назад
2,33 NO JA NIE WIEM JAK KTOŚ TAK PODŁĘCZY MINUS DO MINUSA A PLUS DO PLUSA I AKUMULATOR PRZEKROCZY DANOM TEMPERATURĘ TO WTEDY POŻAR GWARANTOWANY I FAJERWERKI.
@4nrgy
@4nrgy 2 года назад
no ale te termiki to są żeby załączyć wentylatory, nie? one nie są w zwarciu
@marekmarecki5708
@marekmarecki5708 2 года назад
​@@4nrgy TAK ZGADZA SIĘ (załączyć wentylatory) CHODZI O TO ŻE JAK KTOŚ DOSŁOWNIE PODŁĘCZY + I - DO AKUMULATORA TO GDY ZADZIAŁAJĄ BĘDZIE ZWARCIE.
@Siwy04
@Siwy04 2 года назад
Dobra gdybyśmy zanotowali wymiennik ciepła
@rekawek6
@rekawek6 2 года назад
jest już gościu w Polsce, który pracuje nad nieprzewodzącą cieczą. W swojej cieczy zanurza całe komputery i kopie na nich walutę. Niestety artykuł czytałem pół roku temu więc nie przypomnę sobie gdzie. Ale do akumulatorów byłby to idealny wymiennik.
@MichalKajrunajtys
@MichalKajrunajtys 2 года назад
@@rekawek6 to się nazywa olej transformatorowy i jest powszechnie dostępny
@rekawek6
@rekawek6 2 года назад
@@MichalKajrunajtys Nie mam linka do artykułu, ale to podobno nie był olej transformatorowy. O oleju transformatorowym to wiem.
@majesticarea1721
@majesticarea1721 2 года назад
@@rekawek6 do zalania podzespołów został użyty olej wazelinowy,
@4nrgy
@4nrgy 2 года назад
akumulatory mozna postawić w kuwecie z wodą- działa ale jest b. niepraktyczne po dwoch dniach zapominam dolewać wody i tyle, mialem taki genialny pomysł wiele lat temu i tylko klopot, żeby się nachylić i elektrolit sprawdzic to akrobacje. ale teoretycznie dziala i temp nie rosnie
@cascadepay7086
@cascadepay7086 2 года назад
Oglądam i nie dowierzam... Jak zabezpieczyć temperaturowo za 2,6zł ? Termikami? Jak? Dla prądu 10A DC np 500V? Termik np. stałozwarty dla DC 500V musiałby wyglądać jak paczka fajek a cena nie byłaby 2,6zł. Żeby to było takie proste to wyłaczniki przeciwpożarowe wyglądały by jak te z twojego filmu ale przy tym prądzie jest to nierealne...
@4nrgy
@4nrgy 2 года назад
cziiiz. to powolutku. termik załącza alarm i/lub podaje napięcie na stycznik rozwierający obwód. Czy ty przypadkiem nie masz świadectwa kwalifikacji SEP??? to by wiele tłumaczyło 😁
@cascadepay7086
@cascadepay7086 2 года назад
@@4nrgy to nie ma znaczenia czy mam SEP. Tak na marginesie sam sobie zainstalowałem pierwszą instalację 6kw w 2014r miałem "super wydajny 2kw wiatrak" podobnie zrobiony jak ECOROTE ale to uzyski na poziomie 20%.. wiec powisiał rok.. Co do filmu nie wytłumaczono podstawowego pojęcia że termik ma być w obwodzie sterującym a nie zasilającym DC. A rozłącznik DC jaki ? Automat DC rozwarciowy na powiedzmy 700V i 15A to koszt gotowego rozwiazania za 85USD a na łuki gotowe rozwiazanie chińczycy proponują rozwiązanie za 130usd na 4 obwody DC Wiec 2 kwestie powinieneś podać, 1. jaki automat/ stycznik DC na napięcie powiedzmy 600V i 15A zastosować, by było tanio jak opowiadasz 2. jakie elementy sterujące powiny być zawarte w układzie i jak to podłączyć. Mówienie o zabezpieczeniach za 3zł to paplanina i bezsensowne wprowadzanie w błąd ludzie którzy tylko myślą że się znają co może wiązać się z tragicznymi skutkami
Далее
OFF GRID DLA DOMU. JAK ZBUDOWAĆ
9:35
Просмотров 210 тыс.
50 YouTubers Fight For $1,000,000
41:27
Просмотров 104 млн
FOTOWOLTAIKA SAMEMU - KONSTRUKCJA CZĘŚĆ 2
7:18
Просмотров 33 тыс.
Dowiedz się czemu panele mogą się same zapalić.
5:36