Тёмный

Zapojení zásuvky a chyby zapojení, které snad každý pochopí 

amperak
Подписаться 65 тыс.
Просмотров 126 тыс.
50% 1

Staňte se členem tohoto kanálu a získejte přístup k výhodám:
/ @amperak
discord: / discord
FB: / amperak
Instagram: / amperak_maniak

Авто/Мото

Опубликовано:

 

3 янв 2021

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 457   
@lemmyk7369
@lemmyk7369 3 года назад
Z toho vyplývá,že laik by měl dát od elektoinstalací ruce pryč,vědět,kde je fáze a nula prostě nestačí
@martinsafar5576
@martinsafar5576 3 года назад
K tomu jen takovou vsuvku. Trochu jsem tu dobu budování rozvinutého socializmu zažil a tak vím, že tehdy sehnat měď na barák bylo pro normálního smrtelníka téměř nemožné. Byla to taková doba, kdy kdo chtěl stavět musel víceméně všude podplácet a nebo krást, vlastně obojí. To, že soudruzi chtěli šetřit, taková byla doba, všude a ve všem se šetřilo, hlavně na lidech. Samozřejmě úspory tam byli a nemalé. Měď coby strategická surovina, se používala jen tam kde to bylo nutné a pro běžné rozvody v domácnostech, panelácích se používal levnější hliník. To dvojdrátové propojení ve spoustě domácnosti bez větších problému funguje i na hliníku dobře dodnes, jen se musí čas od času podotahovat šroubky v zásuvkách, vypínačích a krabicích. Ale to je údržba, která by se měla dělat i na nových současných rozvodech. Ono v té době největší spotřebič doma byla žehlička s příkonem 1600w, nebo dvojplotýnkový vařič, nebo etavira. Tehdy celkově spotřebiče neměli takové velké příkony. Ono to prostě na tu dobu bohatě stačilo. Problém začal až v současné éře rychlovarek a novodobých spotřebičů, které mnohdy mají 2300W apd. Pak, když se to sejde na jedné větvi, tak ty staré rozvody to prostě nemají šanci přenést. Lidi to řeší tak, že tam místo toho 10A jističe, který už tam někdo v 78. roce nabouchal místo původní 6A pojistky, naroubují jistič 16A a pak se hrozně diví. V lepším případě to jen zahoří. I když se klasickou elektrikařinou neživím. Jsem letecký specialista na avionické systémy. Tak ale paragraf 6 musím mít. I na letadlech se pracuje s nebezpečným napětím. V podstatě od základky, kdy jsem pomáhal tátovi na melouších v Pilníkově a okolí ;-), jsem s ním jak ty hliníkové, tak ty měděné TN-C rozvody dělal. Teď v průběhu celé mé dospělosti jsem různě pro rodinu a známé dělal jak celou elektriku v novostavbách, tak různé dílčí i celé rekonstrukce v bytech, a i v celých domech. Párkrát jsem pomáhal i na větších stavbách. Tak mám dost velké zkušenosti a hlavně zážitky :-D. Dnes je to paráda, vše je jen otázka peněz, spousty vychytávek a hlavně dobrý nářadí. Tehdy nebylo nic, kdo tu dobu nezažil, ten to dnes nepochopí. Ale ono to v té době nebylo ani na západě lepší. Ono stačí trocha hledání třeba na youtube. Speciálně Anglie a Irsko, nebo skvosty z Itálie. Už jsem toho tady viděl poměrně hodně.
@amperak
@amperak 3 года назад
Souhlasím. Jasně, že v té době to bylo jiné. o dost složitější. Fungovat to funguje, problém nastane při poruše. Až porucha ukáže rozdíl mezi funkční a bezpečné. Né nadarmo byly zdravotnické zařízení v té době v mědi
@martinsafar5576
@martinsafar5576 3 года назад
@@amperak Ony ty poruchy běžně nastávaly. To bylo každou chvíli, že se někde řešil probíjející bojler, nebo že brní na dotek vařič. Prostě lidi byli odolnější :-D. Než se sehnal "elektrikář", tak se na nohy daly galoše, nebo se pod nohy dala gumová rohož a jelo se dál :-D
@amperak
@amperak 3 года назад
@@martinsafar5576 tohle se stane dnes a zavřou toho kdo to orazítkoval. Jo že někde maj něco blbě a dokážou to vyřešit uplně nesmyslným řešením tak to zažívám. vím o domě kde je milion prodlužovaček a zapojují se do zásuvek které fungují. ale tam to je v takovém stádiu že jsou někde seškvařené vodiče a ráz za čas to vypadne a napodesáté to drží když se zkrat upálí.
@poolmofy940
@poolmofy940 3 года назад
u hliníku je problém, že se musí udržovat. Proto se dneska může používat pouze od 16mm2 nahoru, kvůli tomu že u vyšších průřezů už ve spojích tolik neteče. Ale že bylo dvou a čtyřvodičové provedení, to bylo zlo.
3 года назад
Jsem se zase trochu dovzdělal, nebo spíš připomněl dávno zapomenuté. Díky za to! ;)
@radekkrahulik9432
@radekkrahulik9432 Год назад
Ty mě bavíš 😀 Ale, a to musím přiznat, jsi borec a víš o čem mluvíš, díky. Pokračuj s tím ;-)
@dexteryxderyx48
@dexteryxderyx48 3 года назад
Pěkná ukázka dobře vysvětleno 👍
@amperak
@amperak 3 года назад
díky
@martinholecek4595
@martinholecek4595 3 года назад
Dobré vysvětlení, srozumitelné.
@amperak
@amperak 3 года назад
díky
@janjurcik1746
@janjurcik1746 Год назад
Velmi poučné, děkuji. :)
@mizu52
@mizu52 3 года назад
pripomína my to plán Kevina McCallistera
@jonejoo
@jonejoo 3 года назад
Pěkné vysvětlení, pokračuj ve svojí tvorbě, sice jsem se nic nového nedozvěděl, ale tím nechci říci nic špatného, úžasně si to vysvětlil pro laiky.
@amperak
@amperak 3 года назад
Díky, šlo by to lépe vysvě+tlit ale tak to je tak vždy :)
@hejstara
@hejstara Год назад
Ďakujem za zaujímavé video. Treba sa vzdelávať.
@okjetik
@okjetik 3 года назад
Milan je prostě elektro borec! :) dík za super video!!! Co někdy ukázat jističe? jak na zapojení chrániče kam a jak? a jak dodat další zásuvky? nebo místnosti? kam připojit nový rozvod na půdu, do krabice jiné místnosti nebo tahat nový z jističů přes celý dům?
@amperak
@amperak 3 года назад
mne zabijou elektrikáři. cílem je minimalizovat riziko že něco poserou. ale návbod jak to udělat dělat nechci. Ale profi rozvaděč v dílně bude na videu :D
@mac-gyver
@mac-gyver 3 года назад
@@amperak Minimalizovat riziko že "Elektrikář něco posere" je úlohou vyhlášky a príslušné absolvovanie vzdelania v tomto odbore a patričný § teda "oprávnenie". Stále je nepísané pravidlo že sú "Elektrikári"a "Elektri-Kári". Prípadne 3 klasifikácie odborníkov. Schopní! Neschopní! Schopný všetkého!
@ludeksvoboda1093
@ludeksvoboda1093 3 года назад
Ahoj, 2 polovy jističe se běžně na jištění L+N nepoužívají, používají se jističe 1eN kde je součástí mechanismu části N prvotní sepnutí N a pak teprve L / při vypnutí se nejdříve odpojí L a pak teprve N, říká se tomu u jističe "předstih nuláku" . 1eN jističe jsou 2 provedení a to s jednou páčkou a 2 páčkami, 2 páčkové jsou navíc u N pólu vybaveny často magnetickou spouští o větší hodnotě než na části L (pouze L část jističe je vybavena termickou spouští) , 2 polové jističe (často 1,5polu) mají na N pouze kontakt ale často s předstihem. To samé 3N jističe.2polovy jističe 2e se používají u zařízení na 2 fáze (jištění transformátorů třeba svářeček) případně v některých severských zemích (třeba Norsko) podle použitý sítě a v průmyslu (jako třeba i 4e). Použití 2e jističe pro 230V je zbytečný a nic nepřináší navíc, 1eN nebo 3eN má velkej smysl u TN-S. Pro ty co nevědí, tak termická spoušť je běžně ta jmenovitá hodnota jističe In (vypínací schopnost cca 1.5 násobek jmenovitýho proudu) a magnetická spoušť je dána charakteristikou jističe B (3-5x In) C (5-10x In) atd... Jinak nelze než souhlasit s připomínkou u 4 polový zásuvky 400V, bohužel velmi často to lidi dělají, pokud už nebylo zbytí a nechtělo se vše předělávat vždy jsem osobně v takovým případě zatlouk do země dlouhou pozinkovanou trubku a k tý to uzemnil jako se dřív zemnily stavební rozvaděče, není to OK ale alespoň byla trochu větší jistota, neberte to ale jako návod, jsem elektrikář a riziko je a bylo mi známo!!!!
@amperak
@amperak 3 года назад
Jáj, čekal jsem to ale nechtělo se mi to dotáčet a doufal jsem že se nikdo nechytí. samozřejmě máš pravdu. ty jističe pak maj označení L a N na svorkách. nebo mají je očíslovaný a maj na straně nákres (ABB mám pocit) Možná když prolezu zásovby tak zmíněné najdu. ale jen dvoumodulové. najdu i jističochránič :) Já si to značení furt nepamatuji, tak vždy hlásím co vyžaduji. jestli dvoufázový nebo jednofázový.
@jankelbich4605
@jankelbich4605 3 года назад
No, u těch 2 pólových to nemá význam, jetli 2P nebo 1P+N. U čtyřpólových, tam jo, aby ani na krátkou dobu nezůstaly zapnuty 2 nebo 3 fáze bez N.
@joseflesov1128
@joseflesov1128 2 месяца назад
Po těch schématických nákresech zapojeni, typu chuchvalec, chumel, motanice, už se nedivím, že Ampérák dokáže opravovat podělané elektroinstalace. On se prostě vyzná a vidí, co normální člověk ne. 🤣👍
@Agimoffc
@Agimoffc 3 года назад
Hodne zajimave video 🤩
@jiribrunc4880
@jiribrunc4880 3 года назад
dík za zajimavé a poučné video tvorbě zdar
@amperak
@amperak 3 года назад
taky dík
@josefsustek7669
@josefsustek7669 Год назад
Video vypadá trochu zmatečně, ale když je člověk pozorný, je to perfektně a srozumitelně vysvětleno .
@cube.in.
@cube.in. 3 года назад
Super návod. Nové rozvody jsou hotové.
@petoplays6125
@petoplays6125 3 года назад
Fakt super video dosť mi to pomohlo díky 😀
@amperak
@amperak 3 года назад
sem rtád
@OndraN92
@OndraN92 3 года назад
Díky za potencionální záchranu života :D
@amperak
@amperak 3 года назад
je to spíš vyuka než návod. všude jsou uvedeny jen návody jak to zapojit bez vysvětlení proč to tak je.
@OndraN92
@OndraN92 3 года назад
@@amperak Právě. Kolikrát jsem to podle návodu zapojil a moc nad tím nepřemýšlel. Teď už budu.
@tomaszaruba9076
@tomaszaruba9076 2 года назад
Díky moc, parádní vysvětlení pro laika, jako jsem já.
@martinciha1836
@martinciha1836 3 года назад
Není téměř co vytknout, ale v té elektroměrové skříni se v podstatě taky nachází TN-C,S jelikož se rozděluje zelenožlutý vodič PEN na zelenožlutý PE a modrý N. A můžou nastat případy že PEN se dělí, až v prvním rozvaděči pro domovní instalaci a to je taky správně. Něco jiného je to když se provozuje 3 fázová síť, kde by se nula měla spíš nazývat střední vodič. Když si každý představí, že každou ze tří fází použijeme pro jednotlivé jednofázové okruhy, tak každý modrý vodič jde do stejného uzlu. Ve chvíli kdy se přeruší přívodní N vodič, ale může to být stále i PEN vodič tak nastává obrovský problém. Může se stát a většinou se stává při přerušení přívodního PEN či N to, že vznikne nesoulad napětí mezi fázemi. V podstatě vzniká nevyvážený dělič proudu přes uzel N vodičů, kde na fázi kde je nižší proud spotřebiče odcházejí na přepětí, a na fázi kde je vyšší proud není dostatečné napětí pro provoz spotřebiče. To by mohl Amperak třeba někdy demonstrovat na něčem, co mu nebude líto odpálit a mohl by i říct proč se tomu tak děje. Ve chvíli když je proud ve všech fázích téměř se stejnou úrovní, tak se závady přerušeného přívodního PEN či N vodiče ani nemusí nikdo všimnout. A kolikrát stačí i jenom uvolněný spoj a je prů..r na světě. Možná jsem nenapsal úplně všechno, ale pro představu by to mělo stačit. Dalo by se psát do nekonečna a stejně pak člověka ještě něco napadne. Jinak Amperak určitě řekl všechno co se má a co se nemá a jak se správně zapojuje a má hore lajk. Hlavně mě nikdo nehejtujte že jsem něco nenapsal a nebo že je něco špatně pravopisně. Raději budu když mě někdo doplní.
@amperak
@amperak 3 года назад
no právě. šlo by o tom fakt rozebírat donekonečna.
@jankelbich4605
@jankelbich4605 3 года назад
Dá se to demonstrovat na šesti žárovkách, vždy dvě stejné do série, každá dvojice na jednu fázi. A při simulaci závady se ani nic neodpálí.
@flodurkeng
@flodurkeng 2 года назад
jéje jak jme to doma dokázali tak dlouho přežít s tolika dráty 😉 jinak fajn vysvětleni 🙂
@petrlenart5427
@petrlenart5427 3 года назад
hlína je nej, doma ji pořád máme. A když jsem bydlel v paneláku , tak mi hořela zásuvka půl metru vysoko. Copak aluminium, to je nestárnoucí klasika, ta bude v některých rozvodech ještě za sto let . PS: dotahujte pravidelně šroubky :)
@amperak
@amperak 3 года назад
to už mám raději mosazné drátky :)
@braen75
@braen75 3 года назад
Určitě pomohlo,v baraku mam 2 draty tak teď aspoň vím jak a co zapojit :D určitě pomohlo :) díky mas odběr a like :)
@amperak
@amperak 3 года назад
díky, jen mysli na tzo že tomusí být kloudně udělané a né na drátěnku :D
@zdenekdrstak4184
@zdenekdrstak4184 3 года назад
Ou... a teď bude každý elektrikář :D i ti co do teď nebyli :-) Ještě bych to poprosil v angličtině (nebo titulky). Pustím to italovi, který si zásuvky a světla zapojuje sám. Nicméně "konzultaci" žádal až u nesvítícího lustru, abych mu zjistil prasklou žárovku. A co jsem ryze ze zvědavosti vlezl do zásuvky (že tam bylo zbytečně moc drátů), tak jsem mu musel vysvětlit, že sice to funguje i bez toho žlutého, nicméně je fajn jej tam zapojit. Stejně tak rvát 2x Al 1x Cu pod jeden šroubek, není zcela OK. Jo a ještě bych přidal rozlišení jistič vs. chránič, mé "big au" vs. "small au" sice asi pochopil, ale na detaily jsem neměl :D
@amperak
@amperak 3 года назад
to ti asi nepomužu. titulky dělat fakt nechci bo to je streašnej opruz. ale pusť mu electrobooma jak testuje RCD
@milansobocz8684
@milansobocz8684 3 года назад
Odnesl jsem si z toho že ze 3 neuděláš 2 ale ze 2 uděláš 3 :D Dík za tip, mám sice nějaké to elektro ze školy ale člověk na to zapomene :) Nechceš ještě udělat video jak zapojit třeba schodišťáky 2,3 vypínače? :) nevím teda jestli si už nějaké takové nedělal musím se mrknout ;)
@amperak
@amperak 3 года назад
vypínače jsem nedělal, ale díky za tip
@RadekRoza
@RadekRoza 2 года назад
Na odrazení laiků to myslím úplně stačí ;) btw za mě výborné video!! Díky...
@djok3569
@djok3569 3 года назад
Tak už tomu rozumím víc takových videí
@TesliCZ133
@TesliCZ133 3 года назад
Ahoj máš moc pěkné video, jsem rád, že jsem se něco naučil nového. Jakou ty máš doma soustavu?
@amperak
@amperak 3 года назад
obě dvě. starej barák v rekonstrukci
@pelikan211
@pelikan211 Год назад
Ahoj mistře. Jen se zkusím zeptat - ze sporáku je 4-žílový kabel bez zástrčky. 2 černé, jeden hnědý a zelenožlutý. Takže když chci zásuvku do klasické zásuvky - stačí zelenožlutý na kolík, černé spojit do levé a hnědý do pravé?
@amperak
@amperak Год назад
musíš otevřít návod k obsluze, tam bude scherma zapojení a zapojit ho správně na 230V. chybné zapojení sporák muže poškodit.
@stefanvarga6458
@stefanvarga6458 3 года назад
Po 2:44 mi stačí 🤣 fúú o hliníkových elektroinštaláciach nechcem už ani počuť nočné mory mam z toho kebyže vidíš čo má sused za elektriku tak už by si bol v elektrikárskom nebi 🤣🤣🤣🤣🤣
@adamkarelstrubl5455
@adamkarelstrubl5455 3 года назад
16:05 Já co to mám doma takhle udělaný... Naštěstí už řešíme novou elektřinu.
@josefvogeltanz2858
@josefvogeltanz2858 3 года назад
Nechci ti do toho kecat, ale pořád jsi bastlíř elektro. Skutečný elektrikář ví, že do baráku máš přivedeny 3 fáze a PEN. To jsi sice namaloval dobře a v prvním kroku i dobře popsal jako síť typu TN-C. I když však následně z PEN vydělíš ochranný PE a pracovní N, přívod do domu se ti nijak nemění. To co ti rozdělením vzniklo je síť TN-C-S a PE spolu s N se nikde už nesmí spolu spojit. Za další: Historicky vzato, komunisti a jejich strana neměli na síťové rozvody moc vlivu (na rozdíl od ostatního). Hliník a síť TN-C o 120V (ve městech přetrvala až do 80 let) se používala už za I. republiky. Důvodem byla ekonomika i skutečnost používání jednofázových spotřebičů s malým výkonem. Takže než začneš plácat takové nesmysly na kameru, doplň si vzdělání. Z dějepisu i elektrotechniky.
@amperak
@amperak 3 года назад
Skutečný elektrikář ví, že do baráku vede to za co si zaplatíš. a pokud si zaplatíš za jednofázovou přípojku, budeš mít jednofíázovou. a že těch přípojek je! měď byla strategická surovina a plýtvýní na nějaké rozvody nebylo přípustné. dříve se používaly bronzové vodiče.
@josefvogeltanz2858
@josefvogeltanz2858 3 года назад
@@amperak Jednofázová přípojka? Do RD asi těžko, možná tak do současných BJ. Ale i tam raději kvůli el. sporákům tři fáze. U starších bytů to bylo běžné, takže přívod do domu byl tak, jako tak 3f. Bronz je nesmysl. O něm se uvažuje až v současnosti jako o alternativě u venkovní distribuční sítě. Ve 20. a 30. létech se v pevných instalacích používaly zejména vodiče N a O. Vodiče N byly izolované opletením v několika vrstvách. Opletení bylo napuštěné voskem nebo asfaltem. Materiál vodičů byla měď nebo mědibronz (tvrdší vodiče) s povrchovou úpravou obvykle cínováním, vyjímečně stříbřením. Používáno pro pevné instalace v plášťových trubkách. Vodiče O byly izolované pouze opletením v několika vrstvách a sloužily zejména pro nízkonapěťové rozvody do 150V - tedy zvonky, telefony a pod. Vodiče O existovaly též se slaněnou žílou a ty byly používány jako pohyblivé přívody spotřebičů pro běžné síťové napětí. Opletení bylo silnější a bývaly dvě žíly zakroucené spolu. Ve druhé polovině 30. let se začaly používat vodiče NG, kde základní izolace vodiče byla gumová a navrch bylo napuštěné opletení. V průběhu války se nahrazovala měď hliníkem a vodiče se začaly označovat ANG, aby byl odlišen materiál vodiče. Pokud se v instalaci objevuje jeden vodič světlý je to vodič N (PEN). Poměděné nebo pozinkované ocelové vodiče se používaly na vzdušná venkovní vedení telefonů a telegrafu. Existovaly i různé speciální provedení vodičů a kabelů, například kabely k motorům v továrnách a zemědělství, které měly slaněné žíly typu O a plášť byl kožený, podélně sešívaný, později gumový. Obdobně existovaly vodiče s olověným pláštěm určené na povětrnost nebo uložení do země. Takže o penězích, jedné fázi a komunistech, kteří za to můžou to opravdu není.
@jirimarsalik4157
@jirimarsalik4157 3 года назад
@@josefvogeltanz2858 do bytu mi vede jednofaze, do domu u brachy jednofaze a u staryho domu po babicce nam vedla jednofaze a ted po rekonstrukci elektricke site eonu zase jednofaze. Ale jako jo, kamos me presvedcoval, at si rovnou priplatim a necham tam dat trifazi, kdyz uz se tam neco deje. Ale elektroauto nemam a dnesni spotrebice (trouby, varny desky, lednicky, mycky, pracky, bojler na vodu....) jsou celkem usporny. Me v byte vsechny jmenovany spotrebice jedou na 1x16A privodu (ano, kdyz jsem udelal teoreticky pokus a vse zapnul najednou, pridal mikrovlnku, pocitac .... tak to spadlo. Ale v realnym provozu ani jednou. Mam 2 garaze, do jedny mam 1F, do druhy 3F (uz jse ji tak koupil) .... proste vse je to jen o tom, co chces, potrebujes a ses ochotnej si zaplatit. Ale neni zadny pravidlo ze musi vest jen 3F
@josefvogeltanz2858
@josefvogeltanz2858 3 года назад
@@jirimarsalik4157 Tak pravidlem to skutečně není, je to spíš obvyklé. A víc než o 3 fáze tu šlo o pojmenování sítě TN-C-S s rozdělenými vodiči PE a N a hliníku co by vynálezu komunistů.
@bucziphoto
@bucziphoto 7 месяцев назад
Jsem provozní elektrikář ... Komplet celou obří fabriku , kde máme cca 2000 motorů ,tak tu doslova neexistuje nic jinýho , než 4-kolíky a TN-C v celém provozu 💁‍♂🤣 ... pro jistotu nebudu psát z jaký jsem fabriky :D
@amperak
@amperak 7 месяцев назад
pokud je to udržovaný... tak kolíky nekopou... občas...
@dadazizala5271
@dadazizala5271 3 года назад
22:40 Teslisti si vyrobi rdukcni kabel 4P vidlice na 5P zasuvku ;-D
@amperak
@amperak 3 года назад
u Tesly to neva tolik pokud nabíjí třífázově. Ale bohužel bývá to tak no...
@martinbarak
@martinbarak 3 года назад
proč vidím na stavbách u zedníků prodlužky s plochou dvojlinkou. vlasy se mi ježí na hlavě. naštěstí většina nářadí je ve třídě ochrany II zedník tam přežije celou dobu stavby
@sforman2622
@sforman2622 3 года назад
15:00 vyřešeno jističochráničema. Ale ta cena :-D
@amperak
@amperak 3 года назад
ta cena zpusobuje že to nikdo nemá :D
@ondrasuggy5033
@ondrasuggy5033 3 года назад
tam ještě čárky z piv :D
@amperak
@amperak 3 года назад
no to maj rozpitý na příště :D
@czsokola
@czsokola 3 года назад
tu trojfázu se zemí bez nuláku znám :) a trafák za tím máme. akorát nevím, jestli nulu spojuje nějak znova se zemí. zkoušečka svítí normálně, tj. potenciály vůči zemi musí být. akorát se děsím, kdyby vypadla jedna fáze.
@amperak
@amperak 3 года назад
ted přesně nevím co myslíš.
@adamkocourek9109
@adamkocourek9109 3 года назад
5:51 s tím bych úplně nesouhlasil proti požáru je spíš oblouková ochrana než proudový chránič.... Proudový chránič to nemusí zaregistrovat a proto nespadne. A ještě jedna věc 😃8:52 ještě můžeš vzít vadasku a měřit levou a pravou zdířku proti kostře když tam bude fáze ukáže se tam 230V ale to ti asi nemusím vysvětlovat 😃😃. Konec hlášení
@amperak
@amperak 3 года назад
proti požáru v případě uhelnatění kabelu například překousání myší. používá se chránič 300mA na přívodu domu.
@jifle36
@jifle36 3 года назад
Oblouková ochrana je zatím docela sporná a nová věc. Měla by chránit proti jistým typům poruch vedoucím k požáru. Tedy proti typu poruchy kdy je někde vadný spoj a vznikne tam jiskření-oblouk. Může to být jak v mědi, třeba nedotažený šroubek, tak v hliníku, třeba když už je místo drátu v izolaci jen prášek.. Bohužel s ní dle ohlasů zažívají hodně radostí lidé co si pustí vrtačku, nebo jiné zařízení s motorem, který jiskří.. Proti požáru se pro dřevostavby, nebo jiné rizikové instalace užívá hrubější chránič, který nevybavuje při 10, 30, ale až 300mA rozdílového proudu.
@janacz2698
@janacz2698 3 года назад
👏👏👏👏👏👍 Krasně si to visvětlil
@amperak
@amperak 3 года назад
děkuji
@LastBrunenG
@LastBrunenG 3 года назад
To je jako s parkováním, to že se to nesmí lidem nezabrání to udělat :-D Ještě udělej video o přeznačování vodičů ;-)
@amperak
@amperak 3 года назад
no mohl bych
@rybaluc
@rybaluc 2 года назад
To nechceš. Pokud se nebudes drzet staré značení, nove značení, nove značení dle EN. Kdyz pak chce zapojit nejaky spotřebič z importu tak ty dráty maji uplne jine barvy nez je zvykem a je mozne vic variant zapojeni pro různé narodni instalace - napr 20-40 A jednofaze a jine lahudky pro zeme kde 3faz z ulice neni standard. Pro laika a elektrikare typicky je potreba namlatit do hlavy ze - si sakra musim precist instalační navod a nepredpokladat...
@DasXardas
@DasXardas 2 года назад
Tak to by se ti moje erpesní zásuvka na zdi nelíbila. Vlastně asi žádnému elektrikáři. Potřeboval jsem dvojzásuvku s vychýleným vrchem pro dva zalomené přívody. Ve zdi dráty AL, zásuvka nová ABB a do ní se nevešly. Nu což. Na zeď přišla krabice, do ní zásuvka, na AL dráty čokoláda a na druhou stranu čokolády do zásuvky 2,5ka měď, barvičky jsem teda poctivě dodržel, ale to je tak vše. :D Až tohle uvidí ten, co nám bude dělat nové rozvody, tak mě uškrtí :D
@amperak
@amperak 2 года назад
Pokud je v cokolade prepazka aby se nemohl hlinikovy a medeny drat dotknout, tak ok.
@DasXardas
@DasXardas 2 года назад
@@amperak Přepážka tam není, ale nedotýkají se.
@matej4265
@matej4265 3 года назад
Hliníkové rozvody TN-C máme v bytě a je to hrůza. Slyšel jsem o prodlužce která byla zapojena, dvou kolíků do tří zdířek, když se otočila vidlice tak na druhé straně na zemění byla fáze.
@amperak
@amperak 3 года назад
to je ten případ jak tam škrtám někde v půlce.
@milhaus27
@milhaus27 2 года назад
Díky za všechny rady, začínám v tom trošku jasno. Ještě se zeptám: budu dělat nějakou zásuvku a nějaké světlo na chalupě. Když chci udělat světelný okruh a na něj napojit tři místnosti, mám dát někam do chodby krabici a z ní rozvést přívody do jednotlivých krabic do místností? Pořád čtu o montáži bez krabic v místnostech a zapojení pod vypínačem, ale nevím co to znamená. To je myšleno tak, že k vypínači tahám dva kabely? Tedy od světla a z přívod hlavní krabice někde na chodbě? Díky moc.
@amperak
@amperak 2 года назад
krabice jsou super, používám je, instalace bez krabic je fajn, jen potřebuješ hlubooké krabice. osobně bych do každé místnosti natáhl solo kabel. a ano, světelný kabel jde do vypínače a z vypínače do světla.
@milhaus27
@milhaus27 2 года назад
@@amperak Solo kabel je myšleno jako krabice nad vypínačem v každé místnosti s vlastním přívodem? Pokud bude krabice nad vypínačem, tak už stačí dolu k vypínači jeden kabel bez zelenožlutého, že ano? Omlouvám se za otravování. Díky
@amperak
@amperak 2 года назад
@@milhaus27 solo kabel tahám do každé místnosti z rozvaděče nebo krabice na chodbě jak na světla, tak na zásuvky. snadno si pak odpojíš jednotlivé pokoje a pokud máš krabici nad vypínačem, vedeš do vypínače kabel typu O, který má tři fázové vodiče jen
@milhaus27
@milhaus27 2 года назад
@@amperak Už to mám nějak namyšlené, díky moc za pomoc. Ještě taková drobnost. Četl jsem, že podle nové normy musí mít každý světelný okruh chránič, nebo jističochránič. Je to pravda? Díky
@radekhradecny6716
@radekhradecny6716 3 года назад
Díky
@amperak
@amperak 3 года назад
nz
@budulinek1394
@budulinek1394 3 года назад
Z videa je vidět, že dané věci velmi dobře rozumíte. Mám pro Vás návrh ke zlepšení podobných videí. Sice na začátku ukazujete jak vypadá zásuvka, ale začátečník bude z videa zmatený, protože videu dobře porozumí jen člověk s většími elektro znalostmi a po několikerém shlédnutí. Obrázky na tabuli jsou nepřehledné a ke konci podobné hlavolamu. Ve věci zapojení zásuvek jde o život a tomu by měla odpovídat i výuka. Prostě by bylo dobré zapracovat na lepším pedagogickém zvládnutí videa.
@amperak
@amperak 3 года назад
Nejsem bohužel pedagog a toto video není pro laiky, spíš pro zdatnější kutily.
@rabkast2918
@rabkast2918 Год назад
velmi hezke video,ale mužu se zeptat jakou jsi použil tu fazovku,když ja chci zjistit kde je faze v zasuvce z měniče,je uplně novy,koupeny v česku tak to sviti všude,musim podotknout,že všechno funguje jak ma a na to,že to signalizuje fazi všude jsem došel jen nahodou!
@amperak
@amperak Год назад
zcela normální jev v IT síti, kterou vytváří ten měnič
@rabkast2918
@rabkast2918 Год назад
@@amperak no a jak změřim,kde je ta faze???jde to nějak ?tou fazovkou to nejde???
@amperak
@amperak Год назад
@@rabkast2918 měnič nemá fázi. ten má dva pracovní vodiče v síti IT. pokud by tam měla být fáze, musel by to být měnič v síti TN (uzeměné)
@rabkast2918
@rabkast2918 Год назад
@@amperak dik moc za odpověd!!!
@edgarkoterle
@edgarkoterle 3 года назад
13:03 jedna chybička, v zásuvke by som zapojil žlto-zelený na kolík a modrý na pravú zdierku. Taktiež v TN-C sa pre pokračovanie do inej zásuvky zapája na kolík a nie na pravú zdierku.
@amperak
@amperak 3 года назад
hej to mi nedošlo. jak tu zásuvku nevidím nažoivo... ale ty moderní už maj jen jeden šroubek vždy a už si neporadíš.
@milhaus27
@milhaus27 2 года назад
Zdravím, čas 5:13. Proč když upadne zem, tak se na kolík dostane fáze a když zůstane PEN zapojený a neupadne, tak se tam fáze nedostane, přestože je to pořád propojený? Díky
@amperak
@amperak 2 года назад
protože když upadne, tak ten proud co napájí spotřebič nemuže jít na PEN ale jde na kostru spotřebiče, tj na kolík
@milhaus27
@milhaus27 2 года назад
​@@amperak Chápu, ještě dotaz. Když zapnu spotřebič, např. žárovku, naměřím za ní na nule nějaké napětí? Pokud ne, jak je to možné a kam se vytratilo, když se má teoreticky vracet z fáze na nulák. Přece pokud ne, mělo by vylítnou fíčko ne?
@amperak
@amperak 2 года назад
@@milhaus27 chránič reaguje na proud unikající jinam, který se nevrátí nulou
@pitrispennyklimes3799
@pitrispennyklimes3799 3 года назад
v levo faze v pravo nulak kdo to nevi tak je čourak :D :D :D
@KorbenDalasCZ
@KorbenDalasCZ 3 года назад
to už neplatí :-) v TN-S muže být faze v pravo a neni to nic proti ničemu jen to musí být všude stejně :-)
@pitrispennyklimes3799
@pitrispennyklimes3799 3 года назад
@@KorbenDalasCZ NJN ale je to řikanka :D :D
@Williamkrizak
@Williamkrizak 3 года назад
Ahoj, chtěl jsem se zeptat zda li lze dát proudový chránič do obvodu na 400V, který je ovšem tažen pouze 4x2,5, tudíž nemá ochranný vodič. Lze to nějak udělat?
@poolmofy940
@poolmofy940 3 года назад
jedině ten chránič dát až na výstup se zásuvkou. Např. Abb dělá 1f zásuvky přímo s vestavěným chráničem pro tyto případy, ale o 3f s chráničem jsem ještě neslyšel.
@poolmofy940
@poolmofy940 3 года назад
ochranný vodič musí mít, je to 3+PEN, nesmí být 3+N
@vilemkrizanovsky5564
@vilemkrizanovsky5564 3 года назад
Takže na staré čtyřžilové zapojení to nelze?
@poolmofy940
@poolmofy940 3 года назад
@@vilemkrizanovsky5564 lze, ale musí se dát, až na konec kabelu a z chrániče vytáhnout 5 vodičů - L1,L2,L3,N,PE. Na začátek chránič nejde dát. Doporučuji se poradit s místním elektrikářem, který Vám to vysvětlí a navrhne řešení.
@vilemkrizanovsky5564
@vilemkrizanovsky5564 3 года назад
@@poolmofy940 děkuji, ano na zapojení samozřejmě pozvu někoho kdo de tím zabývá.. ovšem zajímalo mě zda to vůbec lze, protože z výkladu na videu jsem vydedukoval že to možné není
@petrstojan
@petrstojan 3 года назад
Návod pro Šílenou drátěnku ?? :-)
@amperak
@amperak 3 года назад
taky
@dunka1982
@dunka1982 3 года назад
Pěkné-) jen připomínka, při zapojení světla na TN-C jde PE nejdříve na značku uzemnění a teprve zní propojka modrým na N, uzemnění má přednost-)
@amperak
@amperak 3 года назад
no většinou jsou světla se svorkovnicou. ale jmáš samozřejmě pravdu
@dunka1982
@dunka1982 3 года назад
@@amperak jasně jsou tam malinké čokoládky a do nich dostat do jedné svorky PE+N je někdy oříšek-)
@milankocka7211
@milankocka7211 3 года назад
@@amperak V TN-C není "modrá" dělá se to tak, že se jede ŽZ přes uzemnění (např.kousek vodiče odholit, zapojit pře šroubek na konstrukci kovového svítidla a dále k žárovce -závit, ale měla by to být furt ŽZ i když průžez 1,5 - mluvím o staré instalaci TN-C). Nebo v 1 drát PEN ze zdi/stropu na svorku čokolády, 1 drát na závit N modrý (v této svorce však vlastně dělím PEN na PE+N ) a 1 drát PE žlutozelený na kostru svítidla. Ze zdi ve staré instalaci jde vždy PEN žlutozelený (TN-C) ale pokud je původní, bývá i tmavězelený nehledě na vodiče v 1.REP domech, kde je i oplétaná CU průřezu 1mm2.
@mareskavaclav908
@mareskavaclav908 Год назад
@@milankocka7211 To mě zrovna překvapilo dneska... Ve vypínači na stěně jsou 2 hnědé fáze a 4 černé dráty (původně to byl nejspíš dvojvypínač). Teď na to světlo máme 2 dvojvypínače v jedné místnosti... Takže je to takový dvojvypínačo-schodišťák? Asi. Ve světle je pak modrý (netuším odkud, ale je tam...), pak žlutozelený uzemňující kostru světla na zeď a pak se tam spojují 2 černé dráty v jedné dírce čokolády... No, hrozný bordel...
@milankocka7211
@milankocka7211 Год назад
@@mareskavaclav908 Nejedná se o dva "dvojvypínače", ale asi o dvě dvojice schodišďových přepínačů (řazení 06 - má na sobě 3 šroubky čili póly) a ta modrá a žz se tam vzala u světla asi někde z krabicové rozvodky, kde je to vše propojené - možná větší krabice KR 97 někde pod stropem nabo na chodbě u jedněch dveří.
@petrstojan
@petrstojan 3 года назад
Pevná instalace je například el. sporák, nebo el. přímotop , který je připojen kabelem přímo do zdi, bez zásuvky.
@dadazizala5271
@dadazizala5271 3 года назад
A v Lidlu maji 3kW primotopy s vidlici do zasuvky :-) Jeste ze orodavaji i prodluzky pro 16A, protoze klasicke prodluzky pro 10A topi :-))
@amperak
@amperak 3 года назад
@@dadazizala5271 3,6kW ;-)
@dadazizala5271
@dadazizala5271 3 года назад
@@amperak primotopny Parkside ventilátor má jen 3,0 kW :-) Ale 16A jistič snese 3+2kW druhy topeni v pohode. Horší ale, jak těch 5kW snese prodluzovacka 10A, když si někdo bude chtít posunout topný ventilátor
@amperak
@amperak 3 года назад
@@dadazizala5271 já měl jakejsi stavební kde bylo 2+1,5kW aby to šlo na 10 i 16A
@oktipy
@oktipy 3 года назад
2:45....veškeré rozvody v tn-c jsou od 10mm2 CU atd.atd... Pokud se bavíš o vnitřních el. rozvodech. tak já mám zásuvky 2,5mm2, kamna 4mm2 a světlo 1,5mm2 a přívod do elektroměru 8mm2. TN-C je supr. Fumguje mi v baráku 70 let a pohoda a nesváděj to na komouše. To určitě fungovalo i za Masaryka tedy za kapitalismu. Stejně N a PE dráty spojíš v el rozvaděči do sebe. Ať žije Trautenau.
@amperak
@amperak 3 года назад
za Masaryka byli bronzové vodiče opředené.
@oktipy
@oktipy 3 года назад
@@amperak Měděné dráty prosím pěkně opředené ano, ale pod opředením byla ještě poctivá guma. Kuchal jsem je tak to vím a překvapilo mě to. Bronzové bylly telefonní dráty a Němci dokonce měli železné dráty, ale poměděné ( měděnka ), takže ve sběrně to nebylo poznat, až magnet na to přišel
@oktipy
@oktipy 3 года назад
@@amperak a jak to je s těmi 10mm2 dráty?
@amperak
@amperak 3 года назад
@@oktipy jak kde. v dvacátých letech se nepředpokládal silnější spotřebiuč jak rádio a pračky byly třífázové. Měd byla strategická surovina, takže se s ní šetřilo a lidí je furt dost. v nemocnicích nenajdeš hliník ;-) S 10mm2 se to má tak že to je minimum pro TN-C. tím se vylučují domovní instalace, protože toto je hodnota pro jištění 25A. Samozřejmě to je pro nově budované instalace.
@jirikubik886
@jirikubik886 3 года назад
Ve své kariéře jsem absolvoval asi 15 zkoušek dle vyhl.50, pracoval jsem na všech možných zařízeních od mn až po vvn. I tu první u nás někdy v polovině sedmdesátých let. Při každém školení se daly zažít zajímavé debaty. Okolo roku 1970 se u nás začalo používat zapojení TN-C-S nejprve jen v koupelnách s doplňkovou ochranou proudovým chráničem. Porovnávaly se oba systémy. Zastánci starého systému uváděli jako výhodu, že při přerušení vodiče PEN se to okamžitě pozná. Spotřebiče nefungují vůbec, nebo špatně, majitel dostane v lepším případě ránu a donutí ho to okamžitě jednat. U systému TN-S když se někde přeruší ochranný vodič, tak se nepozná nic. Málokdo si dává pravidelně revidovat elektriku v bytě jak by měl, protože ho k tomu nic nenutí. A tak se stane, že se na poruchu přijde až když je zle. A chrániče (ochrana doplňková!) po pár letech bez pravidelného testování mají vypínací časy nevyhovující. Při zkouškách byly někdy kuriozní situace, kdy zkoušený zjistil, že živá část ne vždy dává ránu, (musí to být živá část pod napětím) a že svítidlo s kovovým krytem (tř.I) musí mít vodič PEN zapojen nejprve na chráněnou část a teprve z ní propojení do objímky. Někteří zkoušející už byly takovými chytáky známí. Při přerušení vodiče PEN v TN-C (distributoři jiný systém nemají) u třífázového přívodu je také nebezpečí, že podle toho co je zapojeno na jiné fáze, napětí v zásuvkách stoupne na hodnotu, která dokáže zničit veškerou elektroniku v domácnosti.
@amperak
@amperak 3 года назад
jenže aby tě u TN-S nakopal kolík tak je potřeba mít závadu na spotřbiči. u TN-C ti vznikne sama. No ty vypínací časy stářím, by mne zajímalo. je v tom jen proudové trafo a cívka. tam nemá co degradovat přeci. ale nejsi první kdo mi toto říká.
@jirikubik886
@jirikubik886 3 года назад
@@amperak Je tam trafo součtové a zatuhne tam mechanika. Zeptej se nějakého revizního technika, co musí kolikrát s chráničem vyvádět. Chránič by se měl zhruba každý měsíc testovat tlačítkem, i když tlačítko je na jiném principu. Ale kdo by si každý měsíc vypínal domácnost centrálním chráničem...
@amperak
@amperak 3 года назад
@@jirikubik886 já je testuji často... stačí si štrejchnout Nkem při zapojování o kostru. součtové tradfo je proudové trafo s tím rozdílem že má víc primárů.
@jirikubik886
@jirikubik886 3 года назад
@@amperak Klasické trafo to není, ale cívka pro vybavovací část by se sekundárem nazvat dala.
@amperak
@amperak 3 года назад
@@jirikubik886 primár je zdrojová cívka, sekundár je výstupní cívka. má víc primárů pro L a N nebo pro třikrát L a N. sekundár je jeden pro vybavovací cívku. Jedná se o proudový transformátor. transformuje 30mA na takový napětí a proud aby cívka vybavila spoušť. primáry jsou vedeny tak aby se navzájem jejich proudy vykompenzovaly. Netřeba hledat zátraky. je to jen blbé toroidníá trafo
@vladimirmolik7438
@vladimirmolik7438 Год назад
U starého baráku ve sklepě shořel nulák ve zdi od světla (hliník). Byla tma. Tak jsem nulu vzal z blízkého tlustého drátu hromosvodu. A svítí už mnoho let! Pro jistotu jsem světlo ve sklepě udělal na nízkoodběrové LEDky.
@amperak
@amperak Год назад
pak revizák z duvodu měření odpojí hromosvod a dostane nakopáno, nebo flákne blesk a vyhoří instalace.
@vladimirmolik7438
@vladimirmolik7438 Год назад
@@amperak , zatím se nic nestalo. Revizák nic nezjistil. Jde tím vedením asi jen 10 wattů. Necelejch! Když by revizák odpojil hromosvod, tak kde? Když přívod ze sklepa je blízko zemnící desky a ta funguje jako nulák? V momentě odpojení hromosvodu venku, je zbytek až na střechu bez napětí. V provozu též, protože poměry pro nulu jsou brány ze země. Ne ze střechy. Člověče, Vy si říkáte ,,amperák" a přitom si vůbec nedokážete představit Ohmův zákon v praxi a držíte se jen předpisů pro školené hlupáky a nevíte, že proud jde vždy jednodušší cestou nulového odporu!
@pavel7311
@pavel7311 3 года назад
ahoj, chci se zeptat, proč když měřím vadaskou v soustavě PN-C, L-PEN, mi vadaska funguje ( zátěž vibruje ), ale v soustavě PN-S to samé měření mi jen u měření L-PE vyskočí jistič, ale L-N funguje ? Proč, přece v elektroměru je uzel PEN
@amperak
@amperak 3 года назад
Protože to je princip propudového chrániče. nevypadne ti jistič ale proudový chránič. To je zařízení který tě chrání před úrazem a taky odhaluje poruchy. porucha je když z fáze nejde proud do N vodiče ale na kostru zařízení (PE, kolík zásuvky) a taky hlavně na člověka, který je uzeměn taky na zem a ta na PE. ty tou vadaskou vlastně vyrobíš poruchu, ocharana ji správně detekuje a vypadne. vypadne ti chránič nebo chráničojistič a na tom je napsané někde In 0,03A nebo 30mA. nebývá to ale všude.
@pavel7311
@pavel7311 3 года назад
@@amperak ....a je nějaký šetrnější způsob jak ověřit správnost zapojení koliku N u TN-S ?
@amperak
@amperak 3 года назад
@@pavel7311 to je správné otestování...
@martinmernak7345
@martinmernak7345 3 года назад
Tak presne vo Francúzku v pravo a k tomu ešte červený vodič je fáza
@amperak
@amperak 3 года назад
z USA ti dovezou mašinu kde jsou všechny vodiče bílé...
@remark5312
@remark5312 3 года назад
@@amperak Ja napríklad nechápem jak môžu američania hovoriť fázi "HOT" , briti vravia "LIVE" a tak je to podľa mňa správne .
@amperak
@amperak 3 года назад
@@remark5312 protože USA... tam to je tak živcý až to je horký :D
@elevendarter112
@elevendarter112 3 года назад
Dobře to říkáš v 12:54. "Kdybych to chtěl udělat správně..." Ale ty to správně neděláš a jen tady dáváš návod jak to ojebat. Pokud chceš přidat zásuvku ke stávajícímu rozvodu TN-C, tak by měla být opět v TN-C. Čím víc takových videí bude, tím víc toho potom budou elektrikáři opravovat, až to někoho zabije. Tím nemyslím zrovna tento problém, spíš to, že si lidi řeknou, že to je jednoduchý (páč to bylo na jůtůbu) a budou se pouštět do věcí, do kterých by neměli. Na to, aby člověk mohl dělat elektrikařinu, je potřeba mít patřičné vzdělání a zkoušky. Ne jen shlédnout video na youtube. Připouštím, že šikovnej kutil může napáchat méně škod, než elektrikář lempl, ale bezpečnější bude, když do toho laici nebudou vrtat. Tož tak.
@elevendarter112
@elevendarter112 3 года назад
Dokoukal jsem to do konce a jen taková zajímavost. V 18:30 říkáš, že ve Francii je fáze vpravo. No, tak u nás je podle normy jedno, kde ta fáze v TN-S je. Jen by měla být v celém objektu ve všech zásuvkách stejně. Neznám sice žádnýho elektrikáře, který by to dobrovolně udělal a dal fázi na pravou zdířku, ale teoreticky to možné je.
@amperak
@amperak 3 года назад
děkají to třeba firmy které mají zahraniční delníky. Proč by měla být v TN-C nově vybudovaná zásuvka když jde zapojit v TN-S? Kolikrát ani do dnešních zásuvek nenasmyčkuješ bez přerušení PEN a musí tam být klema zvlášť. Asi co školitel to jiná verze. nám to říkali takto.
@elevendarter112
@elevendarter112 3 года назад
@@amperak No, nám to zase říkali jinak. Poslední místo, kde lze provést rozdělení TN-C na TN-S je rozvaděč. Rozvaděč je nějaká skříň, která obsahuje jistící prvek a další příslušenství. Podle dnešních norem i chránič, pochopitelně. Nevím, jak váš školitel dostane ten chránič do zásuvky, když tam chce provést přechod na TN-S... Největší chyba je, že normy nejsou veřejně přístupné zdarma, takže pak člověk musí spoléhat na to, co se k němu dostane různýma cestama formou výkladů na školeních apod. Kdyby se člověk mohl kdykoliv podívat na internet, vyhledat si příslušnou normu a tam si ji v klidu nastudovat, tak by to tak spousta lidí udělala. Ale ne, normy zdarma nejsou, takže pokud chceš svědomitě sledovat, co je na tomto poli nového, tak si zaplať... To mě vždycky dokáže naštvat, když na to pomyslím.
@michalkortus6348
@michalkortus6348 3 года назад
Nějaké složité 🤔 Používáme 3 dráty 😜, měď 👍
@alexxmtb9875
@alexxmtb9875 2 года назад
A jak teda spravne zapojit zasuvku kdyz mi ze steny lezou jen 2 draty (L+PEN)?
@amperak
@amperak 2 года назад
na kolík a z kolíku klema na N
@MarrtyVideos
@MarrtyVideos 3 года назад
A když se urve hliník, naperem tam vagovku :D
@poolmofy940
@poolmofy940 3 года назад
a proč ne, když tam dám páčkovou a vyplním ji elvodivou vazelínou tak není problém.
@marek594
@marek594 3 года назад
"na Vemacha" čokoládu, protože nevidím dǔvod proč ne :D
3 года назад
@@marek594 “Nevidím důvod proč ne. “ Já to znám od tvrdýho boba. Wemach to používá taky? :D
@jankolecek5988
@jankolecek5988 2 года назад
@ Jo :-D
@janmarek5243
@janmarek5243 2 года назад
tn-c soustav je dnes ještě bohužel mraky
@martinmartin9116
@martinmartin9116 3 года назад
Co kdyz mam TN-C (tzn. v zasuvce proklemovany PE s N), po rekonstrukci jsou nove zasuvky na CYKY 3x2.5 zapojene podle TN-S a v rozvadeci je N pripojen na listu s PE - takze vlastne TN-C-S? Jde to udelat lip, kdyz do baraku jde jen L1, L2, L3 a PE? Vsechno v medi samozrejme, je to instalace stara 30 let.
@amperak
@amperak 3 года назад
no správně bys měl vytvořit speciáýlní svorkovnici označenou N a další označenou PE a obě vytáhnout ze stávající značené PEN. na ty nové zapojuješ TN-S a na staré TN-C. taktéž ty co jsou v TN-C tak konce vodičů mají mít modré označení pro přehlednost. v praxi se toleruje jeden můstek pro N, PE i PEN pokud jsou v rozvaděči obě soustavy. Jinak do baráku ti jde PEN (PE + N v jednom vodiči)
@jifle36
@jifle36 3 года назад
Jestli chápu dobře, tak část domu je po staru v TN-C a část v TN-S. To asi revizí neprošlo a ani není plánovaná počítám. Protože už dlouho se to nesmí. Dřív se to pro rekonstrukce připouštělo. Nechat něco po staru a to rekonstruované po novu. Teda jestli to zase nepovolili, ale tomu nevěřím. Jinak mě napadlo že asi musí být docela zajímavé jak se řeší připojení rekonstruovaného bytu v TN-S někde ve starém domě. Bod rozdělení ve stoupačce ani v bytu není kam přizemnit. Nikdo uzemnění kvůli jednomu bytu nezřídí a do stoupaček nenatahá... Řekl bych že se to nejspíš neřeší.
@martinmartin9116
@martinmartin9116 3 года назад
@@jifle36 Je takto udelanych asi 6 zasuvek. V tech novych zasuvkach jsou 3 vodice (L, PE, N) a v rozvadeci je N napojeny na svorkovnici spolecne s PEN. Ve starych zasuvkach jsou jen 2 vodice (L a PEN) s tim, ze PE je proklemovano na N pozici - logicky. Defacto jediny rozdil je v tom, ze v rozvadeci pribyly modre vodice z tech novych zasuvek a v novych zasuvkach jako takovych neni klema, ale co pozice, to vodic z CYKYny (dle TN-S). TN-C revizi proslo po dodelani zasuvek s chranicem v koupelnach. Pote prisla rekonstrukce kuchyne a nove zasuvky jsou zapojene na 3x2.5 CYKY, kde jsem tedy v zasuvkach zapojil vsechny 3 vodice a jelikoz v dome neni zadne N, pouze PEN, tak jsem modry vodic zapojil na listu k PEN.
@martinmartin9116
@martinmartin9116 3 года назад
@@amperak Diky. Tim mustkem myslis co? Ze mohu jen jednou propojit PEN a N v jednom rozvadeci? V dome mam 3 rozvadece (protoze tu mam 3 byty, ktere jsou samostatne). Ano z ulice do baraku mi jde pouze L a PEN
@speed_rider362
@speed_rider362 Год назад
18:31 ve Francii je fáze vpravo... No ona je vpravo v celé Evropě kromě nás a Slovenska. Dokonce i ve zbytku světa je vpravo. U nás prý došlo k chybě při kopírování normy už někdy ve třicátých letech. A od té doby se u nás takto zapojuje pořád. Už ale existují snahy o sjednocení se zbytkem Evropy. Dnes už musí být fáze zapojena v rámci jedné nemovitosti stejně, takže lze i vpravo. Pokud se v papírech odkážete na odpovídající novou normu, normálně projdete revizí i při zapojení fáze v zásuvce vpravo. Kdybyste si kuchnuli kteroukoli dovezenou mikrovlnku, taky bude ve vidlici fáze vpravo (vevnitř na desce na L nebude napětí a N bude mít 230 V)
@amperak
@amperak Год назад
Francii zminuji z duvodu, že používají identickou zásuvku jako my. s kolíkem, ne jako zbytek evroby bez kolíku, kde lze zastrčit vidlici i opačně.
@speed_rider362
@speed_rider362 Год назад
@@amperak Jj narážel jsem na to, že jsme ty francouzské normy tehdy nezvládli správně zkopírovat a kvůli tomu jsme zbytečně jakoby proti "celému světu". A v Británii se taky nedá vidlice zastrčit opačně. Dnes už je polarizovaná - jeden kontakt je větší než druhý. Německé Schuko je s obojetným zasunutím vidlice snad jediný standard. Kdo v Evropě má francouzský typ bez kolíku? Možná dobíhá v Bulharsku a Řecku...
@lubicx500
@lubicx500 9 месяцев назад
proto jsme lepší než němci, u nás jsou schuko zásuvky stále ještě nepovolené
@jija0632
@jija0632 3 года назад
Prodlužovačky lze i oficiálně mít dvouvodičové. Nesmí mít kolík ani na jedné straně, aby nedošlo k záměně. Jsou určeny pouze pro spotřebiče s dvojitou izolací. Takových spotřebičů je mnoho, skoro vše nové s pohyblivým přívodem v dílně a na zahradě (sekačka, vrtačka, flexa, čerpadlo, ...) Pak jsou zapojeny pouze L a N, PE chybí.
@amperak
@amperak 3 года назад
To je pravda, ale takovou prodlužovačku si nelze svépomocí vyrobit, pouze zakoupit
@michalfabo180
@michalfabo180 3 года назад
Keby si u nas rozdelil pen v elektromeri, tak ta energetika povesi za za vies co...
@amperak
@amperak 3 года назад
jasně tam říkám že to je v nulovém můstku
3 года назад
Poučné video. Jen co nás učily za koman čú ?
@martinprostinak
@martinprostinak 3 года назад
Stretol som sa z inštaláciami aj pred 2 sv.vojnou. Čo viem, aj pred vojnou sa používali 2 a 4 vodiče. TN-S čiže rozdelenie PEN na PE a N pre funkciu prúdového chrániče. Nebol to nápad súdruhov urobiť z troch na dva vodiče. Ale na nich sa po revolúcii s obľubou serie. Taký trend. Rozdelenie vodičov je záležitosťou vývoja. Západ bol v tomto o čosi popredu. To je pravda.
@amperak
@amperak 3 года назад
před vojnou tu byla IT síť, bez kolíků, něco jako v rusku
@martinprostinak
@martinprostinak 3 года назад
@@amperak Súdruhovia meď potrebovali na iné metalurgicke účely. Nebol jej dostatok, a bola drahá. A chýbal im DIN system, čo bola tiež škoda.
@JStieranka
@JStieranka 3 года назад
a když bude čtyřkolík použitý v síti TN-C, tak je v něm PEN a pak by to šlo na 230V ne? :P to jen tak pro naštvání :D tahle bastl přechodka je snad v každým starým baráku :D
@dadazizala5271
@dadazizala5271 3 года назад
Je. Dokonce si ji i vyrabeji majitele elektroaut.
@amperak
@amperak 3 года назад
vpoho... kjá to čekám :)
@Krwekrw
@Krwekrw 3 года назад
Ono nestačí: vlevo fáze vpravo nulák kdo to neví to je č****?
@amperak
@amperak 3 года назад
ta hláška tam je nebo není? sem jí možná vystřihl :D
@petrcvek
@petrcvek 3 года назад
no právě že fáze může bejt i vpravo, zvlášť v německu :-D
@Krwekrw
@Krwekrw 3 года назад
@@amperak Nezaslechl jsem :-D ale jako paleček hore za family-friendly content! :-D
@ondrejkapusta3204
@ondrejkapusta3204 3 года назад
@@petrcvek V nemecku áno ale u nás to nedovolujú normy
@martinkormunda2264
@martinkormunda2264 3 года назад
@@ondrejkapusta3204 Bohužel dovolují.
@viper8043
@viper8043 3 года назад
Hele nechtěl by si udělat někdy video o vývoji zásuvek jakou používají v USA , Francii, Německu,... A proč popřípadě výhody a nevýhody.
@amperak
@amperak 3 года назад
to asi někde na netu bude. každej k tomu má důvod ale většinou se to drží protože to už někde bylo.
@cas-jv1dr
@cas-jv1dr Год назад
Chtělo by to trochu srozumitelnější obrázky a měně chaotický výklad.
@jindrich2485
@jindrich2485 2 года назад
TN-C dnes v zásuvkách brání jediná drobnost, že se PEN nesmí jistit, odpojovat (stejně jako PE, tudíž neumožňuje všude předepsané chrániče) a ještě se nesmí přerušit a to pomineme že na 16A jistič by PEN musel mit 10mm v mědi, 16 v hliníku.
@amperak
@amperak 2 года назад
chrániče jsou předepsané v nových instalacích, při rekonstukci ne.
@jindrich2485
@jindrich2485 2 года назад
@@amperak rekonstrukce - výměna zásuvky. Nová instalace - posunutí zásuvky o půl metru vlevo v pravo a myslím ze i nahoru a dolů 🥲
@jindrich2485
@jindrich2485 2 года назад
@@amperak díky a pardon za tu kritiku Jsem se rozmazlil přednáškami od Poula
@MrTikytak
@MrTikytak Год назад
pochopil som to tak, že ja mám celú elektriku zapojenú na hovno, ale ide.
@dadazizala5271
@dadazizala5271 3 года назад
19:30 takhle to prohazovaly uz stare kumunisticke bakelit.rozdvojky do zasuvky na jednom konci :-) No a pak kdyz si Lojza vyrabel prodluzku nebo opravoval pracku, pripojil kabel do pracky ve stylu jak videl v zasuvce TNC (PE propojeno s N), tak ...
@FewMates
@FewMates 3 года назад
Bych řekl že spíš ty rozdvojky z 90tek. Doma mám hodně rozdvojek/trojek ze 70/80 tek a všechny mají fáze všude vlevo, ale pak mám novější, 90tky a dál a tam je to na jedné straně opačně, tak nevím. Stejně vždycky fáze vlevo, když to vidím opačně nejradši bych si vlasy vyškubal xd
@dadazizala5271
@dadazizala5271 3 года назад
@@FewMates nene. Ty černý bakelity starý...
@FewMates
@FewMates 3 года назад
@@dadazizala5271 No však :D Mám těch černých bakelitů asi 10 a na všech fáze vždycky vlevo. Měřil jsem to několikrát
@amperak
@amperak 3 года назад
@@FewMates liší se to. u těch kde je vývod na plochou vidlici dolů tak je to prohozený. btw na náhledové fotce je zásuvka z šedesátých let která má kolíky u sebe a v jedné je to prohozené! a neodporuje to ničemu
@roscer9971
@roscer9971 3 года назад
Mám doma bakelit po babičce,plnou roztrojku-tj tři ochranné kolíky, vnitřek mosazný a fáze všude správně. Kam se na to hrabou dnešní plastové...fuj
@KorbenDalasCZ
@KorbenDalasCZ 3 года назад
Mimochodem pokud budu dělat novou místnost a tak ji nebudu napojovat na starou místnost ale na novej jistič a v rozvodný skříni si udělám bod rozdělení který nemusí být nutně v elektroměru ale muže být až za ním, a pak už tahám do nový místnosti TN-S a starej rozvod bude na TN-C, a pokud budu dělat rekonstrukci starých místnosti se starým rozvodem tak už jen budu v rozvaděči rozšiřovat TN-S okruh, díky tomu se vyhnu nějakymu bastlení PEN a PE a N na sebe.
@amperak
@amperak 3 года назад
jasně že si mužeš udělat rozbočení i v rozvaděči. ale potřeboval jsem pro vysvětlení nějaký bod. né hodinu kreslit všechny situace rozdělení
@urbiso
@urbiso 3 года назад
No teorie pěkná, ale pak přijde elektrikář a v TN-C siti, přehodí fázi s nulákem. A ja si furt říkal proč mě ty kolíky v zásuvce kopou a ona tam byla fáze.
@amperak
@amperak 3 года назад
tohle by elektrikář neudělal
@urbiso
@urbiso 3 года назад
@@amperak Aspoň si tak říkal, a revizák vydal revizní správu, všechno cajk
@amperak
@amperak 3 года назад
@@urbiso taky nám revizák změří tři zásuvky z deseti, všechny v koupelně a napíše to. jinak by revizi dělal tři dny
@karelvargos269
@karelvargos269 3 года назад
10:10 Ono se dá oficiálně zapojit ze zásuvkovýho obvodu světlo? To pak bude asi trochu bordel v jističích ne? :)
@amperak
@amperak 3 года назад
samozřejmě. je to uvedeno v normě. na světelnej okruh muže být jedna zásuvka a na zásuvkový jedno světlo. typicky garáže, chlévy, stodoly, sklepy.
@BHFJohnny
@BHFJohnny 2 года назад
@@amperak Můžu poprosit o číslo normy? To bych si přečetl.
@amperak
@amperak 2 года назад
@@BHFJohnny tak v nějaké vyhlášce. je mi to fuk. zajímá mne jen, že to je dovolené.
@user-ll5dt9gg3j
@user-ll5dt9gg3j 3 года назад
Nedávno jsem měnil u přítelkyně led světlo místo 2 mini zářivek .Nechtelo se mi to rozdelavat celý ,tak jsem ucvakl kabely apak světlo sundal.V skříní je chránič tak jsem vzal vadasku a brnkl fázi a zbylé šedý a hnědý a nestalo se nic .Tak semsi řekl super poznám pouze fázi ,ale nevím na čem je fáze ,tak jak poznat nulu když tam není barva modrá ?
@amperak
@amperak 3 года назад
najít konec toho kabelu. pokud je tam chránič tak musí vybavit pokud spojíš N a PE a v okruhu zapneš spotřebič nad 100W. ale pozor. na světla se chrániče moc nedávaly vyjma koupelen.
@JanKavik
@JanKavik 2 года назад
Zkus stejně jednoduše vysvětlit přechod ze čtyřkolíkové zástrčky na pětikolovou. Starou 380V brusku jsem musel předělat na pět ikolikovou. Točí se, vypíná a nekope. Jaký zázrak se stal?
@amperak
@amperak 2 года назад
není problém u spotřebiče vyměnit čtyřkolíkovou vidlici za pětikolíkovou. zapojení zustane stejné. nezapojí se jen nepotřebný N, zapojí se fáze a PE na PE. cajk. problém je s připojením něčeho, co má pětikolík do prodlužovačky nebo soustavy s čtyřkolíkem. to nelze. A video na toto téma samozřejmě bude.
@JanKavik
@JanKavik 2 года назад
@@amperak Aha! Díky.
@ales_xy
@ales_xy 2 года назад
@@amperak Takže nemůže být varianta, že u nového spotřebiče při zapojení do starého rozvodu zahodím pětikolíkovou vidlici, dám čtyřkolíkovou a v ní zapojím fáze, a modrý a zelenožlutý propojím ve svorce PEN? V podstatě by tak v té čtyřkolíkové vidlici byl přechod TN-C/S. To video se mi nějak nedaří najít.
@amperak
@amperak 2 года назад
@@ales_xy toto nelze udělat z duvodu, že toto je povoleno pouze u stávající funkční instalace. správně by jsi měl vybudovat na zdi pětikolikovou zásuvku. S tím, že teda ta stávající instalace je v normě už půl století
@ales_xy
@ales_xy 2 года назад
@@amperak OK, díky. Já jen, že to dnes někdo radil u ToKo na streamu a trochu mě to zaskočilo.
@patriks51
@patriks51 2 года назад
Proč jsi rozmazal fázi? :D
@amperak
@amperak 2 года назад
to rozmazal automat, bud to je omyl a nebo to měl být ten čeps (česká přenosová soustava) protože mi někdo zase nadával v komentech asi.
@212025510
@212025510 2 года назад
Myslím, že tohle není úplně komplexní vysvětlení zapojení zásuvky / chyb. Nedávno jsem dostal od elektrikáře rychlokurz jednofázového vedení, takže aspoň zhruba tuším o co jde. Ale začátečník by nevěděl.
@amperak
@amperak 2 года назад
Je fajn ze diky rychlokurzu vis, ze ja to mam spatne. Ovsem neumis rict, ck mam spagne.
@212025510
@212025510 2 года назад
@@amperak Aha, jasně že umím, nevím jak jsi přišel na to, že neumím. No měl bys začít třeba tím co je fáze, proč máme doma jednofázové vedení, ale hned několik kabelů, přičemž jeden i víc může být pod proudem atd. Pokud chceš tip, tak si představ jak vypadá první stránka učebnice pro elektrikáře.
@amperak
@amperak 2 года назад
@@212025510 moje videa nejsou pro zacatecniky. Ani to v planu nemam.
@ajty4987
@ajty4987 Год назад
Důležité! Fáze musí být vždy na levé dutince = pomůcka - proti srdci.
@amperak
@amperak Год назад
fáze má být v celém domě stejně, jen nesmí být na kolíku.
@dundeepesek1833
@dundeepesek1833 3 года назад
Co je stim rádiem v krabici?
@amperak
@amperak 3 года назад
nevím
@xsomme03
@xsomme03 3 года назад
A jak je to s "hromosvodem", nebo "bleskosvodem" nebo jak se tomu říká. :D Zapojuje se k uzemnení domu, nebo musí být nějak oddělené od rozvaděče a svou vlastní zem?
@jirikubik886
@jirikubik886 3 года назад
Všechna uzemnění v objektu musí být spojena.
@jirikubik886
@jirikubik886 3 года назад
@@amperakCitát: Pro uzemnění hromosvodu a uzemnění silových zařízení se má vybudovat společné uzemnění, které musí splňovat podmínky jak podle ČSN EN 62305-3, tak podle normy ČSN 33 2000-4-41. ČSN EN 62305-3 v článku 5.4.1 doporučuje odpor uzemnění pokud možno nižší než 10 Ω. ČSN 34 1390:1969, podle níž bylo možno zřizovat hromosvody ještě do data 2009-02-01, v článku 106 uváděla, že zemní odpor jednoho svodu nemá být větší než 15 Ω. Maximální hodnota odporu jednotlivých uzemnění vodiče PEN resp. ochranného vodiče PE v sítích TN má podle přílohy NB ČSN 33 2000-4-41 ed. 2 být 15 Ω resp. 5 Ω na konci vedení, přičemž nemusí být překročeny délky zemnicích pásků nebo jím odpovídající parametry jiných zemničů.
@amperak
@amperak 3 года назад
@@jirikubik886 ok, já hromoslvody neumím, ale tehdá tam byla otázka zdali se muže použít jako zemnič zemnič hromosvodu a odpověď byla ne. Jo každý se učí.
@jirikubik886
@jirikubik886 3 года назад
@@amperak Já hromosvody taky nedělal, ale odpor uzemnění hromosvodu byl povolen vyšší a tak by se mohlo stát, že použití pro instalaci nevyhoví.
@xsomme03
@xsomme03 3 года назад
Doma na starším baráku sem před lety musel vyměnit prasklou kovovou trubku od studny k vodárně. Tak sem ju vykopal rozřizl flexou abych ju napojil novou pozinkovanou. Co čert nechtěl najednou mně začali lítat jiskřičky mezi řezem :D a v celým baráku kleslo napětí mezi fází a vším ostatním na 130V. Děda se stím moc nesral, tak barák byl uzeměnej jen na potrubí ke studni.
@lubos3976
@lubos3976 3 года назад
to mně řekni, proč tam máš ten rozmazanej obdélníček? Sis kejchnul do objektivu či co?
@amperak
@amperak 3 года назад
ano
@PS3ojKar
@PS3ojKar 3 года назад
🔝🔝🔝
@kurta_k1233
@kurta_k1233 3 года назад
17:31 jak si říkal že musím zapojit všechny tři tak co když, ten zeleno zlutej tak co se stane když ho nwzapojim
@amperak
@amperak 3 года назад
no stane se to že při závadě tě to zabije a všechny ostatní zařízení připojené do stejně takto blbě zapojené zásuvky budou nebezpečné
@petrdolezal176
@petrdolezal176 3 года назад
TN-C od slova COMBINED
@amperak
@amperak 3 года назад
význam slova kombinovaný a společný je stejný. ale budiž no.
@cyrilbudac9394
@cyrilbudac9394 3 года назад
Sústava TNC je dobrá, kým sa nič neposerie, TNS je dobrá vždy. Prúdový chránič je ako sústava TNC = dobrá, kým sa nič neposerie. Reálny prípad, ktorý sa stáva dosť často: Miešačka v sústave TNS s chráničom. Do obeda všetko fungovalo, po obede po zapnutí vybavuje chránič. Potrebuješ betónovať, motor má izolačný stav medzi fázamy a na kostru okolo 1MOhm. Ako ďalej? Jediné funkčné riešenie: obsluha bola poučená, miešačka dostala izolačnú podložku, vodič PE zrušený, pre ochranu nulovaním na odizolovanú kostru miešačky pripojený N. Keby nebolo chrániča miešačka valí ďalej bez problémov a komplikácií.
@dadazizala5271
@dadazizala5271 3 года назад
Tak to je prekerka :-) Volat elektrikare :-)
@amperak
@amperak 3 года назад
v tomto případě ale chránič správně funguje a odstavil nebezpečné zařízení. Správná postup je takové zařízení nepoužívat a opravit jej. u míchaček často nateče do kabelu nebo spínače. Jasně, nouzové řešení je nouzové řešení ale musí se právě dbát na zvýšené riziko.
@lukypac1
@lukypac1 3 года назад
No a hlavně proudový chránič je pouze doplňková ochrana.
@amperak
@amperak 3 года назад
@@lukypac1 Tak se jmenuje aby revizi vyhověly soustavy TN-C a ostatní stávající TN-S bez chrániče. Jinak je vhodné ho mít instalován všude vyjma lednice a počítačů.
@lukypac1
@lukypac1 3 года назад
@@amperak Souhlasím, dneska je paráda jednomodulový kombinovaný chránič, i když stojí cca pětistovku, pořád lepší než mít při každé poruše shozený celý barák jak se to bezhlavě instalovalo ještě nedávno.
@poolmofy940
@poolmofy940 3 года назад
jenom takový detail. Síť TN-S v ČR prakticky neexistuje. To by musel být bod rozdělení hned u trafa. Všude je TN-C-S.
@amperak
@amperak 3 года назад
Pokud se podíváš na celek tak ano. pokud řešíš jen výsek tak to tak být nemusí. Když se to veme do detailu, tak ani rozdělení u trafa nepomuže, protože ta svorkovníce rozdělení je PEN
@karelvargos269
@karelvargos269 3 года назад
Mám dotaz. Bohužel máme v baráku starou síť TNC a po výměně zásuvek jsem zjistil, že po propojení fází zásuvek v pokojích se na PEN objevuje napětí. Není to napětí síťové, ale někde jsem naměřil i 120V. Někde je jen 60V, a někde třeba jen 5V. Podle toho svítí i míň doutnavka na šroubováku. Nevíte někdo čím by to mohlo být způsobené? Na Impedanci mi to přijde dost a určitě to nemůžu zapojit přes kolík..... Dík za radu
@amperak
@amperak 3 года назад
a oproti čemu měříš napětí na kolíku? v TN-S bych to pochopil...
@martinohni2694
@martinohni2694 Месяц назад
@martinrezac3481
@martinrezac3481 3 года назад
Zapomněl jsi tak trochu na TN-C-S
@ondra852
@ondra852 3 года назад
13:05
@FDXr
@FDXr 3 года назад
TN-C-S stvořil rozdělením PEN na PE a N na tu spodní zásuvku. TN-S má oddělený PE a N už od zdroje (od trafa). Takže na tom obrázku žádnou síť TN-S nemá.
@jifle36
@jifle36 3 года назад
@@FDXr Zde je zdrojem přívod do domu, resp. hodiny. Má to dobře i s uzeměným bodem rozdělení. Energetiky opravdu vše tahají v TN-C.
@milankocka7211
@milankocka7211 3 года назад
@@FDXr Síť TN-C-S neexistuje, je buď C nebo S. Např. na výkresu v projektové dokumentaci nebo technické zprávě se píše TN-C-S jako informace, že řešené nebo popisované obvody obsahují obě sítě. A na obrázku tu síť S také má, a to jak nakreslil modrý vodič z nulového můstku - zde právě rozdělil přívodní síť C na S.
@alexjblxtreme6664
@alexjblxtreme6664 3 года назад
mam otazku jak si řikal že na prodlužce je na druhe straně faze tak jak je možne že měto nenakope
@amperak
@amperak 3 года назад
protože ochranný vodič, kolík je vždy na správném místě a ten tě chrání
@What8Bit
@What8Bit 3 года назад
protoze nema nohy
@jarekstyak3796
@jarekstyak3796 3 года назад
amperak fakt 1cm a 1,6cm kábel do baráku na rozvod?
@amperak
@amperak 3 года назад
no proto ti to tímto krásně vylučuje to použít a použiješ správný zzpůsob zapojení
Далее
Zásuvka - proč zásuvka hřeje
8:01
Просмотров 31 тыс.
Tuning elektroinstalace u Zdenka Hotaře
22:02
Просмотров 37 тыс.
LB - Poul - Proud nulovým vodičem
32:12
Просмотров 381 тыс.
Elektroinstalace - zapojení vypínačů 1, 6 a 7
32:18
Mechanické příčiny poruchy turbodmychadel
11:28
Просмотров 69 тыс.
Jak zapojit třífázový motor na jednu fázi
12:50
Просмотров 75 тыс.
Elektroinstalace na stavbě
20:12
Просмотров 123 тыс.
Camry rear hub replaced #carpart
0:36
Просмотров 11 млн
Новая модель BMW
0:16
Просмотров 754 тыс.
🔈 Звуки поломок авто. Часть 4!
0:54