Тёмный

Zapomnij o trybie manualnym, tak fotografują zawodowcy! 

Wysokie ISO
Подписаться 43 тыс.
Просмотров 24 тыс.
50% 1

Chcesz korzystać z trybu manualnego, ale nie wiesz jak? Oto droga na skróty do porzucenia trybu "AUTO"! Te ustawienia sprawdzą się w większości przypadków jeśli fotografujesz ludzi, street, zwierzęta i inne sceny, w których tło może pozostać rozmyte. W tym meteriale opowiem także o trzech nowych gatunkach ptaków, które fotografowałem w tym roku!
00:00 start
02:40 szczudłak
06:20 krętogłów
08:05 perkoz rdzawoszyi
09:00 mgła
09:55 sukces !
12:10 aktywność ptaków na wiosnę
13:35 Tryb manualny?
14:05 Ustawienia aparatu
15:00 Prosta zasada fotografowania
16:40 czas otwarcia migawki
18:45 jakie ISO?
20:12 Podsumowanie ustawień
24:27 Zdjęcia ptaków
Instagram: kacprzak.fotografia
Portfolio: www.kacprzak-foto.com
Facebook: kacprzak.fotografia
Główny Aparat: Sony A7III
Główny Obiektyw: Sony 200-600
Obiektyw do portretów: Samyang 135mm
Obiektyw szerokokątny: Viltrox 13mm
Aparat do nagrywania: Sony a6400
Plecak: Shimoda Action x70
Statyw: Benro Mach 3
Głowica: Kulowa Benro

Опубликовано:

 

7 июл 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 135   
@wysokieiso
@wysokieiso 2 месяца назад
Pamiętajcie, że proponowana metoda sprawdzi się świetnie w przypadku portretów ludzi i zwierząt przy świetle zastanym, ale już w krajobrazie lub fotografii ruchu mogą okazać sie problematyczne. Ale! Z pewnością mogą być świetnym punktem wyjścia, z którego dostosujecie resztę ustawień manualnych, gdy będzie to konieczne :) @Edit - Mordeczki, to nie jest i nigdy nie miał być materiał o trybie manualnym :) To Tylko prosta sztuczka, która sprawdzi się w wielu przypadkach u osób, które boją się wyjść poza strefę komfortu i przekręcić to pokrętło na "M" :D Tak jak wspomniałem w tym materiale- mam nadzieję, że kolejnym krokiem po wytestowaniu mojego sposobu będzie nauka trybu manualnego bo nie jest on taki straszny! A już niebawem taki poradnik także wleci na kanał :) Ale faktycznie, zapomniałem w tym materiale podkreślić, że TE USTAWIENIA TO NIE JEST RECEPTA NA SUKCES, A JEDYNIE OBEJŚCIE WIELU ZASAD I PO PROSTU SKRÓT, KTÓRY NIE SPRAWDZI SIĘ WE WSZYSTKICH WARUNKACH!
@jstola
@jstola 12 дней назад
Ze swojej strony polecę również drugą opcję, czyli preselekcję przysłony + AutoISO + minimalny czas naświetlania. Migawka sama się dostosuje pod względem światła do scenerii i sama skróci czas naświetlania gdy nagle zaświeci słońce. W przypadku M + AutoISO trzeba pilnować zarówno ekspozycję jak również czas naświetlania, bo auto ISO musi się ustawić do jakieś wartości EV (więc z 4 wartości jak ISO, przysłona, migawka i ekspozycja musimy nadal myśleć o dwóch). Na przykładzie Canona R6 ustawiam Av (preselekcja przysłony), AutoISO ustawione dodatkowo z minimalnym czasem naświetlania np. 1/250 i w sumie tylko jednym pokrętłem muszę manewrować dostosowując jasność. Do obiektów w ruchu zmieniam minimalny czas na 1/500 lub 1/1000. Nie sprawdzi się to rozwiązanie gdy chcemy świadomie dobrać konkretny czas naświetlania lub szybko taki czas zmienić - wtedy lepiej zadziała M. Ale do fotografii krajobrazu, portretów, ludzi czy zdjęć codziennych w świetle zastanym nie widzę lepszej opcji niż preselekcja przysłony + AutoISO. Praktycznie nie trzeba skupiać się na ustawieniach, można spokojnie zaufać sprzętowi i myśleć o tym co fotografujemy, by nic nam nie uciekło w trakcie kręcenia pokrętłami :)
@andrzejs6523
@andrzejs6523 Месяц назад
Serdecznie dziękuję za dzielenie się wiedzą. Bezcenne. Lajk strategiczny
@wysokieiso
@wysokieiso Месяц назад
Dziekuję, że znalazłeś czas żeby posłuchać ;)
@user-ec9xt7rl4c
@user-ec9xt7rl4c Месяц назад
priorytet czasu i przysłony, już dawno na to wpadłem ;) Z tym, ze przysłona zależy od tego, czy chcesz mieć cały obiekt czy scenę ostrą czy nie,
@bykobykus646
@bykobykus646 12 дней назад
Kurde, Odnoszę wrażenie że Polacy to tacy terytorialni, roszczeniowi jesteśmy. Przebywam w Szwecji od dłuższego czasu i podoba mi się to że wszyscy są na ty, ogrom lasów w Szwecji jest prywatnych i nie trzeba mieć żadnej zgody od właściciela na wejście na jego teren, oczywiście jeśli nie wynosi sie czegoś albo nie niszczy, tak to mozna swobodnie korzystać z prywatnych lasów, łąk, zbiorników wodnych. Jako że jestem Polakiem to miewam jeszcze taki nawyk i pojawia sie ta wątpliwość, kurde, jechać dalej rowerem czy nie jechać, może ktoś zaraz z jakiejś giwery do mnie strzeli, ale mam tu sporo rodziny i mnie informowali jak mam się zachowywać. Wczoraj luknałem sobie na google czy wyjade tą drogą, ale prowadziła ona przez posesje, otwarta brama, po prawej łąka, domek, pełno sprzętów rolniczych, po lewej prywatne jeziorko a przede mną droga jak na łące, sarnę spotkałem i zacząłem robić zdjęcia, po prawej Szwed machnął ręką mówiąc z uśmiechem hej, czyli polskie cześć. Czemu o tym piszę, ponieważ też bym chciał abyśmy zachowywali się podobnie, być przyjaznym dla drugiego Polaka, czasami widzę takie zachowania że tracę wiarę w człowieczeństwo. Wybacz że nie na temat, ale w sumie jak wspomniałeś o tej prywatności, to mnie trochu uruchomiło :) Jak też wspomniałeś że sam byś sobie nie zyczył aby tam 10 czy 20 osób przebywało na Twoim aby sobe popstrykać zdjecia, myślę że też ludzie powinni mieć umiar, widzę że jak ja tam wejdę to może być tłoczno albo będę przeszkadzał, był pierwszy to odpuszczam i idę dalej. Pozdrawiam.
@wysokieiso
@wysokieiso 8 дней назад
Trochę tak ;p Ale wiesz. Masz stawy, cały kompleks. W stawach ryby. Zarabiasz na nich. Nie wiesz kto tam łazi. Czy kłusownik, czy ktoś Ci te ryby otruje.. Nawet jak ktoś przyjdzie na spacer- spoko. Fajnie pozwolić dzieciom się bawić nad stawami. Błąd. Jeśli w jednym stawie masz jakąś chorobę i dziecko zacznie np. przelewać wodę z jednego do drugiego to już masz dwa stawy zarażone. I 5% mniej ryb na sprzedaż. Nie widzę powodu, dla którego miałbym się cieszyć, że ktoś sobie urządza spacery po moim terenie ;)
@bykobykus646
@bykobykus646 8 дней назад
@@wysokieiso No własnie problem w tym że, ludzie nie potrafią sie zachować. W Szwecji też to może sie zmienić o czym pisałem powyżej. Wlasnie mają w planach zamknąć w Sztokholmie jeden ze zbiorników, dlatego że ludzie pewnej narodowości (trochu w ciągu dwóch lat sie ich tutaj nazjeżdżało, jak wszędzie) śmiecą po sobie, zaśmiecają zieleń i wodę. Masz rację, ale wtedy chyba najlepszym wyjściem jest sobie ogrodzić teren, tabliczka prywatny, krótki regulamin, kamery i uczyć kultury za pomocą wysokich mandatów.
@maciejn1991
@maciejn1991 2 месяца назад
Ja kiedyś miałem Sony xperia XZ1, też był wodoodporny i robiłem nim zdjęcia pod wodą. 😁
@wysokieiso
@wysokieiso Месяц назад
Fajna opcja!
@lukaszbrozek
@lukaszbrozek 2 месяца назад
Przypadkiem trafiłem na ten film/kanał i wow jestem pod wrażeniem. Super omówienie tematu. Łapka w górę i sub zostawiony. :D
@wysokieiso
@wysokieiso 2 месяца назад
Bardzo mi miło! Pozdrawiam!
@photographerwithawalker
@photographerwithawalker 2 месяца назад
Dokładnie zazdroszcze talentu.
@photographerwithawalker
@photographerwithawalker 2 месяца назад
E fajnie ze fotografowałeś wiecej niz zwykle ja ostatnio mniej ale wpadły jelenie.
@wysokieiso
@wysokieiso Месяц назад
Muszę spróbować na ssaki pojechać kiedyś. Ale już wiem że to będzie inna fotografia niż ptaki :p
@piotrmarcin5123
@piotrmarcin5123 2 месяца назад
Pierwszy raz jestem na twoim kanale. Na ten sposób wpadłem kilka lat temu sam niezależnie z tym , że ja preferuję dużą GO, nie lubię rozmycia tła poza sytuacjami szczególnymi - więc obiektyw na ogół ustawiam na jego najlepsze parametry. Każdy obiektyw ma swojego maxa ostrościwo-rozdzielczego i wypada to na ogół na zakresie f 5.6-8 . Mój aparat ma strefowe auto-ISO więc ja ustawiam na zakres dobrej jakości czyli 100-400 albo 160-800. Nie zgadzam się absolutnie z zasadą maxymalnie otwartego obiektywu, gdyż na takim ustawieniu obiektyw ZAWSZE notuje swoje NAJGORSZE parametry. Większość obiektywów winietuje i mydli na maxymalnym otwarciu. Zwłaszcza obiektywy tańsze, popularne.
@wysokieiso
@wysokieiso 2 месяца назад
Rozumiem ;) każdy ma swoje preferencje. Ten film jest bardziej dla osób, które jeszcze nie miały czasu wyrobić swoich własnych. Dzięki że tu zajrzałeś ;) Ale nie jest prawdą, że maksymalna dziura daje najgorszy jakościowo obrazek. Jest to prawdą w wielu tańszych i jasnych szkłach jak Viltrox, Samyang itd, ale to też nie oznacza że trzeba się bać tej maksymalnej dziury. Wiele obiektywów na maksymalnie otwartej przysłonie tracie tylko parę procent docelowej ostrości i minimalnie kontrast. Ale są też szkła, które pracują idealnie optycznie już od maksymalnie otwartej przysłony. Pamiętaj też, że przy przysłonie zbyt domkniętej wkrada się zjawisko dyfrakcji i mydli jeszcze bardziej niż na otwartej dziurze ;) Ktoś mocno nastraszył tą otwartą dziurą bo już któryś raz z rzędu czytam że ludzie jej unikają. Serio- zrób sobie testy swoich szkieł. Ustaw na statywie i domykaj przysłonę. Zdziwisz się jak małe różnice w ostrości i kontraście zanotujesz.
@edwardos71
@edwardos71 5 дней назад
Witam, takie dwa pytania, jeśli można wtrącić: 1. Czy to prawda, że na pracy na wizjerze bateria jest obciążana bardziej? 2. Czy Lightroom 6.14 będzie czytał RAW-y z tego aparatu?
@andre3432
@andre3432 Месяц назад
Ale se pogadałeś!😀
@maksymilianparadys7223
@maksymilianparadys7223 2 месяца назад
a propos szczudłaka: często jestem w Hamburgu i tam sporo ich widać na trawnikach, między jezdniami. Widocznie nie przeszkadza im miejski zgiełk.
@wysokieiso
@wysokieiso 2 месяца назад
W grupie raźniej :D
@kacperki3896
@kacperki3896 2 месяца назад
Po co się zmuszać i robić fotografie bardziej niepewną w trybie M? Wystarczyłoby używać trybu S z auto iso i zmieniać tylko czas. Dzięki temu odpada nam problem z tym co ty mówisz o trybie M czyli auto ISO i zablokowana przysłona. Przez takie zabiegi gdzie przysłona jest zablokowana to przy zmiennych warunkach oświetleniowych (zazwyczaj bardzo jansych) może fotka wyjść całkowicie przeswieltona. W trybie S nawet jak ustawi się za długi czas to przysłona się zwiększy ratując przeswitloną fotkę. Oczywiscie oba te tryby są przydatne i z odpowiednią wiedza się sprawdza niemniej tryb S jest bezpieczniejszy :)
@ShwarcArnold
@ShwarcArnold 2 месяца назад
Też nie do końca, bo przy zbyt dużej ilości światła, aparat domknie nam przysłonę psując pewien efekt zdjęcia wychodząc przy tym poza limit dyfrakcji, który jest dość nisko przy tele zoomach. Tryb Manualny i Aperture jako dwa wymienne, są najlepsze do fotografowania przyrody. No tak, ale żeby szybko się w nich poruszać trzeba mieć dobry aparat. Nikon w modelach profesjonalnych ma tzw. banki i za pomocą jednego guzika oraz pokrętła zmieniamy banki ustawień w ułamku sekundy nie odrywając oka od wizjera. Za maksymalizację możliwości odpowiada odpowiednio zaprogramowane ustawienie w Auto ISO np. na -2ev od pozycji bazowej (czas jest równy odwrotności ogniskowej). Canon nie ma banków, Sony chyba też, oni bazują na trybach User na pokrętle, a to nie jest do końca tym samym co banki no i zmusza do odrywania oka od wizjera. Przy 4 bankach osobiście mam ustawione 2 na tryb M z rożnymi czasami ekspozycji i max otwartą przysłoną lub f7.1 dla max ostrości i fotografii ruchu, a w dwóch pozostałych mam tryb A z różnie zaprogramowanymi AutoISO dla maksymalizacji naświetlenia matrycy i foto statycznej. Praktycznie zero kręcenia, jeden ruch i z M 1/2000s/f7.1 przechodzę na A z 1/250s/f6.3 i -2ev dla AutoISO, a wszystko nie odrywając oka od wizjera.
@kacperki3896
@kacperki3896 2 месяца назад
@@ShwarcArnold co to są te banki bo pierwszy raz słyszę 😅? Chodzi o programowalne tryby C1 C2 itd. ? Lepiej mieć fotkę z przysłoną większą o wartość 1-4 niż przeswitlone obszary na zdjęciu których nie da się uratować a rozmazanie można dodać chociażby w lr jeśli wymagasz tego.
@wysokieiso
@wysokieiso 2 месяца назад
Dokładnie tak jest. Nie chcemy żeby nam domykało przysłonę bo łatwo tego nie zauważyć w terenie :)
@wysokieiso
@wysokieiso 2 месяца назад
Kolega już odpowiedział za mnie, ale powtórzę- tak, lepiej mieć pewność, że przysłona jest zablokowana na otwartej dziurze, bo i tak bardzo rzadko zdarzają się warunki, w których 1/4000 sekundy da prześwietlone fotki. No chyba, że mowa o jasnych teleobiektywach, lub po prostu portretówkach 1.4 itp. Jeśli naszym jedynym zmartwieniem są prześwietlenia to i tak żaden tryb automatyczny ich nie wyeliminuje tak dobrze jak nasza znajomość histogramu.
@kacperki3896
@kacperki3896 2 месяца назад
@@wysokieiso nie wyeliminuje ale jest bardziej bezpieczny :)
@Roy88772
@Roy88772 Месяц назад
Ogólnie bardzo dobra porada co do ustawień, ale jeśli w trybie manualnym ISO będziesz miał na AUTO to nie skompensujesz czasem migawki naświetlenia czy przesłoną, bo aparat będzie to kompensował przy pomocy ISO, no, chyba że wyjdziesz poza zakresy min/max ISO, jakie zadałeś. W takim przypadku jedyny sposób, aby kompensować ekspozycje to ustawienie kompensacji ekspozycji. Aby można było kompensować ekspozycje za pomocą migawki lub przesłony w trybie manualnym musimy mieć ustawione stale ISO, czyli być w trybie pełnego manuala. Przy fotografowaniu ptaków zawsze jest "walka" miedzy jak najniższym ISO kosztem prędkości migawki a "gotowością" do sytuacji jak ptak będzie startował, bo wtedy potrzebujemy bardzo szybkiej migawki, aby ptaszek nam nie wyszedł rozmazany w ruchu. Nie jest to w sumie prosta sprawa i wymaga wprawy i ćwiczeń. :D W aparatach Sony jest fajna funkcja, nazywa się ISOASS - można ja dostosować bardzo precyzyjnie albo korzystać z 5 presetów od najwolniejszej migawki i priorytetowaniu niskiego ISO (SLOWER) i najszybszej migawki kosztem wysokiego ISO (FASTER). Ta opcja w połączeniu z trybem priorytetu przesłony daje chyba najlepsze "auto" do większości sytuacji i nadal możemy kontrolować naświetlenie kompensacją ekspozycji. Oczywiście warto eksperymentować i testować które ustawienia dla nas sprawdzają się najlepiej. Ja najczęściej jestem w trybie priorytetu przesłony "A" z Auto ISO (100-12800) i ISOASS na FASTER. W tym trybie z AUTO ISO wychodzę tylko w sytuacjach gdy fotografuje w mocnym świetle i wiem ze raczej nie będę potrzebował podbijania ISO, aby zachować w miarę szybką migawkę.
@wysokieiso
@wysokieiso Месяц назад
Muszę się pobawić tym ISOASS. To, o czym piszesz ma oczywscie idealny sens. Ale ja nie chce żeby mój czas naświetlania się zmieniał bez mojej zgody. Ani żeby przysłona się zmieniała. O świcie zaczynam fotografować na 1/40s. Nie myślę wtedy nawet o zdjęciach w ruchu bo iso i tak mam już 12000. W miarę jak słońce się budzi a iso spada podkręcam czas. I gdzieś koło 8-9 rano mogę już zmieniać tylko czas naświetlania i zacząć fotografować w ruchu. Iso mnie wtedy nie interesuje bo wiem że jest już na tyle jasno, że zawsze zmieszczę się w bezpiecznym zakresie.
@dariuszmarciniak72
@dariuszmarciniak72 2 месяца назад
Zapytam po raz kolejny, pod kolejnym filmem. Jakiego mikrofonu używasz?
@alekana6197
@alekana6197 2 месяца назад
Wygląda na MOZOS MX1-Dual albo Single
@wysokieiso
@wysokieiso 2 месяца назад
Tak! To mozos ;) czasem używam też taniego modelu Boya, i rhode mic go. Ale mozos to jakaś magia w tej kasie ;)
@photographerwithawalker
@photographerwithawalker 2 месяца назад
Dokładnie tak samo mam ustawiony aparat. I dakladnie takie samo zdanie lepiej zrobic zdjecie i wyzucic jak nie dobre niz go wcale nie zrobic czasem to moze byc jedyna pamiatka spotkanego gatunku. Juz nigdy w zyciu mozecie nie miec takiej szansy. Jak trafi sie wam kolejna szansa zrobic esze zdjecie to sie tylko cieszyć.
@piotrkowalski8819
@piotrkowalski8819 2 месяца назад
W Pentaksie K5 istnieje tryb TAv,w którym ustawiamy sobie czas i przyslonę tak jak potrzebujemy,a aparat sam sobie dobiera ISO.Młodsze modele mają tak samo.
@lukaszbrozek
@lukaszbrozek 2 месяца назад
Czyli zwykły tryb manualny z Auto ISO w Nikonie.
@wysokieiso
@wysokieiso 2 месяца назад
Pentaksow nie miałem okazji używać :( Dzięki za info!
@skallarus2295
@skallarus2295 Месяц назад
pytanko mam, czy jeśli masz szybkie czasy, typu 1/2500s to czy też uzywasz stabilizacji przy takich czasach? czy ma to sens?
@HollowPoint93
@HollowPoint93 Месяц назад
Nie ma. Ogólnie stabilizacja bardziej przydaje się przy filmowaniu niż fotografii. W fotografii może być pomocna przy długich czasach naświetlania np. 1/10 lub dłuższy jeśli nie potrafisz stabilnie utrzymać aparatu ręką.
@wysokieiso
@wysokieiso Месяц назад
Tak jak kolega opisał, nie zauważyłem, żeby miała wpływ. Za to zauważam ją przy ekstremalnie długich czasach z ręki. Wydaje mi się, że starsze stabilizacje nie maja po prostu czasu zadziałać przy krótkich czasach. Ale zastanawiam się teraz w drugą stronę- czy obecnie stabilizacja rozpoznaje np. , że zaparat jest na statywie? Że jest stabilny? Kiedyś było tak, że na statywie zalecało się wyłączyć stabilizację, bo próbowała ustabilizować coś, co juz było stabilne- powodując poruszenie.
@dynaxd5d
@dynaxd5d Месяц назад
@@wysokieiso I dalej tak jest. Przecież statyw nie ma żadnego sposobu, aby poinformować aparat, że ma wyłączyć stabilizację. Trzeba to zrobić samemu. I choć może się zdarzyć, że aparatem na statywie, z włączoną stabilizacją uda się zrobić ostre zdjęcia, to jednak lepiej i bezpieczniej dla jakości obrazka, jest ją wyłączyć. Chyba że fotografujemy z wiaduktu, który ma drgawki wywołane przejeżdżającymi pojazdami, statyw stoi na łodzi na krótkiej fali, itp. wtedy lepiej włączyć stabilizację.
@marcinnalesinski3487
@marcinnalesinski3487 2 месяца назад
Głównie używam tych samych ustawień + rozne tryby pomiaru światła w zależności od sytuacji. Muszę jeszcze zgłębić temat kompensacji ekspozycji trochę bo nie wiem czemu nie dotykam tego jak diabeł wody święconej 😂Gratuluje nowych gatunków, fajne kadry ostatnio natrzaskałeś 😊
@marcinpawlik2324
@marcinpawlik2324 2 месяца назад
Ale masz świadomość że wykrycie obiektu i śledzenie wpływa na tryb pomiaru światła?
@wysokieiso
@wysokieiso 2 месяца назад
Dzięki bardzo! Kompensacja jest prosta. Zwyczajnie mówisz aparatowi że ma robić zdjęcia jaśniejsze, albo ciemniejsze ;)
@krystiank4213
@krystiank4213 2 месяца назад
Niestety ale w tym materiale jest parę problematycznych kwestii, żeby nie powiedzieć- błędów merytorycznych. Po pierwsze - przysłona. Nie zawsze pełna dziura jest optymalnym ustawieniem. Przysłonę należy dobrać biorąc pod uwagę aberracje obiektywu, pożądaną głębię ostrości oraz względną ilość światła dla danej sceny. Po drugie - migawkę ustawiamy nie tylko do ogniskowej, by nie poruszyć zdjęcia, ale być może przede wszystkim do dynamiki sceny. Mówisz o tym, aby ustawić możliwie najdłuższy czas co powoduje większy odsetek poruszonych zdjęć z winy fotografa i ryzyko rozmycia ruchu. Po trzecie - mając auto-ISO nie mamy kontroli nad ekspozycją w sposób inny niż tylko kompensacja (jak w trybach PAS).
@wysokieiso
@wysokieiso 2 месяца назад
No dokładnie tak :D Dlatego osoba, która rozumie te zależności nie potrzebuje tego filmu i nie do niej jest on kierowany. Z drugiej strony tak jak wspomniałem- sam fotografuję w ten sposób w 80% przypadków ;) I działa.
@JoannaMalak
@JoannaMalak 2 месяца назад
@@wysokieiso Osoba, która to rozumie, faktycznie nie potrzebuje tego filmu. Ale osoba, które tego nie rozumie, będzie zdezorientowana. Podsuwanie ludziom gotowych "kompletów ustawień" nie uczy ich rozumienia tego co robią. Potem wiele osób jest rozczarowanych i porzuca fotografię. A manualne ustawienia są proste. Jest dosłownie kilka zasad. A tak na marginesie. Trochę dziwne jest to, że masz takie ustawienia przy 80% zdjęć. Mógłbyś jakoś wyjaśnić tę kwestię, bo mnie to zaskoczyło bardzo.
@wysokieiso
@wysokieiso 2 месяца назад
@@JoannaMalak Kilka razy w filmie podkreślam że należy nauczyć się manuala, a to o czym mówię to tylko skrót i sztuczka. Nie wiem co tu wyjaśniać :p pełna dziura, czas taki żeby było ostro i auto iso. I tyle. Tak robię foty ;)
@marcinpawlik2324
@marcinpawlik2324 2 месяца назад
@@JoannaMalak Zapewne wynika to z tego, zrobi zdjęcia w trudnych warunkach oświetleniowych czy zmiennym świetle.
@JoannaMalak
@JoannaMalak 2 месяца назад
@@wysokieiso Już wiem, już się zorientowałam. Byłam na twoim Instagramie :) Zauważyłam, że robisz głównie ptaki i dajesz im rozmyte tło. Faktycznie do takich zdjęć takie ustawienia się nadają :) Ale najpierw napisałam, a potem obejrzałam Insta :)
@X3ABnew
@X3ABnew 2 месяца назад
11:55 Apple jest IP65, więc nie ma sensu oddawać do serwisu, no chyba, że rzeczywiście przestanie działać, ale wtedy z reklamacją, że nie ma cechy, o której producent zapewniał ;-)
@wysokieiso
@wysokieiso Месяц назад
Nigdy wcześniej mi ta cecha nie była aż tak potrzebna więc nie wiedziałem nawet 🤣🤣🤪
@rstebnicki
@rstebnicki 2 месяца назад
M jest gdy potrzeba powtarzalnosci, nie da sie robic zdjec produktow w AV. Znaczy da sie, ale obrobka dobije. Lampy tez w M :)
@wysokieiso
@wysokieiso 2 месяца назад
Prawda :) Nie spodziewałem się, że odcinek powędruje tak daleko poza moją grupę docelową- zainteresowaną fotografią przyrody ;) Sprostowanie jest już przypięte.
@X3ABnew
@X3ABnew 2 месяца назад
Trzeba dodać jeszcze jedną wskazówkę, dotyczącą zdjęć z ręki: spust migawki NA WYDECHU! Nie na zatrzymanym powietrzu w płucach!
@wysokieiso
@wysokieiso Месяц назад
Tak, właśnie to starałem się zademonstrować, ale zapomniałem się odezwać zamiast tylko pokazywać 🤣🤣
@barbarak.7856
@barbarak.7856 2 месяца назад
Świetny film z podpowiedziami - nie nakazami 👍😉. Wchodząc na Twoje filmy wiem, że zajmujesz się fotografią dzikiej przyrody, a nie krajobrazami więc nie rozumiem rozczarowania ludzi, którzy nie zajmują się tą dziedziną fotografii. Jak zwykle ciekawy film, dziękuję i pozdrawiam 🙂.
@wysokieiso
@wysokieiso Месяц назад
Bardzo mi miło! Pozdrawiam!
@bartoszkyzio809
@bartoszkyzio809 2 месяца назад
Cześć dzięki za bardzo dobry materiał. Ja fotografuje podobnie ale jeszcze wykorzystują kompensacje ekspozycji jeżeli uważam, że moje zdjęcia nie oddają klimatu lub robię je na tle nieba czy zachodzącego słońca. Wtedy samo operowanie czasem naświetlania nie wystarcza bo aparat dobierze sobie ISO pod "swoją" wizję.
@ShwarcArnold
@ShwarcArnold 2 месяца назад
Niestety żaden aparat na świecie nie ma trybu pomiaru światła ETTR, który by wykluczył potrzebę używania korekty ekspozycji. No niestety, z uporem maniaka konstruuje się pomiary światła dla formatów gotowych JPEG, a nie dla plików RAW.
@wysokieiso
@wysokieiso 2 месяца назад
Kurczę, zastanawiałem się czy dodać info o kompensacji, ale uznałem, że początkującym wystarczy i tak zawiłych technikaliów, a zaawansowani sami wiedzą już jak kompensować ;) Bo, tak- używam kompensacji, chociaż jeśli wiemy w jakiej sytuacji używać jakiego pomiaru światła to można zostawić pokrętło kompensacji na 0 i zmieniać tylko typ pomiaru ;)
@ShwarcArnold
@ShwarcArnold 2 месяца назад
@@wysokieiso niestety tak nie jest. Napisałem to wyżej, żaden aparat nie ma pomiaru ETTR, żaden, a więc pomiary światła są przydatne ttlko do fotografii na gotowo czyli w jpeg i tu tak samo, tylko teoretycznie matrycowy nie wymaga potrzeby korekty ekspozycji, ale każdy inny już tak. Gdyby wprowadzili dla formatu RAW pomiar ETTR z możliwością ustawienia jego siły czyli ilości procentowej prześwuetlonych subpixeli koloru, to mogli byśmy zapomnieć o korekcie ekspozycji raz na zawsze. Niestety tak nie jest i hgw z czego to wynika. W lustrach jestem w stanie to sobie wyobrazić, że matryca RGB nawet z 400tyś pixeli jak w 1DXmk3 to za mało, ale w bezlusterkowcach ten problem istnieć nie powinien. Poprostu, japońce wychodzą z założenia, że zdjecia wykonuje się tylko na gotowo w jpeg i tyle. Poczytaj o ETTR i o prigramie Rawdigger, a zrozumiesz dokładniej to co opisałem.
@wysokieiso
@wysokieiso 2 месяца назад
@@ShwarcArnold poczytam bo temat wydaje się ciekawy ;) Ale zdania nie zmienię- robiąc zdjęcie polegam na histogramie i wiem, że zmieniając przy pomiarze matrycowym na pomiar punktowy często wystarczy to aby uniknąć przepaleń. W każdym razie- ostatecznie wystarczy czytać po prostu histogram i robić zdjęcie wtedy, gdy wykres nie kładzie tam gdzie go nie chcemy :p
@ShwarcArnold
@ShwarcArnold 2 месяца назад
@@wysokieiso i tu też nie do końca. Super, bu bezlusterkowce mają histogram w wizjerze, a Canon nawet RGB, ale... Tyczy się on nadal foto jpeg czyli okrojonego z zakresu zdjecia. By w pełni i poprawnie naświetlać zdjecia w formacje RAW należało by zastosować kilka sztuczek, a w Canonie z histo RGB dodatkowo tzw UniWB. Wszystko mozna zrobić by oszukać aparat, ale wymaga to pewnej wiedzy. Jedyne czego nie zrobimy, to nie zmienimy jego fabrycznych ustawień pomiaru, ktore są tylko i wylacznie pid foto jpeg. Blog J. Kasson, wyszukaj go w google pod haslem ETTR, tam bedzie krok po kroku wszystko wyjaśnione. Dopóki jednak nie powyłączasz wszystkiego w aparacie, nie ustawisz bardzo płaskuego profilu, to nawet histogram który widzisz nie mówi ci prawdy i oszukuje cię o nawet 2 do 3ev 🙂 Taki prosty test ci zadam. Masz białą kartkę, ile korekty trzeba zrobić, by wyszła biała? Ok. +3ev. A ile dla czarnej kartki fotografując w RAW?
@sebastianmochalak2576
@sebastianmochalak2576 Месяц назад
Super odcinek !
@wysokieiso
@wysokieiso Месяц назад
Dzięki!
@photographerwithawalker
@photographerwithawalker 2 месяца назад
Ja nie ustawiłem limitu iso bo czesto nawet jak aparat wykreci maxymalne iso zdjecie jest całkiem dobrej jakości
@wysokieiso
@wysokieiso 2 месяца назад
Dokładnie tak :D ważne żeby w ogóle zdjęcie nam nie przepadło przez brak światła
@photographerwithawalker
@photographerwithawalker 2 месяца назад
​@@wysokieiso wyobraź sobie ze jakiś ptak którego nie powinno być w Polsce się przelotem zjawił A ty zrobiłeś mu zdjęcie na ISO 25600 gdzie widać jego sylwetkę można go spokojnie rozpoznać i twoje zdjęcie ląduje w jakiejś książce o ptakach które tylko raz udało sie z fotografować w Polsce Albo nie ląduje w książce bo miałeś ustawione absurdalne iso na 7000 i nie maź ani pamiątki ani takiego wyróżnienia. Ktoś Powie jak spotkam takiego ptaka to przełączę na manualne iso ale co jak nie znasz tego ptaka w tym momencie? Tak idealne zdjęcia wyglądają cudownie ale czasem największą wartość maja te nie idealne
@ukaszkalwara1694
@ukaszkalwara1694 2 месяца назад
Ucieka mi ostrość na ptaku podczas startu czy to normalne czy kwestia ustawień? Ostrośc na środek w trybie ciagłym ustawiony na spuście migawki
@wysokieiso
@wysokieiso 2 месяца назад
A jaki czas migawki? I jaki aparat?
@ukaszkalwara1694
@ukaszkalwara1694 2 месяца назад
@@wysokieiso aparat a6400 powiedzmy że klasa niżej niż a7iii obiektyw sony 70-350 czas 1000do 1600
@janjakubiak3467
@janjakubiak3467 Месяц назад
Mam taki zestaw jak Ty i moim zdaniem iso wybiera za wysokie i zdjęcia są za jasne.
@wysokieiso
@wysokieiso Месяц назад
Spróbuj innego pomiaru światła :) Jak zdjęcie jest trochę za jasne, ale nie przepalone to korzystnie wpłynie na ilość szumów w porównaniu do zdjęcia ciemnego, które trzeba potem rozjaśnić.
@josifkami6665
@josifkami6665 Месяц назад
Sie ma. Mam teleskop triplet o 128 mm średnicy soczewki. Kupiłem go w korpusie karbonowym aby był lżejszy i sztywniejszy. Podłączyłem go do nikona d5300. Chcę go użyć do przyrody. moja żona utopiła telefon w torebce. Szła na basen i do torebki włożyła telefon + akcesoria kobiece + butelkę plastikową z wodą, takie nie dużą. Butelka się odkręciła i telefon zamókł/utopił się. Zdechł i nic nie pomogło.
@WitcherDAD
@WitcherDAD 15 дней назад
W Fuji można zaprogramować 6 niezależnych ustawień pod manual i zmiana ich trwa sekundę. Druga sprawa, jeśli ktoś foci od lat ustawanie manualu pod histogram jest najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na dobrą ekpozycję .
@wysokieiso
@wysokieiso 14 дней назад
Zgadzam się! Chociaż histogram też niekiedy kłamie :D Nie miałem o tym pojęcia, ale staram się zgłębić temat. A fuji uwielbiam. Może wrócę kiedyś do tego systemu jako odskoczni od wildlife.
@szymon5232
@szymon5232 2 месяца назад
Taaa... W pełnym słońcu maksymalnie otwarta przysłona plus długi czas migawki może spowodować, że ISO nie da radę w drugą stronę i zdjęcie będzie zawsze prześwietlone. Więc nie jest to prawda uniwersalna...
@JoannaMalak
@JoannaMalak 2 месяца назад
Bo nie ma prawd uniwersalnych. Każda sytuacja wymaga odmiennych ustawień. Na dodatek za każdym razem możemy chcieć osiągnąć inny efekt, co wpływa na wszystkie parametry zdjęcia. Na dodatek często światło zastane ma dużą rozpiętość tonalną, której aparat nie jest w stanie objąć i trzeba decydować, jak bardzo przesunąć ekspozycję, żeby potem dało się odzyskać szczegóły w światłach i cieniach.
@szymon5232
@szymon5232 2 месяца назад
@@JoannaMalak to trzeba o tym opowiedzieć w filmie...
@wysokieiso
@wysokieiso 2 месяца назад
Powiedziałem, i nawet podpiąłem komentarz ;) To nie jest materiał o fotografowaniu na manualu. To jest materiał o sztuczce, która sprawdza się w wielu sytuacjach jeśli alternatywa to tryb auto. I nie jest skierowany do osób, które potrafią korzystać z manuala w pełni ;) A co do robienia zdjęć w pełnym słońcu- rzadko świeci tak mocno żeby 1/8000 sekundy nie wystarczyła. Plus, raczej i tak należy unikać pełnego słońca, chyba że to street albo inna awangarda twórcza;) Dzięki za wnikliwość! Pozdro!
@marcinpawlik2324
@marcinpawlik2324 2 месяца назад
Ale latem w pełnym słońcu w lesie na poziomie runa bywa światło rzędu 1/5sekundy. Kilka kroków dalej w koronie drzewa bywa już 1/8000 sekundy. Np dzika wiewiórka panicznie uciekająca do góry.
@szymon5232
@szymon5232 2 месяца назад
@@marcinpawlik2324 dlatego w takim przypadku lepiej się sprawdzi się chyba tryb A z min. czasem migawki dla iso auto 😉
@photographerwithawalker
@photographerwithawalker 2 месяца назад
Teraz telefony sa odporne na zatopienie Appla do 2m do 40 min jakos tak
@wysokieiso
@wysokieiso 2 месяца назад
Nigdy wcześniej tego nie testowałem :p
@photographerwithawalker
@photographerwithawalker 2 месяца назад
Mój najwiekrzy problem to selkcja zdjec haha.
@Cyrsaw89
@Cyrsaw89 2 месяца назад
Dobrze że nie wspomniałeś o korekcie ekspozycji bo w sumie jak ISO jest automatycznie ustawiane to wtedy na jego miejsce wskakuje możliwość ustawienia korekty ekspozycji, to dopiero namieszałoby w głowach😂 Na dodatek warto pamiętać o sposobie pomiaru światła, w zależności od tego ustawienia aparat będzie inaczej się zachowywał pod względem ustawienia ISO i efekt końcowy może jak pocieszyć tak równie rozczarować. Ja niestety nadal nie wiem w jakich warunkach mam używać każdy z trybów 😅 ciągle nie mam czasu na te naukę🤦🏻
@wysokieiso
@wysokieiso 2 месяца назад
O korekcie i pomiarze światła będzie w innych materiałach. Tutaj przyznam się, że trochę zapomnialem, a trochę też lepiej ze nie gadałem dłużej 🤣🤣
@Cyrsaw89
@Cyrsaw89 2 месяца назад
@@wysokieiso wszystko dobrze 👍🏻 co za dużo to nie zdrowo 😁 jak na jeden odcinek wystarczy merytoryki do ogarnięcia 😉
@photographerwithawalker
@photographerwithawalker 2 месяца назад
myslałem ze po wstepie z oponami powiesz ze jak widzimy taki staw to jest pewniak ze nam kota pogonią 🤣🤣🤣🤣🤣. A ty zachecasz by tam isc bo pewniak jesli chodzi o ptaki 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣. Warto sie z orientowac kto jest włascicielem i zapytac czy można zdjecia zrobić tylko wyjątkowy buc moze odmówić.
@wysokieiso
@wysokieiso 2 месяца назад
W sumie to dobra rada :D muszę zapamiętać, że jest taka możliwość 🤣🤣😂
@JoannaMalak
@JoannaMalak 2 месяца назад
Preselekcje są równie obciążające w użyciu, jak trym manualny. W każdym z tych przypadków musisz sprawdzać, co dzieje się ze zdjęciem i wprowadzać w razie potrzeby korektę. Wielokrotnie robiłam próby z różnymi trybami. Moim zdaniem M nie wymaga wcale większej uwagi, a daje większą kontrolę. Ale przede wszystkim (co ważne dla początkujących) pomaga zrozumieć, o co chodzi w ustawieniach. Być może w fotografii sportowej, czy reportażowej, gdzie każdy ułamek sekundy się liczy :) to może mieć znaczenie. Bo lepiej mieć trochę prześwietlone zdjęcie jakiegoś spektakularnego momentu, niż nie mieć tego zdjęcia w ogóle. Ale to chyba jedyna sytuacja, która przychodzi mi do głowy, gdzie preselekcje mają przewagę nad M.
@marcinpawlik2324
@marcinpawlik2324 2 месяца назад
Preslekcje są ok. W bezlusterkowcach i jak się "oprogramuje" limitami parametrów. Właściwie dzisiejsze M to tak naprawdę zazwyczaj M z autoiso (zlimitowanym oczywiście dla danego rodzaju zdjęć/warunków).
@JoannaMalak
@JoannaMalak 2 месяца назад
@@marcinpawlik2324 Ależ nie. Ja i wiele znanych mi osób pracujemy w trybie manualnym. Bez żadnego auto iso. Preselekcje są ok, ale nie są w niczym lepsze od trybu manualnego. Dla mnie osobiście są nawet gorsze. Łatwo jest zapanować nad 3 parametrami. W trybie preselekcji niby masz ustawione dwa z nich, ale i tak musisz kontrolować ekspozycję - robić korekcję, a czasem i zmieniać ISO (jeśli np. było przyblokowane zbyt nisko). Więc jedyny pożytek jaki widzę z używania preselekcji to szybkie zdjęcia, gdzie potencjalne prześwietlenia lub niedoświetlenia nie są zasadniczym problemem. Wówczas preselekcję traktuje się jak tryb auto z pewnymi ograniczeniami.
@wysokieiso
@wysokieiso 2 месяца назад
Tytuł to oczywisty clickbait :) Nie nakłaniam nikogo do porzucenia trybu manualnego. Zdaję sobie sprawę, że jest wielu początkujących fotografów, którzy boją się tego ''manuala'' jak ognia :) Mam nadzieję, że podając parę ogólnych ustawień na tacy odczaruje się w ich oczach ten strach przed manualem i będzie to pierwszy krok w stronę nauki zasad działania trójkąta ekspozycji :) Na tym kanale zrzeszam głównie ludzi zainteresowanych fotografią przyrodniczą, więc faktycznie zapomniałem w filmie wystarczająco podkreślić, że moje ustawienia nie mają kompletnie zastosowania w krajobrazie i np. streetcie. Dzięki za wypunktowanie- następnym razem przed montażem sprawdzę 5x czy nie ma takich dziur więcej. Natomiast nadal uważam, że do portretów i przyrody moje ustawienia - które tak naprawdę nie są moje, wielu youtuberów nagrywało już materiały na ten temat - jako taki punkt wyjścia i zachęta do wyjścia z trybu auto są wyśmienite. No... Moze jeszcze trzeba by do pełni szczęścia wspomnieć o kompensacji ekspozycji, ale to w innych materiałach. Pozdrawiam!
@marcinpawlik2324
@marcinpawlik2324 2 месяца назад
@@JoannaMalak To wynika z tego, że wywodzicie się z lustrzanek albo i analogów. Bo wtedy autoiso to była kicha. Do tego matryce były słabsze i mocniej szumiące. I oprogramowanie do obróbki było gorsze. Poziomy limitów iso dobiera się do własnego sprzętu i rodzaju zdjęć. Ja sam np mam zaprogramowane 3 limity iso a to jedynie zwykła dzienna fotografia przyrodniczo-spacerowa kieszonkowym bezlusterkowcem. Klasycznego trybu manualnego przy dzisiejszych sprzętach już prawie nikt nie używa (o ile pozna swój aparat i to co potrafi).Podobnie jak stabilizacja znacznie przesunęły granice i reguły w tym co można. Coś co kiedyś obsesyjnie kontrolowano dzisiaj oddaje się automatowi, bo zrobi to prawidłowo - czyli tak jak by to człowiek przestawił. Raczej trzeba prawidłowo skonfigurować/zlimitować/zindywidualizować aparat i sprawnie go obsługiwać (prawie bezwzrokowo). Hmmm... o jakiś ptaszek. Znaczy był, bo już odleciał. 2-4 sekund na zobaczenie i strzał. Owad? Strzelamy pojedynczo czy serią? Ależ ten żuk szybko wychodzi z kadru. To czasami prawie jak fotografia sportowa.
@JoannaMalak
@JoannaMalak 2 месяца назад
@@wysokieiso Ech, żebym ja umiała takie tytuły pisać... Do portretów takie niskie przysłony są problematyczne, bo np. 2.8 to jest tak mała głębia ostrości, że przy ostrzeniu na rzęsy nos często wychodzi już nieostry. Jeśli taki była zamiar fotografa, to spoko. Ale często nie jest i potem ludzie są zdziwieni :)
@RAForni
@RAForni 2 месяца назад
Cześć, fajny kanał, natomiast szczudłaki są w Polsce lęgowe, gniazdują nieregularnie ale jest kilka miejsc w Polsce gdzie wyprowadzają młode :) Pozdrawiam!
@wysokieiso
@wysokieiso 2 месяца назад
O! To mi się udało znaleźć informacje, że tylko czasem wyprowadzają lęgi ale Nie jest to nic regularnego, a raczej anomalia. Dzięki!
@dorotazajkiewicz8789
@dorotazajkiewicz8789 2 месяца назад
Cudne zdjęcia. Dziękuję za porady. Proszę o jeszcze jedną. Mianowicie otwieram przysłonę do 2,8 obiektyw 100mm i zdjęcia wychodzą ostre tylko w jednym punkcie. Czyli głowa jest ostra a ciało rozmyte. Albo pręciki w kwiatku ostre a płatki rozmyte. AF ustawiony mam punktowo. Co źle robię?
@jerzykolodziejski3419
@jerzykolodziejski3419 2 месяца назад
Proszę zwiększyć głębię ostrości, czyli ustawić większą wartość przysłony np. 5.6 lub więcej.
@dorotazajkiewicz8789
@dorotazajkiewicz8789 2 месяца назад
@@jerzykolodziejski3419 dziękuję, będę ćwiczyć.
@JoannaMalak
@JoannaMalak 2 месяца назад
To jest normalne, że przy przysłonie 2,8 jest mała głębia ostrości. Im wyższa przysłona, tym większa głębia. Im bliższy punkt, na który ostrzysz, tym głębia jest mniejsza. Im dłuższy obiektyw, tym głębia mniejsza. :)
@wysokieiso
@wysokieiso 2 месяца назад
Otwarta przysłona powoduje małą głębię ostrości. Zajrzyj do innego mojego filmu, który traktuje o ostrości ;) dowiesz się co wpływa na ostrość zdjęć i jest tam też cała sekcja o przysłonie ;)
@JoannaMalak
@JoannaMalak 2 месяца назад
@@wysokieiso Troszkę o ostrości wiem, już tyle lat robię zdjęcia... :) Ale i tak z przyjemnością zajrzę. Zawsze czegoś ciekawego można się dowiedzieć :) Nie wolno przeceniać własnych umiejętności :)
@RobbKos
@RobbKos 2 месяца назад
Mądre slowa
@wysokieiso
@wysokieiso 2 месяца назад
Które? :p 🤣🤣🤪
@naszDomZbali
@naszDomZbali Месяц назад
Super kanał, ciekawie i w przystępny sposób opowiadasz o tajnikach fotografii. Czy myślisz, że na start dla totalnego szczypiorka wystarczyłby Nikon Coolpix 950? Przenosze się na wieś i pięknych obiektów nie brakuje :) Będę starała się ustawiać manualnie, by zrobić postępy przed ewentualnym poważniejszym zakupem:) Pozdrawiam i dzięki za filmiki❤
@wysokieiso
@wysokieiso Месяц назад
Żadnych coolpixow ;) To urządzenia do podglądania zwierząt i dokumentacji, a nie do fotografii. Chyba, że chcesz tylko podglądać. Wtedy to dobry wybór. Ale radzę poszukać nawet starszej lustrzanki i jakiegoś fajnego obiektywu 300-600mm. Używany Tamron 150-600 będzie dobry.
@ReqImrik
@ReqImrik 2 месяца назад
Sam stosuje takie ustawienia aparatu :) po przeczytaniu i obejrzeniu kilku poradników i testach doszedlem do identycznych wnisokow co Pan. PS. co do filmu to muszę sie przyczepic i nadal uwazam, ze laczenie poradnika z opowiadaniem o wyjciach w teren to nie jest dobry pomysł ale to tylko moja opinia :) PSS. Dobry materiał :)
@wysokieiso
@wysokieiso Месяц назад
Powoli zaczynam się z tym zgadzać :p
@bilbilpl
@bilbilpl Месяц назад
Nagrywałem ostatnio s20 pod wodą i śmiga dalej :)
@wysokieiso
@wysokieiso Месяц назад
Kumpel IP 15 też nagrywa ;p Zaczyna mi się to podobać nawet :D Pozdrawiam!
@piotrekgmn301
@piotrekgmn301 2 месяца назад
Odcinek spokojnie można zacząć oglądać od 13 minuty. Albo zmieniłbym tytuł na przygody z wypadu tylko że wtedy klikbajtu ni bedzie. Ojoj
@wysokieiso
@wysokieiso 2 месяца назад
Zawsze w takiej formie wypuszczam odcinki. Ten wyjątkowo zaleciał dalej niż inne ;p
@piotrekgmn301
@piotrekgmn301 2 месяца назад
@@wysokieiso Jak kto lubi, poztym reszta spoko. ;)
@adamur2
@adamur2 Месяц назад
Fotografowałem na auto ISO i sporadycznie mi się to zdarza.... raczej bardzo rzadko ostatnio (kwestia rodzaju zdjęć). Niestety auto ISO to automatyka ekspozycji. Czyli zdanie się na to jak czujniki i algorytmy zinterpretują, co jest tematem, co jest tłem. Jeśli tło "szaleje", przy różnych kadrach potrafi być ciemniejsze lub jaśniejsze od obiektu, to taka ekspozycja będzie wymagała cierpliwej obróbki, z jakąś stratą na jakości. Wspomniałeś, aby kontrolować histogram. Nie zrozumiałem czy w celu wyłapania, że jest już ISO 100 i nadal prześwietla (zmieniamy czas), czy dla poprawiania konkretnej sceny kompensacją. Moim zdaniem w każdym przypadku wygodniejszy jest pełny manual. W wizjerze jest podgląd drabinki. Rzut oka na drabinkę, czy "coś złego się nie dzieje" z ekspozycją (np. niespodziewany wschód słońca). Jak się coś drastycznie zmieniło, wykonuję jedno i drugie zdjęcie testowe i histogramem perfekcyjnie jestem w stanie ustawić nowe ISO. Przydaje się histogram na powiększonym kadrze, aby wykres histogramu wynikał z fragmentu kadru z obiektem (albo twarzą obiektu - nie wiem co jest twarzą u ptaków, może oko). Kiedy więc auto ISO? W jakichś dynamicznych reportażach, kiedy robimy zdjęcia raz w cieniu, raz w słońcu, raz pod lampą, raz pod światło, a akcja dzieje się szybko i nie mamy czasu na kontrolowanie histogramu. No i z jakichś powodów nie użyjemy lampy (np. jesteśmy w kościele, teatrze). Podsumowując, moim skromnym zdaniem wszystko się przydaje, ale dla większości przypadków czysty manual jest najlepszy. Pozdrawiam.
@wysokieiso
@wysokieiso Месяц назад
Jasne, że czysty manual wygra, ale to mega upraszcza pracę wterenie kiedy praktycznie można zpaomnieć, że iso istnieje :) Dzięki za wnikliwość i pozdrawiam!
@rafalpilc7214
@rafalpilc7214 2 месяца назад
Podziwiam za poświęcenie, bo ja mam w nosie zdjęcia dla takiego ryzyka, aby w woderach z sprzętem wartym tyle pieniędzy do wody wchodzić. Odnośnie ustawień aparatu, to uważam osobiście, że lepszym rozwiązaniem jest robić zdjęcia w takich warunkach w trybie proselekcji przysłony, jeżeli chcesz korzystać cały czas na pełnym otwarciu. Nie znam Sony, bo mam Nikony i w Nikonie wystarczy włączyć tryb A ISO automatyczne z ograniczeniem np od 100 do 6400 oraz ograniczeniem najdłuższej migawki do 1/600 przy zumie 600 mm i włączonej i sprawnej stabilizacji a wtedy ryzyko przy wolno poruszających się ptaszkach z poruszeniem nie wielkie no a w locie to wiadomo wtedy ograniczyć najdłuższą migawkę do 1/3000. Na Twoich zdjęciach rzuca się w oczy wysokie ISO, ale nie znam warunków w jakich było zdjęcie zrobione, wiec nie wiem, czy było wysokie ISO uzasadnione. Ważne, że sam jesteś zadowolony, a na opinie nasze patrz z przymrużeniem oka :)
@wysokieiso
@wysokieiso Месяц назад
Tak, tryby preselekcji są fajne, ale w Sony też mają swoje minusy ;) zapomniałem trochę o nich wspomnieć ;)
@ukaszp7101
@ukaszp7101 2 месяца назад
To o czym mówisz to upośledzona funkcja priorytetu przysłony :-)
@wysokieiso
@wysokieiso Месяц назад
Trochę tak, a trochę nie :p ja bym powiedział, że bardziej rozwinięta preselekcja przysłony ;) albo po prostu manual z auto iso ;)
@zielok77
@zielok77 Месяц назад
Korzystasz z cichej migawki ?
@wysokieiso
@wysokieiso Месяц назад
Tak ;) Ale do obiektów w ruchu używam mechanicznej bo rolling shutter nie do ogarnięcia w mojej puszce.
@michap.7909
@michap.7909 Месяц назад
Jeśli pójdzie się do właściciela stawów i zapyta co mogę dla pana zrobić to i właściciel będzie wyrozumiały. Może album dla takiego człowieka ? Pamiętam czasy aparatu Smena 8M
@wysokieiso
@wysokieiso Месяц назад
Tia.. można pytać. Tylko na odpowiedź często czeka się dłuuugo, a osobiście iść do miejsca oddalonego o 100km i pytać o zgodę też ciężko bo nawet nie wiadomo kogo szukać.
Далее
Yeni Özbək Mahnisi Yoxsa Vefali Reqsi? 😍
00:36
Просмотров 2,3 млн
Who has won ?? 😀 #shortvideo #lizzyisaeva
00:24
Просмотров 2,1 млн
Fotografia Używaj tego Trybu do 95% zdjęć
22:56
Просмотров 100 тыс.
Jak robić ostre zdjęcia za każdym razem?
26:06
Просмотров 9 тыс.
Przestań robić kiepskie zdjęcia
18:58
Просмотров 23 тыс.
Yeni Özbək Mahnisi Yoxsa Vefali Reqsi? 😍
00:36
Просмотров 2,3 млн