Тёмный

Zaujímavý nápad ako zdvojnásobiť rozsah korekčného predzosilňovača. Bude to fungovať? 

TO220
Подписаться 16 тыс.
Просмотров 8 тыс.
50% 1

Potrebujete korekčný predzosilňovač k mikrofónu, tento modul sa dá jednoducho upraviť.

Наука

Опубликовано:

 

14 дек 2023

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 34   
@baronnolo7467
@baronnolo7467 5 месяцев назад
vole, zaujima!
@jozefnovak7750
@jozefnovak7750 6 месяцев назад
Skvelé! Ďakujem!
@Edisson.
@Edisson. 6 месяцев назад
Ahoj TO220, tak mne to třeba zajímá, bo mne zajímá vše co souvisí s audiem. V dobách mého nezřízeného mládí jsem na diskotékách používal dva mikrofony podle toho v jakém prostředí to bylo Shure SM58 a nebo Solton SM - 2000 oba mají dynamickou vložku a kardioidní směrovou charakteristiku, ten Solton je v podstatě kopie 58čky. Ještě můžeš experimentovat s fázovým posunem a poslouchat tak sám sebe aniž bys vazbil, tak si nejlépe ověříš jak mikrofon maká vzhledem k nastavení korekcí a zesílení. Například ve starém EDENU jsem se mohl postavit s mikrofonem před bednu a ...... ticho, žádné vazbení. Pěkný obraz a hezký zvuk přeje 🙂 Tom
@to220
@to220 6 месяцев назад
Ahoj, rozhodne mám v pláne použiť v zapojení zosilňovač na slúchadlá, aby som si to mohol nastaviť podľa mojich preferencií a na priebežnú kontrolu rozhodne VU meter, aby človek videl či mu to nerevé.
@Edisson.
@Edisson. 6 месяцев назад
@@to220 Je mi to jasné, ale bacha na jednu věc, kvalitní VU metr ukazující v DB musí mít logaritmicky pracující zesilovač, pokud ne je to jenom ukazovátko.
@to220
@to220 6 месяцев назад
Tak dúfam že naozaj tam nemusí byť logaritmický zosilňovač, (kto by niečo také vymýšľal, rozhodne sa mi nechce takýto zosilňovač navrhovať). Predpokladám že budú stačiť komparátory ktoré to budú vyhodnocovať logaritmicky.
@Edisson.
@Edisson. 6 месяцев назад
@@to220 Jo to by mělo stačit, já kdysi to zapojení obšlehl z profi zesilovače. Na testování audia mám VU metr který lze přepnouut z lineárního do logaritmického zobrazení (Led s pamětí špiček) a je to neskutečný rozdíl.
@NikiBretschneider
@NikiBretschneider 6 месяцев назад
No, ono existuje i velice jednoduché řešení. Pokud jde o to dostat ten signál do PC (případně telefonu, protože ten vstup je elektricky stejný), pak zvukové karty v sobě běžně mají mikrofonní předzesilovač, čili proč ho nepoužít. Jasně, on je na elektretový mikrofon, kdežto my máme dynamiku. Jenže. Elektretová vložka má v sobě integrovaný FET (ono to ani jinak udělat nejde, bo elektret sám je choulostivý), čili na mikrofoním vstupu zvukovky je nějaké DC napětí, přesněji řečeno, uvnitř je konstantní zdroj proudu a současně se tam snímá střídavý signál. My máme dynamický mikrofon, čili co je nejsnadnější řešení? Přidat k dynamickému mikrofonu jeden tranzistor. Z dynamické vložky jedno vedení na emitor a zem zvukovky. Druhé vedení přes 1μF do báze tranzistoru. Živý ze zvukovky na kolektor a odtud přes 2M2Ω do báze tranzistoru (předpětí). Když se coby tranzistor vezme MMBT3904 (nejobyčejnější v SMD, prostě co dům dal), vejde se to na malém kousku bastltisku přímo do XLR, které se zapojuje do mikrofonu. Dá se to pochopitelně udělat i vzdušnou montáží s THT, ale je s tím víc práce a je to už celkem velké, takže se tomu do toho XLR moc nechce. Natlačit to do XLR má ještě jednu výhodu. Jednak se nemusí řešit krabička, druhák ty XLR jsou dělané tak, aby fungovalo stínění, takže stíněné je to opravdu dobře. Korekce řeším softwarově, i s blbou 16bitovou zvukovkou je tam dostatečný dynamický rozsah aby to takto šlo. Používám to takhle roky a nebyl s tím nikdy problém, jen asi před 10 lety se trochu změnila konstrukce zvukovek, začali používat ⅛" TRS, přičemž ze špičky odebírají signál a na kruh vedou výstup toho proudového zdroje, takže se tyto dva musí spojit. U videa jsem to nikdy nepoužila, moje kamera má vstupy na XLR, takže tam není co řešit. Mimochodem, kdybych se už pouštěla do něčeho složitějšího, pak asi okopíruji vstup z nějakého mixáku. Docela zajímavě to mají řešené malé Behringery (schema se najde na elektrotanya). Je tam takové docela zajímavé zapojení s potenciometrem s uzeměným běžcem, kdy jedna strana se používá v pasivní vstupní děličce a druhou se tahá dělič ve zpětné vazbě operáku. Tímto se získává šílený regulační rozsah, což ty mixáky mají běžně, protože se tam počítá na jedné straně s nízkými jednotkami mV z dynamických mikrofonů, na druhé straně vyšší stovky mV až jednotky V z různých DI-boxů, přehrávačů a podobných věcí. Ostatně i parametrické korekce jsou tam řešeny celkem zajímavě. Citlivý mikrofon by k sobě chtěl ještě gate, protože jinak to posbírá nádechy a různé ruchy, nicméně v tomto případě bych to opět řešila softwarově. Ono to totiž má výhodu v tom, že na záznamu vidí gate před událost a tudíž může reagovat v záporném čase, takže nesahá do začátků slov/vět. Tohle z principu nejde udělat jinak než nad záznamem, přičemž ona je to docela dobrá věc.
@to220
@to220 6 месяцев назад
Mne nejde o to dostať zvuk do počítača, ale do mobilu. Rozhodne pre mňa nie je prijateľná myšlienka to nahrávať zároveň na počítač aj na mobil a následne to synchronizovať. Pri nahrávaní na tento konkrétny mobil má prekvapilo že to dokáže odstrániť šum a nemusím to riešiť v počítači. Ale rozhodne v budúcnosti dám nejaký zosilňovač do mikrofónu, lebo to produkuje neskutočných šum, či už ten mikrofón, alebo kábel, alebo neviem čo, ale je to neskutočné zašumené. Síce mobil to dokáže odstrániť, ale skresľuje to hlas, takže nevyhnem sa predzosilňovaču v mikrofóne.
@jendak7921
@jendak7921 6 месяцев назад
Nějaké experimenty jsem prováděl s mikrofony TESLA AMD 200 a 210 které mám ve sbírce některé s originálním pouzdrem, krabicí a návodem v době kdy jsem to používal zejména pro skype, Voip a nahrávání zvuku. Fungovaly dobře s kazeťákem AIWA nebo zvukovkou v ISA slotu ale v novém PC ne nakonec to nějak fungovalo s usb zvukovkou. Dobrý zvuk jsem měl s mikrofonem ze sluchátek Tesla ARF 2xx nevim přesné číslo byli z komunikačního boxu z nostalgie bych ty AMD zas někdy rád vyzkoušel ale nevim jaký nejvhodnější předzesilovač koupit.
@MultiClovek
@MultiClovek 6 месяцев назад
podla mna bol najlepsie zvuk s jednym prechodom po pridani basov a vysok na 100%. Pri dvoch prechodoch to uz bolo nejak zahnusene.
@to220
@to220 6 месяцев назад
Je to možné že pri druhom prechode bol signál hnusný, lebo už to bolo veľmi prebudené (signál bol veľmi silný). Spravil som tam nejaké úpravy a Dúfam že to nebude takto prebudené. Ešte vydám jedno video, aby som mal úplne jasno.
@lukasstrelec604
@lukasstrelec604 6 месяцев назад
Dobry den Mam doma auticko na ovladanie,ale castokrat si jazdi ako chce a neda sa ovladat.robi to iba niekedy. Je mi ho luto vyhodit,bolo dost drahe.Neviete,kde by mohla byt chyba??dakujem
@to220
@to220 6 месяцев назад
ťažko povedať, pokiaľ to človek nerozoberie tak nič nezistí. Pokojne to môže byť len studenák, zlý joystick, alebo ak je to bezdrôtové ovládanie tak problém môže byť aj tam.
@StefanKluka
@StefanKluka 6 месяцев назад
Čo som robil pokusy s mikrofónom, tak najlepšie výsledky som dosiahol, keď som mal predzosilovač priamo pri mikrofóne a celé to bolo odtienené pocínovaným plechom, tým som dosiahol najväčší odstup rušívých signálov od potrebného zvuku. Ďalej som to upravoval cez dvojpásmový analogový equalizér(basy, výšky). Zvuk bol neskutočne čistý a prirodzený. A ozveny som potlačoval tým, že mikrofón nemal veľké zosilnenie, takže sa muselo do neho hovoriť dosť blízko. Ešte som na tom mal automatickú reguláciu hlasitosti. Len si pamätám, že sa tam používalo napätie na kondenzatory, ale schému si už nevybavujem.
@to220
@to220 6 месяцев назад
Pravdepodobne v budúcnosti sa nevyhnem tomu že do mikrofónu zabudujem predzosilňovač, ale momentálne sa mi to docela dobre podarilo rozchodiť, takže budem to testovať a zatiaľ to stačí.
@StefanKluka
@StefanKluka 6 месяцев назад
Nie je nad dobrú kvalitnú zvukovú kartu. Odkedy mám parametrický equalizér, tak so zvukom si môžem robiť čo chcem. Dnešnej dobe je lepšie upravovať digitalne dáta, ako analógový signál. Alebo si vyrob uhlíkový mikrofón 😂. Ja som raz vyrobil hliníkový mikrofón a pracoval celkom dobre. Ale dajme tomu, že chceš profesionálny zvuk z mikrofónu. To sa nedá dosiahnuť bez poriadne kvalitnej audio techniky. V tom tvojom novom mikrofóne som počul väčšie skreslenie, ako má mikrofón na telefóne a dokonca rozsah zvuku bol malý, chýbali tam výšky. Zvuk znel ako keby bol mikrofón položený v hrnci. Ale nie že by mi to vadilo. Predsa nejde o spev, ale o hovorené slovo. Zakiaľ nemáš zo zvuku virtualnu 7.1, tak to nemá cenu preháňať. Najnovšie na zvuk používam umelú inteligenciu. Konečne z dvoch reproduktorov vytvára priestorový zvuk. Do zvuku sa dá nasypať viac penazí, ako do tvojho solára a vo výsledku človek nemusí byť spokojný. Našťastie to nie je môj prípad, nemusím mať najkvalitnejšie audio na svete.
@to220
@to220 6 месяцев назад
Bohužiaľ program ktorý používam na editovanie videa nedokáže upravovať zvuk. Dokáže tam zaradiť kompresiu, vyrovnať hlasitosť a potlačiť šum, ale rozhodne nedokáže urobiť korekciu hlasu.
@NikiBretschneider
@NikiBretschneider 6 месяцев назад
Ono upravovat to výpočtem má ještě jednu výhodu - nemusí se to řešit když to člověk nahrává, stačí to řešit v postprocesu. Člověk pak slyší sám sebe a udělá to tak, jak se mu to líbí. Když člověk poslouchá sám sebe přes sluchátka a snaží se při tom něco nastavovat, je to cesta do pekel, protože kostní vedení zvuku v rámci hlavy. To, co člověk slyší, je součet toho, co příjde kostním vedením a toho, co příjde ze sluchátek, kdežto nastavit se to snaží tak, aby bylo v pořádku to, co jde ze sluchátek. V tomto je bohužel obrovský rozdíl. Pokud to člověk neslyší ze záznamu, tak neví jaké to bylo. Dnes se dá nahrávat s takovým dynamickým rozsahem, že se toto dá udělat až po záznamu a tím se to celé výrazně zjednodušuje. BTW zvuk se u filmu upravoval vždy separátně od obrazu, protože to ani jinak nešlo (zvuk na pásce/DAT, obraz na filmu), dnes už i profesionální digitální kamery většinou umí nahrávat zvuk (většinou tedy jen pro potřebu synchronizace, nicméně), ale metoda odděleného zpracování se dá použít pořád a je to nezávislé na střihovém programu. Vezmu natočená multiplexovaná data, vyberu z nich zvuk, udělám na něm úpravy, složím to zpět a vrazím to do střihového programu. Nebo to udělám s výstupem, to je v podstatě jedno (pokud střihovým programem nesahám do zvuku). Pokud kamera nenahrává odděleně zvuk (což lepší kamery dělají), pak výstupní multiplex zase většinou jde rozložit ffmpegem (který mimochodem sám obsahuje základní filtry na audio, ale tady bych spíš měla strach z kodeků), takže v momentě, kdy to člověk jednou odladí, se to dá naskriptovat. Složit dohromady to jde tímtéž.
@StefanKluka
@StefanKluka 6 месяцев назад
Ja som upravoval zvuk vo windowse aj tak, že samotný zvukový výstup som znovu upravený nahrával a nešlo o DA a AD metódu, ale samotné digitálne dáta som v programu interne upravoval v reálnom čase. Ale človek musí mať adekvátnu zvukovú kartu s vlastným procesorom zvuku, aby to všetko stíhalo prepočitávať v reálnom čase. Napríklad taká zvuková karta G5 je na toto parádna, nepotrebuje žiadny pocítač. Samozrejme na vytváranie zvukového profilu sa programuje cez počítač. Umožňuje uložiť 3 zvukové profily a potom pracuje samostatne bez pc, čo je pre mňa viac než dostatočné.
@cameronbuckwilliams6511
@cameronbuckwilliams6511 6 месяцев назад
Vy máte korekční předzesilovač kam se má pouštět linkový výstup a chcete to používat na mikrofon? Víte že korekční předzesilovač pro mikrofon musí mít taky nějakou kmitočtovou charakteristiku? Takže s korekčním předzesilovačem musíte pracovat tak, jako kdyby tam vůbec nebyl, ten tam není kvůli zesílení, ale kvůli korekcím, které můžete nastavovat těmi potenciometry jako ekvalizér, takže jako kdyby tam byl jen koncový zesilovač a pro elektretový mikrofon si postavit zvlášť mikrofonní předzesilovač se dvěma tranzistory a stabilním napájením toho mikrofonu. Vůbec jste nemusel vyhazovat tolik peněz za ten mikrofon a mohl jste si koupit 3 cm kondenzátorovou vložku na AliExpressu a k tomu si postavit předzesilovač s napájením 48V a měl byste z toho studiovou kvalitu.
@to220
@to220 6 месяцев назад
Áno korekčný predzosilňovač nemá dostatočnú citlivosť na tento mikrofón (zdôraznil som to aj vo videu) ale asi si to neuvedomujete že pridal som tam operačný zosilovač. Prvý stupeň korekčného zosilovača sa skladá len z čistého operačného zosilňovača, ktorý nemá vôbec nijako upravenú charakteristiku. Takže aby ste to pochopili. Skladá sa to z dvoch predzosilňovačov ktoré nemajú kmitočkovú charakteristiku, až následne je tam jeden prechod cez korekcie, alebo dvojitý prechod cez korekcie. A samozrejme Ja nemusím využívať ani jeden prechod cez korekcie, môžem sa priamo pripojiť za druhý stupeň predzosilňovača. A Hlavná Pointa toho že som kupoval mikrofón, nie je samotný mikrofón, ale rameno ktoré som ukázal v predchádzajúcom videu. Potrebujem to zavesiť na stenu a prichytiť na to mobil. Teraz mi zavadzal statív.
@robertkovar8710
@robertkovar8710 6 месяцев назад
Tyto preampy tj docela nestesti -navrh dps, odpad soucastky, pajcovane operaky... Odpory ve zpetne vazbe by to chtělo mensi hodnoty, kvuli sumu. Zvuk jak ze sudu :D
@1soumic
@1soumic 6 месяцев назад
Ahoj, jsem vozíčkář který hýbe jen hlavou po úrazu. Abych měl kontakt se světem tak k tomu potřebuji kamerku která snímá pohyb mé hlavy a tím ovládám PC. Jen mě přestala fungovat a tebe jsem chtěl poprosit zda by jsi se pokusil ji opravit. V kamerce je kabel, který jde do USB v PC. Když se zatlačí na kabel u té kamerky tak funguje. Kabelem to není ten se kupoval nový. Zda tam je někde studený spoj nebo či co. Níže máš link oč jde. Děkuji Lukáš www.youtube.com/…apy
@to220
@to220 6 месяцев назад
Ahoj musím sa priznať že nerád opravujem takéto miniatúrne veci, lebo nemám na to dostatočnú trpezlivosť. Ja radšej navrhujem úplne nové veci, ako opravujem pokazené. Ale sú borci čo to veľmi radi opravia a Skôr by som ti odporúčal sa obrátiť na nich. www.youtube.com/@pauls.electronics/videos
@user-hj3cl6ft7y
@user-hj3cl6ft7y 6 месяцев назад
TO220 lze tě nějak kontaktovat ? Chtěl bych ti poslat nějaký donate . Frekvenční měnič s vadným koncovým stupněm
@michalmazgal
@michalmazgal 6 месяцев назад
Koupil bych za pár eur kvalitní převodník mikrofon bluetooth a zvuk upravil až při střihu... => Převodník s vysokou vzorkovací frekvencí, tedy s vyšší verzí bluetooth, by mohl být připojen bezdrátově!
@Thales_WH
@Thales_WH 6 месяцев назад
To ti nevyřeší problém, který je už na vstupu. Nejprve je třeba mít slušný mikrofon, signál správně zpracovat a teprve pak ho můžeš někam posílat.
@michalmazgal
@michalmazgal 6 месяцев назад
Ten zvuk nebyl dobrý.
@to220
@to220 6 месяцев назад
Zvuk som nastavoval len na slepo, respektíve na hlucho. Nemal som spätnú väzbu, nepočul som že čo nastavujem. Aby som bol schopný to dobre nastaviť, tak sa musím jednoducho počuť cez slúchadlá, čo v budúcnosti samozrejme budem riešiť.
@danodin7090
@danodin7090 6 месяцев назад
Jak psal michalmazgal, taky si myslím, že ten zvuk je špatný, vypadá to na nekvalitní mikrofon, zvuk je takový chraplavý. @@to220
@to220
@to220 6 месяцев назад
Áno ten mikrofón je dosť nekvalitný, ale ten chrapľavý zvuk som spôsobil tým že som to prebudil.
@Thales_WH
@Thales_WH 6 месяцев назад
@@to220 To přebuzení tam sice bylo, ale to nám došlo. Jenže ten zvuk je nekvalitní i bez toho. Jen zatím z toho, co jsem viděl, nedokážu určit jestli je to jen problém elektroniky nebo i toho mikrofonu. Začal bych tím, že bych si udělal samostatný předzesilovač s diferenčním vstupem z kvalitních součástek se zaručeným původem, čímž bych eliminoval problém na straně elektroniky a teprve pak zkoumal jestli je ten mikrofon k něčemu. Ono občas i levné mikrofony nemusí být špatné, ale někdy, když to člověk rozebere, tak se chytá za hlavu čím ten člověk, co to dělal, vůbec přemýšlel. Zkus se mrknout dovnitř mikrofonu, někdy je ten problém čistě mechanického rázu.
@to220
@to220 6 месяцев назад
Pri tomto mikrofóne veľmi záleží na tom ako je to otočené. Nakoniec som zistil že stačí to správne otočiť a ten mikrofón nechytá odraz od stien. Samozrejme zvuk sa dá ešte zlepšiť keď sa použije tlmiaci materiál na stenu (keďže ten mikrofón je relatívne blízko steny a tým pádom chytá odrazy, ktoré spôsobujú práve ten dutý zvuk). A čo sa týka predzosilovača, tak v skutočnosti ja to môžem napojiť ešte pred korekcie a zistiť že aký to má skutočný zvuk.
Далее
Ozoda - JAVOHIR ( Official Music Video )
06:37
Просмотров 873 тыс.
What’s an OSCILLOSCOPE?
11:49
Просмотров 1,5 млн
High precision speed reducer using rope
20:19
Просмотров 1,1 млн
Refining Rhodium
17:54
Просмотров 616 тыс.
Ako vyzerá moderné dátové centrum
15:33
Просмотров 2 тыс.
WWDC 2024 - June 10 | Apple
1:43:37
Просмотров 10 млн
keren sih #iphone #apple
0:16
Просмотров 1,6 млн
AI от Apple - ОБЪЯСНЯЕМ
24:19
Просмотров 114 тыс.