Тёмный

Zuzana Kostićová: Koncept "energie" mezi vědou a spiritualitou ilustrovaný na díle Carlose Castanedy 

Sluňákov - centrum ekologických aktivit
Подписаться 1,4 тыс.
Просмотров 1,1 тыс.
50% 1

Záznam besedy Ekologických dnů Olomouc (14-16. 4.2023). www.slunakov.cz
Tradice a transformace náboženských idejí.
Co se stane, když vzplane starý duchovní koncept a jako fénix se přerodí do nové podoby? A jak se naopak koncept nový odívá do hávu tradice a velebného civilizačního stáří? Velká náboženská proměna, jíž prochází současný globální Západ, je svědkem obou pohybů, které se proplétají a vzájemně doplňují. Jedním z významných příkladů tohoto procesu je koncept (spirituální) energie, který stojí jednou nohou v současné vědě a druhou v hájemství filosofie a tradic západního esoterismu. Ukážeme si, jak se obojí kombinuje do zásadní spirituální ideje, která svědčí jak o tom, jak hluboce moderní věda ovlivnila náš duchovní život, tak o tom, jak obrovskou roli stále hrají staré duchovní koncepty a tradice. Průvodcem, hlavním motivem a následováníhodným i odstrašujícím příkladem nám v tom bude životní cesta a učení Carlose Castanedy.
Zuzana Kostićová je religionistka, kdysi začínala jako odbornice na předkolumbovská náboženství mexických indiánů, během mileniální vlny související s rokem 2012 se však začala živě zajímat o současnou alternativní spiritualitu. V posledních deseti letech se intenzivně věnuje právě jí, a to se zvláštním ohledem na průniky s indiánskými motivy. Je autorkou několika knih, např. "2012: Mayský kalendář, transformace vědomí, dva světy a rovnováha" nebo "Náboženství Mayů". Působí na katedře religionistiky Husitské teologické fakulty, kde vede zvláště kurzy zaměřené na postmoderní spiritualitu a náboženství v popkultuře a v médiích. Rozsáhle se věnuje také popularizaci religionistiky.

Опубликовано:

 

25 апр 2023

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 4   
@dagmart7192
@dagmart7192 Год назад
Děkuji za skvělou přednášku,jak tématem,tak rozsahem zpracování
@user-es9iu4lc9j
@user-es9iu4lc9j Год назад
Pekna prednaska, diky Zuzi Kosticova.
@kapresovsk
@kapresovsk Год назад
chce to odvahu hovorit o takej teme, ako je castaneda. myslim, ze v tejto prednaske to pani Kosticova zvladla velmi dostojne.
@kapresovsk
@kapresovsk Год назад
fascinuje ma, ze si aj akademici a povedzme filozofi a mystici este stale nevedia rady s pojmom energia, nevedia si rady s integraciou subjektivnych zazitkov s objektivnou vedou. jedna vec, ktoru si tu treba uvedomovat na kazdom kroku je, ze ak sa pokusime reportovat o nejakych subjektivnych zazitkoch (napriklad: mal som mysticky zazitok a videl som toky energie) nutne narazame na problem nedostatocneho pokrytia subjektivnych fenomenov nejakym spolocnym jazykom. cize, ak skeptik, povedzme fyzik odmietne s opovrhnutim spravu o mystickom zazitku "energie", tak v prvom rade sa nechal napriek svojej fundovanosti chytit do pasce, ktoru, ako majster logiky mal sam predpokladat. myslim, ze uspesna integracia mysticizmu a objektivnej vedy by mala vychadzat z nejakej teorie o ucele ludskeho vedomia, aku ma vlastne ulohu. nadhodil by som teoriu, ze ucelom vedomia je lepsi menezment zivotnych zdrojov organizmu a vsetkych evolucne starsich fyziologickych systemov, ktore su do velkej miery autonomne a uspesne v tom co robia a to vsetko za ucelom zvysenia sance na prezitie (jedinca a druhu). z toho by som opatrne urobil zaver, ze akykolvek mysticky zazitok je skor introspektivny nahlad do stavu "systemov, ktore mame nastarosti". a kedze je zrejme (aspon teda niektorym ludom to zrejme bude), ze organizmus je masina, ktorej ulohou je spravat sa ucelne v objektivnom svete, tak nutne vsetky jeho subsystemy musia respektovat objektivne zakony a v ich logike sa bude stale nejako zrkadlit objektivna "pravda". ale len sprostredkovane, okrem ineho preto, lebo pre uspesne plnenie ulohy v realnom svete je vacsinou postacujuci nejaky silne zjednoduseny model reality. a tou energiou, ktoru je mozne subjektivne zazit, bude skor tiche vrcanie strojovne ... ktora samozrejme bezi na nejaku formu fyzikalnej energie, ale celkom urcite ten vnem je sprostredkovany najmenej z druhej ruky. a tym najvacsim filozofickym vitazstvom bude pochopenie, ze mechanisticky alebo inziniersky pristup k vysvetlovaniu zivota vobec nedehonestuje hlbku a vyznam mystickych zazitkov a ludskeho osudu. naopak, umoznuje integraciu nahromadenej ludskej mudrosti, umoznuje rozumne a uzitocne uvahy o ludskom zivote.
Далее
Alternativní spiritualita: (ne)institucionalizovaná?
1:01:35