Vareniu sa venujem od svojich 18 rokov a toto je môj kuchársky blog. Zoberiem vás na trhy či k pestovateľom, prinesiem vám recepty využívajúce sezónne suroviny a pokúsim sa zvýšiť vašu istotu a sebavedomie v kuchyni :-)
Ďakujem za výborný recept.Lepší nie je.Vždy som mala pred ťahanou štrúdlou rešpekt,ale táto stojí za to .Skúsila som super.Dobre znázornené a ľahko to ide.👌👏👏👏
Paní Gábinko , jste velmi šikovná dáma.Máte ten nejlepší recept ,který jsem našla 👍👍👍👍 Krásně vysvětlený recept super 👍 🏆🏆Lýdia Prag Čech Republik 🇨🇿 Přeložit do jazyka angličtina.
Ja by som sa chcela opýtať na kvasok ako ho potom udržiavať napr.spravíme si ten rozkvas a po 12hodinach si odoberieme za lyžicu a dáme do chladničky .Keď budem piecť dajme tomu o 10 dni stačí ho potom prikŕmit len deň predtým a potom si zase z toho rozkvasu odložiť ?
Dobrý deň, Nikoleta. Ďakujeme za otázku. Kvások zvykneme prikrmovať zhruba raz za 5 - 7 dni a tým ho udržiavať pri živote. 10 dni môže byť pre kvások príliš dlho... Veľa zdaru!
Chcela by som sa spýtať prečo sa mi chlebík v rúre po stlmení teploty nafúkol praskol z boku a vytieklo z neho cesto. Mala som ho nechať dlhšie kysnulť v ošatke? Alebo to má niečo spoločné s poklesom teploty?
Dobrý deň prajem, pani Sima. Ďakujem za otázku. Možností je viacero: 1. Cesto je príliš mokré alebo príliš suché . 2. Tvarovanie cesta - tvarujte tak, aby pod kôrou nevznikali vzduchové bubliny. 3. Spoj ma byť tesný a má byť skrytý naspodu chleba. 4. Chlieb je prekysnutý. 5. Používajte pri pečení paru a rúru neotvárajte. 6. Pred pečením chlieb dostatočne zvrchu narežte, do hĺbky asi 0,5 - 1 cm. Držím palce!
kvasok mam zo suseneho, oziveny, a z raznej chlebovej muky, rozkvas vyzeral dobre, cesto ale strasne lepive, musel som pridat muku a je velmi hutne, neviem, kde je chyba
Dobrý den, co s tím, když mi rozkvas vůbec nenaběhl? Co můžu dělat? Dát tam droždí? Nevím v čem dělám chybu : kvásek tu krmín dvakrát denně už měsíc, odebírám ...a prostě nic... nevím co dělám za chybu...
Ďakujeme za otázku. Jasným znakom dobrého kvásku je jeho aktivita, " živosť ". Tá sa prejavuje napr. bublinami a jemným kyslím zápachom. Ak kvások takto reaguje na "prikŕmenie", a to v priebehu pár hodín, mal by byť pripravený na zarobenie rozkvasu. Nakŕmte teda svoj kvások na rozkvas, počkajte pár hodín pokiaľ zásadne nezväčší svoj objem a potom časť z neho použite na vypracovanie cesta. Pri dodržaní správnych podmienok, napr. teploty prostredia, by cesto malo za niekoľko hodín (až cez noc) správne nakysnúť. Pri mladom kvásku môže byť proces kysnutia pomalší, pri vyzretom rýchlejší. Ak teda kvások žije a je aktívny, skúste rozkvasu alebo cestu dopriať viac času, ideálne pri izbovej teplote. Keby niečo, píšte. Držíme palce!
@@lubosovakuchyna2895 ale co znamená dát mu více času? Já mu dala 24 hodin a nic a tak jsem to nevydržela a prdla jsem tam droždí, protože je mi líto to celé ted vyhodit no.... kvásek někdy bublinkuje více někdy méně (už ho krmín více jak měsíc 2x denně no : tak jsem si říkala, že už by snad moh bejt ready na chleba a ouha no... samozřejmě pri izbovej teplotě : mám ho na linec normálně...
Skúste ešte, ak ste ešte neskúsili, napr.: - použiť aspoň polovicu múky vo forme hladkej bielej pšeničnej či špaldovej - biele múky s vyšším obsahom lepku môžu mať lepšiu reakciu na kvások, obzvlášť napr. na lievito madre (teda kvások z bielej polohrubej múky), - dobrý a silný kvások bude po prikŕmení "bublať" už za 1 - 2 hodiny, to je dobrým znakom, - použite do cesta vlažnú vodu a držte cesto alebo rozvkas na teplom mieste, - použite väčšie množstvo rozkvasu do cesta, teda napr. 200g rozkvasu na 700g chlieb, - zásadná je VIDITEĽNÁ aktivita kvásku a rozkvasu, bez jasných bubliniek a aspoň dvojnásobného objemu rozkvasu alebo kvásku po nakŕmení ani nepokračujte ďalej.
Kvaskujem krátko, pokusy otrasné, ale chlebík zjeme 🤣 ani raz nebol tak pekne vymieseny a ani sa s ním nikdy tak dobre nerobilo 🙈 aké skúšam aj keď sú to nepodarky... Vaše videá mi dosť pomohli. Chcem sa opýtať zamienanie múky v receptoch za akýkoľvek druh je možné??? Ak idem robiť chlebík alebo lievance a nepáči sa mi použitá múka v recepte...☺️
Dobrý deň, Lucia! Sme radi, že videá pomáhajú. Úplne a akékoľvek zmieňanie múk nie je možné alebo jednoducho realizovateľné. Múky majú rôzne vlastnosti. V pohode však môžete zamieňať biele hladké múky (napr. špaldovú, pšeničnú alebo manitobu), biele polohrubé múky alebo aj hladké a polohrubé celozrnné múky navzájom. Pri špecifických druhoch múky to nebude také jednoduché, napr. pri pohánkovej, pšenovej, ražnej,... Odporúčam sa vtedy držať receptov zo základných alebo Vami obľúbených typoch múk. Držíme palce!
Super ..jeto dobry napad ukaška ako robite je 👍👍👍👍sledujemevas z Belgicka..pravé smevas lajkovali a.... ODEBRALI...ajmi tu varime na ...SLAVKA COOK...budeme radi gdiš pozrete nanas a budete našim ..ODEBERATELUM...dakujeme.tesimese nadalši recepti
Ke kvásku mne přivedla známá, pak bylo to pak bylo ono a já od toho upustil. Sledoval jsem Vaše videa a dodalo mi to tolik odvahy, že už úspěšně peču chlebíky i sladké! Vaši knihu jsem si objednal a jsem velice zvědav na to, co se v ní všechno dozvím! Děkuji!
Dobrý deň! Ďakujeme za otázku. Na nadýchané a ľahké rožky používame kvások z bielej polohrubej múky (lievito madre), na výživnejšie a plnohodnotnejšie rožky používame ražný kvások s prímesou špaldovej múky. Majte sa!
Poznam pani osobne,nechceli by ste to robit,je to otrocka praca,potom sa mak este ,,perie" ,susi .Mak takymto sposobom zberany a spracovany je prvotriednej kvality,pani ho dodava aj do kuchyne prezidentke republiky,pouziva sa na pripravu makovych jedal pre vsetky statnicke navstevy vratane papeza a anglickej kralovnej.Klobuk dolu,nezavidim jej jediny cent.
Dobry den, mozete mi poradit ci mozem spaldovu muku nahradit psenicnou? A ak ano v akom pomere pouzit hladku a celozrnnu psenicnu muku? Zijem v zahranici a mam problem zohnat spaldovu muku.. Dakujem za odpoved. Pekny den prajem!
Dobrý deň, chcem sa spýtať, prečo je vo videu cesto úplne biele? Podľa receptu by tam mala ísť špaldová múka celozrnná a z tejto múky som mala cesto tmavé. Ďakujem
Dobrý deň! Ďakujeme za otázku. V ceste bola použitá biela aj celozrnná jemná hladká špaldová múka, vďaka ktorým má bledohnedú farbu, nie však tmavú. Veľmi záleží od výrobcu a mletia, obzvlášť ak nepoužívate aj bielu múku. Vtedy môže byť cesto podstatne tmavšie. Majte sa!