Тёмный
Języki z głową
Języki z głową
Języki z głową
Подписаться
Witaj na moim kanale!
Jeżeli uczysz się jakiegokolwiek języka obcego na jakimkolwiek poziomie, znajdziesz tu wiele praktycznych porad jak uczyć się skuteczniej i przede wszystkim przyjemniej.
Dzieląc się z Tobą moją pasją do języków pomogę Ci zmotywować i zorganizować się tak, aby pracować systematycznie i wydajnie.
Słownictwo + gramatyka to jeszcze nie język. Te aspekty są bardzo ważne i na pewno warto popracować nad nimi, ale są też inne, o których rzadko się mówi, a to właśnie one pomogą Ci przejść na zupełnie inny poziom znajomości języka. A więc... zapomnij o wkuwaniu i przygotuj się na prawdziwą przygodę, która zmieni Twoje życie.
Znajdziesz mnie tu:

facebook.com/megaplan.dorotawerner/

www.megaplan-werner.pl/home

facebook.com/groups/1776049222702182 grupa Dysleksja a języki obce

facebook.com/groups/3048747195348815 grupa Wymowa angielska i amerykańska





Jakiego języka najtrudniej się nauczyć
32:04
3 месяца назад
Czego nie wiesz o B2
15:39
10 месяцев назад
Metoda Callana - czy warto
9:19
Год назад
Jak wybrać lektora na italki?
17:29
2 года назад
Комментарии
@smiesznysimp7878
@smiesznysimp7878 23 дня назад
Dodałbym Chat GPT :)
22 дня назад
O tym był już kiedyś cały odcinek. Ja się zbytnio nie mogę przekonać, ale jedno jest pewne - nie ma już wykrętów, że nie ma z kim gadać, do kogo pisać itp.
@justynajudyta
@justynajudyta 26 дней назад
Wspaniały film! Część narzędzi znałam, ale nie korzystałam z nich, nie wiedzieć czemu. Chyba brakowało mi takiego właśnie pokazania co i jak najlepiej używać - okiem praktyka. Za to dziękuję i pozdrawiam :)
@es863
@es863 Месяц назад
Uwielbiam Twoje nagrania - dziękuję, że dzielisz się swoją olbrzymią wiedzą i pomysłami😊! Na pewno sprawdzę Forvo i Lexilogos (których wcześniej nie znałam). Urban Dictionary - chociaż daleko mi do poziomu zaawansowanego - pewnie będę odwiedzać co jakiś czas, bo tematyka jest o tyle intrygująca co życiowa 😉 Dziękuję, czekam na kolejne Twoje publikacje i z przyjemnością wracam do wcześniejszych.
@dariabartkowiak5545
@dariabartkowiak5545 Месяц назад
Super porady!
@smiesznysimp7878
@smiesznysimp7878 2 месяца назад
Pytanie co jest ważniejsze, stres jeśli ktoś nie lubi grupy czy mobilizacja jeśli ktoś nie ma czasu na naukę poza lekcjami?
2 месяца назад
@@smiesznysimp7878 I właśnie dlatego nie ma jednej odpowiedzi dla wszystkich. Jeśli ten stres jest taki, że w ogóle nie korzystamy, pożytki z mobilizacji się zerują. Jeśli nie lubimy zajęć w grupie, ale możemy się zmusić a za to na stówę nie siądziemy sami, zajęcia w grupie mają sens. Ale to każdy musi sobie wyważyć sam i wyciągać wnioski na bieżąco.
@ognik1197
@ognik1197 2 месяца назад
Świetne rady
@Dominik_K.
@Dominik_K. 2 месяца назад
Uczę sIę całe życie języków, ale nigdy nie brałem takiej metody pod uwagę. Bardzo mnie to zaciekawiło. Pozdrawiam
@urszulazielinska9908
@urszulazielinska9908 2 месяца назад
Dziękuję za ten filmik. Jestem samoukiem. Bardzo mi pomógł, bo właśnie utkwiłam w jakimś miejscu między B1 a B2 i nie wiedziałam jak dalej się uczyć. Rozumiem, że dotychczasowe metody już nie działają i trzeba zmienić taktykę :)
2 месяца назад
@@urszulazielinska9908 trzymam kciuki 😘
@justynajudyta
@justynajudyta 2 месяца назад
Zaśmiałam się w głos jak usłyszałam, że potrafisz przeczytać powieść, ale napisać już nie:) Pozdrawiam Dorotko:)
@alenamaksimova7061
@alenamaksimova7061 3 месяца назад
Rewelacyjny filmik
@justynajudyta
@justynajudyta 3 месяца назад
Metoda 5 minut zmieniła moje życie odkąd ją wprowadziłam. W końcu zaczęłam robić rzeczy, do których nie mogłam się z jakiegoś powodu zmusić, mimo iż oczywiście chciałam je robić. Wiem, dziwnie to brzmi, ale tak to już jest, że sabotujemy własne decyzje wybierając strefę komfortu. Dzięki tej metodzie zaczęłam codziennie ćwiczyć, uczyć się języków, czytać regularnie książki, medytować i wiele innych. Teraz moje 5 minut rozwija się najczęściej do 20 minut, 30, a nawet godziny. Brak czasu nie istnieje. Istnieją tylko inne priorytety.
@justynajudyta
@justynajudyta 3 месяца назад
Iloczas to zło straszne. Mam dokładnie tak samo jak Ty, uczę się niderlandzkiego i po wielu godzinach nauki dziś czasami udaje mi się trafić, czasami nie. Mój ulubiony przykład to HUUR i HUR. Co do różnic w wymowie język potoczny a język oficjalny, to dla mnie włoski bije na głowę. Tutaj dochodzą jeszcze różnice regionalne, które są horrendalne. Osobę z Mediolanu rozumiem świetnie, zaś z Neapolu - no jest trudno, nie powiem. Wymowa ulicy całkowicie się różni od wymowy oficjalnej i mam to szczęście mieć partnera Włocha, który rzadko mówi w oficjalnym włoskim i ja się uczę od niego, a potem jak coś powiem (dokładnie tak jak on), to mnie poprawia: nie mów tak, tak się nie powinno mówić! :D Pozdrawiam:)
@mikaelahyakuya2033
@mikaelahyakuya2033 3 месяца назад
Ja już ze 2 lata uczę się japońskiego i muszę powiedzieć, że jest on naprawdę trudny. Po pierwsze zupełnie odmienne pismo sprawia, że czytam wolno i przy krótkich tekstach jeszcze jest spoko co przy długich aż się odechciewa czytać bo nie przychodzi to tak naturalnie jak używając łacińskich liter. Po drugie szyk zdania jest inny i przez to trzeba zmienić nieco sposób myślenia jak chce się coś powiedzieć, już trochę się przyzwyczaiłem ale dalej mnie zagina jak muszę powiedzieć coś dłuższego. sama nauka znaków nie jest taka trudna bo niektóre po prostu same zostają w głowie i wydają się bardzo naturalne po używaniu ich przez jakiś czas, tu muszę przyznać że są wygodne bo patrząc na nie od razu przychodzi znaczenie, ale i w innych językach to tak działa że np jak czyta się szybko to bardzo oczywiste słowa rozpoznaje się od razu, tylko że w japońskim są one krótkie i łatwiej przeczytać 蝶 jak się zna niż schmetterling, więc tekst jest bardziej zbity i pewnie jakbym był bardziej przyzwyczajony do pisma to wolałbym tą krótszą wersję. Ostatnie co mi przychodzi do głowy to nazwy własne i imiona które mają bardzo trudne do poprawnego odgadnięcia czytania niekiedy np 天使 (tenshi) oznacza anioła ale jako imię te znaki można czytać jako (Amatsuka), albo jak się jest na jakiejś mało znanej wiosce nie wiadomo jak przeczytać nazwę miejsca poprawnie. To moje główne bolączki w starciu z tym językiem ale jakoś idę naprzód.
3 месяца назад
To ostatnie powinni przeczytać ci, którzy narzekają, że angielski jest mało transparentny🙃
@RobertAlexx
@RobertAlexx 3 месяца назад
24 tygodnie razy 24 godziny chyba🙃
@pustygrob5837
@pustygrob5837 3 месяца назад
Może jakby mieć wypreparowane materiały to tyle czasu zajmie nauka. Ale strasznie dużo czasu zajmuje też obróbka materiału, czyli wyszukiwanie słów, tłumaczenie ich, wymyślanie do nich zdań, których to zdań dopiero się uczymy. Oczywiście czas poświęcony na obróbkę materiału nie jest bezowocny, ale jakby mieć niewolnika, który wypisze wszystkie słowa z danej powieści, przetłumaczy je, utworzy przykładowe zdania i da mi wyłącznie fiszki do nauki, to uczyłbym się w mig xd
3 месяца назад
Dokładnie. Dlatego też trzeba doliczyć czas na polowanie na materiały i ogarnianie ich. I w efekcie rzadszy język choć łatwiejszy może wymagać więcej czasu. Nieraz siedzę na lekcji i myślę sobie, że gdyby mi tak ktoś wszystko wyjaśniał jak ja moim uczniom, to szło by dwa razy szybciej.
@pustygrob5837
@pustygrob5837 3 месяца назад
No ja np. przestałem się uczyć szwedzkiego, ponieważ nie umiałem efektywnie pozyskiwać materiałów. Oglądałem szwedzki film i wyłuskiwałem z niego słowa, potem starałem się coś z nich utworzyć, ale mimo że miałem osobno zapis wszystich dialogów z filmu, to i tak pozyskiwanie tych słów zajmowało koszmarnie długo. Godzinę siedziałem nad rozszyfrowaniem pięciu słów i uznałem, że to nie ma sensu. Język fonetycznie prostszy opanuję 10x szybciej.
3 месяца назад
@@pustygrob5837 Tak właśnie odpuścił szwedzki mój syn. Używa go w pracy, bilety kupi i o drogę zapyta, ale ciekawych materiałów jak na lekarstwo, gotowców zero a w tym czasie ogarnął hiszpański głównie na piosenkach. Ale znalezienie piosenki po hiszpańsku z tłumaczeniem to pestka.
@pustygrob5837
@pustygrob5837 3 месяца назад
W dodatku Szwedzi zachowują się, jakby nie mieli swojej kultury. Nawet śpiewają głównie po angielsku, co mnie obrzydza.
@annas.9701
@annas.9701 4 месяца назад
Wczoraj odkrylam Pani kanał. Bardzo wartościowy. Dziękuję za wszystkie cenne wskazówki!
@pawetrzos1532
@pawetrzos1532 4 месяца назад
Słuchajcie nauczyciele jezyków jak sie powinno uczyć .
@pawetrzos1532
@pawetrzos1532 4 месяца назад
Zgadzam sie w 100%
@devsoftware1554
@devsoftware1554 4 месяца назад
7:06 To samo dotyczy testów IQ, które również można wyćwiczyć. Dzięki temu wynik w testach można podwyższyć o 20, a nawet 30 punktów, a tak naprawdę inteligencja pozostaje bez zmian. Dobrym przykładem jest Dorota Rabczewska (Doda), która właśnie dzięki takim ćwiczeniom podniosła swój wynik IQ do 156.
4 месяца назад
Dokładnie. Zajmowałam się kiedyś testami na inteligencję i to jest aż trudne do uwierzenia, jak wąski zakres umiejętności intelektualnych testują. A jak testowanie jest bardzo jednostronne, to oszukać system jest bardzo łatwo.
@justynajudyta
@justynajudyta 5 месяцев назад
Dziś odkryłam Pani kanał i zostaję na dłużej. Jestem zachwycona poradami i Pani energią. Pozdrawiam i życzę samych sukcesów Pani Doroto!
@inout3394
@inout3394 6 месяцев назад
Darmowy ChatGPT 3.5 ma niedoskonałości, lecz płatna wersja 4.0 jest juz o wiele lepsza, a w tym roku pojawi się nowsza i będą kolejnej bardziej precyzyjne. Nauka się zmieni i to bardzo.
@adrian7287
@adrian7287 6 месяцев назад
Moim zdaniem chat gpt można wykorzystywać, kiedy zna się już dobrze język. Wtedy wpisujemy "proszę mi podać kilka sposobów na powiedzenie czegoś-tam" i odpowiedź chat'u możemy potraktować jako pewnego rodzaju podpowiedź, którą musimy sami później zweryfikować
6 месяцев назад
Tak, te podpowiedzi tytułów były naprawdę pożyteczną aspiracją, ale bez korekty nie odważyłabym się użyć czegoś z tego źródła.
@centrumedukacji9397
@centrumedukacji9397 6 месяцев назад
To przykre, że pojawił się pod Pani świetną wypowiedzią taki agresywny komentarz cytuję: 'Pani argumenty są absurdalne.' W dodatku komentarz pochodzi od wróżbity, który już wie, że 'Nikt nie będzie płacił np. 100 zł za godzinę nauki ...' Bo jak do tej pory pomimo istnienia AI, dobrzy nauczyciele nie są w stanie przyjąć na lekcje indywidualne wszystkich uczniów, bo tylu mają chętnych (często za stawkę powyżej 100 zł)
6 месяцев назад
Cóż, myślę że w różnym stopniu potrzebna jest nam interakcja z drugim człowiekiem. Pomiędzy głębokim autyzmem uniemożliwiającym nauczenie się ojczystego języka a bycie duszą towarzystwa i ciocią wszystkich dzieci na osiedlu jest wiele miejsca na różne stopnie otwartości na taki kontakt. Autor tej wypowiedzi otwarcie mówi, że z uczniami nie ma o czym rozmawiać i poprawność jest dla niego ważniejsza niż czynnik ludzki. U mnie jest zdecydowanie odwrotnie: lekcja jest dla mnie przede wszystkim spotkaniem z drugim człowiekiem i okazją do wprowadzania go w świat kontaktów z ludźmi innych kultur. I chyba nie tylko ja te rzeczy uważam za ważne, bo należę do tych nauczycieli, którzy mają więcej chętnych niż godzin w dobie.
@pustygrob5837
@pustygrob5837 6 месяцев назад
Pani argumenty są absurdalne. Nikt nie będzie płacił np. 100 zł za godzinę nauki, bo "człowiek ma uczucia", zamiast zapłacić np. sto złotych na miesiąc użytkowania AI do woli, albo wręcz za darmo. Inna sprawa, że AI ma do powiedzenia o wiele więcej niż człowiek. Przykładem niech będzie to, że kiedy prowadzę konwersacje, a nie mam o czym gadać z uczniem (nie mam pomysłu o czym rozmawiać), to zlecam chatowi (używam Barda, jest super) aby wygenerował sto pytań w języku angielskim na temat życia codziennego lub inny, i po sekundzie mam sto pytań. Nie muszę się zastanawiać o co ucznia zapytać. Bard na pewno by wiedział co to są czasowniki nieregularne, chat GPT jest faktycznie taki sobie. Na razie AI po prostu nie nadaje się do prowadzenia konwersacji, ale to kwestia dwóch lat i nie będzie sensu wykupować lekcji u nauczycieli. "Nie łapie poezji" Łapie, Bard pisze poezję w języku angielskim na poziomie znanych poetów. Niczym się jego twórczość nie różni od twórczości Poego czy innych autorów. Nie potrafi jeszcze pisać w języku polskim (potrafi, ale jego wiersze są jeszcze żenująco słabe), ale w języku angielskim po prostu wymiata. "Prawdziwy człowiek, który stoi za komunikacją, jest potrzebny, bo AI mówi w sposób sztuczny" Lepiej słuchać AI, który mówi sztucznie (sztywno), ale z doskonałym akcentem, niż słuchać nauczyciela-Polaka, który nie ma idealnej wymowy. Poza tym oprócz rozmów z AI uczniowie będą wystawiać się na żywy angielski, oglądać filmy w tym języku, telewizję. Więc argument z językiem chińskim nie ma żadnej mocy.
6 месяцев назад
Po pierwsze nie twierdzę, że trzeba koniecznie płacić komukolwiek 100zł. Można skorzystać z darmowej wymiany językowej itp. itd. To, z kim się ma o czym rozmawiać, jest z pewnością sprawą bardzo indywidualną. Ja z moimi uczniami z reguły mam mnóstwo wspólnych tematów, z maszyną nawet nie próbuję rozmawiać o ile to nie jest zlecanie jakiejś żmudnej i mechanicznej czynności. Jeśli chodzi o poprawność, to druga forma czasownika po don't, didn't i doesn't jest tak porażająca, że na długo będę ostrożna. A co do chińskiego, to argument jest wyjątkowo mocny. Kiedy moi uczniowie zaczynają oglądać filmy itp. nie mają żadnych wątpliwości, że to język i że służy do komunikacji, bo słyszeli go już w innych kontekstach. Dlatego ja się mogę teraz uczyć z nagrań, ale wciąż nie uważam, żeby to całkowicie zastąpiło wszelką inną komunikację. W eksperymencie były malutkie dzieci, które nie miały nigdy okazji odebrać komunikatu od kogoś mówiącego po chińsku. Myślę, że to mówi dużo o tym, jak trzeba się uczyć. Na przykład słowa poznane z filmu, które wypowiada bohater jakoś wchodzą łatwiej niż te z listy słówek. No i jak zaznaczyłam w opisie, to są po prostu moje wrażenia a nie zasady, które każdy musi przyjąć. Ale co do ogromnej roli prawdziwej interakcji w nauce języka jestem całkowicie przekonana.
@pustygrob5837
@pustygrob5837 6 месяцев назад
@ Po prostu na obecnym etapie AI nie nadaje się do konwersacji, ale, jak powiedziałem, za kilka lat będzie można z nim prowadzić rozmowy głosowe i nawet nie rozpoznamy, że to automat. Sam już kilka razy się naciąłem, że lektor elektroniczny czytał tak przekonująco, że wziąłem go za polaka, dopiero zorientowałem się, kiedy dziwnie wymówił jakieś słowo (na przykład nie "ściana" tylko "scjana"). Ale niedługo już nie będzie tych usterek.
@sebastianu6440
@sebastianu6440 6 месяцев назад
@@pustygrob5837 Zgadzam się, że do konwersacji jeszcze się nie nadaje (próbowałem i się zniechęciłem).AI na na razie to takie dziecko, które się uczy, ale kiedys sie nauczy.
@pustygrob5837
@pustygrob5837 6 месяцев назад
@@sebastianu6440 Do pisania też się nie nadaje, bo często nie potrafi znaleźć błędu gramatycznego lub wyjaśnić dlaczego coś jest poprawne, a coś nie.
@PP-sk3ry
@PP-sk3ry 6 месяцев назад
Moim zdaniem różnica pomiędzy AI, a żywym nauczycielem jest jak pomiędzy wpisywaniem słówek w luki, a tworzeniem całych zdań. Jak pomiędzy grafikami stworzonymi przez malarza i tymi przez komputer. Na pierwszy rzut oka widać, że coś nie gra choć są doskonałe. Jeśli mamy garnitur szyty ręcznie za ogromne pieniądze i garnitur z sieciówki to i jedno i drugie jest garniturem i ten szyty na maszynie będzie "doskonały", tylko, że nie o doskonałość tu chodzi, tylko o niuanse, które sprawiają, że coś jest "ludzkie" czyli niepowtarzalne. Tego brakuje i zawsze będzie brakować AI choćby nie wiem jak było doskonałe, a piękno języka i właśnie jego człowieczeństwo polega na niedoskonałości, niuansach i plastyczności. PS : Jeśli ktoś nie ma o czym rozmawiać, to polecam czytać książki i mieć hobby. To zawsze poszerza horyzonty.
@Chris-iw4up
@Chris-iw4up 6 месяцев назад
Dużo przydatnego informacji. Tez się zastanawiam dlaczego ta nauka idzie powoli lub nawet stoi w miejscu. A może coś z innej beczki z języka programowania kupiłem 12 książek dosyć starych ale muszę powiedzieć że dochodzę że są słabej jakości. Nie mam dobrego kodu rozwiązań. Aby można było coś przypisać i rozwiązać jakiś swój problem rozwiązać. Skoro autor robi książkę na sztukę tylko. Angielski znam w miarę 2000-3000 słów. Ale nowe słowa już się nie chce człowiekowi za bardzo uczyć trzeba mieć naprawdę zaparcie. Więc szukam analogii gdzie może trochę programowanie poprawić i może angielski też. Nauczenie się samych słów kluczowych w programowaniu nic nie da. Bo nie wiadomą jak je połączyć. Dobry materiał który stymuluje do myślenia.
6 месяцев назад
Może zamiast wkuwać słówka warto porobić coś przyjemniejszego, coś co sprawi przyjemność. Znając 2-3 tys. słów już można się trochę zabawić.
@SlawekZiemski
@SlawekZiemski 7 месяцев назад
Bardzo dobre podejście do nauki języków obcych (nie tylko angielskiego). Sam zacząłem stosować podobną metodę po wielu swoich porażkach i zauważyłem, że zaczęła przynosić efekty! Po obejrzeniu (odsłuchaniu) tej Pani porady podejdę do tego z jeszcze większą determinacją i zastosuję dokładniej Pani wytyczne. Dziękuję. Podstawa to mówienie. Trzeba się przełamać i mówić, mówić, mówić. Olać domowników, ewentualnie przeprosić za to, że będą słyszeć jęki, bełkot i niech sobie myślą co chcą - mówić! Mówić do siebie, do lustra, do psa, kota, chomika, szafki, ściany, gołębia za oknem. Domownicy powiedzą, że mają w domu świra? Olać to - mówić! Trudne dźwięki, słowa i zwroty znaleźć na YT i powtarzać za tubylcem tak długo aż ci wyjdą - the, them, this, brother, mother, month, itp powtórzyłem chyba z tysiąc razy, aż mnie gęba rozbolała, ale - mówić!
6 месяцев назад
Dokładnie. Mam taką uczennicę, która w zasadzie na początku miała problemy z angielskim, ale ma dokładnie to podejście - nic sobie nie robi z tego, co pomyślą inni i wykorzysta każdą sytuację, żeby pogadać. Rezultat: do końca liceum angielski na C1 i komunikatywny hiszpański. Teraz na studiach idzie dalej jak burza i już myśli o trzecim języku.
@barbarareszczczynska1347
@barbarareszczczynska1347 7 месяцев назад
Witam ,czy jest juz ten e book
@SlawekZiemski
@SlawekZiemski 7 месяцев назад
Nigdy nie uczcie się języka z tekstów bez znajomości wymowy, bo zrobicie sobie krzywdę! Poznanie dźwięków języka to podstawa. Trzeba poznać przynajmniej te najtrudniejsze dźwięki. Potem można uczyć się słówek, ale trzeba je wypowiadać na głos powtarzając za nauczycielem, albo przynajmniej z transkrypcji. Pod żadnym pozorem nie próbujcie uczyć się słówek z pisowni! Wyrugowanie później złej wymowy będzie was kosztowało 100 razy więcej pracy, 1000 razy więcej nerwów, 10000 razy więcej stresu!
@Monola89
@Monola89 7 месяцев назад
Czy mogę prosić o link do ebooka?
7 месяцев назад
drive.google.com/file/d/1dxCs8il3mDTUIV6z5Ca550Zrg7_eYfvN/view?usp=sharing
@monikamonika-h9i
@monikamonika-h9i 8 месяцев назад
Każdy Pani film to skarbnica wiedzy, dziękuję:) Zawsze wydawało mi się, że łatwiej uczy się języka poprzez czytanie i naukę języka zaczynałam od zakupu wielu książek.
@PP-sk3ry
@PP-sk3ry 8 месяцев назад
Zapisałam się na platformie, ale jak wygląda kwestia zakupu dolarów, żeby można się było nimi posługiwać na platformie? Czy konieczne jest konto PayPal czy wystarczy przelew z konta w PLN z przewalutowaniem?
8 месяцев назад
Szczerze mówiąc nawet nie wiem, bo PayPal jest tak wygodny i bezpieczny a do tego darmowy, że zwykle go używam na takich platformach. W ten sposób mogę też płacić kartą nie podając każdej platformie kodów i nie martwić się o jakieś dziwne opłaty ze strony banków związane z przelewami zagranicznymi. Jedyny minus jest taki, że trzeba wcześniej sobie przelać pieniądze do portfela na PayPalu i to może ok. trzech dni zabrać. Jest też szybka opcja ale za sporą dopłatą. Za to jak już ma się pieniądze w portfelu, przelew jest realizowany natychmiast i w ciągu mniej niż minuty pieniądze są na koncie sprzedającego.
@katarzyna3084
@katarzyna3084 8 месяцев назад
Bardzo dziękuję za wskazówki. Nie mam konta na Pay pal, a zawsze zastanawiałam się czy nie założyć. Jeszcze raz bardzo dziękuję za podpowiedź i wszystkie bardzo ciekawe filmy. Jestem w trakcie uczenia się języków i każda możliwość ćwiczenia "na żywym organizmie" jest dla mnie bardzo istotna. Serdecznie pozdrawiam. Kasia
@annabranczewska4331
@annabranczewska4331 8 месяцев назад
Your posts are very useful. I feel like this is exactly for me. Thanks millions.
@annabranczewska4331
@annabranczewska4331 8 месяцев назад
I learned english using Callan method 20 years ago. I passed FCE in 2004 and I was satisfied although my writing skills weren't so advanced. Unfortunetely since that time I havn't practiced enough and my english level is much lower now. Recently I'm trying to increase my english level on my own but it is difficult to me. I have found your chanell by chance and I hope it will help.
8 месяцев назад
I am keeping my fingers crossed. Self study obviously means having ups and downs and it can be a lengthy and time-consuming process but I think the rewards go far beyond the knowledge of a language and I do hope you will enjoy it.
@annabranczewska4331
@annabranczewska4331 8 месяцев назад
❤​@
@malkiawagiza1327
@malkiawagiza1327 8 месяцев назад
Dziękuję za link do ebooka ❤. Prowadziłam konwersacje z AI, w języku Suahili. W pewnym momencie doszłam do wniosku, że jest mi potrzebny natywny speaker bo AI nie poprawia moich błędów, że tak sobie gawędzimy i nie do końca wiem, w którym kierunku płynę. Na szczęście w przeciwieństwie do Zulu nie ma w nim klików i tonacji. Fascynują mnie te języki, są o wiele bliżej natury niż europejskie. Ale z Zulu poprzestanę na słuchaniu i podziwianiu klików.
@anetabo9300
@anetabo9300 8 месяцев назад
Dorota, bardzo ciekawe treści, świetnie, że nie przegadane, tylko sama esencja.
@adamski4u
@adamski4u 8 месяцев назад
Mieszkam w UK 🇬🇧 18lat i sami Anglicy są zdziwieni jak słyszą że mają 16cie czasów😂
8 месяцев назад
W tym wypadku na pewno można powiedzieć, że ignorance is bliss😀
@AngielskiFluent
@AngielskiFluent 8 месяцев назад
Metoda Callana jest dobra do otworzenia buzi i wg mnie te pytania - odpowiedzi powinny być zaktualizowane do bardziej użytkowej codziennej komunikacji. Jest to dobra metoda do ćwiczenia części komunikacyjnej języka. Ja, niektóre pytania z tej metody pamiętam do dzisiaj. Jest jeszcze druga część "zrozumienie informacji", czyli rozumienie informacji z czytania i ze słuchu. To już są inne ćwiczenia. Wg moich doświadczeń nie ma nic gorszego niż szkolna nauka języka. Ja pamiętam dawno temu jak wyjeżdżałem do Anglii, po 5 latach nauki angielskiego w szkole nie potrafiłem odpowiedzieć na pozdrowienie "how do you do?", którym pozdrowił mnie Anglik Chris. Podzielcie sobie naukę na część komunikacyjną i zrozumienie informacji, nauka idzie zupełnie inaczej. A nie słówka, gramatyka, itd. jak to wygląda w szkołach. Na chyba, że musisz zdać jakiś egzamin językowy (co wg mnie jest bezużyteczne w praktyce w większości), ale to już inna historia.
8 месяцев назад
Co ciekawe na egzaminach typu E8, matura, certyfikaty też lepiej wypadają osoby, które uczą się odbierać komunikaty i samemu coś komuś komunikować. Ta posiekaną wiedzą nadaje się tylko na klasówki. Po próbnej maturze już ci, co mają osobno słówka i gramatykę, najczęściej wysiadają.
@monikamonika-h9i
@monikamonika-h9i 8 месяцев назад
Ciekawy odcinek. Dziękuję za rady.
@joannachrostowska3670
@joannachrostowska3670 8 месяцев назад
Co Pani sądzi o szkole Profilingua , bo ja jestem zachwycona.
8 месяцев назад
Z tego co wiem, bardzo zależy na kogo się trafi. Wszystko zależy od lektora. Można trafić dobrze, a można mniej dobrze.
@lola99543
@lola99543 8 месяцев назад
Ja tak uczę mniej więcej dziewczynkę z 4. klasy. Jak ma być odmiana "have got", to ja ją uczę jak po angielsku powiem "Ona ma", a nie że to jest trzecia osoba liczby mnogiej, bo to jej niestety nic nie mówi. Wiem jednak, że w szkole będzie miała na sprawdzianie czy w podręczniku wstawić odmianę do osób i tak głównie pracują.
8 месяцев назад
Na szczęście do czasu. Jak przyjdzie do egzaminów typu E8 lub matura, to wygrani będą ci, którzy rozumieją co to znaczy a nie ci, którzy wiedzą, jak to się nazywa. Zwykle już po próbnych tacy uczniowie wypływają i nagle magicznie mają lepsze wyniki od tych, co zwykle mieli piąteczki. Ale pan Bóg nierychliwy i trzeba trochę na ten dzień poczekać. Za to trzeba się pocieszać, że oceny będą ważne tylko przez krótki czas a faktyczne rozumienie komunikatów w obcym języku to kapitał na życie.
@chesiek3599
@chesiek3599 8 месяцев назад
Jak z tymi fiszkami działać w praktyce? Spojrzeć na telewizor, wziąć kartkę i zbudować jakieś zdanie?
8 месяцев назад
Wszystko zależy od rodzaju fiszek, bo jeśli mamy te komputerowe i załatwimy sobie nagranie, to możemy dodatkowo powtórzyć zdanie po lektorze, co jest super opcją. Ja zwykle najpierw tworzę fiszki sama i już wtedy się uczę. Po jednej stronie mam zdania w języku polskim, po drugiej w obcym - koniecznie w innym kolorze. Potem układam je wszystkie stroną w obcym języku do góry i tłumaczę sobie zdanie na polski a potem odwracam i sprawdzam. Jak już to jest łatwe, robię odwrotnie. Czytam zdanie po polsku i próbuję powiedzieć je w języku obcym a potem odwracam, sprawdzam i jeszcze raz czytam zdanie na głos.
@chesiek3599
@chesiek3599 8 месяцев назад
najprościej pociąć kartki papieru na mniejsze czesci, rowne i w ten sposob zaczac ogarniac fiszki? :) @
8 месяцев назад
Mi się w ogóle nie chce nic wycinać i kupuję gotowe fiszki in blanco. Chyba nawet się nie opłaca wycinać, bo ta ilość sztywniejszego papieru chyba kosztowałaby więcej niż pudełko gotowych fiszek, które i tak będą ładniejsze.
@katarzynar6778
@katarzynar6778 8 месяцев назад
great!
@katarzynar6778
@katarzynar6778 8 месяцев назад
great,
@katarzynar6778
@katarzynar6778 8 месяцев назад
znakomite :)
@marioempoli1
@marioempoli1 9 месяцев назад
Uczyłem się tą metodą i miło wspominam takie lekcje. Przed egzaminem FCE mieliśmy jednak lekcje typowo przygotowujące pod ten egzamin, co przyniosło pozytywny skutek :)
@middle-agedclimber
@middle-agedclimber 9 месяцев назад
Bardzo ciekawy film.
@uwaganaciasteczka3734
@uwaganaciasteczka3734 9 месяцев назад
Wspaniała metoda, w taki sposób to aż chce się uczyć jakiegokolwiek nowego języka. Ja wiele razy zabierałem się za naukę języka angielskiego ale jakoś tak się działo że zapał wygasał i przerywałem. Uczyłem się zdań ale niestety zdecydowanej większości były to zdania kompletnie z księżyca albo inaczej mówiąc od czapy. Ktoś brał jakieś słowa z angielskiego i puszczał wodze fantazji wymyślając najróżniejsze wykwintne zdania w ogóle nie zwracając uwagi na to jak ludzie na co dzień rozmawiają między sobą - jakie wypowiadają komunikaty. Można powiedzieć że na razie poległem z nauką angielskiego. Mam dosyć. Jak słyszę ten język to robi mi się nie dobrze. Teraz zabrałem się za naukę z języka rosyjskiego. Uczę się zdań w fiszkotece. Niektóre zdania są w miarę dobre ale też jest wiele zdań które rozczarowują, które nie są takie jakie powinny być. A ja chcę się uczyć komunikatów. I mam na koniec ważne pytanie skąd wziąć takie komunikaty do nauki rosyjskiego? Bo wszędzie na ogół jak są jakieś zdania do nauki to są to zdania dziwnej treści / produkty wyobraźni autora.
9 месяцев назад
Dużo bardzo dobrego naturalnego materiału jest na kanale Russian with Max. Na Instagramie Max ma też dużo ciekawych treści. A jak się zacznie oglądać, algorytm będzie proponować podobne treści. Nie pamiętam, jak się nazywała Rosjanka mieszkająca w USA, która nagrywała odcinki. np. na targu, ale powinna się pokazać jako podobna do Maksa.
@uwaganaciasteczka3734
@uwaganaciasteczka3734 7 месяцев назад
Trochę oglądałem filmów tego Maxa oglądam też inne filmy i programy po rosyjsku na youtubie ale potrzebowałbym takie proste życiowe komunikaty tłumaczone żeby było po polsku i po rosyjsku, żebym mógł się ich nauczyć. Potem będę mógł opowiadać to co robię i to co widzę na co dzień i rozmawiać sam ze sobą po rosyjsku wykorzystując to co się nauczyłem z tych komunikatów i trenując rozmawianie po rosyjsku.
@PP-sk3ry
@PP-sk3ry 9 месяцев назад
Bardzo dziękuję za e-booka. jest świetny i z wszystkim się zgadzam. Uczę sie 3 języków i w 4 znam podstawy. Jeszcze raz bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam. Bardzo się cieszę, że trafiłam na Pani kanał.
@SOAASO
@SOAASO 9 месяцев назад
Pani mówi jak robot, bez emocji...
@wlodeklubanski9090
@wlodeklubanski9090 9 месяцев назад
niestety dlugo to stosuje bez rezultatu, przeciez oczywiste czym wiecej zmyslow zaangazowanych tym proces nauku jest lepszy
9 месяцев назад
I do zmysłów jeszcze trzeba koniecznie dorzucić emocje😀
@wlodeklubanski9090
@wlodeklubanski9090 9 месяцев назад
@ mowisz o swoich? tez warto nad nimi panowac szczegolnie w innych sytuacjach
9 месяцев назад
@@wlodeklubanski9090 nie, o połączeniach neuronalnych