Тёмный

Škoda Favorit 4/27 - Výroba vo Vrchlabí (24. november 1987) 

jaffarski
Подписаться 39 тыс.
Просмотров 30 тыс.
50% 1

Prvýkrát bola Škoda Favorit predstavená na veľtrhu v Brne roku 1987, nasledujúci rok bola zahájená v pobočnom závode vo Vrchlabí sériová výroba Favoritov v základnej verzii 136L - až v priebehu roka 1988 bola dokončená aj karosáreň v hlavnom závode v Mladej Boleslavi. Autá boli dodávané výhradne organizáciám, aby sa v ich náročnej prevádzke stihli doladiť nájdené nedostatky, a až v polovici roku 1988 sa Favority začali predávať občanom.
Vývojom automobilu, ktorý stál 2,5 miliardy Kčs, automobilka značne schudobnela a naviac sa po predčasnom predstavení Favoritu znížil odbyt starých typov s motorom vzadu., pritom však bolo potrebné dokončiť vývoj a zahájiť výrobu ďalších karosárskych verzií (t.j. obstarať nové technológie). Preto vláda hľadala vhodného zahraničného partnera - najvážnejšími záujemcami boli koncerny Volkswagen a Renault, sám šéfkonštruktér Hrdlička uprednostňoval bavorské BMW (pre ktorý by boli škodovky zástupcami vtedy chýbajúcej „jedničkovej rady“), naopak zástupca zahraničného obchodu Ing. Barčák bol za predaj Fordu. Víťazne z toho vyšiel Volkswagen s prísľubom masívnych investícií v rádoch niekoľkých miliárd československých korún - na oddĺženie Škody, na stavebné a energetické rekonštrukcie, na obnovu a doplnenie technológií a tiež na vývoj nových modelov.
(zdroj: wikipedia.org)
Copyright Disclaimer Under Section 107 of the Copyright Act 1976, allowance is made for "fair use" for purposes such as criticism, commenting, news reporting, teaching, scholarship, and research. Fair use is a use permitted by copyright statutes that might otherwise be infringing. Non-profit, educational, or personal use tips the balance in favor of fair use.
Reference:
bit.ly/3l8GUbc
1) This video has no negative impact on the original works (it would actually be positive for them).
2) This video is also for teaching purposes.
3) It is not transformative in nature.

Опубликовано:

 

24 ноя 2021

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 69   
@baonicl
@baonicl 2 года назад
Vládní zmocněnec pro nový automobil :D
@erikziak1249
@erikziak1249 2 года назад
Reálny socík 80. rokov 20. storočia v ČSSR. A takto to bolo v celom "národnom hospodárstve".
@viktoradam3195
@viktoradam3195 2 года назад
Zažil jsem oba režimy a dodnes se nestačím divit. Soudruhy i dnešní manažery bych pustil na týden do skutečné práce. Favorit na tu dobu byl pokrok a v podstatě nezajímal ani Husáka. Spousty lidí to stálo mnoho úsilí a obětavé práce v podmínkách, které by dnes nikdo nepřijal, včetně hlavního konstruktéra. Favorit od ostatních škodovek 105, 120 byl průkopníkem své doby.
@westfan75
@westfan75 2 года назад
Však také byl Favorit jedním z hlavních argumentů, proč VW vstoupil do Škodovky a pokračoval v jeho výrobě.
@viktoradam3195
@viktoradam3195 2 года назад
@@westfan75 No jasně. První mé auto š-120 L jsem si kdysi trošku upravil. Tedy bezkontaktní zapalování, výměna karburátoru za EDSR na SEDR a pár menších úprav- tedy pouze těleso SEDR a jinak moje doplňky. Tedy zbytek. Tenkrát jsem chlastal zdarma, protože nikdo nevěřil, že Š-120 dá 80 km za hod. na dvojku. Po dálnici mám rekord 180 km. No a teď k věci. Favorit byl něco nového a tehdy mnohem lepšího. Nebylo třeba mazat svislé čepy.příjemnější jízda, výborně jezdil na plyn. Určitě pokrok, až na ten automatický sytič. Stačilo koupit vypínání sytiče za 180 kč a spotřeba spadla velmi dolů. Pokud se automatický sytič v 90--tých letech zasekl, nebyl problém spotřeby 25 litrů na 100 km. A vynechání motoru.
@westfan75
@westfan75 2 года назад
@@viktoradam3195 Ono si spousta lidí i předělávala podomácku sytič na ruční ovládání, a dokonce to později automobilka přímo nabízela coby příplatkovou výbavu. Jinak Favorit byl oproti Š120 opravdu obrovský skok kupředu, přestože používal v podstatě jen velmi upravený motor ze Š130.
@simmonsdrums9422
@simmonsdrums9422 2 года назад
Husáka ani zajímat moc nemohl. On už měl zdr. problémy, tak byl smyslově trochu mimo. Štrougal říká konstruktérovi favoritu: posaď se s ním do vozu, vždyť on je úplně mimo. Dokonce kvůli prosazení trojčinného katalyzátoru na na sebe sám poslal anonymní udání a vyplatilo se mu to.
@AlejjSi
@AlejjSi 2 года назад
@@simmonsdrums9422 To nebyl katalyzátor, ten měly Favority jen v provedení na vývoz s karburátorem Ecotronik, trojčinný navíc dostaly až Favority se vstřikováním v roce 1993. Udání na sebe zase vyloženě dle svojí knížky nepodal, ale různě se mezi řečí zminoval, že pokud Favorit dostane nezměněný motoř ze Š120, nebude moci spalovat bezolovnatý benzín a tím pádem se vyvážet na západ. No a šeptandou zvěsti došly tam, kam měly.
@Tostotoktedasij
@Tostotoktedasij 2 года назад
Když to člověk srovná například s Mazdou (323F mrkačka) tak je to doslova hmatatelný příklad rčení: "O 30 let pozadu".
@simmonsdrums9422
@simmonsdrums9422 2 года назад
ALe za to může režim. A ne vývojáři.
@ZbynekStekl
@ZbynekStekl 2 года назад
Přesně :D nechápu kdo se dneska po těchto šrotech ohlíží a kupuje to jako veterán..
@simmonsdrums9422
@simmonsdrums9422 2 года назад
@@ZbynekStekl to má jen historickou hodnotu.
@westfan75
@westfan75 3 дня назад
@@ZbynekStekl Ty toho nechápeš...
@TheSgtAngry
@TheSgtAngry 2 года назад
Žiaľ do dnešných dní sa ani jeden z tých Favoritov na záberoch nedochoval
@lubossremr5396
@lubossremr5396 2 года назад
taky sme ho meli
@miramares2915
@miramares2915 2 года назад
Na svou dobu byl Favous vzhledove i jizdne docela atraktivni auto, horsi uz to bylo s kvalitou zpracovani...
@KapitanPisoar1
@KapitanPisoar1 2 года назад
Na svou dobu ve vychodním bloku... V roce 87 se začal vyrábět třeba Peugeot 405, Alfa Romeo 164, BMW 5 E34, Ferrari F40 a u nás se soudruzi zmohli na Favorita...
@m4rt1n_t1mk0
@m4rt1n_t1mk0 2 года назад
@@KapitanPisoar1 ale zase na druhej strane Ferrari F40 a BMW E34 sú úplne iná kategória ako Favorit a na západe určite každá socka nejazdila na Ferrari a BMW, Fávo sa dalo porovnať skôr s vtedajším hranatým Polom, Golfíkom Mk2, Unom, Peugeotom 205 a podobnými autami malej a nižšej strednej triedy 🙂 k tej E34 a Alfe 164 by možno bola porovnateľná T613 ale tá bola zastaralá už v dobe vzniku 🤣
@KapitanPisoar1
@KapitanPisoar1 2 года назад
@@m4rt1n_t1mk0 Tak jasne F40 byl jen extremni priklad toho co produkoval zapada a to ceho jsme byli schopni tady. Jako ta Tatra, jak jsi napsal, coz by vrchol CSSR technologii a produkce a byla 20 let za zapadni konkurenci. V 88 se zaclo prodavat Tipo, Renault 19, Vectra a taky prvni Favority s hnedym interierem, ktery nebyl ani na urovni prvniho Golfa
@tonogtube
@tonogtube 2 года назад
Na Slovensko sa prvé kusy dostali až o rok neskôr a aj to len k šéfom KSČ, alebo riaditeľom veľkých fabrík. Naviac prvá séria mala výrobnú chybu, takže nasledovala cesta do autoservisu.
@westfan75
@westfan75 2 года назад
Akú výrobnů vadu mala tá prvá séria?
@simmonsdrums9422
@simmonsdrums9422 2 года назад
Favorit - první hezká Škodovka. A první s tišším motorem.
@westfan75
@westfan75 2 года назад
Já myslím, že pár těch hezkých škodovek bylo vyrobeno i před tím.
@KapitanPisoar1
@KapitanPisoar1 2 года назад
Hezkých škodovek bylo před Favoritem hromada a zrovna fáčko žádný krasavec není...
@westfan75
@westfan75 2 года назад
@@KapitanPisoar1 Přesně tak, třeba Spartak, Felicia, Škoda 1000MB žábrovka, Škoda 110R...
@westfan75
@westfan75 2 года назад
@@krfcz Taky tvar a stavba karosérie měla na vnitřní hlučnost dost velký vliv, např. Š1000MB byla uvnitř oproti Š120 (zde myslím verze s klasickými kyvadlovými polonápravami) o dost tišší, přestože měla navíc u motoru i trvale poháněný větrák chladiče.
@simmonsdrums9422
@simmonsdrums9422 2 года назад
@@KapitanPisoar1 tak mám velkou slabost pro design 80 let. A Favorit se tam přesně hodí.
@vitezslavvrany6635
@vitezslavvrany6635 2 года назад
"Zlatý komunisti." Potíže růstu v praxi. Ne že by to dnes bylo dokonalé. Až s podivem, že tuto reportáž vůbec tehdejší cenzura pustila ven. Milda nad tím o dva roky později žehral na Červeném Hrádku.
@westfan75
@westfan75 2 года назад
Jestli to nebude tím, že ta tehdy cenzura nebyla taková jak se dneska tvrdí...
@PhilthyBarbarianAnimal
@PhilthyBarbarianAnimal 2 года назад
Presne. Už som videl kopu reportáží z tej doby, kde sa niečo kritizovalo, hlavne výroba, nedostatok a stavby. To akosi nesedí s tým, čo nám tvrdia demokrati.
@pavelsovicka5292
@pavelsovicka5292 2 года назад
Není to vůbec "s podivem". V SSSR už tehdy běžela Glasnost a i u nás režim začínal častěji informovat o svých problémech.
@vitezslavvrany6635
@vitezslavvrany6635 2 года назад
@@pavelsovicka5292 Ty problémy o dva roky později přesně Milda pojmenoval. Základním byla nomenklatura. Mohl jsi být blbý jak štoudev, ale pokud jsi byl režimu oddaný, případně členem klanu, lecos se od těch nadaných ale neoddaných nechalo přehlédnout. Lecos ale bohužel přetrvalo dodnes. Kdesi byla zveřejněna studie o nemocnosti v boleslavské Škodovce. Nejhůře na tom byly střední články řízení. Pokud jsi vypůjčím slovník z webu D-Fens, šlo o to, že firemní zmrdi zaúkolovali střední článek, aby vohnouty na pásu nutil k prvotřídním výkonům. To se v řadě případů nepovedlo zcela uspokojivě vyřešit (komsomolci neměli knihy a přesto splnili odznak Fúčika), takže se následně psychicky labilnější jedinci hroutili z toho, že shora na ně řvou s výsledky nespokojení zmrdi a zdola jim nadávají neméně nespokojení, ač oprávněně či neoprávněně, vohnouti.
@vitezslavvrany6635
@vitezslavvrany6635 2 года назад
@@westfan75 No určitě se tehdy jistě nikomu moc nechtělo jít s kůží na trh a být až příliš kritický, aby neskončil špatně. Kdyby v Sajuzu nenastoupil Gorby a nepovolil otěže, což později způsobilo rozpad toho slepence drženého pohromadě násilím, v reportáži by se tehdejší veřejnost oficiální cestou dozvěděla o vynikajících pracovních výsledcích brigády socialistické práce. Že výsledky byly sice vynikající, ale auta byla vyrobena jen na papíře by si nikdo veřejně kritizovat až na pár odvážných nedovolil. Napadlo mne srovnání se závěrečnou scénou z filmu Bílá paní, kde dav lidí plave přes říčku, ač by měl jít přes most a všichni až na kastelána Pupence jásají nad novým mostem, který neexistuje.
@piotrozorowski6473
@piotrozorowski6473 2 года назад
Favorit był lepszy od Łady Samary i FSO Polonez
@martindufek420
@martindufek420 2 года назад
Tragédie:-)) bolševik chtěl vyrábět auta
@vecernice6horvatova157
@vecernice6horvatova157 2 года назад
Tenkrát neměli díly, dneska zase čipy. Takže v čem je rozdíl mezi komárama a dnešní dobou 🙄
@martinstaybusy9771
@martinstaybusy9771 2 года назад
Presne tak covid je ako keď prišli Rusi do ČSSR v r.68
@maroshubinsky1664
@maroshubinsky1664 2 года назад
Ten rozdiel je obrovský...kto to chce vidieť ten vidí...
@martinstaybusy9771
@martinstaybusy9771 2 года назад
@@maroshubinsky1664 v niečom áno v niečom nie
@askme5805
@askme5805 2 года назад
Za peníze si dnes koupíte všechno. Automobilky čipy nechtěli, tak si kapacitu koupili jiní.
@viktoradam3195
@viktoradam3195 2 года назад
Žádný. Lidé a jejich povahy se moc nemění. Večernice, máte recht a vlastní názor. To se dnes spousty lidem nelíbí.
@Pepik74
@Pepik74 2 года назад
nejsou čipy no....
@marianmeluch6207
@marianmeluch6207 2 года назад
Totalne nezmysly mluvej
Далее
Škoda Favorit 26/27 - Na trh prichádza Forman (1990)
4:07
Stray Kids <ATE> UNVEIL : TRACK "Stray Kids"
01:28
Просмотров 636 тыс.
Envy recreating this new trend ✨ #shorts
00:14
Просмотров 1,8 млн
Prodejny a prodejci (Archiv ČT24)
25:41
Просмотров 307 тыс.
Automobile Fehlkonstruktionen 1978 - 1982 Reportage
38:03
Škoda Auto - Tradice, kvalita a spolehlivost (1973)
13:11
Škoda FAVORIT v retro seriálu Vyprávěj
14:56
Просмотров 266 тыс.
Tuzex poprvé (1989)
9:51
Просмотров 213 тыс.
Skvelá reportáž o škodovkách v Británii (1994)
5:23
6 ÚŽASNÝCH VOZIDEL z druhé světové války
12:37
Просмотров 102 тыс.
Škoda Favorit příběh (TV Nova, Víkend)
7:15
Просмотров 11 тыс.
Rekreace naruby (1989)
27:05
Просмотров 261 тыс.