Тёмный

Вино с т.н. "потопяема шапка". Прости действия, с елементарни средства, до приличен резултат. 

ichikonti
Подписаться 554
Просмотров 6 тыс.
50% 1

Някои прости начини да се справите с оцетната ферментация, след като премине винената. 1. Премахване на джибрата/люспата при ферментацията ОТ повърхността - т.н. "потопяема шапка"- обратното на "плаваща шапка" още в началото, преди тръгването на ферментацията. 2. Недопускане на виненки/мушици по материала за ферментация, с цел НЕзаразяването на виното с дрождите на оцетната ферментация. 3. Отделянето на виното след бурната ферментация в друг съд, предназначен само и единствено за тиха ферментация, с цел предпазване от оцетна ферментация.4. Никакви стари дъбови бурета, каци и т.н. развъдници на дрозофили. Който има пари- в хромникелови съдове, който няма- в пластмасови. 5. Бутилиране на готовото вино, държано от ноември-декември до юни в съд без достъп на кислород в бутилки. 6. Качествата на бъдещото отлежало вино, се усещат най-рано през юни следващата година. Когато качествата му са ниски, се наливат в каквито и да било бутилки, когато качеството е високо -стъклени, с коркови тапи и то не агломерирани.

Опубликовано:

 

21 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 6   
@Николавасев-д7ч
@Николавасев-д7ч 3 года назад
въпрос-проблем:запуши се канелката за протакване на виното,колкочесто е необходимо да го бъркам/80л бидонче/ и на кой ден да вадя като е с бъркане?
@Николавасев-д7ч
@Николавасев-д7ч 3 года назад
/засега 3 претакано и 2 бъркания,като са през ден-два..от 09.10 е бидончето/
@ichikonti
@ichikonti 3 года назад
Легни под канелката и с уста надуй силно в нея. И така няколко пъти. Постави отдолу съд, че да събереш виното, което ще изтече. Дано се отпуши. Няма някакво точно време, за което да извадиш виното от майката/джибрата. Специалистите обаче говорят за 23-24-5 дни от началото на бурната ферментация. За справка виж кога е празника на младото вино Божоле. Виж кога французите слагат гроздето в кацата и виж кога празнуват! Резултата от уравнението по изваждане, е тая която я пиша- след 23-тия ден. Колкото повече държиш виното в майката/джибрата, толкова повече танини-тръпчив, стипчив вкус. Колкото по-малко т.е. 23-24 дни, толкова по- плодов вкус. Избери си сам какво харесваш.
@desiilievatsetsi4092
@desiilievatsetsi4092 3 года назад
здр като сте потопили шапката, мисля че не трябва да се бърка нали това е целта.
@ichikonti
@ichikonti 3 года назад
Да, но целите са две. Потопяемата шапка спестява разбъркването, защото с маркуча се надува и е доста по лесно, и бързо. А втората цел е-Да не проникват виненици/мушици по "шапката", за да не заразяват виното с гъби, от които да тръгне оцетната ферментация. Те не могат да се развъждат във водна среда. Т.е. трябва им твърда основа-люспа, плод, дървена подпорка и т.н. където да снесат и да се размножат.
@desiilievatsetsi4092
@desiilievatsetsi4092 3 года назад
@@ichikonti нали това се опитвам да ви кажа че не е нужно да го надувате потопявате и край а не съм я потопил че нямам устройство но определено вашия начин ме за интересува но живи и здрави до година потъвам шапката с ръка вече десет дни ври а колкото повече толкова по добре
Далее
ОН У ТЕБЯ ЗА ДВЕРЬЮ!
22:33
Просмотров 460 тыс.
Handsoms😍💕
00:15
Просмотров 3,5 млн
Битката за народния еликсир
27:43
Paulownia // Aluminum tree or oil well at the site?
34:56
01.10.24 Виноград,вино.
5:29
Просмотров 975
Тънкости в домашната ракия
22:14
ОН У ТЕБЯ ЗА ДВЕРЬЮ!
22:33
Просмотров 460 тыс.