Тёмный
No video :(

Лекція проф. Якова Фіщенко на тему "Дегенеративний спондильоз" 

Спінальна хірургія проф. Якова Фіщенко
Просмотров 112
50% 1

Лекція проф. Якова Фіщенко на тему "Дегенеративний спондильоз" в рамках Всеукраїнського консенсусу з ведення пацієнтів з болем у попереку t.me/LowBackPa...
Визначення
Дегенеративний поперековий спондильоз належить до змішаної групи патологій, пов'язаних з дегенерацією попереково-рухового сегмента та супутніми патологіями або клінічними синдромами дискогенного болю в спині, остеоартрозом фасеткових суглобів та сегментарною нестабільністю [1]. До цієї групи захворювань також належать стеноз хребетного каналу з дегенеративним спондилолістезом або без нього, дегенеративний сколіоз та істмічний спондилолістез із вторинними дегенеративними змінами. Останні патології нами розглядаються окремо у відповідних розділах.
Необхідною умовою нормальної функції хребта є координована взаємодія компонентів хребта:
- міжхребцевих дисків
- фасеткових суглобів
- зв'язок хребта
- мязів спини (поверхневих і глибоких)
Дегенерація диска та дискогенний біль у спині
Наявність так званого «дискогенного болю в спині» пов'язана з іннервацією міжхребцевого диска. У той час як нормальний міжхребцевий диск дорослої людини іннервується лише зовнішніми шарами фіброзного кільця, в дегенеративно зміненому диску відбувається неоіннервація та/або вростання нервів у глибші шари фіброзного кільця і навіть у тканини дегенеративно зміненого пульпозного ядра.
Порушення трофіки є одним із ключових факторів, що запускають зміни у позаклітинному матриксі при старінні. Дефіцит поживних речовин призводить до збільшення лактату та зниження рН. Порушений метаболізм диска призводить до клітинних змін та деградації матриксу. Розщеплення елементів, що підтримують колаген, призводить до структурних ушкоджень, які макроскопічно проявляються у вигляді тріщин і розривів. Фенотипова зміна клітинних елементів диска у поєднанні з процесами деградації може призвести до початку прозапального каскаду, який може стати вирішальним фактором виникнення болю.
Поточна робоча гіпотеза полягає в тому, що такі прозапальні цитокіни разом з іншими речовинами (наприклад, оксидом азоту, метаболітами, продуктами життєдіяльності) дифузують із центру диска та викликають ноцицепцію у волокнах зовнішнього кільця диска, що рясно іннервовані. Наявність тріщин та розривів сприяє дифузії прозапальних цитокінів [2, 3, 4, 5].
Артроз фасеткових суглобів
Фасеткові суглоби являють собою синовіальні суглоби з гіаліновою хрящовою поверхнею, синовіальною оболонкою і навколишньою фіброзною капсулою. Поперекові фасеткові суглоби іннервуються ноцицептивними волокнами медіальної гілочки дорсальної гілки, тоді як диск, задня поздовжня зв'язка і тверда мозкова оболонка іннервуються зворотним менінгеальним нервом, гілкою вентральної первинної гілки. Як і у випадку з будь-яким істинним синовіальним суглобом, фасеткові суглоби можуть піддаватися дегенеративним змінам і розвитку остеоартриту (ОА), що, у свою чергу, може бути пов'язано з сильним болем у попереку в деяких пацієнтів [6, 7].
Сегментарна нестабільність
Сегментарна нестабільність - це втрата жорсткості рухового сегмента, яка може спричинити біль, а також призвести до прогресуючої деформації та наразити на ризик компресії нервових структур [8].
Це визначення має на увазі, що сили, прикладені до хребтово-рухового сегмента, спричиняють більший кутовий і лінійний зсув через зниження ригідності, порівняно з нормальним сегментом, і що цей ефект пов'язаний із болем.
Незважаючи на вдосконалені методи обстежень, до сьогодні не було досягнуто істотного прогресу у вивченні сприятливих патоморфологічних або біомеханічних факторів у достовірній діагностиці сегментарної нестабільності. Тому сегментарна нестабільність залишається клінічним діагнозом без інструментального підтвердження.
#спондильоз #дискогеннийбольовийсиндром #нестабільністьхребта #більвпопереку #більвспині #остеохондроз #лекція

Опубликовано:

 

9 дек 2023

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии    
Далее
ПОЁМ НАРОДНЫЕ ПЕСНИ🪗
2:04:11
Просмотров 1,1 млн
ПОЁМ НАРОДНЫЕ ПЕСНИ🪗
2:04:11
Просмотров 1,1 млн