Тёмный

#014 

Łukasz Supergan
Подписаться 8 тыс.
Просмотров 25 тыс.
50% 1

#ZimaGoramiPolski #gsb #gss #glownyszlaksudecki #glownyszlakbeskidzki
Planując 2-miesięczne, zimowe przejście górami Polski, musiałem wybrać wszechstronny, pewny, ale lekki zestaw do spania. W jego skład musiały wejść: śpiwór, mata i jakiś rodzaj schronienia. Zdecydowałem, że na moje najdłuższe dotychczas zimowe przejście w miejsce namiotu zabiorę tarp. Czy takie schronienie ma jednak rację bytu zimą? Czy można biwakować na mrozie bez namiotu? Jak bronić się przed śniegiem i wilgocią na tak minimalistycznym biwaku? Ten film prezentuje moje doświadczenia oraz pokazuje lekki system biwakowy na przejście 1080-km szlaku zimą.
Śpiwór - Cumulus Teneqa 700
Mata - ThermaRest NeoAir All Season SV
Tarp - Cumulus Fir
Płachta VBL - Cumulus
Podkład - tkanina nylonowa
Kijki - Black Diamond Trail
Szpilki - MSR / carbon „custom made”
🌐 www.lukaszsupergan.com/
FB: / lukaszsuperganpodroze
📷 / lukaszsupergan
Moje wyprawy wspierają: 8a.pl / Cumulus / Olympus Polska / Salomon / Suunto / Forma na Szczyt

Опубликовано:

 

20 дек 2020

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 121   
@marekkamecki5990
@marekkamecki5990 3 года назад
Super! naprawdę ciepło na sercu się robi, że jeszcze ktoś tak wędruje. Ja przeszedłem polskie góry od Izrów do Ustrzyk zimą 1985 - ale to była zima - w schronisku na Turbaczu w południe było minus 17 i 2 metry śniegu. To była moja próba stopień ćwika i zajęło mi to ponad 4 tygodnie. Najtrudniej było w Beskidzie Niskim i na Babiej Górze - nie przetarte szlaki - Alaska! No i ekwipunek inny - pałatka, śpiwór bawełna, buty wojskowe z owijkami, kuchenka na denaturat, a w plecaku żarcie na całą drogę, bo kupić nic się nie dało. Eh - młodość. Pozdrawiam i zagrzewam do boju następnych odważnych - warto!
@matriks5911
@matriks5911 3 года назад
Panie Łukaszu, jak zwykle - bardzo merytoryczne i w dodatku pięknie podane (językowo:). Aż przyjemnie posłuchać. Bardzo pozdrawiam, Grzegorz
@LeszekCiecWlasnegoLosu
@LeszekCiecWlasnegoLosu 3 года назад
Nie licząc brakującego "r"
@kemirsz
@kemirsz Год назад
Fantastycznie. Krótko, zwięźle i na temat. A co najważniejsze merytorycznie. Dzięki Łukasz
@sawomirsowik872
@sawomirsowik872 3 года назад
Wiesz, oglądając ten materiał, w zasadzie w kółko pytałem się "ale jak?". I nie o sprzęt mi chodziło. Ten dziś tak łatwo nabyć... I nawet nie o tę kondycję, której przecież trzeba, by osiągnąć cel. Największą magię stanowi dla mnie czas. Dwa miesiące w drodze. Dwa miesiące podzielone na tygodnie, dni, godziny i kroki. Ja wiem, że będzie zimno, pewnie za zimno dla mnie, ale tak po prostu iść przed siebie tyle, tyle dni... Niewyobrażalne! Nieosiągalne dla zbyt wielu! Jesteś jednym z najbogatszych ludzi świata!
@samogoniarz
@samogoniarz 3 года назад
doskonale to ująłeś ....
@Kot41
@Kot41 3 года назад
Pan Łukasz nie jest najbogatszym człowiekiem na świecie... ma po prostu dobrych sponsorów... ale... od strony kondycji psycho-fizycznej... to prawda... jest jednym z najlepiej wyposażonych przez naturę ludzi na świecie...
@MsApacz
@MsApacz 3 года назад
@@Kot41p. Sławkowi, chyba nie chodziło o pieniądze, pisząc, że p. Łukasz jest najbogatszym człowiekiem...
@AdamosFF
@AdamosFF 2 года назад
Mam ten materac od dwóch lat, był już wycofany z produkcji ale udało mi się zdobyć jeszcze jedną nówkę sztukę. Ten zawór to super wygoda.
@gabriellesniak3809
@gabriellesniak3809 3 года назад
Powodzenia i Wesołych Świąt :)
@mariokendy6447
@mariokendy6447 3 года назад
Życzę powodzenia na wyprawie 🙏 pozdrawiam z Karkonoszy 🌲🏕🌲😉👋
@zakapiorprl
@zakapiorprl 3 года назад
Super!!!
@zakapiorprl
@zakapiorprl 3 года назад
Trzymam kciuki!!!!
@grzegorzpiasecki6051
@grzegorzpiasecki6051 3 года назад
Dobrze wymyśliłeś, czym prościej tym lepiej
@rowerowyja9982
@rowerowyja9982 3 года назад
Pod warunkiem że wszystko jest dopracowane na 100%.
@Bejerbone
@Bejerbone 3 года назад
Ja używam bivi cover (snajperski namiot) firmy carinthia. Często spałem „służbowo” nawet przy -18° . Polecam , bo doskonale chroni, jest lekki , zajmuje bardzo mało miejsca. Co prawda mam służbowy , ale jakbym miał kupić to wydałbym kasę bez marudzenia .
@jbak11
@jbak11 3 года назад
No nareszcie porządny własny kanał a nie występy gościnne u innych ;)
@adamwoldek7296
@adamwoldek7296 3 года назад
świetny komentarz
@kindzall
@kindzall 3 года назад
Fajny materiał. Bardzo merytoryczny i ładnie podany. Mam jednak pytanie odnośnie tarpa. Czy nie uważasz, że klasyczna konstrukcja tarpa, tzn. kwadrat z wieloma punktami mocowania dałby ci więcej możliwości dostosowania schronienia do panujących warunków? Mnogość sposóbow na rozstawienia takiego klasycznego tarpa jest bowiem o wiele większa niż płachty typu diamond. Czy oprócz wagi jest coś co przemawia za kształtem który ty wybrałeś?
@SzybkaEkonomia
@SzybkaEkonomia 2 года назад
Uwielbiam filmy od praktyka. Widać tu doświadczenie z wypraw. Bardzo dziękuję za każdą informację. 😁
@blazibboy
@blazibboy 3 года назад
Myślę, że przy takim typie schronienia lepiej sprawdziłby się tarp Groza Solo od Lesovika. Jest mniejszy, lżejszy, w pełni wystarczający dla jednej osoby. Ma więcej odciągów przy ścianach bocznych, a ich krawędzie są nisko przy ziemi, do daje szczelniejsze schronienie. Tarp od cumulusa jest świetny do hamaka. Hamak w ogóle jest świetnym pomysłem na takim szlaku bogatym w lasy. Są zestawy hamakowe, które razem z zawieszeniem ważą 300g. Przy ilości puchu około 800g - top quilt + underquilt łącznie - można chyba osiągnąć podobny komfort termiczny. Odpada mata i inne wymysły. Jednak wiadomo... Hamak to zupełnie inny zestaw i trzeba go lubić;)
@ukaszSupergan
@ukaszSupergan 3 года назад
A ja niestety nie za bardzo lubię 🙂 Używam Grozy Solo, niestety na zimowe warunki, że sporą ilością sprzętu jest zbyt mała do wygodnego biwaku.
@jantomaszrogala4230
@jantomaszrogala4230 3 года назад
super!!! czekam z niecierpliwoscia na styczen ;) czy ten footprint ze starego tropiku to lepsze rozwiazanie niz tyvek, dyneema czy polyrco?
@ukaszSupergan
@ukaszSupergan 3 года назад
Nie wiem 🙂 nie porównywałem z innymi materiałami, użyłem tego, co miałem pod ręką i jest OK.
@Pxwel
@Pxwel 3 года назад
No to mozna pogratulowac dobrego zdrowia ze w zimie pod plandeka mozesz spac ja tylko wyjde na lekki wiater bez czapki i juz mam bol glowy, wiec dla mnie plandeka odpada calkowicie
@rowerowyja9982
@rowerowyja9982 3 года назад
Spokojnie, można spać i na ziemi i w hamaku. Wszystko zależy od konfiguracji osprzętu...
@marol71
@marol71 3 года назад
Szanuję za konsekwencję w obcinaniu wagi wyposażenia. Ale tę płachtę pod materac to dociąłbym jednak trochę poza kontury materaca, ochroni śpiwór zsuwający się z msteraca przed wilgocią podłoża i stopy jest gdzie postawić wchodząc czy wychodząc ze śpiwora. Materiał ciekawy i fajnie przedstawiony. 🙂
@ukaszSupergan
@ukaszSupergan 3 года назад
Obcinam, obcinam, po czym na to miejsce dorzucam sprzęt foto 😁 Podkład będę testować na śniegu, być może rzeczywiście musi być większy.
@wirtualneforum4229
@wirtualneforum4229 3 года назад
Kazdy kto docinal taka plachte wie ze musi byc sporo wieksza,bo to widać po kilku nocach,zwłascza tych deszczowych.Spanie pod tarpem w deszczu to 100% mokry spiwór wiec musi być w b dobrym bivi, ja mam z gore texu ,wazy 1kg z jeszcze drobnym polarem wewnacz.Na kilka dni by starczyło.
@ukaszSupergan
@ukaszSupergan 3 года назад
@@wirtualneforum4229 Zaliczyłem kilka tysięcy km pod tarpem, także w deszczu. Ale dzięki za troskę 😉👍
@wojtekwojciech5334
@wojtekwojciech5334 3 года назад
Jak przygotowujesz miejce pod tarpem w przypadku grubej warstwy sniegu? Odsniezasz, ubijasz go...? Brak wiekszego kawalka podlogi nie jest problemem np. przy ubieraniu sie?
@ukaszSupergan
@ukaszSupergan 3 года назад
Jeśli to możliwe staram się usunąć cały, śnieg będzie niewygodnym podłożem do snu, choć ta mata izoluje akurat bardzo dobrze. Co do ubierania się - podstawowe warstwy ubrań mam na sobie w nocy, wiec raczej nie, ale podkład będę jeszcze sprawdzał przed wyjściem.
@wawrzyniecpruski9679
@wawrzyniecpruski9679 2 года назад
Po latach doświadczeń też doszedłem do detera 55 litrów
@konradr8496
@konradr8496 3 года назад
Posiadam mate dmuchana z Decathlonu o r-value = 1.6 czyli na ok 5*C. Czy spiąc w namiocie zimą w lesie na polskich nizinach spodziewając się temperatury max -5*C wystarczy podłożyć pod ta matę folie nrc albo alumate? Czy taki zestaw zda egzamin? Czy jest może jakieś inne rozwiązanie wykorzystujące posiadaną przeze mnie matę?
@ukaszSupergan
@ukaszSupergan 3 года назад
Moim zdaniem cienka alumata może być zimna na mróz, ale to kwestia 1 nocnego testu. Ja chyba stawiał bym na klasyczną karimatę.
@grubywkrzakach
@grubywkrzakach 3 года назад
Panie Łukaszu. Bardzo fajny materiał, ale Tenqua 700 ma komfort -10 st C :) Temperatura -18 to temperatura graniczna Dane oczywiście ze strony cumulsa: cumulus.equipment/pl_pl/spiwor-puchowy-teneqa-700.html Jeśli będzie Pan przypinał tarpa do ziemi z jednej strony, niegłupim pomysłem było by "podniesienie do góry" części gdzie będą stopy co by śpiwór nie stykał się z nim - jeśli wystąpi jakaś kondensacja to nie będzie większego problemu. W moim tarpie Groza Solo doszyłem jedno oczko jakieś 25cm od końca i do niego montuję kijek. Pozostałe oczka już idą do ziemi :) Pozdrawiam i życzę powodzenia!
@ukaszSupergan
@ukaszSupergan 3 года назад
Zgadza się, ale jako mężczyzna kieruję się tą drugą wartością. W tym artykule znajduje wyjaśnienie tych temperatur: 8a.pl/8academy/cieply-spiwor-jaki-wybrac/ W skrócie: mężczyzny dotyczy ta niższa, kobieta powinna sugerować się wyższą.
@grubywkrzakach
@grubywkrzakach 3 года назад
@@ukaszSupergan zależy od organizmu. ja jednak kieruję się temperaturą komfortu. dla przykładu w pajaku core 400 przy temperaturze około -4 zmarzłem okrutnie - mając dobrą izolację od ziemi :)
@ukaszSupergan
@ukaszSupergan 3 года назад
@@grubywkrzakach Cóż, to pokazuje jak bardzo warto mieć własne doświadczenie 🙂W przypadku Cumulusa wiem, że mogę spać w okolicy temperatury granicznej, ale domyślam się, że każdy ma swoją fizjologię i bardzo dobrze, jeśli wiemy na co możemy sobie pozwolić 👍
@grubywkrzakach
@grubywkrzakach 3 года назад
@@ukaszSupergan dokładnie :)
@quenar
@quenar 3 года назад
dobre, moglbys zrobic upgrade mikrofonu - ten troche jak przez tube. moze 'Rode' ?
@kajmankajmanski5350
@kajmankajmanski5350 3 года назад
Planując zimową wyprawę w góry biorę pod uwagę, że może pojawić się bardzo mokry śnieg, jak przy odwilży. Mój sprzęt noclegowy jest podobny... tarp, śpiwór, materac. Z tą różnica, że zdecydowałem się na użycie lekkiego bivy MSR - 200 gr. Bivy w celu ochrony śpiwora przed właśnie tą wilgocią, woda z dołu. Łukaszu...tu pytanie ;) czy uważasz, że podkład pod materac (wydaje mi się, że pokrywa swoją powieżchnią mniej wiecej tyle co materac) i materac w pewny sposób ochroni śpiwór przed wyżej opisanym przemoczeniem? W nocy się ruszamy (częśc śpiwora może znaleźć się w mokrym miejscu), i przed noclegiem w nocy gdy jest ciemno można nie zauważyć iż śpiwór leży już w mokrym śniegu.
@ukaszSupergan
@ukaszSupergan 3 года назад
Istnieje taka możliwość, na szczęście mój materac jest dość niewrażliwy na zamoczenie. Dodatkowe usunięcie śniegu spod tarpu zazwyczaj wystarczy, aby nie "wpaść" że śpiworem w mokrą breję. Ale ja nie mam tendencji do spadania z "łóżka" 🙂
@Endrju375
@Endrju375 3 года назад
Łukaszu co sądzisz o wkładaniu materaca do śpiwora? Czy to ma sens?
@ukaszSupergan
@ukaszSupergan 3 года назад
Moim zdaniem nie - dolna cześć śpiwora jest wówczas narażona na kontakt z gruntem i wilgocią. Dodatkowo sprawdzi się to tylko wtedy gdy śpisz nieruchomo. Jeśli będę obracać się razem ze śpiworem - a tak zawsze jest, gdyż kaptur zawsze musi obracać się razem z głową - to takie rozwiązanie odpada.
@danielmilka1212
@danielmilka1212 3 года назад
A co powiesz o takich wkładkach do śpiwora ale bawełnianych? Czy nadają się do śpiwora puchowego na zimę? ;-)
@ukaszSupergan
@ukaszSupergan 3 года назад
Oczywiście. Będą chronić przed pobrudzeniem wewnętrznego materiału śpiwora przez nas, ale oczywiście będą przepuszczać parę wodną kompletnie swobodnie.
@teodorw.8398
@teodorw.8398 3 года назад
Będzie relacja z marszu w miarę na bieżąco na jakimś instagramie czy cóś? Edycja: doczytałem komentarze i widzę, że ktoś już pytał, na FB będzie.
@damianwaligorski7937
@damianwaligorski7937 3 года назад
Super materiał, czy planujesz nagrać osobny odcinek o ubraniu bo zakładam, że nie będzie to tak obszerny zestaw jak na Islandii?
@ukaszSupergan
@ukaszSupergan 3 года назад
Postaram się, jeśli czas podczas przygotowań pozwoli 🙂👍
@krzysztofstepien9558
@krzysztofstepien9558 3 года назад
Dzień dobry Panie Łukaszu czy mógłby Pan napisać jaki konkretnie model materaca Thermarest Pan prezentuje. Dziękuję i pozdrawiam
@ukaszSupergan
@ukaszSupergan 3 года назад
To model All Season SV.
@bartolomeobartolomeo1936
@bartolomeobartolomeo1936 2 года назад
Fajny film instruktażowy , pytanie mam tylko o nocleg na dziko w lesie , czy nie boi się pan dzikich zwierząt jak wilki czy niedzwiedż, jak pan jest na to przygotowany . Ja kiedyś pojechałem na parę dni w bieszczadzką dzicz, to jak w nocy usłyszałem polowanie watachy wilków nie daleko od mojego obozu to całą noc siedziałem z siekierą przy ognisku . Pytanie jak pan jest na to przygotowany. Pozdrawiam.
@riverofgold750
@riverofgold750 3 года назад
Gdzie polecasz zacząć przygodę z górami?
@Projektantable
@Projektantable 3 года назад
Zazwyczaj śpię w hamaku ale jednak na jesienno zimowe biwaki wole tarpa w formie kwadratu a dlaczego ? Nie musze ustawiać tarpa biorąc pod uwagę kierunek wiatru tylko zagibam rogi do środka zamykając się z każdej strony co świetnie chroni przed wiatrem. Polecam takie rozwiązanie
@rowerowyja9982
@rowerowyja9982 3 года назад
UWAGI - MAM NADZIEJĘ ŻE KONSTRUKTYWNE #1. ZADASZENIE. Tarpy dzielą się ze względu na: wielkość, kształt, parametry materiału, impregnację, uszczelnienie, wykończenie, ilość mocowań pod odciągi oraz system naciągów. Optymalne skonfigurowanie komponentu wymaga: precyzyjnego określenia priorytetów, wiedzy i doświadczenia... W tym przypadku problemem są: - kształt - powinien być prostokątny (jest trapezowy - pod hamak), - wielkość - powinien być odpowiednio dłuższy --> możliwość uzyskania konstrukcji zamkniętej, - ilość bocznych odciągów - zbyt mała --> nie pozwala uzyskać pożądanej prostej linii stycznej z gruntem, - waga - powinna być możliwie najniższa (silanol ripstop / dyneema). Przy całkowicie przyziemionym zadaszeniu dwuspadowym, możesz boki dodatkowo uszczelnić śniegiem... Prostokątny i odpowiednio długi tarp daje możliwość obustronnego (nawet całkowicie szczelnego) zamknięcia, (również) po krótkich bokach. Pamiętaj by podwiesić główną linię grzbietową zwłaszcza przy opadach śniegu i / lub wietrze. Możesz użyć odciągów całkowicie lub częściowo elastycznych..., a górne pętle możesz skrócić odpowiednio je przeszywając. Linki - odblaskowe / fluorescencyjne / białe. Jeśli priorytetem jest waga to naciągi mogą mieć nawet 0,7 - 1 mm grubości - co wymaga innego systemy ich blokady np. blokady z tytanu / aluminium. Ich wielkość nie powinna być zbyt mała bo w przypadku dużych mrozów będą sprawiać manualne problem z obsługą. Stabilizacja kijków - dwa odciągi boczne (mocowane na sztywno lub przez karabinki)... #2. PODŁOGA. Tyvek o odpowiedniej gramaturze (materiał b. lekki i mechanicznie b. wytrzymały, wodoodporny), z doszytymi pętlami z taśmy rypsowej o szr. 10 mm pod stabilizację podłoża. Dla optymalnego zabezpieczenia przed śniegiem i wodą (nawet w dużej ilości) - szczelna, samonośna podłoga wannowa z nylonu 15D ripstop (80 * 210 cm, 180 g), impregnacja PU, ścianki boczne po całym obwodzie ok 10 cm). #3. Do tarpa opcjonalnie używam karbonowych masztów, rozkładanych segmentowo i automatycznie. Moja dł.c. 162 cm (po złożeniu 30 cm) * fi. 10 mm + odpowiednie końcówki w zależności od zastosowania (pod wewnętrzne poszerzające rozpieranie tarpa / poszerzanie hamaka lub samonośnej moskitiery namiotowej i moskitiery hamakowej i moskitiery wolnowiszącej / wewnętrzne podparcie tarpa / zewnętrzne wsparcie odciągów / bezpośrednie podparcie boków... Oczywiście maszty mogą być krótsze lub dłuższe...
@survivoromanroweroman1680
@survivoromanroweroman1680 3 года назад
Czy pójdziesz na nartach? Naprawdę życzę Ci powodzenia z tym tarpem, jednak ja nie zdecydowałbym się na takie przejście bez namiotu. Niestety polskie góry zimą potrafią być nieprzewidywalne i mogą nieźle dać popalić. Bywa, że opad śniegu bywa tak duży, że nawet wyszukanie i przygotowanie miejsca pod schronienie może nastręczyć wiele problemów i zająć dużo czasu. Posiadanie nart nieco to ułatwia.
@ukaszSupergan
@ukaszSupergan 3 года назад
Zaczynam pieszo, ale oczywiście mam narty i rakiety w pogotowiu. W razie potrzeby przesiądę się na nie.
@survivoromanroweroman1680
@survivoromanroweroman1680 3 года назад
@@ukaszSupergan To dobrze- przypominam sobie takie sytuacje, kiedy to w kopnym śniegu, po zdjęciu nart przejście ok 20m zajmowało kilka minut. A raz łatwiej było iść dnem płytkiego potoku niż szlakiem.
@wojkasia
@wojkasia 3 года назад
Pytanko. VBL a to co można kupić jako tzw wkładkę do śpiwora to będą w takim razie dwie różne rzeczy?
@ukaszSupergan
@ukaszSupergan 3 года назад
Tak. Prawdopodobnie większość wkładek przepuszcza parę wodną, więc nie ochronią one puchu przed kumulowaniem wilgoci. VBL wymaga zastosowania tkaniny szczelnej dla pary wodnej - lub, w ostateczności, koca ratunkowego z folii.
@pannarowerku
@pannarowerku 3 года назад
@@ukaszSupergan zastanawiam się czy nie można użyć do tego ponczo z helikonu. W ciągu dnia używać tez w czasie ulewy, do ochrony a w nocy do śpiwora.
@ShwarcArnold
@ShwarcArnold 3 года назад
@@pannarowerku Kolego, przyjdzie ci raz rozebrać się do naga przy -15st, a potem mokrym wyjść rano i ponownie się przebrać, to życzę ci powodzenia. Ale to nie koniec, tę mokrą bieliznę trzeba jakoś wysuszyć, co w biwaku wielodniowym zimą jest wręcz niewykonalne.
@pannarowerku
@pannarowerku 3 года назад
@@ShwarcArnold Racja, zdaje sobie sprawę że większość z nas nie była w takim ekstremum to nie ma pojęcia jak jest w praktyce. Dzieki
@michalka4604
@michalka4604 2 года назад
Koc ratunkowy to naprawdę ostateczność, strasznie się można w środku zagotować, człowiek obudzi się nie z zimna tylko gorąca i mokrego, ciężko później suszyć bieliznę do spania. Takie moje doświadczenia. Świetny film, pozdrawiam :)
@82sted
@82sted 3 года назад
Czy w butach również planujesz stosować ten system vb ? typu cienka skarpeta liner, vb, gruba skarpeta. Miałbyś teoretycznie cały czas suche buty i zewnętrzną skarpetę, bez konieczności chowania butów do śpiwora a linera można by suszyć na butelce z gorącą wodą.
@ukaszSupergan
@ukaszSupergan 3 года назад
Tak, planuję. Zwłaszcza na długich odcinkach bez cywilizacji pod koniec trasy.
@82sted
@82sted 3 года назад
@@ukaszSupergan Czy to jakieś konkretne skarpety vb czy coś ala torebki ;-)
@ukaszSupergan
@ukaszSupergan 3 года назад
@@82sted Raczej torby foliowe, w Polsce rynek tych sytuacji rzeczy chyba nie istnieje.
@82sted
@82sted 3 года назад
@@ukaszSupergan Podobno torebki od przesyłek kurierskich są całkiem wytrzymałe
@jozeftymek2651
@jozeftymek2651 3 года назад
Ok na kilka godzin, ale na dzień dwa to już chyba nam skóra na stopach rozmięknie?
@danydevito8853
@danydevito8853 3 года назад
Czy będą relacje z wyprawy?
@ukaszSupergan
@ukaszSupergan 3 года назад
Tu raczej film na zakończenie, krótkie relacje znajdą się na FB.
@arsvitae285
@arsvitae285 3 года назад
Teneqa 700 to komfort -10, ta druga wartość, -18, to temperatura graniczna komfortu podana przez producenta.
@ukaszSupergan
@ukaszSupergan 3 года назад
Zgadza się. Dlatego jako mężczyzna kieruję się tą drugą wartością: 8a.pl/8academy/cieply-spiwor-jaki-wybrac/
@arsvitae285
@arsvitae285 3 года назад
@@ukaszSupergan Dobrze wiedzieć, że jest taka interpretacja tych wartości i potwierdzasz ją w praktyce. Nie mniej jednak wielu fachowców interpretuje je inaczej, co specjalnie nie dziwi, te normy nie są jasno podane do wiadomości. Warto stosować oznaczenia takie jak np. na śpiworach Małachowski.
@krzysztofwilk6311
@krzysztofwilk6311 9 месяцев назад
Materiał stary może ktoś mi odp Mam takie pytanko spanie pod tarpem fajna opcja ja dopiero zaczynam przygodę ale mam obawy przed owadami ni chodzi mi nawet o kleszcze ale mrówki pająki itp przecież one są i wchodzą Jakie jest wasze doświadczenie
@januszchmiel8139
@januszchmiel8139 3 года назад
Czy jest możliwość by bukłak nosić pod kurtką? Ciepło Nasze ogrzeje wodę.
@sebastianlewandowski7023
@sebastianlewandowski7023 9 месяцев назад
Cześć, ten śpiwór ma temperaturę komfortu -10 C.
@marekk1337
@marekk1337 3 года назад
Wolalbym namiot za 200 zl dwupowlokowy od tarpa za miliard zl. Lepsza jest nora w sniegu albo szalas.
@pannarowerku
@pannarowerku 3 года назад
Zastanawiam się jak bedziesz uzupełniać prowiant w drodze bo to przecież 2 mce. Nie jestes w stanie wszystkiego upchnąć na raz do plecaka, chodzi mi o te wzbogacone mieszanki z torebek.
@ukaszSupergan
@ukaszSupergan 3 года назад
Będę mieć depozyty na szlaku, w kilku punktach, w odstępach 7-10 dni.
@studioperfekt
@studioperfekt 3 года назад
Wszystko fajnie ale jak się to ma gdy będzie sporo śniegu i trzeba będzie w środku tarpu spać , śnieg będzie się topił pod nami wszystko będzie po czasie mokre łącznie z śpiworem . Nie bardzo mogę sobie wyobrazić jak w śniegu i mrozie można mocować taki tarp .
@ukaszSupergan
@ukaszSupergan 3 года назад
Dobrego służy mata i podkład pod nią. Dodatkowo w miejscu biwaku usuwasz możliwie cały śnieg wokół siebie lub ubijasz go do twardej konsystencji. To niweluje ryzyko topnienia pod matą.
@studioperfekt
@studioperfekt 3 года назад
@@ukaszSupergan ciekawe czy tarpy jakieś posiadają boczna ściankę chociaż jedną . Moim zdaniem było by to pomocne .W takim tarpie nie ma przeciągu od dołu ?
@ukaszSupergan
@ukaszSupergan 3 года назад
@@studioperfekt Nie znam takich modeli, natomiast mogę go obniżyć z jednej strony aż do ziemi, otrzymując osłonę z 3 stron. Robię tak zresztą często podczas biwaków. Pozwala to też znacznie ograniczyć wiatr.
@rowerowyja9982
@rowerowyja9982 3 года назад
@@studioperfekt Tak i nie. Potrzebne boki uzyskujesz z dostępnej powierzchni tarpa - odpowiednio go łamiąc i rozpinając. Możesz uzyskać zadaszenie dwuspadowe i całkowicie przyziemione z dodatkowymi dwoma pionowymi (długimi) bokami lub przyziemione, dwuspadowe z możliwością (szczelnego) zamknięcia krótkich boków. Tu problemem jest kształt - powinien być prostokątny, wielkość - powinien być dłuższy, waga - silanol ripstop / dyneema. Tarpy dzielą się ze względu na: wielkość, kształt, parametry materiału, wykończenie oraz ilość mocowań pod odciągi. Optymalna konfiguracja komponentu wymaga wiedzy...
@studioperfekt
@studioperfekt 3 года назад
@@rowerowyja9982 to może by zrobić materiał o tym , mega fajny by był odcinek taki wyczerpujący temat . Jedno mnie nie przekonuje do tarpa. Jak jestem na polu namiotowym koło schroniska to ni jak nie zostawisz plecaka z rzeczami w środku bo ani to zamknięte ani to szczelne. Namiot jednak można zapisać nikt nie widzi co masz w środku i nikogo nie kusi.
@zaparatemwplecaku
@zaparatemwplecaku 3 года назад
Cześć Łukasz, jak zwykle zaskakujesz mnie redukcją wagi! 😮 Rozważyłbym na Twoim miejscu szerszy groundsheet, ponieważ śnieg pod Tobą będzie się wytapiał. Ja przy dobrej arktycznej macie nie raz rano byłem 20cm niżej, co sprawiało, że śnieg po bokach topił się na moim śpiworze. Druga sprawa to zacinający śnieg. W zalesionym terenie raczej ogarniesz, jednak wyżej dopięcie "nóg tarpa" do gleby może okazać się niedostateczne. Tutaj polecam najlżejsze bivy. Dla przykładu ja na Bystrej miałem na sobie 15-20cm śniegu pomimo maksymalnie zoptymalizowanego tarpa. No właśnie - warto mieć możliwość prawie całkowitego zamknięcia tarpa. Zerknij jak wspólnie z Lesovikiem przeprojektowaliśmy moją Grozę Solo pod ekstremalne biwaki: ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-ABFkWv9sPl8.html Pozdrawiam Cię, powodzenia! 🔥
@PaKo1512.
@PaKo1512. 3 года назад
Spory plecak, co do śpiwóra to za największą bolączkę śpiworow Cumulus uważam worek, pierwsze pakowanie jest na milimetry, dwa, że worki nie są kompresyjne, Z chęcią poproszę o link do wkładki do spiwora
@ukaszSupergan
@ukaszSupergan 3 года назад
Brak worków kompresyjnych to raczej zaleta. Zbyt duża kompresja prowadzi na dłuższą metę do uszkodzenia puchu lub wypełnienia syntetycznego. NIGDY nie polecam. Co do rozmiaru - pierwsze bywa faktycznie trudne 🙂
@PaKo1512.
@PaKo1512. 3 года назад
@@ukaszSupergan że syntetykiem się zgodzę, ale dopuszałem trzy śpiwory 50gr puchu i widać, że worek do pakowania nie został powiększony, kończy się to "taką cebulową fryzurą" na górze worka przy ściągaczu 😉
@ukaszSupergan
@ukaszSupergan 3 года назад
@@PaKo1512. Cóż, po powiększeniu śpiwora worek należałoby wymienić, 50 g puchu to dość sporo.
@PaKo1512.
@PaKo1512. 3 года назад
@@ukaszSupergan tak z ciekawości, śpiwór który zabierasz to Teneqa 700?
@ukaszSupergan
@ukaszSupergan 3 года назад
@@PaKo1512. Tak, biorę go gdyż jest pakowny, a zakładam że mróz poniżej-20°C trafi się rzadko 🙂
@axyzcx
@axyzcx 3 года назад
Przecież Teneqa 700 ma TComf -10 a Tlimit -18 to skąd stwierdzenie, że będzie komfortowo przy -18? 1:10 3:05
@ukaszSupergan
@ukaszSupergan 3 года назад
Zgadza się. Jako mężczyzna kieruję się tą drugą wartością. W tym artykule znajdziesz wyjaśnienie tych temperatur: 8a.pl/8academy/cieply-spiwor-jaki-wybrac/
@axyzcx
@axyzcx 3 года назад
​@@ukaszSupergan Oczywiście twoje stwierdznie jest słuszne dla normy EN 13537 ale ten śpiwór chyba nie może się taką pochwalić? Sam mam Panyam 600 jest to świetny śpiwór ale w samej bieliźnie jako zdrowy mężczyzna w -13 bym w nim 8 godzin komfortowo nie przespał :)
@ukaszSupergan
@ukaszSupergan 3 года назад
@@axyzcx Co pokazuje, że możemy mieć różne odczucia dotyczące ciepła w tym samym śpiworze. W moich dobijałem do limitu, wspomagając się 2 warstwami ubrań i czując się dobrze. Wiem jednak, że jestem "modelowym" użytkownikiem. Normą EN/ISO nie kieruję się, gdyż na podstawie praktyki nie udam jej. W tym artykule lukaszsupergan.com/spiwor-zimowy-czterosezonowy-jak-wybrac/ tłumaczę dlaczego.
3 года назад
Świetny zestaw ;) Sam od kiedy używam tarpu unikam z daleka namiotu 😃 No chyba, że udaje się w w otwarte przestrzenie, to nieco inaczej... Ciekawa budowa tego modelu od Cumulusa i tu pytanie czy jak obniżyłeś ściany do ziemi to nie było tam jakieś wolnej przestrzeni? Na filmie wygląda.to jakby ściany były nieco w kształcie łuku i zastanawia mnie czy to nie przeszkadza nawet w sytuacji zamknięcia jednego wejścia ;) Powodzenia na szlaku! :)
@angelo6962
@angelo6962 3 года назад
Mordo zacznij nagrywać jak wedrujesz. Cały czas nagrywasz sprzęt, opowiadasz i tak w kółko. Cenię Twoje osiągnięcia, ale już mnie to męczy ( lokowanie produktów). Więcej ,,akcji,, mniej pier... Pozdrawiam.
@ShwarcArnold
@ShwarcArnold 3 года назад
Dokładnie. Ale co tu opowiadać, chyba 2 lata temu była zimą na Ukrainie i jak się skończyła? Tarp zimą jako awaryjne schronienie? Mocowany do 1m śniegu na te mikro szpilki? W lesie nie wieje? Od kiedy? Wyjście z VB rano przy -15st w delikatnym wiaterku i w mokrej bieliźnie? Dobrze napisałeś. Chciał bym zobaczyć taki awaryjny biwak solo gdzieś na łące zimą, w zadymce, w 1m puchu i -15st. Opowiadać o sprzęcie na zielonej trawce, to każdy potrafi.
@marol71
@marol71 3 года назад
Zapraszam na mój kanał, nie gadam tylko idę 😉😀
@romancyfra4084
@romancyfra4084 3 года назад
@@ShwarcArnold Krzysiu, Tak samo jako wybór Cumulusa :-)
Далее
Yəni, sizcə, indi bu nə deməkdir?
0:23
Просмотров 82 тыс.
#36 Jak odchudzić plecak w góry
17:56
Просмотров 107 тыс.
Yəni, sizcə, indi bu nə deməkdir?
0:23
Просмотров 82 тыс.