Тёмный

47 - Top balancing ogniw LiFePO4 

smart diy
Подписаться 10 тыс.
Просмотров 12 тыс.
50% 1

Jak przygotować ogniwa do startu pracy w magazynie energii? W tym filmie postaram się to omówić. Oprócz tego pokażę Wam aktualne postępy prac nad projektem.
Polecane kanały o podobnej tematyce:
@Paragon - DIY
@Kenny88
@Skromny Warsztacik
@ZeptoBox.pl
@Robert Kaźmierczak ​
@MAXISERVICE DIY

Наука

Опубликовано:

 

21 июл 2022

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 150   
@tokentv713
@tokentv713 2 года назад
Jako bałaganiarz jestem pod wrażeniem eststyki wykonania tego banku energii 🙂
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
Zobaczymy jak będzie finalnie.. bo jednak jeszcze sporo kabelków musi dojść i coraz trudniej będzie zachować estetykę ;)
@kaslopoland
@kaslopoland 2 года назад
Oglądam z ogromną ciekawością twoje działania z ogniwami. 😀👍
@Rob-Sam
@Rob-Sam 2 года назад
Ja też. Was obydwu. 👍
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
A dzięki dzięki - ostatnio brakuje mi trochę czasu i weny do nagrywania... ta pogoda rozleniwia... ;)
@MaoWatt
@MaoWatt 2 года назад
Widać swiatło w tunelu. Fajnie to wygląda. Pozdro
@Kenny88
@Kenny88 2 года назад
Fajnie, fajnie :) LiFePo4, Lev40, a nawet coś było o AGM. A mój wzrok i tak co chwilę wędrował pod stolik 😂
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
Te baterie uzależniają człowieka... ale z agm'ami to mi zdecydowanie nie idzie.. dwa lata i je zabiłem ;(
@Kenny88
@Kenny88 2 года назад
@@smart-diy Jeśli to ma Ciebie pocieszyć to swoje AGM wykończyłem w niecały rok.
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
@@Kenny88 Niezły wynik ;)
@tomaszkasperowicz6620
@tomaszkasperowicz6620 2 года назад
Bardzo ciekawy filmik bravo
@ms6943
@ms6943 5 месяцев назад
Dzięki za informacje 👍
@ParagonDIY
@ParagonDIY 2 года назад
Powiem Ci Macieju,że wygląda to mega fajnie, cieszę się ze BMS nadaj działa to moje pierwsze precyzyjne lutowane, wtedy było łatwo o części ale teraz widziałem że przy zamówieniu na JLCPCB no jest dramat z podzespołami :/ Co do balansowania bardzo dobre posunięcie widzę że dużo czytasz i nie idziesz na ślepo, balansowanie LiFePo4 najlepiej robić właśnie przy ładowaniu, jak kupisz balanser aktywny tam jest możliwość przerwania ścieżki lutowanej i wtedy możesz balanser włączać/wyłączać wtedy spinasz to DIY-bmsem i zapinasz balanser tylko podczas ładowania. Fajne jest to że przy tych cell monitorach masz możliwość kontroli temperatury na każdej celi, a wybór z napięciami również trafiony, kilka procent na pojemności a x-razy więcej cykli dla żywotności, po tym jak patrzę jak się za to zabrałeś tutaj magazyn będzie działał długo i bezawaryjnie nie widzę szansy na jakąkolwiek porażkę, od początku trzymam kciuki, ale jak tak patrzę wcale tego nie potrzebujesz. Pracy sporo, ale satysfakcji i frajdy dużo więcej Pozdrawiam Leszek...
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
Jeden działa - drugiego spaliłem niechcący ;) Ale już mam zamówione części, więc niedługo go naprawię i wykorzystam w innym projekcie. Co do dostępności części to powiedzieć drama to nic nie powiedzieć. Do shunta części nie ma nigdzie - nawet na aliexpress z wylutów. Wszyscy duzi dostawcy mają terminy dostawy na połowę 2023 - porażka na całego. Co do balansowania to na początek planuję pozostać tylko przy bms'ie - zobaczymy czy wystarczy i jak bardzo ten pakiet będzie się rozłaził... i przede wszystkim jak często w ogóle będzie dobijał do 100%. Co do porażek to trochę jest po drodze... ale to największy projekt diy, który kiedykolwiek zrobiłem, więc powolutku posuwam się do celu - co z tego wyjdzie zobaczymy, ale nauki i zabawy sporo. Już bym chciał to wreszcie uruchomić, ale wciąż mi jakiś gratów brakuje i ciągle na coś czekam... ale myślę, że w następnym tygodniu jest szansa na start ;)
@ParagonDIY
@ParagonDIY 2 года назад
@@smart-diy No takie uroki, ale każdy krok bliżej celu, ja lubię bo zakończonym projekcie przeglądać zdjęcia wtedy czuję mega satysfakcję jak oglądam etapy które przeszedłem, wytrwałości idzie Ci dobrze pozdrawiam ..
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
@@ParagonDIY Tak.. też sobie zbieram w jednym folderze ;) Też lubię sobie zrobić później retrospekcję ;) Udanej soboty!
@HelloHelloXD
@HelloHelloXD 2 года назад
4:36 nagraj filmik z diodkami i wyswietlaczem jak jest ciemno ;-) Na filmik o bmsie tez czekamy
@Rob-Sam
@Rob-Sam 2 года назад
Oj tak, Czekamy. 👍👍
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
knight rider prawie ;) Nagram taki filmik jak już wózek trafi w miejsce docelowe.
@jerzol_KOMINIARZ
@jerzol_KOMINIARZ 2 года назад
Jeśli chcesz mam dodatkowy shant batrium 500A - chętnie Ci dam dopóki nie złożysz swojego Komunikacja chyba ta sama 😜 Świetny projekt i wykonanie 👍👍
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
Oooo super - chętnie skorzystam, bo układów do tego shunta nie ma nawet na aliexpress z wylutów. Ciekawe czy zadziała. Tam komunikacja też jest po rs485?
@jerzol_KOMINIARZ
@jerzol_KOMINIARZ 2 года назад
@@smart-diy 485 - ślij nr jakiegoś bliskiego Ci paczkomatu inPost nr tel i mail Jutro wyślę
@bajabongosoffgrid
@bajabongosoffgrid 2 года назад
no i super zrobione 👍
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
dzięki ;)
@Rob-Sam
@Rob-Sam 2 года назад
Fajny projekt. Trzymam kciuki i czekam na kolejne filmy. 👍👍👍 PS. Jest gdzieś podsumowanie wszystkich kosztów?
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
Dzięki. Podsumowania jeszcze nie ma bo do końca jeszcze daleko... ale boję się nawet to liczyć, bo pewnie dobre auto by się za to kupiło ;)
@marek8928
@marek8928 2 года назад
Fajny wózek. Mój dystrybutor ogniw LFP powiedział mi że pierwsze "top balancing" mam zrobić do 3.65V. Oczywiście podczas pracy tego napięcia nie osiągamy. BMS powinien pokazywać identyczne napięcia na wszystkich celach kiedy są połączone równolegle. Nie wiem jakie zwory planujesz do łączenia cel ale powinny umożliwiać zmianę odległości pomiędzy biegunami które łączą. Zabezpiecza to przed wprowadzaniem naprężeń na bieguny podczas nagrzewania i chłodzenia cel podczas pracy. Ja swoje zrobiłem z plecionki uziemienia o szerokości 25mm. Oryginalne zwory są to wielowarstwowe paski miedzi z wybrzuszeniem po środku.
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
Co do top balancingu to się w sumie zastanawiałem czy cisnąć do 3.65, czy do maks zakresu w jakim będę pracował. Nie znalazłem nigdzie w literaturze rzetelnej informacji na ten temat niestety. Z bms'em i napięciami, to tutaj muszę sprawdzić ponownie kalibrację cell monitorów, chociaż mam wrażenie, że to ten busbar wprowadza doatkową rezystancję, bo styk nie jest idealny bo sam go wierciłem ;) Co do busbarów to planuję wykorzystać te, które przyszły razem z ogniwami - one mają fasolki pozwalające im lekko pracować w ramach otworu, ale u mnie to raczej nie wystąpi, bo wózek ma za zadanie kompresować ogniwa, aby właśnie się nie rozszerzały i tej pracy nie było.
@marek8928
@marek8928 2 года назад
@@smart-diy 3.65V to tylko raz podczas TB. Moje pracują do 3.5V (nap. absorpcji i balansowania) Te fasolki (otwory) to tylko żeby żeby było łatwo montować bo kompensują różnice w wymiarach cel. Po przykręceniu one już nie pracują. Rozmiar wszystkiego się zmienia wraz z temperaturą, wózka też. Zamieściłbym linki to tych elastycznych zworek ale tu się nie da.
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
​@@marek8928 Wrzuć linka - powinien trafić taki komentarz do kwarantanny i go wtedy zatwierdzę. Trochę natchnąłeś mnie do sprawdzenia tych odczytów z bms'a i faktycznie były błędne ze względu na niewłaściwe dokręcenie tego busbara. Niestety taki długi busbar powoduje naprężenia i styk nie jest doskonały. Dokręcenie spowodowało, że udało się zejść do delty na poziomie 2mV i coś mi się wydaje, że to jest koniec precyzji bms'a. Jeszcze pokombinuję... ale dzięki za merytoryczne komentarze!
@marek8928
@marek8928 2 года назад
@@smart-diy Wysłałem link do elastycznej zwory. Widziałem też gdzieś do kupienia zwory z plecionki ale nie mogę zlokalizować. Ja łączyłem cele podczas TB zwykłym drutem miedzianym przeplecionym od terminala do terminala. Oczywiście do dużych prądów się nie nadaje ale TB powinno być robione małym prądem aby cele miały czas się zbalansować. Ja balansowałem prądem 4A zasilaczem laboratoryjnym i oczywiście trwało to dłuuugo.
@machny81
@machny81 Год назад
Pozdro
@grzesoffg4523
@grzesoffg4523 2 года назад
Te Lifepo4 strasznie wciągają. Zamówiłem 16 szt. 280 Ah, nie było na co czekać. Temat ciekawy, będzie można porównać banki i ich koszt.
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
Zgadzam się... to wciąga ;)
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
podłączam siędo pytania, bo też czeka mnie zakup drugiej 16'tki...
@grzesoffg4523
@grzesoffg4523 2 года назад
@@smart-diy Nie mogę napisać nazwy sklepu, bo już dwa razy usunęło komentarz.
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
@@grzesoffg4523 Bo YT blokuje linki - zobaczę czy coś się w kwarantannie znalazło to zaraz puszczę.
@jantkarz7140
@jantkarz7140 Год назад
pełna profeska -czy możesz napisać co to za bms i gdzie go można kupić ?
@smart-diy
@smart-diy Год назад
diyBSM - tutaj znajdziesz wszystkie odpowiedzi: ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-RYYvrSjpXPE.html
@Mati-te9fz
@Mati-te9fz Год назад
Witam, tez sie nosze sie z zamiarem zbudowania magazynu z takich ogniw tylko sie zastanawiam jak to jest z zamowieniem ogniw z chin (aliexpres-alibaba) czy w polsce musze cos oplacic cło, jakis recykling itp. Bylbym bardzo wdzieczny za odpowiedz. Pozdrawiam
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Ja zamawiałem na alibabie z DDP - wtedy sprzedający już załatwia wszystkie odprawy celne itp. Ja już nic nie dopłacałem. Na aliexpress trudno o nowe ogniwa.. raczej same przekręty..
@kristomen
@kristomen 2 года назад
Może ktoś wie skąd można zdobyć wiedze co i jak zbudować taki magazyn energii. Jak zbudować load balancer i jak działa. Chętnie bym skorzystał z dokumentacji na githubie. Każdy by mógł coś wartościowego dodać do projektu. Także zastanawiam skąd masz takie układy (płytki). Domyślam, że je sam projektujesz je ale nie wiem skąd czerpiesz wiedzę co i jak ma być zbudowane. Zastanawiam się czy można użyć ups jako magazyn energi. Posiadam UPS APC 3000
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
Ja dużo wiedzy czerpię z samego youtuba - zobacz w opisie podlinkowałem parę ciekawych kanałów, gdzie znajdziesz sporo fajnych informacji. Do tego jest sporo wiedzy na grupach na facebooku. A jak w ogóle zaczynasz to ściągnij sobie książkę Energy Unlimited od victrona - jest za free, a znajdziesz tam sporo ciekawych informacji. Co do pytania o ups'a to zasadniczo da się - falownik to falownik... tylko pytanie do czego chcesz go użyć. Taki ups będzie miał najczęściej słabą ładowarkę i brak możliwości konfiguracji dla baterii, a w zależności od tego jakie ogniwa wykorzystasz, to ich charakterystyki pracy są trochę inne. Jak chcesz zacząć od czegoś taniego to lepiej do tego nadają się chińskie falowniki off-grid. Mój pierwszy film na kanale opisuje właśnie taką instalację ;)
@zsamot952
@zsamot952 2 года назад
Piękna robota :) Nie jestem pewien czy te ogniwa powinny być tak mocno ściskane razem. Jak się popatrzy na gotowce z Chin, to są one dość "luźno" układane (najczęściej każda cela ma własną ramkę).
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
Według datasheetu kompresja ogniw przedłuża znacząco ich żywotność. Zrobiłem też test i faktycznie bez kompresji ogniwa się rozszerzają podczas ładowania/rozładowywania (puchną w osi konektorów). Może to z czasem spowodować wewnętrzne uszkodzenia. Kompresja temu zapobiega. Jak będzie faktycznie... zobaczymy. To mój pierwszy taki projekt - czas pokaże czy podjąłem dobre decyzje ;)
@bialy100k
@bialy100k Год назад
@@smart-diy Czy ja cie dobrze rozumiem - piszesz: "puchną w osi konektorów" - czyli konektory odsuwają się lekko od siebie w trakcie puchnięcia (czyli poszerzają się w kierunku filmującej kamery)? Czy też puchną w kierunku w którym ściskasz wszystkie akumulatory tymi śrubami regulacyjnymi?
@smart-diy
@smart-diy Год назад
@@bialy100k Rozszerzają się po dłuższej krawędzi bocznej.
@marekgambietzelektrogama3032
@marekgambietzelektrogama3032 2 года назад
Panie Macieju jakiej marki jest wyłocznik z sor 500A to juz mocny jest .I proponowałbym załizyc izolacje medzy celami .Poniewaz ta niebieska folia jest cięka ,a na obudowie tej celi jest +
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
Ten rozłącznik to Schneider Electric NSX400 (400A DC). Cele są odizolowane dodatkową folią pvc 300 mikronów - ale dzięki za czujność ;)
@Krzynolgarage
@Krzynolgarage 2 года назад
jakto jest podłączone , jak bieguny są zwarte wszystkich cel razem, skąd napięcie poszczególnych cel?
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
Bo ten BMS działa trochę inaczej niż zwykłe bms'y. On nie ma wspólnego minusa. Każdy cell monitor zamontowany na ogniwie jest do niego podłączany plusem i minusem - stąd wie jakie jest napięcie na każdej celi. Nie jest za to badane napięcie całkowite - jest wyznaczane jako suma napięć na ogniwach. Także stąd na wyświetlaczu pojawia się 50V mimo cel połączonych równolegle.
@Krzynolgarage
@Krzynolgarage 2 года назад
@@smart-diy ale połączenie równoległe cel, powinno dawać takie same odczyty na każdym, toż to wspólne potencjały
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
@@Krzynolgarage pojedyncze milivolty różnicy tam są także może to być niewystarczająca kalibracja, albo po prostu rezystancja styku z tym długim busbarem może być niejednakowa.
@Krzynolgarage
@Krzynolgarage 2 года назад
@@smart-diy czułe ustrojstwo. oglądam oczywiście projekt. kupa kasiory w tym siedzi ;)
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
@@Krzynolgarage Lepiej żeby żona się nigdy nie dowiedziała ile faktycznie na to poszło ;)
@mieczysawja4171
@mieczysawja4171 2 года назад
Super projekt 😀 Gdzie kupiles cell monitor?
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
W jlcpcb zamawiałem. Niedługo będę nagrywał filmik o tym bms'ie to podrzuce więcej info.
@wodzimierzkucharski1883
@wodzimierzkucharski1883 Год назад
Witam Cię .film bardzo fajny ,balanser jest zajefajny .właśnie buduje podobny bank 48v 320Ah LifePo4 .mam problem z kupieniem dobrego BMS z balanserem. Pytanie ,czy wykonał byś mi taki BMS jak u Ciebie iile by kosztował. Pozdrawiam i powodzenia w nowych projektach..
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Dzięki. diyBMS jest projektem open source, więc możesz sobie pobrać pliki i zamówić w chinach. Ja niestety nie mam czasu na takie zlecenia... za dużo na głowie ;(
@grzesoffg4523
@grzesoffg4523 2 года назад
Hej. Chciałem dopytać o monitorowanie poszczególnej celi, ile kosztuje taki zestaw i jakie ma dodatkowe funkcje ?
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
To projekt open source. Jak ostatnio zamawiałem cell monitory (to te nakładki na ogniwa), to zapłaciłem w jlcpcb 200 usd za 50 sztuk z polutowanymi wszystkimi częściami oprócz procka i goldpinów. Attiny kosztował na allegro chyba 10zl za sztukę. Do tego potrzebny Ci kontroler - on powinien byjść dość tanio (pewnie ze 100zł), no i wyświetlacz, który kosztuje chyba z 80zł (on jest opcjonalny)
@kimwadera1211
@kimwadera1211 2 года назад
Są gotowce takie jak u Pana na każdej baterii tzw protection board z czujnikami temperatury dla kazdej celi i komunikacją wifi ? A może sa takie które współpracują z gotowym rozwiązaniem LCD bms i po can działają że widać je w oprogramowaniu bms?
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
Tego nie wiem. Te cellmonitory, które ja mam komunikują się chyba po jakimś interfejsie szeregowym z controller board w bms'ie a ten po wifi udostępnia dane dalej. Będzie film na temat tego bms'a... tylko muszę mieć więcej czasu aby nagrać ;)
@kimwadera1211
@kimwadera1211 2 года назад
@@smart-diy Ok znalazłem taki BMS z kontrolerami napięcia itemperatury gość co sprzedaje llifepo4 280 po 800zł ma takowe tyko chyba drogo wyjdzie bo z czujnikami temperatury te małe kosztują 45zł i x 16szt wychodzi juz tyle co bms a BMS 150a którego ceni ponad 800zł z LCD
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
@@kimwadera1211 A co to za bms? Może batrium?
@kimwadera1211
@kimwadera1211 2 года назад
@@smart-diy no nie choć ten oem nie jest tani.. wczesniej zakładałem savery ale uproszczając robote to zakładałem controlery joli offy a reszta daly z monitorem..
@tomlibero3780
@tomlibero3780 Год назад
Panie Macieju! Jak połączyć 32 cele LiFePo4 3,2V by uzyskać bank energii 48V? Dzięki! Nie dysponuje Pan jakimś schematem?
@smart-diy
@smart-diy Год назад
To zależy jakiego bms'a chcesz zastosować. Można to podłączyć w konfiguracji 16s2p albo tak jak ja robię czyli 2x16s1p... Ogólnie proponuję zgłębić najpierw temat bms'ów, aby nie uszkodzić ogniw.
@bialy100k
@bialy100k Год назад
Jestem właśnie "na robieniu" wózka ze sklejki/drewna (robię z tego, co mam) pod 16 ogniw Eve 304. Czeka mnie kompresja PRZED ładowaniem/balansowaniem. Z tego co mi wyliczali, to przy 4 śrubach (i zakładanym 300/4=75kGf) dla śrub M10 moment dokręcania powinien być rzędu 1,5 Nm dla śrub klasy 8.8. Z kolei "Lithium Solar" podaje, że użył znacząco wyższych wartości - 5,6-11Nm. Nie chcę przedobrzyć, bo na researchgate wyczytałem, że nadmierne ściśnięcie powoduje z kolei z czasem szansę na uszkodzenia ogniw ich wewnętrznymi zanieczyszczeniami - czyli jakimiś paprochami które się pojawiły w produkcji. Dodatkowo podejrzewam, że podczas ładowania ogniwa powinny jeszcze dodatkowo puchnąć zwiększając nacisk. Pamiętasz może jakiego momentu używałeś do ściskania ogniw - i czy robiłeś to już na naładowanych?
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Hej... robiłem na naładowanych i nie stosowałem konkretnego momentu... zrobiłem to ręcznie, więc siła docisku nie była zbyt duża - chodziło bardziej o usunięcie przerw pomiędzy ogniwami i zablokowanie możliwości rozszerzania się. Konstrukcja wózka i metalowe płyty na końcu skutecznie to blokują.
@ML-hf6ii
@ML-hf6ii 3 месяца назад
Wystarczy wagę łazienkową podłożyć i przeliczyć :)
@mariusz76543
@mariusz76543 2 года назад
jak zwykle klasa :) mógłbyś wrzucić linka do tego wyłącznika separacyjnego ?
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
Dzięki. Co do rozłącznika to będzie to chyba ten: www.se.com/ww/en/product/C404400DS/switch-disconnector-compact-nsx400na-dc-4-poles-thermal-current-ith-400a/
@mariusz76543
@mariusz76543 2 года назад
@@smart-diy wykorzystujesz wszystkie 4 pola ? widze że ceny poszły mocno w góre, a w ok 2.5k mozna kupić 3 polowy
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
@@mariusz76543 Na ten moment wykorzystuję tylko 2 pola, ale różnica między 3 a 4 polowym to było chyba 100zł, więc wolałem wziąć większy. Założenie mam takie, że jeśli będę rozbudowywał magazyn o kolejne banki to wtedy puszczę je przez te dodatkowe pola.
@tomaszpolanski5253
@tomaszpolanski5253 Год назад
30kw to sporo 👍 czyli jeśli dobrze zrozumiałem to cały zestaw kosztuje 30 tys złoty?
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Finalnie będzie 50kWh ;) Bo jeszcze dokupiłem te używane ogniwa lifepo4... które już się na moim kanale pojawiły. Koszty są duże, ale i tak sporo niższe niż w przypadku gotowych baterii.
@januszstrzalkowski2067
@januszstrzalkowski2067 Год назад
Robi Pan taki Bank Energie zaropkowo?ile bendzie kosztowac.Pozdrawian Janusz
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Witam, nie zajmuję się tym zarobkowo - to tylko hobby ;)
@krzysztofgrzegorz46
@krzysztofgrzegorz46 Год назад
Panie Macieju, wydaje mi się, że jak na pierwsze laboratoryjne balansowanie to poszedł Pan trochę na łatwiznę. Chodzi mi o końcowe napięcie ładowania. 3,45 Volta to trochę mało. Trzeba było chociaż pojechać do 3,55 Volta, jak ten zasilacz laboratoryjny jest precyzyjny to nawet pojechałbym do 3,600 Volta. Wtedy można by nazwać to TOP BALANCING. Oczywiście do późniejszej pracy można zjechać z końcowym ładowaniem do 3,45 V. Pozdrawiam, dziękuję za filmy edukacyjne, człowiek uczy się całe życie.
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Finalnie balansowałem do 3.65V, po komentarzach pod filmem ;)
@krzysztofgrzegorz46
@krzysztofgrzegorz46 Год назад
@@smart-diy Dzięki, poszukam, chyba gdzieś na samym dole.
@przemyslawrafal
@przemyslawrafal 7 дней назад
Czy taki wózek można zamówić w firmie którą pan poleca? Jakiś link?
@smart-diy
@smart-diy 5 дней назад
Mogę Ci dać numer telefonu i pogadasz aby Ci zrobili taki wózek jak mój i wyspawają. Napisz do mnie na maila to Ci podeslę kontakt.
@lakusz_
@lakusz_ Год назад
Czy możesz podzielić się projektem tego regału na baterie ? Jakie przekroje profili, jaka wysokość półki na cele ?
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Tutaj znajdziesz wszystkie elementy tego projektu, które projektowałem w wersjach edytowalnych ;) github.com/maciejkrasuski/Victron-Powerwall
@lakusz_
@lakusz_ Год назад
@@smart-diy Ciężko czyta się te *.step'y, Coś darmowego polecasz ?
@smart-diy
@smart-diy Год назад
@@lakusz_ Fusion360
@lakusz_
@lakusz_ Год назад
@@smart-diy ;) darmowy to on nie jest, nawet bardzo
@smart-diy
@smart-diy Год назад
@@lakusz_ Nie no jest wersja edukacyjna za darmo... z limitami, ale spokojnie wystarczy do działalności hobbystycznej.
@akwaria9868
@akwaria9868 2 года назад
Podaj link do bms gdzie mozna go kupić.dzieki
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
To projekt open source - ja zamawiałem w jlcpcb. Tutaj link do projektu: github.com/stuartpittaway/diyBMSv4
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl 2 года назад
Siemanko! A moje jeszcze nie dotarły.
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
Ile już czekasz? Ja chyba ze 2 miesiące czekałem zanim przypłynęły....
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl 2 года назад
@@smart-diy Ja nawet nie liczę, ale miesiąc już minął.
@maciejm1507
@maciejm1507 Год назад
Witam, możesz mi napisać jakie dokładnie ustawić napięcie ładowania początkowego (C.V.) i jakie pływające ładowania, dla dwóch akumulatorów 25,6v 300Ah spiętych rownolegle tak aby ich za szybko nie zniszczyć, i ile amper ładowania ustawić? Pozdrawiam
@smart-diy
@smart-diy Год назад
A jaka chemia tych aku?
@maciejm1507
@maciejm1507 Год назад
@@smart-diy to są lifopo4 CATL
@smart-diy
@smart-diy Год назад
​@@maciejm1507 Ja u siebie ustawiam ładowanie na 3.45V na celę. Jeżeli masz aku 24V to będzie to najpewniej konfiguracja 8S, więc napięcie odpowiednio 8*3,45V = 27,6V. Oczywiście zanim użyjesz tego napięcia, to upewnij się, że jest tam 8s. Jeśli chodzi o float, to w przypadku lifepo4 nie ma to aż takiego znaczenia, więc możesz ustawić w okolicach 3.35V na celę, bo do tylu mniej więcej spada napięcie na naładowanym aku. Co do prądu to znowu trzeba by spojrzeć na specyfikację, ale bezpiecznie będzie nie przekraczać 0.5C czyli w twoim przypadku 150A... ale jako, że masz 2 aku połączone równolegle, to 300A uznałbym jako maksymalny prąd. Oczywiście im mniejszy prąd tym lepiej. Ja u siebie mam ustawiony prąd ładowania na 50A, bo wolę cały dzień ładować i wykorzystywać darmowy prąd niż naładować do pełna już z samego rana ;)
@maciejm1507
@maciejm1507 Год назад
@@smart-diy śliczne dzięki za Twoje podpowiedzi, tak zrobię bms jest s8 . Pozdrawiam
@maciejm1507
@maciejm1507 Год назад
@@smart-diy czy to możliwe jak ustawiłem napięcia tak jak mówiłeś, napięcie odcięcia aku ustawiłem na 25.5v, inwenter odcina na rano na aku 21.6v, co o tym sądzisz
@marmizg
@marmizg 2 года назад
Panie Maćku, czy diyBms sam nie potrafi odciąć napięcia na wyjściu jak np. bateria jest za ciepła (kwestia jebutnego wyłącznika DC z trigerem) ? Swoją drogą zapomniał pan dodać info o bardzo edukacyjnym kanale (co prawda EN) Off-grid garage.
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
BMSY pracujące przy takich prądach (400A) najczęściej jako element wykonawczy mają stycznik, bo mosfety pewnie za mocno by się grzały. Do diyBMS'a też można podłączyć stycznik, ale stycznik stale pobiera prąd, więc wolałem taki konkretny rozłącznik, który można rozłączyć zarówno z bms'a jak i ręcznie. Moim zdaniem jest to po prostu dużo bardziej bezpieczne rozwiązanie - wygaszenie łuku 400A DC to nie jest łatwa sprawa, więc wolę stawiać tutaj na rozwiązania z industry. Choć cena takiej zabawki jest bardzo wysoka.
@marekwisniewski5572
@marekwisniewski5572 2 года назад
@@smart-diy to jaka to cena za taki rozłącznik ? i dlaczego zakładasz, że w ogóle może się przydać ? Jakie okoliczności z realnego życia mogły by spowodować takie uszkodzenie aby należało rozłączyć nagle 400A ( zakładam 48v ). Moim zdaniem wcześniej walnie coś w instalacji i bezpieczniki na instalacji domowej / odbiorczej .
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
@@marekwisniewski5572 Nie pamiętam dokładnie ale coś koło 2kpln. To przed czym ma zabezpieczyć to przede wszystkim awaria jednej z cel i przegrzewanie się - nie chciałbym aby coś takiego doprowadziło do jakiegoś pożaru (niby lifepo4 się nie pałą, ale kto tam wie). Druga sprawa to np. awaria bms'a (brak kontaktu z cell monitorami) - to może prowadzić do uszkodzenia celek, a to byłoby bardzo drogie. Ostatni scenariusz to cell over/under voltage - tu też chcę chronić po prostu ogniwa.
@marekwisniewski5572
@marekwisniewski5572 2 года назад
@@smart-diy OK to może po prostu bezpieczniki pomiędzy celami na busbarach dać i tyle ?
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
@@marekwisniewski5572 Może i można tak zrobić - pytanie tylko, czy zawsze gdy cela się przegrzewa to wzrośnie na tyle prąd, aby wyzwolić taki bezpiecznik? No i druga sprawa to bezpiecznik między celami raczej nie zabezpieczy przed nadmiernym przeładowaniem/rozładowaniem.
@API13
@API13 2 года назад
Co to za odłącznik 400A?
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
Schneider Electric NSX400
@API13
@API13 2 года назад
@@smart-diy Patrząc w notę katalogową, nie obawiasz się iż jest to złudne zabezpieczenie? Czy pod obciążeniem jest w stanie rozłączyć obwód? Czy w przypadku obciążenia DC nie będzie problemu z zapłonem łuku którego rozłącznik AC nie będzie w stanie wygasić?
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
@@API13 ale to nie jest rozłącznik ac tylko dedykowany do dc i ma rozłączyć właśnie 400A. Z tej serii nsx masz zarówno ac jak i dc.
@alojzbombel8691
@alojzbombel8691 Год назад
jakie balansery??? może jakiś link
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Rozwiń pytanie, bo nie rozumiem o co chodzi. Przy top balancingu nie ma żadnych balanserów - ogniwa są spięte równolegle i ładuje się do czasu, aż prąd dojdzie do założonego punktu odcięcia.
@alojzbombel8691
@alojzbombel8691 Год назад
@@smart-diy aaa. miałem na myśli(mój błąd) cell-monitory z bms-em, jakie???
@smart-diy
@smart-diy Год назад
@@alojzbombel8691 To diyBMS - taki projekt open source. Tutaj więcej info: github.com/stuartpittaway/diyBMSv4
@alojzbombel8691
@alojzbombel8691 Год назад
@@smart-diy super projekt, dla mnie zbyt zaawansowany, choć naprawdę pomysłowa sprawa.
@marmizg
@marmizg 2 года назад
No i teraz stało się jasne po grzyba Panu te kółka w wózku, ino co by przeturlać z „warsztatu” na miejsce pracy.
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
Planowałem wykorzystać go na dojazdy do pracy, ale nie dostałem dofinansowania z programu mój elektryk, więc najdłuższa droga to będzie do kotłowni ;)
@dawidnester2430
@dawidnester2430 Год назад
Wspominasz na filmie (kolo 15:25) o tym, ze bedziesz mial dwa osobne banki - dlaczego tak? wg tresci na youtube na kanale Stuart Pittawaya widnieje informacja, ze mozna do 100 modulow podlaczyc pod jednego bmsa w konfiguracji (tak jak u Ciebie rozumiem bedzie docelowo) 16S2P - wtedy latwiej tym chyba zarządzać. @exacopl
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Hej, planuję docelowo konfigurację 4x 16s1p, ale podłączone do jednego kontrolera diybms. W diybms definiujesz jaką masz konfigurację i można ustawić np 16s2p, co oznacza, że pierwsze 16 cell monitorów to jest jeden bank, a drugie 16 cell monitorów to drugi bank. I obydwa te banki łączysz przewodami prądowymi, a nie pojedyncze ogniwa. Jeśli łączysz ogniwa równolegle, to wystarczy Ci jeden cell monitor na każdy z szeregów. Czemu idę w taką konfigurację? Chcę mieć podgląd na każde ogniwo z osobna i tyle... czy to dobrze, czy to źle.. zobaczymy.
@dawidnester2430
@dawidnester2430 Год назад
@@smart-diy a widzisz - bo myslalem wg tego co mowiles, ze bedziesz mial calkowicie niezalezne banki z oddzielnymi bmsami. Ja takze chce monitorowac kazde ogniwo (nie wiem czy jest to sensowne - ale jako geek pewnie bede uzywal influxa zeby miec cala historie - zobaczymy czy te 8000 cykli przy 50% DoD sie sprawdzi). Myslalem ze to mozna osiagnac tylko przez konfiguracje 16S2P. Dzieki za wyjasnienie
@smart-diy
@smart-diy Год назад
@@dawidnester2430 niby można, ale jak łączysz ogniwa w szeregi to one będą miały takie same napięcie, więc raczej dużego sensu to nie ma... poza tym nie wiem, czy fizycznie to się da jakoś sensownie ustawić, bo to działa w ciągu... od 0 do 15 i daje kolejny bank znowu od zera numerowany... Ja też zrzucam dane do influxa.. tzn przez mqtt do ha najpierw.. bo tak mi wygodniej... ;)
Далее
86 - Magazyn energii się nie opłaca... niestety
18:02
МОЙ НОВЫЙ ДОМ
1:01:04
Просмотров 2,1 млн
Two ways that we top balance LiFePO4 battery cells
15:57
49 - Podsumowanie pracy magazynu po pierwszym tygodniu
27:11
52 - diyBMS - Dla kogo? Czy warto? Ile to kosztuje?
47:04
Akumulator Lifepo4 za pół ceny z ogniw z Chin
6:37
#engineering #diy #amazing #electronic #fyp
0:59
Просмотров 2,2 млн
ЗАБЫТЫЙ IPHONE 😳
0:31
Просмотров 18 тыс.
$1 vs $100,000 Slow Motion Camera!
0:44
Просмотров 27 млн
Красиво, но телефон жаль
0:32
Просмотров 1,5 млн
ОБСЛУЖИЛИ САМЫЙ ГРЯЗНЫЙ ПК
1:00