Тёмный

49 - Podsumowanie pracy magazynu po pierwszym tygodniu 

smart diy
Подписаться 10 тыс.
Просмотров 23 тыс.
50% 1

Pierwszy tydzień pracy magazynu za nami - czas na krótkie podsumowanie!
Tu znajdziecie elementy, które zaprojektowałem na potrzeby tego magazynu: github.com/maciejkrasuski/Vic...

Наука

Опубликовано:

 

6 авг 2022

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 186   
@jerzol_KOMINIARZ
@jerzol_KOMINIARZ Год назад
Macieju - to i ja przyłączę się do życzeń z okazji 50 -ki :-)) Przede wszystkim dobrej zabawy mów dalej co myślisz i rób co mówisz, a życie pozostaje miłe i proste ( no może z wyjątkiem Polskich urzędów gdzie zawsze musisz udowodnić że nie jesteś złodziejem i przestępcą :-)) ) Zawsze kibicuje - mnie zainspirowałeś i walczę za co również Ci dziękuję Szczęścia i jak najwięcej ambitnych i ciekawych projektów bo to jak wiesz zabawa przednia ! Dla mnie świetny kanał - projekty dla swobody i umilania życia nie dla liczących na zwrot poniesionych kosztów :-))
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Dzięki Jurek!
@tomaszadammajewski8524
@tomaszadammajewski8524 2 года назад
Efekt finalny super :-) Schludnie i estetycznie. Jedyny minus to to, że zbliża się koniec tego projektu i nie będziesz miał co robić jesienią...
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
Spokojnie spokojnie... już mam pomysły na rozbudowę ;)
@jarek8093
@jarek8093 2 года назад
Pięknie, brawo za estetykę.
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
Dzięki... starałem się, jak umiałem... przechodzę tamtędy codziennie jak idę do garażu, więc musiało cieszyć oko, a nie straszyć ;)
@kamilmotaa1434
@kamilmotaa1434 Год назад
Patrząc na efekty - sam zaczynam się jarać V 😉 dobra robota👍
@ParagonDIY
@ParagonDIY Год назад
Cóż można powiedzieć Cukierek :)
@dabodb
@dabodb Год назад
Piękna instalacja, podziwiam za zaangażowanie w temat i w inwestowanie w taką instalacje bo mam pojęcie ile to kosztuje szczególnie na victronie. To już raczej hobby bo koszty takiej instalacji to kosmos, nie mówiąc o zyskach z takich instalacji czy zwrotach czy możliwościach. Ja mam małego off grida ok 1kw i nie zmieniam i nie wydam w to więcej ani złotówki bo to poprostu się nie opłaca a na podstawy w słoneczne dni bez problemu wystarcza. Pozdrawiam, bardzo ciekawy kanał 😉
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Dzięki. Jak już mówiłem w moich filmach raczej aspekt ekonomiczny i uzyskiwanie jakiś zwrotów nie było moim priorytetem, a bardziej zabezpieczenie domu przed brakami prądu. Może w przyszłości po tych wszystkich podwyżkach prądu to się zmieni i np. korzystanie tylko z nocnej taryfy okaże się strzałem w dziesiątkę... zobaczymy. Na ten moment to bardziej hobby, bo lubię budować różne rzeczy ;)
@benjaminbarbarossa4699
@benjaminbarbarossa4699 Год назад
@@smart-diy Mam wycenę całego kompletu Victrona na 1F +magazyn 5kWh i cały osprzęt, 23tys brutto. Myślę, że to nie dużo a Victron jako serce systemu on/offgrid jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
@eggforever1651
@eggforever1651 Год назад
Gratulacje świetniej instalacji. Posiadam również offgrid na podzespołach victrona ale dużo skromniejszy, kominikacja pomiędzy ccgx a ha odbywa się za pomocą mqtt broker. Nie miałem styczności z node red ale z HA dość łatwo się to integruje. W razie czego mogę pomóc.
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Hej - dzięki. A jak to zrobiłeś? Bo cerbo wystawia swojego brokera mqtt - zrobiłeś jakiś bridge, czy zapiąłeś się z ha na tego victronowego? Ja już się tam do cerbo podpinałem do tego brokera i zauważyłem, że tam trzeba go trochę "trykać", aby wystawiał dane, bo bez tego to tam pusto - już to nawet w nodered mam napisane, ale nie ogarnąłem dalej. A może jest do ha jakaś gotowa integracja? Co do nodered na cerbo to z tego co widzę to trzeba zainstalować OS Large zamiast domyślnego firmware'u i wtedy jest na cerbo nodered od razu dostępny i ma tą paletę w pełni działającą.
@emiliabunko4518
@emiliabunko4518 2 года назад
Ładnie, drogo ale ładnie.
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
Jak to w życiu... ładne rzeczy przeważnie drogie... ;(
@PoSwojemu
@PoSwojemu 2 года назад
@@smart-diy Musze to Żonie pokazać :)
@PaweUrban
@PaweUrban 2 года назад
@@smart-diy A robiłeś może gdzieś podsumowanie ile taka instalacja kosztuje? Nie liczę czasu, który poświęciłeś na zdobycie wiedzy i wykonanie.
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
@@PaweUrban Jeszcze nie... projekt trwał kilka miesięcy... muszę to wreszcie zebrać i podsumować, ale boję się poznać tą kwotę ;)
@PaweUrban
@PaweUrban 2 года назад
@@smart-diy Chętnie poznam przynajmniej rząd wielkości :) Dobrze szacuję, że okolice 50 000zł?
Год назад
Nigdy nie sądziłem, że znajdzie się jeszcze większy pasjonat Victrona ode mnie. Super, super, super!!! Jeszcze trochę i zacznę się od Ciebie uczyć :))))
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Dopiero rozkminiam ten ich cały system, ale wygląda to całkiem fajnie, więc zaczynam powoli rozumieć dlaczego ludzie się tym sprzętem tak jarają.
@radosawkmiec2104
@radosawkmiec2104 Год назад
super projekt, gratuluję, też się do niego przymierzam ale z magazynem 30 kWh. nie wiem czy w jednym czy w dwóch pakietach po 16 kWh. Macieju, jak skonfigurowałeś ET340 że pokazuje Ci prąd i napięcie na liczniku GRID w VRMie?
@smart-diy
@smart-diy Год назад
To nie wymaga żadnej konfiguracji. Wystarczy ta przejściówka rs485-usb od victrona i po podłączeniu do cerbo licznik od razu się pojawia.
@mariuszd.4670
@mariuszd.4670 Год назад
Fajnie rozwiazany stojak na baterie, planuje zrobic podobny :) Mam pytanie, wyjsciowe zalozenie odnosnie magazynu energii mialem 24V , czyli 8 ogniw 280ah , do tego BMS 8S 24V 250A . I zbudowalem takie 4 pakiety, kazde z BMSem 24v/250a . Zakupilem hybrydowy inverter solarny z wyjsciem na ladowanie akumulatorow 48v (54v ladowanie aku) , czy bledem bedzie jak podlacze pod to napiecie invertera (54VDC) 2 pakiety baterii (24V) polaczone szeregowo ? Dziekuje za ewentualna odpowiedz. Pozdrawiam
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Działać raczej będzie, ale to trochę średnie rozwiązanie, bo mogą CI się te pakiety między sobą rozłazić. Ja bym sprzedał te bms'y co masz i kupił takie na 16s - będzie bezpieczniej.
@mariuszd.4670
@mariuszd.4670 Год назад
@@smart-diy Ok, dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam
@1mistrzu91
@1mistrzu91 Год назад
Świetna robota, aż chce się oglądać ludzi ,którzy robią coś z pasją. 👍 P.S jaką moc paneli posiada Pan albo jaka jest potrzebna żeby w dzień naładować magazyn energii ten 15.5kwh powiedzmy od tych 20% przy pracujących urządzeniach w domu z łącznym poborem mocy powiedzmy 1000w.
@smart-diy
@smart-diy Год назад
To zależy w jaki dzień. Instalacja powiedzmy 5kwp dostarcza w słoneczny ładny dzień jakieś 30kwh, co teoretycznie powinno wystarczyć na naładowanie takiego magazynu i jeszcze połowa zostaje na autokonsumpcję. Piszę teoretycznie, bo w słaby dzień taka instalacja wygeneruje 2kwh ;(
@1mistrzu91
@1mistrzu91 Год назад
@@smart-diy Dziękuję bardzo za odpowiedź.
@marek8928
@marek8928 2 года назад
Jak kopalnię podłączysz na AC-out1 i GSP podniesiesz aby ją zasilić z sieci to jak jest sieć to ona jest zasilana z sieci, a po padnięciu sieci będziesz miał tyle czasu ile będziesz potrzebował aby ją "po Bożemu" wyłączyć. Podłączenie jej na AC-out2 będzie zawsze miało jakiś problem. Albo czas który ustawisz będzie za krótki albo SOC będzie za wysokie i przy niższym SOC niż ustawione AC-out2 padnie natychmiast z siecią. Jeśli masz możliwość automatycznego wyłączania koparki "po Bożemu" to mając ją podłączoną do AC-out1 system wysyła do niej sygnał w momencie padnięcia sieci i jest automat. Z NodeRED Ci nie pomogę bo jak pisałem nie doszedłem do tego. Jak chcesz uzyskać pomoc od użytkowników Victrona którzy znają NodeRED to możesz zapisać się do "Community" Victrona i tam zadać konkretne pytanie.
@smart-diy
@smart-diy Год назад
a co to jest to community victrona? tam na victron professional?
@gregkintym3535
@gregkintym3535 2 года назад
nie ma co efekt jest super
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
Dzięki.... sporo było z tym roboty, ale efekt też mi się podoba ;)
@gregkintym3535
@gregkintym3535 2 года назад
@@smart-diy domyślam się, jest jeszcze jedna kwestia ile dokładnie wyszlo kosztowo za wszystko i czy można było by na czymś przyoszczędzić (tj zrobić coś samemu co by koszty zmniejszyć) bo parząc np na koszt Luny 2000 5kWh -13 tyś to kosmos
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
@@gregkintym3535 No chyba najwięcej na bateriach można zaoszczędzić. Moje ogniwa kosztowały niewiele ponad 10k pln a jest w nich 15kwh. Do tego bms - można użyć tu innego.. tańszego np. jkbms... chociaż u mnie nawet z diybms'em i drogim rozłącznikiem i tam wyszło pewnie koło 13k za tą baterię. No i stosunkowo łatwo ją rozbudować. Na reszcie też się da to zrobić taniej... np zamiast tego busbara victrona można użyć miedzianych płaskowników, zamiast cerbo można użyć maliny z zainstalowanym venus os. Jest tu trochę miejsc aby zrobić to taniej na pewno.
@gregkintym3535
@gregkintym3535 2 года назад
@@smart-diy dzięki
@vcuelectronik
@vcuelectronik Год назад
Może jakiś film z updatem o BoneIO? Dawno nic nie było, a ciekawi mnie jak tam postępy prac :)
@smart-diy
@smart-diy Год назад
W najbliższym filmie będzie trochę podsumowań mojej działalności na yt i dużo ciekawych informacji o boneIO - stay tuned ;)
@jarpen3
@jarpen3 Год назад
Witam ile ten pakiet 16s ma pojemnosci w KWh czy to ma prawie 14,5 kilowata pojemnosci 48v czy ma pan link do tego bmsa lub cos podobneg funkcjonalnego
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Nominalnie to będzie 3.2V *16ogniw * 304Ah = 15,5kWh. Bms to projekt open source - szczegóły znajdziesz tutaj: github.com/stuartpittaway/diyBMSv4
@user-th9sh7km1i
@user-th9sh7km1i 6 месяцев назад
Witam jak w tej chwili sprawują się ogniwa, czy jesteś zadowolony?
@smart-diy
@smart-diy 6 месяцев назад
W zimie to raczej odpoczywają... mam ustawiony DoD w zimie na 75% i większość czasu tak siedzą... i służą jako UPS. Natomiast co do samych ogniw to nie mam uwag... działają, jak powinny.
@januszbednarek7391
@januszbednarek7391 Год назад
Ciekawi mnie dlaczego Masz aż trzy inwertery hybrydowe? I jak są spięte razem, że się nie zakłócają, między sobą?Jestem trochę laikiem w tym, a chcę też zainwestować w bank energii.
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Hej. Mam 3 inwertery, bo każdy obsługuje jedną fazę i są ze sobą połączone w układ 3 fazowy (z przesunięciem fazowym itp.).
@javoltable
@javoltable Год назад
kupiłeś sporo ogniw na ALIBABIE. Muszę zapytać jak kupiłeś, czym się kierowałeś przy wyborze sklepu. Ile kosztowało jedno ogniwo 280ah ?
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Ja kupowałem ogniwa 302Ah i 304Ah i kosztowały coś koło 650zł za sztukę... na gotowo ze wszystkimi przesyłkami i opłatami.
@javoltable
@javoltable Год назад
@@smart-diy teraz jest jakiś problem nie można kupić nawet za 1000zł ogniwa 280ah. biorą kase ale towar nie dociera. Po trzech miesiącach oddają pieniądze. Próbuje kupić od listopada i nic. Dalej czekam na trzy partie. Podoba mi się Twoja robota, pięknie to robisz. Gratuluję.
@arturkarwowski1163
@arturkarwowski1163 Год назад
Mozesz mi powiedziec jak polaczyles bms (jaki model ?) do cerbo gx ?
@smart-diy
@smart-diy Год назад
to diyBMS - taki projekt open source. On ma integrację do victrona po can zrobioną.
@andrzejgorczak3061
@andrzejgorczak3061 Год назад
Witam Serdecznie mam pytanie czy łączył Pan może na jednego bus bara różne pakiety ( zestawy akumulatorów połączonych szeregowo 48V) i np pakiet 16 x 3,2 LiFePo4. Mam magazyn z trzech pakietów po 48V ( 3 x 4 x AGM 100Ah łącznie 14 400 ) i zastanawiam się czy przy zastosowaniu balansowania można to połączyć z 16 x 3,2 V LiFePo4 200Ah na ogniwo czyli około 10 300. Mam obawę że pakiet LiFePo4 będzie rozładowany przez AGM-y. Czy kojarzy Pan jakiś separator lub urządzenie balansujące które mogłoby zabezpieczyć LiFePo4 przed szybszym zużyciem ?
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Ja mam zapięte równolegle pakiety o różnych pojemnościach i działa to ok. Ale jest to dokładnie ta sama chemia. Łączenie lifepo4 i kwasu to raczej słaby pomysł, bo tak jak zauważyłeś... agmy będą przyjmować energię bez końca i rozładowywać tym samym lifepo4. Druga sprawa to krzywa ładowania, jakieś equalizacje itp. Widziałem u victrona jakieś izolatory do baterii ale chyba tylko 12V. Zastanawiałem się kiedyś nad tym tematem, ale olałem temat, bo wolałem iść w jedną chemię... wygodniej.
@andrzejgorczak3061
@andrzejgorczak3061 Год назад
@@smart-diy Dziękuję za odpowiedź. Mam magazyn na AGM-ach( 3 x pakiety po 4 AGM 48V - sumarycznie 14, 4 kW) i według teorii powinien już się zużyć ma około 500 cykli a radzi sobie dobrze i ostatnie pomiary kontrolne pokazują że nic się złego nie dzieje jest jak "nówka" . Dlatego zastanawiałem się nad takim eksperymentem. Zdaję sobie sprawę że łączenie ogniw o różnych rezystancjach wewnętrznych i różnej chemii może być ryzykowne bez odpowiedniej ochrony LiFePo4 . Kupiłem ostatnio w Chinach 16 x 3,2 LifePo4 200Ah wyjdzie 9,6kW ale magazyn będzie mniejszy niż na AGM-ach :). Być może AGM pozostawię na innych inwerterze hybrydowym jako zasilanie rezerwowe. Musiałbym dokupić do tych 16 ogniw kolejny pakiet widzę, że na aliexpresie są ciekawe promocje na ogniwa 320Ah ( poniżej 10 tyś) ale znów może być kłopot jeśli chodzi o różnicę pojemności. Jak długo u Pana to chodzi czy sprawdzał Pan cęgami prądy wyrównawcze ciekawe czy słabsze ogniwa nie będą rozładowywać mocniejszych
@smart-diy
@smart-diy Год назад
@@andrzejgorczak3061 Rezystancja wewnętrzna nie jest problemem.. to właśnie ona powoduje, że można łączyć pakiety o różnej pojemności. Prądy wyrównawcze mierzyłem przy podpinaniu dodatkowych pakietów i nie były jakieś duże - możesz to zobaczyć na moich filmach - około 20A.. i szybko spadało do zera. Podczas pracy nie występowało coś takiego jak prądy wyrównawcze.. po prostu każdy pakiet oddaje trochę inną moc i w ten sposób się to wyrównuje na bieżąco. Co do agm'ów to 14.4 to jak rozumiem ich całkowita pojemność czy przy DoD 50%? Ja po przejściu na lifepo4 nigdy nie wróciłbym już do kwasu.. to zupełnie inna bajka.. ogromne prądy.. praktycznie zerowy peukert... inny świat ;)
@zgrywus
@zgrywus 4 месяца назад
Jestem na etapie budowy magazynu, zastanawiam sie wlasnie czy jest sens uzycia elastycznych polaczeń miedzy ogniwami, co o tym myslisz po roku?:)
@smart-diy
@smart-diy 4 месяца назад
Ja takich nie dałem.. .miałem w planach, ale w końcu mi się nie chciało. Póki co wszystko działa jak należy, ale jakby mi się chciało to bym takie dał ;)
@zgrywus
@zgrywus 4 месяца назад
@@smart-diy rozumiem w takim razie domówię, na 16 ogniw widziałem na ali za 230zl:)
@maciejbz749
@maciejbz749 Год назад
bardzo fajny bank, ja na AGM mam obecnie 60kWh i do tego LifePo4 5kw , 60kWh jako bufor na specjalne okazje, w nocy starcza 5kWh zobaczymy jak będzie szło grzanie domu klimatyzacją, narazie słońce jeszcze daje radę , u mnie 3 falowniki made in China:)
@smart-diy
@smart-diy Год назад
To też ciekawy system... jak godzisz napięcie kwasu z lifepo4... w sensie zakres? W jakim zakresie pracujesz na lifepo4 i jaki to daje zakres agm'ów?
@maciejbz749
@maciejbz749 Год назад
@@smart-diy nie godzę LifePO4 mam na osobnym falowniku i przełącznik ATS na duży bank AGM który działa na sparowanych falownikach 48v
@smart-diy
@smart-diy Год назад
@@maciejbz749 No tak.. to wiele ułatwia ;)
@radosawkmiec2104
@radosawkmiec2104 Год назад
Macieju jaki współczynnik Peukerta dla swoich baterii wpisałeś do shunta?
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Z tego co widzę w shuncie to mam ustawione 1.05... wydaje mi się, że w dokumentacji shunta jest taka sugestia dla lifepo4
@radosawkmiec2104
@radosawkmiec2104 Год назад
@@smart-diy dzięki, ja walczę z ustawienie SOC, zauważyłem że im mniejszy tym mniejsze SOC się wyświetla w Cerbo a to wpływa na sterowanie ESS, stąd moje pytanie
@dexter2423
@dexter2423 2 года назад
Na czym masz postawiony HA? Jakiś serwer? Mógłbyś opowiedzieć coś o tej części systemu?
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
Nic specjalnego - ja mam to na wirtualce na hyper-v - na tym gotowcu ze strony hassio ;) A fizycznie na dość mocnym NUCu (i7, 32gb ram, nvme).
@dexter2423
@dexter2423 2 года назад
@@smart-diy pewnie nie tylko HA masz na nim? Zastanawiam się czemu taki mocny i prądożerny sprzęt. Próbowałeś kiedyś stawiać HA na jakimś terminalu? Szukam coś dla siebie tylko pod HA.
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
@@dexter2423 Tak... mam tam trochę innych wirtualek... ha jest przy okazji. Terminal powinien być w pełni wystarczający dla samego HA.
@5mxg
@5mxg Год назад
@@dexter2423 uważaj na terminale, bo lubią żreć więcej prądu niż dużo mocniejszy laptop ze zgaszonym ekranem
@marekgambietzelektrogama3032
Witam Panie Macieju masz pan jakiegos Pewnego dostawce do baterie. Poniwaz przyszły mi pieniądze po 2 miesiącach spowrotem .Chodzi o 310 ah 16 pcs do 2000 Euro
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Witam. Ja te co mam obecnie kupowałem na alibabie w Schenzhen Basen - ale jak teraz chciałem drugą partię, to już nie mieli tych ogniw tylko największe mieli Lishen 272Ah. Te co mam to EVE 304Ah. Teraz zamówiłem w Docan Technologies (mocno polecani w naszym małym półświatku) - cena to około 2350usd z ddp i przesyłką za 16 ogniw CATL 302Ah. Jak przyjdą to będę mógł osobiście polecić lub nie ;)
@machny81
@machny81 Год назад
Pozdro
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Pozdro ;)
@HOBBY-DIY
@HOBBY-DIY Год назад
Cześć, co to masz za moduły na każdym ogniwie ?
@smart-diy
@smart-diy Год назад
To diyBMS - taki projekt open source'owego bms'a. Moduły to tzw. cell monitory, które służą do monitorowania napięcia i temperatury i do balansowania danego ogniwa - na nich są rezystory wytracające napięcie. Sama płytka to modyfikacja oryginalnego projektu wykonana przez jednego z użytkowników tego bms'a ;)
@HOBBY-DIY
@HOBBY-DIY Год назад
@@smart-diy Rozumiem, wielkie dzięki za info :) możesz podrzucić link do tej modyfikacji ?
@dexter2423
@dexter2423 2 года назад
Wstawki drukowane w 3D robisz z materiałów trudnopalnych/niepalnych?
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
Tam gdzie jest ciepło daje pet-g, tam gdzie nie ma zbyt dużych temperatur daje pla, bo łatwiej się drukuje. Te materiały nie są jakoś specjalnie mocno palne... w wysokiej temp po prostu spłyną... no ale oczywiście nie są to żadne materiały z gasikami itp... to diy ;)
@dexter2423
@dexter2423 2 года назад
@@smart-diy pytam bo pracuję przy elektronice i czasem jest urwanie głowy żeby normy palności spełnić. Wiem że w domu nikt na to nie patrzy dopóki coś się nie wydarzy, ciekawe jak po tym coś byłoby z ewentualnym ubezpieczeniem.
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
@@dexter2423 Nie wydaje mi się, aby kawałek plastiku mógłby być źródłem pożaru. Źródłem prędzej będzie jakieś zwarcie i w takim przypadku takie plastikowe elementy najpewniej odparują. Likwidacja szkody nie wygląda jak odcinek serialu CSI - nikt składu plastikowego elementu nie będzie raczej badał.... ;)
@rafal.piskula
@rafal.piskula Год назад
@@smart-diy z ciekawości jakiej drukarki używasz do druku 3D?
@smart-diy
@smart-diy Год назад
@@rafal.piskula Ja używam dwóch dość podstawowych modeli: Ender 3 i Ender 5 Plus... na moje potrzeby wystarcza ;)
@andrzejgorczak3061
@andrzejgorczak3061 Год назад
Mam prośbę o namiar na sklep w którym zakupił Pan ogniwa. Mam ostatnio kłopoty ze znalezieniem solidnego dostawcy na aliexpres , kilka zamówień nie udało się zrealizować konkretnie w dwu przypadkach otworzyłem spór zapłaciłem a ogniwa nie dojechały. Prawie pięć miesięcy czekałem i wreszcie przysłali mi te 16 ogniw 200Ah miałem już stracha że dostawca jest oszustem . Przy kolejnym zakupie chcę jednak wykonać to bezpiecznie bez nerwów.
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Ja kupowałem ogniwa na alibabie w dwóch sklepach shenzhen basen i docan technologies czy jakoś tak... z obydwu jestem zadowolony.
@marekwisniewski5572
@marekwisniewski5572 2 года назад
Ciekawe 3 KW kopalnia jeśli Ci bierze to znaczy, że masz tam z 1200 Mh/s na Eth - znaczy się przychód w obecnej chwili jakieś 2700 zł / miesięcznie po koszcie prądu. Jak to opodatkowujesz ? wliczasz w koszty firmy prąd i koszty sprzętu ?
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
Trochę mniej.... trochę ponad 1000Mh/s - jest filmik na kanale na temat mojej kopalni. Co do opodatkowania to w zeszłym roku miałem taką strategię, że sprzedawałem połowę urobku i wypłacałem do eur - zapłaciłem od tego podatek na koniec roku w zwykłym PIT... nie pamiętam już numerku pita, ale bolało... generalnie podatek od zysków kapitałowych. W tym roku mam inną strategię i nie sprzedaję tylko trzymam. Sprzętu i prądu nie odliczam... nie chcę mi się w to bawić. Sprzęt mi się spłacił już dawno, więc teraz dopóki taniej kopać niż kupić, to będę kopał ;)
@marekwisniewski5572
@marekwisniewski5572 Год назад
@@smart-diy Ciekawe co piszesz - jak udało Ci się zrobić ROI na kartach RTX3060 z LHR ? moim zdaniem taka karta kupowana w chwili premiery nie miała prawa się zwrócić póki co. One robiły przez długi czas mniej niż bez LHR do tego biorąc znacznie więcej prądu. Do tego sama cena karty to mało - u Ciebie koparka ma 6 kart , stelaż procesorek, płyta , wiatraki , zasilacze etc.. to też koszt zakładam, że jakieś 500 zł/kartę - LHRy 11-12 miesięcy temu przy premierze chodziły po 3-4 K - niech będzie średnio 4 K sztuka - czyli musiały by w ciągu 11-12 miesięcy wykopać ETH za 4 K PLN plus jeszcze prąd opłacić. Średnio trzeba założyć, że taki LHR miał 45 mh/s przy średnio 6 centów na mh/s dziennie średnia cena ETH w tym okresie nawet niech będzie 2500 USD. Moim zdaniem max co mogła taka karta wykopać to 1000 USD przez 12 miesięcy do tego brała prądu tak 130W - czyli nawet zoptymalizowana ze 3 KWh dziennie x 30,5 x 12 = 1100 KWh za 60 gr to daje 660 zł koszt prądu. Średnio cena USD 4 zł - czyli moim skromnym zdaniem MAX co na kopalni taka karta urobiła to na czysto z 3400 PLN. Co innego jakbyś powiedział, że pracowały Ci stare Radeony RX580 / 570 ze sflashowanym Biosem na 31Mhs przy poborze 70W kupione w 2020 roku za 700 PLN ;)
@smart-diy
@smart-diy Год назад
@@marekwisniewski5572 Wow... niezła analiza ;) Ale nie do końca prawdziwa, ale po kolei: - nie mam koparki na 6 kart rtx3060 (mam jedną na 3 i jedną na 5). RTX3060 nie był chyba w ogóle produkowany bez LHR - to była pierwsza karta z LHR od nvidii... o ile mnie pamięć nie myli. Taka karta kopie 49Mh/s przy zużyciu prądu na poziomie 115W - aż sprawdziłem przed chwilą w hiveos ;) - Pozostałe graty do koparki to średnio 1000-1500zł na koparkę - starałem się wykorzystać maksymalnie to co miałem w domu, więc jak obejrzysz mój film o kopalni, to zobaczysz, że mam np. płyty główne z 3 pcie i ekspanderami ;) - 3060 to nie jedyne karty, które mam w mojej kopalni - mam też trochę 3070'tek, 2060 super, 580'ki, i rx6700xt, a przez kopalnie przewinęły się też inne np. 3080, które po kilku tygodniach kopania sprzedawałem drożej niż kupiłem (takie czasy były). - karty kupowałem w dobrych cenach bliżej msrp, a nie ceny rynkowej. Np. 6 sztuk rx6700xt kupiłem dwa dni przed światową premierą ;) Nawet sterowników jeszcze nie było na stronie dostępnych. - w ciągu dnia kopalnia jest zasilana w większości z PV, a w nocy z drugiej taryfy, więc za prąd aż tak dużo kasy nie szło - nie bierzesz też pod uwagę tego, że trudność zmieniała się w czasie - 2 lata temu kopałem dużo więcej niż teraz tym samym sprzętem. - no i uśrednianie ceny też nie jest właściwe - ja nie sprzedawałem w interwałach dziennych tylko 1,2 lub 4 tygodniowych... czasem próbowałem wyczuć po prostu lepszy kurs. - przyznam szczerze, że w momencie gdy inwestycja mi się zwróciła straciłem jakoś zapał i już z rok w tym prawie nie siedzę... oddałem sterowanie kopalnią home assistantowi i czasem tylko wejdę tam zobaczyć czy nie trzeba przedmuchać sprzętu
@marek8928
@marek8928 2 года назад
Nie jest prawdą że "float" dla LFP nie jest włączana. Moje LFP codziennie widzą "float". Jak zacznę ładować to pierwszy jest "bulk" aż osiągnie napięcie "absorp", następnie "absorp" trwa przez 1 godzinę a następnie przechodzi na "float" i bateria jest rozładowywana do napięcia "float". Zwróć uwagę że to wszystko odbywa się w trakcie ładowania. Gdybyś cały czas ładował, to po 7 dniach system podładuje baterie z napięcia "float" do napięcia "absorp" i utrzyma to napięcie przez 1 godzinę, a po tym czasie znowu zejdzie do "float". Ta "1 godzina" (co 7 dni) to jest właśnie to "Repeated absorb time". Jak ustawisz to na 24 godziny to system będzie ładował napięciem "absorp" przez 24 godziny co 7 dni. Jeśli ustawienia (z poprzedniego filmu) "Repeated absorb time" nie zmieniłeś z 24hr na 1hr to Twoje baterie będą ładowane w stanie absorpcji przez 24 godziny albo do momentu aż przestaniesz ładować a zaczniesz rozładowywać. Wtedy przejdzie na "bulk". Na tym filmie widać że "absorp" trwało prawie 8 godzin i skończyło się kiedy zaczęło się rozładowywanie. Niewiadomą jest tylko który czas "absorp" system uważa za ważniejszy, ten "repeated" czy ten zwykły. Ja to tak rozumiem ale mogę się mylić albo o czymś zapomnieć. :)
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
Tamto zmieniłem na minimum czyli chyba 24 minuty, ale wychodzi na to, że to nie ma znaczenia gdy bms steruje baterią: Inverter/charger indicated charge state: Bulk when in current controlled mode, Absorption when in voltage controlled mode. Never Float; even though currents might be low / battery might be full. www.victronenergy.com/media/pg/Cerbo_GX/en/dvcc---distributed-voltage-and-current-control.html#UUID-21093723-277f-168e-2374-c8f88195434f
@marek8928
@marek8928 2 года назад
@@smart-diy Ok. Ja mam inny BMS to dlatego tego nie mam. Jednak to trochę bez sensu utrzymywać napięcie "absorp" przez tyle godzin. Próbujesz oszczędzać swoją baterię a to raczej temu nie służy. Moim zdaniem brak "float" którego napięcie jest niższe od "absorp" komplikuje balansowanie cell w baterii. Jak "absorp" trwa tylko na przykład godzinę to w tym czasie można balansować cele. Jak napięcie spadnie do "float" balansowanie się wyłącza samo.
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
@@marek8928 Też mnie to zaniepokoiło. Z drugiej strony w przypadku baterii litowych, jak bateria się naładuje to po prostu przestaje pobierać energię. Nie jest tak, że cały dzień się balansuje. Jak już się wyrówna to nic się nie dzieje. Muszę jeszcze rozczytać... może da się jakieś dodatkowe ustawienia zrobić, aby to działało inaczej.
@marek8928
@marek8928 2 года назад
@@smart-diy Baterię LFP, NMC, LTO, Li-poli, Li-ion czy wreszcie kwasową za naładowana traktuję się jej taki stan w którym przy stałym napięciu (absorpcji) bateria pobiera "tail current". Jeśli ładowania tak nie zakończymy to bateria, tego typu nigdy nie zakończy pobierania energii, bo zawsze jakiś prąd będzie płyną, chociażby na pokrycie samorozładowania. Więc baterie takie zawsze będą pobierać energię i będą ją zamieniać na ciepło. Ciepło jest dla baterii zabójcze. Czas podczas którego na baterii występuje napięcie absorpcji dobiera tak aby na jego końcu płynął "tail current". Im baterie starsze tym dłuższy jest dla nich czas absorpcji bo ich wewnętrzne straty wzrastają. Nie jest więc wcale takie oczywiste kiedy bateria jest naładowana. Moje baterie ładuję do 56.5V bo w moim BMS-e napięcie balansowania mogę ustawić tylko co 0.1V. Ustawiłem na 3.5V więc bateria idealnie zbalansowana ma 56V. Podczas fazy absorpcji przy idealnie zbalansowanych celach układ pasywnego balansowania "zbija" tylko 31mV na celę i robi to przez max godzinę bo po tej godzinie napięcie spada do "float" które mam ustawione na 54V. Zauważyłem że przy tym napięciu bateria nie jest, przez ładowarkę, zbytnio ładowana czy rozładowywana aby utrzymać napięcie "float" co, wg mnie, znaczy że jest to napięcie spoczynkowe moich cell. Oczywiście mogę się mylić albo o czymś zapomnieć. :)
@smart-diy
@smart-diy Год назад
@@marek8928 Jak skonfiguruję shunta to będę więcej widział co się faktycznie dzieje. W tej chwili widzę, że bateria przechodzi w stan IDLE i niewiele się dzieje na niej. Ale fakt.. też mi się wydaje, że powinno to być jakoś inaczej rozwiązane... muszę podpytać na grupach victronowych o co chodzi.
@qartur1
@qartur1 2 года назад
Jestem bardzo ciekawy jak będzie wyglądała sprawa ładowania baterii zimą, tu pojawia się pytanie - czy druga część banku będzie potrzebna przy spadku produkcji? Kolejna kwestia pomijając bezpieczeństwo i ceny energii z ZE - to sprawność systemu przekazywania energii z paneli >>przez falownik >>do inwerterów >>do baterii >>z baterii >>do obciążeń. Nie namawiam ale bym poczekał do zimy z decyzją rozbudowy banku energii.
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
Moim skromny zdaniem w polskich warunkach nie da się przetrwać zimy bez dostępu do grida. No chyba, że nie będziesz używał prądu wcale.... ewentualnie jeśli masz małą elektrownię wodną. Produkcja z pv w zimie przez jeden miesiąc jest taka jak w lato przez jeden dzień. Realnie taki magazyn potrafi działać w takim trybie zwiększenia autokonsumpcji w sezonie wiosna jesień. Najważniejszym założeniem mojej instalacji jest - przetrwać wszelkie przerwy w dostawach prądu. Po zeszłorocznych nawałnicach czasami brakowało prądu przez dwa dni w mojej okolicy. Żeby takie coś było możliwe muszę mieć dość prądu aby przetrwać ze 48h na bateriach... tyle wystarczy, by miała szanse zostać podładowana z PV. Wcześniej miałem instalację na chińskim falowniku tylko do podtrzymania najważniejszych dla mnie obwodów, ale mega wkurzało mnie, że nie ma prądu, na dachu kupa paneli, a akumulatory padają. Stąd chciałem móc wykorzystać to co już u mnie dostępne. Docelowo chcę dorzucić kilka paneli na ścianę wschodnią, aby łapać wcześnie słońce i ładować aku ładowarką dc - bo słusznie zauważyłeś, że taka konwersja nie jest najbardziej efektywna. W momencie gdy jest grid.. wolałbym nadwyżki eksportować. W momencie gdy grida nie ma chcę aby wszystkie panele działały na moje potrzeby.... wow... ale się rozpisałem ;)
@damiankaczmarek715
@damiankaczmarek715 2 года назад
@@smart-diy mam magazyn 26 kWh i zimą ustawiony jest na 85 %, ale od początku marca już jest fajnie i zmieniam ustawienia na 50%. Tak jak mówisz zimą magazyn pełni funkcję zasilania awaryjnego.
@qartur1
@qartur1 2 года назад
@@smart-diy Planuje 3x multiplus ale w wersji 3x3kw. Bardzo cenna uwaga że w zimę to pełni role zabezpieczenia przed całkowitym brakiem prądu. Nie lepszym pomysłem było by podłączenie małego agregatu 3fazowego przed victronami zamiast rozszerzanie baterii? Nie boisz się przy obciążeniu jednej z faz za dużym prądem lub całych 3f - że falowniki odłączą prąd?
@qartur1
@qartur1 2 года назад
Jak bym mógł prosić o testy wydajnościowe co się dzieje gdy obciążymy 3 fazy 100% obciążenia przy tych twoich 31C, lub 200% tak jak piszą w specyfikacji. nie znalazłem nigdzie informacji w necie. Urządzenia się kupuje na lata przy ładowaniu -np auta 11kw (offgrid lub ongrid) i codziennej konsumpcji domowej obawiam się o przeciążenie. Chyba że da się jakoś ograniczyć np wyjscie AC2 na podobne potrzeby.
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
@@qartur1 Nie pamiętam jak było w 3kva, ale w tym co ja mam to każdy z falowników można przeciążyć do 9kW. Póki co najwięcej co widziałem na wykresach to 3,5kW na jednej z faz, a w sumie korzystamy ze wszystkich urządzeń normalnie... ciąłem już piłą tarczową, ukośnicą, szlifierka kątowa chodziła... nie widzę problemów. Co do agregatu to niespecjalnie je lubię... ja jestem leniwy i lubię coś zrobić i zapomnieć, a o agregat trzeba dbać, trzeba go przepalać itp... to nie dla mnie. Jeżeli już pójdę w jakiś agregat jako dodatkowe zabezpieczenie to będzie to najpewniej agregat z prądnicą DC, aby był podłaczony do baterii, a nie do AC... w ten sposób jest mniej przeróbek instalacji niż w przypadku zwykłego agregatu no i znacznie taniej. Dobry agregat 3F to ze 20k pln kosztuje. Co do ostatniego pytania to nie boję się, bo ja mam całkiem dobrze po fazach porozkładane obciążenia - sam projektowałem ten dom, to zadbałem o takie detale ;)
@mateuszek2662
@mateuszek2662 Год назад
Jaki to model falowników od Victrona?
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Multiplus II 5kva
@grzesoffg4523
@grzesoffg4523 2 года назад
Hej. Moje 16 szt. lifepo4 już w Rosji przy granicy z Białorusią. Na jesień będzie co testować, o ile cele będą w porządku.
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
Gdzie zamówiłeś i jakie celki? Muszę drugi bank zamówić i szukam bo tam gdzie zamawiałem już nie mają...
@grzesoffg4523
@grzesoffg4523 2 года назад
Wcześniej pisałem nazwę sklepu na Ali, ale algorytm usuwał odpowiedz. W styczniu zamówiłem 8 szt. 200 Ah które są idealnie płaskie i balans napięcia jest w granicy 0,017 V, w spoczynku 0,001 V. Wiec postanowiłem dokupić te same cele w tym samym sklepie, ale okazało się że już tej pojemności nie mają w ofercie. Wiec zamówiłem 16 szt. 280 Ah w tym samym sklepie.
@rafaswierczynski
@rafaswierczynski 2 года назад
@@grzesoffg4523 nie chcialbys sie pozbyc tych 8 szt 200? :D
@grzesoffg4523
@grzesoffg4523 2 года назад
@@rafaswierczynski Zbyt fajny pakiecik żeby się go pozbyć. Tak go mam zrobiony że jest mobilny, mogę go zabrać do samochodu i w plenerze korzystać z 230 V.
@mateuszek2662
@mateuszek2662 Год назад
@@grzesoffg4523 jaka cena za jedno ogniwo 280Ah?
@sawekzielnik7239
@sawekzielnik7239 Год назад
Tak sobie to pięknie macasz, a czy te Victrony mają izolację galwaniczną baterii? Kopalnia 70kwh na dobę to poco ci jeszcze pompa ciepła :), chyba raczej wietrzyć musisz bo za gorąco :)
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Moja kopalnia już nie działa - skończył się ether i nastała zima w crypto... kopalnia póki co sobie śpi i czeka na lepsze czasy. Muszę chyba kupić sobie jakiegoś elektryka, aby spożytkować nadmiar produkcji z pv. Co do victrona to tam jest trafo w środku, więc raczej bateria jest odizolowana galwanicznie od sieci 230V... na baterii jest tylko 48v dc, więc w miarę bezpiecznie.. można macać ;)
@sawekzielnik7239
@sawekzielnik7239 Год назад
@@smart-diy Każdy twój victron ma trafo toroidalne ?, trochę stara konstrukcja ale za to odporna na przeciążenia pewnie z mocą bierną też sobie lepiej radzi niż przetwornica wysokiej częstotliwości. I takie trafo lepiej transferuje energię w obu kierunkach tak jak stary poczciwy UPS. Victron w ogóle ma falowniki z wejściami PV np do 500V?
@smart-diy
@smart-diy Год назад
@@sawekzielnik7239 Tak. Nie znam całej oferty victrona, ale teraz pojawiają się już u nich falowniki zintegrowane z pv... więc pewnie coś znajdziesz...
@sawekzielnik7239
@sawekzielnik7239 Год назад
@@smart-diy Hej czy orientujesz się, czy można do victrona podłączyć baterię litową 16s, czyli potrzeba ją naładować do 55,5-66V, z tego co widzę naładuje tylko 14s , ale może da się coś na to zaradzić, pytam bo mam baterie 8s z vw id3 i jeśli dałoby się to ożenić to idę w victrona.
@smart-diy
@smart-diy Год назад
@@sawekzielnik7239 Z tego co pamiętam to zakres pracy Multiplusa to 38-66V, ale już regulatory mppt to chyba tylko 60V mają max.
@bitcointowybaron7304
@bitcointowybaron7304 Год назад
Świetny film. Też planuje budowę takiego magazynu.Mam foto 10kw ale trochę więcej mi koparki ciągną bo 6500w. Strach pomyśleć jak duży magazyn muszę zrobić 😂
@smart-diy
@smart-diy Год назад
6,5kw to 156kwh dziennie - spory bank energii, aby to podtrzymać całą dobę. Ja rozmyślając długo na temat jak najlepszego wykorzystania energii z banku dochodzę do wniosku, że chyba zmienię taktykę. Zamiast podtrzymywać część mieszkalną przez całą noc przestawię się na maksymalne ograniczenie konsumpcji w 1 taryfie (mam taryfę g12w). Czyli będę z baterii zasilał wszystko do 22'giej i od rana do mniej więcej 10'tej jak słońce już zaspokaja całą moją konsumpcję. Muszę dynamicznie sterować grid setpointem... ale to powinno dać się zrobić... no nic - będę miał co rozczytywać na urlopie ;)
@aleksanderstefaniak5942
@aleksanderstefaniak5942 Год назад
@@smart-diy mam 8 kw i pompę ciepła Buderus 6kw ile kosztuje taki magazyn energii u pana
@smart-diy
@smart-diy Год назад
@@aleksanderstefaniak5942 muszę podliczyć i wypuszczę odcinek z podsumowaniem... projekt trwał długo, więc dokładnie sam nie wiem... ale dużo ;(
@slawradzi
@slawradzi Год назад
@@smart-diy potwierdzam że dużo. Zrobiłem magazyn 20 kwh
@adamleszek389
@adamleszek389 Год назад
@@smart-diy No ja mam 7kW koparek i foto 13 kw, taryfę G12W i też tak przeliczyłem, że magazyn musiałby być ogromny (nawet na samą noc), to zresztą jest ciekawy temat optymalizacji kopania w połączeniu z magazynem energii, taryfą G12W+jeszcze warunkami nasłonecznienia w damym dnium ( w dni pochmurne koparki automatycznie się wyłączają). Zastanawiam się też czy nie prościej (ale pewnie drożej) byłoby zastosowanie gotowych modułów Rackowych coś takiego jako SOK ma w swojej ofercie.
@akwaria9868
@akwaria9868 2 года назад
Czy mozna kupić gotowy?
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
Wydaje mi się, że nie... nigdzie nie widziałem.
@kristomen
@kristomen 2 года назад
@@smart-diy To może było warto było stworzyć produkt, który każdy u siebie zmontował z pomocą twojej dokumentacji. Mógł byś też ułatwić zakupy nam a przy okazji dostał byś od sprzedawców procent. A to co nie idzie kupić gotowe to byś sam sprzedał lub napisał co i jak. Przy większej skali możesz odczuć finansowo.
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
@@kristomen Jakby uproduktowić to wszystko co ja tu sobie wytwarzam to kosztowałoby tyle ile kosztują gotowe produkty komercyjne. Nie chce mi się w to bawić, bo to nie jest łatwa sprawa. Wolę dzielić się wiedzą, a pieniądze zarabiać w mojej dziennej pracy ;). Poza tym mój kanał jest malutki i traktuje o dość niszowych rozwiązaniach... nie ta skala raczej. Ale poznaje bardzo dużo ciekawych ludzi i to daje mi dużo satysfakcji i dobrej zabawy.
@akwaria9868
@akwaria9868 2 года назад
@@smart-diy a gdzie można kupić wszystkie potrzebne części do lutowania?
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
@@akwaria9868 Obecnie prawie nigdzie nie da się żadnych części kupić. A tak na poważnie to trzeba szukać... tme, farnell, allegro, aliexpress. Ogólnie z komponentami jest tragedia. Między innymi dlatego nie mam shunta od diybms bo tych części nie da się kupić ;(
@akwaria9868
@akwaria9868 2 года назад
Jak złozyc taki BMS?
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
Ja zamawiałem płytki w jlcpcb i dolutowywałem w domu brakujące części.
@johnydeep1094
@johnydeep1094 2 года назад
@@smart-diy Witam. Ile kosztowały takie płytki ? Pozdrawiam.
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
@@johnydeep1094 o które płytki chodzi?
@johnydeep1094
@johnydeep1094 2 года назад
@@smart-diy Płytka głównego BMS'a oraz te, które znajdują się na celkach.
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
@@johnydeep1094 Sorry.. dużo komentarzy i już mi się miesza. Jak ostatnio zamawiałem cell monitory (te na ogniwach) to bez atiny bo tego nie mieli kosztowały 200usd za 50 cell monitorów. Płytka kontrolera nie pamiętam już ile kosztowała. Muszę to wszystko przejrzeć i zrobić jakieś podsumowanie kosztów.
@marek8928
@marek8928 Год назад
Odnośni nazewnictwa. To nie jest SmartShunt tylko jakiś BMV 7xx. SmartShunt nie ma wyświetlacza a elektronika jest przymocowana do shunta.
@smart-diy
@smart-diy Год назад
tak... zgadza się... ale z poziomu funkcjonalnego to chyba to samo o ile się nie myle. No w tym jest dodatkowo wyświetlacz.
@marek8928
@marek8928 Год назад
@@smart-diy Nie wiem który to BMV ale nie wszystkie mają BT. SmartShunt ma BT. Funkcjomnalność ta sama tylko SmartShunt jest znacznie tańszy.
@smart-diy
@smart-diy Год назад
@@marek8928 712 z bt... ja go nie kupiłem, więc nie wiem ile kosztował nawet ;) Zamówiłem już sobie lynx shunta to będę miał porównanie.
@marek8928
@marek8928 Год назад
@@smart-diy Ale ja Ciebie nie krytykuję. Daleko mi do tego. Jedynie zwracam uwagę że to co instalujesz nie nazywa się SmartShunt. SmartShunt kosztuje ok 40% mniej niż BMV712.
@smart-diy
@smart-diy Год назад
@@marek8928 Spoko spoko... nie odebrałem tego jako krytykę ;) Generalnie fajna zabawka... ale czekam na kabelek aby zobaczyć jak to pracuje z cerbo bo siedzenie w kotłowni i zabawa na bt jest mało wygodna....
@marekkowalski9673
@marekkowalski9673 Год назад
Ja bym wydrukował osłony nakładane z góry
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Wydrukowałem takie zaślepki na terminale i fajnie się sprawdzają ;)
@czfii
@czfii Год назад
jak koszt takiego cuda
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Ten zestaw aku lifepo4 EVE 304Ah x16 (15,5kWh) kosztował trochę ponad 10k pln. Reszty jeszcze nie podsumowywałem... ;)
@jakub.barzdo
@jakub.barzdo Год назад
Wstęp JEB muzyką a potem ledwo słychać.... Prawie mi uszy pourywało :D
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Sorry ;(
@rafixx89
@rafixx89 Год назад
Szkoda na to kasy jedyne co ma sens przy pv to prosument
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Jedyne co ma sens to brak uogólnień - każdy ma jakieś założenia. Moim było zabezpieczenie domu na wypadek braku grida. Tu prosument raczej niewiele da ;)
@miloszenko
@miloszenko 2 года назад
600 W dom ciągnie? To dramat. Ponad 15 kWh nie licząc grzania. Zwykle to jest w zakresie 200-300 W.
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
200-300w to u mnie ciągnie sama szafa sieciowa ;) Sporo kamer zasilanych po poe, rejestrator, NAS, automatyka domowa.... a oprócz tego rekuperacja, lodówki, i dużo dużo innych rzeczy, które ciągną prąd.
@miloszenko
@miloszenko 2 года назад
@@smart-diy dobrze jest o tym w filmie wspomnieć zeby oglądający nie myśleli, że tyle im dom zawsze bierze 😄
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
@@miloszenko Spoko... każdy ma inne zużycie i tu chyba nie ma tu jednego słusznego "standardu". Ale fakt... dopiero jak to człowiek z baterii zasila, to dopiero widać ile kosztuje każdy wat ;)
@miloszenko
@miloszenko 2 года назад
@@smart-diy pełna zgoda. Bardziej chodzili o to, żeby nie szło w świat, że sam standby na domu nienutrzyma się na 15 kWh magazynu.
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
@@miloszenko Ale to nie był standby... tylko my z domu korzystamy... prasowanie, gotowanie, oglądanie tv itp...na tej baterii wisi cały dom, a nie tylko dwa czy trzy wydzielone obwody ;) Zresztą ja nigdzie tam nie twierdziłem, że to jest normalne zużycie każdego domu... tyle my zużywamy korzystając normalnie, jak korzystaliśmy wcześniej... ale dopiero bateria pokazuje, że jest to sporo i można poszukać trochę oszczędności ;)
@norbiolo3392
@norbiolo3392 2 года назад
Macieju balanser aktywny nie pasywny
@smart-diy
@smart-diy 2 года назад
Nie no pasywny tam jest. Balancer aktywny to taki, który przekierowuję energię z ogniwa, które ma za dużo do ogniwa, które ma za mało. Balanser pasywny nie przekazuje energii pomiędzy ogniwami tylko ją spala na rezystorach lub mosfetach. I tak właśnie działa diyBMS. Na każdym cell monitorze masz zestaw rezystorów do rozpraszania energii.
@jakubcichocki
@jakubcichocki Год назад
Kopanie krypto jeszcze się jakkolwiek opłaca?
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Nie - moja kopalnia stoi już wyłączona. Czekamy na nowe projekty i lepsze czasy ;)
@wiktorabajczuk5695
@wiktorabajczuk5695 Год назад
witam jak to cynowo wygloda
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Niedługo nagram filmik z podsumowaniem kosztów... jeszcze tylko drugi bank muszę zamówić ;)
@krzysztof4354
@krzysztof4354 Год назад
"Bus bary"? Język polski zakazany?
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Hmmm a jak to będzie po polsku? ;)
@kasia5717
@kasia5717 Год назад
Jak przechodzicie na off gird to nauczcie się oszczędzać. Apokalipsa trwa.
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Bardzo słuszna uwaga... ;)
Далее
86 - Magazyn energii się nie opłaca... niestety
18:02
РУБИН - ЗЕНИТ: ВСЕ ГОЛЫ
01:03
Просмотров 136 тыс.
52 - diyBMS - Dla kogo? Czy warto? Ile to kosztuje?
47:04
35 - Zasilanie awaryjne domu v2.0 - plan rozbudowy
27:59
AGM kontra LiFePO4
17:51
Просмотров 35 тыс.
51 - Co warte są używane ogniwa LiFePO4?
27:19
Просмотров 18 тыс.
10 МИНУСОВ IPHONE 15
18:03
Просмотров 35 тыс.
Красиво, но телефон жаль
0:32
Просмотров 1,5 млн