Тёмный

A nemzetközi gazdaság lelassult - Pogátsa Zoltán 

Hit Rádió
Подписаться 92 тыс.
Просмотров 18 тыс.
50% 1

„Vannak ismert gócpontok a világban, amelyek pár évtizeden keresztül alszanak, néha beszélünk róluk, de mindenki tudja, hogy hol vannak ezek a feszültségpontok és akkor egyszer így kidurrannak. Ha a 30-as éveket nézzük ugyanez történt, és most is mintha ugyanez lenne. Mindenki tudta hosszú időn keresztül, hogy az oroszok és ukránok között feszültség van, ez egy alacsony intenzitású dolog volt. Aztán mindenki tudta, hogy a tajvaniak és kínaiak között is van egy feszültség. Mindenki tudja, hogy Törökország helyzete irtózatosan tarthatatlan …. Azt kezdem látni, hogy mint a jéghegyek, feltorlódnak és egyszer csak reccsen a dolog, és szerintem ez történt Ukrajna és Oroszország esetében, ez történt bizonyos értelemben a Közel - Keleten.” A témában dr. Pogátsa Zoltán közgazdász, a Nyugat -Magyarországi Egyetem Közgazdaságtudományi Karának egyetemi docense volt a vendégünk.
Műsorvezető: Varga Zoltán
Szerkesztő: Joób Rhodé
Munkatársak: Kovács Gergely, Longauer András, Szabó József
---
www.hitradio.hu
hitradiobp
instagram: / hitradiobp
A Hit Rádió közéleti csatornája: / @hitradiobudapest
A Hit Rádió hitéleti csatornája: / @hitradioplusz
A Hit Rádió extra csatornája:
/ @feketerita
Programigazgató: Szobota Zoltán
Felelős-szerkesztő: Király Tamás
Munkatársak: Bagócsi Bátor, Kovács Gergely, Longauer András, Legény Zsófi

Опубликовано:

 

29 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 66   
@zoltannagy8677
@zoltannagy8677 2 года назад
Ez egy hasznos beszélgetés volt.
@zoltannagy8677
@zoltannagy8677 2 года назад
“Nem látom a bájdenben az átütő erőt.” Elég diplomatikus volt
@zoltannagy8677
@zoltannagy8677 2 года назад
Az energiafüggetlenedés egyik legnagyobb lépése Paks2 lett violna, de a “zöld” ellenzék és az únió folyamatosan fúrta. Amiatt a prózai ok miatt, mert a nyugati befektetők nem akartak kimaradni az üzletből. Most, hogy már ők is beszállítókká válhatnak éedekes, hogy minden kétely és akadály elpárolgott a projekt körül.
@laszlot.9203
@laszlot.9203 2 года назад
Látom nem figyeltél. Paks2-vel nem az a baj, h atom, hanem, h tovább növeli az orosz függőséget. Meg kell építeni, de egy olyan beszállítóval, akire lehet hosszabb távon is alapozni,
@zoltannagy8677
@zoltannagy8677 2 года назад
@@laszlot.9203 1: Miért baj az orosz függőség? Ha nekem olcsóbban ad valamit, vele szerződöm. Mint ahogy az USA is teszi. 2: Nem növeli a függőséget. Az új reaktorba nyugati fűtőelem is kerülhet. (ami láss csodát orosz uránból készül).
@laszlot.9203
@laszlot.9203 2 года назад
@@zoltannagy8677 ha neked kérdés miért baj a közel 100%-os orosz függőség, akkor javaslom hallgasd meg ismét ezt a videót, vagy csak nézz szét a nagyvilágban, miért vagyunk szopóágon a többi eu-s országhoz képest. Az atom függőség nem csak az uránról szól, hanem olyan letfontosságú alkatrészek és szakértelem elérhetőségéről, amit csak a beszállító tud biztosítani. Ha akar.
@zoltannagy8677
@zoltannagy8677 2 года назад
@@laszlot.9203 Nem függünk 100 százalékban az oroszoktól. Az utóbbi években kiépültek a kapcsolatok más irányokban is. Az más kérdés, hogy az mindig is többszörösébe fog kerülni mint az orosz. De mint tudjuk, az orosz gáz gonosz. De. Ha a legolcsóbb orosz gáz megbízhatóan folyamatosan jön, akkor tökmindegy, a föggőség mértéke. jelenleg az egyenletben megbízhatatlan elem a nyugati politikai vezetése. Ők kavartak be. Nem az oroszok.
@zoltannagy8677
@zoltannagy8677 2 года назад
És még valami. Ha más építi az erőművet, akkor hol a diverzifikáció? A függés miért szűnne meg? Csak mástól fogunk függeni. Miért 2004-ben majdnem elszállt az egész paks a franciák hozzánemértése miatt, inkább akkor a bevált gyártóval kellene építtetni a következő erőművet is.
@domusbt3484
@domusbt3484 2 года назад
Nagyon sok érdekes felvetést hallottam. Én egyre inkább úgy látom, hogy minden gazdasági probléma menedzselése más-más politikai berendezkedést igényel. A legnagyobb baj az, hogy a világ olyan gyorsan változik, hogy azt a trsadalmi és politikai struktúrák nem tudják követni. Legalább is a Nyugat vonatkozásában nem. Én nem vitatom az autoriter rendszerek "negatív" történelmi megtélését, de azt látni kell, hogy akkor amikor a globvális ellátási rendszerek szétszakadásáról / zavarairól van szó, akkor a problémákat menedzselni igen nehéz "demokratukusan". Arról már nem is szólva, hogy pl. Magyarországon hogyan lehetne hosszútávú gazdaságátstrukturáló startégiát megvalósítani, ha annak megvalósítását rövid és középtávon a "demokrácia" mindíg megfúrja. Az USA is látványosan ezzel küzd.....
@gyorgy58
@gyorgy58 2 года назад
Egy jól üzemelő gazdaság legjobb rendszere a demokrácia. Krízis helyzetekben valóban nem jó. Ha baj van, kell egy jó vezető, egy hajóskapitány, aki leküzdi a vihart.
@laszlot.9203
@laszlot.9203 2 года назад
Semmi köze a demokráciának a gazdasági stratégiához. Mo-n a gazdasági dilettantizmus keveredik a rövid távú anyagi érdekekkel (lopás) ezért tartunk ott, ahol.
@Zenenergie
@Zenenergie 2 года назад
Pogátsa függő lettem mostanában, hihetetlen hogy bejött neki az élet!:):)
@_oooo_4675
@_oooo_4675 2 года назад
Nenszi poliszi xd szeretem, amikor ilyen felkészült egy műsorvezető
@petergaal5463
@petergaal5463 2 года назад
Talán most az ukránoktól jobban függünk , mint az oroszoktól.
@kellermihaly8353
@kellermihaly8353 2 года назад
Újból halottunk egy kiváló elemzést a múltról, és a jelenöl, de nulla megoldási javaslat a jövőre. Ja bocs, elfogyott a műsoridő. Az EU hármas tagoltsága igen szomorú tény, és látszik, hogy a húzó országok kezdik is elengedni ezt az EU projektet. Itt megemlékezhetünk hazánk elévülhetetlen érdemeiről a bomlasztásban. Az, hogy folyton keresztbe fekszünk a közös kül- és katonapolitikának, ami jelentősen csökkenti az EU világpolitikai befolyását komoly következményekkel fog járni. Ne legyen illúziótok, ránk is! Mármint a magyar lakosság azon részére ( 95% ), aki nem közvetlen haszonélvezője ennek a politikának.
@bronzer88
@bronzer88 2 года назад
Kedves Zoltán! Tudja Ön, hogy milyen környezetkárosító hatása van a szélerőműveknek és, hogy meddig képesek áramot termelni, majd mi lesz a "kimerült" szélerőművekkel?
@MrAgyhasadt
@MrAgyhasadt 2 года назад
14-million-trees-cut-for-scottish-wind-farm Keress rá, a csatorna nem enged belinkelni mert az algoritmus bekever nekik. A kérdésedre válaszolva majd szélerőmű temetőket láthatunk mindenütt mivel a szénszálas kompozitok rettentő lassan bomlanak le. Aztán a zöldek akkor azért fognak sírni mert a levegő tele lesz azokkal a mérgező anyagokkal amit a szél majd elhord mindenhová. Halva született ötlet. A napelem ugyanez. Nézz utanna milyen anyagokból gyártják. Ránk akarják erőltetni, hogy váltsunk de csak rontani fogunk a helyzeten.
@lujo5502
@lujo5502 2 года назад
sztem egyszerűbb lebontani, m egy atomerőművet
@MrAgyhasadt
@MrAgyhasadt 2 года назад
@@lujo5502 ez igaz. De ez ennél összetettebb dolog. Hatékonyság, környezetszennyezés és ár relációját tekintve mi a véleményed? Te egyáltalán tisztában vagy vele milyen környezet károsító a szénszálas elemek gyártása ?
@lujo5502
@lujo5502 2 года назад
@@MrAgyhasadt Szénszálgyártáshoz nem értek, de amennyi sugárzó anyag képződik egy atomerőmű bontásakor, amilyen költséges ezeknek az elhelyezése, nem hiszem, h a széllapátokát meghaladja. A kiégett fűtőelemek tárolása, amelyre nincs lehetőség nálunk, hanem néhány évi pihentetés után külföldre kell szállítani, még horribilisabb költség, és az oroszok sem akarnak az EU atomhulladéklerakója lenni
@MrAgyhasadt
@MrAgyhasadt 2 года назад
@@lujo5502 te hány éves vagy? Mert ferdítesz és úgy érzem hogy felesleges válaszolnom egy valakinek akit nem tudja ,hanem csak hiszi. És ez alapján állít véleményt. Kisgyerek vagy még. Olyan érzelem vezérelt egyén. Remélhetőleg meg jön az eszed.
@gyulabihari4398
@gyulabihari4398 2 года назад
Ritkafoldfem nem ritkafemfold
@AlexandreDupree
@AlexandreDupree 2 года назад
Pogi sok mindenben téved. Például Mo szélpotenciáljában. Nem a papírokat kellene vizslatni hanem mondjuk egy tanyán élni. Itt nincs akkora szeles lehetőség mint No-ban, ami még náluk sem mérvadó, lásd francia atomáram.
@MrAgyhasadt
@MrAgyhasadt 2 года назад
Nálunk a geotermikus energia cseppet sincs kihasznalva. Amúgy igazad van.
@laszlot.9203
@laszlot.9203 2 года назад
Azért mert mert feléd nem fúj az szél, nyilván máshol sem
@bistronauta
@bistronauta 2 года назад
@@laszlot.9203 Máshol sem, vess egy pillantást a szélcsatornák térképére és a szélerősség sok évtizedes átlagára.
@laszlot.9203
@laszlot.9203 2 года назад
@@bistronauta akkor most higygynk a papíroknak, vagy sem?
@bistronauta
@bistronauta 2 года назад
@@laszlot.9203 Szél nagy vizek partjai mentén és hegyes vidékeken illetve azok lábánál fúj rendszeresen és kellően erősen. Azért kár ritka és drága alapanyagokból egy magas és veszélyes építményt felhúzni, hogy néha megforgassa a lapátot egy erősebb széllökés (miközben egyenletesen kellene forognia, már csak azért is, hogy ne vásson el az üresjárat során), amikor még a legegyszerűbb háztartásnak is meghatározott időben és erősségben alakul ki energiaszükséglete, nem hogy egy közösségi célú vagy nagy alapterületű, esetleg termelő munkát végző egységnek. Nem leszólni akartalak, csak nincs értelme a legtöbb helyen, ha elégtelenek az adottságok. Rakhatunk vízierőművet is minden X kilométerre, várva, hogy hátha jön egy áradás, ami lehet hogy túlterheli, de legalábbis addig sem hoz hasznot, vagy éppenséggel tönkreteszi az élővilágát a folyónak.
@Rutyos
@Rutyos 2 года назад
Egy szó mint száz, eltékozoltuk a felkészülés éveit, a felajánlott lehetőségeket. A globalizáció vesztesei lettünk. 100 év múlva nem leszünk.
@atomattacker0670
@atomattacker0670 2 года назад
Huhh, rendkívül jó volt! Legjobb amit a témában hallottam eddig.
@balazstoth1609
@balazstoth1609 2 года назад
Marx + pezsgő= Pogátsa 😀
@zsuzsajanisch6832
@zsuzsajanisch6832 2 года назад
Kedves Docens Úr! Még mindig a már nyugaton is elbukott neoliberális gazg pol. oktatja, a szent piac szabadságát, az állam negatív szerepét stb...? Egy öreg megvilágosodott közgazgász.
@jazon85k
@jazon85k 2 года назад
Láthatóan fogalmad sincs Pogátsa munkásságáról. Ő a neoliberális gazdaságpolitika ellen szólal fel rendszeresen, a keynesiánius modell híve, ami lényegében a humántőkébe való állami beruházásokról szól. Előbb tájékozódj, mielőtt valamit kérdésbe burkoltan állítasz.
@balazstoth1609
@balazstoth1609 2 года назад
Kicsit tájékozódjon Zsuzsa, nem neolib nézetei vannak, nagyon nem.
@balazsfeher9778
@balazsfeher9778 2 года назад
Jellemző az emberek tájékozottságára, hogy Pogit neoliberális tanok oktatójának hiszik. A múltkor róla egy időben állapította meg egy építőipari jóember, hogy kommunista, majd utána korrigált, hogy ja, nem, neoliberális. Teljes a zűrzavar a fejekben.
@zsuzsajanisch6832
@zsuzsajanisch6832 2 года назад
@@balazsfeher9778 Akkor mi? Nem kéne a Keynessel előjönni a 21. században. Persze tudnék én is nagy neveket emlgetni a mai Friedmannt is. Vajon véletlen az ő munkássága????????????????ja és a szél energia, egy vicc.
@balazsfeher9778
@balazsfeher9778 2 года назад
@@zsuzsajanisch6832 Keynes és a kommunizmus két különböző dolog, Friedmann említését el kell magyaráznia, mert semmi értelme. Pogátsa az egyik legnagyobb hazai kritikusa Friedmann munkásságának, de ezen a szinten értelmetlen vitatkozni, mert fogalma sincs, hogy miről beszél.
@festivalpal
@festivalpal 2 года назад
Lehull a hályog, ugye Pogátsa úr?
@TheKisrono
@TheKisrono 2 года назад
Törléshez csúsztassa a klipeketMásolt szövegrészletek rögzítése az 1 óra utáni lejárat elkerüléséreA másolt szöveg automatikusan megjelenik ittMásolt szövegrészletekMásoltMásolt szövegrészletek rögzítése az 1 óra utáni lejárat elkerüléséreA másolt szöveg automatikusan megjelenik ittMásolt szövegrészletek rögzítése az 1 óra utáni lejárat elkerüléséreMásolt szövegrészletek rögzítése az 1 óra utáni lejárat elkerüléséreMásolt szövegrészletek rögzítése az 1 óra utáni lejáratMásolt szövegrészletek rögzítése az 1 óra utáni lejárat elkerüléséreMásolt szövegrészletek rögzítése az 1 óra utáni lejárat elkerülésére elkerülésére szövegrészletek Másolt szövegrészletek rögzítése az 1 óra utáni lejárat elkerüléséreMásolt szövegrészletek rögzítése az 1 óra utáni lejárat elkerüléséreA másolt szöveg automatikusan megjelenik ittMásolt szövegrészletek rögzítése az 1 óra utáni lejárat elkerülésére az 1 óra utáni lejárat elkerüléséreMásolt szövegrészletek rögzítése az 1 óra utáni lejárat elkerüléséreMásolt xx rögzítése az 1 óra utáni lejárat elkerüléséreMásolt szövegrészletek, rögzítése az 1 óra utáni lejárat elkerülésére, rögzítése az 1 óra utáni lejárat elkerüléséreMásolt szövegrészletek rögzítése az 1 óra utáni lejárat elkerülésére
@nice0051
@nice0051 2 года назад
Kína GDP-je elérte volna az USA-ét? Hát, nem. Ez totál hülyeség.
@laszlot.9203
@laszlot.9203 2 года назад
Nem ezt mondta
@balazstoth1609
@balazstoth1609 2 года назад
Akkor nézz utána 2020 kína27, usa: 20 eu:18
@r-igy1137
@r-igy1137 2 года назад
30:25 amikor még törökországnak is több esélye van a demokráciára mint magyarországnak
Далее
Почему?
00:22
Просмотров 177 тыс.
+1000 Aura For This Save! 🥵
00:19
Просмотров 12 млн
Heti Jégbüfé - Pogátsa Zoltán - 2022 December
49:10