Тёмный

Bolączki OPEN SOURCE, algebra w LLM do PIACHU, Swiift robi to dobrze, czy znasz UUID? | IT NEWS #7 

DevMentors
Подписаться 7 тыс.
Просмотров 4,8 тыс.
50% 1

🥳 Kolejny wtorek, kolejna porcja newsów ze światka IT!
🛠️ W dzisiejszym materiale omówimy problem bezpieczeństwa, który spotkał jednego z twórców popularnej biblioteki Open Source.
👨‍🏫Przedstawimy nowe podejście w tworzeniu LLM, które porzuca klasyczne operacje na macierzach, w zamian za przetwarzanie... 3 wartości.
🍎Klasycznie już poruszymy temat Apple! Poza potrzebną dawką szkalowania pojawią się także słowa podziwu skierowane do języka Swift i jego data-race safety.
🔑Na koniec bardzo ciekawe polecajka dla każdego kto używa UUID ;)
⏰ TIMESTAMPS:
00:00:00 - Intro
00:00:23 - CVE dla biblioteki node-ip
00:11:45 - Algebra liniowa w LLMach do kosza?
00:22:35 - Swift 6 i data-race safety
00:37:25 - Czy znasz 8 wersji UUID?
00:45:10 - Outro
💬 Zapraszamy również na:
⚡️ Discord: devmentors.io/discord-pl
⚡️ Instagram: / devmentors_pl
⚡️ TikTok: / devmentors
⚡️ Twitter: / dev_mentors_pl
-----------
Utwór News Theme 2 (autor: Audionautix) jest dostępny na licencji Licencja Creative Commons - uznanie autorstwa 4.0. creativecommons.org/licenses/...
Wykonawca: audionautix.com/

Опубликовано:

 

1 авг 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 33   
@DevMentorsPL
@DevMentorsPL 24 дня назад
Linki z odcinka: devmentors.io/it-news/ep-7
@Kuba-xf3gi
@Kuba-xf3gi 22 дня назад
Chyba jedyny wartościowy Polski kanał na youtube dotyczący programowania, nie skupiający się na nagabywaniu kurierów i magazynierów do kupna kursu który zmieni ich życie, samo mięso i wiedza, szacunek panowie i oby tak dalej.
@DevMentorsPL
@DevMentorsPL 22 дня назад
Dzieki :)
@spaceyfounder5040
@spaceyfounder5040 24 дня назад
Jak ja uwielbiam takie no bullshit intro - od razu do rzeczy! Rzadkoś!
@lukaszstocki6998
@lukaszstocki6998 23 дня назад
Swift ma ambicje „przejęcia kontroli nad światem” (gdzieś Chris Lattner tak żartobliwie powiedział). Więc jak na razie może się kojarzyć z językiem który jest do pisania apek tak chcą aby był do wszystkiego. Wystartowało „Swift Server Workgroup” gdzie cisną temat właśnie Swift na BE. Kolejna rzecz to „Swift C++ interop” gdzie klasy i struktury są bezpośrednio „wymienialne” na te z C++. To też idzie w parze Z „Swift for Embedded System”. Tak więc za jakiś czas może być tak, że BE, FW jakiegoś IoT i apke będzie można napisać w jednym języku :)
@DevMentorsPL
@DevMentorsPL 23 дня назад
Dzięki za podzielenie się z nami! Brzmi dobrze ;)
@rsajdok
@rsajdok 23 дня назад
I oczywiście zastąpienie JavaScript na web 🙂
@belkocik
@belkocik 23 дня назад
Dzięki za info.
@etaosin
@etaosin 22 дня назад
probsy za Swifta
@xevil21
@xevil21 23 дня назад
Komentarz dla zasięgu. :)
@NuKleArNyPL
@NuKleArNyPL 23 дня назад
de facto spoko niusy
@adamz667
@adamz667 23 дня назад
W następnym odcinku proszę o dodanie licznika ilości użycia zwrotu "de facto" ;)
@DevMentorsPL
@DevMentorsPL 23 дня назад
ja bym proponował "de facto" i "ficzer" xDDD /D
@xevil21
@xevil21 23 дня назад
@@DevMentorsPL Panowie, nie ilości a liczby... Nie ilość użycia..., a liczba użycia...
@DevMentorsPL
@DevMentorsPL 23 дня назад
@@xevil21 a to prawda :D +1
@nyb6195
@nyb6195 24 дня назад
Wejdziecie z odcinkami na Apple Podcasts?
@DevMentorsPL
@DevMentorsPL 24 дня назад
w sumie do przemyślenia ;) Postaramy się!
@adolfdassler7857
@adolfdassler7857 21 день назад
ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-VpPPHDxR9aM.html temat na kolejny odcinek, jest eldorado czy nie ma eldorado? można śmiało z tego zrobić serię raz w miesiącu - Status El Dorado
@xmenrev
@xmenrev 23 дня назад
Podczas studiów inżynierskich mieliśmy wykładowcę, który uczył nas autoprezentacji. Przy tej okazji zwracał nam uwagę na to, abyśmy dbali o jakość języka jakim się posługujemy tj. j. polskiego. Np. nie mówimy o ilości zdarzeń/ wyników ale o liczbie zdarzeń/ wyników - rozróżnienie rzeczowników policzalnych i niepoliczalnych. Na marginesie, nie jestem polonistą. Panowie, interesujący program prowadzicie i to jest fajne. Natomiast wprowadzanie tak wielu i częstych powtórzeń angielskich zwrotów sprawia, że nie da się Was słuchać. Wiem, że nie wszystko da się przetłumaczyć tak, aby dobrze brzmiało. Takich sytuacji jednak nie ma zbyt wielu. Proszę Was, abyście zwrócili uwagę na to, aby możliwie najmniej, a najlepiej w ogóle, używać angielskich zwrotów.
@DevMentorsPL
@DevMentorsPL 23 дня назад
Dzięki za uwagę! Chyba najczęściej pojawiająca się w komentarzach 😅 Problem polega na tym, że my nie staramy się "lansować" na zapożyczeniach z j. ang. - my tak po prostu mówimy. To wynik pracy od kilku lat w międzynarodowym środowisku gdzie: - rozmawiamy - piszemy - czytamy właśnie po ang. Zdecydowanie szybciej jest nam dobrać słowo niż na siłę tracić "flow" wypowiedzi (musiałem pomyśleć sporo o zamienniku polskim - rytm?). Od zawsze też angielski uważaliśmy za podstawę tego zawodu, stąd najpierw kanał uruchomiliśmy właśnie po angielsku. Z jednej strony rozumiemy frustracje osób, które być może nie w tym samym stopniu lubują się w tego typu "pongliszu". Z drugiej strony, poza deklaracją, że postaramy się to zredukować, nic więcej nie będziemy w stanie obiecać :P Nie ze względu na to, że mamy to gdzieś, tylko wtedy nie będzie to dla nas naturalne. Wy macie oczywiście prawo tego nie lubić i decydować, czy jest to czynnik rozstrzygający o pozostaniu na tym kanale. No hard feelings ;) /D
@orajo
@orajo 23 дня назад
Bardzo brakuje na youtube takich kanałów z ciekawostkami ze swiata programistycznego. Super I dzięki za materiał. Ale w mojej opinii argument jechania na "flow" to żaden argument, a wręcz brak szacunku do słuchaczy, którzy płacą za Waszą pracę swoim czasem i subskrypcjami, a to jest waluta RU-vid. Czy wam się to podoba czy nie to chodzicie w pracę dziennikarską i tak jak starcie się zrobić to merytorycznie i jak najlepiej jakościowo od strony zawodowej tak musicie po prostu przyłożyć się od strony językowej. Inaczej dajcie sobie spokój. Procent komentarzy pokazuje jak wielki jest to dla ludzi problem i nie możecie tego lekceważyć.
@gerwazy373
@gerwazy373 22 дня назад
Mam zupełnie odwrotne odczucia. Polska terminologia często jest bardzo nie trafiona i nie oddaje dobrze pierwotnego znaczenia. Nie jestem w stanie czytać książek technicznych po polsku bo gdy czytam tłumaczenia typu "zachęta" i muszę sie domyślić ze chodzi o prompt to odechciewa mi sie dalszej lekury. Zdecydowanie wolę angielski gdy mówimy o terminologii.
@orajo
@orajo 22 дня назад
@@gerwazy373 pytanie z czego to wynika? Bo może właśnie z tego, że nie używany naszego języka w tym zakresie i nie staramy się dopasowywać czy nawet tworzyć słów pod takie potrzeby. A to powoduje jego jego ubożenie, brak rozwoju i dopasowania do współczesnych potrzeb. Nie jestem za przesada ale pewne rozwiązania francuskie czy niemieckie w zakresie zaostrzenia przepisów dot. Języka mają sens i pomagają w rozwoju. Zachętą Cię razie bo nie jesteś przyzwyczajony ale w sumie prompt to równie bez sensu słowo na to co w tym znaczeniu oznacza. I jakoś to nikogo nie razi. Historia słowa pocztówka pokazuje że jeśli się chce to można
@Gumitto
@Gumitto 18 дней назад
@@DevMentorsPL pełna zgoda. Angielski to pierwszy język programowania jakiego musi się nauczyć każdy programista przed rozpoczęciem kodzenia, a niektóre tłumaczenia brzmią nienaturalnie lub zwyczajnie śmiesznie
@madamada2566
@madamada2566 23 дня назад
Poniewaz jestem raczkujacym laikiem, ogladam takie rozne kanaly w tematach IT, zeby sie czegos dowiedziec i byc mniej cienkim bolkiem. Ogladnawszy 4 min tego odcinka nie rozumiem, o czym mowicie. Mam propozycje: mowcie po polsku! A jesli juz uzywacie zangielszczonych terminow, to za poerwszym razem podawajcie wytlumaczenie o co kaman. Albo moze w opisie odcinka jakis slownik pojec dodajcie? he? Ogladne oczywiscie do konca, chociaz pewnie niewiele zrozumiem 🤦‍♀️
@konrado0905
@konrado0905 21 день назад
Kliknij pauze, wygoogluj. Na tym polega uczenie. Samo siedzenie na YT rzadko przynosi efekty
@97847
@97847 23 дня назад
Ja pitole - Panowie albo mówcie po angielsku albo po polsku... Słabo to brzmi wtrącanie na siłę w każdym zdaniu angielskich słów i akronimów w j. ang.. Ciężko tego się słucha.
@DevMentorsPL
@DevMentorsPL 23 дня назад
Już odpowiedzieliśmy w tym temacie pod innym komenatrzem. Nie jest to na sile ;)
@konrado0905
@konrado0905 21 день назад
Widzę, że osoba nie pracująca w IT
@michakmiec4055
@michakmiec4055 21 день назад
Chłopaki jak już robicie podcast po polsku budujemy słownictwo: Vulnerability - podatność Severity - poziom ważności Issue - problem. Nie czepiam się angielskich wtrąceń ale jak w zdaniu co drugie słowo jest w innym jezyku to ciężko się słucha 😢. A szkoda bo fajne materiały.
@szymonmalinowski7142
@szymonmalinowski7142 20 дней назад
@@michakmiec4055 a framework to zrąb? ;)
@Pic14Kk
@Pic14Kk 14 дней назад
A pod, to kapsuła.😂
Далее
кукинг с Даниилом 🥸
01:00
Просмотров 2,2 млн
Czym są liczby urojone? - Kod Wszechświata #6
1:06:12
Просмотров 161 тыс.
Co Joe Biden ma wspólnego z ChatemGPT?
16:22
Просмотров 29 тыс.
The moment we stopped understanding AI [AlexNet]
17:38
Просмотров 824 тыс.