Тёмный

Chagallove vitráže 

Dom Quo Vadis
Подписаться 1,3 тыс.
Просмотров 61
50% 1

Zmierenie medzi židmi a kresťanmi má veľa podôb. Jednou z nich sú aj nádherné okná kostola sv. Štefana v Mainzi. Marc Chagall mal 82 rokov, keď začal vitráže navrhovať (po 3 rokoch zvažovania) a pokračoval do konca svojho života. Aký príbeh je v pozadí a čo prezrádzajú biblické výjavy v oknách?
Vitrážne okná v kostole sv. Štefana v nemeckom Mainzi (Mohúči) predstavujú vrcholné dielo slávneho umelca Marca Chagalla, ktoré vytvoril na konci svojho dlhého života.
Ich umelecká a teologická jedinečnosť spočiva v tom, ako nám (kresťanom i nekresťanom) podáva tento židovský umelec "videnie Boha", ktorého v zmysle Starého zákona neslobodno zobraziť.
Chagallove vitráže pre kostol, ktorý bol na konci 2. Svetovej vojny zbombardovaný a znovu vybudovaný, predstavujú v neposlednom rade aj akt zmierenia medzi národmi v povojnovej Európe.
ThDr. Cyril Šesták, PhD. SJ, pôsobí na Teologickej fakulte TU, kde prednáša patrológiu a kristológiu. Doktorát z teológie získal na Philoph.-Theologische Hochschule, Sankt Georgen - Frankfurt am Main. Jeho hlboké vedomosti o starovekej literatúre a umení, si vážia kolegovia aj študenti.

Опубликовано:

 

8 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии    
Далее
Bike Challenge
00:20
Просмотров 21 млн
Ak nie "jedna výchovná", tak čo teda?
1:48:21
RA3AAE: "Как передаётся энергия".
37:42
Zvládanie emócii vo vzťahu
1:52:05
Просмотров 174
Dokáže Boh zmeniť vraha?
1:40:13
Просмотров 98
Spýtaj sa o Synode s biskupom Milanom Lachom
1:34:15