Тёмный

Countdown Game Show - Number Rounds (3 November 2023) 

Bjoern Gumboldt
Подписаться 6 тыс.
Просмотров 19 тыс.
50% 1

Опубликовано:

 

28 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 80   
@dcnole
@dcnole Год назад
Caroline showed up and did her best. It's just amazing that she managed to dodge even a single person who could consistently solved math problems of a 6-out-of-10 difficulty level. She was begging an opponent to take an easy 20 points off of her in the math portion, and nobody ever did. Fair play, though. She must be excellent at the letters.
@p.a.5148
@p.a.5148 Год назад
She has been very good with the letters. Just to underscore that: she sealed the win in this episode with an 18-pointer in the last letters round.
@travelwell6049
@travelwell6049 10 месяцев назад
She has made a mess everytime. Not just saying no, or however many away. She just makes a mess of it, and Colin is very polite about it.
@alanshand829
@alanshand829 Год назад
For the last round I had: 2*8=16 16*50=800 800*75=875 875-10=865 865+7=872
@reececollison5101
@reececollison5101 Год назад
I liked Caroline, if you’re wondering why she’s making mistakes it’s probably because they record a week of episodes in a day. This would have been her fifth show in just one day so one can forgive for for fumbling a bit by the end and getting tired😅
@MichaelH3948
@MichaelH3948 Год назад
She's fumbled the number rounds every game though. She's said "oh no, I've made a mistake" about 30 times this week
@paulkenney700
@paulkenney700 11 месяцев назад
thought she was nasty actually - she tutted when the contestant beat her
@travelwell6049
@travelwell6049 10 месяцев назад
@@paulkenney700 that's a not a sign of nastiness, that's a sign of her disappointment in herself.
@karelfinn2343
@karelfinn2343 Год назад
Most of these were easy, but the last one took me longer than the time limit. 10 + 7 is 17, 17 x 2 is 34, 34 + 75 is 109, and 109 x 8 is 872.
@crystalaustralia
@crystalaustralia Год назад
Oh that's how I did it 😊 by bus stopping the 872 and finding 34 as the difference I liked Rachel's way too
@MichaelH3948
@MichaelH3948 Год назад
Having only seen her attempts at the number rounds, Caroline must be fucking sensational at the letters to win 8 games
@reececollison5101
@reececollison5101 Год назад
She’s a retired maths teacher, she did get some impressive ones though. She’s only human your brain can do really stupid things under the lights and cameras
@MichaelH3948
@MichaelH3948 Год назад
​@@reececollison5101yes, and that's fine but it's remarkable that she was able to win so many games after suffering so many brain farts.
@ArmadilloAl
@ArmadilloAl Год назад
Ooh, even by Caroline's standards, that fumble on the 392 round was painful (she was three away from her declared number with a 1 and a 4 left). I had a different method for the last one I haven't seen here yet: 75 + 7 = 82 82 + 10 = 820 820 + 50 + 2 = 872
@lilyyy0412
@lilyyy0412 11 месяцев назад
easiest way by far!!!! kicking myself for not seeing it
@Simqer
@Simqer 11 месяцев назад
did it the same way, unlike what Rachel said, there is an elegant way
@easternbrown
@easternbrown Год назад
Well done Caroline, the only number that matters is the 8
@jamesrobert994
@jamesrobert994 Год назад
For the second numbers game you could have just remembered that the answer is 7*7*8 which is made from; 25*2=50 50-1=49 49*8=392
@ricksimon9867
@ricksimon9867 Год назад
I just HAVE to watch some full episodes. Caroline is SO bad with the numbers, she must be an absolute genius with the letters.
@crystalaustralia
@crystalaustralia Год назад
Everyday this comment from people 😂 bless her socks
@ricksimon9867
@ricksimon9867 Год назад
@@crystalaustralia It is just so unexpected 🙃
@crystalaustralia
@crystalaustralia Год назад
@ricksimon9867 it is! Did I see she was a Maths teacher 😳
@Furycrab
@Furycrab Год назад
Almost a century score with just 10 points off the numbers and no conundrum points. Average of 8 points per letters round. Which yeah. Is nuts.
@ricksimon9867
@ricksimon9867 Год назад
@@Furycrab I am convinced that one of the strong numbers rounds players could improve her game considerably with just a few pointers. _
@JoeGrohlDJ
@JoeGrohlDJ Год назад
Round 1 (10 + 3) x 50 + 2 Round 2 (9 + 2) x 10 + (75 / 25 / 3) not sure how I saw that complicated way before the easiest one! 75 + 25 + 9 + 2 Round 3 (10 + 4 + 2) x 25 - 8 Round 4 2 x 8 x 50 + 75 - (10 - 7)
@NhanNguyen-vb6sr
@NhanNguyen-vb6sr Год назад
Got 652, 111 and 392 on time. And then proceed to miss 872 by a mile.
@bmcl364
@bmcl364 Месяц назад
For the last numbers I did; ((75+7) x 10) + 50 + 2
@kenchristie9214
@kenchristie9214 Год назад
392: 25 x 2 = 50 - 1 =49 x 8 = 392
@mpdacey
@mpdacey 10 месяцев назад
for 872, I did: 75 + 7 = 82 82 * 10 = 820 820 + 50 + 2 = 872
@MikeRomulus
@MikeRomulus Год назад
The 392 I did by doing: 25*2 = 50 50-1 = 49 49*8 = 392
@joshuamarshall8166
@joshuamarshall8166 4 месяца назад
For the last one I had: 75 x 10=750 750 + 50= 800 2+7= 9 9x8 = 72 800+72= 872
@alos1978
@alos1978 3 месяца назад
1. (3+10)x50+2=652 or (10-3)x2x50-(6x8)=652 2. (2+10+25)x3=111 or (3x9+10)x75/25=111 3. (25x2-1)x8=392 or (25-1-4)x2x10-8=392 4. (75+7)x10+2+50=872 or (2x8x50)+75-10+7=872
@Ima-hoot
@Ima-hoot 6 месяцев назад
Simpler way for 872. 75+7=82. Multiply by 10=820. Add 50 add 2 for 872
@seangates900
@seangates900 10 месяцев назад
Even Caroline's glasses are octo-champs!
@vekyxeivo5595
@vekyxeivo5595 5 месяцев назад
2:38 2 seconds: (25+75)+9+2
@TheTradge
@TheTradge 11 месяцев назад
That 392 one was way easier than they made it seem, 25 x 4 is 100, so find a way of making 16 (10+2+4) and you've got 400, with the 8 there to get you over the line (EDIT: after watching the rest of the clip I realise that's how the other guy got it haha!)
@romeostroe
@romeostroe Год назад
872=(75+7)*10+50+2
@dcnole
@dcnole Год назад
That's how I did it too.
@jacquesmertens3369
@jacquesmertens3369 Год назад
Did it the same way, and so did Rachel probably. But she always shows the most difficult way to make it less embarrassing for the candidates.
@medusa_404
@medusa_404 Год назад
392: 10 + 4 + 2 = 16 25 * 16 = 400 400 - 8 = 392 25 * 8 = 200 200 - 4 = 196 196 * 2 = 392 25 * 2 = 50 50 - 1 = 49 49 * 8 = 392
@Nullifidian
@Nullifidian Год назад
In the first numbers round, I saw Heather's solution and also had these: 50 x 2 = 100 100 + 10 = 110 110 x 6 = 660 660 - 8 = 652 50 - 6 = 44 10 + 3 + 2 = 15 44 x 15 = 660 660 - 8 = 652 50 - 3 = 47 8 / 2 = 4 10 + 4 = 14 47 x 14 = 658 658 - 6 = 652 In the second round, I sort of saw Heather's solution, but I did the easier 75 + 25 + 9 + 2 = 111. However, I also had these alternatives: 10 + 2 = 12 12 x 3 = 36 75 + 36 = 111 9 + 2 = 11 11 x 10 = 110 25 x 3 = 75 75 / 75 = 1 110 + 1 = 111 And if you want to go up into four digits, you can with this solution: 9 x 3 = 27 27 + 10 = 37 75 x 37 = 2775 2775 / 25 = 111 But it is equivalent to merely multiplying by 37 x 3. in the third round, I saw the Dictionary Corner guest's solution, but also had these: 25 x 2 = 50 50 - 1 = 49 49 x 8 = 392 This is Colin's "divisible by 8 solution". And another is: 10 x 2 = 20 20 + 4 = 24 25 + 24 = 49 49 x 8 = 392 25 x 8 = 200 200 - 4 = 196 196 x 2 = 392 25 - 2 - 1 = 22 10 + 8 = 18 22 x 18 = 396 396 - 4 = 392 In the final numbers round, I saw Rachel's solution. Her other solution was probably one of my first two. 75 + 7 = 82 82 x 10 = 820 820 + 50 + 2 = 872 50 x 8 x 2 = 800 800 + 75 = 875 10 - 7 = 3 875 - 3 = 872 10 + 2 = 12 12 x 7 = 84 84 - 50 = 34 75 + 34 = 109 109 x 8 = 872 50 + 8 = 58 75 x 58 = 4350 4350 + 10 = 4360 7 - 2 = 5 4360 / 5 = 872
@simonrodgers8902
@simonrodgers8902 Год назад
7:15 Is Colins jumper showing a rude word?
@seangates900
@seangates900 11 месяцев назад
His Northern Irish accent makes it a rude word!
@TheSpotify95
@TheSpotify95 Год назад
Got there in the end: 4 + 2 + 10 = 16 16 x 25 = 400 400 - 8 = 392 #
@dorlirahmeti7576
@dorlirahmeti7576 Год назад
Last numbers I did 50*2*8+75+7-10=872
@DanielSmith-k7z
@DanielSmith-k7z Год назад
So now we have two 2’s.
@quizmaster85
@quizmaster85 Год назад
Different solution for 111: 75 + 25 + 9 + 2 = *_111_*
@medusa_404
@medusa_404 Год назад
872: 50 * 8 * 2 = 800 800 + 75 + 7 - 10 = 872 10 + 7 = 17 17 * 2 = 34 75 + 34 = 109 109 * 8 = 872 75 + 50 = 125 125 * 7 = 875 10 / 2 = 5 875 + 5 - 8 = 872
@vekyxeivo5595
@vekyxeivo5595 5 месяцев назад
3:52 2 seconds: 49*8=392 (another 4 seconds so: 25+2*10+4) so 6 seconds
@denniscain7218
@denniscain7218 Год назад
3:25 111=75+25+9+2 5:35 392=(25*2+(10-4))*(8-1)
@dmontes133
@dmontes133 Год назад
Rachel is a goddess! ❤️
@baspagrey1545
@baspagrey1545 Год назад
Rachel is like the mikasa Ackerman of countdown
@ticijevish
@ticijevish Год назад
Agreed!
@ricksimon9867
@ricksimon9867 Год назад
one of those ancient goddesses with the extremely large ...
@zzzaphod8507
@zzzaphod8507 Год назад
And she's not a robot?
@catw461
@catw461 Год назад
(10+3)×10+2=652 75+25+9+2=111 (25×2-1)×8=392 50×8×2+75-10+7=872
@paulkenney700
@paulkenney700 11 месяцев назад
10 times 3 add 9 minus 2 is 37 . times 75 = 2775 / 25 = 111
@AkshayDhargave
@AkshayDhargave 5 месяцев назад
[(75 + 50) × 7] + (10 / 2) - 8 = (125 × 7) - 3 = 872.
@medusa_404
@medusa_404 Год назад
111: 75 + 25 + 9 + 2 = 111 25 + 10 + 2 = 37 37 * 3 = 111 9 + 2 = 11 11 * 10 = 110 3 * 25 / 75 = 1 110 + 1 = 111
@matildamccraw5746
@matildamccraw5746 4 месяца назад
392 I did it way different 25 x 8=200 200-4=196 196x2=392
@ticijevish
@ticijevish Год назад
The first two were too easy. I nearly missed the third, fixated on 2x8 and only saw the addition with five seconds to spare. The last number, I missed. Got 875. 10+8=18, 18x50=900, 50/2=25, 900-25=875
@einSteppenwolf
@einSteppenwolf 11 месяцев назад
111=75+25+9+2=75+25+10+3-2=3×(25+10+2)
@einSteppenwolf
@einSteppenwolf 11 месяцев назад
872=8×(75+2×(10+7))
@scragar
@scragar Год назад
The missing 392 seems like an obvious mistake. 8×2×25=400 Since we're 8 away and have a 4 it makes sense that instead we should do: 8×25=200 200-4=196 196×2=392
@woodywoodpecker1984
@woodywoodpecker1984 11 месяцев назад
I did (25*2)-1 before *8 - the process is the same though
@TheTradge
@TheTradge 11 месяцев назад
I got it the same way as the guy, (10+2+4)x25-8
@simonrodgers8902
@simonrodgers8902 Год назад
I'm so ashamed about the first one. I should have got it!
@quizmaster85
@quizmaster85 Год назад
For 872: 8, 7 ,2. Or not. 😅
@einSteppenwolf
@einSteppenwolf 11 месяцев назад
652=(10+3)×50+2
@TheSpotify95
@TheSpotify95 Год назад
10 + 3 = 13 13 x 50 = 650 650 + 2 = 652 #
@DanielSmith-k7z
@DanielSmith-k7z Год назад
So then what I did was 50 times 3 which is 150.
@shanehicks5643
@shanehicks5643 Год назад
Tired of this run of easy maths.
@TheSpotify95
@TheSpotify95 Год назад
75 + 25 + 9 + 2 = 111 #
@DanielSmith-k7z
@DanielSmith-k7z Год назад
So my way was 8-6=2.
@simonrodgers8902
@simonrodgers8902 10 месяцев назад
Zoe Ball's radio show isn't that good at all. Colin obviously doesn't listen to it!
@medusa_404
@medusa_404 Год назад
652: 10 + 3 = 13 50 * 13 = 650 650 + 2 = 652 6 * 3 = 18 50 + 18 - 2 = 66 66 * 10 = 660 660 - 8 = 652 50 + 3 = 53 53 * 6 = 318 318 + 8 = 326 326 * 2 = 652
Далее
КВН Случай на физ-ре #shorts
00:31
Просмотров 21 тыс.
Ivo Graham Weakest Link 2009/2023
2:31
Просмотров 18 тыс.
Countdown Numbers Rounds - Week of 5 December 2022
38:28
Countdown Game Show - Series 87 Week 8 (2023)
24:58
Просмотров 26 тыс.
Family Feud Election 2024 Cold Open - SNL
8:42
Просмотров 9 млн
Countdown - Carol's Final Episode (12th December 2008)
44:48
Countdown Game Show - Series 87 Week 7 (2023)
26:01
Просмотров 24 тыс.