Тёмный

czy SANDACZ widzi kolory? Jak atakuje ofiary? / odc.19 

Kamil Łysy Wąż Walicki
Подписаться 44 тыс.
Просмотров 181 тыс.
50% 1

Kolejny raz poprosiłem biologa środowiskowego, dr hab. Pawła Oglęckiego o garść informacji o rybach - tym razem "padło" na sandacze. W jaki sposób wybierają swoje ofiary, jak je atakują i czy prawdą jest, że połykają tylko niewielkie rybki? Czy sandacze rozróżniają kolory oraz gatunki swoich ofiar? Czy ich mętne oczy to oznaka słabego, czy bardzo dobrego wzroku?
Zapraszam na film!
All rights reserved. Kamil Walicki, Rafał Filipowicz
it@rafit.pl
LICENSE CERTIFICATE : Envato Market Item
==============================================
This document certifies the purchase of:
ONE MUSIC STANDARD LICENSE
as defined in the standard terms and conditions on Envato Market.
Licensor's Author Username:
legatopromusic
Licensee:
Rafal Filipowicz
Item Title:
Cinematic Nature
Item URL:
audiojungle.ne...
Item ID:
24128793
Item Purchase Code:
adfc188b-f127-42e3-8983-4de04f321886
Purchase Date:
2019-08-19 11:29:10 UTC
For any queries related to this document or license please contact Help Team via help.author.en...
Envato Pty. Ltd. (ABN 11 119 159 741)
PO Box 16122, Collins Street West, VIC 8007, Australia

Опубликовано:

 

1 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 578   
@zaba_8479
@zaba_8479 5 лет назад
Zajebisty film !!🎥 Teraz o szczupakach pan zrobi !!🎥 🎬
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Dzięki wielkie w imieniu całej ekipy ;) Ok, następny materiał z Pawłem będzie o szczupakach ;)
@zaba_8479
@zaba_8479 5 лет назад
@@kamilwalicki Już nie moge sie do czekać!! Pozdrawiam panie Kamilu!!🎣🐟
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
@@zaba_8479 - dzięki i również pozdrawiam! ;)
@CM-cc2qc
@CM-cc2qc 5 лет назад
Więcej, więcej, oj chce więcej. Super Was się słucha. Te 20 minut to zdecydowanie za mało 😉. Teraz czas na szczupaka. Może polecisz jakieś fajne książki o rybach drapieżnych ich życiu itd. Film zajefajny jak wszystkie z twojej serii.
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Dzięki wielkie! ;) Obiecujemy, że będą kolejne odcinki. Co do książek to myślę, że Paweł na pewno będzie znał więcej tytułów. Ja się wychowałem na starych książkach jak "Wędkarstwo jeziorowe", "Rok z wędką", Z rybami na Ty" itp ;) Jeszcze raz wielkie dzięki!!!
@PawelSierpinski
@PawelSierpinski 5 лет назад
Nie wiem czemu ale jakoś w te „kolory” nie wierze? Dlaczego... a dlatego, że... kolor ryb jest bardzo zbliżany do koloru perłowego, srebrne (łuski i te sprawy) delikatna zielen, i ten kolor płetw. Bardzo często ryby przystosowują się do terenu w jakim pływają. Często gdy łowie na łowisku gdzie jest bardzo dużo zieleni - po prostu masa to np: okonie są mega zielone, maja piękny kolor. Za to na rzekach, muliste dno i kamieniste to okonie są „blade” bez szałowego ubarwienia. Dla mnie mega sprawdza się: - kolor bardzo zbliżony do naturalnej rybki czyli perłowy, ciemny grzbiet i jasny dół. - bardzo dużo woblerow sprawdza mi się potocznie przez nas nazywanych „holo”. Co się dzieje w nocy jak łowimy sandacza i zaświecimy światłem do wody ? Drobnica szaleje a jej łuski odbijają światło - nadają naturalna i prawdziwa prace, wygląd. Tak samo dzieje się w dzień, gdy swieci słońce. Ja bardzo przekonałem się do przynęt: - holo, perłowych i przynęty z odcieniem żółtego (bardzo sprawdzają mi się w brudniejszej wodzie) - gramatura, warto mieć przynęty o rożnej ciężkości... tak jak naturalne ryby, pływają szybciej, wolniej, gdzieś w toni. Warto prowadzić przynętę tak jak robią to same ryby - przewidywać (np: rzeka, duży uciąg, płynie kontenerowiec, nagle woda się podwyższa i obniża, jest mocny uciąg, zawirowanie - wtedy warto cisnąć przynęta daleko i dać jej swobody - by zachowywała się jak mała rybka, która nie daje sobie rady, albo wobler który ucieka do brzegu) najwiecej tak miałem brań. Ja osobiscie podchodzę do sprawy wędkarstwa tak, że wole mieć swoje sprawdzone przynęt np 10 w rożnej gramaturze i wielkości, a gdy je przekatuje i wiem, że mi się sprawdzają dokładam coś więcej. Wiadome, mam tez kilka dodatkowych przynęt zawsze coś dorwiemy ale w 80% staram się ograniczać. Mając 50 przynęt w pudełku i idąc nad wodę trzeba mieć jebla aby co 10 rzutów zmieniać przynętę (znam takie przypadki) Znam tez kolegę gdzie od kilku lat łowi on na JEDNĄ GUMĘ! Fox Zander Pro 12 i 10cm - kolory biały z czerwonym przodem. Ma chyba tych gum z 5 w kieszeni z różną gramatura. Łowi od okoni po bolenie - można powiedzieć ze większość drapieżników które nas spinningistow interesują, jego efektem jest to że bardzo dużo wody obławia - przejdzie 10 km a nie tak jak niektórzy (w tym ja... 😊😊 stoję na miejscu 3 godziny) jego efektem jest to, że po prostu bardzo dużo spaceruje i obławia ciekawie miejsca. Często wraca do tych co wyglaaaja ciekawie i bywa tak, że przez cały tydzień nic mu tam nie bierze a nagle w kolejnym dniu ma kilka ryb. Wydaje mi się, że nie możemy popadać w paranoje i trzeba się ograniczyć z przynetami. Bynajmniej ja wole kupić sobie coś innego niż wydać kolejna kasę na kolejne gumy/woblery mając ich kilkanaście a na niektóre nawet nie wyciągnąłem żadnej ryby. A co do odcinka jak zawsze 🚀 !
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
siemanko, co do kolorów i to jakie barwy i w jaki sposób postrzegają ryby to ciężko mi się wypowiadać, bo nie mam o tym pojęcia - tylko tyle, ile usłyszałem od Pawła. Dlatego ja przyjmuję Jego argumenty - choć nie powiem, troszkę mnie zaskoczyły. Z kolei z przynętami to wiesz jak to jest... Ktoś mądry stwierdził, że "...najważniejsza jest wiara w przynętę...", a ktoś inny dodał, że "...ta przynęta jest skuteczna, która akurat jest w wodzie..." - i te dwie teorie zdecydowanie mi podpasowały ;) Mam sporo tego towaru, ale łowię na 10% - i przeważnie biorą ;) Pozdrówki!
@PawelSierpinski
@PawelSierpinski 5 лет назад
Kamil Łysy Wąż Walicki 😉
@andrzejjaracz4955
@andrzejjaracz4955 4 года назад
To jak widzą zwierzęta wynika nie z domniemania, a z badań naukowych pręcików i czopków na siatkówce w oku. Każdy rodzaj czopków odpowiada za inny kolor - pochłaniają inny zakres widma z uwagi na inny barwnik światłoczuły.
@grzegorzp.6368
@grzegorzp.6368 5 лет назад
Mądrego to i dobrze posłuchać! Super film!
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Dziękujemy ;)
@krzysztofberkowicz7041
@krzysztofberkowicz7041 4 года назад
zapytaj pana jak to jest z tym przenoszeniem ikry przez ptaki,lub co sam o tym myslisz,pozdrawiam.
@kamilwalicki
@kamilwalicki 4 года назад
Z tego co wiem (i co potwierdził mi też Paweł), jest to nie tylko możliwe, ale nawet bardzo powszechne zjawisko ;) Zapłodniona ikra jest przenoszona na łapach kaczek i innego ptactwa - w ten właśnie sposób pojawiają się ryby w wodach, gdzie wcześniej ich nie było ;)
@rybickitadeusz8403
@rybickitadeusz8403 5 лет назад
Warto mądrego posłuchać. Cyt... "wędkarstwo to nie jest wędkologia i tu nie ma jednych jedynych prawd... " Dzięki za film.
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
To my dziękujemy! ;)))
@johnrambo741
@johnrambo741 5 лет назад
Moim zdaniem to że ryby atakują bardzo duże przynęty jest często przejawem agresji lub terytorializmu a niekoniecznie jest związane z chęcią posilenia się chociaż połaczenie tych obu motywacji z punktu widzenia drapieznika jest najkorzystniejsze:-) Ciekawy odcinek.Chętnie posłuchałbym o tym dlaczego w pewnych okresach czasu okonie czy sandacze zbijają się w stada i ostro żerują ( np jesienią).Co to wywołuje? Hormony, skracający się dzien i mniejsza ilośc światła? Gdyby Pan Paweł zechciał omówić te mechanizmy...Czasem nie da się złowić na zbiorniku nic totalnie na spinning ( np latem) a w październiku mamy eldorado gdy już byliśmy pewni że tu nie ma ryb:-)Mądrego dobrze posłuchać.Pozdrawiam.
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Też pomyślałem o terytorializmie, chociaż z drugiej strony drapieżnik wtedy raczej odganiałby ofiarę, a nie ją połykał - tak jak to dzieje się czasem na przykładzie troci lub pstrągów. Chociaż......Przyroda rządzi się swoimi prawami i nigdy nie zrozumiemy jej w 100% ;) Dzięki wielkie, bardzo dziękujemy! ;)
@przemekp6388
@przemekp6388 5 лет назад
Kawał dobrej roboty . Film dużo wyjaśnia i potwierdza moje doświadczenia . Zastanawia mnie ten dwukolorowy system widzenia ale w tym faktycznie tkwi sens naszego „wymyślania „ wielkość gum tez w moim odczuciu potwierdza to o czym Kamil mówisz . Łowiąc na drop shota zakładam 5-7-10 calowe gumy i brania są atomowe na 3-4 całe to tylko skubnięcia bez szans na zacięcie . Chciałbym żebyście rozwinęli temat sandaczy bo to naprawdę tajemnicza ryba i fajnie byłoby poznać temat bardziej od strony naukowej
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Dzięki wielkie, również w imieniu Pawła i Rafcia ;) Też pomyślałem, że chyba któregoś dnia po prostu poproszę Pawła, żeby powiedział więcej o sandaczach - i to bez zadawania pytań, niech mówi to, co wg Niego jest ciekawe ;) Dzięki i pozdrowionka!
@dawm4979
@dawm4979 4 года назад
Jestem ciekawy kto dał łapkę w dół jeśli były jakieś błędy w wypowiedziach lub niejasności to jakiś komentarz wypadało by dac chyba że to tylko kwestia zazdrości wiedzy pana doktora☝️
@kamilwalicki
@kamilwalicki 4 года назад
Mnie już nic nie zdziwi w świecie "jutuba" ;) Może ktoś nas nie lubi? Może ktoś nie łowi ryb i uważa wędkarzy za zwyroli? ;) Ja uważam, że czasem kogoś po prostu guma od majtów ciśnie i z czystej zawiści daje łapkę w dół - na szczęście dla nas liczą się komentarze, a nie 1% łapek ;) Pozdrowionka
@andrescalvo8907
@andrescalvo8907 3 месяца назад
Kto mógł dać ??? Wiadomo kto , ale to już tylko pozostaje diagnoza psychiatryczna
@ZalewskiPawel8
@ZalewskiPawel8 Год назад
Od niedawna interesuje się wszystkim co dotyczy właśnie sandacza i zdziwiła mnie w tym filmie wypowiedź pana Pawła odnośnie tego, że sandacz zawsze połyka swoje ofiary od strony ogona bo przecież kilka potencjalnych ofiar sandacza ma na grzbiecie kolce skierowane do góry i lekko do tyłu jak np. okoń czy też mały sandacz. Co według mnie mogłoby znaczenie utrudnić sandaczowi konsumpcje ofiary. Zacząłem szperać i na RU-vid znalazłem niestety tylko dwa filmiki w których sandacze w akwarium połykają swoje ofiary od strony głowy i tu pojawiają się moje pytania. Czy na to, że w tych dwóch przypadkach sandacz zjada swoje ofiary od strony głowy może mieć wpływ to, że przebywał w akwarium? Czy jednak w naturalnym środowisku też połyka swoje ofiary od strony głowy? Odpowiedź na te pytania będzie dla mnie bardzo pomocna.
@stanisawjedrzejczyk7101
@stanisawjedrzejczyk7101 5 лет назад
Mam duże wątpliwości odnośnie ataku sandacza i połykania rybki. Przy spinningu to bym przyznał autorowi rację ale przy łowieniu na martwą rybkę to chyba pdwrotnie. Złowiłem już/ w większści na martwą rybkę/ ponad tysiąc sandaczy ; mrożoną ukleję przeszywam od płetwy grzbietowej do ogona i prawie zawsze sandacz połyka od głowy. Zabrane ryby połkniętą ukleje również miały w żołądku ułożoną głową do przodu . A więc teorii o połykaniu ofiary przez sandacza od ogona na podstawie wieloletniego doświadczenia nie potwierdzam.
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Mnie też to bardzo zaskoczyło, ale jako spinningista to ciężko mi się do tego odnieść - tak czy inaczej, odrobinkę mnie to zaskoczyło ;)
@_CzarnyZiutek_
@_CzarnyZiutek_ 3 года назад
Sandach widzi, w okolicach zielonego a jasnego pomarańczowego ale każdy 'doświadczony' wedkarz, ma po 30 kolorow, lubie sluchać jak czasem wędkarze mówią, że biorą tylko na wybrany kolor, albo lepiej na gumy z danej firmy ;) a na inne nie ;) wg. jak jest głodny to weźmie praktycznie na wszystko bez różnicy, byle coś mu przeleciało pod nosem.
@spinningopolszczyznateam6201
PAWEL super człowiek i mega wiedza
@majkifishing3366
@majkifishing3366 4 года назад
Pan Paweł to bardzo mądry człowiek . Podziwiam poraz kolejny 💣👍🎣
@kamilwalicki
@kamilwalicki 4 года назад
Bardzo dziękujemy i ja osobiście podpisuję się pod tym co napisałeś ;)
@krzysztofabramowicz969
@krzysztofabramowicz969 5 лет назад
Dzięki Kamil za ten odcinek. Uwielbiam łowić sandacze, a tu, potwierdziło się wiele z moich przypuszczen. Nowość, to to, ze widzi te dwa kolory najlepiej, a ciekawostka do tego, z mojego doświadczenia, na mojej wodzie, to jedne z najsłabszych kolorów (oczywiście to tylko moje doswiadczenia). Za to dumny jestem z siebie, i mojej dedukcji hahah....jeśli chodzi o widzenie kontrastów, od dawna uważam, że świetnie rozróżnia odcienie szarości, kontrasty pomiędzy różnymi kolorami. No i oczywiście, również zgadzam się co do wielkości przynęt, lowilem już smoki na Herringi 16 cm, ostatnio świetnie sprawdzamy się jaskółki, 17 cm najlepszy rozmiar, i walily nie mocnymi pstrykami, a właśnie wyrywajac kij z ręki. Tak samo łowienie w toni, czy przy powierzchni....ostatnie półtorej tygodnia, to tylko monotonne prowadzenie 12 cm gum pod powierzchnią, i nie zależnie od tego, ile metrów było do dna. Super jest ta seria odcinków (mówię seria, bo mam nadzieję, że będziesz to razem z zacnym kolega prowadził dalej heheh). Pozdrawiam, i do zobaczenia kiedyś nad woda (Mam wielką nadzieję kiedyś na takie spotkanie)
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
To ja dziękuję, również w imieniu Pawła i Rafała ;) Fajnie, że taki materiał podoba się sandaczowcom ;) Ja też się odrobinkę zdziwiłem bo byłem przekonany, że sandacz rozróżnia więcej kolorów - a tu BACH! Dwa + odcienie, kontrasty. Tego naprawdę nie wiedziałem. Nie wiedziałem też, że połyka ofiary od ogona! Dobrze, że nazywasz to serią ;) Najpierw był materiał z Pawłem o okoniach-gigantach, teraz o sandaczach i mogę już obiecać, że będą też kolejne odcinki ;) Świat jest mały, łowiska jeszcze mniejsze, więc do zobaczyska! ;)
@stefansiarasierzewki4390
@stefansiarasierzewki4390 5 лет назад
Super film. Co widzi czego nie widzi co czuje czego nie czuje. Jak zeruje jak atakuje. Czego sie spodziewac jakiego brania. A nie jak kupisz taka wedke taka plecionke i do twgo konkretny kolowrotek to zlapiesz mega rybe. Fajnie opowiadacie. Nie recepta jak zlowic. Tylko to czego siw spodziewac i jak kombinowac.
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Dzięki bardzo ;) Na wielu kanałach omawiany jest głównie temat sprzętu itp, więc my staramy się to omijać - są lepsi, z większą wiedzą o wędkach i kołowrotkach. Ja znam się tylko na tym czym sam łowię, więc nie będę się tu za bardzo mądralował - wolę pogadać o rybach, ich biologii, upodobaniach i o życiu rzeki ;) Jeszcze raz bardzo dziękujemy i niebawem kolejne filmy ;)
@stefansiarasierzewki4390
@stefansiarasierzewki4390 5 лет назад
Ja mysle ze od tego wlasnie sie wedkarstwo powinno zaczynac. Od poznania ryby "przeciwnika". A nie jak to moj tatoo mawia. Czlowiek na wisle wychowany i od marca do listopada nad woda. A mawia tak "masa sprzetow brak taletow hodza po tej wisle rzuca do tej wodu i co. Czego on szuka. Rekina zlapie. Twoje filmy daja ta taka sol wedkaska. Jak Ciebie ogladam to czuje tak jak bym z toba byl na tych rybach. Czuc zapach wody i blota. Czuc przyrode i ja widac. I to jest to. Wedkarsto przyroda ognisko nad woda jakies piwko. Trzeba zmarznac zmoknac spiec sie w sloncu. To ma przyjemnosc relaks a nie wyscig kto zlapal wiekszego o pol centymetra. Narobic zdjec, odniesc jakis tam sukces i wedka do szafy. Albo a ja juz nie bede lowil bo wydalem czapke kasy na sprzet. Nic nie zlowilem w sezonie i to nie dla mnie. Ja Islandzkie teocie i golce poznawalem 3 lata. Od pierwszego do ostatniego dnia sezonu nad woda. I nie wazne ze dwa lata praktycznie bez ryby. Za karzdym razem po takim bezrybiu wsiadalem do auta z mysla "ja was jesze dopadne" Nie poddawalem sie az w koncu sie udalo. I nie bylo pada nie pada slonce wiatr.
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
@@stefansiarasierzewki4390 - dzięki za miłe słowa, micha mi się cieszy! ;) Ja też uważam, że podstawą naszej pasji jest poznanie biologii ryb, próba zrozumienia schematów, którymi rządzi się Przyroda, obserwowanie tego, co nas otacza - a otaczają nas naprawdę piękne zjawiska. Burza, wschód i zachód słońca, rosa na pajęczynach, parujący po deszczu las....a potem dopiero jest wybór sprzętu ;) Pozdrawiam serdecznie!
@ghoultar2546
@ghoultar2546 4 года назад
Cóż to za kolor bearkleya z miniaturki ???
@kamilwalicki
@kamilwalicki 4 года назад
Czołem, ten kolorek nazywa się "perch" ale nie wiem, czy jest jeszcze dostępny w PL ;)
@piotrwatral7664
@piotrwatral7664 5 лет назад
Co za fajny gość a przede wszystkim mądry człowiek brawo Kamil za nową jakość filmów o wędkarstwie potwierdzają się moje wcześniejsze teorie o których nikomu nie mówiłem bo bałem się dziwnych czytaj głupich komentarzy
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Dzięki! ;) Paweł ma olbrzymią wiedzę, a w dodatku umie ją przekazać w genialny sposób - ja też słucham jego opowieści z rozdziawioną gębą. Ps. każde doświadczenie znad wody jest bezcenne! ;)
@piotrwatral7664
@piotrwatral7664 5 лет назад
@@kamilwalicki tak jak mówisz 👍
@TheJaroxxl
@TheJaroxxl 5 лет назад
Witam od zawsze nurtuje mnie temat co dzieje się ze starymi rybami które umierają ze starosci, wiadomo że ryb w danym akwenie jest tysiące A ryby nie żyją wiecznie i co jakiś czas powinna jakaś stara duża ryba paść i pływać po wierzchu.... a nie widać Kamil proszę o nagranie o tym odcinka wydaje mi się że temat jest mega ciekawy bo w akwenach jest dużo dużych i starych ryb rozpływają się bez śladu?łowię ryby 30lat A nigdy nie spotkałem się z martwym okazem z gatunków występujących w naszych wodach
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
cześć, przy okazji nagrywania któregoś z następnych odcinków z Pawłem, podpytam Go o to - może coś będzie wiedział? ;) Mi kilkukrotnie zdarzało się znaleźć martwe, duże ryby dryfujące gdzieś po powierzchni ale nie mam pojęcia, czy padły ze starości czy z jakiegoś innego powodu.
@piotrkarol8134
@piotrkarol8134 4 года назад
Dawajcie łapkę !!!!! a nie w komentarzach tylko fajnie fajnie i po kolejnym komentarzu już nie czytam . Masakara
@kamilwalicki
@kamilwalicki 4 года назад
Dzięki wielkie ;)
@piotrgawe408
@piotrgawe408 5 лет назад
Odnośnie podpływania sandacza wyżej, to posiadam żywy dowód w postaci wczoraj złowionego sandacza, który połakomił się na boleniowego woblera imitującego uklejkę o długości 7cm prowadzonego tuż w okolicach powierzchni. A prowadziłem tempem boleniowym, więc pokazało to że czasami w wędkarstwie jedyną regułą jest jej brak. Łowiłem w rzece w której była kompletna kawa z mlekiem, widzialność na może 3-5 cm włąb wody. Dopiero pod nogami zmaterializował mi się sandacz, od początku do końca miałem go za bolenia, jedyne co mi się nie spodobało to właśnie taki pstryk zamiast walnięcia i odjazdu. Świetny edukacyjny materiał dla wędkarzy którzy chcą lepiej zrozumieć z kim przychodzi im się mierzyć, dobra robota, pozdrawiam!
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Wielkie dzięki, bardzo dziękujemy - staraliśmy się zrobić coś merytorycznego ;) Masz rację - ja też wiele sandaczy złowiłem w toni. Zdarzało się, że zedy brały mi np 5 czy 7 metrów pod powierzchnią wody w miejscu, gdzie głębokość wynosiła 30 metrów. Przyroda jest jednak nieodgadniona ;) Pozdrowionka!
@danielbyrtek9493
@danielbyrtek9493 5 лет назад
Owszem podąża za narybkiem ale szczupak lubi pobierać również energię słoneczną i wygrzewa się wtedy jak na plaży i rzadko żeruje
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Oj, tu już musiałby się wypowiedzieć Paweł, bo ja nie do końca wiem jak to jest ;)
@heniowitten8743
@heniowitten8743 5 лет назад
Czy to prawda że sandacze potrafią nie jeść ponad 3 tygodnie? Czy pokonują ponad 5kilometrow w ciągu dnia? Może coś o warunkach atmosferycznych jak na nie wpływa? Pozdrawiam
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Paweł powiedział, że sandacze są rybami wędrownymi, a niewielu wędkarzy o tym wie ;) Będę chciał też ten temat rozwinąć ;) Pozdrowionka
@Zander_freak
@Zander_freak 5 лет назад
Teraz pstrągi!!!!!!!
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Będzie taki odcinek, ale pewnie po nowym roku - czyli w pełni sezonu pstrągowego ;)
@ML-gn8gs
@ML-gn8gs 5 лет назад
Bardzo dobry film, a z rybami to i tak jak z Kobietami chyba, maja porprostu chyba awoje chumory
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Oj to prawda - i nigdy nie wiadomo, co im danego dnia podpasuje, a co nie ;)))
@krysiamalinowska9203
@krysiamalinowska9203 5 лет назад
Najlepszy na sandacza jest filet z leszcza
@przepyszny7549
@przepyszny7549 5 лет назад
Krap 20 cm+ nie jest żadnym problemem dla sandacza 70 cm
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Zdecydowanie masz rację! 😉
@woron2137
@woron2137 5 лет назад
Super bardzo ciekawe a co z kwestią gum UV czy sandacz naprawdę widzi takie gumy lepiej i czy są one naprawdę skuteczniejcze od klasycznych?
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Ciekawe pytanie - podpytam Pawła przy okazji nagrywania któregoś z kolejnych filmików ;)
@armoraks599
@armoraks599 2 года назад
Co to za piękną rzeka na początku.
@hubertzak5158
@hubertzak5158 4 года назад
Cała prawda 50cm ryba wali w gumę 16cm bardzo skutecznie!
@kamilwalicki
@kamilwalicki 4 года назад
Oczywiście, taka gumka to żadne wyzwanie dla sandacza ;)
@bartoszw9615
@bartoszw9615 3 года назад
Sam nie jestem wędkarzem ale tak świetnie się was słucha że zostaje tu na dłużej
@kamilwalicki
@kamilwalicki 3 года назад
Wielkie dzięki, bardzo dziękujemy 😉 Miłe to tym bardziej, że - jak piszesz - nie wędkujesz! Wszystkiego dobrego i zdrówka w nadchodzącym roku 😉👍
@RatujRyby
@RatujRyby Год назад
Witam. "Symbiozę" z leszczem jest bardzo łątwo wytłumaczyć. Leszcze buchtujące dno wprawiają bentos w ruch. Pojawia się dużo mikroorganizmów, które interesują małe ryby, które są obiektem pożądania sandaczy. Dlatego bardzo często stada leszczy są śledzone.
@grzegorzlisiewicz876
@grzegorzlisiewicz876 5 лет назад
ŚWIETNA SERIA!!!!! Skoro Pan Paweł ma jeszcze parę ciekawostek na temat sandaczy to może by tak nagrać drugą część ? :D Pozdrawiam serdecznie !
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Heh, też mi to przeszło przez myśl! ;) Paweł to kopalnia wiedzy, ja jestem pod olbrzymim wrażeniem Jego wiedzy i sposobu, w jaki umie ją przekazywać. Dzięki i pozdrowionka! ;)
@Tyra4l
@Tyra4l 5 лет назад
super film, łapa w górę, może film o prowadzeniu przynęt?!
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Wielkie dzięki! ;) Pewnie w przyszłym sezonie pojawi się kilka filmików o prowadzeniu przynęt, mamy taki plan ;)
@dawm4979
@dawm4979 5 лет назад
Mega super odcinek prosimy o więcej takich mądrych rzeczach. Bo moim zdaniem trzeba obecnie coś więcej wiedzieć a nie tylko chwalić się zdjęciem. Chciałbym jeszcze poprosić o tematykę tarła drapieżników.pozdrawiam ciepło 😉😉
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Dziękujemy bardzo i ja już mogę obiecać, że będzie więcej takich i podobnych filmików ;) Ciekawych tematów jest wiele, oby tylko Pawłowi nie znudziło się gadanie ze mną przed obiektywem kamery ;)
@krzysiek.w.
@krzysiek.w. 2 дня назад
Slyszalem od bardzo doswiadczonych wedkarzy, ze w obszarach nadmorskich najlepsza przyneta na sandacza to tubis 😊 szkoda, ze jest to przyneta praktycznie niedostepna.
@SABKARENIA
@SABKARENIA 5 лет назад
Witam mieszkam na stałe w Irlandii. oglądam wasz kanał od niedawna i Nareszcie rozmowa o rybach a nie o sprzęcie. Bardzo fajny i interesujący wykład dziękuje. A moze by tak temat o wegorzach ??
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Dzięki wielkie, bardzo nam miło ;) Staramy się unikać opowiadania o samym sprzęcie, bo to nie sprzęt łowi ryby, chociaż pewnie raz na jakiś czas coś trzeba będzie nagrać o wędkach itp - najwięcej pytań dostaję właśnie o wędki, kołowrotki czy przynęty ;) Ale na pewno nie będzie dużo takich materiałów sprzętowych ;) Na razie nagraliśmy rozmowy z Pawłem o okoniach, sandaczach i szczupakach, a powoli przygotowujemy się do suma, bolenia i.....węgorza ;)
@przygodazryba4516
@przygodazryba4516 4 года назад
Dzisiaj nad wodą spotkała mnie trochę zaskakująca i w sumie smutna historia. Łowiąc na małego woblera zobaczyłem spław ryby w pogoni za drobnicą. Po rzucie w tamto miejsce, licząc chociażby na okonia, w przynętę przyładował sandacz, spokojnie koło 60 cm. Delikatnie go odczepiłem w wodzie i wypuściłem. Szybko poskładałem fakty, koniec kwietnia, woda w miarę ciepła, zakładam wiec, że pilnował gniazda. Czy jest możliwe, że po wszystkim wrócił w to samo miejsce ? Dodam tylko, że wracając do domu, przechodziłem obok miejsca jego połowu i wyglądało na to, jakby znów odganiał drobnicę z gniazda, zupełnie nie zwracając uwagi na to, że wcześniej został złowiony. Zakładając oczywiście, że to była ta sama ryba. Trochę by mi ulżyło gdyby jednak była szansa, że wróci na swoje gniazdo.
@kamilwalicki
@kamilwalicki 4 года назад
Tego nie wiem ale rozmawiałem jakiś czas temu z kilkoma mądrymi osobami i większość twierdziła, że jeśli ryba wróciła w dobrej kondycji do wody, to najprawdopodobniej wróci na gniazdo. Ale ile w tym prawdy? - nie wiem.
@przygodazryba4516
@przygodazryba4516 4 года назад
Kamil Łysy Wąż Walicki ciekawostka jest taka, że kilka dni później sandacz dalej bawił się w najlepsze, co chwila odganiając wszystko co przepływało nad głową. Najwyraźniej gniazdo znalazł bez problemu. Oby inni wędkarze byli równie wyrozumiali i zostawili rybę w spokoju
@krzysztofbazydlo5190
@krzysztofbazydlo5190 5 лет назад
Mam pytanie😁 Po tarle sandacze brały w nurcie na płytkiej wodzie do 5m , a później totalnie zniknęły.. Lato bardzo ciepłe, rzeka urozmaicona ( Dalalven w okolicach Avesty, Szwecja ) i za cholerę nie mogę ich znaleźć.. W nurcie nie ma, głęboko na 13 m lowie szczupaki około metrowe , a sandwicze zniknęły... może biorą tylko nocą? Pozdrawiam 😁
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
cześć, ciężko coś wymyślić jak się wody na oczy nie widziało, ale ja bym próbował właśnie w nocy - tak przynajmniej to często działa na "mojej" Wiśle ;)
@krzysztofbazydlo5190
@krzysztofbazydlo5190 5 лет назад
@@kamilwalicki Dzięki 😁
@NooWorries
@NooWorries 5 лет назад
Jak to dobrze po pracy posłuchać kogoś,kto się na tym zna niż Mirosławów z wąsem i brzuchem nad wodą.
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Dzięki! ;) Hihihihi, taki film dla równowagi ;)
@bullet81
@bullet81 5 лет назад
Spoko materiał, do pana Pawła miałbym parę pytań na jaki adres pisać drogą elektroniczną ?
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Dzięki ;) Sprawdź adres mailowy redakcji Wiadomości Wędkarskich i tam napisz, a w tytule wpisz "Do Pawła Oglęckiego" - powinni przekazać. Ewentualnie możesz spróbować napisać tu w komentarzu bo wiem, że Paweł czasem czyta komentarze więc powinien tu dotrzeć, choć pewności nie mam ;)
@piotrnie5900
@piotrnie5900 3 года назад
Nie ma półprawdy, jak nie ma półdziewicy... Paweł Mistrzostwo ;)
@juliuszswalowski1940
@juliuszswalowski1940 5 лет назад
Przefantastyczny film!!!
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Dzięki ;) Kolejne produkcje już niebawem ;)
@majki_fishing6830
@majki_fishing6830 Год назад
To jest klasyka już te filmy . Przejdą do Historii 💯❤️ dziękuje za każda poświęcona prace .
@kamilwalicki
@kamilwalicki Год назад
Cała przyjemność po mojej/nadzej stronie, wielkie dzięki 😉🔥
@konradsulak9829
@konradsulak9829 5 лет назад
To jak jest w końcu. sandacz atakuje od ogona czy od głowy. Co ze zbrojeniem jaskółek krótkimi hakami?
@jaroslawchudzik9544
@jaroslawchudzik9544 5 лет назад
Oto samo chciałem zapytać
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Szczerze mówiąc, to sam się bardzo zdziwiłem - co zresztą pewnie słychać na filmie ;) Połyka od ogona, ale - wydaje mi się - że często atakując celuje w "głowę" przynęty. Ja stosuję krótkie haki (zwłaszcza podczas łowienia "jaskółkami") i moim zdaniem mam więcej skutecznych zacięć, niż wtedy gdy łowię hakiem dłuższy. Ale to "tylko" ryby i "aż" ryby - dodatkowo sandacze. Tajemnicze, nieodgadnione, chimeryczne ;)
@KONSERWATORWINDY
@KONSERWATORWINDY 5 лет назад
mysle ze wali od glowy poniewaz sandacz i okon maja pletwe grzbietowa uzbrojona w kolce wiec ałłłła bolało by to.
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
@@KONSERWATORWINDY - wychodzi na to, że atakuje czasem od głowy, ale połyka od ogona ;) Sam się zdziwiłem.
@konradsulak9829
@konradsulak9829 5 лет назад
Tak to prawda są nieodgadnione. Ostatnio robiłem test, który polegał na łowieniu czarną gumą, czarną nocą w wodzie o przejrzystości max 15 cm. Ryby brały jak szalone, wprawdzie małe ale brały . Jak one to widzą?@@kamilwalicki
@mateuszq3714
@mateuszq3714 5 лет назад
Może leszczyk też lubi czasami kamieniste dno :D
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Tego nie wie nikt ;)
@MarcinMackiewicz
@MarcinMackiewicz 5 лет назад
Moje ukochane jeziorko Powsinkowskie :) Łowię tam od 34 lat :) To woda na której mój tata uczył mnie wędkować :) Materiał SUUUPER :) Pozdro Wężu !!! PS. Czekam na więcej !!!
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Aj, fajna woda - za małolata często tam przesiadywałem z wędką w ręku ;) Ryby były, a jeziorko niedaleko domu, więc idealne miejsce na wypady ;) Dzięki wielkie i pozdrowionka!
@Ramco81
@Ramco81 5 лет назад
Jak zawsze film rewelacja !! Chętnie posłucham co Doktor ma do powiedzeniach o szczupakach. Notabene, cokolwiek będzie kolejnym tematem czekam na więcej. Mega informacje, super forma przekazu. Pozdrawiam !
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Wielkie dzięki, bardzo dziękujemy! ;) Namówiłeś i kolejny odcinek z Pawłem będzie o......szczupakach ;) Pozdrówki!
@ukaszkiedrowski4657
@ukaszkiedrowski4657 5 лет назад
Pan Paweł hmmm... kopalnia wiedzy , super odcinek oby więcej takich pogadanek na luzie o ichtiologi ryb, pozdrawiam👊👊👊
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Dzięki - będą kolejne odcinki ;) wiedzieliśmy to po pierwszej części o okoniach-gigantach ;)
@sebastianwedkarstwo4845
@sebastianwedkarstwo4845 3 года назад
czy to prawda że sandacz najlepiej żeruje kilka pierwszych dni po pełni, czy jednak fazy księżyca nie mają znaczenia?
@gregors2747
@gregors2747 5 лет назад
Jak zawsze świetnie , Twoja wiedza i Pana Pawła daje wiele odpowiedzi dla łowców tej jakże nie przewidywalnej ryby. Kamilu ,prosimy o więcej.
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Wielkie dzięki, również w imieniu Rafała i Pawła - na pewno będziemy kontynuować tę serię, to mogę obiecać ;)
@Krzysieklas-x3k
@Krzysieklas-x3k 8 дней назад
Wszystko super ale to przyciskanie brzuchem to jest trochę bez sensu to są po prostu nie trafione brania w gume iicw tedy ryba wyprzedza gumę o uderza ww plecionke
@arturkarniowicz9948
@arturkarniowicz9948 5 лет назад
To fakt. Jeden z ciekawszych tematów na youtubie w ostatnim czasie. Można oglądać bez końca. O każdej rybie proszę wywiad z tym człowiekiem :)
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Dzięki wielkie ;) Mamy już nagrany kolejny materiał z Pawłem i na pewno nie będzie to ostatni film z "naszym" naukowcem ;) Pozdrowionka!
@konradsulak9829
@konradsulak9829 5 лет назад
Co ciekawe w sieci jest wiele brań szczupaków, Jakoś nie widziałem brania sandacza, Ciekawi mnie czy sandacz atakuje od głowy czy od ogona. Na jednym z odcinków była teoria o zbrojeniu jaskółek krótkim hakiem.
@krzysztofabramowicz969
@krzysztofabramowicz969 5 лет назад
Widziałem super nagranie w Trollingu z kamery waterwolf. Było to branie 98 cm sandacza na 4d trout albino od SG i to w rozmiarze bagatela 40 cm!!!
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Ja właśnie też już nie wiem jak to jest, bo miewam pogryzione ogonki ale równie często widzę ślady zębów na główce jigowej. Pewnie jak trafi tak trafi, ale połyka od ogona ;) Ps. ja zawsze zbroję "jaskółki" krótkimi hakami, nigdy nie większymi niż 5/0, a często wręcz 4/0 ;)
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
@@krzysztofabramowicz969 - 98cm to już potężny zed i takiemu do sporo do paszczy się zmieści ;)
@bartasbartas584
@bartasbartas584 5 лет назад
Super film . Kolejne cenne informacje przekazujecie nam . Myślę ze pora na naszego kolejnego drapieżnika czyli szczupaka . Sezon ten upragniony tak naprawde się zbliża . Jakieś porady cos z Twoich doświadczeń . Bardzo w nie wieżę. Wiem tez ze reguł żadnych nie ma bo jest tysiąc czynników które sie zmieniają. Pozdrawiam i licze na kolejny odcinek tuz przed ,, wielkim zarciem drapieżników,, . Pozdrawiam!
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Tak myślałem, że sporo osób będzie chciało coś o szczupakach - no to chyba nie mamy wyboru i trzeba powoli zbierać się do kolejnego odcinka ;)
@wojtekwojtus9331
@wojtekwojtus9331 5 лет назад
Super film więcej takich filmów przyjemnie się słucha
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Dzięki, kolejne odcinki już niebawem 😉
@wojtekwojtus9331
@wojtekwojtus9331 5 лет назад
Kamil Łysy Wąż Walicki czekam z niecierpliwością
@patrykstepien3276
@patrykstepien3276 3 года назад
Witam serdecznie. Dziś złowiłem swojego pierwszego sandacza. Jego wymiar to 53 cm i jeżeli chodzi o tzw wąskie gardło, to uważam, że jest nim otwór gębowy. Ryba pięknie rozwierała pokrywy skrzelowe i prezentowała się niesamowicie drapieżnie, jednak rozwarcie wskazywało, że sandacz faktycznie celuje w średnie przynęty. W moim przypadku uderzył w biały twister, rozmiar może z 12 cm, uzbrojony w 12 gramową główkę, przy szybkim prowadzeniu. Fajnie było ;)
@kamilwalicki
@kamilwalicki 3 года назад
Gratki za pierwszego 😉👍
@patrykstepien3276
@patrykstepien3276 3 года назад
Wrócił do wody ;)
@kamilwalicki
@kamilwalicki 3 года назад
@@patrykstepien3276 To tym większe brawa! 👍👍👍🔥😉
@pudzianpudzian4568
@pudzianpudzian4568 5 лет назад
Co za wiedza u Pana Pawła Oglęckiego, merytorycznie w punkt. Łysy wyczuwam trylogię 💪👌👊
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Wiedza olbrzymia i poparta naukowo - a to już jest nie do podważenia ;) Trylogię....? Heh, myślimy o "odrobinkę" większej serii. Paweł z chęcią dzieli się swoją wiedzą, a my z Rafciem jesteśmy w gotowości!
@ukaszkowalski725
@ukaszkowalski725 5 лет назад
Na sandacza bardzo popularne są przynęty UV. Czy mają one sens?
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
No właśnie sam nie wiem, więc dzięki za pytanie - przekażę je Pawłowi, ciekawe co powie ;)
@ukaszkowalski725
@ukaszkowalski725 5 лет назад
@@kamilwalicki Osobiście, właśnie na przynęty Fox'a UV mam rezultaty w nocy. Będę wdzieczny za odpowiedź :)
@MazuryFishingTeam
@MazuryFishingTeam 5 лет назад
pięknie! dzięki za film. chcemy więcej!;)
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Dzięki wielkie, bardzo dziękujemy ;) Obiecuję, że będzie kontynuacja ;)
@johnmerlyn1989
@johnmerlyn1989 3 года назад
Czy sandacz rozróżnia kształt przynęty? Powinienem wybrać przynęte przypominająca kształtem rybę ? Czy jest to loterią. Znajomi potrafią łapać sandacze na obrotówki wirujące ogonki. Pozdrawiam
@ireneuszkessling5805
@ireneuszkessling5805 5 лет назад
Wspaniały wykład.
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Dzięki! ;)
@pejcz1125
@pejcz1125 3 года назад
A teraz komentarz niezwiązany z konkursem :) Ciekawy film (jak większość na Twoim kanale)! Interesuje mnie kwestia łowienia sandaczy i okoni z łodzi na wodzie stojącej (głębokość max 12m). Mam prosty model echo (Garmin Striker plus 4 cv), z którym pływam od niedawna. Jakich zapisów szukać przy połowie sandałow a jakich oxów? Czy te zapisy się różnią? Póki co na okonie sprawdza mi sie znalezienie miejscówki (jesienią) kiedy pod łodzią jest gruba warstwa drobnej ryby (np. na wodzie 10m od 10tego do 6m jest gęsto). Czego szukać, żeby dostać się do dużych okoni oraz do sandaczy?
@Damczyk123
@Damczyk123 5 лет назад
Super film. Trochę otworzył mi oczy sprawdzę teraz czy coś się zmieni nad wodą;) pozdrawiam
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Dzięki, bardzo dziękujemy ;)
@graf7451
@graf7451 4 года назад
Jak zawsze super film Kamil, dzięki. Oglądanie go, to nie był czas stracony. Pozdrawiam.
@kamilwalicki
@kamilwalicki 4 года назад
Dzięki, dzięki w imieniu naszej całej ekipy! ;)
@piotrekqbis9506
@piotrekqbis9506 2 года назад
Film oraz przekazana wiedzą rewelacja. Nie jestem jedynie pewien tego że sandacz '' zawsze" połyka zdobycz od ogona. 👌👍
@michawi963
@michawi963 5 лет назад
Pewnie że chcemy więcej takich materiałów:) pozdrawiam 💪💪
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
To jeśli tak, to....no to będą kolejne ;) Dzięki!
@michawi963
@michawi963 5 лет назад
@@kamilwalicki czekam z niecierpliwością:)
@Zafishowany
@Zafishowany 5 лет назад
Wow,chyba zostanę ichtiologiem.
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Heh, a wiesz brachu, że ja chciałem iść na ichtiologię swego czasu? ;) Ale nie było takiego kierunku w Warszawie, a nie uśmiechało mi się jeździć non stop do Olsztyna, więc skończyło się na AWFie. Trochę szkoda, bo chciałbym mieć choć 1/1000 tej wiedzy, którą ma Paweł ;)
@Zafishowany
@Zafishowany 5 лет назад
@@kamilwalicki . No chyba trzeba drążyc temat na własną rękę.Ale myślę że z tematyką bardzo trafiles a twój gość jest fenomenalny. Każdy film z nim oglądałem 2 3 razy. I obejrzę jeszcze raz robiąc notatki :sick Ja za to poszedłem na Fizykę z Informatyka. Taka hybryda. ;)
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
@@Zafishowany - tu masz rację, Paweł umie świetnie opowiadać o rybach, jest genialny! ;) Następnym razem wrzucimy odcinek o szczupakach, więc coś dla Ciebie ;) Pozdrowionka! Ps. fizyka i informatyka??? O cholerka, nic bym nie zrozumiał na tym kierunku ;)))
@Zafishowany
@Zafishowany 5 лет назад
@@kamilwalicki o czekam z niecierpliwoscia na nowy materiał. PS jak byś dostał 50gr główką w głowę i zaczął liczyć, to prawie już fizyka z infomatyką . Przynajmniej jej podstawy.
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
@@Zafishowany - hahaha, taką pacyną ołowiu jakbym dostał, to już nawet astronautyka ;) I to zaawansowana! ;)
@arturzaleszczak4935
@arturzaleszczak4935 5 лет назад
Kamil pytanie do was obojga jeśli sandacz stoi kilka metrów od dna w takiej porze roku jak teraz w dni upalne to czy w nocy schodzi jednak do dna na żer czy dalej stoi wyżej?
@rafalxxx4594
@rafalxxx4594 5 лет назад
Wychodzi na płycizne, polecam na noc woblery nisko schodzace
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
siemanko, z moich obserwacji wynika, że nie schodzi do dna i żeruje pod powierzchnią. Chyba na każdym łowisku na jakim byłem, pod wieczór drobnica podnosi się do powierzchni, więc drapieżniki mają niezłą stołówkę. I cała akcja odbywa się blisko powierzchni - stąd np tak duża skuteczność płytkochodzących woblerów, o których wspomniał kolega powyżej ;)
@lebra6207
@lebra6207 Год назад
Złowiłem kiedyś sandała 3kg i miał w bebechach karpia,zastanawiałem się jak go połknął więc to bzdura dłużej go je tylko ale potrafi połknąć spora ofiarę.Pozdrawiam
@joza1967
@joza1967 3 года назад
Słyszałem gdzieś, kiedyś taką opinię, że sandacze potrafią ślepnąć gdy dotychczas mętna woda w zbiorniku w którym żyją nagle sie oczyszcza i jej klarowność wzrasta. Jestem bardzo ciekaw czy to prawda. Pozdrawiam i gratuluję bardzo ciekawych filmów.
@pstraglipien3360
@pstraglipien3360 3 года назад
W 95 r będąc w wojsku dowódca pułku przywiozła mi na kuchnię 3 sandacze możecie nie uwierzyć ale takich wielkich ryb to nikt z tam będących nie widział i ten najwiekszy 140 cm w żołądku miał 3 ryby jednego leszcza 45 cm drugiego 30 i chyba płoć już mocno strawiona, drugi 110cm szczupaka 45 cm potrafią dobrze zjeść
@let_them_go
@let_them_go 3 года назад
Są filmiki jak sandacze atakują 40cm przynety
@wedkarskabracgdynia7582
@wedkarskabracgdynia7582 5 лет назад
Kamil SUPER jak zwykle super wykład i super wiedza. Pozdrowionka dla ekipy i Pawła 👊👍👍👍
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Wielkie dzięki, dziękujemy wszyscy - Paweł, Rafcio i ja! ;)
@PyzaBezFarszu
@PyzaBezFarszu Год назад
Na 15cm gumę dorwałem 30cm sandaczyka :p Z kolei na 20cm gumę wpadały 50-60cm sztuki. I to tyle, jeżeli chodzi o ich jamę gębową :)
@mateuszordyczynski3820
@mateuszordyczynski3820 3 года назад
I drugie pytanie. Czy sandacz jest naszym największym przedstawicielem okoniokształtnych? Jeśli tak to czy może kiedyś były u nas większe gatunki?
@pejcz1125
@pejcz1125 3 года назад
Jak powinien wyglądać idealny okres ochronny oraz wymiary ochronne sandacza biorąc pod uwagę biologię jego rozrodu oraz tempo wzrostu?
@johnmerlyn1989
@johnmerlyn1989 3 года назад
Czy sandacz w nocy dostrzega kolor przynęty? Co z przynętami typu fluorescencyjnymi czy nie odstraszają ? Pozdrawiam
@Piotrowska7320
@Piotrowska7320 5 лет назад
Ja łowie najwięcej sandaczy latem w toni w samo południe
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Pelagiczne ryby ;)
@Piotrowska7320
@Piotrowska7320 5 лет назад
@@kamilwalicki Tak Na 20 cm przynęty
@Piotrowska7320
@Piotrowska7320 5 лет назад
@@kamilwalicki Jak wyczekam moment żerowania to w ciągu godziny padnie nawet 6 do 10 sztuk
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
@@Piotrowska7320 - najpiękniejsze łowienie ;)
@Piotrowska7320
@Piotrowska7320 5 лет назад
@@kamilwalicki Zapraszam do szwecji możemy nagrać film.
@adamtajne4171
@adamtajne4171 3 года назад
Szanuję
@rejmons1
@rejmons1 3 года назад
"Wampiry" są wspaniałe! Złapałem takiego jednego...w rękę. Łowiłem pod brzegiem wyciągając ryby z pod brzegu. I nagle złapałem coś dziwnego - srebrzystą torpedę z wielką paszczą z zębami jak wampir i z wyraźnie zamglonymi oczami. Piękny i tajemniczy. Wypuściłem łobuza, choć sandacza "z patelni" uwielbiam. Niech sobie dalej grasuje!
@heniek9440
@heniek9440 3 года назад
w stawie mam jednego sandałka,dwa razy złapany w tym roku na gumę,a w ubiegłym roku raz w więciorek,obecnie 65 cm i zaczyna coraz paskudniej wyglądać z tymi oczami i zębami:) nigdy sandacza nie jadłem(nowy jestem:) karp ,szczupak ok ale Zdzicha to nie zjem:)
@rejmons1
@rejmons1 3 года назад
@@heniek9440 Dobre są, ale to jak z koniem. Nikt mnie nie przekona, że koń to zdrowe, smaczne mięso. Bo koń jest koń. Po prostu jest piękny! A sandacz, w postaci fileta... Ale czy miałbym zjeść złowioną własnoręcznie srebrzystą śliczność?
@mateuszordyczynski3820
@mateuszordyczynski3820 3 года назад
Cześć Kamil. Z jakiej największej głębokości wyjąłeś sandacza i gdzie to było? Pozdrawiam.
@PawelTowarzyszGugala
@PawelTowarzyszGugala 5 лет назад
Ja osobiście rozróżniam 3 kolory: Za**bisty, ch**owy i pedalski ;) A co do gardzieli, to zależy co na stole stoi ;) Film, prima sort obywatelu ;)
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Heh, ale nie gadajcie towarzyszu, że jako wędkarz nie wiecie jaki to seledynowy? ;))) Pozdrowionka towarisz! ;)
@maciejrogfishing469
@maciejrogfishing469 5 лет назад
bardzo fajny i mądry odinek.. i szczerze się przyznam że dobrym wyborem było kupienie casta sandaczowego pod większe przynęty.. mam zamiar rzucać przynętami od 15cm w górę.. już nie mogę się doczekać :D pozdro
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Dzięki, bardzo dziękujemy ;) Ja sporo zedów miałem na gumy w wielkości 15cm, więc na pewno tego typu przynęty (i trochę większe) to dobry sposób na dużego sandacza - trzymam kciuki! ;)
@Marcin_Pisarski
@Marcin_Pisarski 4 года назад
Cześć Kamil! Dzięki za kolejną produkcję pełną fachowej wiedzy. Świetnie się to ogląda. Człowiek ma ochotę po prostu wyjąć flaszkie i przysiąść się do Was :) Fajnie, że nie boisz się obalać mitów i stereotypów. Moje skromne doświadczenia w łowieniu sandacza potwierdzają tezę, jakoby nie było sztywnych reguł i trzeba kombinować. Techniki połowu stosowane na polskich zbiornikach zaporowych nie są jedyną skuteczną metodą, ale Polak to naród uparty. W takiej Szwecji mało kto stosuje "bottom jiging" na sandacza, dużo częściej jest to vertical albo trolling. Osobiście łowiłem sandacze (w Polsce) na trolling zarówno z toni jak i dosłownie ryjąc po dnie. Mam znajomych, którzy łowią sandacze nad zielskiem na twitchbaity, a nawet jerki i co najciekawsze, robią to celowo, świadomie i z premedytacją! A na łódce obok dziadki śmigają białymi twisterami na główkach 15g i jeb, jeb, jeb po dnie :D Moje pytanie do pana doktora Oglęckiego: Jaki wpływ na sandacza ma ciśnienie atmosferyczne? Słyszałem, że jest to ryba, która z racji posiadania wrażliwego pęcherza pławnego, jest bardzo wyczulona na wszelkie zmiany ciśnienia. Słyszałem też opinię, jakoby sandacz, na skutek zmiany ciśnienia miał obowiązkowo szukać miejscówki, której głębokość byłaby dopasowana do panującego ciśnienia tak, aby "bez zmęczenia" mógł przebywać przy samym dnie.
@kamilwalicki
@kamilwalicki 4 года назад
Dzięki Piaqu! ;) Zapraszamy z tą bultelczyną do nas - ja co prawda jestem małolitrażowy i staram się nie pić więcej niż kilka kieliszeczków, ale z Tobą mogę spróbować pobiesiadować dłużej ;) Rafcia na pewno też nie trzeba będzie namawiać zbyt długo. Na pewno w przyszłym sezonie będziemy chcieli nagrać drugą część o sandaczach i podpytam o to ciśnienie, bo sam jestem ciekawy odpowiedzi ;)
@biaywykop9918
@biaywykop9918 5 лет назад
Prosze o widzeniu pstraga
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Przyszykujemy odcinek o pstrągach, najprawdopodobniej wczesną wiosną - żeby było "w sezonie" ;)
@gravdigger4804
@gravdigger4804 5 лет назад
W niedzielę złapałem sandacza na rzece na 13 białych robaczków. Zestaw nastawiłem na klenia na głębokości jakieś 0,5m i wziął jakoś o 10:10 . Ojjj zdziwienie moje było wielkie... a radość :) 62cm, na pęczek białych robaczków. Nigdy bym się nie spodziewał. Wspaniała rybka :)
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Aj, nigdy nie zrozumiemy wszystkich tajników Przyrody i to w wędkowaniu jest najpiękniejsze. Znam przypadki złowienia okoni na kukurydzę, szczupaków na kulki proteinowe albo ładnych sandaczy właśnie na białe robaki. Gratki za sandacza, 62cm to już fajna rybka!
@zswedkarz8783
@zswedkarz8783 5 лет назад
Super seria. Moim zdaniem, przygodę z każdym gatunkiem powinniśmy zaczynać od poznania biologii danej ryby jej zwyczajów i podstawowej wiedzy na temat bytowania i rozwoju. Dopiero wtedy mamy szanse na zostanie skutecznym łowcą. Oczywistym było że szybko pojawią sie rozbieżności w wiedzy wynikającej z doświadczeń wędkarskich a wiedzy ichtiologicznej ale wynikać to może z bardzo wielu czynników i obie strony mogą mieć racje zależnie od warunków, łowiska i pory roku. Wielkie ukłony dla was panowie za wartość merytoryczną tych nagrań. Osobiście czekam z niecierpliwością na suma. Nurtuje mnie wiele pytań: tempo wzrostu, ilość pokarmu pobieranego względem temp. Wody czy choć by receptory na wąsach. Pewne jest jednak że czekam z niecierpliwością na każdy materiał tego typu. Pozdrawiam serdecznie Błażej . Na fb zswędkarz :) facebook.com/ZS-wędkarz-1483308098625425/
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Dzięki wielkie, bardzo dziękujemy! ;) I zdecydowanie zgadzam się z Twoimi słowami, że powinniśmy zacząć od zdobywania wiedzy o biologii ryb, ich zwyczajach itp. Wiedza to podstawa sukcesu! ;) Powoli przymierzamy się do odcinka o sumach i coś mi mówi, że będzie to arcy ciekawy materiał - ja na pewno z chęcią dowiem się kilku rzeczy ;) Pozdrówki!
@MrJanusz24
@MrJanusz24 5 лет назад
Super filmy z konkretną wiedzą:) Aby więcej takich filmów:) Pozdrawiam.
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Wielkie dzięki, miło ;) Mogę obiecać, że będą kolejne filmy z Pawłem ;) A jeśli nie widziałeś odcinka o okoniach, to podrzucam linka: ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-QwXxDt0wTmE.html
@MrJanusz24
@MrJanusz24 5 лет назад
@@kamilwalicki Film o okoniach oglądałem już wcześniej super mi się podobał. 😁👍
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
@@MrJanusz24 - to tym bardziej mi miło - dzięki! ;)
@radekwlodarczak20
@radekwlodarczak20 5 лет назад
To My dziękujemy 👊jaj zawsze super 🖐pozdro Panowie
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Dzięki Radziu!!! ;)
@adrianwiesioek2275
@adrianwiesioek2275 5 лет назад
Super seria. Czekamy na odcinek o szczupakach. Pozdrawiam 😊
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
I namówiłeś - następny będzie o szczupakach ;)
@flemingcjvhhg6214
@flemingcjvhhg6214 5 лет назад
Super materiał dużo przydatnych informacji :) fajnie się słucha jak o tych okoniach.
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Dzięki, bardzo nam miło! ;)
@mateuszmistal3702
@mateuszmistal3702 5 лет назад
Hah widzę ze się jakieś czorty szykują 👍🏻 jutro oglądam
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Byliśmy na Czorsztynie, coś tam złowiliśmy ;) Pozdrówki!
@szymonkrauze7517
@szymonkrauze7517 2 года назад
Czy był już kolejny odcinek :P bo szukam i szukam...
@marcinhorowski1656
@marcinhorowski1656 5 лет назад
Kolejna świetna produkcja w waszym wykonaniu.Wszystkie które złowiłem pare lat temu na żywca rybka połknięta od głowy. Pozdrawiam z Bydgoszcz.
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Dzięki wielkie ;) Też mnie zastanowił ten fragment o połykaniu od ogona, no ale ja sam nie wiem jak jest, więc muszę tu polegać na doświadczeniu kolegów ;) Pozdrówki!
@olgierd8
@olgierd8 5 лет назад
Co Pan Oględzki mysli o teori że sandacz czy okoń łowiony z dużych głębokosci nie ma szans na przeżycie bo problemem jest rozprężający się gaz w pęcherzu.
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Mega ciekawy pomysł - dzięki! Co prawda jeden odcinek mamy już nagrany, ale przy okazji kolejnego nagrania podpytam Pawła o ten temat ;)
@tomaszluberda3747
@tomaszluberda3747 5 лет назад
Fajnie powiedziane: doświadczenie wędkarskie bardziej przydatne niż wiedza naukowa. Tak jeśli chodzi o łowienie ryb, ale jeśli chcielibyśmy się więcej dowiedzieć o tych rybach to chyba nie. Wiedzielibyśmy wszystko o tych rybach to łowienie ich nie byłoby taką frajdą. Do natury trzeba mieć serce i wtedy ona to wynagradza. Łysy wąż ma dlatego łowi okazy. Pozdrawiam!!!💪💪🎣👍
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Oj tak, do Natury trzeba podejść z miłością, a ona (...raz na jakiś czas) potrafi to wynagrodzić ;) Wielkie dzięki, bardzo dziękujemy! ;)
@majkifishing3366
@majkifishing3366 4 года назад
Pan Paweł jak Encyklopedia :) naprawdę 👍
@kamilwalicki
@kamilwalicki 4 года назад
Ma olbrzymią wiedzę, uwielbiam Go słuchać ;)
@1983mhc
@1983mhc 5 лет назад
Dzięki wielkie Kamil za filmy z taką ilością wiedzy wędkarskiej. Szacun wielki za to!!!
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Dzięki, ale ta wiedza to zasługa Pawła, a obrazek to zasługa Rafcia - więc dziękuję również w Ich imieniu ;)
@iwishbigfish
@iwishbigfish 5 лет назад
Tylko taka forma zdobywania wiedzy !!!!!!!!!!!!! Prosimy o więcej materiałów z udziałem Pana dr.hab Pawła Oglęckiego ! Warto naprawdę Warto !
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 лет назад
Dzięki, również w imieniu Pawła i Rafała! ;) Namówiłeś, będą kolejne odcinki z Pawłem ;)
Далее
OKONIE GIGANTY   jak długo rosną, ile lat żyją? #015
18:59
Как снимали мой клип POLI - Котик
00:37
Dlaczego NIE MA DORSZY? Czy BAŁTYK UMIERA? / odc. 96
26:11
SANDACZ  - ryba wielu mitów!
32:13
Просмотров 23 тыс.
Mandula na sandacza - Jak łowić na mandule?
33:14
Просмотров 34 тыс.
Duży szczupak z małej rzeki - czy to możliwe?
25:08