Тёмный

Dlaczego Rzeczpospolita nie obroniła w XVIII w. swojej niepodległości 

Historia jakiej nie znacie
Подписаться 68 тыс.
Просмотров 3,1 тыс.
50% 1

Jak to się stało, że 10-milionowe państwo, które przez wieki stało siłą militarną w tak słabym stylu broniło swojej suwerenności? I wcale nie pytamy tu o nieszczęśliwą wojnę z roku 1792, ale o trwający przeszło wiek rozkład siły wojskowej. Proces miał swój początek znacznie wcześniej.
Ambasadorzy rosyjscy skutecznie dbali o to aby liczba żołnierzy w Polsce i na Litwie była utrzymana na poziomie gwarantującym uległość. W czasach saskich już w dobie panowania Augusta III armia koronna liczyła zaledwie ok. 12,5 tys. etatów, czyli na poziomie takich państewek jak Bawaria, Würtembergia, Królestwo Sardynii czy Saksonia. W tym czasie Rosja, Austria i Prusy dysponowały na etacie wojennym każde 10-krotnie większą liczbą żołnierzy. Dla przykładu choćby we Francji było w tym czasie 20 tysięcy oficerów, czyli więcej niż liczyła cała polska armia.
Jej słabość oznaczała, że nie byliśmy znaczącym graczem w polityce międzynarodowej XVIII wiecznej Europy. W czasie gdy rozpoczęło się kształtowanie układu geopolitycznego, który wpłynął na kolejne dwa burzliwe i smutne wieki polskiej historii. A sąsiedzi nie próżnowali. Zanim na wschodzie na tron weszła Niemka Katarzyna II, jednym z najbardziej zainteresowanych osłabieniem Polski i odebraniem jej Prus Królewskich był król pruski i współtwórca militarnej potęgi tego kraju Fryderyk Wielki.

Опубликовано:

 

21 авг 2021

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии    
Далее
Pierwszy rozbiór Polski
30:02
Просмотров 55 тыс.
ГИГАЧАД МЭЙКЕР В PLANTS VS ZOMBIES 2!
00:49
Królestwo Polskie 1815-1830
30:38
Просмотров 34 тыс.
Skąd wziął się blitzkrieg?
47:13
Просмотров 104 тыс.
Wojny Polski w XVII wieku  - Historia Polski
10:03
Просмотров 9 тыс.
Wrzesień 1939. "Krwawy poniedziałek" w Częstochowie
14:11