Тёмный

Dopasowanie [Reduktor Szumu]  

ReduktorSzumu
Подписаться 123 тыс.
Просмотров 55 тыс.
50% 1

W tym odcinku, omówimy, w skrócie, sprawę dopasowania elektrycznego sygnałów audio różnych urządzeń.
Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u:
/ reduktorszumu
Jeśli macie jakieś sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
reduktorszumu@gmail.com
Zapraszamy także na nasz drugi kanał o tematyce szeroko pojętej elektroniki - RS Elektronika
/ @rselektronika
Zapraszamy na stronę reduktorszumu.c... do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.

Опубликовано:

 

15 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 72   
@Gregory.2000
@Gregory.2000 6 лет назад
Dzięki Szanownemu Panu odżyła kolejna pasja z dzieciństwa :) Zdrowia życzę jak najdłużej.
@BodzioChomik
@BodzioChomik 6 лет назад
6:42 Małe sprostowanie: energia najszybciej wyczerpie się przy krótkim zwarciu, a cała moc wydzieli się wewnątrz baterii. Przy dopasowaniu oporu uzyskamy maksymalną moc na oporze zewnętrznym.
@Qban220
@Qban220 6 лет назад
Dzięki za kolejny świetny materiał. Takie kanały, to złoto na polskiej scenie youtube. Minie natomiast, za każdym razem kiedy oglądam nowy odcinek, zastanawia kto daje tu łapki w dół.
@Sylar08
@Sylar08 6 лет назад
Czekam z niecierpliwością na kolejny odcinek
@skarpezon
@skarpezon 6 лет назад
Wskaźnik wymiata...
@nick4uBB
@nick4uBB 5 лет назад
Krótko, jasno i na temat. Trochę mi się rozjaśniło - dzięki!
@tdream67
@tdream67 6 лет назад
Jak zwykle wytłumaczenie łopatologiczne i jasne.Dzięki!
@sebastianjaworowski9083
@sebastianjaworowski9083 6 лет назад
Świetny odcinek, a dopasowanie zostało najlepiej wyjaśnione, ze wszystkich odcinków. Dziękuję Panie Krzysztofie.
@mateuszchojnacki1873
@mateuszchojnacki1873 6 лет назад
Odcinek wystarczająco użyteczny. Super.
@danielf8199
@danielf8199 6 лет назад
Jak zawsze coś nowego piękny program pozdrawiam łapka w górę
@leszekrozen8743
@leszekrozen8743 5 лет назад
Autorowi podziękowania serdeczne ślę .. świetny materiał edukacyjny. POLECAM.
@85veget
@85veget 6 лет назад
Jak zwykle doskonały materiał. Wszystko oglądam po 10 razy. Polecam
@mikuchajster1994
@mikuchajster1994 6 лет назад
po 10 razy bo takie zajebiste, czy ciężko zrozumieć? :d
@ostrowski4600
@ostrowski4600 Год назад
Super jak zawsze!
@mol.01
@mol.01 6 лет назад
O! Myślę że to był bardzo "potrzebny" odcinek, bo ludzie często nie przywiązują uwagi do czułości i impedancji wejściowych/wyjściowych, a później jest problem... Teoretycznie urządzenia zawsze są tak budowane, że wyjścia mają o rząd/dwa wielkości mniejszą impedancję/większy poziom od wejść, ale różni producenci przyjmują różne wartości jako ich zdaniem optymalne, co skutkuje znacznym rozjazdem i trzeba na to zwracać uwagę, zwłaszcza gdy wpadniemy na pomysł podłączenia źródła z regulacją poziomu sygnału bezpośrednio do końcówki mocy...
@xboxc2
@xboxc2 6 лет назад
Super! Ale jednak prosilbym o odcinek wyjasniajacy problem podlaczania glosnikow do wzmacniacza w sensie omow i technicznie wyjasniajac dlaczego nie mozna / mozna podlaczyc roznych glosnikow (impedancja) do wzmacniacza. Takie rozszerzenie ad dzisiejszego odcinka.
@fastt11
@fastt11 6 лет назад
Jest już taki odcinek na kanale.
@xboxc2
@xboxc2 6 лет назад
fastt11 jest ogolem. Ale mi chodzi o aspekty techniczne. Wyjasnienie tego problemu
@tomekkruger
@tomekkruger 6 лет назад
Odcinek nr 1 "Dobór głośników do wzmacniacza". Poza tym proponuję przeanalizować prawo Ohma, zastanowić się nad wydajnością prądową zasilaczy i tranzystorów końcowych, wtedy odpowiedź znajdziesz sam. Warto też zaznajomić się z notą katalogową wybranych tranzystorów (zwłaszcza z warunkami pracy jak np.: temperatury), przeanalizować wielkość radiatorów itd.
@jakubkijak2644
@jakubkijak2644 6 лет назад
Ewentualnie odcinek "Impedancja"
@kondzio2003
@kondzio2003 6 лет назад
Mistrzostwo. Temat zupełnie wyczerpany.
@kondzio2003
@kondzio2003 6 лет назад
Odcinek pożyteczny I podobał się.
@marekwafel8651
@marekwafel8651 6 лет назад
Łapa w górę jak zwykle. Można było nieco bardziej rozwinąć problem podłączania zestawów głośnikowych do wzmacniaczy.
@jakubkijak2644
@jakubkijak2644 6 лет назад
A po co, skoro już to było rozwinięte w pierwszym odcinku na tym kanale?
@marekchudy8893
@marekchudy8893 6 лет назад
dziękuję
@OneEyeCat13
@OneEyeCat13 6 лет назад
No i takiego właśnie wyjaśnienia szukałem kiedyś po internecie, niestety bezskutecznie :p Chyba czas zamówić kolejną koszulkę RS!
@adriant9034
@adriant9034 5 лет назад
Ostatnio podłączałem do amplitunera (AWS 306 Diora) stary magnetofon szpulowy Philipsa z 1959 roku Przez długi czas wahałem się czy na pewno to zrobić - nie miałem żadnych instrukcji, a złącza w magnetofonie nie były opisane Na szczęście unitra dała radę i na razie żaden bezpiecznik jeszcze nie przepalił
@888waldi
@888waldi 6 лет назад
Trzeba pamiętać że każdy układ elektroniczny musi być zasilany i jeśli go potraktować jako czarną skrzynkę to mamy zasilanie i elektrycznie dynamicznie wierzgające coś. Zatem w miejsce żarówki z przykładu pojawia się raz 100mA a raz zapotrzebowanie 1000mA co powoduje zjechanie napięcia zasilającego do poziomu na pograniczu stabilnej pracy ( to jeszcze jest dobrze ) i przeciążenia układu zasilania ( ze zniszczeniem włacznie) logicznym zatem w dobie super kondensatorów wydaje się wpięcie równoległe z zasilaniem ( 300faradów na 2,7 volta daje nam 1000 amperosekund z bardzo małym oporem wewnętrznym do dyspozycji natychmiast co powinno poprawić brzmienie niskich tonów ) baterii odpowiednio połączonych ze sobą supercaps . Czy już ktoś tego próbował?? Wiem że w samochodach się sprawdziły ale czy widać różnicę na domowym sprzęcie?? Przy odpowiednio dużej pojemności można by się pokusić o zmniejszenie mocy układu zasilania ( nie musiałby być projektowany na moc maksymalną ).
@grzes73hej
@grzes73hej 6 лет назад
odcinek był użyteczny ;) dzięki
@bf4389
@bf4389 2 года назад
Zastanawiam sie czy wzmacniacz sie uszkodzi gdy podlacze do niego sygnaly z dwoch zrodel tzn.z komputera+z cd (zmiksowane) poprzez kabel przejsciowke-taki,ktory ma z jednej strony 4 zlacza rca (-wyjscie z komputera+wyjscie z cd) a zdrugiej 2 zlacza rca (normalnie podlaczone do wejscia wzmacniacza) czy lepiej uzyc do tego celu miksera.
@marekmiszkiel8617
@marekmiszkiel8617 2 года назад
Jeszcze prościej chodzi o to aby były jak najmniejsze spadki napięcia .
@MTWODZU
@MTWODZU 6 лет назад
Mam nadzieję, że ma Pan kopię zapasową wszystkich opublikowanych materiałów, na wypadek gdyby ludziom z Google odbiło i zablokowali lub, co gorsze, usunęli Pana konto bez powodu, o czym słyszy się co jakiś czas.
@xfilesfoxisdead7979
@xfilesfoxisdead7979 5 лет назад
Bez powodu? Nie słyszałem . Za to wiem że konta są blokowane / usuwane gdy są łamane zasady RU-vid np łamanie praw autorskich ( nielegalne zamieszczanie muzyki czy filmów) albo zamieszczanie drastycznej treści
@Capitain-Jack
@Capitain-Jack 2 года назад
Co dzisiaj powiesz?
@piotrodzysk4444
@piotrodzysk4444 2 года назад
Pozdrawiam.#
@misiekmaarm
@misiekmaarm 3 года назад
Tak się zastanawiam jak to wygląda we wzmacniaczach lampowych do użytku gitarzystów. Przesterowany koniec mocy jest kwintesencją brzmienia gitary.
@TheApokalipsa88
@TheApokalipsa88 6 лет назад
Dzięki za dobry materiał
@bf4389
@bf4389 2 года назад
Jeszcze druga sytuacja czy moge podlaczyc z miksera do wzmacniacza estradowego z jednego. kanalu np. prawego poprzez przejsciowke z jednej strony (zbalansowany) przewod 1 zlacze XLR a z drugiej wychodza 2 zlacza XLR ,ktore podlaczam normalnie do wejsc wzmacniacza.
@MarianoItalianono1
@MarianoItalianono1 6 лет назад
A co gdy kolumny główne mają 6 Ohm A centralna 8? Powiem jeszcze że kolumny frontowe podłączone są triwringu najniższe napędza końcówka mocy amplituner średnie i wysokie.Czy istnieje ryzyko uszkodzenia któregoś z elementów? Amplituner ustawiony na 4ohm
@Phen0mable
@Phen0mable 5 лет назад
Pc mam ustawiony na 65 ze 100 i jest w miarę ok ale jak włączę CD który stoi na wzmacniaczu i zostawię gałkę głośności po pc to głośno jak cholera
@michamieszczak8702
@michamieszczak8702 6 лет назад
Jeszcze chyba warto dodać, że gdybyśmy dopasowali impedancyjnie komuny z wyjściem wzmacniacza, to stworzylibyśmy w ten sposób dzielnik napięcia 50/50 i tak naprawdę tracili połowę mocy znamionowej :P
@ostrowski4600
@ostrowski4600 Год назад
Jak wzmocnić poziom sygnału sterującego aktywnym subwooferem? Kupiłem subwoofer Yamaha i podłączyłem do wyjścia Sub. Miniwieży Pianocraft . Subwoofer ledwo mruczy. Poziom wyjścia Sub. nie jest regulowalny w wierzy. Myślę że to niedopasowanie sprzętu.
@zbigniewkrol81
@zbigniewkrol81 6 лет назад
Coś w tym jest, ponieważ mój TV Samsung nie współpracuje poprawnie w Dolby Digital przez kabel optyczny z amplitunerem Pioneer :-( tj. po włączeniu programu w Dolby trzeszczy głośno przez kilka sekund, później gra normalnie. Jednak przełączanie kanału na kanał TV w Dolby kończy się tym samym :-( i jest to bardzo uciążliwe dla uszu xD
@PaxHominibusBonaeVoluntatis
@PaxHominibusBonaeVoluntatis 5 лет назад
czy napięcie przy 5 Ohm'ach nie spadnie do 4,5 V jeśli wewnętrzna oporność też jest równa 5 Ohm?
@ukaszzimny6585
@ukaszzimny6585 6 лет назад
Mam wrażenie ze problem nie został całkowicie wyjaśniony. Teoria teorią, ale w praktyce chyba nie jest to na tyle problematyczne. A wiec posiadam amplituner który ma czułość wejść AUX, CD oraz Tuner na poziomie 150mV. Wszystkie o impedancji 47kohm. Urządzenia, które są do niego podpięte maja na wyjściu poziom sygnału następujący: DVD - 2V, CD - 2V, tuner FM - 650mV. Jak widać jest to wielokrotnie więcej niż czułość wzmacniacza. Tak wiec jak to się ma to tej ponad dziesięciokrotnie mniejszej czułości? Zgodnie z tym, przedwzmacniacz będzie pracował cały czas przesterowany. Natomiast przesterowania w głośnikach nie zanotowałem. Jak przedwzmacniacz został przed tym zabezpieczony? Inna sprawa ze większość urządzeń typu odtwarzacz CD czy DVD posiada właśnie sygnał o takim poziomie (oczywiście wg mojej bardzo skromnej wiedzy, w szczególności opierając się na pobieżnym przejrzeniu paru kart katalogowych dostępnego czy też używanego przeze mnie sprzętu). Odtwarzacz CD nie ma przecież pokrętła Volume aby dopasować poziom dźwięku na wyjciu. Jaki odtwarzacz CD posiada poziom sygnału na wyjściu rzędu 150 czy 200mV? Przetwornik DAC, który zamierzam zakupić i podłączyć do komputera również posiada na wyjściu około 2V. Pozdrawiam, i liczę na dodatkowe wyjaśnienie :)
@ukaszzimny6585
@ukaszzimny6585 6 лет назад
Ok, w takim razie, jak określić kiedy końcówka mocy zaczyna pracować przesterowana, i jak uniknąć spalenia głośników? Czy idzie to jakoś odnieść te wartości do siebie i określić, że np podłączając źródło 2V do wejścia o czułości 200 mV, nie powinniśmy przekraczać np 3/4 odkręcenia gałki volume?
@jakubkijak2644
@jakubkijak2644 6 лет назад
Łukasz Zimny bo czułość wejścia SAMEGO PREAMPU wynosi dobrych kilka(naście) V. Te kilkaset mV to jest czułość wejścia CAŁEGO WZMACNIACZA.
@ukaszzimny6585
@ukaszzimny6585 6 лет назад
W takim razie mam jeszcze większy mętlik w głowie... :/
@jakubkijak2644
@jakubkijak2644 6 лет назад
Po prostu raz sprawdzić, przy jakim położeniu gałki volume sygnał się przesterowuje dla danego urządzenia, i po prostu nie przekraczać tego ustawienia głośności.
@tomekkruger
@tomekkruger 6 лет назад
Praktycznie z wyjścia CD, karty muzycznej wysterujesz samą końcówkę mocy. Po co więc wzmacniaczowi stopień wejściowy (wzmacniacz napięciowy, prądowy, lub stopień oporowy)? Ano z dbałości o szerokie pasmo przenoszenia, niskie zniekształcenia, udogodnienia w postaci regulacji barwy dźwięku czy filtrów akustycznych. Gdy producent napisze w katalogu, że jego wzmacniacz ma czułość 150mV/47kOhmach i osiąga moc 30 W na kanał, oznacza to, że teoretycznie po zasileniu go sygnałem 150mV otrzymamy moc 30 W. Ale podanie 2100mV nie oznacza przesterowania stopnia wejściowego, a to wszystko z powodu dużego wzmocnienia stopnia wejściowego (czyli końcówka dostanie odpowiedni sygnał, bo po drodze mamy potencjometr, który wytłumi nadmiar mocy z przedwzmacniacza). Przedwzmacniacz ma zapas wzmocnienia, żeby z sygnału 150mV wytworzyć znamionową moc całego urządzenia wzmacniającego (przy określonej impedancji kolumn głośnikowych). Objaw przesterowania stopnia wejściowego pojawia się później np.: przy sygnale wejściowym 3V. Trochę prościej: załóżmy, że źródło ma moc 100mW, przedwzmacniacz moc 1,5W, które wyprodukuje np.: z 3Vrms na wejściu; potem jest tłumik, który reguluje moc docierającą do końcówki, która do osiągnięcia mocy znamionowej potrzebuje 500mW, czyli po drodze mamy jakieś straty mocy w potencjometrze (jak widać przedwzmacniacz produkuje więcej mocy, niż potrzebuje końcówka, żeby osiągnąć moc znamionową). Do wzmacniacza zintegrowanego podłączamy urządzenia o różnych napięciach wyjściowych: 150mV tuner, 250mV magnetofon, 750mV CD itd. stąd producenci zwykle oznaczają wejścia do dedykowanych urządzeń. Zaraz po gniazdach wejściowych, a przed przełącznikiem wejść, stosuje się układy dopasowania impedancji i poziomów źródeł, a dla gramofonu magnetoelektrycznego dedykowany przedwzmacniacz (jak też i dla mikrofonu). Po wybieraku źródła często jest wzmacniacz napięciowy lub prądowy, a po nim układ regulacji barwy dźwięku, często pasywny np.: Baxandal, w którym następuje ogólne tłumienie sygnału, stąd przed końcówką mocy umieszcza się kolejny wzmacniacz i wtórnik emiterowy. Po tych stopniach zazwyczaj montuje się potencjometr głośności. Czułość końcówki mocy to najczęściej 1-2V (RMS), choć nie jest to regułą (składałem lampową końcówkę na EL34 w PP, której czułość wynosiła 0,775V z dużym wzmocnieniem stopnia sterującego i bardzo krótkim czasem narastania). Po co to wszystko? Ano każdy element wzmacniający szumi i zniekształca. Dlatego buduje się wielostopniowe układy wzmacniające, aby jak najbardziej ograniczyć szum (lokalne sprzężenie zwrotne) i poszerzyć pasmo i zmniejszyć zniekształcenia oraz zmniejszyć oddziaływanie na siebie poszczególnych stopni urządzenia (wyjście o niskiej impedancji np.: wtórnik katodowy (wzmocnienie prawie równe 1) jest nieczuły na jakość obciążenia np.: jego małą impedancję albo wadliwe przewody połączeniowe). Pojedynczy tranzystor też może wzmocnić sygnał ale będzie to obarczone ogromnymi zniekształceniami. Na kanale RS Elektronika jest seria odcinków "Anatomia wzmacniacza" więc nie będę powtarzał Pana Krzysztofa. Jak to wygląda w praktyce? Żeby osiągnąć znamionową moc sterując wzmacniacz z tunera, trzeba mocniej odkręcić potencjometr we wzmacniaczu, niż przy użyciu CD, bo przedwzmacniacz nie musi dorabiać brakującej mocy do osiągnięcia mocy znamionowej końcówki. Konkluzja: Czułość wejściowa wzmacniacza (rozpatrywanego jako czwórnik wejście - wyjście) to minimalne napięcie niezbędne do uzyskania znamionowej mocy wyjściowej. Nie oznacza, że gdy podamy większy sygnał przesterujemy wzmacniacz, bo granica przesterowania często sięga 5 Vrms. Wiele przedwzmacniaczy (osobne urządzenia) na wyjściu oferuje 7Vrms (co oznacza prawie 20V napięcia międzyszczytowego), a podłączone do nich końcówki nie są przesterowane (przesterowanie to podanie sygnału o wyższym napięciu niż wzmacniacz może przerobić bez zniekształceń). Myślę, że odpowiedź na swoje wątpliwości znajdziesz także w podanych powyżej odcinkach o wzmacniaczach. Jako ciekawostkę podam, że spotkałem się z układem lampowym, w którym preamp miał większą moc niż końcówka.
@greges4723
@greges4723 6 лет назад
Witam, chciałem zadać pewne pytanie może nie koniecznie związane z tym odcinkiem, nie wiem czy temat był już poruszany na tym kanale, ale kiedyś byłem u znajomego w firmie, i mieli tam 2 radia, każde odbierało tę samą stacje radiową na tej samej czestotliwości, radia oddalone od siebie mniej wiecej 3 metry max. jedno w jednym pokoju drugie w drugim. W pewnym momencie "sąsiad" mieszkający za oknem wyszedł na zewnątrz i odpalił swoje radio ( oczywiście ta sama stacja ta sama częstotliwość ) które znajdowało się w odległości max 5 metrów od nich, było dosłownie za oknem. I jego odbiór różnił się aż o 30 sek. w sensie w ich radioodbiornikach skończyła się jakaś piosenka przeleciała reklama lub dwie a u niego dopiero ta sama piosenka się skończyła, stąd moje pytanie skąd z czego wynika aż tak duża róznica?? Dodam że róznicy między tymi radiami w firmie nie było praktycznie żadnej.
@marwol1708
@marwol1708 6 лет назад
ten ktorego odbior roznil sie w czasie odbieral te sama stacje przez satelite stad opoznienie
@papagiorgio2033
@papagiorgio2033 6 лет назад
a może vlog o NAD 320 ogólnie o tej Seri 340 350 370
@rascal_dv
@rascal_dv 6 лет назад
Mam pytanie w kontekście tego co było powiedziane pod koniec. Mam odtwarzacz CD Pioneera, dość stary, nie hi end ale potrafi bardzo ładnie zagrać w odpowiednich warunkach (o tym zaraz). Do tego mam jeden z najpopularniejszych klasycznych wzmacniaczy Denona - PMA 860. Problem w tym, że chyba ma zbyt czule wejście cd, lub jakiś wbudowany przedwzmacniacz (niestety nie wiem co w nim siedzi, a nawet jakbym go otworzył to i tak bym nie był w stanie tego określić, to nie moja dziedzina). Ewentualnie odtwarzacz Pioneera podaje zbyt wzmocniony sygnał. Niestety nie mam mierników, by to zmierzyć. Sprawa wygląda tak: jak mam dobrze nagrane płyty z wysoką dynamika i bez masteringu typu cegła - dźwięk jest rewelacyjny, dynamiczny i czysty jak brzytwa (głównie japońskie soundtracki z tych nowszych rzeczy). Niestety jak płyty nagrane są wg standardu zachodniego, czyli mastering cegła - tutaj z dźwiękiem dzieje się coś niedobrego. Jakby był podpięty jakiś limiter I ustawiony na twarde limitowane przy progu aktywacji około -20dB. Brak dynamiki, dźwięk skompresowany i nieprzyjemny dla ucha. Oczywiście wiadomo że tak nagrany materiał nigdy nie będzie dobrze tak dobrze brzmiał jak materiał zrealizowany "jak Pan Bóg przykazał", ale coś takiego jak słyszę w tej konfiguracji na pewno nie powinno mieć miejsca. Jak puszczam sygnał przez equalizer to widać wyraźnie, że wszystkie wskaźniki są prawie cały czas około najwyższego poziomu (jak zniżę wszystkie pasma na poziom minimalny to nadal jest zbyt wysoki poziom dźwięku) i prawie się nie poruszają. Co ważne - przesteru nie ma, tylko efekt kompresji. Ja stawiam na to, że ten odtwarzacz podaje zbyt mocny sygnał, jeśli to jest właściwy trop, są jakieś reduktory mocy które można by było zastosować?
@tomekkruger
@tomekkruger 6 лет назад
Dzielnik rezystancji. Innymi słowy dwa oporniki połączone szeregowo wpięte między masę a sygnał. Wyjście do wzmacniacza wyprowadzasz z połączenia oporników, ale nie sądzę, żeby dało to jakiś efekt dla źle zrealizowanych płyt, jedynie obniżysz poziom sygnału dla wejścia wzmacniacza. Nawiasem mówiąc dzielniki rezystancji stosuje się w większości przedwzmacniaczy, które obsługują wejścia o różnym poziomie sygnału (sygnał z tunera i magnetofonu jest słabszy niż z CD). Jeśli nie poradzisz sobie z obliczeniem dzielnika możesz zastosować potencjometr np.: 47 kOhm między wyjście z CD, a wejście wzmacniacza. Spotkałem się z takim przedwzmacniaczem, gdzie czułość wejścia była regulowana (w jednym skokowo, a w innym płynnie).
@zodiak865
@zodiak865 6 лет назад
Dobry i dużo wnoszący odcinek ...
@marcinmarcin2954
@marcinmarcin2954 6 лет назад
Liczyłem na temat zawierający porady jak dopasować elementy zestawu audio aby do super kolumn nie podłączyć niskiej jakości wzmacniacza gdzie doprowadzę dobrej jakości źródło ale i tak fajny odcinek
@H320OnTop
@H320OnTop 6 лет назад
można liczyć na słowo wyjaśnienia o tym jak są układowo rozwiązane kwestie czułości wejść?
@jakubkijak2644
@jakubkijak2644 6 лет назад
To zależy od sumy wzmocnień wszystkich układów wzmacniacza oraz od napięcia zasilania końcówki mocy.
@H320OnTop
@H320OnTop 6 лет назад
A jak można to policzyć?
@jakubkijak2644
@jakubkijak2644 6 лет назад
Marcin Szymański jeśli preamp jest oparty o scalone op-ampy, to łatwo - wystarczy znać wartości oporników w sprzężeniu zwrotnym i wzory z odcinka RS Elektronika o op-ampach. Jeśli natomiast preamp jest na elementach dyskretnych, to łatwiej będzie zmierzyć niż obliczyć.
@H320OnTop
@H320OnTop 6 лет назад
Ok, załóżmy że wzmacniacz jest z elementów dyskretnych. Ma 4 wejścia CD, tuner, deck i gramofon. Jak w takim układzie mam zmierzyć/ustalić czułość dla każdego wejścia.
@tomekkruger
@tomekkruger 6 лет назад
Używając generatora częstotliwości i oscyloskopu. (EDIT i sztucznego obciążenia, bo mało kto wytrzymuje piski z generatora - 30 W sygnału 1 kHz może przyprawić o ból głowy)
@witofito996
@witofito996 6 лет назад
jeszcze jedna rzecz bo w car audio np podpia sie pod mostek pod 2 omy wtedy wzmacniacz ma wiecej mocy jakby niz jakby dwa gloniki do osobnych kanałow czy mozna tak zrobic tez w wzmacniaczu domowym?
@jakubkijak2644
@jakubkijak2644 6 лет назад
Sprawdź odcinek "zwiększenie mocy wzmacniacza"
@furieux6742
@furieux6742 6 лет назад
wito fito Nie w kazdym wzmacniaczu mozna to zrobić... Np u mnie monoblok 1kw rms w 2ohm i 400w rms w 4ohm i niestety potencjał się marnuje 😔 gdyż głośnik mam 4ohm a mostkowac nie mogę gdyz mam 4 wejścia po dwa na cewke + - :/
@jakubkijak2644
@jakubkijak2644 6 лет назад
Furieux jakie ma znaczenie ilość przyłączy w głośniku, jeśli on ma tylko jedną cewkę? One są pewnie jedynie zdublowane...
@furieux6742
@furieux6742 6 лет назад
Jakub Kijak Chodzi mi, że u siebie jak mam 1 głośnik 4ohm jednocewkowy to nie podłącze głośnika w 2ohm, musiałbym mieć glosnik 2 cewkowy.
@jakubkijak2644
@jakubkijak2644 6 лет назад
Jak nie podłączysz? Podłączysz normalnie, tylko wtedy wzmacniacz nie osiągnie pełnej mocy 1kW. Widać że nie oglądałeś pierwszego odcinka na tym kanale...
@ESEMI0015
@ESEMI0015 4 года назад
Ci co daja laski w dol sa zazdrosni lub pierdolnieci
Далее
Cyfra - [Reduktor Szumu] Odc.115
22:57
Просмотров 69 тыс.
Real respect sig
00:48
Просмотров 1,5 млн
Volume [Reduktor Szumu] #135
13:13
Просмотров 56 тыс.
MP3 - Odc.26 [Reduktor Szumu]
14:44
Просмотров 63 тыс.
Kłopot z pewnym pomiarem [RS Elektronika] #231
15:24
Monofonizacja wzmacniaczy [Reduktor Szumu] #295
20:19
Stereofonia [Reduktor Szumu] #143
16:27
Просмотров 52 тыс.
Poradnik kupowania głośników [Reduktor Szumu] #214
23:57
Hi-End[Reduktor Szumu] #216
23:39
Просмотров 114 тыс.
Zniekształcenia [Reduktor Szumu] #253
29:11
Просмотров 34 тыс.