Тёмный

Falowniki [RS Elektronika] #92 

RS Elektronika
Подписаться 192 тыс.
Просмотров 248 тыс.
50% 1

W tym odcinku kilka słów o falownikach.
Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u:
/ rselektronika
Jeśli macie jakieś sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
reduktorszumu@gmail.com
Zapraszamy także na nasz drugi kanał o tematyce audio -
Reduktor Szumu
/ reduktorszumu
Zapraszamy na stronę reduktorszumu.cupsell.pl do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.

Наука

Опубликовано:

 

22 июн 2017

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 172   
@OtTRN
@OtTRN 7 лет назад
Napięcie sinusoidalne pozwala zaindukować w stojanie strumień magnetyczny o zmiennym kierunku ale stałej wartości. Dzięki temu silnik chodzi równo i bez tętnień momentu. Każda rozbieżność napięcia zasilania względem sinusoidy powoduje, że strumień magnetyczny zmienia swoja wartość w funkcji czasu, co skutkuje tętnieniami momentu(mniejszymi lub większymi).
@jacekm
@jacekm 4 года назад
Takie materiały i takie filmy edukacyjne mądre są potrzebne na RU-vid a nie tam jakieś badziewia czasami jak ktoś coś wrzuci to normalnie się..... już nie powiem co. Pozdrawiam Reduktora szumu i RS elektronikę.
@sebastiansiemiradzki
@sebastiansiemiradzki 5 лет назад
Witam. Szukać z świeczka takich ludzi. Bardzo dobry materiał.
@leroylewis1115
@leroylewis1115 2 года назад
i dont mean to be so off topic but does any of you know a way to log back into an instagram account? I stupidly forgot the login password. I would appreciate any help you can offer me!
@cristianjohan2124
@cristianjohan2124 2 года назад
@Leroy Lewis instablaster :)
@leroylewis1115
@leroylewis1115 2 года назад
@Cristian Johan thanks for your reply. I got to the site through google and I'm in the hacking process atm. Seems to take a while so I will reply here later with my results.
@leroylewis1115
@leroylewis1115 2 года назад
@Cristian Johan it did the trick and I actually got access to my account again. I'm so happy! Thank you so much you really help me out :D
@cristianjohan2124
@cristianjohan2124 2 года назад
@Leroy Lewis happy to help :)
@Wojtenio
@Wojtenio 6 лет назад
Nie dość że treść jest podana zrozumiale, ale i forma jest bardzo dobra czyli język, głośność, podkład muzyczny - więcej takich filmików
@pawelfox5933
@pawelfox5933 4 года назад
Świetny materiał Panie Profesorze Szanowny . Gratulacje za ogromną wiedzę.🤗🍾
@walerianda
@walerianda 5 лет назад
Super, dziękuję i to zapewne w imieniu licznej grupy entuzjastów napędów.
@miroslawwrabel7720
@miroslawwrabel7720 7 лет назад
Zgadzam się z kolegą Tomaszem, chodzi o RMS. W przedstawionym w odcinku o falownikach wykresie fazowym napięć, napięcie jakim zasilany byłby silnik będzie równe napięciu stałemu za mostkiem diodowym i kondensatorami filtrującymi. Należy pamiętać, że regulacja częstotliwościowa U/f polega na regulacji napięcia w zależności od częstotliwości. Im mniejsza częstotliwość, tym i napięcie powinno być niższe. Falowniki regulują napięcie wyjściowe skuteczne poprzez szerokość impulsów elektrycznych, na zasadzie zbliżonej do PWM. P.S. Gratuluję autorom pomysłów do realizacji odcinków, a przede wszystkim wiedzy. Czekam na kolejne emisje.
@robmateusz5209
@robmateusz5209 2 года назад
Witam bardzo dobrze wytłumaczone .
@Pawelr98
@Pawelr98 7 лет назад
Zależy co się zasila. Proste zasilacze impulsowe nie mają problemu nawet jak jest napięcie stałe podane.Podobnie z elementami grzejnymi jak tradycyjne żarówki czy proste grzejniki. Natomiast urządzenia indukcyjne jak transformatory,silniki elektryczne maja problem bo następuje nasycenie rdzenia. Przy przebiegu prostokątnym tak na prawdę mamy prąd stały idący w dwóch kierunkach. Najpierw jest skok prądu i indukcja robi swoje. Ale potem impedancja wywołana przez indukcję słabnie a drut uzwojeń działa jak opornik. W sinusoidzie cały czas jest zmiana prądu co wywołuje reakcję indukcyjności i nie pozwala dojść do nasycenia.
@93arnii
@93arnii 7 лет назад
Nie no, falownikiem w przemyśle zasila się tylko i wyłącznie silniki klatkowe. Przynajmniej nie spotkałem się z innym rozwiązaniem.
@pirotechnik44
@pirotechnik44 7 лет назад
Bo w przemyśle klatkowych używa się najczęściej. W pralkach klatkowych się nie stosuje, a praktycznie już każda pralka pracuje z falownikiem.
@krzysztofh1905
@krzysztofh1905 7 лет назад
pirotechnik44 mówisz nieprawdę, bo w pralkach stosuje się silniki pierścieniowe, które steruje się prądowo, a w niektórych są na bębnie silniki krokowe i steruje się impulsowo.
@tomaszkmiecik3669
@tomaszkmiecik3669 7 лет назад
Nieprawda. W pralkach stosuje się najczęściej komutatorowe szeregowe. Jak sobie wyobrażasz przy silniku pierścieniowym zastosowanym w pralce regulację prędkości?
@TakJakbyLuksusowo
@TakJakbyLuksusowo 4 года назад
@@tomaszkmiecik3669 Komutatory szeregowe w pralkach są już najstarszym stosowanym obecnie rozwiązaniem i chyba nadal najbardziej popularne, zwłaszcza w tych tanich, masowych pralkach (wcześniej były oczywiście klatkowe asynchroniczne bez sterowania elektroniką z osobnymi uzwojeniami prania i wirowania, przykłady z życia Polar PS, Polar Gracja, potem zaczęto sterować te silniki sterowane elektroniką: Polar Dalia i RMA 130 - co ciekawe, nigdy nie zagłębiałem się w naturę tego sterowania, ale raczej nie jest to zmiana częstotliwości, ten moduł jest bardzo prosty, są na nim raptem 3 proste układy scalone). Pralki "z falownikiem" mają silniki trójfazowe (ale nie rozbierałem nigdy takiego silnika - nie wiem co ma za bebechy, choć obstawiam że jest klatkowy, tyle mogłem zauważyć w moim skromnym doświadczeniu serwisowym z tymi konstrukcjami). Te pralki są spotykane co raz częściej. Pralki z silnikiem krokowym na wale bębna ("Direct Drive" i podobne) były wprowadzone nieco wcześniej i wydaje mi się, że przez kłopoty mechaniczne (np. wycieki z łożysk prosto na silnik) ustępują tym z falownikiem.
@cabrioportal
@cabrioportal 7 лет назад
Daje lajka zanim się jeszcze zaczął odcinek bo wiem że się nie rozczaruje :)
@januszpolski4228
@januszpolski4228 3 года назад
Super materiały.
@piterstg
@piterstg Год назад
świetny materiał
@ModzelModzelewski
@ModzelModzelewski 7 лет назад
dziękuję za ten film. Zrozumiałem w końcu jak to działa. Pozdrawiam i subskrybuje:)
@jakub1494
@jakub1494 7 лет назад
Najważniejsze to fakt, iż sygnał prostokątny składa się z wyższych harmonicznych, czyli sinusów o wyższej częstotliwości, z których połączenia powstaje prostokąt. Te harmoniczne podzielone są według szeregu Fouriera i mają różną amplitudę w zależności od tego jaki przebieg opisują. W odniesieniu do sieci zasilającej harmoniczne wracają do sieci nagrzewając tor prądowy. W odniesieniu do silników prawdą jest, że silnik się nagrzewa i wynika to ze strat ciepła jakie powstają w wyniku przemagnesowywania rdzenia silnika wyższymi harmonicznymi. Nie jest prawdą, że taki odkształcony przebieg nie przekłada się na moment. Wzrasta wartość skuteczna prądu a tym samym wzrasta strumień a więc wzrasta moment. To zjawisko wykorzystuje się w niektórych falownikach kluczując specjalnie tak by na wyjściu powstała sinusoida z dodaną trzecią harmoniczną by wygenerować wyższy moment. W odniesieniu do innych odbiorników może dojść do rezonansu magnetycznego to znaczy, że ich pojemność i indukcyjność będą wzmacniać prąd płynący w obwodzie do wartości, na które taki obwód nie był zaprojektowany. Może to powodować nawet niebezpieczeństwo pożaru. Dlatego tak ważne jest dbanie o jakość energii.
@bnc1983
@bnc1983 7 лет назад
Nie jestem pewien ale z tego co pamiętam to raczej przy omawianiu falownika do fotowoltaiki na jego wejściu nie jest sumator a komparator który porównuje chwilową wartość sinusa i trójkąta (bądź piły). Gdy szybki trójkąt jest mniejszy od wolnego sinusa to sygnał PWM przyjmuje wartość wysoką...w przeciwnym razie niską.
@93arnii
@93arnii 7 лет назад
To proste, podczas tych skrajnych części przebiegów (tych prostych odcinków) Cewki w silniku będą pracowały przy prądzie stałym co skutkuje nadmiernym grzaniem. Cewki w tych krótkich odcinkach staną się grzałkami ;)
@adrianm.2085
@adrianm.2085 7 лет назад
Chciałbym zobaczyć odcinek o zastosowaniu Transformaty Fouriera, FFT i Szeregu Fouriera. Są to tematy, które zawsze na studiach mnie lekko przerażały i myślę, że nie tylko mnie ;)
@thephper
@thephper 7 лет назад
Dołączam się do prośby. Zdaje się że już przy kilku okazjach Pan Krzysztof obiecywał że powie więcej o FFT. Np w odcinku o oscyloskopie. To byłoby dobre uzupełnienie odcinka o falownikach, wszyscy zobaczyliby harmoniczne na własne oczy :)
@jakubstepien8756
@jakubstepien8756 3 года назад
Podobał się i to bardzo
@thelukaszgawelek
@thelukaszgawelek 5 лет назад
Super, bez ale ;)
@bogumireinisch7559
@bogumireinisch7559 3 года назад
Super!
@edtix
@edtix 7 лет назад
Napięcie prostokątne składa się z wielu harmonicznych. Wielu urządzeniom to nie przeszkadza, ale elementy indukcyjne nie lubią tego. Wysokie częstotliwości kolejnych harmonicznych powodują wydzielanie się mocy strat w rdzeniach transformatorów i silników oraz szpilki wysokiego napięcia na zboczach. Można częściowo temu zaradzić dodając kondensator równolegle do źródła napięcia, ale wówczas wzrasta prąd spoczynkowy urządzenia.
@Kris1100101
@Kris1100101 3 года назад
Dokładna definicja falownika. Zdecydowana większość elektryków mówi falownik a dokładnie jest to przemienniki częstotliwości do regulacji obrotów silnika prądu 3-fazowego.
@turboAdas
@turboAdas Год назад
yt subskrypcje tego kanału mi uj-ebał,ale znów jestem :)
@krzysztofc.1433
@krzysztofc.1433 5 лет назад
Bardzo fajnie wyjaśnione
@haczyk84
@haczyk84 4 года назад
A ja sobie sam zrobiłem falownik, sterowany z ARMa na płytce Nucleo i trzech pół-mostkach na IRF820. Pokręciłem sobie małym silniczkiem trójfazowym (asynchroniczny,m) od jakieś starej chłodni i się cieszę :) Efekty można zobaczyć na moim kanale. Z tym prostokątem co w zagadce, to jak koledzy pisali jest problem z obciążeniami indukcyjnymi, a także z ilością przekazywanej mocy w okresie - zakładając że amplituda jest na poziomie odprostowanej sieci ok. 320V. Omija się to w prostych przetwornicach robiąc przerwy 0V między "impulsami" prostokąta (np. UPSy APC Back).
@tonyo3030
@tonyo3030 6 лет назад
dodany do subskrypcji ;) pozdrawiam rs!!!!!!!!!!!!!!!!!
@michaborski7383
@michaborski7383 5 лет назад
super
@poetapiotrrysiewski5775
@poetapiotrrysiewski5775 3 года назад
427 [ Fotowoltaika ] Słońce rozgrzane dzień cały, kurierem przesyła prezenty, panele odbiorcą , każdy prezent przyjęty. Te przesyłki darmowe i do tego z ekologią żyją w zgodzie , pozwól na przesyłanie , odbieranie prezentów promiennych u Ciebie w zagrodzie.
@polol9554
@polol9554 7 лет назад
a może zrobi pan odcinek o obwodach rezonansowych ,jak działają ,do czego służą itd. Dziękuje bardzo i pozdrawiam:)
@ReduktorSzumu
@ReduktorSzumu 7 лет назад
Już zrobiłem.
@krzysztofh1905
@krzysztofh1905 7 лет назад
Pracuję przy falownikach od wielu lat, nigdy nie było regulacji silników jednofazowych, ze względu na kondensator włączony w obwód uzwojenia pomocniczego i przesunięcie fazowe, które przy niskich częstotliwościach jest "gubione", ale pojawiły się ostatnio falowniki jednofazowe. Czy wiadomo Panu coś więcej na ich temat?
@przemo3651
@przemo3651 Год назад
Ja mam w domu falownik jednofazowy do pompy studziennej. Działa super. Ciekawi mnie czemu problemem był kondensator w uzwojeniu pomocniczym (jakim pomocniczym?) oraz skąd przesunięcie fazowe i czemu ono przeszkadza skoro jest jedna faza to niech sobie będzie przesunięta jak chce. Przepraszam ale się nie znam więc tak na chłopski rozum pytam.
@crazyinventorfrompoland5528
@crazyinventorfrompoland5528 7 лет назад
Powinien być to przebieg sinusoidalny, ponieważ ten przebieg gwarantuje stały moment obrotowy. Bo siła elektrodynamiczna jest zgodna ze wzorem F=BILsin(alfa), a to z niej wynika moment na wale.
@maciek3712
@maciek3712 7 лет назад
zrobiłbyś oddzielny odcinek o PWM ?
@biku1993
@biku1993 7 лет назад
zgaduje że chodzi o natychmiastowy przeskok napięcia dodatniego na ujemny powodujące że przez przewody płynie cały czas maksymalny prąd. który mógł by uszkadzać elementy elektroniczne i przewody w sinusoidzie jest to przejście liniowe .
@maciejrieju
@maciejrieju 7 лет назад
był by podobny efekt jak przy tanich regulatorach mocy ( załączających triakiem ) czyli prąd by nie zaczynał płynąć ,, spokojnie " tylko natychmiast udeżeniowo by wzrastało natężenie o ile na układach posiadających dużo dławików , cewek itp raczej by nie zrobiło to więkrzego wra żenia o tyle jeśli byśmy podłączyli coś co ma kondensatory na wejściu były by ładowane i rozładowywane bardzo dużymi udeżeniami prądu. . . Przy przebiegu takim jak w ,,gniazdku " ładnie zaczyna się od zera i powoli rośnie do maksimum .jest fajne zjawisko w niektórych spawarkach które mają masę kondensatorów dużej pojemności , że czasem wywali bezpiecznik gdy się trafi na szczyt sinusoidy podczas włączania ( w niektórych chińczykach )
@maciejrieju
@maciejrieju 7 лет назад
sory za masło maślane ale nie potrafiłem tego ładniej napisać :P
@l0ht
@l0ht 7 лет назад
RS-sie może by tak odcinek o Wi-Fi?
@pawlox98
@pawlox98 7 лет назад
Im bardziej przebieg będzie zbliżony do prostokątnego tym wyższe będzie napięcie skuteczne. Przy idealnym przebiegu prostokątnym powinno wynieść 325V.
@mariobozzer6897
@mariobozzer6897 7 лет назад
przede wszystkim prostokąt jest głośny. podajcie sobie prostokąt na silnik klatkowy, będzie go słychać z kilometra. jakiekolwiek zniekształcenie sinusa odbije się na zwiększeniu hałasu czy to na transformator ze czy silniku. Dla odzwierciedlenia polecam wygenerować sobie w programie np audacity przebieg sin i square o tej samej częstotliwości. prostokąt jest po prostu drażniący dla ucha. co prawda zasilacze impulsowe lecą na prostokącie ale częstotliwości są przeważnie bardzo wysokie i omijają nasz zakres słyszalności.
@MrPete-sw9hz
@MrPete-sw9hz 7 лет назад
z niecierpliwością czekam na film o sterowaniu falownikow, może w kolejnym odcinku coś o sterowaniu silnikami asynchronicznymi z ich wykorzystaniem, podłączenie ich do silnika i ogólnie przedstawienie sterowania ?
@banytube
@banytube 7 лет назад
Najlepiej jest zainwestować w tani mały falownik i się nim pobawić. Są też programowalne. Można na nich robić cuda, niedostępne dla mniej zaawansowanych. Pełna kontrola napędu. Fajna zabawa. Producenci udostępniają soft i dokumentację.
@automatyk6735
@automatyk6735 7 лет назад
qzase ralik Żeby się pobawić to trzeba też dodać sterownik PLC
@andrzejsjz
@andrzejsjz 7 лет назад
Andro po co ci sterownik PLC do falownika? Większość ma sterowanie z wbudowanego panelu
@automatyk6735
@automatyk6735 7 лет назад
Andrzej Klocek No i co związku z tym? Sterowniki PLC tak samo stosuje się do zmiany parametrów pracy falownika na podstawie pewnego programu logicznego.
@andrzejsjz
@andrzejsjz 7 лет назад
Andro użycie sterownika PLC do sterowania tylko falownikiem jest mało opłacalne. Najprostszy przekształtnik częstotliwości z panelem sterowania to jakieś 700zl. Sterownik będący w stanie go wysterować to drugie tyle. więc nie wiem gdzie tu sens i logika? Zresztą to nie jest tak że sobie napiszesz program. Każda firma ma inny język programowania stanów logicznych.
@szajamon
@szajamon 7 лет назад
Nie mozże być prostokąt na wyjściu ze względu na ilość i apmlitudy jego harmonicznych :)
@akardzisko
@akardzisko 7 лет назад
Np. w niektórych silnikach. 50Hz będzie skutecznie wywoływać siłę elektromotoryczną, a wyższe harmoniczne spowodują głównie grzanie się uzwojeń, co może spowodować nawet przepalenie się.
@ScilentPro
@ScilentPro 7 лет назад
czy to oznacza, że sama obecność wyższych harmonicznych wpływa na grzanie się uzwojeń? jeśli tak, to z jakiej przyczyny się to odbywa (wolę nie zgadywać samemu)?
@ragnarr86
@ragnarr86 7 лет назад
Harmoniczne powodują przepływ prądu, a nie generują momentu obrotowego. Silnik pobiera i oddaje prąd nie dając na wale siły, ten prąd powoduje własnie niepotrzebne grzanie uzwojeń. Dodatkowo zasilania silnika prostokątem będzie powodowało nieprzyjemne efekty akustyczne.
@igorkrzysztofik7286
@igorkrzysztofik7286 7 лет назад
Im bardziej przebieg okresowy odbiega od sinusoidy tym więcej udziału harmonicznych w przebiegu. Za każdą harmoniczną idzie przebieg sinusoidalny o częstotliwości będącej wielokrotnością 50 Hz. Im wyższa harmoniczna tym większa częstotliwość. Napiszę w pewnym uproszczeniu. Przyjmijmy, że dla przebiegu 50 Hz grzałka to odbiornik rezystancyjny. Dla wyższych harmonicznych to już odbiornik rezystancyjno-indukcyjny a żyły kabla zasilającego to kondensator, którego okładkami są żyły kabla z żyłą PE włącznie. Jeśli tak jest dla grzałki to tym bardziej odczuwalne są te zjawiska dla uzwojenia silnika, gdzie druty uzwojenia są blisko siebie. Pojawiają się upływności pojemnościowe, nie kontrolowane obwody rezonansowe, oraz strumienie magnetyczne. To wszystko powoduje straty i grzanie. W podręcznikach i internecie można znaleźć rozkład różnych przebiegów okresowych (piła, piła symetryczna, prostokąt, trapez itp.) na poszczególne składowe przebiegi harmonicznych. Jest to związane z teorią zwana analizą harmonicznych a dokładniej analizą Fouriera. Oczywiście częstotliwość podstawowa w naszym przypadku to 50 Hz bo taka jest częstotliwość sieci elektrycznej 230/400V~. Analiza harmonicznych może się odnosić do każdego przebiegu okresowego o dowolnej częstotliwości.
@piter50pl
@piter50pl 2 года назад
Jakie to jest skomplikowane, jprld. 😯
@93arnii
@93arnii 7 лет назад
Tak na marginesie czekałem na pojawienie się odcinka z warsztatu Quad II cz. 2 a patrzę odcinek o falownikach, nie ma problemu bo ostatnio miałem zamiar trochę o nich poczytać;)
@piotrliszka8481
@piotrliszka8481 7 лет назад
8.20 tranzystory igbt są wrysowane na odwrót w ostatnim układzie wykonawczym dla uzwojenia trójfazowego
@alikatek8528
@alikatek8528 7 лет назад
To zależy co zasilamy. Takiej zwykłej żarówce będzie wszystko jedno, podobnie grzałce, silnikowi szeregowemu szczotkowemu i większości zasilaczy impulsowych. Zasilacze impulsowe w większości mają na wejściu mostek prostowniczy i kondensator filtrujący. Jak im poda prąd stały to też będą działać. Na kwadratowej sinusoidzie coś w nich bzyczy (filtry przeciwzakłóceniowe? Tak jest na "biedronkowych" przetwornicach. ) Na pewno nie będą zadowolone transformatory, silniki klatkowe bo w ich wypadku dochodzi do nasycenia rdzeni. Prostokąt to odcinki prądu stałego. Dla prądu stałego odbiornik o charakterze indukcyjnym zachowuje się jak rezystor.
@trithemius56
@trithemius56 4 года назад
w jaki sposób np w autach 12v napięcie jest zamieniane na 230v ? bardzo mnie to interesuje. skąd ten zysk a gdzie strata?
@wojciechkuske242
@wojciechkuske242 4 года назад
Oglądałeś!? Przecież masz podane. Strata jest na prądzie ("amperach").
@jacu255
@jacu255 7 лет назад
Nie może być prostokąt w przypadku, gdy podłączamy urządzenia o charakterystyce indukcyjnej np. transformatory czy silniki. W przypadku zasilania przetwornic impulsowych to nie ma znaczenia.
@gracjansoroka1685
@gracjansoroka1685 5 лет назад
Czyli jeśli chciałbym zamontować w garażu gniazdo 3F (siłowe) z domu w którym mam obwód 1F to falownik mógłby przesłać takie napiecie? Dobrze rozumiem. Zrobiłbym to tak, wyjście przewodami z domu do bezpiecznika. Potem do falownika i z falownika do gniazda siłowego. Czy mogłoby gdzieś wystąpić spięcie lub niedobór napiecia??
@wojciechkuske242
@wojciechkuske242 4 года назад
Niedobór ale natężenia.
@katedroloz
@katedroloz 7 лет назад
W sumie kwadrat to nie ma roznicy dla urzadzen elektrycznych zasilanych przez prostownik, bo i tak napięcie po wyprostowaniu bedzie 325V (szczytowe takie jest), niektore rodzaje silników będą marudzić, regulatory fazowe będą marudzić, obciazenia rezystancyjne bedą mialy to gdzieś, ogolnie, to wiekszosc rzeczy uzytku codziennego prostym prostokatem mozna zasilnić i będzie dzialać.
@majtej2403
@majtej2403 3 года назад
Ja bym zastosował inny podział. Na wejściu jest prostownik czyli mostek z kondensatorem, pozostała część to inwerter a prostownik plus inwerter to falownik.
@trzydni4570
@trzydni4570 4 года назад
UWAGA 1: W 4:15 jest nieprawdą, że przemiennik częstotliwości może "wygenerować" wyższe napięcie od napięcia jego zasilania! (chyba, że zastosowany zostanie dodatkowy transformator podnoszący napięcie, ale takie rozwiązania nie są praktykowane za względu na wielkość wymaganych transformatorów). Napięcie na wyjściu może osiągnąć maksymalnie napięcie wejściowe (pomniejszone o niewielkie napięcie wynikające ze spadków napięć na tranzystorach wykonawczych). Np. trójfazowy przemiennik częstotliwości zasilany z jednej fazy 230VAC może "wygenerować" tylko napięcie międzyfazowe 3x230VAC, natomiast zasilany z sieci 3x400VAC "wygeneruje" na wyjściu maksymalnie 3x400VAC. UWAGA 2: W 7:30 mowa jest o naprzemiennym włączaniu par tranzystorów w celu uzyskania wymaganej częstotliwości, co jest nie prawdą, ponieważ przemiennik częstotliwości, aby uzyskać w miarę zbliżony przebieg sinusoidalny na wyjściu załącza daną parę tranzystorów w oparciu o regulator PWM , który swoim wypełnieniem "kształtuje" daną połówkę sinusoidy. W drugiej połówce sinusoidy załączana jest druga para tranzystorów, również ze zmiennym wypełnieniem. W każdym przemienniku częstotliwości jest parametr, który mówi o częstotliwości "kluczowania", czyli o częstotliwości bazowej regulatora PWM (częstotliwości załączania tranzystorów) i zazwyczaj parametr ten wynosi od kilku do kilkunastu kHz.
@Czteryry
@Czteryry 7 лет назад
w idealnej sinusoidzie prąd jest zmienny w każdym jej punkcie, umożliwia to pracę urządzeń wymagających do pracy zmiany prądu (zawierające cewki).
@piotrkrolak7250
@piotrkrolak7250 7 лет назад
Sygnał powinien być sinusoidalny ze względu na harmoniczne generowane przez sygnały nie sinusoidalne, w przypadku sygnałów prostokątnych mamy do czynienia z nieskończoną ilością harmonicznych.
@igorkrzysztofik7286
@igorkrzysztofik7286 7 лет назад
"mamy do czynienia z nieskończoną ilością harmonicznych." Tak. ale znaczących jest tylko kilka.
@Jagang8
@Jagang8 5 лет назад
W przypadku każdego rzeczywistego sygnału okresowego mamy do czynienia z nieskończoną liczbą harmonicznych. W naturze nie istnieje idealna sinusoida.
@sebart8028
@sebart8028 5 лет назад
Dziendoberek. Sprawa jest tego rodzaju ze kupilem sobie oscyloskop a bardzo nie chcialbym go spalic. Chcialbym sie dowiedziec na jakim urzadzeniu moznaby go bezpiecznie przetestowac i nauczyc sie obslugiwac.~~??
@vavanbalyuk759
@vavanbalyuk759 7 лет назад
Przy zbliżonej do idealnej sinusoidy będą nai mniejsze straty w żelazie silnika. Gdy silnik będzie pracować od prostokątnego o zmiennej sinusoidy będzie mocno wygrzać się z powodu tych strat.
@kisseq87
@kisseq87 7 лет назад
5:55 Co się stanie po wyłączeni IGBT? Tranzystor będzie stanowił przerwę, a dioda będzie spolaryzowana zaporowo - cewka chcąc zachować swoją energię (więc i natężenie) wytworzy napięcie, które zniszczy któryś z tych elementów. Może byłoby lepiej umieścić diodę równolegle do cewki, katodą do +V oraz anodą do kolektora IGBT... Proszę poprawić, jeśli się mylę.
@januszwszolek828
@januszwszolek828 4 года назад
Witam, Bardzo dobry materiał, jak zwykle. Pojawił się jednak drobny błąd na wykresie (czas 12:15) z lewej strony ekranu. Jeżeli, jak rozumiem, jest to wykres na obciążeniu RL jest trochę inaczej. Otóż przy tworzeniu dodatniej części sinusoidy impulsy PWM maja tylko wartości dodatnie, a przy ujemnej części sinusoidy tylko wartości ujemne. Warto zmodyfikować też schemat obok. Przełącznik pokazany na schemacie poglądowym ma jeszcze trzecie położenie środkowe i działa oscylując między tym położeniem a górnym biegunem dla dodatnich połówek sinusoidy, oraz dolnym i środkowym dla ujemnych. Wynika to z oczywistego dążenia do maksymalnej sprawności falownika. Pozdrawiam i gratuluję świetnego kanału.
@genkowski
@genkowski 4 года назад
Odp. Według mnie dlatego by nie zniszczył elektroniki w urządzeniach do niego podlaczonych. Wyższej klasy urządzenia mają zabezpieczenia aby takich urządzeń nie podłączyć. Mam chiński generator prądu i tam nie ma sinusoidy i podłączyłem do niego upsa ze by podładować baterię niestety ale nie przełączył się na zasilanie
@thephper
@thephper 7 лет назад
odpowiedź na zagadkę: Myślę, że chodzi o to, że z falowników zasilamy źródła transformatorowe, które nie lubią prądu stałego, a przebieg prostokątny ma fragmenty przebiegu o stałym napięciu, które, wydaje mi się, nie są skutecznie przetwarzane przez transformator (czy cewki silnika itp) i powodują nadmierne rozgrzewanie się uzwojeń i spadek sprawności. Prąd sinusoidalny jest "cały czas płynnie zmienny" i najlepszy dla przekształcania przez trafo. No i jeszcze dochodzą harmoniczne, które "psują" przebieg i mogą szkodzić niektórym urządzeniom (delikatnej elektronice). Z tego co wiem, duże fabryki, które używają falowników (nawet takich, które teoretycznie produkują prąd sinusoidalny) są kontrolowane przez zakłady energetyczne i muszą stosować drogie filtry aby nie zniekształcać prądu w sieci dla innych odbiorców. Pozdrawiam!
@Martini_2022
@Martini_2022 5 лет назад
11:15 Jak i również ma go w układzie UPS
@Oelngatikameie
@Oelngatikameie 7 лет назад
Mam pytania. Zawsze myslalem ze falownik ma tylko za zadanie oszczędność energii gdy chcemy by silnik chodził np. na 50% mocy, przykladowo, silnik na 50% mocy z falownikiem pobiera 500w a gdy pracuje normalnie o zmniejszonym napieciu pobiera prad 600? 700W? a tu okazuje się ze chodzi tutaj o lepszy moment przy mniejszych obrotach i precyzyjniejsze sterowanie, zatem wydaje mi sie ze samo sterowanie falownikiem jest nawet drozsze poniewasz występuja na nim tez dosc spore straty? sa gdzies moze wykresy pokazujące spadek momentu w zaleznosci od zmiany napiecia i od zmiany czestotliwosci pradu ze stalym napieciem(napiecie przemienne, stałe w sennsie ciągle np 400v)? wie też ktoś może ile więcej prądu bedzie pobierał silnik połączony bezposrednio do 230v czy tam 400 (?)v a ile przy takim samym napieciu i czestotliwosci ale przez falownik? mam nadzieje ze moje pytania są zrozumiale :D
@pirotechnik44
@pirotechnik44 7 лет назад
Kiedyś (i czasami niestety wciąż) pompy / dmuchawy sterowane były przez przepustnice przymykającą kolektor wylotowy urządzenia. Wtedy pompa pobierała 100% swojej mocy znamionowej, a tylko np. połowa energii zużywana była na użyteczną pracę (reszta idzie w straty, np. podgrzewanie pompowanej wody). W sieci energoelektrycznej 3x400V napięcie i częstotliwość są stałe i nie ma możliwości ich regulacji przez odbiorce, więc nie ma możliwości regulacji prędkości silnika. Falownik pozwala na sterowanie napięciem (czyli wzbudzeniem silnika) i prądem (bezpośrednio przekładającym się na moment mechaniczny na wale), a do tego może zmieniać częstotliwość napięcia. Te trzy parametry decydują o pracy silnika. Rodzi się pytanie: czy standardowy silnik można podłączyć do sieci 3x400V ale o innej częstotliwości (np 16,67Hz)? Nie, nie można, bo uzwojenia stojana się nasycą, ponieważ prąd narośnie do większych niż znamionowe wartości. Falownik przy niskich prędkościach obniża napięcie wyjściowe proporcjonalnie do zmniejszania częstotliwości. Pospolicie nazywamy takie sterowanie U/f, (U do f), czyli ile raz zmniejszymy częstotliwość, tyle razy musimy zmniejszyć napięcie. Wtedy zachowujemy stałe wzbudzenie i silnik działa tak jak powinien. A jaka jest sprawność falownika? Komercyjnie dostępne przemienniki częstotliwości (AC-DC-AC czyli prostownik i falownik w jednym) cechuje sprawność na poziomie 90-94%. A sam falownik ma sprawność 92-95%. Falowniki o najwyższych sprawnościach potrafią osiągnąć nawet 99,7%.
@Oelngatikameie
@Oelngatikameie 7 лет назад
Dzikeuje za ladna odpoweidz! I ciekawe rowniez jest to, że falownik zmniejsza napiecie, nie wiedzialem o tym :)
@Speedy41
@Speedy41 7 лет назад
Przy zasilaniu prostokątem nie działają zasilacze impulsowe na przykład zasilacz do laptopa. Inną rzeczą jest fakt, że gdyby wpiąć taki prostokąt do sieci 230V (Instalacje PV) to było by zwarcie ;)
@ewahabza-kowalska1133
@ewahabza-kowalska1133 7 лет назад
właśni że zasilacze zasilacze impulsowe działają, na wejściu zasilacza jest prostownik który i tak prostuje prąd.
@Speedy41
@Speedy41 7 лет назад
mat a Zasilacz do mojego laptopa nie działa po podłączeniu przez inverter, a normalnie działa. Ale może jest to wyjątek. Na tym oparłem mój wniosek Inna sprawa to trudność z działaniem elementów indukcyjnych (silniki). Ich uzwojenia się przegrzewagą przy pracy w prostokącie
@mateusztrzcinski6024
@mateusztrzcinski6024 3 года назад
Falowniki są też w spawarkach
@kazimierzkijas5429
@kazimierzkijas5429 4 года назад
proszę odpowiedzieć i wyjaśnić
@logobinder
@logobinder 7 лет назад
Inwerter można użyć do zasilania urządzeń warsztatowych np. szlifierki kątowej?
@pirotechnik44
@pirotechnik44 7 лет назад
można
@logobinder
@logobinder 7 лет назад
Jakimi parametrami kierować się przy wyborze inwertera? Zapas mocy inwertera na jakim poziomie?
@pirotechnik44
@pirotechnik44 7 лет назад
W szlifierce pewnie masz silnik szeregowy uniwersalny. Czyli zwykły regulator na triaku wystarczy, np AVT1860. Przerostem formy nad treścią będzie zastosowanie falownika, ale 1-fazowy 0,75kW od Twerda (www.tradelectra.pl/twerd-m-8.html) będzie ok. Będziesz miał miękki start, regulowane obroty i (chyba) regulowany moment.
@logobinder
@logobinder 7 лет назад
Dzięki za odpowiedź. Nie mam w zamiarze regulować parametrami pracy szlifierki lecz w miarę tanim kosztem zwiększyć jej mobilność. Mam do wykonania lekką pracę szlifierką w miejscu gdzie nie mam dostępu do sieci elektrycznej. Miałem nadzieję, że akumulator samochodowy i inwerter da radę zasilić szlifierkę.
@pirotechnik44
@pirotechnik44 7 лет назад
Jedyne wyjście to przetwornica samochodowa z 12V na 230Vac. Ale przy mocy szlifierki 500W pociągniemy z akumulatora ok 50A i tutaj trzeba pamiętać o jak najkrótszych kablach o rozsądnym przekroju, a sama przetwornica o tej mocy będzie kosztować kilkaset zł. Ewentualnie generator spalinowy.
@ThePrzemo996
@ThePrzemo996 7 лет назад
W przypadku zasilania prądem nie sinusoidalnym silnika występowałaby strata mocy w wyniku nieprawidłowych momentów w których działają siły elektromagnetyczne w czasie obrotu wirnika natomiast w przypadku zasilania urządzenia wyposażonego w układ prostujący napięcie nie zostałoby prawidłowo wygładzone co mogłoby uniemożliwić poprawną pracę urządzenia (np. szum/zakłócenia we wzmacniaczach i urządzeniach radiowych) lub zmniejszyć jego żywotność. Transformatory zasilane takim napięciem mogą generować napięcia wyższe od zamierzonych.
@ChirpedPulse
@ChirpedPulse 7 лет назад
Przy tej samej wartości średniej, oba przebiegi dadzą inne wartości skuteczne. Po drugie sygnał prostokątny, to suma sygnałów sinusoidlanych :)
@baltoromeo1
@baltoromeo1 5 лет назад
Ponieważ silniki indukcyjne i transformatory są odbiornikami o charakterze indukcyjnym i źle to wpływa na nie i nie znoszą przebiegu prostokątnego, a odbiorniki o charakterze pojemnościowym mogą ulec uszkodzeniu. pozdrawiam.
@kolejowydolnyslask5684
@kolejowydolnyslask5684 3 года назад
Elo ładny kibel XD
@MrUNcheat
@MrUNcheat 6 лет назад
Bo wtedy wychodzi inną wartość skuteczna napięcia nie wiem wgl bo sieć sztywna jest jaka jest i musi być podobne
@krzysztofsonka4406
@krzysztofsonka4406 7 лет назад
Pewnie diody prostownicze nie przełączały by się prawidłowo. Zostawały by takie malutkie szpilki napięcia bo przy sinusoidzie diody przełączają się przy niskim napięciu więc szpilki nie powstają. Dioda przy przebiegu sinusoidalnym przełącza się w momencie zmiany kierunku przepływu prądu a przy przebiegu prostokątnym napięcie zmienia swój kierunek bardzo szybko więc zanim dioda się przełączy to napięcie narośnie już do maksymalnego napięcia.
@koziol87
@koziol87 7 лет назад
Czy ktoś mi może wytłumaczyć dlaczego w tesli wykorzystano silnik prądu zmiennego a nie stałego? Chodzi o wydajność?
@dupakropkaosiem
@dupakropkaosiem 7 лет назад
Przypuszczam, że chodzi o 3:00 i ogólnie o sterowanie obrotami przez zmianę częstotliwości.
@koziol87
@koziol87 7 лет назад
dupakropkaosiem No tak... Najpierw zadałem pytanie później obejrzałem film xD
@pirotechnik44
@pirotechnik44 7 лет назад
1. są tanie, 2. posiadają wyjątkowo prostą budowę, 3. są trwałe, 4. można je przeciążać i wygenerować duży moment (a to on jest odpowiedzialny za przyśpieszenie), 5. nie posiadają kłopotliwych i awaryjnych szczotek, 6. mogą osiągać wysokie prędkości obrotowe (w Tesli to jest 15kRPM)
@Wojtenio
@Wojtenio 6 лет назад
Czyli falownik służy tylko do sterowania silnikami na prąd przemienny, natomiast do sterowania silnikami na prąd stały w tym silnikami BLDC służy kontroler
@ukaszkowalski8646
@ukaszkowalski8646 7 лет назад
Nie może być prostokątny bo wirniki w silnikach są okrągłe ☺ Żelazo też nie lubi być traktowane takimi przebiegami .
@asxsnlol5703
@asxsnlol5703 7 лет назад
Prąd o przebiegu prostokątnym nie morze zasilać silników indukcyjnych i jest uciążliwy dla transformatorów a prąd o przebiegu sinusoidalnym może zasilić silnik indukcyjny bez problemu.
@RSElektronika
@RSElektronika 7 лет назад
Morze?
@asxsnlol5703
@asxsnlol5703 7 лет назад
to znaczy że zasilimy silniki indukcyjne prądem o przebiegu sinusoidalnym.
@tiger-lo4vw
@tiger-lo4vw 4 года назад
Nie morze ? czy nie może ?
@kolejowydolnyslask5684
@kolejowydolnyslask5684 3 года назад
Nie morze, to może las?
@md9021
@md9021 2 года назад
Przemiennik częstotliwości taka jest właściwa nazwa a falownik to nazwa potoczna
@sahiel5
@sahiel5 6 лет назад
50hz - to zależy co sie zasila i czy ma takie wymagania jeśli chodzi o kształt to po scałkowaniu pola takich wyktesów dostaniemy moc (w uproszczeniu) pole jednego i drógiego nie jest takie same tzn ze i moc nie jest taka sama
@andrzejsjz
@andrzejsjz 7 лет назад
Tzw. Czysta sinusoida. Falownik- przekształtnik częstotliwość
@boryskrupa5102
@boryskrupa5102 4 года назад
wszystko co odbiega od sinusoidy to są wyższe harmoniczne, które powodują powstawanie dużych mocy pozornych i grzanie się urządzeń indukcyjnych - transformatorów i silników.
@leszekrozen8743
@leszekrozen8743 4 года назад
Autorom podziękowania ślę serdeczne . Budzimy iskierki WIEDZY by je rozdawać.. Sprawdzaj, doświadczaj.. ignorancją arogancją wspieraliśmy system.. podaj dalej. Świetny materiał edukacyjny.
@sebastiankowalski1197
@sebastiankowalski1197 7 лет назад
bawiłem sie z takimi przetwornicami o to chodzi ze beda słyszalne śmieci na wzmacniaczu na sprzęcie audio na monitorach mogą pasy sie pokazywać zbudowałem przetwornice 50Hz ale prostokąt na wyjściu i wystarczyło [podłączyć zwykły zegarek i postawić na kolumnie aktywnej i juz siało zakłócenia po to sie daje sinus by urządzenia pracowały optymalnie bo niektóre nie lubią kwadratu
@patrykkrp
@patrykkrp 7 лет назад
A nie 92? :)
@elzbietarachwa-kobylarz7597
@elzbietarachwa-kobylarz7597 3 года назад
Ponieważ trudniej jest przemienić sygnał prostokątny na prąd stały
@banytube
@banytube 7 лет назад
Akurat w tym siedzę. Trzeba wybrać co gorsze. Wyższe harmoniczne powodujące "ćwierkanie", zakłócenia radiowe, prądy płynące przez łożyska silnika, mechaniczne zmęczenie jakiś luźnych zwojów w uzwojeniu i przetarciem się ich izolacji. Można też zastosować filtr wyjściowy sinusoidalny, ale wtedy tracimy ok. 20V napięcia i moment. Jeśli silnik znajduje się 90 m pod ziemią, a do falownika ma 120 m przewodu to te 20V spadku napięcia trochę boli zwłaszcza przy niskich częstotliwościach, gdzie ze względu na rezystancję uzwojeń podbija się napięcie U/F. Naziemny odcinek można pociągnąć przewodem falownikowym i zakłócenia się znacznie wyeliminuje Oczywiście udarowy prąd też powoduje spadek, ale chyba mniejszy, zwłaszcza przy mniejszej nośnej.
@pirotechnik44
@pirotechnik44 7 лет назад
Dobrze dobrany filtr do falownika nie zmniejsza ani napięcia ani momentu. To co opisujesz dotyczy najtańszych falowników, które nie uwzględniają filtra. Co raz trudniej takie spotkać, ponieważ nie spełniają one norm kompatybilności elektromagnetycznej. Teraz praktycznie każdy falownik musi mieć filtr na wyjściu, inaczej nie powinien być dopuszczony do sprzedaży.
@banytube
@banytube 7 лет назад
Raczej miałem na myśli filtry sinusoidalne typu FLC, które są dobierane do silnika. Na wyjściu mają czystą sinusoidę i kosztują 60% ceny falownika, a gabaryty porównywalne z nim . Z grubsza wygląda to tak. encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSXDrhDkA1QYet_7N8cqnGt73V15DvLLJmT3-6Xl7uDrA-OaINCnQ
@pirotechnik44
@pirotechnik44 7 лет назад
Czyli filtr dobrany do silnika, a nie do falownika. Falownik, aby dobrze pracować z filtrem musi znać parametry filtra i wtedy układ sterowania bierze poprawkę na filtr, sterując tranzystorami nieco inaczej. W ten sposób nie występuje pogorszenie ani amplitudy napięcia ani dynamiki. Link się nie otwiera, ale skoro mówisz o drogich i dużych filtrach, tzn, że mają w środku spore dławiki i kondensatory o znacznej indukcyjności i pojemności i w takiej konfiguracji na wyjściu będzie sinusoida o niewielkiej zawartości wyższych harmonicznych, ale spadek napięcia na filtrze będzie znaczący. W większości przypadków filtry te można zmniejszyć kilkukrotnie, ale wtedy filtr trzeba zaprojektować pod konkretny zestawi silnik - falownik. Producenci projektując filtr starają się uzyskać tłumienie w jak najszerszym zakresie częstotliwości, bo nie wiedzą do czego klient je podłączy. To wiąże się ze znacznej wielkości elementami biernymi.
@pirotechnik44
@pirotechnik44 7 лет назад
O takim własnie mówię, z prostokąta robi sinusa. I można zrobić mniejsze filtry po pierwsze używając filtrów wielostopniowych, po drugie dodając gałęzie trapowe na konkretne częstotliwości. Cały doktorat o filtrach wielostopniowych i gałęziach trapowych: vbn.aau.dk/files/226381982/min_huang.pdf
@ukaszlenart4205
@ukaszlenart4205 6 лет назад
Odpowiedź do pytania. Silniki źle tolerują takie napięcie "kwadratowe" i po prostu taki silnik z takim napięciem długo by nie popracował, tak samo transformatory.
@atanoroutdoor
@atanoroutdoor 7 лет назад
Zmieni się RMS. Napięcie skuteczne dla takiej "kwadratowej sinusoidy" wyniosłoby 325V zamiast 230V.
@ccc5226
@ccc5226 7 лет назад
A jeśli wypełnienie takiego sygnału prostokątnego będzie mniejsze? nie uzyskamy na wyjściu 230V?
@pirotechnik44
@pirotechnik44 7 лет назад
Napięcie w obwodzie pośredniczącym prądu stałego ma wartość 230V i wartość RMS napięcia prostokątnego 50Hz na wyjściu też będzie miała 230V. Tak pracuje zdecydowana większość budżetowych przetwornic ze Wschodu.
@ccc5226
@ccc5226 7 лет назад
Może dlatego że popularne są urządzenia z transformatorem zasilającym? Gdzie transformatory te nie są przystosowane do pracy impulsowej?Do tego trafa będą się mocniej grzały P=I2xR. Chyba,nie wiem,nie znam się!
@atanoroutdoor
@atanoroutdoor 7 лет назад
Mniejsze wypełnienie będzie dalej dawało RMS 325V tylko przerywane. Jeżeli nie zastosujemy jakieś filtry wygładzające. To mamy PWM z 10:00 filmu.
@GoodElectronics
@GoodElectronics 6 лет назад
to w cewkach przeszkadza
@_Tramwajarz3314
@_Tramwajarz3314 Год назад
Falowniików używa się w tramwaju. Kiedyś sie uzywalo rozruszników
@agnieszkawojtczak9823
@agnieszkawojtczak9823 7 лет назад
silniki indukcyjne nie osiągną pełnej mocy przez brak sinusoidy która zapłata się podczas pracy silnika.
@maciejrieju
@maciejrieju 7 лет назад
przy jednofazowym również tak będzie ?
@pirotechnik44
@pirotechnik44 7 лет назад
Standardowy silnik indukcyjny jedno- czy trójfazowy będzie osiągał znacznie większą moc gdy będąc zasilany z prostokąta o tej samej amplitudzie. Tylko, że długo w takich warunkach nie popracuje...
@asxsnlol5703
@asxsnlol5703 7 лет назад
głupota silnik indukcyjny wogule nie ruszy przy prostokącie.
@igorkrzysztofik7286
@igorkrzysztofik7286 7 лет назад
Oczywiście, że ruszy.
@agnieszkawojtczak9823
@agnieszkawojtczak9823 7 лет назад
silnik indukcujny może i ruszy w przebiegu prostokąta tylko ze najbardziej efektywna jest sinusoida wystarczy sobie wyobrazić ze generator w elektrowni produkuje taki przebieg a działa dokladnie odwrotnie jak silnik. PS silnik jednofazowy działa identycznie jak trójfazowy nie rozumiem jak ktoś je dzieli.
@grzes73hej
@grzes73hej 7 лет назад
Jednej rzeczy nie rozumiem. Falowniki prostują prąd, a następnie przetwarzają na zmienny. A co z falownikami trójfazowymi? Dlaczego silnik zasilany falownikiem trójfazowym (25-60Hz) po zmianie fazy obraca się w drugą stronę? Czy kolejność faz ma wpływ na wyjście falownika? Dlaczego, skoro jest przetwarzany w falowniku na prąd stały?
@OtTRN
@OtTRN 7 лет назад
To zamiana faz na zaciskach silnika ma wpływ na kierunek obrotów. Kolejność faz na zasilaniu przetwornicy nie ma żadnego znaczenia, właśnie dlatego, że napięcie jest prostowane.
@grzes73hej
@grzes73hej 7 лет назад
Wobec tego dlaczego w maszynach na których pracuję sterowanych falownikami kolejność faz zasilania ma wpływ na kierunek obrotów. Wiem, że jest tak jak piszesz, ale właśnie tego nie rozumiem dlaczego tak się dzieje, a nie powinno.
@OtTRN
@OtTRN 7 лет назад
Jedyna odpowiedź jaka przychodzi mi na myśl - falowniki, które masz są sprytne i mierzą sobie kolejność faz zasilania przed wyprostowaniem. I potem to uwzględniają przy generacji przebiegów wyjściowych. Jeśli tak jest, to pewnie da się też wyłączyć tę funkcjonalność
@grzes73hej
@grzes73hej 7 лет назад
Też o tym pomyślałem. Dzięki za odpowiedź. pozdrawiam
@and220
@and220 7 лет назад
Sprawdź czy aby na pewno te urządzenia to falowniki, a nie np. cyklokonwertery tyrystorowe w których nie ma szyny DC, przekształcają napięcie wejściowe "siekając" je w odpowiednich odstępach czasowych.
@dariuszwasilewski1176
@dariuszwasilewski1176 5 лет назад
bo piec mi nie bedzie chodził tylko buczy jaki falownik kópic do paneli 2 kw
@piotrfedyk74
@piotrfedyk74 3 года назад
Fajne ale strasznie uproszczone. Ale to nie wada!
@MrPeterSkc
@MrPeterSkc 6 лет назад
falownik to urządzenie zmieniające częstotliwość tak jak głosi definicja, urządzenie zmieniające prąd stały w przemienny to przetwornica, prosze nie wymyślać jakiś teorii u używać skrótów myślowych bo to wprowadza wielu ludzi w błąd. Pozdrawiam
@trzydni4570
@trzydni4570 4 года назад
Więc urządzenie zmieniające prąd stały w przemienny i jednocześnie zmieniające częstotliwość to ... przemiennik częstotliwości - potocznie nazywany falownikiem :)
@marcinopalka3213
@marcinopalka3213 5 лет назад
Lodówka, pralka, i telewizor mogą się zbuntować😉
@policja1979
@policja1979 7 лет назад
OKEY
@Martini_2022
@Martini_2022 5 лет назад
Jednym z głównych przesłań kanału jest RS - Redukowanie Szumu,a w komentarzach widzę pełno mądrych głów które te szumy chcą usilnie wprowadzać. Tak jak początkująca osoba może oglądnąć ten materiał i rozeznać się w temacie tak już czytając niektóre komentarze zupełnie nie wiedzieć o co komuś chodzi. Nie rozumiem jak można pod materiałem przedstawiającym ogólny zarys zagadnienia wypisywać swoje "mądrości". Są do tego odpowiednie fora, ale niektórym mało muszą koniecznie gdzieś coś napisać, pochwalić się, podjąć jakąś kontrowersję. To jest zmora polskiego internetu. Nawet na rosyjskich forach ludzie wymieniają się wiedzą pomagają sobie, uczą się nawzajem, na polskich tylko mądrzenie się i tak naprawdę sianie zamętu.
@przemyslawleos7803
@przemyslawleos7803 7 лет назад
nie można prostować , silniki tego nie lubię
@kadet6389
@kadet6389 7 лет назад
wow zero łapek w dół 235 / 0 - tego jeszcze nie widziałem :)
@____.__._.._
@____.__._.._ 4 года назад
5:30 Spokojnie da rade... 50 Hz? Ludzie szybciej naparzają w klawiaturę w biurze
@GitarzystaElektronik
@GitarzystaElektronik 7 лет назад
Odpowiedź na zagadkę: Napięcie takie musi być sinusoidalne ponieważ wymagają tego transformatory do poprawnej pracy, jak i przetwornice przystosowane do sieci energetycznej. Dochodzi kwestia przesyłu takiego napięcia a w sumie prądu (słynna walka na DC vs AC gdy powstawały pierwsze sieci energetyczne (USA). Chyba nie trzeba mówić czemu w domach mamy AC... Poza tym są urządzenia, które wykorzystują częstotliwość sieci np. 50Hz do poprawnej pracy. Świetnym tego przykładem jest radio budzik taki na stolik :) Ona odmierzają czas na podstawie częstotliwości sieci, częstotliwość referencyjna :) Pozdrawiam.
@andrzejr6979
@andrzejr6979 7 лет назад
w urządzeniach indukcyjnych przeszkadza. Typu silniki
Далее
J-Fet [RS Elektronika] #93
18:49
Просмотров 52 тыс.
Dlaczego 230V? [RS Elektronika] #111
16:05
Просмотров 838 тыс.
Homemade Professional Spy Trick To Unlock A Phone 🔍
00:55
АНДЖИЛИША в платье 😍
00:27
Просмотров 489 тыс.
37# Falownik - jak działa
11:24
Просмотров 5 тыс.
"Niebezpieczne są wolty czy ampery?"
16:16
Просмотров 226 тыс.
Transformator - podstawy i (nie)bezpieczeństwo
24:10
Moce [RS Elektronika] #110
20:06
Просмотров 124 тыс.
Akumulatory litowo - jonowe [RS Elektronika] #115
16:33
Kondensatory - Rodzaje i Zastosowania ~[SonicWorks]
10:27
Oscyloskop - najważniejsze narzędzie elektronika
22:49
Silniki elektryczne [RS Elektronika]#86
25:47
Просмотров 534 тыс.
Falowniki
27:28
Просмотров 33 тыс.
Bardak ile Projektör Nasıl Yapılır?
0:19
Просмотров 6 млн