Тёмный

Hałdy- zagrożenia i przyszłość polskiej gospodarki 

Wyprawy LEONA
Подписаться 109 тыс.
Просмотров 109 тыс.
50% 1

Sponsorem Wypraw Leona jest firma Newell
newell.pl/
Wspierają mnie również:
Mustang in Black do ślubu
/ mustangcarinblack
Biuro inżynierskie MZ Projekt
www.mzprojekt.com.pl/
Wsparcie na Patronite:
patronite.pl/wyprawyleona
Znajdziecie mnie również tutaj
/ wyprawyleona
www.wyprawyleona.pl/
#poweredbynewell

Опубликовано:

 

5 апр 2019

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 246   
@kazimierzmarkiel5400
@kazimierzmarkiel5400 5 лет назад
Panie Leonie: Węgiel na powietrzu początkowo w niskich temperaturach przyłącza tlen z przyrostem masy i wydzieleniem ciepła. W miarę wzrostu temperatury następuje reakcja rozrywania wiązania węgiel węgiel i wydzielanie CO i CO2 z reakcji tlenu z masą węgla kamiennego. Ponieważ jest to reakcja egzotermiczna, temperatura stale rośnie aż w końcu dochodzi do przekroczenia temperatury samozapłonu i węgiel zapala się otwartym płomieniem. Materiał odpadowy na hałdzie zawiera jeszcze na tyle węgla, że każda hałda się zapali, jeżeli ma do tego odpowiednie warunki. Im więcej % węgla w materiale na hałdzie oraz im większa skłonność danego węgla do samozapłonu, tym szybciej hałda się zapali, i będzie się palić tak długo, aż zostanie z niej czerwony przepalony łupek.Wydzielają się przy tym CO2, CO, SO2, H2S,węglowodory, smoła, wolna siarka. Szybkość palenia hałdy określona jest przez szybkość dyfuzji tlenu w głąb hałdy. I dlatego praktycznym sposobem rozwiązania problemu zapalności hałd jest pokrycie hałdy warstwą nieprzepuszczającą powietrza w głąb hałdy z dużą zawartością substancji ilastych, którą zagęszcza się na hałdzie spychaczami. Hałdę kształtuje się w formę płaskowyżu , jak Góry Stołowe. Oczywiście należy uregulować też spływ wody deszczowej z hałdy, aby deszcz nie zmył warstwy nieprzepuszczalnej. Jest to jednak proces kosztowny, choć skuteczny. Po zagęszczeniu materiału warstwy nieprzepuszczalnej hałdę obsadza się roślinnością zdolną do życia w tych warunkach i do rozwinięcia głębokiego systemu korzeniowego , który stabilizuje stok hałdy i warstwę nieprzepuszczalną na niej. Ale jeżeli się tego nie zrobi, to po depozycji świeżego odpadu ługują się szybko z hałdy azotany, potem siarczany dalej węglany, piryt się utlenia do wodorotlenku żelazowego przy udziale bakterii thiobaccilus ferrooxidans, a sam węgiel się pali, jak opisano powyżej. Jeszcze za komuny na Górnym Śląsku działała firma polsko-węgierska HALDEX, która odzyskiwała skutecznie ze zwałów pokopalnianych węgiel do celów energetycznych metodami grawitacyjnymi przeróbki mechanicznej kopalin. Jeżeli w Wałbrzyskim potraktują hałdy powęglowe zgodnie z regułami sztuki, to mogą też odzyskiwać węgiel a także zabezpieczyć się przed niechcianymi emisjami z hałd. Stary
@Upper-Silesia
@Upper-Silesia 5 лет назад
Haldex działa do dziś w Bytomiu
@brys555
@brys555 5 лет назад
Nigdy nie przestanie mnie fascynować jakim ścierwem potrafią odżywiać się bakterie. Są gatunki żyjące nawet w paliwie lotniczym i trzeba takie paliwo badać na ich obecność przed tankowaniem.
@kazimierzmarkiel5400
@kazimierzmarkiel5400 5 лет назад
W szczelinach ryftowych na dnie oceanów istnieją takie kominy (tzw. black smokers) ,którymi ulatują (z rozpalonej lawy poniżej dna w górę )- wody hydrotermalne o temperaturze np.+ 470 stopni Celsjusza, nasycone solami w tym siarczkami metali.Ciśnienie w tej wodzie jest rzędu 500 bar. I tuż obok kwitnie życie i już z batyskafu porobili tego zdjęcia i filmy, oczywiście te organizmy - np takie czerwonego koloru , wydłużone , rurkowate twory mogą egzystować tylko w tych ciśnieniach, temperaturach i warunkach. Życie jest bardziej złożone niż jakakolwiek teoria. I to nie przestaje mnie fascynować. Stary
@brys555
@brys555 5 лет назад
Mnie najbardziej ciekawi czy lub kiedy wyewoluują bakterie albo grzyby zdolne rozkładać plastik.
@kazimierzmarkiel5400
@kazimierzmarkiel5400 5 лет назад
Prędzej moim zdaniem zostaną wyhodowane w laboratoriach jako rezultat celowych zabiegów. A plastik można już obecnie znanymi technologiami przerabiać na syntetyczne paliwa ciekłe i jest to tylko kwestia woli politycznej rządu. Której wyraźnie brakuje, bo stan regulacji prawnych w tym zakresie jest taki, że w ubiegłym roku składowiska odpadów plastikowych do recyklingu były w Polsce podpalane ze sto razy . Stary
@piotrekm9030
@piotrekm9030 5 лет назад
lubię takie kanały. można się ciekawego dowiedzieć od człowieka z pasją. thx!
@mjolneir
@mjolneir 5 лет назад
Za bajtla my biegali po hołdach w Bytomiu. Dymiły, śmierdziały ale my sie tam bawilismy. Na tych hołdach bytomskich zaczęła się moja przygoda z geologią i minerałami. Można było znaleźć mase odcisków roślin, ale też i piryt oraz inne minerały. Twój film to świetny i ciekawy materiał. Kilka tygodni temu przejeżdżałem obok tej kopalni. Pozdrawiam.
@krystynacygan3544
@krystynacygan3544 5 лет назад
Duża wiedza, ładny przekaz. Miło się słucha i ogląda. Powodzenia. Pozdrawiam👍
@panarek8549
@panarek8549 5 лет назад
Leon idziesz do przodu, jakosc wideo swietna, odcinek ciekawy jak zawsze ! trzymam kciuki
@LegendyFotografii
@LegendyFotografii 5 лет назад
Centralia miasto w stanie Pensylwania w USA tam też pod ziemia płonął węgiel przez ponad 30-40 lat (bo już pożar wygasa). Na podstawie tego pożaru pod miastem powstała gra komputerowa oraz film "Silent Hill".
@pertechnetyl
@pertechnetyl 4 года назад
Nie tylko płonął, ale płonie nadal (: Fajnie, że ludzie wiedzą o tej relacji Centralii z Silent Hill (: Centralia to klasyczne stanowisko takich pożarów, choć bardzo ciekawe są także te ze środkowego Tadżykistanu - tamtejsze pożary (całkowicie spontaniczne - nie tak jak w Centralii gdzie pokłady węgla zapaliły się od podpalonych śmieci) były już opisywane przez Aleksandra Macedońskiego - a więc mogą mieć nawet 2500 lat albo i więcej. Ogólnie jest takich strefa na świecie pełno - tak na hałdach jak i w środowisku naturalnym. Dobrym przykładem są też kanadyjskie Smoking Hills, formacja Hatrurim z Izraelu, Palestynie i Jordanii, czy Burning Mountaint w Australii. Albo olbrzymie połacie stanu Wyoming (Powder River).
@jannaj6924
@jannaj6924 4 года назад
Przygoda i wiedza jak widać mogą iść w parze. Leon - świetna robota...
@gobofisha6684
@gobofisha6684 5 лет назад
Leonie super robota. Super temat choć poważny , to mi się miło wspomina. Dobre kilkanaście lat temu biegałem po tych hałdach wykonując badania na zlecenie prywatnej firmy , która miała gasić te samozapłony właśnie wpompowywaniem przez odwierty bodajże mleka wapiennego. Jak to się skończyło niestety nie wiem, ale z tego materiału wnoszę , że jeśli się to odbyło to raczej z mizernym efektem.
@svnpy
@svnpy 5 лет назад
Niesamowicie ciekawy materiał. Widzę, jak w moim mieście na hałdach sadzi się drzewa i przystosowuje do czegoś więcej niż tylko stania i szpecenia krajobrazu i nigdy bym nie pomyślała, że coś takiego jak pożary hałd istnieje. Dobrze też wiedzieć, że robi się coś w kierunku dalszego pozyskiwania z nich surowców (tych pozostałych po szturmach geologów, oczywiście). Świetny film, jak zawsze!
@prezesssss
@prezesssss 5 лет назад
Materiał z hałdy już jest odzyskiwany w Bukownie koło Olkusza. W zeszłym roku uruchomiono linię technologiczną, w której odzyskiwany jest cynk.
@barthez129
@barthez129 5 лет назад
W Wałbrzychu też już ruszył odzysk.
@esj7540
@esj7540 5 лет назад
Potwierdzam. Pozdrawiam z Bukowna.
@ThePokec
@ThePokec 5 лет назад
W XIX wieku rude cynku z tej okolicy transportowano pociągami do Mysłowic celem wytopu w tamtejszych hutach.
@kudlok1
@kudlok1 4 года назад
Na odzysku cynku ze starych hałd zaczątki swojej fortuny zbudował jeden z najbogatszych przemysłowców w historii Górnego Śląska - Karol Godula. I działo się to już w XIX wieku. Z hałd też w ostatnim okresie swojego działania (koniec lat 80. XX w) brały surowiec huty cynku i ołowiu w Bytomiu i okolicach.
@strefagadzetow5831
@strefagadzetow5831 4 года назад
Dobrze wiedzieć Pozdrawiam z Olkusza
@czterystronyzomu5100
@czterystronyzomu5100 Год назад
Profesjonalne podejście do prowadzenia kanału 👍👍👍
@halbog1
@halbog1 5 лет назад
Świetny film, gdy powiedziałeś o odbitkach, przyszedł mi do głowy pomysł, by zrobić dziecku wycieczkę i poszukać takowych, ale gdy powiedziałeś o ulatniających się gazach i zarzewiach ognia, to natychmiast z niego zrezygnowałem. Dzięki za wielce pouczający materiał.
@BackToPast-URBEX
@BackToPast-URBEX 5 лет назад
świetny film, niesamowicie ciekawy. nie widziałem że w hałdach jest pożar i ogień.
@pertechnetyl
@pertechnetyl 4 года назад
O tak, i to często. Na samym Górnym Śląsku obecnie pali się około 20 obiektów. Ale dochodzi do tego także proces poprzedzający - potencjalnie - samozapłon: samozagrzewanie. I tu już mamy więcej obiektów. Dolnego Śląska także to dotyczy, ale tam, obecnie, palą się już tylko 2 hałdy. Przy czym, warto dodać, że hałdy potrafią sie palić nawet kilkadziesiąt lat. Ale to pryszcz przy tym co wiadomo nt. pożarów w środowisku naturalnym: np. pożary w środkowym Tadżykistanie były już opisywane przez Aleksandra Macedońskiego - a zatem tamtejsze pożary mają conajmniej ~2300-2500 lat...
@ukaszdyllus4014
@ukaszdyllus4014 5 лет назад
Jak zawsze bardzo profesjonalny materiał. Dzięki Rafał.
@krzysztofskril
@krzysztofskril 5 лет назад
Tak trzymaj ...super materiał :)
@erykko1
@erykko1 3 года назад
Leon, w Ostrawie jest hałda Ema. Często się pali, są nawet otwory, które przypominają kominy. Utworzono tam park krajobrazowy. Widziałem tam także mnóstwo ludzi z psami.
@robkoral5241
@robkoral5241 4 года назад
Leon, jestes wspanialy! Dalej tak!
@krzysztofxiezopolski1161
@krzysztofxiezopolski1161 5 лет назад
Super materiał Leonie. 👍👍👍
@Falmaa
@Falmaa 5 лет назад
Niejako w uzupełnieniu Twojego komentarza o palących się hałdach i wędrówkach po nich, przypomniałem sobie jak ja mając kilkanaście lat z moim koleżką z sąsiedztwa wędrowaliśmy po wałbrzyskich hałdach. Nie wszystkie wałbrzyskie hałdy płonęły, ale te dymiące bardziej przyciągały naszą uwagę. Najbardziej przyciągnęła naszą uwagę tląca się hałda w pobliżu pierwszego przystanku tramwajowego na Palestynie. Była ona bardzo stroma i "łysa", a na jej szczycie migotały niewielkie płomyczki i unosiły się niebieskie dymki. Idąc po niej wyraźnie odczuwałem (przez podeszwy nowiutkich trampek) gorące podłoże. W pewnym momencie wpadłem jedną nogą do tlącej się dziury. Zanim zdążyłem wyciągnąć z niej nogę, zaczęły mi się tlić sznurówki od trampek. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło, nie licząc "reprymendy" mamy. Odnośnie transportu rumoszu skalnego na hałdy, to odbywał się przeważnie kolejkami szynowymi. Tak za mojej młodości rosły hałdy z kop. "Bolesław Chrobry" wzdłuż ul. Moniuszki. Pozdrawiam serdecznie!
@xilus1
@xilus1 5 лет назад
Dzięki że zagrzałeś u nas w mieście.Pozdrawiam
@UrbexChorzow
@UrbexChorzow 5 лет назад
Świetny wykład Leon. Nawet o zwykłej hałdzie potrafisz opowiadać tak że nawet nie mrugam. U nas jest pełno takich hałd i dla mnie to nic dziwnego ale fajnie było Ciebie posłuchać. Pozdrawiam serdecznie.
@erykurban3300
@erykurban3300 3 года назад
Mądrego to miło posłuchać
@krzysztofxiezopolski1161
@krzysztofxiezopolski1161 5 лет назад
Super materiał Leon. 👍👍👍👍👍👍
@romanschoenbach1783
@romanschoenbach1783 5 лет назад
Super film Leon i do kolejnego👍👍👍
@makrofaguss
@makrofaguss 5 лет назад
Fantastyczny film! Leon jesteś wielki! :-)
@chmielo1137
@chmielo1137 5 лет назад
Leon swietny film na wysokim poziomie! Do kolejnego!
@tropicielhistorii
@tropicielhistorii 5 лет назад
Pozdrowionka... egzotyczny jak na moje tereny filmik,zresztą lubię je wszystkie u Ciebie ;)
@koliurbex5770
@koliurbex5770 5 лет назад
Super ciakawy odcinek!!!💪💪💪wielka 👍pozdrooo
@mariuszdomanski421
@mariuszdomanski421 5 лет назад
super wyprawa Leon👍
@PablotronixPL
@PablotronixPL 5 лет назад
Coraz lepsze materiały na Twoim kanale :) Pozdrawiam :)
@richardr3841
@richardr3841 5 лет назад
Odbitki w wielkich ilosciach mozna znalesc na bylym szlaku kolejowym miedzy szczawnem a chelmcem i 'iemand niebezpieczenstwa -pomecam Pozdrawiam super film
@kris9118
@kris9118 5 лет назад
Palące się pokłady źle mi się kojarzą. Członek mojej rodziny jest nad pod ziemią w kopalni w Czechach. Ratownicy od czasu wybuchu nie mogą się dostać do tej części pokładu. Cały czas się pali, jest zrobiona tama i wpuszczany jest jakiś gaz aby ograniczyć pożar. Leon super robotę robisz.
@pertechnetyl
@pertechnetyl 4 года назад
A to, niestety, nierzadka sytuacja. W samych Chinach, na północy, jest strefa dzikich pożarów, która - choć oczywiście nieciągła - ma nawet 5000 km długości; to są jednak pożary relatywnie przypowierzchniowe. Pożary kopalń - także, w środkowo-zachodniej części kraju. Tak samo środkowy Tadżykistan - pożary węgla opisywał tam już Aleksander Macedoński, a więc tamtejsze pokłady paliły się już ~2500 lat temu. Jest i Burning Mountain w Australii, jest Brennenden Berg w Niemczech, jest wybrzeże Smokinh Gills w Kanadzie.. no i są hałdy - te same procesy. To są w ponad 90% przypadków spontaniczne samozapłony, i dalsze idące za nimi procesy przeobrażeń termicznych skał oraz generowania nowych minerałów.
@monotechno074
@monotechno074 5 лет назад
Gratulacje za bardzo dobry montaż oraz wartościowe info. Pozdrawiam
@pawelpetryna1200
@pawelpetryna1200 5 лет назад
👍 Fajny ciekawy film dzięki! Pozdrawiam
@CARGO6000
@CARGO6000 4 года назад
Bardzo ciekawy materiał. Dziękuję
@RailFunPL1
@RailFunPL1 5 лет назад
14:15 w głębi przed halą widoczny jest korek kolejnego szybu KWK Nowa Ruda, Szyb Nowy II. Taki niski okrągły budyneczek.
@SQ7ACP
@SQ7ACP 5 лет назад
Super ciekawy materiał :) Pozdrawiam
@TortonG74S
@TortonG74S 5 лет назад
Świetny materiał. :)
@januszkomentator2689
@januszkomentator2689 5 лет назад
Świetny film. Dowiedziałem się wielu nowych rzeczy. Dobre światło było i zdjęcia są super. A te z drona to już zupełna rewelacja. Do tego jeszcze ta piękna, spokojna muzyka. Staraj się tylko nie odwracać tyłem do kamery. W ujęciu 4.45 było by dużo lepiej, gdybyś wszedł w kadr z prawej strony, (zamiast odchodzić od kamery). Szkoda też, że odwróciłeś się tyłem w 8.35 i zaraz potem. Wystarczyło wtedy wyciągnąć prawą rękę w bok. Dla widza było by jasne, że wskazujesz na hałdę za Twoimi plecami. Poza tym Podziwiam Cię za to ujęcie. Jest bardzo profesjonalne. Podajesz w nim mnóstwo trudnych informacji, co pewnie wymagało kilku dubli. To jedno z najlepszych ujęć w filmie. Powodzenia. Pozdrawiam.
@przemekk1989
@przemekk1989 5 лет назад
Dawno temu kiedy istniała kopalnia Szombierki w Bytomiu na Śląsku... Kiedy miałem może z 4-5 lat (rocznik 1989). Spacerowałam z moim dziadkiem który tam pracował i znał każdy zakamarek tego zakładu. Kila razy poszliśmy na hałdę . Widziałem jak się dymi nie wiadomo skąd . Ale właśnie dziadek mi powiedział że to z pod hałdy się pali. A jak to gaszono ? Z kopalni siadł bardzo długi waż "strażacki" pociągnięty w to miejsce gdzie się dymi. A takich miejsc było bardzo dużo. W 2018 na tej hałdzie powstaje pole golfowa i osiedle.
@strzelec70
@strzelec70 5 лет назад
Poszukaj sobie odbitek na hałdzie przy boisku w Gorcach. W latach 80-tych nie było to dla nas nic dziwnego. Odcisków roślin było w ch...
@edcman566
@edcman566 5 лет назад
Super materiał
@AaaAaa-fj8lr
@AaaAaa-fj8lr 3 года назад
Haldy to zadne zagrozenie. To najpiekniejsze pomniki jakie istnieja na swiecie. Wzbogacaja kulture i nature
@AaaAaa-fj8lr
@AaaAaa-fj8lr 3 года назад
Kocham haldy
@fiskusmati
@fiskusmati 5 лет назад
dobrze się tego słucha!
@Krzynolgarage
@Krzynolgarage 5 лет назад
świetny materiał
@zigi8nottin
@zigi8nottin 5 лет назад
Super odcinek
@buldogw-wa8451
@buldogw-wa8451 5 лет назад
Panie Leonie,bardzo ciekawy odcinek,włączając Pana filmik mam pewność,że go nie przerwę na "obejrzenie na później" a obejrzę od deski do deski,jest to Pana zasługa,Pana rzeczowego i przede wszystkim nienudnego wytlumaczenia różnych zjawisk np.płonących hałd takim ignorantom jak np.ja😊pozdrawiam
@DonPedro6901
@DonPedro6901 5 лет назад
Ciekawy materiał i miła dla ucha muzyka.
@ernestprokop6357
@ernestprokop6357 5 лет назад
*_POZDRAWIAM SERDECZNIE!!!_* *.* *_DE_* *_SUPER FILM!!_*
@marcinkowalski6877
@marcinkowalski6877 5 лет назад
Świetny materiał. Nie miałem pojęcia o wielu rzeczach, o których mówiłeś.
@wyprawyleonayt
@wyprawyleonayt 5 лет назад
Cieszę sie, że materiał przypadł do gustu :)
@marcinkowalski6877
@marcinkowalski6877 5 лет назад
@@wyprawyleonayt Rozwijasz się: ciekawe ujęcia z flir, muzyka robi klimat a i przekaz ładny i składny co więcej niesie ze sobą ważne dla widzów treści. Dotąd wiedziałem, że hałdy mogą się palić - ale hałdy śmieci :)
@maciejfijakowski3722
@maciejfijakowski3722 5 лет назад
Świetny film
@Fiorekolej
@Fiorekolej 5 лет назад
Jak byłem dzieciakiem to zbierałem takie odbitki z nasypu kolejowego usypanego częściowo z materiału pochodzącego z hałdy. W lesie mieliśmy dwie małe hałdy, bardzo stare i już całkowicie przepalone. Pierwszy raz na palącej się hałdzie byłem w Dębieńsku koło Rybnika. Paliło się ostatnie około 20 metrów wysokości hałdy i wejście na sam czubek musiałem sobie darować właśnie by przypadkowo nie wpaść nogą do takiej rozżarzonej jamy. Dodatkowo oczywiście wydzielające się gazy trzymały mnie cały czas po nawietrznej stronie hałdy - z drugiej strony nie dało się oddychać. Do dziś sam czubek tej hałdy nie porasta roślinnością czyli zapewne nadal się pali. Starsze i mniejsze hałdy przy tej kopalni już dawno zarosły a ta najwyższa, która była sypana do samego końca działalności kopalni nadal wygląda trochę jak wulkan. W ogóle kopalnia Dębieńsko była dość wyjątkowa pod względem hałd, bo miała ich w jednym zgrupowaniu chyba siedem - wszystkie regularne, o stożkowym kształcie, przylegające do siebie i tworzące taki sztuczny łańcuch górski. Dziś zostały w całości chyba cztery hałdy a reszta sukcesywnie jest rozbierana na materiał do budowy dróg, na produkcję pustaków i odzysk węgla chyba też. Dobry odcinek o zagrożeniach, z których masa ludzi zapewne nie zdaje sobie sprawy. Pozdrawiam.
@kobylin_kobylin
@kobylin_kobylin 5 лет назад
płonące hałdy - ciekawy temat. super odcinek
@pertechnetyl
@pertechnetyl 4 года назад
Oj bardzo! (:
@bluef1sh926
@bluef1sh926 5 лет назад
Najczęściej kamień przewożony jest koleją, z racji tego że często zmienia się miejsce rozładunku na hałdzie i tor kolejowy jest łatwiejszy w przeniesieniu, a czasem zmienia się nawet miejsce w którym powstaje hałda, dlatego budowa trwałej konstrukcji jak taśmociąg jest nierentowna.
@patryknazwisko3124
@patryknazwisko3124 4 года назад
Parę lat temu czeska firma chciała uzyskać zgodę gminy na odzysk węgla z hałd, ale rezydent Szełemej ich spławił. I tyle w temacie gospodarki. Interesy mogą robić nieliczni, innym się nie pozwala.
@tomjaz6
@tomjaz6 5 лет назад
Super film. Myślałem, że takie rzeczy to się dzieją tylko w Centralii.
@pertechnetyl
@pertechnetyl 4 года назад
Oj nieee. Bardzo dużo hałd w Polsce płonie w chwili obecnej. To jest około 20 obiektów, przy czym co jakiś czas powstają nowe pożary, nawet na nigdy wcześniej niepłonących obiektach. Olbrzymia strefa jest także w pn. a i inna w środkowych Chinach. Także środkowy Tadżykistan. Burning Mtn. w Australii. Albo długi pas wybrzeża w pn. Kanadzie - tzw. Smoking Hills. Czy hałdy w wielu innych krajach, np. w Czechach, na Węgrzech, w RPA,...
@sluchacz45
@sluchacz45 3 года назад
niesamowite, nigdy o tym nie słyszałam
@komisariatnr3127
@komisariatnr3127 4 года назад
Gdybym tam był w Wałbrzychu to na pewno bym tam pobiegł z dziećmi na te hałdy pobiegać po nich .Pierwsze słyszę że to jest niebezpieczne .😮 *DZIĘKUJĘ P. LEONIE*
@wyprawyleonayt
@wyprawyleonayt 4 года назад
Choć niezwykle rzadko, to wypadki się jednak zdarzają
@KOLEJ22DrogaPrzygody
@KOLEJ22DrogaPrzygody 5 лет назад
Witam no wybornie w pomyśle i wiedzy ,łapka w niebo i do kolejnego 65 👈👍👌🙌🙏🖐💪🏆🥇🤴🥇🏆 ciekawe czy wpinał się tam BNT
@maciejgoabek3199
@maciejgoabek3199 5 лет назад
Byłem w Starej Kopalni, ale pod ziemią zwiedzaliśmy jedynie sztuczny treningowy dla ratowników korytarz... Poza tym w latach 80-tych na Śląsku istniała firma Hałdex, eksplorująca hałdy pod kątem pozostałości węgla, którego miało być ok. 20%. Tak twierdził prof. Strzyszcz z Katowic, z którym miałem zajęcia.
@wyprawyleonayt
@wyprawyleonayt 5 лет назад
Ten sztuczny tunel to fragment, reszta to tunel transportowy. Trochę biednie to wygląda teraz ;)
@maciejgoabek3199
@maciejgoabek3199 5 лет назад
@@wyprawyleonayt Owszem
@sietra
@sietra 5 лет назад
Nowa Ruda Słupiec, rodzinne strony :)
@pertechnetyl
@pertechnetyl 4 года назад
A i można na hałdzie znaleźć bardzo ciekawe minerały. Np. ładne kryształy salmiaku (NH4Cl) - ale są lekko nietrwałe. Z rzadszych minerałów opisaliśmy z tego obiektu nesquehonit oraz mohryt.
@urbexexplorator7741
@urbexexplorator7741 5 лет назад
Leon lapka w górę 👍
@szymple
@szymple 4 года назад
Nie wiem czy ktoś to pisał, ale na pewno to wiesz. Samozapłon w znacznym stopniu zależy od pokładu węgla. W nowej Rudzie wydobywano węgiel koksujący. On wyjątkowo ma zdolnosci do samozapłonu.
@barthez129
@barthez129 5 лет назад
Zaskoczyłeś tym materialem , oczywiście pozytywnie nie mialem pojęcia że takie anomalia mają miejsce w głębi hałd ,ciekawy materiał.
@pertechnetyl
@pertechnetyl 4 года назад
Nie tylko w głębi (: Pożary te nierzadko wyłażą na powierzchnię. Niejednokrotnie obserwowałem temperatury rzędu 450, a nawet >900 oC na powierzchni. Maksymalne temperatury we wnętrzu sięgają rzędu 1200-1300 oC. Nie bez przyczyny mówi się na to "śląskie wulkany" - w istocie procesy jakie tam zachodzą są bardzo podobne, to samo tyczy się minerałów, które tam powstają.
@kamilgoldangelcedrowski9369
@kamilgoldangelcedrowski9369 5 лет назад
Film ciekawy wiele imformacji zabraklo tylko wstepu. Czesc.......Prowadze dla was kanal wyprawy leona ;)
@michalsikorski3953
@michalsikorski3953 4 года назад
Bardzo fajnie sie oglada
@janusz88mj
@janusz88mj 5 лет назад
Świetny materiał, przyjemna muzyka, ładne ujęcia no i merytoryczna wiedza. Czułem się jak bym oglądał discovery channel
@84piotrek
@84piotrek 5 лет назад
Tą hałde próbowali gasić kilka lat temu i niestety nie udało się. Z drugiej strony tej haldy był osadnik. Okoliczni mieszkańcy łapami tam ryby i je jedli 😕 a z brzózek zbierali grzyby. Jak woda zeszła z osadnika zaczęli ludzie odzyskiwac miał, który sprzedawali albo sami palili tym w piecach. Co do ścianki wspinaczkowej... Tam ma powstać taras z punktem widokowym. Daj znać następnym razem, że będziesz w Słupcu to chociaż piwa się napijemy 🍻 pozdrawiam
@MsMirko111
@MsMirko111 5 лет назад
Fajny temat. Na Mieszku na Podgorzu w latach 80ntych tez palila sie halda. Wtlaczano tam w halde mleczko betonowe by blokowac rozprzestrzenianie sie pozaru wewnatrz haldy. Z jakim skutkiem? Faktycznie to byl niezly widok w zimie.
@pertechnetyl
@pertechnetyl 4 года назад
Niestety gaszenie hałd to jest rzecz mega-niepewna co do powodzenia. W N. Rudzie też hałda uchodzi niby za ugaszoną. A tymczasem ~2 lata temu miejscami na powierzchni było 100 oC. I rzeczone płuczki gaśnicze lokalnie zawierają tam... korund - który postał z nich temp. rzędu nawet 400-600 oC. A przepalone skały z hałdy, o której wspominasz, pobierałem nawet do badań w 2012 r. Ale wtedy się spóźniliśmy - tak z 1 rok - już było po (ostatnim) pożarze.
@endi251l
@endi251l 5 лет назад
Leon takie odbitki znajdziesz na ul. Ogrodowej tam gdzie były stare changary Tam kiedys zbieralismy takie cos
@GuardianW1
@GuardianW1 4 года назад
8:14 szukali winnych, a winny był tylko chłopaczek. Trzeba brać odpowiedzialność za swoje czyny, a nie zasłaniać się innymi.
@kubuspuchatek6298
@kubuspuchatek6298 5 лет назад
Siema Leon pozdrawiam
@krzysztof4498
@krzysztof4498 5 лет назад
super
@bikeforjoy
@bikeforjoy 5 лет назад
super!
@ireki6213
@ireki6213 5 лет назад
Ciekawy film i pouczający,faktycznie gdyby dało się z tych hałd odzyskać wszystkie metale to by było dwa w jednym czyli znikają hałdy za pieniądze z hałdy:)No i może jeszcze by jakiś zysk został:)Oglądałem film o wydobyciu złota na Alasce,przy dzisiejszej technologi z hałd wydobyto wiele złota którego kiedyś nie można było wydobyć.No i z tego co wiem KGHM też zaczęło odzyskiwać z hałd metale szlachetne i resztę miedzi podobno odzyskują dużo złota,srebra,miedzi i innych rzadkich metali.Może byś i o tym Leon zrobił film?Na wyobraźnię widza nic tak nie działa jak złoto czy srebro,może i KGHM by poszło ci na rękę i wpuścili by cię na teren zakładu który to przetwarza?Ot taka propozycja luźna:)Pozdrawiam i dobra robota.
@ceglaa9939
@ceglaa9939 5 лет назад
Kozak ,mieszkam w walbrzychu akurat
@papreplepen
@papreplepen 4 года назад
Też jestem Kozak, ale ze Słupca :)
@adamokocim4486
@adamokocim4486 5 лет назад
Lapka :)
@lejtnantkopiszko9978
@lejtnantkopiszko9978 5 лет назад
Leonie popracuj trochę nad kompozycją ujęć. Lepiej stanąć nieco z boku kadru a nie ciągle na środku. Poczytaj trochę o "złotym podziale" w fotografii oraz o "planach filmowych". ( pierwszy link z brzegu studiofilmowe.blox.pl/2012/04/plan-filmowy-pojecie-oraz-rodzaje-z-przykladami.html ) Nieraz obetniesz kadr w dziwnym miejscu. W 6 minucie obciąłeś kolano a nad głową tyle pustego miejsca. No i znowu Leon na środku kadru ;-) . Zaś w 3 minucie filmu wieża wyrasta z głowy ;) to już skandal takie ujęcie zrobić ;-) Ja bym ten kadr przesuną w prawo. Wierze dał po lewej a Leona po prawej - rurociąg biegł by od Leona do wierzy tworząc całkiem fajne ujęcie. Signing off !
@Ursus_strong_team
@Ursus_strong_team 5 лет назад
Bardzo ładnie ! Masz bardzo fajny kanał z dużą wiedzą . Wpadnij do kopalni węgla kamiennego w Pszowie . Mój tata tam przepracował 25 udanych lat . Szkoda że taka kopalnia została już zamknięta . Myślę że coś opowiesz w którymś odcinku o tej kopalni . Łapecz oczywista . Pozdrawiam !
@wyprawyleonayt
@wyprawyleonayt 5 лет назад
Dziękuję. Nie wykluczone że pewnego dnia tam zawitam
@Ursus_strong_team
@Ursus_strong_team 5 лет назад
@@wyprawyleonayt dzięki Leon . Pozdro !
@BodziuRat
@BodziuRat 5 лет назад
Panie Leonie, pana odcinki są naprawdę ciekawe i absorbujące oraz poszerzające wiedzę, nie mniej jednak ten odcinek można i powinno się odbierać jako ciekawostkę a przede wszystkim przestrogę. Nie miałem pojęcia o takich zagrożeniach, choć zapewne nie będę miał okazji zwiedzania hałd pokopalnianych ale na pewno zostanie to w mojej pamięci. Takie zjawiska egzotermiczne są mi znane w hałdach ziemi, które kiedyś była składowane w różnych miejscach i podczas deszczu widać było parowanie owej hałdy. Oczywiście nie były to efekty tak spektakularnie widoczne jak na hałdach pokopalnianych, ale jednak. Po pana filmie przypomniała mi się rzecz, która ma miejsce po wyschniętych bagnach tam gdzie są pokłady torfu i właśnie ten torf potrafi tlić się przez dziesiątki lat a gaz wydobywający się na powierzchnię, potrafi zapalić się przez krótką chwilę, ukazując bajeczne, niebieskawe języki ognia, które są oczywiście skutkiem spalania metanu. Pozdrawiam.
@gagarin9273
@gagarin9273 4 года назад
Siema Leon z kolegą lubimy takie miejsca może kiedyś się gdzieś spotkamy pozdro z KRK
@tadeuszkopec239
@tadeuszkopec239 5 лет назад
NA sobiencinie , Kiedy bylem mały , z mama chodziliśmy na hałdy kopać węgiel . Wywrotki woziły kamień w śród tego bylo dużo węgla . Bywał że i pół tony wegla dziennie z mamą woziłem . mieliśmy wózek n który można bylo włożyc 100 kg węgla . Do domu bylo blisko . wiec Leon masz racje
@pertechnetyl
@pertechnetyl 5 лет назад
Badam temat płonących hałd od kilkunastu lat (: Zachęcam do kontaktu (:
@rafapolo8365
@rafapolo8365 4 года назад
Witam zacząłem oglądać Leona i nie mogę zrozumieć jak ktoś mógł dać łapkę w dół... może przez przypadek ? Bardzo fajnie opowiadasz Leon miło się Ciebie słucha możemy poznać różne ciekawostki jak również historię. Wielkie dzięki Leon!!!
@MichalPrzyb723
@MichalPrzyb723 5 лет назад
Jaki Ty podobny do mojego zmarłego chłopaka kocham na Ciebie patrzeć tak mi go przypominasz Leon. :*
@Lars_Rainer
@Lars_Rainer 5 лет назад
Darmowa geotermia - wstawić rurociąg z wodą i mamy darmowe źródło ciepłej wody:)
@czujnyobserwator
@czujnyobserwator 5 лет назад
Koncerny na to nie pozwolą
@electromarcin5659
@electromarcin5659 4 года назад
Ohh widzę rze ktoś terz o tym samym hehehe.
@nick-.t
@nick-.t 4 года назад
to nie jest geotermia. tylko duży piec na wyngiel. do tego wydzielający wiele trujących związków. i nie to nie jest kwestia koncernów. należy tym pożarom zapobiegać, a nie grzać tam wodę :)
@electromarcin5659
@electromarcin5659 4 года назад
Ehh ta sama temperatura przygotować teren i użyć. Po co ma się palić/grzać i dymić nadaremnie, ooojjj 🤑 złoty pociąg w innej postaci to mógł być złoty smok i kasa leci do kieszeni, ojjj🤑💲💲💲💲😀
@pertechnetyl
@pertechnetyl 4 года назад
Niestety - ale nie /: Były podejścia w tym kierunku. Ale procesy samozagrzewania, samozapłonu i dalsze procesy nimi wywołane, są ekstremalnie nieprzewidywalne i zmienne. Od 15 lat badam ten problem i widzimy, m.in., że w ciągu kilku dni może diametralnie zmienić się skład chemiczny emisji gazowych z tych pożarów.
@harrypoter8006
@harrypoter8006 5 лет назад
kiedyś tak telefonem z termowizjerem zrobiłem koleżance między nogami i też się świeciło na czerwono. Temperatura była wysoka.
@wadysawpruszynski6417
@wadysawpruszynski6417 Год назад
To jest nasze wiąż bogactwo
@pertechnetyl
@pertechnetyl 4 года назад
Tematyka hałd - a szczególnie zapożarowanych - jest mi bliska, ponieważ badam ten problem od kilkunastu lat. Zainteresowanych zachęcam do odwiedzenia strony: www.researchgate.net/profile/Lukasz_Kruszewski/research?ev=prf_act
@MrKwinto29
@MrKwinto29 5 лет назад
Leon, co to za wieża basztowa? Pozostałość po jakiej to kopalni, szybie?
@T5Q1
@T5Q1 5 лет назад
jako mieszkaniec Mazowsza jestem zafascynowany tym odcinkiem. pierwszy raz słyszę o hałdach i pożarach na nich.
@84piotrek
@84piotrek 5 лет назад
To Ty w Słupcu byłeś i znać nie dałeś 😀 👍👍
@wyprawyleonayt
@wyprawyleonayt 5 лет назад
Jeszcze będę ;)
@adamszczepanski3175
@adamszczepanski3175 5 лет назад
Panie Leonie Czy w Wałbrzychu są jeszcze czynne kopalnie? Pozdrowienia z Górnego Śląska
@wyprawyleonayt
@wyprawyleonayt 5 лет назад
Nie, ostatnia kopalnia została zamknięta w roku 1998
@andrzejm.9294
@andrzejm.9294 5 лет назад
Ciekawy pouczający materiał pozdrawiam i łapka w górę ☝ 👆 ☝ 👆 👆 👆 👆 👆
@wyprawyleonayt
@wyprawyleonayt 5 лет назад
Dziękuję i pozdrawiam ;)
@szczuraz
@szczuraz 5 лет назад
Cat s60. Jak będą w normalnej cenie to kupię. 😉
@wyprawyleonayt
@wyprawyleonayt 5 лет назад
Okolica tysiąca, to jeszcze nie tragedia, ale wyższy model kosztuje ponad 3500zł :D
@szczuraz
@szczuraz 5 лет назад
@@wyprawyleonayt jak patrzyłem za nim pół roku temu to trzeba było położyć 2500. 😉
@AndroidNeoV
@AndroidNeoV 4 года назад
Heh , dla mnie trochę brzmi to absurdalnie gdy większość dzieciństwa bawiłem się z kumplami na hałdach , najlepiej było w zimę gdy śnieg spadł .
@wqjtek
@wqjtek 4 года назад
To jest tylko lekki pożarek w porównaniu z hałdami na Górnym Śląsku :)
@pertechnetyl
@pertechnetyl 4 года назад
Zwłaszcza - gdy trafi się tam siarczany miedzi, co? (-;
@wqjtek
@wqjtek 4 года назад
@@pertechnetyl Raczej chodziło mi o temp :)
@Voll1314
@Voll1314 5 лет назад
Nie znam się na górnictwie i pożarnictwie ale czy wykonanie odwiertów i wpuszczenie stalowych rur perforowanych i pompowanie wody nie ugasiłoby zarzewia pożaru ? Z drugiej strony byłaby to inwestycja droga - mogła by się tym gaszeniem zająć firma która w tym czasie przygotowywałaby linie do odzysku węgla z hałdy.
@wyprawyleonayt
@wyprawyleonayt 5 лет назад
Wszystko jest do zrobienia zostaje tylko kwestia gotówki ;)
@pertechnetyl
@pertechnetyl 4 года назад
No więc dałoby to.. odwrotny skutek.... Paradoksalnie, woda jest najgorszym możliwym gasiwem dla takich pożarów, ponieważ niesie tlen. Chyba, że to by były gigantyczne masy wody... Znam taką wodno-gaśniczą akcję z Górnego Ślaska - nie posłuchano, użyto wody, i hałda się rozjarała na dobre. Raczej próbuje się zatłaczać CO2 (do wnętrza), a powierzchniowo to zawiesiny ilaste i ziemia, oraz rozwalcowywanie. Iły, po zastygnięciu, izolują i odcinają zapożarowane wnętrze. Walec powoduje uwolnienie i szybkie zapalenie paliwa zawartego w porach odpadów. Ale to jest temat-morze, a samo gaszenie nieraz kończy się porażką. Ale są i u nas sukcesy w tej materii, np. w Łaziskach Górnych.
@michabak9744
@michabak9744 3 года назад
Lełon brawo ! Dlaczego miasto nie wspiera pasjonata , który przekazuje wiedzę z wielką kulturą osobistą i ciekawie opowiada o Wałbrzychu ?
@brodatyzbir4119
@brodatyzbir4119 5 лет назад
Siema Leon
Далее
Eksploracja kopalni węgla i uranu
26:33
Просмотров 76 тыс.
KWK "Krupiński", Likwidacja wieży szybowej Szybu III
1:34
ЧУТЬ НЕ УТОНУЛ #shorts
00:27
Просмотров 3 млн
When You're a Chef and a Katana Owner...
00:17
Просмотров 9 млн
Na żywca z Chin
Просмотров 182
WHAT IS IT LIKE TO WORK IN A HARD COAL MINE IN POLAND?
53:41
ZŁOTO - Gdzie i czym szukać
31:07
Просмотров 113 тыс.
Eksploracja kopalni arsenu- k. Kamiennej Góry
13:03
Просмотров 155 тыс.