Тёмный
No video :(

Historia warszawskiej Sadyby wg Mikołaja Krupy. Cz. 3/3 - "1945-89: Nowa Sadyba i PRL" 

Sadyba24
Подписаться 679
Просмотров 696
50% 1

Od lat warszawską Sadybę charakteryzują na równi rekordowe ceny nieruchomości, znane nazwiska oraz legendy i podania dotyczące jej przedwojennej estymy. 100 lat temu inwestorzy, którzy swój kapitał ulokowali w wizji wielkiego osiedla brodzili po kolana w błocie. Swoje projekty proponowali wybitni urbaniści i architekci, a parcele wykupywały setki mniej lub bardziej zamożnych ludzi ze wszystkich warstw społecznych.
Perspektywę sprzed wieku i dzisiejszą różni niemal wszystko, a jedynymi stałymi są fort i jezioro. Co zobaczyli Niemcy w 1915 roku, kiedy zdobywali czerniakowski fort, dlaczego nigdy nie zrealizowano planów z 1923, które ulice nigdy nie powstały i co po przedwojennym mieście-ogrodzie zostało do dzisiaj?
O historii warszawskiej Sadyby - z okazji jej stulecia w 2023 - opowiada na podstawie własnych nowych badań Mikołaj Krupa, historyk sztuki, absolwent Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Fundator i prezes Zarządu Fundacji Gratia Artis. Redaktor naczelny magazynu Malkontent, twórca podcastów "O, to sztuka" i "Malkontent". Twórca popularnonaukowych filmów dotyczących historii Warszawy.
To trzecia i ostatnia część filmu, który powstał w ramach projektu "Sto lat Sadyby: integracyjne spotkania z lokalną historią", finansowanego ze środków m.st. Warszawy. Organizator: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto Ogród Sadyba. Partnerzy: Stowarzyszenie Pi-Stacja, Akademia Znajomych oraz Sadyba24.pl (partner medialny). Film trwa 16 minut.
#sadyba #warszawa #historia

Опубликовано:

 

21 дек 2023

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 3   
@Grzes-jz2fs
@Grzes-jz2fs 7 месяцев назад
Wiele domów zostało opuszczonych w 1939r. gdyż wielu mieszkańców to byli oficerowie WP.
@iotagamma6628
@iotagamma6628 3 месяца назад
Szanowny Panie! - Chwali się Panu, młodemu człowiekowi, że zainteresował się Pan historią Miasta-Ogrodu Czerniakowa. W kilku kwestiach myli się Pan grubo, i to wypada Panu wytknąć. Nauczycielka Turowska to jedna z niechlubnych postaci tej dzielnicy. Że "wyniesiono ją na ołtarze" za czasów PRL-u, zawdzięcza przynależności do Komunistycznej Partii Polski, która przed wojną była organizacją przestępczą. (Kiedy jeden z jej przedwojennych uczniów, Leszek Kamiński, syn ppłk. Kamińskiego, zamordowanego w Charkowie, odważył się na lekcji przeciwstawić się jej indoktrynacji, wyjęła skórzany pas i zbliżyła z groźbami do jego twarzy...) Nie było i nie ma żadnej "ciągłości" pomiędzy przedwojennym Miastem-Ogrodem, idylliczną "oazą" wśród pól, zamieszkałą przez elity, a obecną "Sadyba" zaludnioną przez tych, których jeszcze nie tak dawno byli przedmiotem apoteozy jako "masy ludowe", a dziś zapewne określić by należało mianem nowobogackich. I nikt ze Sprengkommando niczego nie szabrował: wszystko było już przedtem splądrowane przez okolicznych polskojęzycznych mieszkańców wsi i konfidentów (Vertrauensmänner), z których wielu zagarnęło domy przedwojennych właścicieli, a którzych dzieci i wnuki tkwią w nich do dziś.
@gracjantriglav6141
@gracjantriglav6141 6 месяцев назад
Stegny to lata 70., za Gierka... nie Gomułki.
Далее
Mariusz Szczygieł
35:11
Просмотров 9 тыс.
Мухочирон эхтиёт бошед!
01:31
Просмотров 98 тыс.
«Ой Бой» откуда выражение?
00:45
Jak zbudowano Nową Warszawę?
27:45
Просмотров 778 тыс.
Edward Dwurnik. Malarz z Sadyby
50:07
Просмотров 2,5 тыс.
Warszawska ikona modernizmu na Sadybie
14:07
Просмотров 1,2 тыс.
Architektura Wenecji | Architecture is a good idea
28:40
Paweł „Pablopavo” Sołtys - pisarz, wokalista
45:40