@triglav2002 Hej Igorze super pogadanka więcej tego typu spotkań proszę. Mała prośba czy mógłbyś zacząć umieszczać listę książek, które polecasz w pogadance. Oczywiście jeżeli masz czas i energię. Dziękuje oraz powodzenia w nagrywaniu następnych odcinków. Pozdrawiam.
Dziękuję serdecznie za dobre słowo. W niektórych pogadankach podawałem listę książek, ale obecnie właśnie czas jest problemem, bo ochota to jest zawsze :) Pozdrowienia serdeczne!
Dziękuję za odcinek. Niesamowicie rozpala wyobraźnię fakt ile zachwycających zabytków można odnaleźć na niewielkiej przestrzeni... aż chciałoby się "kopać" :) Chętnie, jako wolontariusz, w wolnym czasie, pomogłabym ( jako amator "od łopaty" oczywiście) w takich wykopaliskach. Wiedza zdobyta w ten sposób jest, zapewne, bezcenna... a i przygoda nietuzinkowa.
Wiecej pana Andrzeja 👍 W dawnych czasach Baltyk bardziej łączyl niz dzielił, latwiej bylo plywac z towarami niz przemieszczac sie lądem, wiec nalezy spodziewac sie wielu podobienstw
Jeśli chodzi o tych inwestorów stojących nad głową, to tutaj właśnie wchodzi rola państwa, bo jedynym wyjściem jest rozwiązanie ustawowe. Nie wiem jak to dokładnie zrobić, ale powinno się choćby zamrozić jego kredyty, zadłużenia na czas prac archeologicznych, albo coś w tym guście, bo tak naprawdę tylko jakieś inwestycje często dają jedyną możliwość przepadania danego terenu.
jak byś chciał wiedzieć coś więcej o Wolinie Winiecie dawnej Danii i Szwecji i wyjść z zamkniętego kręgu (bez dopływy powietrza i przestać przelewać z pustego w próżne) skontaktuj się ze mną
Wede znaczyło w rekonstruowanym języku prasłowiańskim "wiedzieć". To prawda. Pochodzi z indoeuropejskiego, to też prawda, stąd podobieństwa znaczeń od Indii zaczynając. Ale oczywiście żadne wedy słowiańskie nie istniały.
Igorze pokazujesz tak te wielogłowe zabytki, a jest jeden bardzo mnie interesujący też na miejscu w Szczecinie. Forma do dzwoneczków o której nie potrafię znaleźć wiele w sieci. Chętnie obejrzę pogadankę o niej, może polecisz coś do przeczytania? Jedynie u K. Kajkowskiego w Religii Pomorzan znalazłem odrys i krótką notkę. W ogóle chętnie bym nabył ich rekonstrukcję, bo to piękny przedmiot. Czy ktoś ze środowiska rekonstruował je, a może jest możliwe odlanie silikonowe z formy, lub kiedyś dla badań było takie robione i może posłużyć do rekonstrukcji.
Mam dla was ciekawy według mnie temat, chętnie bym posłuchał czy macie jakąś wiedzę na ten temat. Mianowicie czy na terenach pomorskiej słowiańszczyzny wytworzyła się jakaś unikatowa kultura czy grupa która łączyła ze sobą elementy słowiańskie i skandynawskie. Czy Skandynawowie którzy odwiedzali pomorze zaadaptowali do swojego życia elementy słowiańskie i czy Słowianie skandynawskie i czy taka fuzja mogła wytworzyć taka unikatowa jedna kulturę. Mam nadzieję że wiadomo o co mi chodzi. Pozdrawiam.
W Norwegii, jakoś w latach 90 powrócono urzędowo do starszej wersji języka, promując go m.in. w telewizji. Chodziło o to, by pozbyć się zbytnich naleciałości, bodajże duńskich.
@@Igor_Triglav Mieszkańcy Oslo używają języka zbliżonego do szwedzkiego Bergen natomiast to dialekt za dialektem. Mieszkam w Bergen pracuję 30 kilometrów od miejsca zamieszkania i już jest używany inny dialekt i Norwedzy to od razu wyłapują różnicę. Obok Bergen jest wyspa Sotra dzieli te dwa miejsca most 200 metrów tam też jest inna mowa. Duński no nie za bardzo rozumieją szwedzki tak.Flaga Norwegii to flaga Danii wystarczy wymazać czarny krzyż.
Czy to pierwotnie, można rzec za lodowcem Słowianie wywędrowali na półwysep skandynawski? Czy Wikingowie są bezpośrednio spokrewnieni ze Słowianami? Nawet biorąc pod uwagę jasne włosy i niebieskie oczy.
Nic z tych rzeczy. Nie te kierunki, nie te podobieństwa genetyczne - zawsze poza jakimś małym odsetkiem, którego źródeł nie potrafimy wskazać. W czasach lodowca nie było oczywiście żadnych Słowian.
@@Igor_Triglav Wszystkie niebieskookie nacje miały wspólnych przodków. W czasie zlodowacenia na pewno nie, bo lodowiec wycofał się jakieś 10000 lat pne. Myślę, że Słowianie pojawili się na nizinie europejskiej tak jak wskazują badania genetyczne i archeo jakieś 7000 l pne. Bo jak nie Słowianie tworzyli drewnianą zabudowę to niby kto inny? Nikogo tutaj, rzadnej innej nacji na tyle rozwiniętej nie było.. A już na pewno nie czarnogłowe czy semickie. Wikingowie ze Skandynawii, Słowianie mają wspólnych przodków, bo wszyscy jasnowłosi, niebieskookcy ludzie wywodzą się z jednego pnia genetycznego a nie z dwóch. To, że Hitler chciał zrobić z Niemców Aryjczyków to było wierutne oszustwo i zakłamanie podobnie jak zawłaszczenie nazwy Germanie od Słowian. W czasach początku naszej ery i wcześniej nie było takiej nacji jak Niemcy czy germanie w znaczeniu niemcy. Wszystkie ziemie do Renu należały do Słowian, czy białego człowieka jak zwał tak zwał. Co zresztą pokazują mapy z epoki kiedy nazwa germanie nie była jeszcze nadana Słowianom przez Cezara. Były wtedy plemiona celtyckie i słowiańskie. Kto jak nie niebieskookie plemiona z południa zasiedliły Skandynawię? Oczywistym jest prehistoryczna wędrówka z południa na północ a nie odwrotnie.
@@barwakolor2248 Muszę to powtórzyć. Nie istnieli żadni Słowianie. To kategoria kulturowa, nie genetyczna. Nawet jeśli jest ciągłość części populacji to nie znaczy to, że można tych ludzi sprzed 5.000 lat nazwać Słowianami. Reszta to bzdury równe tym hitlerowskim.
@@Igor_Triglav No oczywiście.. dziwne aby ludzi sprzed 7000 lat nazwać Słowianami. Ta nazwa Slave czyli niewolnik pojawiła się w okresie wprowadzania chrześcijaństwa i przemian kulturowych z tym związanych. Na niżu europejskim, zachodzie Europy, Skandynawii, pojawiła się populacja o jasnych włosach i jasnych oczach. Mam pytanie. Jaką nazwą mianowani byli Słowianie na terenie Polski, Niemiec, Ukrainy przed X wiekiem? (Nie chodzi mi o nazwy plemion, tylko nazwy szersze, obejmujące większe obszary. Powszechnie znane z kronik. A przez wielu nie utożsamiane z późniejszymi plemionami Słowiańskimi. Wszystkie nazwy zagarnięte przez niemców lub przypisane zupełnie innym czarnogłowym nacjom, lub ludności ze Skandynawii)
@@barwakolor2248 Odwrócenie pojęć. W łacinie na niewolnika było inne pojęcie. Sklave powstało właśnie od Słowian, bo w pewnym momencie właśnie słowiańscy niewolnicy byli bardzo powszechni na Zachodzie i krajach muzułmańskich.