Тёмный

Jak przedłużyć żywotność żarówki LED? 

Majsterkowanie i nie tylko
Подписаться 32 тыс.
Просмотров 82 тыс.
50% 1

W tym odcinku wracamy do wątku lamp LED. Pokażę Wam, co trzeba zmienić, żeby lampa mniej się grzała, i co za tym idzie, dłużej świeciła. Wyjaśnimy także jedną zagadkę z lampami związaną, a o co konkretnie chodzi, dowiecie się z filmu ;)
Ekspresowa naprawa: • Szybka naprawa żarówki...
============ Rozkład jazdy ============
0:00 Wstęp
0:30 Obniżenie płynącego prądu
3:45 Kondensator szeregowo z lampą
4:41 Zagadka niższej temperatury
8:00 Zakończenie
====================================
Najchętniej oglądane:
Odtwarzanie filmów na wyświetlaczu VFD: • Jak ze starego wyświet...
Arduino z elektrozłomu: • Darmowe Arduino ze śmi...
Zmiana prądu ładowania w prostowniku do akumulatorów: • Zmiana prądu ładowania...
Odzysk danych z telefonu: • Odzysk danych z martwe...
Karta graficzna DIY: • Kolorowa karta graficz...
Sprawdzanie elementów elektronicznych zwykłym miernikiem: • Sprawdzanie elementów ...
Przetwornica czysty sinus: • Jak zrobić inwerter z ...
Naprawa dużego zasilacza impulsowego: • Naprawa zasilacza impu...
Prosta przetwornica z 12V na 230V: • Przetwornica z 12V na ...
Naprawa zasilacza impulsowego 12V: • Naprawa zasilacza impu...
Naprawa zasilacza ATX: • Naprawa zasilacza ATX....
Prosty jonizator powietrza: • Jak zrobić jonizator p...
Regulator mocy na triaku, ściemniacz: • Jak zrobić regulator m...
Regulowany stabilizator napięcia na mosfecie: • Jak zrobić regulowany ...
Największe projekty:
Kodek audio: • Zrobiłem kodeka lepsze...
Karta dźwiękowa stereo: • Karta dźwiękowa zbudow...
Sieciowy miernik mocy, licznik energii: • Sieciowy miernik mocy,...
Sterownik wyświetlacza LCD: • Karta graficzna do wyś...
Programator do GAL i PALCE: • Zbudowałem własny prog...
Komputer na Z80: • Komputer na Z80 zbudow...
Uniwersalny programator pamięci równoległych, Easy Prog: • Jak zbudować uniwersal...
Komputer 8-bit: • Komputer 8-bit
Przetwornica czysty sinus: • Jak zrobić inwerter z ...
Programowalny wyświetlacz 8x8: • Jak zrobić wyświetlacz...
Nagrzewnica indukcyjna dużej mocy: • Wydajna nagrzewnica in...
Przeróbka wielkiej przetwornicy z telewizora: • Przeróbka zasilacza im...
Oscyloskop DIY: • Oscyloskop DIY

Наука

Опубликовано:

 

8 июл 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 326   
@majstercyk3721
@majstercyk3721 2 месяца назад
Dużo też zależy od zamówionej jakości w Chinach Klient opowiadał mi o tym jak jego znajomy dostał zaproszenie do fabryki lamp ledowych w Chinach . Dostał takie ponieważ kupuje hurtowo różne lampy i sprzedaje je do sklepów w całej Polsce. W tej fabryce w chinach dostał dwie "żarówki" Led i azjata kazał mu wskazać różnice pomiędzy nimi. Patrzył, oglądał i nie był w stanie żadnej znaleźć. Po chwili się poddał i poprosił chińczyka o wytłumaczenie różnicy to powiedział że jedna wytrzyma dwa miesiące a druga paręnaście lat na spokojnie, różnica jest w cenie bo tej na dwa miesięce koszt produkcji wynosi 13 centów a tej na lata 81 centów. Tak samo oglądałem film dwa lata temu na temat quadów z Chin Typek kupił dwa quady z tej samej fabryki, z zewnątrz identyczne. Ale jeden był 3 razy droższy od drugiego I jeździł nimi z synem po polach Ten tańszy się rozleciał po miesiącu i było trzeba remont silnika robić a ten droższy (niby ten sam) jeszcze pochodził długo
@blackIwaterIpark
@blackIwaterIpark 2 месяца назад
Jakość zawsze kosztuje (ale niektórym tego nie przetłumaczysz: lecą do niskich cen, jak ćma do światła). Na tym naszym świecie nie ma nic za darmo. :)
@kamilsz2336
@kamilsz2336 2 месяца назад
​@@blackIwaterIpark a to już dlatego, że cena nie jest niestety gwarantem jakości. Chętnie kupiłbym AGD dwukrotnie droższe niż mój Samsung, ale ze znacznie dłuższą gwarancją.
@Micha-dx2xw
@Micha-dx2xw 2 месяца назад
Osoba z mojej rodziny pracowała w fabryce telewizorów lcd. Na końcu etapu produkcji tak wyświetlacz powinien być poddany czemuś w rodzaju kalibracji (jakoś to inaczej nazywali w fabryce). Polega to na rozgrzaniu telewizora do temperatury pracy i czymś w rodzaju kalibracji. Oczywiście etap rozgrzewania był tylko do celów pokazowych, na codzień pomijano bo to strata czasu i pieniędzy.
@Micha-dx2xw
@Micha-dx2xw 2 месяца назад
@@kamilsz2336 moim zdaniem kierunek ekologia to właśnie długa gwarancja. Np 5 albo 8 lat. Przez to producent lepiej wykona urządzenie, przygotuje sprzęt na łatwiejszy serwis i zapewni części zamienne. Jednak to spowoduje drastyczny wzrost cen. Z zalet - sprzęt będzie trwały, rzadko będzie lądował na śmietniku. Tylko że żyjemy w czasach konsumpcjonizmu. Ludzie będą oburzeni, że muszą wydać trzy dobre wypłaty albo i więcej na pralkę, że nie mogą co pół roku wymienić telefonu bo nie będzie nowych wersji.
@spoker3821
@spoker3821 2 месяца назад
Bajki z mchu i paproci, jakiś znajomy coś tam coś tam...
@adambicho
@adambicho 2 месяца назад
inżynieria wsteczna...z ciekawymi wnioskami....brawo
@Micha-dx2xw
@Micha-dx2xw 2 месяца назад
Ja płytki z lamp led z uszkodzonymi diodami, wymontowałem z obudowy żarówkowej (elektronika nie była na płytce z diodami). Z PCB z 12 diodami usunąłem 4 diody, by zostawić 4 pary led i móc zasilić je z zasilacza 42V (takie miałem pod ręką). Do każdej pary led dobrałem rezystory by moc na jednej diodzie spadła w stosunku do oryginału. Całość zamontowałem na płycie aluminiowej. Zamontowałem tyle płytek z ledami (12 szt), by nie przekroczyć mocy zasilacza. Dzięki temu powstała lampa, gdzie diody pracują przy niższej mocy, mają lepsze chłodzenie a regulacja jasności odbywa się poprzez włączanie poszczególnych obwodów.
@fabixson65
@fabixson65 2 месяца назад
Akurat super film do obejrzenia przed snem
@boromirmax19881
@boromirmax19881 2 месяца назад
Bardzo fajny ciekawy materiał :) dziękuję i czekam na więcej
@marcinm6134
@marcinm6134 2 месяца назад
Fajnie wytłumaczone, dzięki.
@marcin4xm
@marcin4xm 2 месяца назад
Super! Gratulacje za wytrwałość.😊
@krzysztofwaleska
@krzysztofwaleska 2 месяца назад
Fajno robota. Dobra i potrzebna. Jeszcze ciut olowiu w luty i mamy niesmiertelna zarowke. Dziekuje!
@MrJebutPL
@MrJebutPL Месяц назад
Przy źródłach LED również warto zwrócić uwagę na kondensatory jakie są używane w zasilaczach, często te najniższej półki oprawy mają kondensator do 105 stopni, a wewnątrz jak pokazałeś na termowizji często panują wyższe temperatury. To samo tyczy się samej naturalnej żywotności kondensatora która w najlepszych wypadkach jest szacowana przez producenta na ok 5000h pracy ale najczęściej do tego czasu spali się dioda przez temperaturę :P Sama temperatura która jest zabójcza dla opraw LED bierze się również z skuteczności diody. Im wyższa skuteczność diody (lm/w) tym temperatura będzie niższa ponieważ więcej energii jest zamieniana na światło zamiast w ciepło. Źródła o skuteczności 200lm/w nie grzeją się prawie w cale. Jako ciekawostkę powiem że najwyższa skuteczność diody LED może wynosić ok 600lm/w ale żeby nie było zbyt fajnie dla diody która emituje wyłącznie światło zielone. Jak włączycie sobie wykres widmowy dla światła białego to zobaczycie pełną tęczę, to tam będzie tylko zielona wysepka :D
@__MINT_
@__MINT_ Месяц назад
Ludzkie oko jest najbardziej wyczulone na światło zielone, w widmie Słońca jest najwięcej zielonego, a rośliny też są zielone. To nie może być przypadek
@movecizetodobryfilm
@movecizetodobryfilm 2 месяца назад
Ja zrobiłem tak: do obudowy kilku naświetlaczy led starego typu, gdzie szło je rozkręcić (nowe są czesto zalewane na stałe), dałem zasilacz własnej konstrukcji, beztransformatorowy, a wysilenie lampy jest znikome, np matryca 20W świeci mocą 3...5W, temperatura jest letnia, żywotność led ogromna, a doświetlenie np przed garażem wystarczające. Do lamp Led takich z gwintem e27 często właśnie robię przeróbkę rezystora regulującego driver, i z takiej mocy 13W robię 7...8W, bo już wkurzało mnie relatywnie częste przepalanie ledowych źródeł światła. Temat spoko, bo wkład pracy i koszt się zwraca w późniejszej perspektywnie czasowej. Pozdrawiam!
@Lukasz84255
@Lukasz84255 2 месяца назад
Cwane
@stone2111
@stone2111 2 месяца назад
W domu mam kilka lamp z żarowki w których moduł led jest na radiatorze. Zasilanie z oryginalnej żarowki led. Świecą już kilka lat.
@MrElektroSmieciarz
@MrElektroSmieciarz 2 месяца назад
Robię dokładnie tak samo, gdzie się da staram się zmodzic driver, zwykle o min 30%, ledy stają się nieśmiertelnie.
@movecizetodobryfilm
@movecizetodobryfilm 2 месяца назад
@@MrElektroSmieciarz Widzisz, żyjemy w niby eko czasach, "quasieco", bo Ledy, zużycie prądu i niby trwałość lamp, a one po krótkim czasie się spalają. Do tego śmieci elektromagnetyczne i chińskie przetwornice wielu urządzeń robią pod górkę krotkofalarstwu itd. Niech by taka żarówka led kosztowała 30zl...40zl, ale niech działa z 10lat, świeci przyzwoicie itd, a tu buble. Zatem jeśli obudowa się sensownie da otworzyć to polecam (jeśli ktoś jest np. hobbystą elektronikiem) zrobić takie modyfikacje i święty spokój na lata. Ja ileś lat temu kupilem naświetlacze, takie coś jak dawne halogeny i maja fajne rozkręcane obudowy, uszczelki itd. Ta obudowa ma wartość, bo środek się już samemu wrzuca po swojemu. Uwaga na znajomych, ostrożnie z tymi działaniami, bo w razie "czegos" to powiedzą, że to Wasza wina. Niektórzy mówią, że na starcie takie żarówki pobierają dużo więcej (bzdura bez uzasadnienia), albo, siadła ładowarka od telefonu w gniazdku to pewnie przez przerobione Ledy koło domu, a już nie mówię o pożarach itd, więc jak masz wiedzę to pomóż sobie i kilku zaufanym ludziom, za szeroko to tak nie propaguj, bo ludzie są mało techniczni, nie wiedzą dobrze jak działa jakieś relatywnie proste mechaniczne urządzenie, a gdzie tu dopiero elektronika. Taka delikatna wskazówka ode mnie jeśli ktoś z rozmachem zechce zmieniać swiat na lepsze 😉
@maxgameseu
@maxgameseu Месяц назад
Zarowka kosztuje 8zl nawet te z poczatku filmu zywotnosc po przeróbce ile sie wydluza pol roku. Mam takie zarowki i swieca juz 2 lata bez problemow jest sens dlubac by przedluzyc cos co jest nie uniknione oslabianie mocy nie wpływa zbytnio na zywotnosc leda ktory ma iles tam godzin pracy
@mateuszmaciaszek3645
@mateuszmaciaszek3645 2 месяца назад
Najprościej mówiąc: diody pracują na granicy wytrzymałości, zarówno prądowej jak i temperaturowej dlatego tak szybko padają. Trzymaj się przyjacielu hejterzy niech spadają do wulkanu
@eugeniuszgorka8599
@eugeniuszgorka8599 Месяц назад
Dwa miesiące temu , właśnie taka żarówka u mnie nawaliła . Obejrzałem z Y T ba filmik jak w prosty sposób przywrócić ją do życia . Rozmontowałem osłonę i znalazłem dwie diody z kropkami , (czarne kropki ) . Wydłubałem owe diody i w jednym przypadku połączyłem bieguny tam gdzie była dioda ołówkiem grafitowym , do TEJ pory świeci !!! 😱 . W drugim przypadku zlutowałem oba bieguny i do TEJ pory świeci !!! 😱 . Jednak nie wszystkie żarówki dadzą się w ten sposób naprawić 🤔 , np . wtedy , kiedy padnie element elektroniczny . Ten film jest dla zaawansowanych elektroników , ja się do nich nie zaliczam 🤭🤗 . Ciekawy film .🤔 Pozdrawiam ☺
@Kroppo1
@Kroppo1 Месяц назад
dwa lata temu kupiłem kilka żarówek 15W taniej marki. 4 juz sie zepsuły, ale dwie, umieszczone na biurkach, pracują dalej. Codziennie świećą po ok. 7-10h dziennie. W czasie pracy rozgrzewały się do tego stopnia, że nie dało się ich wykręcic reką. Wtedy wpadłem na film, ktęry przepalanie sie diod przypisywal ich przegrzaniu. W tych dwu żarowkach wywierciłem 8mm otwory w plastikowaj kupułce przy jej krawędzi, a dododatkowo takie same w aluminiowym trzonku tworzaącym komorę mieszczącą elektronikę. Poszło bardzo łatwo. Żarówki tak wentylowane sa obecnie zaledwie ciepłe; no i pracują bez zakłóceń jakies 5-7tys. godzin Przejrzałem jednak te popsute - żadna nie miał uszkodzonej diody. Dwie znich przestały pracować, a w dwu moc spadła o połowę i pojawiło sie uciązliwe migotanie Sposób przedstawiony na filmie niestety przekracza moje umiejętności elektryczne, wiec chyba pozostaje wiertło :)
@__MINT_
@__MINT_ Месяц назад
Przy wierceniu w aluminium trzeba uważać, bo opiłki mogą zwarcie w elektronice zrobić. Trzeba je dokładnie wytrząsnąć ze środka
@Kroppo1
@Kroppo1 Месяц назад
@@__MINT_ bardzo cenna uwaga, metalowych wiórów było co niemiara
@diablo1271
@diablo1271 Месяц назад
Bardzo interesujący materiał. Pozdrawiam ;) P.S. U mnie w domu w łazience ledy o mocy 7W (co chwilę załączane/wyłączane) działają już ok. rok czasu. (koszt ledów poniżej 10zł./szt) Drugi przypadek to mocny 15W led używany jako dodatkowe źródło światła w pokoju (załączany może 2/3 razy dziennie na kilkanaście minut, sporadycznie na dłużej - 1/2 godziny) świeci już 3 lata (koszt leda ok. 20zł. Uważam, że wzmianka o przepalających się ledach co kilka m-c dotyczy ledów bardzo niskiej jakości/ w bardzo niskiej cenie lub pracujących 24h/dobę lub prawie tyle. Dobrej jakości led, nie używany do "pracy ciągłej" czytaj - świeci całymi dniami powinien moim zdaniem wytrzymać dłużej niż kilka m-c.
@rubens7498
@rubens7498 2 месяца назад
Można by jeszcze zrobić kilka "przeróbek": -nawiercić kilka otworków w obudowie aby była lepsza cyrkulacja powietrza ( można by pobawić się termowizją i sprawdzić czy pomogło) -dołożyć radiatorek od spodu -usunąć cynę bezołowiową i polutować z ołowiem -wymienić rezystory na takie o trochę większej mocy Oczywiście to sztuka dla sztuki, ale jak już się bawimy....... Pozdro
@PcimOlki
@PcimOlki 2 месяца назад
Z powyższych sensowne wydają się tylko otworki.
@__MINT_
@__MINT_ 2 месяца назад
I można jeszcze dać otwarty klosz, a jak lampa jest w zamkniętym, to zdjąć bańkę
@abn140
@abn140 2 месяца назад
ja tak robie. w korpusie tne takie U i wyginam blaszki. robi sie radiator i dwa otwory. w bance wycinam otwory z 5 mm. z 4. jak zarowka wisi pod sufitem to tez centralny. powietrze nim wchodzi i 4x u nasady wychodzi. ani jedna taka nie padla jeszcze. 4 rok idzie a bylo to najtańsze g. na rynku.
@krzysztofrudnik4745
@krzysztofrudnik4745 2 месяца назад
Bo sam pomysł by robić ledowe źródło światła w obudowie pasującej do zwykłej oprawki żarówkowej jest bez sensu - taki sprzęt nie ma jak odprowadzać ciepła. Trzeba kupować coś od początku zaprojektowane pod ledy - na jakimś kawałku metalu,, który wystaje na zewnątrz i jest opływany powietrzem.
@marcinszelest
@marcinszelest 2 месяца назад
@@krzysztofrudnik4745 mam pierwszą żarówkę led z Lidla jak została wypuszczona do sprzedaży ma zabójcze 3W mocy ,cały tył żarówki to radiator, jest bardzo ciężka jak tą moc , świeci do dzisiaj, bara światła paskudna bo lekko zielonkawa, ale działa. potem nastąpił trend wywalania radiatorów z żarówek , żyłowania diodek do maksimum.
@awgangawan5760
@awgangawan5760 2 месяца назад
Super!
@winiacz33
@winiacz33 2 месяца назад
0:14 Nie polecam tak otwierać żarówek zawsze tak otwierałem i nic się nie działa ale raz mi pękła żarówka w ręce i ładnie sobie rękę rozciąłem aż krew tryskała dlatego jak teraz otwieram to używam rękawiczek i podważam sobie śrubokrętem
@dzyszla
@dzyszla 2 месяца назад
Kupowałem w czasach, gdy z chin jeszcze nie było i stosowano aluminiowe radiatory - od 12 lat świecą.
@JacobJakubPL
@JacobJakubPL Месяц назад
Proponuję odcinek w którym sprawdza Pan wiele popularnych żarówek LED, kupowanych na znanym portalu "alledrogo", ocenia je, a na końcu decyduje które są najbardziej opłacalne, jednocześnie spełniając te normy jakościowe, omawiane w tym odcinku, jak np. Nie przegrzewanie się w zwykłej pracy. Bardzo by to pomogło mniej zaawansowanym użytkownikom, jak Ja, a wielu nas takich, Pana ogląda. Pozdrawiam 👋🏻
@keksiu351
@keksiu351 Месяц назад
Genialny film, mega info.
@dominikkrauze6812
@dominikkrauze6812 2 месяца назад
Elegancko pokazane i objaśnione. Dzięki 👍
@AmaatooR
@AmaatooR Месяц назад
Super. Dzieki. 🎉
@jnk777
@jnk777 Месяц назад
Kupiłem do całego domu 4 lata temu żarówki Philipsa rózniej maści i konfiguracji w ilości ok. 40 szt. Przed zakupem sprawdziłem aparatem telefonu z opcją „zwolnionego tempa” sprawdziłem które modele nie mrugają (ważne dla zdrowia oczu) i po tym czasie ani jedna żarówka nie uległa uszkodzeniu. Wniosek to że biednego nie stać na tanie rzeczy
@eugeniuszgorka8599
@eugeniuszgorka8599 Месяц назад
Mam orginalną żarówkę Philipsa kupioną w 2003 r , do tej pory świeci , aż jestem pozytywnie zdziwiony , 21 lat , aż niemożliwe ! Pozdrawiam .
@marek7471
@marek7471 2 месяца назад
ja w starszego typu ledach co po niecałym roku padały to rezystor 10 om zmienialem na 20 om i do dzis swieca pewnie bład konstrukcyjny był .. Pozdrawiam Pana Majsterkowicza ;)
@santecutatso5505
@santecutatso5505 2 месяца назад
To nie błąd, tylko celowe działanie. Firmy mają skalkulowany zysk przy sprzedaży takich przegrzewających się lamp. Tania i ma działać krótko, by klient szybko kupił następną.
@adamw.8579
@adamw.8579 2 месяца назад
@@santecutatso5505 Dokładnie o to chodzi, programowane starzenie się sprzętu. Ma wytrzymać do gwarancji i ani dnia dłużej.
@PabliX_PL
@PabliX_PL 2 месяца назад
świetny materiał
@Lysol11111
@Lysol11111 Месяц назад
Można również zachować paragon i po prostu wymienić wadliwą lampę czy żarówkę ponieważ mają gwarancję na 2 lata
@Marek_Bogdanowicz
@Marek_Bogdanowicz 2 месяца назад
No i się wyjaśniało 😊
@tommylub
@tommylub 2 месяца назад
Fajny film, przeprowadzony w konwencji sprawozdania na pracowni elektotechniki. Gdyby tylko rysunki (nawet jeśli tylko poglądowe) mogły być robione albo długopisem albo cienko piszacym markerem (albo na jakimś whiteboardzie) bo ołówek jest właściwie niewidoczny.
@Atetus94
@Atetus94 2 месяца назад
Bardzo dobry materiał :) Prawdziwa ekologia! Pozdrawiam!
@alexloktionoff6833
@alexloktionoff6833 2 месяца назад
Po zwiększeniu opornika teraz scalak broni wszystkie LEDy przed przegrzaniem, to gwarancją że ​​żarówka będzie działać przez długi czas, swietnie!
@kondzio2003
@kondzio2003 2 месяца назад
Super
@xazax91
@xazax91 Месяц назад
Zabawne że smart-żarówki które już mam, świecą 5 lat, a w międzyczasie wymieniałem niektóre LEDy już 3 razy. Podejrzewam że mają znacznie lepszą energetykę i nie są wysilone, ważą też znacznie więcej, więc może coś w tym jest?
@boromirmax19881
@boromirmax19881 2 месяца назад
Dziękujemy.
@__MINT_
@__MINT_ 2 месяца назад
Również dziękuję i polecam się na przyszłość!
@ukixx4
@ukixx4 2 месяца назад
Ten patent działa najlepiej w nowych żarówkach. Sam go stosowałem już kilka lat temu w ledach w suficie podwieszanym, tylko tam był inny stabilizator, też liniowy. Co najlepsze to 4 szt. działają już chyba z 5 lat, a jedna padła po tygodniu, potem znowu po kilku tygodniach, moc zmniejszyłem z 6W chyba na ok 3-4W, przed modyfikacją wszystkie już były uszkodzone.
@keksiu351
@keksiu351 Месяц назад
To jest jak z silnikami w autach, po co silnik 5l i 150 koni żeby zrobił 2mln km jak można wsadzić 1.0 Eco sreko 250km i po 20 tysiącach można go wywalić na złom
@homemade73
@homemade73 2 месяца назад
Bardzo dobrze to pokazałeś. O ile dobrze cię zrozumiałem, to zwarcie jednej diody a może nawet kilka, nie wpływa na żywotność żarówki a jedynie na moc świecenia. Pozdrawiam.
@__MINT_
@__MINT_ 2 месяца назад
To zależy od układu. W jednym zwarcie pomoże, a w innym coś się spali
@robertkoch8924
@robertkoch8924 2 месяца назад
Czyli o jakim numerze musi być rezystor???
@homemade73
@homemade73 2 месяца назад
@@robertkoch8924 "Czyli o jakim numerze musi być rezystor??? ".Rezystor ma jakąś wartość a nie nr.
@robertkoch8924
@robertkoch8924 2 месяца назад
@@homemade73 maja wartosc i maja swoje numery
@homemade73
@homemade73 2 месяца назад
@@robertkoch8924 co masz na myśli, że mają swoje numery?
@marvin95
@marvin95 2 месяца назад
Wow. A miały być LEDy nie do zajechania, ale jak zwykle "planned obsolescence" widać na każdym kroku...
@kowalskik3533
@kowalskik3533 Месяц назад
kłania się film "afera żarówkowa" :)
@Cyklonus
@Cyklonus Месяц назад
Moim zdaniem, to chęć zrobienia czegoś jak najtaniej, a krótsza żywotność, to jest tylko efekt uboczny tego wszystkiego. A planowane postarzanie to dorabiana teoria.
@paul0545
@paul0545 29 дней назад
@@Cyklonus Planowane postarzanie to fakt. Wystarczy zrobic "sekcje zwlok" kilku urzadzen co padly po gwarancji aby sie przekonac ze celowo sier projektuje urzadzenia tak aby byly awaryjne.
@Cyklonus
@Cyklonus 27 дней назад
@@paul0545 Pracuję w firmie gdzie się projektuje i wytwarza urządzenia elektroniczne. Mają działać jak najdłużej i bezawaryjnie, a i tak się psują XD.
@paul0545
@paul0545 24 дня назад
@@Cyklonus Przyklad postarzania: zmywarka AEG - silniuk napedu zaworu umieszczony tak aby nawet najmniejszy przeciek na uszczelnieniu walka zaworu spowodowal jego zalanie i zwarcie. A tam gdzie ruchomy walek przechodzi przez scianke i ma tam uszczelnienie zawsze bedzie jakis przeciek jesli nie odrazu to po czasie. Do tego zasilanie tego silnika sterowane triakiem, a na plytce nie ma zadnych bezpiecznikow na obwody sterowane triakami, skutek zwarcia w tym silniku - spalenie plyty glownej, naprawa nieplacalna. Podobnie jest w innych sprzetach, kompetentyny technik robiac "seklcie zwlok" sprzetu znajdzie gdzie sprzet jest postarzony poprzez dobierania elementow ponizej ich obciazalnosci. To samo w elektronice gdzie celowo kondensatory elektrolityczne, ktore nie sa odfporne na dzialanie ciepla lokalizowane sa w poblisu elementow wydzielejacych cieplo.
@adamw.8579
@adamw.8579 2 месяца назад
Ja tak w firmie przerobiłem panele 75W zasilane dwoma zasilaczami typu transformator elektroniczny na jeden. Jasność się nie zmieniła (porównanie z oryginalnym panelem), a lampa przestała się wściekle grzać. To jest robione, żeby ciągle kupować nowe.
@SzPHamer
@SzPHamer 2 месяца назад
Polecam żarówki spectrum smart… ponad 4ry lata i nic się nie dzieje złego, a używane w biurze 8em godzin dziennie.
@pvc988
@pvc988 2 месяца назад
Podpatrzyłem kiedyś tę metodę u bigclive'a. Działa świetnie. Ba, nawet już nieco uszkodzone (migoczące) lampy po takiej podmianie rezystora potrafią dalej pracować przed długi, długi czas.
@kartrok3072
@kartrok3072 2 месяца назад
taki żart, ale się sprawdza. Mleczną osłonę można, należy zdjąć, jeżeli niczym to nie grozi(*). Żarówkę LED, np, RGBW można przyciemnić telefonem. Na 20% jest dość jasna, na 1% nawet świeci. Dobra.
@AErKart
@AErKart 2 месяца назад
Lub wywiercić dziury do wentylacji jeśli chce się mieć matującą osłonę przeciw rażeniu światłem bezpośrednich Led
@banytube
@banytube 2 месяца назад
Jestem uzależniony od filament-LED marki na P. Lampa budową naśladuje żarówkę mleczną. Te źródła światła mają zasilacz w cokole (gwint). Dla zachowania komfortowych warunków do długowiecznej pracy, wystarczy swobodny przepływ powietrza. Odpowiedni klosz jest koniecznością.
@radoslaw8444
@radoslaw8444 2 месяца назад
Jest jeszcze jedna metoda tuningu. W przetworniku zasilania są słabe kondensatory elektrolityczne i się smażą. Lepiej os con wstawić.
@STACHUrka
@STACHUrka Месяц назад
Możesz to potwierdzić po nagrzaniu lampy i układu ochłodź go jakimś sprayem, który rozprężając zawarty w nim gaz, wystudzi układ, zobacz czy powróci do prądu bez falowania.
@harrison8578
@harrison8578 2 месяца назад
Padają ponieważ klosz jest skierowany w dół a ciepło unosi się do góry i się szybciej przegrzewają wszystko zależy od budowy lampy sufitowej lepiej kiedy oprawka jest skierowana w górę.
@kowalskik3533
@kowalskik3533 2 месяца назад
ale wtedy światło jest 50 % słabsze po odbiciu od sufitu niestety
@mlikogito1954
@mlikogito1954 2 месяца назад
Chociaż znam temat i stosuję te metody od wielu lat, to jednak chętnie zapoznałem się z treścią tej prezentacji - wiedzy nigdy za wiele! Co lepsze - LED-y czy świetlówki? - najlepiej stosować i te i te!👍
@zskk
@zskk 2 месяца назад
Wychodzi na to, że najlepiej czymś zakleić/zaizolować driver, coby był.. cieplejszy, sam zacznie regulować jasnością ledów.
@__MINT_
@__MINT_ 2 месяца назад
Jak nie ma zabezpieczenia, to może wypuścić magiczny dym, a ciężko go potem wpuścić z powrotem
@zskk
@zskk 2 месяца назад
@@__MINT_ no po upewnieniu się z notą katalogową, naturalnie?
@ukixx4
@ukixx4 2 месяца назад
Ale po co go smażyć, zmieniasz rezystor regulujący prąd i masz lepszy efekt. Polegając na ograniczeniu temperaturowym najpierw puszczasz przez wszystko większy prąd i cierpią zarówno diody jak i driver, a potem jasność zaczyna spadać i robisz gorzej dla oka.
@sebek6543210
@sebek6543210 Месяц назад
U mnie po pierwszej serii awarii żarówki LED żyją dosyć długo. Na jakieś 40 ledówek w domu rocznie zmieniam może 3 - 4. Najciekawsze jest to, że mam serię ledów zasilanych poprzez 2 kondensatory i mostek Graetza i z 15 sztuk w 8 lat padły 2 sztuki. Niestety ze względu na sposób zasilania mają silny efekt stroboskopowy i planuję się ich pozbyć.
@78lancellot
@78lancellot 2 месяца назад
Ponawiercalem otwory wentylacyjne i w piwnicy świecą już 8 lat. W najważniejsze upały jest tam max 19°C
@XDDD_XDDD571
@XDDD_XDDD571 2 месяца назад
Zrobisz film: co trzeba wiedzieć jak się chce zacząć majsterkować i jakie najlepiej rzeczy na początek kupić.!!!😊
@__MINT_
@__MINT_ 2 месяца назад
Początki mam już dawno za sobą, polecam stare filmy
@-Kazimierz
@-Kazimierz 2 месяца назад
Nie wiem czy miałem jakieś szczęście do dobrej partii led Philipsa czy jak, ale pierwsze do domu zakupiłem w 2017 roku i wszystkie do dzisiaj, w sumie 52 sztuki świecą (plus zapas) - oczywiście nieruszony jeszcze. Czyli 7 lat działania i to wszystkie działają.
@GreyDeathVaccine
@GreyDeathVaccine Месяц назад
Ja miałem "żarówkę" LED bodajże TBE Energy, ale nigdzie nie mogę ich znaleźć. Trzonek był metalowym radiatorem. Świeciła 7 lat. Ze smutkiem odesłałem ją na zasłużony odpoczynek.
@Adexi1
@Adexi1 Месяц назад
Bardzo fajny film 😮😮 Soecjalnie robią żeby się szybciej niszczyły :/
@krystian2000
@krystian2000 2 месяца назад
mam żarówkę co ma już 5 lutowań i świeci dalej :D a tak bym wywalił już dobre kilka lat temu ;p bo z gwarancją bym pewnie nie poszedł bo paragon zawsze zaginie
@ostrygubin
@ostrygubin 2 месяца назад
Jak one pracują na niższym napięciu ? testowales ? czy autotransformatorem da radę je ściemniać ? Kiedyś bawiłem się i LM317 i źródło prądowe led wyzwalałem PWM'em.
@__MINT_
@__MINT_ 2 месяца назад
Nie próbowałem, pewnie zacznie migać. Są specjalne lampy przystosowane do ściemniania
@sanjyuu7616
@sanjyuu7616 2 месяца назад
Na tej prawej żarówce w żyrandolu widać wyraźniej wzorek na kloszu, a po lewej jest prześwietlony. Możliwe, że to nie wynika z różnic poziomu intensywności świecenia, tylko od kąta pod jakim ustawiona jest kamera względem lampy, ale po tym właśnie wywnioskowałem, że prawa żarówka może świecić trochę słabiej.
@__MINT_
@__MINT_ 2 месяца назад
Kamera dobrze oddaje wrażenia wzrokowe, na żywo nie byłem w stanie odróżnić, która lampa jest która
@Cyklonus
@Cyklonus Месяц назад
👍👍
@TymexComputing
@TymexComputing 2 месяца назад
Bardzo fajna wnikliwa i ciekawa analiza przypadku. Ciekawi mnie dlaczego przy wpietym szeregowo kondensatorze obnizajacym napięcie aż tak mrygalo jasnością, czy to driver sobie nie radzi z niższym napięciem. Podobny dzielnik kondensatorowy jest zalecaną metodą dostosowania napiecia dla ledow na 50, 90V
@__MINT_
@__MINT_ 2 месяца назад
Oko tego migania nie widziało, pewnie z powodu za niskiego napięcia źródło nie mogło utrzymać zadanego prądu
@Razdwatrzybabajagapatrzy
@Razdwatrzybabajagapatrzy 2 месяца назад
Kondensator przesuwa przebieg prądu względem napięcia a co z tym związane to migotanie i obniżenie wartości skutecznej.
@stone2111
@stone2111 2 месяца назад
Jest jeszcze inny problem tanich żarówek. Napięcie podczas włączenia żarówki zabija ledy. Niektóre żarowki mają ten problem rozwiązany. Niektóre nie.
@tedemez
@tedemez Месяц назад
Pozdro. 🇵🇱👍
@Tarvezz
@Tarvezz Месяц назад
Hej. Ciekawy filmik, treściwy i bardzo pomocny. Mam pytanko co do kamery IR. To model Infiray P2 ? Jak sie sprawuje, zrobisz jakies testy tej kamery?
@__MINT_
@__MINT_ Месяц назад
Tak, P2 Pro. Poszukaj testu na kanale, robiłem jakiś czas temu
@Tarvezz
@Tarvezz Месяц назад
@@__MINT_ Dzięki za odpowiedź, zaraz szukam i zabieram się do oglądania 😊
@toja-hp5pw
@toja-hp5pw Месяц назад
Mam pytanie, gdzie na Twoim kanale mogę znaleźć kalkulator do obliczeń parametrów?
@__MINT_
@__MINT_ Месяц назад
W programach dla widzów, link w informacjach o kanale
@komisariatnr3127
@komisariatnr3127 2 месяца назад
A można zamiast kondensatora dać termistor ?
@cezary6376
@cezary6376 Месяц назад
Fajny patent pytanie tylko po co skoro w sklepie elektrycznym mamy 2-3 lata gwarancji na takie żarówki i dostajemy nowe jeśli padną przed końcem gwarancji?
@yodek1846
@yodek1846 2 месяца назад
2:29 - Czemu zostało użyte napięcie 325V zamiast 230V? W gniazdkach jest inne niż te, które są doprowadzone do lamp? Tak, przyznaję się, nigdy nie mierzyłem napięcia w obu źródłach. Kojarzę z Technikum, że te drugie napięcie jest iloczynem napięcia 230 i pierwiastek 3 - tylko, że tutaj wtedy jest ~400V -> dlatego mnie ciekawi skąd te 325V ;)
@__MINT_
@__MINT_ 2 месяца назад
Nie pierwiastek z 3 tylko z 2. 230V to wartość skuteczna, 325V to szczytowa. Po wyprostowaniu masz napięcie stałe o wartości napięcia szczytowego
@marekchudy8893
@marekchudy8893 Месяц назад
@husc7775
@husc7775 2 месяца назад
Czy jest szansa na film o akumulatorach do laptopów ? Kupowałem uszkodzone baterie i rozbierałem je na ogniwa do zasilania jakichś arduino power banków czy magazynowania energi z pv i mam teraz pełno bmsów z nich i za cholerę nie wiem co z nimi zrobić. Jak sprawdzic czy się do czego kolwiek nadają.
@__MINT_
@__MINT_ 2 месяца назад
Baterie to raczej nie moja działka. BMSa nie mam żadnego, zasilam przenośne układy albo z pojedynczej 18650, albo z akumulatora 12V
@szarykroliczek7135
@szarykroliczek7135 Месяц назад
@@__MINT_ no to jest obszar do rozwoju :) - magazyny energii teraz beda coraz wieksza popularnoscia sie cieszyc - dynamiczne tarfy pradu wkrotce, a wiec kto bedzie mial odp. magazyn do potrzeb bedzie mial taniej :). Moze warto wiec zaczac od tych baterii laptopa :)
@FargothPL
@FargothPL 2 месяца назад
Zamiast psuć sobie wzrok żarówką LED z kondensatorem, po prostu zmieniłbym żarówkę na filamentową. Na magazynie powkładaliśmy filamentowe osramy. Ledówki padały po 1-3msc, klasyczne 6-24msc. Filamenty mają już półtora roku i dalej się trzymają
@__MINT_
@__MINT_ 2 месяца назад
Tego migania oko nie widzi, ale filamentowe są lepszym wyborem, to trzeba przyznać. Wolę jednak świetlówki
@FargothPL
@FargothPL 2 месяца назад
@@__MINT_ Oko nie widzi, ale jak pracowaliśmy przy takim migającym oświetleniu (świetlówki 36W), po pewnym czasie niektóre osoby w firmie narzekały na ból głowy lub zmęczenie oczu. W pewnym momencie szef zarządził wymianę oświetlenia w imię oszczędności na LED'owe. Problem narzekania niemal znikł. Świetlówka też nie jest dobra. Szkło rurki nie absorbuje 100% UV i część mimo wszystko wydostaje się, a jak wiemy UV nie jest dobre dla tkanek. Taki wyciek widać na spektrometrze, w sieci są filmiki o tym. Poza tym świetlówki też migają, a żywotność elektoniki w kompaktówkach bywa żałosna (w akwarium pod kloszem potrafiła mi paść po nawet 2 tygodniach, gdzie filament żyje mi już 2gi rok).
@__MINT_
@__MINT_ 2 месяца назад
Ciekawe, ja od kilku lat pracuję właśnie przy oświetleniu świetlówką 36W, nigdy nie miałem problemu ze zmęczeniem ani bólem głowy. Z powodu świetlówki rzecz jasna, długa robota męczy niezależnie od oświetlenia. Na początku miałem elektroniczny driver, który załatwił świetlówkę w 2 lata. Po zmianie na klasyczny, starter i dławik, nie ma śladów zużycia na filamentach
@FargothPL
@FargothPL 2 месяца назад
@@__MINT_ Na takie problemy ze wzrokiem narzekał 1 kasjer i szefowa. Po zmianie oświetlenia przestali. Przypadek? Możliwe, ale coś w tym jest. Cytując fragment jednego z artykułów: migotanie żarówki "nadmiernie męczy wzrok oraz może prowadzić do zawrotów głowy lub pieczenia oczu. W niektórych sytuacjach takie oświetlenie bywa szczególnie groźne, zwłaszcza dla osób chorujących na epilepsję". Z tego wynika, że nie tylko tuning z kondensatorem daje znikome korzyści, to jeszcze może komuś poważnie zaszkodzić
@kowalskik3533
@kowalskik3533 2 месяца назад
@@FargothPL świetlówki migają szczególnie gdy jest zimno potrzebują czas aby się rozgrzać potem jest lepiej ale oczy widzą to miganie, miałem w nieogrzewanym garażu to można dostać paranoi 👍
@ArturZagaj-Izraelita
@ArturZagaj-Izraelita 2 месяца назад
Kiedyś ktoś napisał jak jankesi mają wieczne "żarówki" oni mają110V a kupują europejskie żarówki; one świecą 2x słabiej więc zamiast np50W montują100W i są bardzo zadowoleni. A ja tuman kupowałem co kwartał nową żarówkę. * a mogłem dwie połączyćw szereg i miałbym "wieczne". {:-(
@andrzejprejs4916
@andrzejprejs4916 2 месяца назад
Kiedyś bawiłem się z mostkowaniem spalonej diody i proszę wytłumacz dlaczego za każdym razem żarówka zapalała się na chwilę i padały inne diody.
@__MINT_
@__MINT_ 2 месяца назад
Z każdą lampą jest inaczej. Może u Ciebie nie było źródła prądowego, albo reszta diod była skrajnie zużyta
@emilb1416
@emilb1416 Месяц назад
Pytanie od całkowitego laika, nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Zwiększamy rezystancję źródła światła, ale świeci z tą samą jasnością. Czy w związku z tym zwiększy się zużycie energii elektrycznej? Czy przypadkiem na rachunki za prąd nie zapłacimy więcej niż to, co zaoszczędziliśmy na żarówkach? Da się to jakoś policzyć?
@__MINT_
@__MINT_ Месяц назад
Mówisz o zmniejszaniu prądu płynącego przez diody, czy o dodaniu kondensatora szeregowo? Nie za bardzo widzę tam zwiększanie rezystacji, poza rezystorem ustawiającym prąd
@emilb1416
@emilb1416 Месяц назад
Zmieniałeś rezystor z 18 na 27 omów. Czy wzrost rezystancji o 50% nie powinien zwiększyć zużycia prądu? Obejrzałem jeszcze raz i zauważyłem coś co przegapiłem za pierwszym razem. Moc żarówki zmniejszyła się z 10 do 7 W. Wyjaśnisz w prosty sposób, żeby ktoś nie mający do czynienia z elektroniką ogarnął?
@__MINT_
@__MINT_ Месяц назад
@emilb1416 zwiększając rezystancję, obniżyłem prąd. Wzór na prąd w zależności od rezystancji to tutaj 0.6V/R. A spadek prądu spowodował spadek mocy
@WiktorBaranowski-ws7if
@WiktorBaranowski-ws7if Месяц назад
A czy aby nie najprościej byłoby dla zwiększenia trwałości nowej żarówki LED szeregowo wpiąć zamiast kondensatora rezystor? Dzięki temu napięcie w układzie by spadło, a przez to też w stanie ustalonym temperatura diód LED. Dobrze myślę, czy ten układ sterowania prądowego wszystko niweczy?
@__MINT_
@__MINT_ Месяц назад
Na rezystorze będzie wydzielała się moc czynna, zrobisz grzałkę. Kondensator teoretycznie nie powoduje strat mocy, jak pominąć minimalne rezystancje przewodów i ESR
@immortaltz1994
@immortaltz1994 Месяц назад
A to nie można dziurek nawiercic w "bombce"? Oczywiście tam gdzie klosz taki lub inną osłonka . O wiele szybciej i prościej i bez rozklejania itd.
@__MINT_
@__MINT_ Месяц назад
Jeszcze łatwiej będzie tą "bombkę" zdjąć, no poza przypadkami, gdzie jest mocarny klej albo szkło
@hazypaws5747
@hazypaws5747 Месяц назад
Masz jakieś patenty dla swietlowek led w których jest 96 diod? Czy zwiększenie ilości diod ma sens?
@__MINT_
@__MINT_ Месяц назад
W życiu nie miałem w ręku takiej świetlówki, wolę klasyczne
@hazypaws5747
@hazypaws5747 Месяц назад
@@__MINT_ to jest ta długa warsztatowa świetlówka.
@poland1170
@poland1170 2 месяца назад
Kot. Super po chłopsku wytłumaczone. Powinieneś być nauczycielem w prywatnej szkole
@matgora280
@matgora280 Месяц назад
Możesz może zrobić jakiś filmik jak można wykorzystać lampy led z telewizora ?
@sebastianj3099
@sebastianj3099 2 месяца назад
Jakie są najlepsze żarówki LED? Może weź na warsztat jakąś droższą, lepszej jakości żarówkę i się jej przyjrzyj.
@mateuszmaciaszek3645
@mateuszmaciaszek3645 2 месяца назад
Na pewno stanowczo odradzam te z Bied*y. Kupiłem paczkę i 3 z 3 od początku albo lekko mrygają albo nieprzyjemnie bzyczą (albo jedno i drugie). Już nie pamiętam gdzie kupiłem ale najdłużej działa mi taka żarówka która w miejscu tego białego plastikowego korpusu ma radiator. Łatwo odróżnić bo widać żeberka i jest wyraźnie cięższa.
@adamw.8579
@adamw.8579 2 месяца назад
Trudno wyczuć, ale zasadniczo te droższe mają zasilacz impulsowy CC (stałoprądowy), a te tańsze... to co na filmie.
@ArturZagaj-Izraelita
@ArturZagaj-Izraelita 2 месяца назад
Kupiłem ledy cofania (pracowały może 20 minut i jedna nie działa. Teraz się zastanawiam czy postep to postęp czy może oszustwo bo nadal ogród szpadlem przekopuje, staw będę szpadlem kopał itd.
@kowalskik3533
@kowalskik3533 Месяц назад
bo teraz postęp do podstęp :D zaplanowana żywotność
@ArturZagaj-Izraelita
@ArturZagaj-Izraelita Месяц назад
@@kowalskik3533 chcę przekopać ziemię gdzie był kompost a teraz w norach siedzi jaszczurka. Jak ją złapać, aby jej nie zabić? Jaszczurka jest brzuchata. *widziałem dzisiaj jak zjada pająka.
@ArturZagaj-Izraelita
@ArturZagaj-Izraelita Месяц назад
@@kowalskik3533 To to pikuś, kierunkowskazy też wróciły na żarnikowe, w pokoju świecą dwie żarówki led, a kupiłem ich z 7- zgadnij co z nimi? 2 od nowości nie świeciły. Oszczędność musi kosztować.😟
@ArturZagaj-Izraelita
@ArturZagaj-Izraelita Месяц назад
@@kowalskik3533 Może jakby dwa ledy połączyć szeregowo i by świeciły na 125V- słabiej ale tyle co stara żaówka?
@bratb2094
@bratb2094 Месяц назад
Kurde, chodzi mi po głowie ciągle metoda chłodzenia... olejowego. Żarówka zalana olejem (jakimś takim przezroczystym typu Baby Oil) i płytka sporo poniżej lustra oleju. Dużo kombinowania (uszczelnienie, otwory w płytce dla kawitacji i obudowie do odpowietrzenia z "filterkiem powietrza" czyli główką wacika...) Co o tym sądzisz?
@__MINT_
@__MINT_ Месяц назад
ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-lhckuhUxcgA.htmlsi=QxxGaRfwXS3P-i3-
@tomaszdabrowski8591
@tomaszdabrowski8591 Месяц назад
Jeśli problem żywotności ledowych źródeł światła wynika z przegrzewaia się płytki, to czy najprostszym rozwiązaniem nie jest poprawienie wentylacji? Można by np nawiercić dyfuzor/bazę, albo w ogóle dyfuzor wywalić. Mam taką "żarówkę", z której odpadł dyfuzor. Świeci od kilku lat, przeżyła kilkukrotnie inne lampy ledowe w domu. A brak dyfuzora nie przeszkadza, ponieważ źródło światła jest w kloszu, który sam w sobie pięknie światło rozprasza.
@__MINT_
@__MINT_ Месяц назад
W kloszach w łazience może faktycznie warto te dyfuzory zdjąć
@tomaszdabrowski8591
@tomaszdabrowski8591 Месяц назад
@@__MINT_ W żyrandolach i lampach z pełnym kloszem (ikeowska kula), takich, w których nie widać żarówki, też.
@robertcudny1839
@robertcudny1839 Месяц назад
Mam takie żarówki, które w kuchni świecą bez żadnych modyfikacji codziennie już kilka lat.
@tristankordek
@tristankordek 2 месяца назад
🙂👍
@rdza-korozja_sp.z.o.o.
@rdza-korozja_sp.z.o.o. Месяц назад
Nawiercam otwory w bańce i korpusie. Po takim zabiegu ledy przestały się przepalać
@mwk1
@mwk1 Месяц назад
04:01 - bęc 😎
@RejFit
@RejFit Месяц назад
Widać że ta po prawej jest słabsza ale nie tak mocno żeby tego zabiegu nie robić :>
@mareks1284
@mareks1284 Месяц назад
A nie myslales o nawierceniu otworow ktore zapewnia wentylacje ❓
@__MINT_
@__MINT_ Месяц назад
Jakby mi się chciało...
@sawomirwszoek2813
@sawomirwszoek2813 2 дня назад
Witam. Bardzo mi się podoba ten Film wyjaśnieniu o tych Żarówkach LED. Tylko jednej sydułacji nie mogę zrozumieć, już podaje przykład: Żarówki szeździesiątki, gdy szukałem tego w Internecie ile żarówka LED 60 Watt, ma Lumenów? Gdy to znalazłem, to normalnie zgłupiałem, jedni napisali, Żarówka 60 watt, ma: 806 ml. Drudzy napisali Żarówka 60 watt, ma: 840 ml. Trzeci napisali Żarówka 60 watt, ma: 570 lm. Czwarci napisali Żarówka 60 watt, ma: 900 lm. I komu tu wierzyć?
@__MINT_
@__MINT_ 2 дня назад
Pobieranej mocy nie można bezpośrednio przeliczać na strumień świetlny (lm). Tutaj każdy producent ma rację, sprawności żarówek się różnią
@__MINT_
@__MINT_ 2 дня назад
Wszystko zależy od tego, jak jest zdefiniowany odpowiednik żarówki 60W. Już sam fakt, że producent mówi tu o odpowiedniku "żarówki 60W", mimo że takich, różniących się pomiędzy sobą żarówek 60W jest mnóstwo, oraz nazywa lampę LED "żarówką", świadczy o tym, że nie należy spodziewać się po nim pełnej poprawności technicznej
@mussli
@mussli Месяц назад
Mi dopiero zaczęły padać ledy zamontowane 10 lat temu ;)
@wlodekkn
@wlodekkn Месяц назад
325V?
@prezentacja
@prezentacja Месяц назад
Od razu widać, że żarówka z prawej strony świeci słabiej i wcale nie jest to "prawie niezauważalne". Nic dziwnego, że płytka mniej się grzeje jak obniżyliśmy jej moc o 30%. Owszem, da to spodziewany efekt ale nie bezstratnie dla jasności.
@-smash-9095
@-smash-9095 2 месяца назад
Ja raz kombinowałem z tymi żarówkami ale klosz był szklany nie plastikowy..... Nie fajnie wyciąga się szkło z ręki
@rafal531
@rafal531 2 месяца назад
Czy podpowiecie laikowi ? Kupiłem u Chińczyka halogeny ledy 12v kąt świecenia 30 stopni. Mam trafo toorroidalny i nie jestem w stanie go zmienić bez demolki sufitu podwieszanego. Kupiłem 4 szt po miesiącu został jeden świecący. Jak rozepnę go ze złącza i ponownie podłączę to świeci. Zgaszę wyłącznikiem to już się nie zaświeci. Kosz ? Czy możliwa reanimacja ? Taki kondensator może pomóc na 12 V jeśli kupię nowe ?
@__MINT_
@__MINT_ 2 месяца назад
Ten jeden sprawny się z powrotem świeci, czy trupy nagle ożywają, te trzy co padły?
@rafal531
@rafal531 2 месяца назад
@@__MINT_ Ten jeden świeci cały czas od początku. Pozostałe po pewnym czasie zaczęły się żarzyć lub nie dawały oznak życia. podłączyłem je do zasilacza elekronicznego do ledów i zaczęły świecić . Wyłączyłem po godzinie i po ponownym właczeniu zasilania nie dawały oznak życia. Po kilkukrotnym przykładaniu napięcia ożywają i świecą pełną mocą. Po zgaszeniu scenariusz trzeba powtórzyć. Może gra nie warta świeczki ale pytanie jak uniknąć na przyszłosć takiej ustaerki. Bo ledy naprawdę mega światło dają. Kupiłem równolegle drugi taki zestaw o barwie neutralnej do łazienki i te chociaż też podłączone do torroidalnego (ale innej budowy, też zabudowany sufitem podwieszanym) świecą od początku i nie ma z nimi problemu.
@rafal531
@rafal531 2 месяца назад
@@__MINT_ ożywają po kilkukrotnym podaniu zasilania. Ten jeden świeci cały czas od początku
@__MINT_
@__MINT_ 2 месяца назад
Przeczyszczenie styków nic nie daje?
@rafal531
@rafal531 2 месяца назад
@@__MINT_ nic, nawet gniazda wymieniłem na nowe
@szoqim
@szoqim 2 месяца назад
Czyli można zwierać taką uszkodzoną diodę czy lepiej sobie odpuścić?
@__MINT_
@__MINT_ 2 месяца назад
Można, ale warto zerknąć do noty układu przed operacją
@pawel753
@pawel753 2 месяца назад
Trzeba jeszcze wiedzieć który rezystor wymienić co czasem nie jest wcale takie oczywiste
@ratusz27
@ratusz27 2 месяца назад
Ja montuję własne układy.Świeci tak samo ale mniej wat pobiera o połowę.
@__MINT_
@__MINT_ 2 месяца назад
Podziwiam, dobrze że są jeszcze ludzie, którym się chce
@ratusz27
@ratusz27 2 месяца назад
@@__MINT_ Robię na złość elektrowni i recyklingowi( ludzie wyżucają) a wiadomo gdzie to potem ląduje.
@DStageGarage
@DStageGarage Месяц назад
Coś nie bardzo mi się widzi ta "nominalna moc" 10W. Napięcie po wyprostowaniu owszem wyniesie 325V (no u mnie w gniazdku częściej 343V) ale jedynie w szczycie. Wartość skuteczna takiego pulsującego napięcia (pomijając straty na mostku) musi dalej wynosić 230V. Trzeba by to albo zmierzyć amperomierzem/woltomierzem z True RMS albo policzyć dokładnie z wykresu na oscyloskopie. Żeby moc faktycznie wyniosła 10W to wartość skuteczna prądu musiałaby wynieść około 43mA (jeżeli napięcie było jako tako wygładzone to może można uprościć do wartości średniej). No chyba, że mam jakąś pomroczność jasną :D Dobra po zastanowieniu stwierdzam, że mam pomroczność i na stare lata tracę rozum kwestionując podstawy :p Owszem prąd skuteczny musi być jak podałem ale przed prostownikiem. Natomiast Szczytowy może być znacznie większy i całość rozbija się o kondensator filtrujący tętnienia. Dopóki jego pojemność jest odpowiednio duża a obciążenie odpowiednio małe i jednocześnie ma odpowiednio małe ESR i duży prąd maksymalny żeby przyjąć dużo większe piki ładujące go to jak najbardziej mamy do czynienia z prądem stałym i można sobie to spokojnie policzyć tak jak na filmie ;-) No tyle, że na samym prostowniku będzie z 1,2-2V spadku pewnie (zakładam, że nie jest na szczotkach) plus ze 3V lub trochę więcej na źródle prądowym co znamionowo da ze 320V na diodach. Ale w praktyce może wyjść i ponad 350V albo i więcej jak sąsiad zmieni na falowniku region i wepchnie w sieć ponad 253V XD
@kondzio2003
@kondzio2003 2 месяца назад
Ja czekam na projekt zasilacza libiowego o duzym prądzie na gratach z demobilu.
@Razdwatrzybabajagapatrzy
@Razdwatrzybabajagapatrzy 2 месяца назад
Zrób na LM 317 dobrym trafie i kilka tranzystorów np 2n3055 lub podobnych. Schematów jest w necie mnóstwo. Raki zasilacz nie będzie na pewno siał śmieciami.
@kondzio2003
@kondzio2003 2 месяца назад
@@Razdwatrzybabajagapatrzy LM podparty tranzystorami nie ma ograniczenia prądowego i trochę się sprawa komplikuje
@michalipski6427
@michalipski6427 2 месяца назад
Nie prościej nawiercić otwory wentylacyjne dla obniżenia temperatury.
@__MINT_
@__MINT_ 2 месяца назад
Bez bańki jest tam 120°C, wątpię, że otwory coś pomogą
@radoslaw8444
@radoslaw8444 2 месяца назад
Ps. Czy filamenty rozbierałeś?
@__MINT_
@__MINT_ 2 месяца назад
Nie, filamenty się dużo mniej grzeją, nie potrzebują takiej modyfikacji
@salag5535
@salag5535 Месяц назад
A może jakieś szczeliny wentylacyjne w bańce pomogłyby ?
@__MINT_
@__MINT_ Месяц назад
Najłatwiej po prostu bańkę zdjąć
@Razdwatrzybabajagapatrzy
@Razdwatrzybabajagapatrzy 2 месяца назад
A ja ściągam kopułki wszędzie tam gdzie się da czyli tam gdzie jest wysoko i dziecko nie dostanie. Żarówki z Leroy Merlin świecą 8my rok.
@__MINT_
@__MINT_ 2 месяца назад
Skoro bez kopułek zmierzyłem 120°C na diodach, to strach pomyśleć, co by było z kopułką
@Razdwatrzybabajagapatrzy
@Razdwatrzybabajagapatrzy 2 месяца назад
​Dlatego je ściągam by był dostęp powietrza. Ktoś to policzył a na pewno był to księgowy, by nie świeciły zbyt Można też ponawiercać kilka otworków np 2mm wieryłem po obwodzie ale to nie schłodzi za bardzo tych diod.​@@__MINT_
@DegustoDelSol
@DegustoDelSol Месяц назад
ok, a co z tym migotaniem ktore sie pokazało na kamerze? to nie jest zdrowe
Далее
Żarówka na sto lat [TOWARY PRAKTYCZNE 1]
14:50
Просмотров 177 тыс.
Վարդավառը Գյումրիում
00:15
Просмотров 149 тыс.
BATERIA Z PIASKU W KAŻDYM DOMU
13:52
Просмотров 150 тыс.
szybki odzysk diod Led  z  lampy Led
4:04
Просмотров 9 тыс.
10 prostych, eko stolarskich tricków
8:58
Просмотров 45 тыс.
TOP ECO DIY TIPZ.  How to repair LED lamps.
7:19
Просмотров 67 тыс.
Подключил AirPods к Xbox
0:45
Просмотров 23 тыс.