Тёмный

Jak się kłócić i pozostać w przyjaźni? - dr Ewa Woydyłło 

Wszechnica FWW
Подписаться 89 тыс.
Просмотров 92 тыс.
50% 1

Wykład dr Ewy Woydyłło w ramach Kawiarni Naukowej 1a w Wawerskim Centrum Kultury, 29 kwietnia 2015 r.
wszechnica.org.pl/wyklad/jak-...
Życie człowieka pozbawione konfliktów z innymi ludźmi możliwe jest jedynie za cenę wyrzeczenia się swoich potrzeb i oczekiwań. Spór prowadzi jednak nieuchronnie do kłótni. Jak kłócić się mądrze - by osiągać swoje cele, a jednocześnie nie zrażać do siebie drugiej strony - radziła w trakcie swojego wykładu w Kawiarni Naukowej 1a psychoterapeutka dr Ewa Woydyłło.
Jak podkreślała psychoterapeutka, nie każdy konflikt powinien powodować kłótnię. Zanim zdecydujemy się na zasygnalizowanie drugiej osobie istnienie sporu, zastanówmy się wpierw, czy sprawa ma dla nas istotne znaczenie. Nie warto spierać się bowiem o drobiazgi, o których nie będziemy pamiętali w przyszłości. Jeśli już dojdzie do sprzeczki, nie musi ona wcale podzielić ludzi. Nie stanie się tak, jeśli prowadząc kłótnię, będziemy pamiętać o elementarnych zasadach, mówiła dr Woydyłło. Należy wystrzegać się obrażania, poniżania i ośmieszania drugiej strony. Zapomnieć trzeba też o stosowaniu wulgaryzmów. Nie zadamy wówczas drugiej osobie ran, które będą długo bolesne.
Nieprawdą jest, że kłócą się ludzie niedojrzali i źle wychowani, oponowała psychoterapeutka. Tego rodzaju epitety mogą określać jedynie same metody rozstrzygania sporu. Aby uniknąć tego rodzaju określeń naszego zachowania, powinniśmy wyrzec się emocjonalnych reakcji, jak np. płaczu czy używania wulgarnych słów. Tego typu zachowanie często kończy kłótnie, bo odstrasza drugą stronę, ale nie prowadzi do porozumienia i zażegnania sporu. Warto mieć jednak na uwadze, że kłótnia nie jest jedyną metodą rozstrzygania konfliktów. Spory najlepiej rozstrzygać w drodze negocjacji, przedstawiając drugiej stronie nasze argumenty, radziła dr Woydyłło.
Co zrobić, gdy dojdzie do kłótni? Psychoterapeutka radzi, by spierać się tylko o jedną konkretną rzecz. Wyciąganie przy okazji innych spraw nie pozwala drugiej osobie skoncentrować się na przedmiocie sporu. Prowadzi też do eskalacji emocji. Powinniśmy wtedy mówić jedynie o własnych odczuciach związanych z daną sytuacją, np. "jest mi przykro, że...". Nie wywołamy wówczas reakcji obronnej. Nie uogólniajmy też cudzego zachowania, np. "ty zawsze się spóźniasz". Druga strona zawsze znajdzie wtedy kontrargument. Nasz problem sygnalizujmy zawsze w formie rady. Np. "co mogę zrobić, abyś nie zastawiał swoimi rzeczami całej lodówki". Dodajmy też ofertę od siebie. Np. "ty ułożysz rzeczy w lodówce, a ja w tym czasie wyprasuję ci koszulę". Pamiętajmy, żeby w sytuacjach konfliktowych jasno komunikować swoje granice. Druga strona może je naruszać właśnie dlatego, że ich nie zna. Przekazujmy swoje oczekiwania w formie próśb, nie zakazów. Podkreślajmy zawsze, że to my mamy problem. Np. "mi jest przykro, smutno, żal". Pozwala to drugiej osobie wycofać się z twarzą.
Dr Woydyłło radziła też, jak postępować w momencie, gdy chcemy zwrócić komuś uwagę. Przede wszystkim nie powinna ona ranić drugiej osoby, wtedy łatwiej uzyskamy jej współpracę. Zadbajmy więc wówczas o odpowiedni dobór słów i dyskrecję. Nasza uwaga powinna być konstruktywna. Np. "lepiej ci było z grzywką, mam zdjęcie, zobacz jak ładnie ci wyszło". Psychoterapeutka podkreślała, że powinniśmy zwracać ją natychmiast jedynie dzieciom oraz osobom agresywnym. Dziecko nie będzie później pamiętać sytuacji, która jest jej przedmiotem, a osoba agresywna stwarza dla nas bezpośrednie zagrożenie. We wszystkich innych przypadkach powinniśmy czynić to po namyśle, gdy ostygną emocje. Dr Woydyłło mówiła też, że gdy rzecz dotyczy sprawy zadawnionej, powinniśmy najpierw zasygnalizować potrzebę przeprowadzenia rozmowy. Wtedy, podobnie jak podczas kłótni, powinniśmy pamiętać, żeby mówić jedynie o swoich odczuciach dotyczących danej sytuacji. Pokreślać, "ja mam problem, nie ty". Dobrze jest też, żeby zaproponować drugiej osobie wspólne znalezienie rozwiązania. Ważne, żeby podkreślać wówczas, że robimy coś dla siebie nawzajem.
Kończąc swój wykład, psychoterapeutka wymieniła pięć rodzajów konfliktów. Spośród nich nierozwiązywalny jest tylko jeden - konflikt wartości. "Ty w coś wierzysz, ja w to nie wierzę". Wtedy dla obu stron będzie najlepiej, jeśli zgodzą się, że mają prawo w niektórych kwestiach się nie zgadzać. "Let's agree, to disagree", jak mawiają Amerykanie.
dr Ewa Woydyłło - psychoterapeutka, autorka wielu książek, związana z Fundacją Batorego
Znajdź nas:
/ wszechnicafww
/ wszechnicafww1
anchor.fm/wszechnicaorgpl---h...
anchor.fm/wszechnica-fww-nauka
wszechnica.org.pl/
#kawiarnianaukowa #psychologia #konflikt #kłótnia #rozmowa #przyjaźń #relacje #psychoterapia #dialog

Опубликовано:

 

22 июн 2015

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 34   
@magdamagdalena6646
@magdamagdalena6646 13 дней назад
Takie wyklady powinny być już od przedszkola, powinien być dodatkowy przedmiot w szkole - psychologia, aby nabierać nawyków myśleniowych, zachowawczych, większej świadomości w rozwiazywaniu konfliktów. To powinno się ćwiczyć na zajęciach. Bardzo cenię panią Ewę Woydyłło i powinna być inspiracją w tworzeniu edukacji. Niektórzy ludzie nie mają takiej wiedzy psychologicznej, nazbierali nawyków od swoich wzorców i przekazują je dalej swoim dzieciom. Ja miałam taką znajomą, która miała taki pogląd na życie, że jak ktoś był grzeczny, taktowny to był frajerem, zaraz go obśmiała i tego samego uczyła swoje dzieci. Dla niej wartością było cwaniactwo, zarozumiałość, okazję dla siebie widziała tam , gdzie ktoś potrzebował akurat pomocy, czyli wykorzystując czyjąś słabość. Nie zaszła tym sposobem za daleko bo to odbijało sie źle dla niej samej. Ale dzięki edukacji można byłoby takie osoby juz kształtować od małego i uniknąć wielu problemów.
@mariakubera4867
@mariakubera4867 3 месяца назад
Uczę się od pani żyć ,mieć dobre relacje ze sobą i bliźnimi i pozyskiwać prawdziwych przyjaciół. WIELKI SZACUN
@Olawisia02
@Olawisia02 Месяц назад
Uwielbiam Pania. Z Pani wykladow ucze sie na nowo zyc. Dziekuje ❤️
@satorman100
@satorman100 6 месяцев назад
Lubię Lubię Lubię 😉 bardzo wartościowy wykład, czuję się bogatszy, dziękuję 😄
@janinawysocka6031
@janinawysocka6031 Месяц назад
Pani Ewo jeśli ludzie to wszystko rozumieli nie było by tego podziału mimo, że jesteśmy różni. Samo zycie uczy tylko myślenia.
@martatowarek2274
@martatowarek2274 Год назад
Uwielbiam słuchać Pani wykładów. Chce więcej i wiecej. Dziękuje
@agnieszkakirsztajn7690
@agnieszkakirsztajn7690 2 года назад
Uwielbiam Pani wykłady dr Woydyłło!
@mamakubisiak2040
@mamakubisiak2040 2 года назад
Brawo pani doktor 🤗miło się pani słucha , dużo można się nauczyć i zmienić 🙄😊
@pawelkasprzyk3679
@pawelkasprzyk3679 Год назад
Lets agree we disagree .... go for a coffe . Brilliant idea 🙂 Jakże mądre wskazówki .... dziękuję pomysłodawcy tematu i jak najbardziej Pani Ewie !
@barbarabartnik5369
@barbarabartnik5369 3 года назад
Strzał w dziesiątkę P. Doktor pozdrawiam ❤️ dziękuję
@rachelabee128
@rachelabee128 3 дня назад
54:56 ciekawe spostrzenie. Stawianie granic i mowienie, o tym czego oczekujemy.
@magdalenaizdebska9891
@magdalenaizdebska9891 3 года назад
Wspaniałe wykłady .Dziękuję :)
@smogpodwawelski444
@smogpodwawelski444 4 месяца назад
Zwracanie uwagi: Przyjaciel: pomoże zauważyć błąd, a szczególnie błąd poważny i szkodliwy. Nieprzyjaciel: zrobi wszystko, żebyś się czasem nie zorientował. Bądźmy dorośli i okażmy wdzięczność przyjaciołom. Wiedzą, czym w razie naszej niedojrzałej reakcji ryzykują.... :)
@mariagrabowska7565
@mariagrabowska7565 3 года назад
.Lubię jak ktoś mi zwraca uwagę co nie oznacza, że pozwalam na atak. Zwracanie uwagi jest słuszne, budujące jeśli jest czynione Z MIŁOŚCIĄ i Z MIŁOŚCI a to się czuje, a to jest SZTUKĄ, która nie każdy niestety posiada. Zanim zwrócę komuś uwagę patrzę co jest moim motorem działania ale zapewne Szanowna Pani poruszy to w dalszej części wykładu. Zycie to szkola, kazdy jest na jakims etapie (dystans, święty dystans, dobra rzecz). DZIĘKUJĘ
@marian81960
@marian81960 8 лет назад
Bardzo mnie interesuje problem uzależnień, w czym podobno pani dr. Woydyłło się specjalizuje, marzy mi się posłuchać wykładu na ten temat. Poza tym dziękuję za bardzo interesujące już zamieszczone wykłady, które z zainteresowaniem wysłuchałem.
@barbarabartnik5369
@barbarabartnik5369 3 года назад
Świetny wykład dziękuję pozdrawiam serdecznie.
@kofta73
@kofta73 4 года назад
Kiedy mamy 5 osób, a tym samym 5 pomysłów na spędzenie wolnego czasu, proponuję losowanie. Wysłuchałam Pani dr z ogromnym zachwytem, z jakim również chłonęłam Pani książki. "Poprawkę z matury" pochłonęłam jako pierwszą i od tego zaczął się zachwyt Panią Woydyłło. Polecam tę pozycję, jak i wiele innych... Ostatnio byli "Ludzie, ludzie..." Co książka, to ciekawsza ;D Pozdrawiam serdecznie i proszę o jeszcze :)
@purplesky6308
@purplesky6308 3 года назад
Wykład świetny, tylko jedna rzecz wymaga poprawki. Z punktu widzenia dnia dzisiejszego tj. 09.2020r. trzeba powiedziec wprost ze "amerykańskie" sposoby rozwiązywania konfliktów kończą się trupami na ulicach. To jak wygląda dialog amerykanów na sprawy polityki widać na filmikach na you tube. Wojna republikanów z demokratami kończy się wojną domową, BLM, rabunki, bitwy, morderstwa to wszystko wynika z braku kompromisu i zrozumienia. Przykra sprawa, ameryka=zaden wzor. Pozdrawiam
@magdam6622
@magdam6622 8 месяцев назад
Moja teściowa całe życie z pijakiem, teraz ja mecze się z jej synem pijakiem, teściowa mówi ze ona się wcale nie stresowała widząc codziennie pijanego męża, ciagle ustępliwa, pomocna i mi radzi to samo, ja jestem inna i nie zamierzam stosować się do jej rad, myśle tylko jak się uwolnić od takiego życia bo wbrew pozorom to nie takie proste, mieszkam za granicą, troje dzieci, pies, żadnego wsparcia, ach życie!
@user-ud3ww6pt6c
@user-ud3ww6pt6c 6 месяцев назад
Znajdź grupę AA i chodź do grupy tzw. współuzależnionych
@halszkagawlinska2163
@halszkagawlinska2163 6 месяцев назад
Niezwłocznie na terapię, żeby później dzieci nie powieliły wzorców, nie ma opcji bez terapii...Dzwoń do psychologów, wykorzystaj darmowe programy wsparcia, myślę, że są wszędzie...To będzie najlepsza decyzja Twojego życia 🤗
@janinawysocka6031
@janinawysocka6031 Месяц назад
Tak zgadzam się bądź odważna dla własnych dzieci bo dzieci obserwują Cię czy potrafisz dać radę nad tym zareagować??
@janinawysocka6031
@janinawysocka6031 Месяц назад
Raz tylko się pokłóciłam a później pisałam liściki do męża co leżało mi na sercu i pisałam- odpisz mi, co Ci napisałam zadając? jeśli brak Ci odwagi na wspólny dialog.? Było to cennym efektem na przyszłość pod wspólnym dachem i to trwało 37lat gdyż mąż zmarł.. Bądźmy mądrzy wedle różnych spraw jakie nas otaczaja.. Pozdrawiam serdecznie.
@magdalenacukla8937
@magdalenacukla8937 6 лет назад
U mnie na teście wyszło 49 a mam 10 lat a mamie wyszło 31 jak to możliwe ja mam depresje a mama nie
@meinungabundance7696
@meinungabundance7696 Месяц назад
This is nonsense. Pytanie "dlaczego" jest w slowniku aktywnym wszystkim cywilizowanych spoleczenstw. W Polce niestety prawie w ogole nie uzywane.
@11232132312
@11232132312 Год назад
39:50
@alicjarabeda3633
@alicjarabeda3633 2 года назад
.
@beckhend
@beckhend 8 лет назад
Wystarczy być facetem i wypić z drugim facetem flaszke, dziękuje
@muranska
@muranska 7 лет назад
A co jeśli ten drugi jest niepijącym alkoholikiem?
@przemyslaw1979
@przemyslaw1979 3 года назад
@@muranska Ten drugi w ogóle nie usiądzie 😊 obok człowieka który ma taki zamiar !!
@user-uc6zj7zh9o
@user-uc6zj7zh9o 8 месяцев назад
Moim zdaniem ta Pani zbyt teoretyzuje.
@rachelabee128
@rachelabee128 3 дня назад
Dlaczego tak uwazasz?
Далее
Китайка и Шашлычок😂😆
00:19
Просмотров 264 тыс.
WYBIERAM WOLNOŚĆ | Ewa Woydyłło
45:51
Просмотров 73 тыс.
Ewa Woydyłło-Osiatyńska: punkt zwrotny
40:56
Просмотров 47 тыс.
O poczuciu wartości | Drogowskazy
1:07:26
Просмотров 12 тыс.
Droga do siebie. Ewa Woydyłło. Audiobook PL
28:16
Просмотров 20 тыс.