Тёмный

Jaka pojemność magazynu energii pozwoli uzyskać taki wykres? 

Filip Kaszubowski
Подписаться 6 тыс.
Просмотров 7 тыс.
50% 1

Fotowoltaika coraz częściej łączona jest z magazynami energii. Zarówno dotacja Mój Prąd 5.0 jak i nowe zasady rozliczeń w postaci net-billingu wpłynęły znacząco na zainteresowanie magazynami energii. Zapewne wzrośnie one jeszcze bardziej w przyszłym roku, gdy wprowadzone zostaną stawki godzinowe, a cena zakupu energii elektrycznej, przestanie być częściowo objęta tarczą.
Jaką pojemność musiałby mieć magazyn, aby wykres produkcji, zużycia, autokonsumpcji rzeczywiście wyglądał tak jak na wielu rysunkach ideowych? Jaki magazyn zapewniłby zgromadzenie całej nadwyżki dziennej, oraz wykorzystanie jej wieczorem i rano, bez poboru energii z sieci? W jaki sposób będzie to wyglądać w lato, a w jaki w zimę? Ten film nie dotyczy opłacalności magazynu energii, o tym będą następne materiały.
Większość osób zapewne zdaje sobie sprawę, że tego typu schematy są uproszczeniami, a realnie każdego dnia wygląda to inaczej. Postanowiłem jednak z ciekawości policzyć, ile musiałaby wynosić pojemność magazynu, aby wykres dokładnie tak wyglądał.

Опубликовано:

 

28 окт 2023

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 77   
@tomaszkornaszewski3275
@tomaszkornaszewski3275 9 месяцев назад
Mam 7,5 kWp, magazyn użyteczny ok 10 kWh, zużycie średnio dziennie w okresie gdy nie ogrzewam - 11 do 12 kWh, maksymalna moc używana chwilowo w tym okresie to ok 7kW. Od połowy marca do połowy października nie kupuję energii elektrycznej - magazyn sobie daje radę bez problemu. W pozostałym okresie (mam G12) magazyn ładuje się w dzień oraz (gdy potrzeba) w czasie tańszej taryfy, a w czasie droższej taryfy zasila dom. Pozwala to na kupowanie w tym okresie prądu tylko w tańszej taryfie.
@AcidLDZ
@AcidLDZ 9 месяцев назад
@tomaszkornaszewski3275 Mam system o bardzo podobnych parametrach (6,44kWp + 14,5kWh całkowitej poj. magazynu). Podzielisz się informacjami: czym ogrzewasz CO i CWU? czym sterujesz ładowanie/rozładowanie magazynu (szczególnie zimą)? ile osób w domu?
@tomaszkornaszewski3275
@tomaszkornaszewski3275 9 месяцев назад
Witam. 2 osoby. CWU - zwykła terma elektryczna na włączniku czasowym. W zimę włącza się trzy razy w ciągu dnia - o 5 rano, o 14 i 22:30. CO - dotychczas podłogówka elektryczna sterowana termostatem z różnymi temperaturami w różnych godzinach oraz elektryczny piec akumulacyjny ładujący się w 2 taryfie. Wczoraj zmieniłem na dwa klimatyzatory. Sterowanie magazynem za pomocą stref czasowych w falowniku DEYE.@@AcidLDZ
@AcidLDZ
@AcidLDZ 9 месяцев назад
@@tomaszkornaszewski3275 Dziękuję za odpowiedź. U mnie totalnie inaczej i będzie aż 5 osób ale też na DEYE. Wniosek z tego taki, że może za jakiś czas trzeba będzie dołożyć równolegle jeszcze jeden taki magazyn. Czas pokaże.
@Mieszko777
@Mieszko777 2 месяца назад
rewelacyjne info!
@maciejbuchaniewicz
@maciejbuchaniewicz 4 месяца назад
Swietna analiza. Mozesz udostepnic arkusz xls do wlasnych analiz?
@piotrniziol
@piotrniziol 8 месяцев назад
Czekamy na filmik czy jest opłacalny. Dzięki za Twoją pracę.
@dadziu1
@dadziu1 5 месяцев назад
Można też magazyn ładować zima w tanich taryfach lub gdy wejdzie taryfa dynamiczna można ładować wtedy kiedy godziny są tanie lub nawet ujemne ceny energii bo coraz częściej zdarza się to w naszych polskich sieciach
@pawstol
@pawstol 28 дней назад
Fajna tematyka, ale nadal dość kosmiczne dywagacje. Kluczem jest możliwie najdokładniejsza analiza zużycia energii w poszczególnych godzinach. Kolejnym kluczem jest jakim prądem może być ładowany i rozładowywany dany magazyn. Stoję akurat przed wyborem wielkości instalacji PV i magazynu, może uda mi się sensownie, to policzyć.
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski 28 дней назад
Oczywiście, ten akurat film to bardziej ciekawostka i analiza sposobu przestawiania działania magazynu z przymrużeniem oka.
@MrRatpaw
@MrRatpaw 9 месяцев назад
Ciekawe jak jest szansa na tanią energię w godzinach zimowych, np czy warto mieć mocne przyłacze (np 40 kW), żeby szybko naładować magazyn na dwa dni do przodu.
@PiotrPumas
@PiotrPumas 2 месяца назад
Po co Ci mocne przylacze skoro masz codziennie z 10h drugiej taryfy .
@siecieh
@siecieh Месяц назад
celem jest wyłączanie sieci na 8 miesięcy w roku i włączanie jej na 4 miesiące zimowe. W tych 4 miesiącach zimowych zużycie z sieci będzie i tak w stawkach nocnych/tanich dzięki magazynowi, a i może być duże, nawet jeśli wyniesie równowartość zużycia całorocznego sprzed podwyżek..
@jacekwierzbicki8732
@jacekwierzbicki8732 8 месяцев назад
Zamontowałem spory magazyn - 17,7 kWh. Uważam, że głównym sukcesem jest autokonsumpcja na poziomie 75%. Niestety, pochmurne lub deszczowe dni nie są wyjątkiem, a wtedy całą kalkulacja jest chybiona.
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski 8 месяцев назад
Uzyskanie współczynnika autokonsumpcji na poziomie 75% to naprawdę świetny wynik.
@mecenasonoffgrid
@mecenasonoffgrid 9 месяцев назад
I tu dochodzą taryfy godzinowe. Wieczorem i rano w wysokich taryfach czyścimy magazyn który ma pojemność równą dziennej słonecznej produkcji minus zużycie. Ale to pozytywne spojrzenie.
@bartoszopara6946
@bartoszopara6946 8 месяцев назад
Takie podejście że magazyn na rano i wieczór ma największy sens, ale pojemność na całodzienną nadwyżkę to za dużo obecnie, za drogie jeszcze są, jak stanieją za parę lat to będzie optymalne. Na teraz zakładając już ceny godzinowe to 2 max 3kwh na 1kwp instalacji i początek ładowania magazynu około 10 11 bo rano ceny są wysokie i bardziej opłaca się oddawanie do sieci zazwyczaj.
@mecenasonoffgrid
@mecenasonoffgrid 8 месяцев назад
@@bartoszopara6946 na teraz to tyle ile potrzeba od zachodu do wschodu plus drugie tyle. Ale ja też myślę krok do przodu. Już mam mały zaczątek na godzinowe. Bo 20kwh po 2 zł w wysokiej taryfie to 80kwh po 0.50 :) czyli już w godzinowych mogę mieć efektywność za dużo mniejszą ilość
@jjjj1737
@jjjj1737 8 месяцев назад
Dzień dobry Może wypowiedziałby się Pan na temat spadających cen paneli PV. Jedna z teorii głosi, że w Unii jest dużo paneli z kwestionowanymi patentami firm europejskich które nie są zastrzeżone w Polsce i dlatego te panele masowo trafiają do Polski. A druga sprawa to czy panele firmy Huasun HJT są warte uwagi zwłaszcza 440Wp bifacial w cenie poniżej 550zł. Czy to jest pełnowartościowy produkt? Mariusz
@PiotrPumas
@PiotrPumas 2 месяца назад
Mam do sprzedazy o wiele tansze panele i inne potrzebne rzeczy wprost od producenta
@jjjj1737
@jjjj1737 2 месяца назад
@@PiotrPumas komentujesz post sprzed pol roku, teraz wszyscy maja taniej jesli chca cos sprzedac
@Pablo-tn1if
@Pablo-tn1if 2 месяца назад
Pytanie o dane zużycia. Ilość zużywanej energii w tej symulacji jest wg mnie olbrzymia, skąd takie dane? Kopiesz kryptowaluty? To twoje dane? Nie wiem kto tyle zużywa latem.
@michadudek7473
@michadudek7473 8 месяцев назад
Moja instalacja 1:1, 6KWp na dachu + 6KWh magazyn energii, przy zapotrzebowaniu dziennym średnio 14-16KWh. Instalacja pracuję od połowy maja. Do połowy października energii starczało na 24h, choć trzeba było się pilnować aby mocniej wykorzystywać autokonsumpcje z produkcji dziennej (pralka, suszarka, piekarnik, indukcja, itp). Od połowy października już niestety energii zaczyna brakować baterii w godzinach nocnych, więc myślę że optymalniej było by założyć skalę 1:1,5 (PV do magazynu energii) przy projektowaniu takiej instalacji.
@Konrad016pl
@Konrad016pl 8 месяцев назад
Myślę że 20kwh brutto czyli 15kwh netto było by idealne dla takiego zapotrzebowania
@Mac1ekN
@Mac1ekN 9 месяцев назад
Co to za program, w którym to liczysz? Ciekawy jestem też innych założeń lub dni
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski 8 месяцев назад
To jest Excel, który zbudowałem na potrzeby różnych analiz związanych z net-billing
@AcidLDZ
@AcidLDZ 9 месяцев назад
Biorąc pod uwagę taryfy dynamiczne od przyszłego roku to przydałaby się jeszcze automatyka, która na podstawie ceny godzinowej, przewidywanego zużycia energii i produkcji z PV zarządzi ładowaniem/rozładowaniem magazynu aby wykorzystać go maksymalnie. Takie "przesuwanie" pobieranej i oddawanej do sieci energii miałoby sens o każdej porze roku.
@PiotrPumas
@PiotrPumas 2 месяца назад
Moje falowniki ktore mam w sprzedazy mają takie mozliwosci.
@andrzejwojcik74
@andrzejwojcik74 8 месяцев назад
Czy warto kupować teraz magazyn 10 kWh z dotacją 16 tys?
@Konrad016pl
@Konrad016pl 8 месяцев назад
A możesz dać link do magazynu 10kwh za 16 tysięcy?
@mariusz660
@mariusz660 8 месяцев назад
U mnie to tak dziala ze do godz 10 00 bateryjka 5kw się ładuje (często 100%) od 10 00 odpala się pompa grzeje podlogi ,potem 11 30 odpala się grzanie wody jakieś 300l 55°c , ostatnio jest ciepło więc o 14 00 nic już się nie grzeje, część idzie pradu w sieć ( jak są chmurki to pociągnie pradu z bateryjki i potem znowu doładuje do godz 15 00 ) No i po 16 00 5kw idzie w ruch i czasami do 03 00 wystarcza ale z regułyokoło 01 00 stan jest 0 %( wrzesien po 18 00 wystarcza do 6 00 dla 3 osób)
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski 8 месяцев назад
Dzięki za podzielenie się. A jakie masz mniej więcej zużycie dzienne i pojemność baterii?
@mariusz660
@mariusz660 8 месяцев назад
@@filipkaszubowskibateria 5kw. Pobor od 9 do 12kw, soboty do 18kw . Wczoraj Tauron w apce e licznik wprowadził bilansowanie więc pobór dzienny z sieci to od 2 do 5kw( jak jest pogoda ).
@Konrad016pl
@Konrad016pl 8 месяцев назад
​@@mariusz660Ppdasz dokładne dane o swojej instalacji . Jaki falownik ?. Magazyn diy czy kupiony ?
@mariusz660
@mariusz660 8 месяцев назад
@@Konrad016pl wszystko hujajeja 😆, ale.modeli nie powiem bo nie.ma.mnie w domu
@SlawomirBaj
@SlawomirBaj Месяц назад
pytanko, czy jest jakiś sposób aby przeprogramować choćby czasowo co ma robić falownik w pierwszej kolejności, np z rana wysyłać energię do sieci a dopiero o godzinie 12 rozpocząć ładowanie? rano jest lepsza cena w skupie
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski Месяц назад
To jest bardzo zasadne pytanie. Są na szczęście sposoby, by tak zrobić. Planuje nagrać na ten temat odcinek w najbliższym czasie.
@jerzymusial6448
@jerzymusial6448 9 месяцев назад
Moim zdaniem, w dużym uproszczeniu w idealnym dniu można zaoszczędzić o wartość naładowania banku., Np jeżeli mamy 10kw to można zaoszczędzić 10 x 0,.85PLN= 8.,5 zł brutto/dzień + ewentualną nadwyżkę wysłaną do sieci i to tylko w dni kiedy mamy wystarczająco słońca by naładował nam bank na 100 i potem zużycie które pozwoli nam pobrać tą energie do końca doby., To jest tylko o oszczędności jaką daje bank energii a nie panele...ale może to za duże uproszczenie?
@tomaszkornaszewski3275
@tomaszkornaszewski3275 8 месяцев назад
To zależy od taryf. Ale raczej tak = (pojemność magazynu x cena pradu - pojemność magazynu x cena sprzedaży prądu - straty na ładowaniu). Czyli przy twoim założeniu to byłoby teraz raczej ok 4 zł dziennie. Ale ta kwota będzie się zwiększać w miarę rozjazdu się ceny zakupu i sprzedaży prądu.
@AcidLDZ
@AcidLDZ 8 месяцев назад
Trzeba wziąć tylko pod uwagę, że "cena prądu" przy magazynie to raczej ta z godzin szczytowych i to z dystrybucją, a "cena sprzedaży" dla energii której nie wprowadzisz do sieci może być i do kilka razy mniejsza (przy słonecznych dniach) od tej pierwszej. Jednak faktycznie można przyjąć, że a) oszczędność mieści się gdzieś w granicach 60-90% pojemności magazynu * cena prądu, b) im będzie drożej, a raczej będzie bo zapotrzebowanie na energię tylko rośnie, tym będzie to bardziej in + dla magazynów.
@jerzymusial6448
@jerzymusial6448 8 месяцев назад
Tak masz racje,. ja w swoich założeniach nie liczyłem wysyłania do sieci mam w planie tylko używanie z sieci i z magazynu bez wysyłki wiec dlatego nie policzyłem w ten sposób@@tomaszkornaszewski3275
@zygmuntmelnyk9722
@zygmuntmelnyk9722 8 месяцев назад
mam magazyn 140 Kw do paneli 4,2 Kwp dodałem elektrownię wiatrową 3,5 Kw i mam po problemie
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski 8 месяцев назад
Moc magazynu jest potężna jak na dom mieszkalny. Z ciekawości zapytam, w jakiej technologii i jaka pojemność?
@Konrad016pl
@Konrad016pl 8 месяцев назад
Też jestem ciekaw Pana magazynu 140kwh to potwor
@Mieszko777
@Mieszko777 2 месяца назад
strzelam, że na kwiasiaku zrobił xD
@jerzymusial6448
@jerzymusial6448 9 месяцев назад
14:54 pomyliłeś sie w tym miejscu - to jest nadwyżka a nie prąd z sieci
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski 8 месяцев назад
Tak, masz rację, miało być "nadal część energii trafiałaby do sieci", a nie "nadal część energii pochodziłaby z sieci"
@dadziu1
@dadziu1 5 месяцев назад
Z samochodów elektrycznych moduły tanio wychodzą. Mam zrobiony 110 kWh i 30 KWP na myjni bezdotykowej 4 stanowiskowej plus pompa Ciepła do grzania wody do mycia. Magazyn zamontowany 22 czerwca 2023 i energię z sieci lipcu pobrałem 29 kWh sierpniu 48 kWh we wrześniu 51 kWh (tak naprawdę opóźnienie w podaniu energii z magazynu to spowodowało) późniejsze miesiące to wiadomo słaba produkcja i już więcej energii pobrane z sieci ale na starych zasadach więc mogłem odebrać z sieci nadwyżkę ze strata 30 %
@smart-offgrid-diy
@smart-offgrid-diy 9 месяцев назад
Jaki magazyn? To proste. Zużycie dobowe kWh x 4 i 6 do 8 miesięcy nie zostanie pobrana z sieci ani jedna kWh (zakładam że prądożerne urządzenia nie będą działać w nocy).
@Krait17
@Krait17 Месяц назад
Wprowadzasz ludzi w błąd. Magazyn o pojemności dziennego zużycia jest wystarczający. Większy praktycznie nic nie daje.
@smart-offgrid-diy
@smart-offgrid-diy Месяц назад
@@Krait17 Masz na to jakieś argumenty merytoryczne np. własne doświadczenia czy przeczytałeś to na ulotce marketingowej?
@Krait17
@Krait17 Месяц назад
@@smart-offgrid-diyZamiast pisać o ulotkach to zrób sobie prosty arkusz kalkulacyjny który ma trzy kolumny: data, twoja produkcja PV, stan magazynu. Zobacz dla ilu dni rocznie wartość w magazynie spadnie poniżej zera przy różnych ustawieniach parametrów zużycie energii i pojemność magazynu. Policz też co się stanie jeśli zamiast marnować przykładowo kilkanaście tysięcy PLN na większy magazyn wydasz 1k PLN na dodatkowy 1kWp paneli.
@smart-offgrid-diy
@smart-offgrid-diy Месяц назад
​@@Krait17 Sorry, ale nie potrzebuje teoretyzować w excellu, ponieważ mam realne dane zwizualizowane w grafanie. Zarówno PV jak magazyn nam dobrane pod własne potrzeby i zanim zabrałem się do "zabawy w fotowoltaikę" mój arkusz miał więcej niż trzy kolumny. Dla Twojej wiadomości 10kWh miałem przez 4 miesiące na starcie i w czerwcu zdarzało się, że była to za mała pojemność, bo deszcz padał 1 dzień. Dodatkowo nie zapominaj o mocy jaką możesz pobrać z baterii a nie jest to 10kW przy 10kWh pojemności. Dla mnie ważniejsza jest samowystarczalność, a duży magazyn zapewnia mi elastyczność, o której mógłbym pomarzyć przy 10kWh. Dodatkowo buforowanie energii w zimie, pozwala na ciągłe korzystanie ze strefy poza-szczytowej. 10 kWh to marketingowy bełkot, który jest spowodowany wysokimi cenami "komercyjnych" banków energii. Po co Ci bak w samochodzie na 60 litrów przecież możesz mieć 10l. Magazyn o pojemności dziennego zużycia jest niewystarczający, ponieważ nawet w środku lata przy znacząco przewymiarowanej instalacji PV, podczas niesprzyjających warunkach pogodowych, będziesz dobierał z sieci. A co z wiosną i jesienią?
@smart-offgrid-diy
@smart-offgrid-diy Месяц назад
Sorry, ale nie potrzebuje teoretyzować w excellu, ponieważ mam realne dane zwizualizowane w grafanie. Zarówno PV jak magazyn nam dobrane pod własne potrzeby i zanim zabrałem się do "zabawy w fotowoltaikę" mój arkusz miał więcej niż trzy kolumny. Dla Twojej wiadomości 10kWh miałem przez 4 miesiące na starcie i w czerwcu zdarzało się, że była to za mała pojemność, bo deszcz padał 1 dzień. Dodatkowo nie zapominaj o mocy jaką możesz pobrać z baterii a nie jest to 10kW przy 10kWh pojemności. Dla mnie ważniejsza jest samowystarczalność, a duży magazyn zapewnia mi elastyczność, o której mógłbym pomarzyć przy 10kWh. Dodatkowo buforowanie energii w zimie, pozwala na ciągłe korzystanie ze strefy poza-szczytowej. 10 kWh to marketingowy bełkot, który jest spowodowany wysokimi cenami "komercyjnych" banków energii. Po co Ci bak w samochodzie na 60 litrów przecież możesz mieć 10l. Magazyn o pojemności dziennego zużycia jest niewystarczający, ponieważ nawet w środku lata przy znacząco przewymiarowanej instalacji PV, podczas niesprzyjających warunkach pogodowych, będziesz dobierał z sieci. A co z wiosną i jesienią? @@Krait17
@tomaszbonkowski1938
@tomaszbonkowski1938 8 месяцев назад
Witaj Filip, bardzo fajna analiza,. Rozumiem, że chciałeś odwzorować wykres z materiałów reklamowych, ale realny wykres zużycia tak nie wygląda. Masz stałe zużycie na jakimś poziomie plus skoki kiedy załączany jest prądożerny sprzęt. Tym bardziej, że wykres ma odwzorowywać lipiec ( stałe zużycie na poziomie 4kW od 7 do 11:30 nie jest realne), a jeżeli ktoś grzeje wodę grzałką to nastawia sobie czas grzania na okres kiedy świeci słońce. Zliczyłem zapotrzebowanie z Twojej tabelki przyjmujac że każde z obciążeń trwa 1h i wyszło, ze w lipcu dom zużywa 65kWh więc magazyn który według Ciebie pokryłby zapotrzebowanie nie jest w cale taki duży jak na zużycie ( cca 30kWh magazynu na 65kWh zyżycia). Z tą sprzedażą do sieci jest to prawda, szczególnie przy panelach przewymiarowanych względem magazynu, ale magazyn wymiaruje się na konkretne cykle pracy ( np cykl dzienny, albo tygodniowy jeżeli liczymy, że naładujemy go prądem w weekend kiedy to już będą taryfy dynamiczne).
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski 8 месяцев назад
Hej, dzięki. Dokładnie, sam w którymś momencie filmu zwróciłem uwagę, na to, że profil który próbuję odwzorować, raczej nie zdarzyłby się w prawdziwym życiu. Inna sprawa, że obecnie prosumenci rozliczani są godzinowo, na dodatek z bilansowaniem międzyfazowym metodą wektorową. Oznacza to, że chwilowe peaki i tak nie mają większego znaczenia, a autokonsumpcja na rachunku jest większa od realnej. W związku z tym, większy sens, z punktu widzenia obliczeń finansowych, ma liczenie zbilansowanych słupków dla każdej godziny, zamiast wyników o znacznie większej częstotliwości próbkowania.
@rafal4897
@rafal4897 2 месяца назад
Zamierzam zacząć od magazynu energii o pojemności 86 kWh. Instalacja 10 kWp max bo tyle wejdzie na posesji, na początek będzie to ok 5 kWp na gruncie. Brak jakiejkolwiek umowy z korporacjami energetycznymi na sprzedaż energii. Tylko autokonsumpcja. Celem jest pełny offgrid w przyszłości. Póki co sieć będzie zabezpieczeniem, opcją zapasową na braki produkcji z fotowoltaiki. Latem oraz w okresach przejściowych nadmiar produkcji będzie przekazywany do grzania CWU co zredukuje zużycie gazu oraz do klimatyzacji. Zimą grzanie kominkiem plus doładowywanie magazynu w tańszej taryfie ewentualnie dogrzewanie podczerwienią niskotemperaturową tylko wybranych pomieszczeń. Celem jest minimalizowanie zużycia gazu do CO. Roczne zużycie całego domu to ok 3000 kWh - sama elektryczność. W przyszłości gdy będzie auto el , zwiększę magazyn do ok 254 kWh bo tyle się zmieści na ściankę w piwnicy gdzie stanie instalacja. Wtedy też przynajmniej latem nie powinno być problemu z nadwyżkami z PV.
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski 2 месяца назад
Wow, ambitnie :) Życzę powodzenia!
@pawstol
@pawstol 28 дней назад
Czy można od Pana zakupić ten arkusz exel?
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski 28 дней назад
Dzień dobry, proszę o maila w tej sprawie na energiadosprzedazy@gmail.com
@miloszenko
@miloszenko 8 месяцев назад
Nie można szacować pojemności magazynu pod produkcje w środku lata, bez sensu, i tak tej energii nie przejemy. Sugeruje szacowac pod produkcje w miesiącu październiku, instalacja wschód zachód, magazyn pozwalający w słoneczny dzień przetrwać cały nastepny. I dość ważna rzecz - myślenie o zyciu z OZE należy zacząć od redukcji zuzycia a nie zaspokojeniu potrzeb marnując energię.
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski 8 месяцев назад
Pewnie że nie, dlatego w filmie mówię, że najlepiej to zrobić z uwzględnieniem wszystkich sezonów. Same obliczenia są tylko próbą oszacowania, przy jakiej pojemności wykresy pokazywane przy tłumaczeniu idei posiadania magazynu energii, faktycznie by tak wyglądały. Sugerują one, że cała nadwyżka trafia do magazynu, a cały pobór z niego pochodzi. Realnie, cała nadwyżka zmieści się w magazynie zimą, a cały pobór będzie pochodził z magazynu latem. Co do redukcji zużycia, to bardzo cenna uwaga - niestety niektórzy dokładają odbiory tylko po to, by mieć większą "autokonsumpcję" albo budują sporą instalację na potrzeby ogrzewania elektrycznego w starszym domu, podczas gdy większe oszczędności przyniosłoby docieplenie/ uszczelnienie mostków termicznych/ obniżenie temperatury ogrzewania.
@miloszenko
@miloszenko 8 месяцев назад
@@filipkaszubowski dzięki za odpowiedź. Na przyszłość każdemu bym radził zamiast instalacji np. 9 kWp na południe to lepiej robić 6 kwp wschód zachód z małym magazynem. Elastyczność, niezależność i znacznie większą korzyść także dla sieci.
@PiotrPumas
@PiotrPumas 2 месяца назад
To juz Tobie powiem iz zle ogolnie to policzyles i nie brales pewnych zmiennych pod uwage . Ale nie bede sie rozpisywal. Jak ktos potrafi liczyc to zapojektuje tak instalacje lacznie z magazynem energii ze zima ani lato mu nie staszne i nie stratne . Nie mam czasu na tlumaczenia , ja mam wy..ane , jestem off-grid caly rok.
@BartoszBielecki
@BartoszBielecki 3 месяца назад
U Chińczyka za 10kW zapłacisz 10k PLN. Nie mało, ale i tak dużo lepiej niż u Polaka, bo u nas proszą o co najmniej 15k, jak nie 20k.
@Jasiek71
@Jasiek71 3 месяца назад
Do tego trzeba jeszcze dołożyć sezonowy magazyn ciepła..., samo magazynowanie energii elektrycznej jest bez sensu w skali całego roku...
@marekwisniewski5572
@marekwisniewski5572 5 месяцев назад
Magazyn MA SENS - bo rozliczanie od LIPCA 2024 będzie w podziałkach na 15 min i ten magazyn naładujesz sobie bardzo tanią energią w NOCY kiedy 1 KWh o godzinie 2-4 nad ranem będzie kosztować 1/3 1/4 ceny w peeku. Dobrze zestrojony magazyn będzie zarabiał na tej różnicy a nie na współpracy z instalacją PV - oczywiście w dni słoneczne doładuje się . optymalny dla 10Kwp instalacja to pewnie 30 Kwh - 32 Kwh . Dom przeciętny pobiera na dobę około 10-15 Kwh na dobę więc masz pewność że pełny magazyn naładowany nad ranem w sobotę lub niedzielę( gdzie ceny energii w weekend jest bardzo niska ) . Przyłada z życia w 21-24 grudnia 2023 roku cena energii za 1 KWH wynosiła UWAGA 1grosz !!! przez kilka ładnych gdzin w nocy a później 35 -40 gr. w szczycie
Далее
МОЙ НОВЫЙ ДОМ
1:01:04
Просмотров 1,6 млн
Maybe i need to add instructions @popflexactive
00:14
Kiedy zwróci się mój magazyn energii.
19:12
Просмотров 9 тыс.
Sprawdzam stawki godzinowe RCE z ostatnich 5 lat
25:25
Policzmy czemu magazyn energii się nie opłaca !
12:26
Tani magazyn energii. Czy to ma sens?
16:42
Просмотров 21 тыс.
Magazyn Energii - "ZBEDNY" wydatek ?
22:40
Просмотров 4,4 тыс.
МОЙ НОВЫЙ ДОМ
1:01:04
Просмотров 1,6 млн