Ciekawostka Słynny polak w czasie wojny w szwedzkim hutnictwie pracował potem pracował/współpracowa z hutą Baildon w Polsce. Nazywał się Michał Scipio del Campo, jego przodkowie przybyli do Polski z królowa Boną był przy okazji znanym myśliwym który w Afryce polował na początku XX wieku, w Rosji, jeszcze za cara i dożył lat 80 tych. Był jeszcze bardziej znanym lotnikiem znał biegle 16 języków w tym chyba w zakresie chyba 10 był tłumaczem przysięgłym.
Porównując dane techniczne na papierze to w wersji standard taka szwedzka Skarpeta ;-) Główny problem nie leżał w tym, że została źle skonstruowana tylko w całkowicie losowej jakości materiałów użytych do produkcji, skopanej metalurgii. Fatalne blachy podatne na korozję, rozsypujące się skrzynie, pękające resory i przeguby, ciągła walka ze sworzniami, urywający się wspornik przekładni kierowniczej, wadliwa pompa wody, aparat zapłonowy, głowica z miękkiego aluminium itd. Syrena przy pozostawieniu rozwiązań technicznych bez większych zmian ale wykonana z większą dbałością i z lepszych materiałów byłaby o wiele lepszym pojazdem.
Mój rówieśnik obaj jesteśmy z 64 roku, fajne autko , dobrze że są tacy ludzie którzy nie spisują takich aut na straty ale je odrestaurowują i przywracają im dawny blask. Pozdrawiam i dziękuję za fajny odcinek.
Sierra Alpha Alpha Bravo... jak już lecimy z nawiązaniem do lotnictwa to po całości. Dobrze że przetłumaczyłeś rozwinięcie skrótu... A i wozidło fajne. Mimo dwusuwa. ;)
Jakbyś w 17 wieku zrabował sąsiada z zamorza ze wszystkiego co się dało,potem nie miał wojny na swym terytorium a w II WŚ sprzedawał strategiczne rudy metali rzeszy niemieckiej i aliantom to też składałbyś mistrzostwo.
@@listonoszpat233 Żeby coś dobrze zrobić nie trzeba być rabusiem, a Syrenka była robiona niechlujnie , Pożniej złodzeje rozkradły zakłady i dziś nie ma nic.
@@alexr6135 Nie trzeba rabować, ale gdyby Szwecja była tam gdzie Polska, to po wojnie pewnie nawet takiej Syrenki by nie poskładała. To był cud, że w czym takim jak PRL w tamtych latach powstał polski w 100% samochód. Zamiast narzekać lepiej podziękuj inżynierom z tamtego okresu. No chyba, że jesteś z tego pokolenia, które nie wie, co to był PRL, to wtedy nie skumasz, dlaczego powinieneś okazać wdzięczność.
@@krystianskowronski5594 Co to za niby argument że ,,jak to kiedyś było''? Wszystkie kraje bloku wschodniego produkowały za komuny lepsze samochody od Syreny, i jakoś potrafiły to robić. A produkowanie jej do 1983 to był ponury żart. Więc po jaką cholerę na siłe wmawiać sobie jak to nasza motoryzacja była wspaniała, jak jedyne co potrafilismy robić to wziąć licencję od włochów i starać się jej nie spieprzyć całkowicie. Co biorąc pod uwagę że w latach 80. Fiat zabronił nam umieszczać ich logo na 125p jest najlepszym dowodem na ,,siłę'' naszej motoryzacji
Saab byl u nás v bývalém Československu považovaný za prestižní auto v 60.letech. A vůbec tomu nebránilo, jestli šlo o model s dvoutaktním motorem. Samozřejmě, ty auta měli jen ti movitější lidé, např. známý filmový režisér Jiří Menzel. Známá je jeho fotka ze dnů okupace v srpnu 1968, kde stojí vedle svého Saaba na ulici blízko tanků a demonstrantů. Ale přestože bylo těžší se k Saabu dostat, bylo jich na českých silnicích vidět docela dost.
Viem, že aj Karel Gott mal saab. Raz som videl aj model 96 z roku 1968 v Prešove. Bolo to auto, ktoré bolo v Československu od samého začiatku. Pozdrav s Polska!
Oprócz ostatniego filmu z McLaren'em. To tak jakby pójść do włoskiej restauracji a tam w menu kurczak słodko kwaśny. Ale za ten 👍dałem. (Chociaż tamten nie był niedzielnym filmem, sorry)
Opel nie taki zły. W latach 60 Diplomat to największe auto w Niemczech. Przez wiele aut modele jak Senator, Diplomat, Kapitan czy Admiral równały do Mercedesa, a nie VW. Jeszcze Monza była luksusowym coupe i większym od konkurencji.
@@JanGarbacz thank u Choc ulorzenie silnika sugeruje ze jest tylny 😊😊😊 A wiesz co dzis patrzylem kape w cupe z silnikem 5 cylindrowym o pojemnosci 2,4 taki jak we fiacie
Dlatego wlasnie cie prosze o fulvie bo jak wiesz ta technologies stosowal vw tak mi sie wydaje tylko ze w lanci bylo rozchylenie cylindrow od siebie wynosila 15 stopni 🤣🤣🤣 skad ja to wszystko wiem z telewizji ☺☺☺
Janku, wspólczesna Alfa Romeo Gulia ma współczynnik oporu powietrza 0,25 a stara z lat 60-tych 0,28. 0,32 jak powiedziałeś mialy samochody w latach 90-tych.
śmiga sobie taki w moich okolicach w kolorze kawa z mlekiem :) nowszym modelem można było jeździć w grze Rally Trophy. Tylne lampy kojarzą mi się z Garbusem z lat 70 tych a jako miłośnik marki Ford szanuje za V4 który występował w większości modeli Forda z tamtych lat :)
a gdzie wolne koło we współczesnym samochodzie i jak może być sterowane komputerem skoro to rozwiązanie czysto mechaniczne. Podpowiem bendiks w rozruszniku
Ciekawostka o braku ograniczeń prędkości w Szwecji poza terenem zabudowanym. Nie wiedziałem. Naromiast nie wiem czy wiesz, że w ulubionej Czechosłowacji wydawano specjalne tablice rejestracyjne testowe które uprawniały do jazdy bez ograniczeń prędkości także.
Nie wszyscy Szwedzi są wysocy, Holendrzy są częściej wysocy, a jak ten samochód produkowali w latach 40,50 i 60 to ludzie byli niżsi niż teraz. Na pewno było to udane auto ale produkowane o 10 lat za długo.
wujek mój który był pilotem mysliwskim miał takiego saba ! ale coś mu się często psuł ..szczególnie skrzynia biegów sie sypała ...nie pamietam skąd brał części zamienne do tego auta
Skąd bierzesz takie świetne samochody? Niech kanał rośnie, bardzo lubię oglądać. Jak najwięcej o Tatrze, pamiętam takie samochody z dzieciństwa (nie spędziłem go w Polsce) - rewelacja.
JANEK,OGLĄDAM WIELE KANAŁÓW TEGO TYPU,ALE JEŚLI U CIEBIE WIDZĘ NOWY FILM TO RZUCAM WSZYSTKO I OGLĄDAM,BO NAPRAWDĘ LUBIĘ TWOJE FILMY.SĄ MĄDRE,NIC NIE KRYTYKUJESZ,PRZEDSTAWIASZ FAKTY ORAZ HISTORIĘ MOTORYZACYJNĄ.NADAJESZ SIĘ DO TELEWIZJI NA REDAKTORA PROWADZĄCEGO TEGO TYPU PROGRAMY.TRZYMAJ TAK DALEJ,POZDRAWIAM.
Świetny samochód, syrena czy wartburg przy nim niestety muszą się schować. Jakość wykonania czy detale świetne. Właściciel Saaba bardzo pozytywny człowiek z pasją.
Prawdziwym królem dwusuwów było DKW ponieważ to właśnie od nich wywodzi się większość tego typu konstrukcji. Silników inspirowanych DKW powstało miliony a w krajach trzeciego świata pewnie są klepane do dziś.
Cześć Janku taki pomysł polskie kanały nagrywają od czego polska zaczynała motoryzacyjne fajnie by było jak byś nas poprowadził od czego zaczynały np Niemcy Hiszpania Anglia Włochy czy inne takie pomysły ... Nikt tego nigdy nie pokazał
Szwecja w lata 60tych: Brak ograniczeń prędkości Szwecja Dziś: 80km/h na autostradzie i nie próbuj jechać szybciej bo zaraz jakiś frajerski Sven poda cię na bagiety.