Тёмный

Kiedy szlacheckie pospolite ruszenie biło się dobrze ? 

szablotłuk polski
Подписаться 9 тыс.
Просмотров 10 тыс.
50% 1

Najstarszy zachowany traktat o fechtunku szablą polską. Opracowanie w formie e-book, wraz z ilustracjami szermierki znajdziesz tu: 1ct.eu/l2Rb
Zapraszam również do odwiedzenia mojej strony internetowej:
szablotlukpols...
Postawy szlachty na polu bitwy oraz realna militarna wartość pospolitego ruszenia w połowie XVII wieku. Krótki opis umiejętności robienia szablą przez szlacheckie pospolite ruszenie.

Опубликовано:

 

29 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 109   
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 2 года назад
Więcej o szkoleniu w fechtunku pałaszem polskich szeregowych brygad kawalerii narodowej w XVIII wieku znajdziesz tu: "Taktyka walki i szermierka brygad kawalerii narodowej 1775-1795" (e-book). Link do zakupu i pobrania książki: 1ct.eu/Zdby Więcej o szermierce w XVIII-wiecznych obcych armiach (austriackiej, pruskiej, francuskiej, rosyjskiej, szwedzkiej i angielskiej) znajdziesz w mojej książce: "Taktyka walki i szermierka kawalerii europejskiej w XVIII wieku" moje opracowanie (e-booka) w formacie elektronicznym znajdziesz tu: 1ct.eu/rZwY
@PhilipoT87
@PhilipoT87 5 лет назад
Dobry odcinek, fajnie że poruszyłeś ten temat zwłaszcza że w ogólnej świadomości panuje wiele mitów i przekłamań :-)👍
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 5 лет назад
Sienkiewicz strasznie namieszał z ta sceną pod Ujściem :) prawda tam szlachta się poddała ale nie zawsze podczas potopu 1655 tak było. Pod Nowym Dworem 30 września 1655 szlachta mazurska biła się bardzo dzielnie , przegrali co prawda ale szans nie mieli z takim przeciwnikiem. Pozdrawiam
@Elbinger
@Elbinger 4 года назад
W Chinach powielaja te mity, a ja im tlumacze i tlumacze ^^
@romankatz1421
@romankatz1421 2 года назад
W Barze?
@GreatPolishWingedHussars
@GreatPolishWingedHussars 3 года назад
Powiedziałeś to dobrze! Pospolite ruszenie mogło również wygrywać bitwy. Czasami cała armia polska składała się z pospolitego ruszenia lub znaczna część armii polskiej była pospolitym ruszeniem. A gdyby pospolite ruszenie było takie złe, to nie wygrałoby bitwy z tak silnym liczebnie przeciwnikiem jak w bitwie pod Beresteczkiem w roku 1651. Z 80-tysięcznej armii polskiej 40 tysięczne było pospolite ruszenie, którzy pokonali razem 200 000 Kozaków i Tatarów. Polacy nie wygraliby, gdyby połowa armii składała się z niekompetentnych bojowników.
@Totilla2008
@Totilla2008 5 лет назад
Ogólnie najlepiej przedstawiała się sytuacja z województw południowo wschodnich. Szlachta często brała udział w odpieraniu najazdów tatarskich i wojnach z kozakami. Wartość bojowa ich była więc duża i niewiele ustępowała jednostkom zawodowym.Najgorzej było w Koronie. Ale po potopie szwedzkim nawet w centrum kraju ludzie nauczyli się już żołnierki.
@grzegorzmaksym462
@grzegorzmaksym462 4 года назад
Fajny odcinek ale mylisz woj. Smoleńskie z Kijowskim w kwestii pospolitego ruszenia. Po za tym w tym województwie jako jedynym szlachta z pospolitego ruszenia pełniła służbę nie w polu a broniąc zamków i twierdz, fajnie jak byś zrobił jeszcze odcinek o wojskach powiatowych albo o pospolitym ruszeniu zwalczajacych Szwedów w działaniach partyzanckich.
@mikoajporaj3596
@mikoajporaj3596 5 лет назад
Ja tylko czekam aż trafię do Nieba to zapiszę się do husarii razem z wujem
@mariuszorawski
@mariuszorawski 5 лет назад
Ja też.
@Zygfryd_z_Toussaint
@Zygfryd_z_Toussaint 5 лет назад
Kogo ja widzę?
@mikoajporaj3596
@mikoajporaj3596 5 лет назад
@@Zygfryd_z_Toussaint o witam szanownego Pana Zygfryda
@romanmoskalik5263
@romanmoskalik5263 5 лет назад
Czyli jelenie wojsko prowadzone przez lwa a nie odwrotnie lwie wojsko prowadzone przez jelenia.
@marcinkowalski6283
@marcinkowalski6283 5 лет назад
Tak jest w każdym wojsku i okresie historycznym. Moim zdaniem gdyby naczelnym wodzem w 39' został Kutrzeba czy Unrung i im podobni to Niemcy mogliby pomarzyć tylko o zdobyciu Polski. Ale czasu nie cofniesz. Można tylko wysnuć wnioski na przyszłość.
@maciej2843
@maciej2843 2 года назад
To raczej nie kwestia tchórzostwa, tylko kalkulacji- dla kogo walczymy lub o co?Jak sami wiemy nie zawsze jest sens polityczny do walki lub ktoś bezsensownie wykorzystuje tkankę wojskową, lub haniebnie.
@marcinkowalski6283
@marcinkowalski6283 5 лет назад
A kto by z obecnych poszedł teraz gdyby takie "pospolite ruszenie" miało nastąpić i przyszłoby walczyć za Polskę? Powtarzam że za Polskę a nie prywatne interesy zdrajców Polski.
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 5 лет назад
A no właśnie łatwo się nam szlachtę ocenia a my jak byśmy postąpili :)??
@panpiotras
@panpiotras 3 года назад
chyba najlepszy byłby miks wojsk gdzie zawodowa kawaleria odpowiadała by za rozpoznanie i dalekie oskrzydlenia , piechota regularna i artyleria trwała by w centrum pola , a pospolite ruszenie szlacheckie jako odwód rzucane było by do szarży w przełomowym momencie.
@marekswidzinski5743
@marekswidzinski5743 5 лет назад
To prawda,że armia to jedno a dowódca to drugie.Choćby wojsko było najlepsze, to zły dowódca,zero strategii,zero talentu jak np.hetman Kalinowski spowoduje jego pogrom. W jednej z książek historycznych natknąłem się na taki fakt.Hetman Koniecpolski był w niewoli tureckiej.Pod ręką król jeśli się nie mylę Zygmunt III Vaza nie miał nikogo by nim zastąpić hetmana w walkach na Pomorzu ze Szwedami,więc sam chciał dowodzić wojskami.Husaria odmówiła,znając jego zerowe talenty dowódcze,nie chciała ginąć na darmo.Szybko więc wykupił hetmana z niewoli.Gdy husaria dowodzona już przez hetmana Koniecpolskiego skakała z jakiegoś nasypu, urwiska szwedzki król widząc to, miał powiedzieć,że gdyby miał taką jazdę,znalazł by się ze swą armią pod Konstantynopolem.
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 2 года назад
ZAPRASZAM DO DZIAŁU - SPOŁECZNOŚĆ - NA MOIM KANALE.
@wielkopolanin7387
@wielkopolanin7387 5 лет назад
To poprostu jak zawsze na wojnach, gdzie dobry hetman tam i żołnierz dobrze walczy.
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 5 лет назад
Dzięki za komentarz :) pozdrawiam
@radekmular6567
@radekmular6567 2 года назад
Super sprostowanie. Mam jednak pytanie jak walczyła (jakimi technikami) polska szlachta szablą
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 2 года назад
Najwięcej dokumentów i instrukcji o staropolskiej szermierce znajdziesz tu:"Taktyka walki i szermierka brygad kawalerii narodowej 1775-1795"(e-book). Link do zakupu i pobrania książki: 1ct.eu/Zdby
@grzegorzbrzeczyszczykiewic4396
Prosto, logicznie a odkrywczo. Panie Jerzy, szkoda że takie osoby jak Pan raczej nie będą uczyły w naszych szkołach...Byłoby mniej półmędrków powtarzających te same, uproszczone do konstrukcji cepa i ich umysłów, mity. Czekam na kolejne odcinki i zachęcam do wytrwałości. Coś może na temat polskiego płatnerstwa? Trochę było, lecz mam niedosyt..
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 5 лет назад
Dzięki wielki za miły komentarz ... rzeczywiście nie uczę w szkole ale z perspektywy czasu chyba dobrze się stało że nie zostałem nauczycielem :) a co do imienia nie mam na imię Jerzy. POZDRAWIAM
@bohunbohun6679
@bohunbohun6679 5 лет назад
Pod Mątwami straty wojsk królewskich wzięły się z zaskoczenia podczas przeprawy tak jak wspomniałeś ale oprocz tego przede wszystkim z egzekucji wykonywanych na wojsku królewskim przez rokoszan. Ta bitwa przybiła kolejnym gwóźdź do trumny I R P.
@janmajdowski
@janmajdowski 2 года назад
Prawda. Egzekucja jeńców to jeden z najokrutniejszych epizodów tego rokoszu
@fmxmd9241
@fmxmd9241 5 лет назад
Szczerze to zaskoczony jestem. Zawsze myślałem, że pospolite ruszenie było mięsem armatnim w stylu "zapchaj dziurę w szeregach". Mimo wszystko bardziej w oczy rzucały się walki, gdzie nie dawali rady. Np. Bitwa nad Ujściem w czasie potopu szwedzkiego.
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 5 лет назад
Witam. Ze Szwedami to nawet wojska regularne miały duże problemy zresztą ile my tych dużych bitew wygraliśmy podczas potopu jedną/dwie ? Szlachta z pospolitego ruszenia natomiast często dobrze radziła sobie z wojskami Moskwy która odpowiadała jej stylowi walki ( dużo jazdy , różnej jakości ) dzięki za komentarz . Pozdrawiam
@synmalice9872
@synmalice9872 5 лет назад
@@szablotukpolski5201 Czyli pospolite ruszenie nie dawało sobie rady z zdyscyplinowaną zachodnią armią i w wielkich bitwach ale z wojskiem typu wschodniego i w potyczkach dawało radę?
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 5 лет назад
@@synmalice9872 Tak można przyjąć , choć z Ordą krymską/Tatarami też średnio lubili walczyć :) nie radzili sobie ze zdyscyplinowanym przeciwnikiem dysponującym dużą siłą ognia.
@grzegorzbrzeczyszczykiewic4396
Wiek robi swoje - sorry za tego „pana Jerzego”...
@bohunbohun6679
@bohunbohun6679 5 лет назад
"Koń Turek" nie odnosiło się to do maści konia tylko do jego pochodzenia wschodniego.
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 5 лет назад
Nie no wiadomo , drobna pomyłka :) pozdrawiam
@OchotaJack
@OchotaJack 3 года назад
A odnosnie Mazurów - był to odpowiednik osadnictwa wojskowego na ziemiach książąt Mazowieckich. Jest o nich świetny wykład: ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-r_8qDd1TVpA.html&ab_channel=PodlaskiInstytutRzeczypospolitejSuwerennej
@golebieryszarda
@golebieryszarda 2 месяца назад
Przestan powtarzac co drugie zdanie robienie zelazem.
@walterk1199
@walterk1199 3 года назад
KON TUrek to nie masc ,ale rasa,\Konie w typie orientalnym ,szybkie i wytrzymale nadystansach ponad 100km,kupowane u ormian lub na wegrzech, czasen zdobycz wojenna,w hodowli koni husarskich dolew ich krwi byl znacznyjak szablotluk umze to pojedzie na takim koniu do nieba za te zajebiste swoje filmy
@heretyk_1337
@heretyk_1337 5 лет назад
A może by tak teraz coś o piechocie polskiej?
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 5 лет назад
Tak za jakiś czas będzie trochę o polskiej piechocie w poł. XVII wieku. Pozdrawiam :)
@Totilla2008
@Totilla2008 5 лет назад
Ogólnie najlepiej przedstawiała się sytuacja z województw południowo wschodnich. Szlachta często brała udział w odpieraniu najazdów tatarskich i wojnach z kozakami. Wartość bojowa ich była więc duża i niewiele ustępowała jednostkom zawodowym.Najgorzej było w Koronie. Ale po potopie szwedzkim nawet w centrum kraju ludzie nauczyli się już żołnierki.
@aleksandersokal5279
@aleksandersokal5279 4 года назад
Ale całe połódnie to wszystko Korona, do tego szlachta mazurska (z Korony), szlachta z Rusi Czerwonej (Korony)i wołyńska (z Korony) bardzo dobrze sobie radziła. P.S.: A pospolite ruszenie które walczyło pod Beresteczkiem to około 30 000 - 40 000 szlachty koronnej i tylko ok 2000 ochotników z Litwy.
@Totilla2008
@Totilla2008 4 года назад
@@aleksandersokal5279 No Boćwinkowie, bo tak mawiał na nich pan Pasek, nie sprawili się, bo to nie było na ich kierunku działania
@aleksandersokal5279
@aleksandersokal5279 4 года назад
@@Totilla2008 Ogólnie jednak szlachta Litewska to taki ciekawy temat, można ich okraślać jako Polacy, Litwini i Rusini w tym samym czasie. Taki Chodkiewicz na przykład pochodził ze spolonizowanej rodziny Rusińskiej, matke miał Polke (Zborowską z Wielkopolski) a sam nazywał się Litwinem bo był szlachcicem z WKL. Taka sytuacja pojawia się bardzo często w rodach mniejszych i większych. Ale jednak chyba można uważać że WKL to dziedzictwo kulturowe Polski, Litwy i Białorusi jednocześnie. Edit: literówka
@Totilla2008
@Totilla2008 4 года назад
@@aleksandersokal5279 Ciekawa sprawa zaszła np. z rodziną hetmana Stanisława Żólkiewskiego. Pochodził on ze zruszczonej szlachty mazurskiej. Jego przodkowie zawędrowali na Ruś w XIV wieku wraz z księciem mazurskim Bolesławem Trojdenowicem, jako,że ten na podstawie umowy z ostatnim władcą Rusi Halickiej po jego bezpotomnej śmierci stał się naturalnym kandydatem na tron ( jego babka lub siostra była żoną ostatniego Rurykowicza). Tam się zruszczyli i przeszli na prawosławie. Po bezpotomnej śmierci Bolesława-Jerzego(takie imie przyjął na Rusi), gdzie prawdopodobnie został przez bojarów otruty, jako,że ich zdaniem za bardzo otaczał się Polakami, Ruś przejął Kazimierz Wielki i wszystko zaczęło się odwracać. Przodkowie Żółkiewskiego przypomnieli sobie o dawnych korzeniach i na powrót stali się Polakami-Katolikami. Notabene różnice religijne nie były wtedy aż tak wielkie jak obecnie. Przyszły pogromca Moskali stał się więc znów Polakiem
@aleksandersokal5279
@aleksandersokal5279 4 года назад
@@Totilla2008 Podobno zrutenizowanie się rodziny Żółkiewskiego to jest tylko domysł, wiemy natomiast że przyjeli prawosławie na kilka dekad, ale już we wczesnym XV-stym wieku znowu z powrotem przyjeli katolicyzm.
@OchotaJack
@OchotaJack 3 года назад
'Mogę Państwu powiedzieć (..)" - Waszmość bardzo nadużywa tego zwrotu. Poza tym piękna polszczyzna i piękna opowieść! Dziękuję Panu!
@1989zauber
@1989zauber 3 года назад
Na mój rozum to tak... Rodzą się żołnierze i ci którzy marzą nimi zostać.
@mikoajrynski4462
@mikoajrynski4462 5 лет назад
Pani na hisrori puściła nam twój film
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 5 лет назад
Dziękuję za komentarz. Bardzo mi miło. Kiedyś króciutko uczyłem w szkole. Dziś robię coś innego ale zamiłowanie do historii pozostało :) proszę pozdrowić panią od historii :)
@centurion2215
@centurion2215 5 лет назад
Witaj Mości Szablotluku! Bardzo dziekuję za kolejny materiał na ciekawy dosyć temat. Pozdrawiam Cię serdecznie jak zawsze 🙂
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 5 лет назад
Również pozdrawiam CENTURIONA :)
@centurion2215
@centurion2215 5 лет назад
@@szablotukpolski5201 A dziękować, dziękować 😂
@Nietoperzogołąb
@Nietoperzogołąb 5 лет назад
dużo się nauczyłem a wiśniowiecki jest najlepszy
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 5 лет назад
Dzięki :) pozdrawiam
@XysiekParzych
@XysiekParzych 5 лет назад
Fajny materiał, pozdrawiam ciepło :)
@johnykross5014
@johnykross5014 5 лет назад
Konkretnie i wnikliwie :) Serdecznie pozdrawiam 😉👍
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 5 лет назад
Konkretnie i wnikliwie dziękuję :)
@xmgoblinkanal1599
@xmgoblinkanal1599 5 лет назад
Witam takie pytanko mam bardzo offtopic czy znasz jakies turnieje gdzie mozna powalczyc znam tylko 14 lipca grunwald.
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 5 лет назад
Witam. Z tego co się orientuje to w większości szkół szermierki historycznej są sparingi z bronią miękka bez ochraniaczy i bronią tępa w zbrojach miękkich i maskach żelaznych. Nie trzeba czekać na Grunwald :) pozdrawiam
@kacplik5588
@kacplik5588 5 лет назад
Fajny odcinek ; ) Łapka w górę zostawiona.
@j.jtorpeda4333
@j.jtorpeda4333 5 лет назад
👍👍👍
@piotrmarek1574
@piotrmarek1574 5 лет назад
Natrafiłem ostatnio na jeden z Twoich filmów. Od tej pory obejrzałem chyba wszystko xd Swietna robota, super filmy podparte szeroką wiedzą.
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 5 лет назад
Dzięki :) filmów będzie więcej
@kemodalerd4243
@kemodalerd4243 5 лет назад
...pozdrawiam!
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 5 лет назад
Pozdroo :)
@szymonstoltmaister2440
@szymonstoltmaister2440 5 лет назад
Halo halo witam
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 5 лет назад
Halo Halo :))))
@ukaszgarstka3123
@ukaszgarstka3123 4 года назад
dobry merytoryczny film. w świadomości społecznej wygląda to tak że wojsko polskie było super a pospolite ruszenie było beznadziejne:) chociażby jego wygląd często w ogóle nie różnił się bądź różnił się nieznacznie od regularnego wojska np chorągwi jazdy kozackiej zaciąganej na zasadzie listu przypowiedniego. Co innego doświadczenie i zachowanie takiego pospolitego ruszenia na polu bitwy Brakuje mi tu jednak kilku kwestii choć oczywiście mam świadomość że w 10 min nie da się wszystkiego opowiedzieć. nie wspomniałeś nic o roli pospolitego ruszenia tej pozytywnej może nie na początku ale już w trakcie trwania potopu szwedzkiego chociażby o bitwie pod kościanem i innych. Co do posługiwania się bronią przez szlachtę rzeczypospolitej to myślę oczywiście , że masz rację że najlepiej wyglądało to w kresowych województwach ponieważ z racji nadań osiedlali się tam żołnierze oraz tereny te częściej widziały najazdy czy ewentualne wojny. Ale jednak uważam że posługiwanie się bronią szlachty z pozostałych województw też było na nie najgorszym przyzwoitym poziomie. w końcu pod kościanem było pospolite ruszenie szlachty wielkopolskiej a w pół roku nagle nie dą się nauczyć posługiwać super taką bronią. Po prostu na początku brakowało im doświadczenia bojowego a gdy przeszli pierwsze szlify w walce z szwedami to radzili sobie absolutnie nie gorzej jak regularna polska jazda. Jeszcze jedna ciekawostka pospolite ruszenie zdarzało się stawało rzadziej i małej liczbie a jednak po ussarsku!! .( np pod ujściem) o czym się generalnie w ogóle nie mówi. Sam nie wiem a jestem ciekaw czy gdzieś takie właśnie pospolite ruszenie wykonywało gdzieś szarżę. Uważam że takie sytacje na pewno gzieś miały miejsce nie niestety nie wiem konkretnie gdzie. Może ty masz jakąś wiedzę a ten temat????. Mam też swiadomość że wygładem jednak trochę pewnie brakowało jej do regularnej chorągwi husarskiej. przypuszczam że właśnie pod beresteczkiem czyli w bitwie o której wspomniałeś takie sytucja miała miejscie że walczyło w niej pospolite ruszenie które było wyekwipowane właśnie po ussarsku czyli podobnie jak husaria. pozdrawiam serdecznie
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 4 года назад
Dzięki za miłe słowo o filmi .Mówie też o pospolitakach w flmie "Dlaczego Czarniecki nie che się bić ze Szwedami" ale o postawie pospolitaków w czasie Potopu pewnie bede mówił bo to jeden z moich ulubionych okresów .Pozdrowiam kolegę.
@ukaszgarstka3123
@ukaszgarstka3123 4 года назад
@@szablotukpolski5201 obejrzałem film o którym piszesz. również podobał mi się . Fajnie to metodycznie przedstawiłeś. Gdzie górowali polacy a gdzie lepsi byli szwedzi. Pełna zgoda Co do okresów to ja jednak wolę subiektywnie czas największej militarnej świetności czyli okres umownie od 1577 do 1648 roku . Oczywiście nie twierdzę że po tym okresie pod katem umiejętności walki znacznie stracilismy po prostu do roku powiedzmy umownie 1696 było nam trudniej. Natomast po roku 1696 nastąpiło mocne osłabienie polskiej staropolskiej sztuki wojskowej. Pozdrowienia
@audiobookfr5845
@audiobookfr5845 4 года назад
Pod Kościanem była partyzantka, 90% chłopi, wycięcie śpiącego garnizonu to nie bitwa. Za bandyckie wybryki Żegockiego zapłacili mieszkańcy miasta. Chroń nas Boże przed takimi obrońcami z wrogami damy sobie rade.
@ukaszgarstka3123
@ukaszgarstka3123 4 года назад
@@audiobookfr5845 no może akurat przykład kościana jest tutaj nie końca trafny:) ale tak to już jest zawsze na wojnie że cywile cierpią. uważasz że ci co złożyli przysięgę na wierność królowi szwecji postąpili lepiej ???? bo tak z tego co napisałeś można wywnioskować
@audiobookfr5845
@audiobookfr5845 4 года назад
@@ukaszgarstka3123 No oczywiście, że lepiej, obrona takiego chlewu jaki był RON to idiotyzm. inna sprawa że Szwedzi, zamiast ogarnąć sytuacje zajęli się plądrowaniem, co oczywiście wzbudziło opór.
@Малвегиль
@Малвегиль 5 лет назад
Zrobisz odcinek o tasakach?
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 5 лет назад
Oj nie wiem :) nie mam tasaka. Pozdrawiam
@Малвегиль
@Малвегиль 5 лет назад
@@szablotukpolski5201 Wzajemnie. Może kiedyś się trafi :)
@Dziewek
@Dziewek 5 лет назад
Świetny film!!!
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 5 лет назад
A dziękuję :)
@ireneuszgaazka9828
@ireneuszgaazka9828 5 лет назад
Nooo w końcu wróciłeś 😡. 😂
@jakubkondej3047
@jakubkondej3047 5 лет назад
Świetny materiał ! :D
@krzyzowiecjedenastejkrucja7842
coraz lepsze materiały
@Poe699
@Poe699 5 лет назад
kozak odcinek,łapa w góre wleciała.
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 5 лет назад
Dzięki wielkie i POZDRAWIAM
@Grinsen
@Grinsen 5 лет назад
Więcej i częściej proszę!
@patrykmaciejowski9953
@patrykmaciejowski9953 5 лет назад
świetny odcinek!
@tajemnicegorzowa
@tajemnicegorzowa 5 лет назад
Dobra robota. Ile czasu zajęło ci uzyskanie tyłu sub.
@ar-qo9oc
@ar-qo9oc 5 лет назад
brawo
@Kepczyn
@Kepczyn 5 лет назад
Bardzo świetny filmik o historii opowiadasz bardzo ciekawie a szczególnie o naszej Polskiej kawalerii Husari kawał dobrej roboty i czekam na kolejne materiały
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 5 лет назад
Dzięki za dobre słowa o kanale :) filmów będzie więcej , pozdrawiam
@Kepczyn
@Kepczyn 5 лет назад
Też Cię pozdrawiam życzę jak najwięcej sukcesów
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 5 лет назад
Dzięki :)
@rafalsamek1486
@rafalsamek1486 5 лет назад
😁😁😁👍👍👍
@cpuoverheatmegalianin3532
@cpuoverheatmegalianin3532 5 лет назад
dobre
@obserwatokomentator
@obserwatokomentator 5 лет назад
ciekawie, jak zwykle :)
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 5 лет назад
Dzięki
@mariuszorawski
@mariuszorawski 5 лет назад
Mazurzy z województwa mazowieckiego?
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 5 лет назад
W dawnej RP i jeszcze przed II wojną światową mieszkańców Mazowsza nazywano Mazurami kolego. Pozdrawiam
@mariuszorawski
@mariuszorawski 5 лет назад
@@szablotukpolski5201 Dziękuję rodakowi za odpowiedź. A co z tym koniem maści tureckiej? Pozdrawiam.
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 5 лет назад
No przejezyczyć się nie można :)
@mariuszorawski
@mariuszorawski 5 лет назад
@@szablotukpolski5201 Można. Działaj panie bracie dalej. A przy okazji staraj się waszmość na bieżąco uzupełniać takie informacje jak ta o Mazowszu i Mazurach, bo zajazd wreszcie waści uczynię!
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 5 лет назад
Spoko loko , będę się pilnował :)
Далее
50m Small Bike vs Car FastChallenge
00:22
Просмотров 4,1 млн
Se las dejo ahí.
00:10
Просмотров 3,3 млн
Who Financed the October Revolution
16:32
Просмотров 414 тыс.
Żyjące Polskie Rody Hrabiowskie
3:47
Просмотров 1,5 тыс.
Chrzest Polski. Historia Bez Cenzury
15:21
Просмотров 1,4 млн
Komu przeszkadzał azbest?
23:32
Просмотров 647 тыс.