Тёмный

Koji su simptomi i metode liječenja stenoze spinalnog/kičmenog kanala? 

Medipol Healthcare Group
Подписаться 2,7 тыс.
Просмотров 19 тыс.
50% 1

Šta je stenoza spinalnog / kičmenog kanala?
Stenoza kanala je bolest kod koje se ljudi obraćaju u bolnicu sa pritužbama na bol, utrnulost i trnce u nogama zbog pritiska kičmene moždine. Ponekad, kada postoji teška stenoza kanala, pacijenti mogu doći kod doktora sa pritužbama na urinarnu inkontinenciju, slabost/bol u nogama ili djelomičnu paralizu.
Kako se dijagnostikuje stenoza spinalnog/kičmenog kanala?
Da bismo dobro razumjeli stenozu kanala, treba dobro poznavati strukturu kičme. Kičma je struktura koja se sastoji od dvadeset četiri pokretne kosti i koja nosi tijelo. Ova struktura je također struktura koja štiti kralježnični nerv, koji izlazi iz mozga i nastavlja do trtice. Kanal kroz koji prolazi kičmeni nerv/živac ima određeni prečnik. To bi normalno trebalo biti 1,3 centimetra ili više. Stenoza je ispod jednog centimetra, a ozbiljna/teška stenoza se javlja u slučajevima ispod osam milimetara.
Kada dođe do stenoze, u nogama se osjećaju bol, utrnulost, trnci i naelektriziranje. Pacijenti sa stenozom kanala najčešće se obraćaju ljekaru sa pritužbama na bol, utrnulost i trnce u nogama. Ove tegobe se obično manifestuju/osjećaju hodanjem. Pacijent napominje da ovi problemi nestaju kada se odmara.
Kako se leči stenoza spinalnog/kičmenog kanala?
Hirurške metode nisu poželjne u prvoj fazi liječenja stenoze kanala. U prvoj fazi se primenjuju fizikalne terapije, jačanje kičmenih mišića, tretmani injekcijama. Algološki tretmani koji će se primjeniti, odnosno tretmani za smanjenje boli, donekle ublažavaju tegobe pacijenta. Hirurško liječenje se preporučuje pacijentima koji nemaju koristi od nehirurškog liječenja. U hirurškom liječenju pacijentu se omogućuje olakšanje tretiranjem područja stenoze. Dok se to radi, ponekad se može narušiti integritet kičme. Stabilnost kralježnice se osigurava primjenom titanskih vijaka protiv ovog pogoršanja. Na ovaj način i pacijentova kičma stiče jaču strukturu, a i rasterećeni nerv/živac bolje radi. Zbog opuštenog živca, tegobe kao što su bol, utrnulost i trnci u nogama, u ranom periodu nestaju.
Kako teče proces oporavka nakon operacije stenoze kičmenog kanala?
U postoperativnom periodu postoje problemi na koje pacijent treba obratiti pažnju u određenom vremenskom periodu. Šest sedmica pacijent se ne treba pretjerano naginjati naprijed, naginjati se u stranu i treba izbjegavati određene pokrete. Nakon što se kičma fiksira, pacijent može povratiti svoj stari život. Period punog oporavka kreće se u prosjeku od tri do šest mjeseci.
Dr. Clan Fakulteta/Obrazovanja Mehmet Akif Çaçan
Specijalista ortopedije i traumatologije
Medipol Mega Üniversite Hastanesi (Univerzitetska Bolnica “Medipol Mega”)
Za informacije i zakazivanje Tel: 444 70 44
#Omurga #OmurgaKanalDarlığı #OrtopediveTravmatoloji #Medipol
(#Spina/kičma #Stenoza kanala spine/kičme #OrtopedijaTraumatologija #Medipol)

Опубликовано:

 

5 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 4   
@angelinesingo9200
@angelinesingo9200 11 месяцев назад
Please provide in English also
@РаисаТ-в9ъ
@РаисаТ-в9ъ 11 месяцев назад
Я не понимвю,,о чем он говорит.
@AnjaNyyssonen
@AnjaNyyssonen Год назад
En ymmärrä kuin suomea voisinko saada teksit että saisin selvää
@MarieLouiseGenovese-ns1lx
@MarieLouiseGenovese-ns1lx 11 месяцев назад
Ce n est pas en francais on ne comprend rien
Далее
POLI и Маша - Сигма бой
00:20
Просмотров 223 тыс.
Spinalna stenoza i nestabilnost   Tatjana Stosic Opincal
39:02
Koji su simptomi raka glave i vrata?
4:34
Просмотров 3,5 тыс.
The 3 BEST Exercises for Spinal Stenosis
11:13
Просмотров 356 тыс.