Тёмный

Kraków 1914 

Podcast Wojenne Historie
Подписаться 217 тыс.
Просмотров 46 тыс.
50% 1

Książkę Henryka Łukasika "Kraków 1914" znajdziecie tutaj
⬇️⬇️⬇️
👉 swiatksiazki.pl - tiny.pl/w6t6v
👉 ksiazkipl - tiny.pl/w6t6z
Zapraszamy na nasze kanały w mediach społecznościowych:
➡️ / podcast.wojenne.historie
➡️ / podcastwojennehistorie
➡️ / wojenneh
➡️ / podcastwojennehistorie

Опубликовано:

 

14 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 135   
@bartoszsienicki3665
@bartoszsienicki3665 Год назад
Panowie jak zawsze merytorycznie przygotowany podcast z przyjemnością lubię od Panów czerpać wiedzę historycznie.
@maciejfranczak8547
@maciejfranczak8547 Год назад
Niezwykle cenny komentarz. Bez zacietrzewienia politycznego , napisana z dystansem . Sam mieszkam na obrzeżach Krakowa a najbliższy mini fort Austriacki stoi 3 km od miejsca gdzie mieszkam . Szkoda ze wiele z owych bunkrow, fortów Austriackich niszczeje .
@aqu4w3ry
@aqu4w3ry Год назад
Może zrobicie więcej podcastów o 1wś o mniej znanych wątkach np Serbii Bułgarii Rumunii Imperium osmańskim Japonii itp
@wojciechnowak4248
@wojciechnowak4248 Год назад
Popieram
@rukog
@rukog Год назад
Popieram
@Wguy1972
@Wguy1972 Год назад
Doskonały pomysł!
@hubertius4541
@hubertius4541 Год назад
Ja bym najchętniej zobaczył podcast np. o "polskim pasie granicznym 1914-1918", czyli planach aneksji przez Cesarstwo Niemieckie terenów z dawnego Królestwa Polskiego. Polacy mieli zostać wysiedleni (za prośbą lub z karabinem, a na ich miejsce mieli zostać przesiedleni niemieccy osadnicy). Wypisz wymaluj odpowiednik na skalę "mini" II wojennego General-Plan Ost.
@Patryk8889
@Patryk8889 Год назад
​@@hubertius4541Jakoś brzmi nie to do końca legitnie bo wcześniej Niemcy nie zrobili tego ani na Mazurach, ani na Śląsku, ani w Wielkopolsce. Oczywiście wspierali osadnictwo Niemieckie na tych ziemiach by je "zniemczyć" ale przez te dziesięciolecia, które mieli przed I wś nie przeprowadzili takiej akcji
@albenalbus1198
@albenalbus1198 Год назад
Znam całą historię z tego materiału. Mój dziadek, wówczas 14-ek, płynąc z Sandomierza na galerach wiślanych, jakieś 50-60 km w górę rzeki przed Krakowem, załadowali dwa ciężkie moździerze. Uciekali razem z wojkami cesarskimi przed natarciem wojsk carskich i w nocy na Zakolu Wislańskim, ostrzelano jeszcze z pokładu galeru i spokojnie cali i zdrowi dotarli do przystani dzisiejszego Zabłocia. Dziadek, jako młody felczer służył u Pilsudskiego, a w kampanii wrześniowej już jako lekarz chirurg, leczył rannych akowców aż do marca 1947 r. Znał wszystkie krakowskie forty i miniforty - pokazał mi 49, o 2 więcej niż w materiale a były 2 miniforty na brzegu Wisły i by do nich dotrzeć trzeba płytko pod wodą przepłynąć, służyły jako kryjówki podczas II WŚ i zostały wysadzone przez Niemców od zdrajcy-kolaboranta i na nim wykonano wyrok śmierci z rozkazu z samego płk Emila Fieldorfa ps. Nil w listopadzie 1942 r. Pod koniec życia w 1983 r. przekazał meldunki zapisane na elastycznych rozciąganych bandażach i są w muzeum AK. Pozdrawiam.
@arturo62501
@arturo62501 Год назад
Bardziej chaotycznie nie dało się napisać?
@matp1994
@matp1994 Год назад
​@@arturo62501a co się arturek pdzypierdalasz?
@arturo62501
@arturo62501 Год назад
@@matp1994 Nie pamiętam gimbusie żebyśmy byli na ty To się nie spoufalaj
@dzonymielony3529
@dzonymielony3529 Год назад
Mieszkam w Krakowie. Forty są nieodłączną częścią krajobrazu miasta. Mój dom znajduje się pomiędzy dwoma. Nawet ulica jest specjalnie kręta, żeby móc dłużej strzelać do przemieszczających się po niej obiektów.
@Robert_Barszcz
@Robert_Barszcz Год назад
Spośród kanałów, które oglądam, Wy opowiadacie najfajniej.
@krzysztofcywinski4899
@krzysztofcywinski4899 7 месяцев назад
Kupiłem książkę i jestem na prawdę zadowolony !!!
@sawomirdomino5329
@sawomirdomino5329 Год назад
SUPER właśnie na taką Historię czekałem, jestem fanem Twierdzy Kraków a była to właśnie potężna twierdza, jedna z nowocześniejszych. Nie muszę wspominać że jestem krakusem, mieszkałem na granicy Krakowa, Toń i Pękowic, za małego bawiłem się w parku im Wyspiańskiego i cały czas intrygowało mnie to dziwne miejsce. Przeczytałem w literaturze że to miejsce bo rozebranym forcie 9 "Krowodrza" i się zaczęło ..... Wszystkim znajomym z poza krakowa opowiadam o epizodzie z 14 r i robią wielkie oczy, Ukr opowiadam o wzgórzu Kaim itd...
@marekmaarecki9578
@marekmaarecki9578 Год назад
Wiem o czym piszesz, mieszkałem na Bieżanowie od urodzenia. Wzgórze Kaim wraz pomnikiem oraz fort na Prokocimiu były miejscami częstych wycieczek. Ileż to wojennych artefaktów tam się znajdowało ehhh , marzy mi się teraz tak mieć pozwolenie na poszukiwania w tym miejscu. Między innymi tam narodziła się moja pasja do historii.
@wojciechgroblicki3922
@wojciechgroblicki3922 Год назад
@@marekmaarecki9578 Obecnie wokół pomnika na wzgórzu Kaim okolica jest trudna do poznania...
@marekmaarecki9578
@marekmaarecki9578 Год назад
@@wojciechgroblicki3922 wiem byłem, z jedej strony ciężko się patrzy na obelisk pośród blokowiska, ale cóż Kraków jest pełen takich widoków. Szkoda że nie zabezpieczono większego terenu wokół przed zabudową, aie cóż sie można spodziewać po zarządcach Smokowa 😉 dla nich liczy sie beton, kostka i ... kasa, aaa no i jeszcze mają się na to spalić wszystkie kwity w najnowocześniejszym archiwum 😂
@sawomirdomino5329
@sawomirdomino5329 Год назад
@@marekmaarecki9578 Ciekawą historię służby wojskowej ma mój brat 1 bilet dostał na jesień 1981r po czy po tygodniu wojskowy przyszedł do domu i mu ten bilet zabrał a pracował w Hucie i przeżył jej oblężenie. Po czym 2 I 1982 znowu wojskowy przyszedł do domu i wręczył nowy bilet za tydzień do wojska i już w lutym przysięga. Po szkółce w 1 dywizji im Kościuszki trafił w stopniu kaprala gdzie? Do Krakowa na służbę wartowniczą na ulicy Rydla w Forcie nr 7 "Za Rzeką" Co jakiś czas jego drużyna jeździła na 24h wartę do Pękowic do fortu nr 44 "Tonie", potocznie zwanym "Syberia" jadąc po drodze koło swojego domu. Będąc dowódcą warty zdarzyło mu się że jeden z wartowników uciekł z warty wraz bronią i pełnym magazynkiem do wsi, ponoć na jabłka (chyba bardziej na dziewczyny) Chłopak trafił do Orzysza, a mój brat został zdegradowany i spędził 2 tyg. w poaustriackim areszcie na ul Warszawskiej. Ja trafiłem do austriackich koszar im. arcyksięcia Rudolfa na ul. Warszawskiej no na Politechnikę Kr i tak można bez końca. Gdzie się nie trafi to tam są pamiątki po Twierdzy Kraków .
@gregorjambammc5754
@gregorjambammc5754 Год назад
❤❤❤❤❤
@eMBe_official
@eMBe_official Год назад
Wielka Wojna jest w Polsce bardzo zapomniana, super odcinek
@krzysztofcywinski4899
@krzysztofcywinski4899 7 месяцев назад
Trzeba ją także przypominać - WWII jest ważna, ale jak to już na tym forum mówiono - była to niemal kontynuacja WWI
@wojciechgrzybek4122
@wojciechgrzybek4122 Год назад
Super materiał (jak zwykle) Więcej materiałów o Wielkiej Wojnie poproszę.
@krzysztofcywinski4899
@krzysztofcywinski4899 7 месяцев назад
Jestem za !
@michalm.859
@michalm.859 Год назад
Super, książkę kupię. Pozdrawiam z zaplecza fortu Prokocim.
@sawomirdomino5329
@sawomirdomino5329 Год назад
a ja z zaplecza niepozornego forciku nr 50a "Lasówka" przy ulicy Golikówna, fosa była mokra zasilana wodą z Wisły, dziś bardzo popularne miejsce do nielegalnych "strzelanek" para wojskowych
@PsychicalTraumaPL
@PsychicalTraumaPL Год назад
Świetny materiał, jak zawsze z resztą 🙂 Ale z jednym się nie zgodzę, mianowicie 24:50. Najbardziej polskim miastem, oraz pierwszym niepodległym, był mój ukochany Tarnów 😉 Co prawda tylko kilka godzin wcześniej, niż Kraków, ale jednak 😁
@PsychicalTraumaPL
@PsychicalTraumaPL Год назад
@@vt1100 🤣
@dominiks7745
@dominiks7745 Год назад
Super pozdrowienia z Gorlic może do ciągłości tematu następny odc o operacji Gorlickiej
@black_wolf7654
@black_wolf7654 Год назад
Każdy podcast na wagę złota 👍.
@Hanf75
@Hanf75 Год назад
Stanisław Jagiełło zrobił dzień.
@Szalony_Odkrywca
@Szalony_Odkrywca Год назад
Pan Łukasik pokazał pięknie, ale tylko fragment większej operacji wojskowej. Profesor Bogdanowski w książce „Warownie i zieleń twierdzy Kraków” Opisał ten stan już w latach siedemdziesiątych. Twierdza Kraków stała się osią zawiasu którego skrzydła szły, z jednej strony na północ( Wolbrom, Częstochowa łódź), z drugiej strony na wschód, na kierunku Przemyśl, Lwów. W listopadzie 1914r zawias ten zaczął intensywnie pracować, uginać się, ale ostatecznie wytrzymał. Łódź Wyżyna Krakowsko-Częstochowska Kraków- jako centrum I z drugiej strony szczyty i przełęcze Karpat, Verecke, Palota, przełęcz nad Czeremchą i wreszcie włamanie Korniłowa i bitwa pod Humennem, umożliwiły zatrzymanie Moskali w 1914r. To z kolei umożliwiło pierwszą kontrofensywę Limanowsko-Łapanowską, gdzie walczyły oddziały węgierskie, przerzucone spod Humennego a następnie operację Gorlicką.
@kierowca23
@kierowca23 Год назад
Przyrodni brat Ignacego Paderewskiego, Stanisław, zginął w bitwie pod Krzywopłotami, ale określenie tej miejscowości, że znajduje się pod Krakowem to chyba przesada.
@TomsonDesign.
@TomsonDesign. Год назад
Wesołych świąt i miłego odsłuchu 💪
@janqpiter3759
@janqpiter3759 Год назад
Ciekawa historia związana jest też z T. Osowiec, która nigdy nie została zdobyta tzw. "atak żywych trupów".
@mariusznowatkowski2882
@mariusznowatkowski2882 Год назад
Po pierwsze to dziękuję za kolejną dawkę rozrywki i wiedzy. Mam jednak pytanie, kiedy pojawi się materiał o samolotach takich jak A10 i su 25? Wiem że kiedyś się już o to pytałem, ale dla pewności wolę się przypomnieć .
@kamilszos4860
@kamilszos4860 Год назад
Proponuję odcinek o froncie Karpackim i największej bitwie frontu wschodniego. Bitwa pod Gorlicami i przełamanie frontu myślę że ciekawy temat
@krzysztofcywinski4899
@krzysztofcywinski4899 7 месяцев назад
W pełni popieram - brakuje tego typu filmów
@Wguy1972
@Wguy1972 Год назад
Świetny pomysł! Proszę kuć po tej linii - jak powiedział Sofronow!
@Sebakowal20
@Sebakowal20 Год назад
No niewielu Polaków wiedziało o tym, że brak zniszczeń Krakowa zależał pierw od Austriaków, właśnie dzięki budowie i obronie tej twierdzy. Natomiast Rosjanie w 45r ominęli je poprostu w wyniku zakulisowych rozmów politycznych na szczeblu międzynarodowym...
@arango9655
@arango9655 Год назад
Bardzo dobry pomysl z opisywaniem pozycji serii HB 👍
@xflashu8075
@xflashu8075 Год назад
Po odcinku gambriego o fortecach 1wś szukałem właśnie takiego podcastu
@Wguy1972
@Wguy1972 Год назад
Gdzie go szukać? Z góry dziękuję!
@xflashu8075
@xflashu8075 Год назад
@@Wguy1972 wpisz w wyszukiwarke: Grzegorz Bobrek i jeden z ostatnich filmów
@Wguy1972
@Wguy1972 Год назад
@@xflashu8075 dzięki
@dewygreen4646
@dewygreen4646 Год назад
Dźwięk dzwonów na początku "Wojennych Historii" niedługo uzyska podobny status kultowości, jak "Crime wave" u Wołoszańskiego
@Vinzu1496
@Vinzu1496 28 дней назад
Fajnie byłoby się dowiedzieć więcej o froncie wschodnim, albo o tym jak wyglądały bitwy
@sawomiradamczyk3434
@sawomiradamczyk3434 Год назад
Super ciekawy odcinek
@RobertLee23
@RobertLee23 Год назад
króla Stanisława Jagiełły - wiem wiem przejęzyczenie :P 21:21 - ogólnie dobra robota lubię Was czasem posłuchać.
@aleksanderdomanski222
@aleksanderdomanski222 Год назад
Fajny materiał. Popieram pomysł by mniej było II WŚ a więcej innych. Nie tylko pierwszej ale może i wcześniejszych? XIX wiek jest ich pełen.
@rafaborys417
@rafaborys417 8 месяцев назад
Będę musiał zapolować na książkę p.Henryka. mieszkałem w Krakowie i nie jeden weekend spędziłem na żółto- czarnym szlaku. Z twierdzą Kraków wiążą się też wydarzenia niczym z archiwum x :) znacie historię związaną z Fortem Śmierdząca Skala?
@zygmaj
@zygmaj Год назад
Jestem po lekturze tej książki. Zdecydowanie bardziej polecam w tym temacie książkę "Wielka Wojna na Jurze, Działania i cmentarze wojenne z roku 1914 na Wyżynie Krakowsko-Wieluńskiej i terenach podległych". Autorami książki są Krzysztof i Piotr Orman. W książce Pana Łukasika zainteresował mnie nie tyle temat bitwy pod Krakowem co temat budowy twierdzy i jednostek, które stacjonowały w Krakowie.
@gregorjambammc5754
@gregorjambammc5754 Год назад
​@@autu183😂
@gregorjambammc5754
@gregorjambammc5754 Год назад
😂😂😂😂😂
@marcinzych9282
@marcinzych9282 6 месяцев назад
Jest pomnik pomiędzy Krakowem, a Wieliczką, dokąd doszła armia rosyjska w 1914 roku. Ale literatura jest, to choćby :Chuda Emma", czy "Wojna Galicyjska" Juliusza Batora. Stąd jak ktoś chce, to coś znajdzie. Choć walki w Karpatach w ogóle są ciekawe, zwłaszcza operacja gorlicka i "odwojowanie" Galicji przez państwa centralne. I jeszcze jedno w skali całej wojny, to działania Legionów, to naprawdę epizody i szereg mitów. I tu Panowie mieliby dopiero pole do popisu!
@darek58
@darek58 Год назад
Jaka książka, taki podcast. Nawet żołnierze namalowani na okładce łapią się za głowy. Gdyby pan Łukasik próbował prześledzić na mapie niektóre rzekome ruchy wojsk które opisał, też by się złapał za głowę.
@andrevonschwarz
@andrevonschwarz Год назад
Wszystko dobrze, lecz 1867, a nie 1887. Autonomia galicyjska powstała dzięki i mimo ugody austriacko-węgierskiej ("Ausgleich-Kiegyezés"), jako pozytywny dla Polaków "efekt uboczny", od tego momentu Wawel przestał być twierdzą, a stał się rezydencją cesarską.
@pawelp8307
@pawelp8307 Год назад
Nie prawda, dopiero od 1905r. W 1905 cesarz Franciszek Józef I wyraził zgodę na opuszczenie przez wojska austriackie Wawelu.
@jarosawciezki9119
@jarosawciezki9119 Год назад
Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Wielkiej Nocy
@siemianowicesobierajski4316
VONIŁ😂
@gregkintym3535
@gregkintym3535 Год назад
dobra robota
@Dranain
@Dranain Год назад
Panowie mogę spytać czemu tylko część materiałów ląduje na Spotify?
@pawelt4638
@pawelt4638 Год назад
Kamil ma zawsze racje :D
@kamilkoszaka5111
@kamilkoszaka5111 Год назад
Masz rację Pawle 😆
@grot7x603
@grot7x603 Год назад
Kamil to najbardziej niedoceniany element PWH, można wręcz stwierdzić, iż to niezwykle wszechstronna i wybitnie historycznie uzdolniona persona, z którą nie sposób się nie zgodzić :-)
@zbigniewmichno
@zbigniewmichno Год назад
Zanosi się na ciekawe szczegóły z życia na terenach polskich pod zaborami więc warto zakupić. Może częściej polecajcie jakieś pozycje bo nie zawsze człowiek wie a są książki które warto mieć.
@sumazdar
@sumazdar 10 месяцев назад
Dziękuję
@slavjan3595
@slavjan3595 Год назад
Witam, że zacytuje"obleżenie i rola twierdzy Krakow", czy nie przesadzamy to wydarzenie w porównaniu do przełomu i bitwy Gorlickiej? To tam, losy I Wielkiej Wojny na wschodzie się zmieniły, czy się mylę?
@Szalony_Odkrywca
@Szalony_Odkrywca Год назад
Mylisz się. Gdyby ofensywa listopadowa nie została zatrzymana nie byłoby Gorlic.
@PanJezyk13
@PanJezyk13 Год назад
Straszne, że nie wyłapałem tych odcinków na Google Podcasty 🙈🙊 w trakcie jazdy samochodem YT jest nie praktyczny :( Ale w domu można nadrobić :D
@robertzajdel9908
@robertzajdel9908 Год назад
Dzień dobry PANOWIE
@marg4157
@marg4157 Год назад
Stanisława Jagiełły?
@jacekjonczyk177
@jacekjonczyk177 Год назад
Super
@pawelkrukowski9517
@pawelkrukowski9517 Месяц назад
Badania archeologiczne przed budową obwodnicy ładnie pokazały elementy twierdzy Kraków.
@kkierczak
@kkierczak Год назад
Prawdziwa lekcja historii!
@radomalek7639
@radomalek7639 Год назад
Wiecej 1 wojny Światowej
@1253sporna
@1253sporna Год назад
Dużo tych Stanisławów!!! Jagiełło
@Lukasz-xy8cx
@Lukasz-xy8cx 10 месяцев назад
Parę fortów można zwiedzić zachowały się w całkiem dobrym stanie
@kamilkoszaka5111
@kamilkoszaka5111 Год назад
Sztosssss!
@arturzawiski6044
@arturzawiski6044 Год назад
Nie zgadzam się że bitwa o Łódź w 1914r jest powszechnie znana. Uważam że jest raczej powszechnie zapomniana. A przecież to przegrana Rosjan pod Łodzią zdecydowała o ich odwrocie z Królestwa Polskiego co potem pozwoliło edyktem dwóch cesarzy w 1916r utworzyć quasi Polskę na czele z Radą Regencyjną która stworzyła polską administrację, wojsko, szkolnictwo itd. a więc struktury które w 1918r. umożliwiły szybką odbudowę państwa polskiego.
@TomaszCzart-gx3lf
@TomaszCzart-gx3lf Год назад
O odwrocie Rosjan z Królestwa zadecydowały Gorlice i wcześniejsze wyczerpanie Rosjan w walce w Karpatach. Łódź to był remis. Co prawda Rosjanie zostali zatrzymani, ale Niemcom nie udało się powtórzyć Tannenbergu i sami omal nie stracili korpusu.
@krzysztofcywinski4899
@krzysztofcywinski4899 7 месяцев назад
Więcej na podkaście o WWI !!!!!
@huckelberyhuck7779
@huckelberyhuck7779 Год назад
Bardzo jest mi przykro ze jak pan sie np wybiera nad morze musi pan jechać przez "tannenberg" czy jakoś tak... 😢
@bmozdzen1
@bmozdzen1 Год назад
Bitwa pod Grunwaldem 1914 brzmi dziwnie.
@artofwar3992
@artofwar3992 Год назад
O dziwo o tym zdarzeniu dowiedziałem się z gry Battlefield 1918
@ConradiSobiepan
@ConradiSobiepan Год назад
Karl Kuk nie był "von".
@radekradek9833
@radekradek9833 Год назад
10;15 min co autor miał.na myśli mówiąc piwot w znaczeniu woskowym ?
@TomaszWawa
@TomaszWawa Год назад
Super, dzięki. Temat arcyciekawy także dlatego, bo nam Polakom (mówię bardziej za siebie) wydaje się nierzadko, że Kraków to miasto z architekturą i układem miasta wyłącznie Polską. Że każdy kamień i kawałek muru tam to Polska myśl. Okazuje się, że nie. No ale w sumie nawet z Wawelem który właśnie był niestety nawet koszarami też tak jest. Temat więc aż wrażliwy. Nie znałem wcześniej za bardzo tematu. Dzięki.
@emilosemilos7921
@emilosemilos7921 Год назад
Ja nadal czekam na film o Jagpanther
@siemianowicesobierajski4316
👍
@janinaszulia6525
@janinaszulia6525 4 месяца назад
Ja od babci o pierwszej wojnie światowej słyszałam jak było w Krakowie
@mateuszpron1407
@mateuszpron1407 6 месяцев назад
Ówczesny prezydent Krakowa Juliusz Leo jako jeden z pierwszych ucieka wraz z rodzina z Krakowa do Wiednia. Z obawy przed Rosjanami. W jego hagiografii zapomina się o tym niemiłym fakcie.
@tadeuszkosciuszko3135
@tadeuszkosciuszko3135 Год назад
Czyli czeska artyleria, za austriackie pieniądze, w polskim mieście trzepała ruskich. Piękne czasy.
@Patryk8889
@Patryk8889 Год назад
Miasto tak naprawdę było miastem Austryjackim zamieszkałym przez Polaków, artyleria wyprodukowana w państwie Austrijackim w prowincji Czechy więc tak international ale bardziej imperialnie
@tymontymon4642
@tymontymon4642 Год назад
Ziomal napisz jak Dobrzański walczył jako pierwszy
@tymontymon4642
@tymontymon4642 Год назад
Idę spać daj coś o tej formacji totenkopf będziesz co słychać
@Kris1dark
@Kris1dark Год назад
Bardzo ciekawy odcinek ale. :) Odnoszę wrażenie, że z tymi recenzjami pojedyńczej książki idziecie na łatwiznę. Bardziej mi się podobały Wasze podkasty gdzie sami zbieraliście szeroko dane do tematu niż gdy dostajecie na tacy wyczerpującą jedną książkę i ją tylko recenzujecie. Mam nadzieję wrócicie do starszej formuły podkastów gdzie macie temat i do niego zbieracie matariały dużo szerzej niż z jednej książki. Bo takie książki można jak najbardziej polecać ale kilka nie jedną i przy okazji podcastów starszej, szerszej formuły.
@PaweSzafranPasiekaLakowa
@PaweSzafranPasiekaLakowa Год назад
Przecież format recenzji jest dodatkowym tylko do głównego formatu. Poza tym ja zauważyłem że książki są tylko pretekstem do opowiedzenia ciekawej a mało znanej części historii.
@fandzejka9540
@fandzejka9540 Год назад
Starsza formuła jest główną formułą
@MrGreatGeorge
@MrGreatGeorge Год назад
Komentarz taktyczny
@adamgaka2844
@adamgaka2844 Год назад
Ruscy to był alisnt))
@joeblack2326
@joeblack2326 Год назад
Ciekawe że Polacy coś NIE mają świadomości że podczas 1WŚ walczyliśmy przeciw Aliantom ,których absolutne zwycięstwo oznaczałby dla Polaków w 100% zabór ruski !
@bartomiejzakrzewski7220
@bartomiejzakrzewski7220 Год назад
Co to za bełkot idz ogladac teletubisie
@natanmysli4825
@natanmysli4825 Год назад
W czasie I WŚ zachowaliśmy się bardzo mądrze i pragmatycznie- graliśmy na dwóch fortepianach. Piłsudski tworzył polskie formacje po stronie państw centralnych, Dmowski po stronie Ententy. Trochę jak De Gaulle i Petain u Francuzów dwadzieścia pięć lat później. Dzięki temu niezależnie od tego, kto by wygrał, nasza sprawa była na wierzchu. Mieliśmy też sporo szczęścia, że Rosja została pokonana przez państwa centralne, które następnie przegrały z mocarstwami zachodnimi. Jakby któryś z naszych zaborców przetrwał wojnę jako zwycięzca, nie byłoby mowy o odtworzeniu Polski.
@joeblack2326
@joeblack2326 Год назад
@@bartomiejzakrzewski7220 NIE istnieje większa tuba produkująca bełkot od tej ględzącej na Kremlu ....mójtymisiu
@joeblack2326
@joeblack2326 Год назад
@@natanmysli4825 Niemcy coś przebąkiwali o odtworzeniu tworu na miarę Królestwa Polskiego i nawet była mowa o jakiś dywizjach polskich ..niemniej Ententa NIE była naszym sprzymierzeńcem ,mieliśmy szczęście NIEBYWAŁE i trochę rozsądku ,którego 25 lat później kompletnie zabrakło!
@bartomiejzakrzewski7220
@bartomiejzakrzewski7220 Год назад
@@joeblack2326 nie wiem o czym do mnie gadasz nie ogaldam kremla ani rosyjskich mediow , natomiast bywa ze czasem z odrazą zobacze sobe szczujnie antypolskei typu TVP, TVN albo jakies biełsaty republiki itp. Natłok gówna i posob w jaki pierdolą głupoty jest nie do przyjecia dla czlowieka rozumnego z podstawami historii i obserwującego co sie dziej napodstawie podobnych działan w przeszłosci. Tłum taki jak Ty sie podnieca wojenką i obrzuca sie gównem zza płota a 7ydy z knesejmu i ich szabesgoje z urzedow na polecenie ,,kogos zza granicy,, ( taka podpowidz nie jest to kreml) zadłuzyli Polske w 4 lata o kolejne 500-600 MLD żłotych z czego lwia czesc poszła na pomoc UPAdlinie. Inflacje wyjebalo na 40% a Ty szukasz wroga na kremlu ? pierodlnij sie w łeb ze 3 razy a potem rzuć z urwiska oczywiscie za wolnosc nasza i waszą
@hefalump11
@hefalump11 Год назад
To chyba niedobrze że Twierdza Kraków powstrzymała ofensywe rosyjską na Śląsk i Czechy. Dla nas byłoby lepiej gdyby ententa wygrała już w 1914 r.
@Marian-Janusz-Pazdzioch
@Marian-Janusz-Pazdzioch Год назад
Gdyby wojna skończyła się szybko zdecydowanym zwycięstwem jednej obojętnie której ze stron nie było by mowy o powstaniu niepodległej Polski . A z pewnością Rosjanie by na to nie pozwolili. Zwycięstwo ententy nie było równoznaczne z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. O tym zdecydowało wyczerpanie wszystkich trzech państw zaborczych.
@adamgaka2844
@adamgaka2844 Год назад
Naziści okradli ziemie polskie przez 3 lata, a Czesi i Słowacy byli owładnięci ideą panslawinizmu)
@FeuerKriegDivisionPoland
@FeuerKriegDivisionPoland Год назад
​@@adamgaka2844 pokaż mi tych nazistów z 1914 roku 😂
@adamgaka2844
@adamgaka2844 Год назад
@@FeuerKriegDivisionPoland Taa. Przesadziłem. Nie zmienia to faktu, że Wielka Wojna zrujnowała ziemie które weszły w skład II RP. A nazistom trzeba patrzeć na ręce))
@armingleiner5292
@armingleiner5292 11 месяцев назад
Tak najazd Rosjan to by sie super zkonczyl dla polakow... 🤡
@pawelkorzen5272
@pawelkorzen5272 Год назад
Recenzja książki lipny odcinek
@Pawel.K.
@Pawel.K. Год назад
1 wojna światowa nieeee
@andrevonschwarz
@andrevonschwarz Год назад
Taaaaakkk
@romanrozwod4243
@romanrozwod4243 Год назад
👍
@romekr882
@romekr882 Год назад
👍
@maciej7425
@maciej7425 Год назад
👍
Далее
Las Argoński 1918
23:46
Просмотров 45 тыс.
Cztery drogi Polski do II wojny światowej
38:00
Просмотров 49 тыс.
КТО БОИТСЯ КЛОУНОВ?? #shorts
00:20
Просмотров 488 тыс.
Co się stało z niemiecką flotą handlową?
39:00
Просмотров 68 тыс.
Wojna gazowa
14:09
Просмотров 184 тыс.
Nietypowy przypadek załogi twierdzy Toruń
40:18
Просмотров 131 тыс.
Najnowocześniejsza bitwa II wojny światowej.
43:14
Просмотров 119 тыс.
Wojenny szmugiel. Kim byli okupacyjni przemytnicy?
24:16