Тёмный
No video :(

Kulon 716 Wyzwanie Gęstości i Szczera wypowiedź o ex Banner PRO Akumulatory. S5E026 

mrAkumulator
Подписаться 96 тыс.
Просмотров 11 тыс.
50% 1

Wpływ temperatury na pojemność akumulatora kwasowo-ołowiowego
W dzisiejszych czasach, kiedy technologia ewoluuje z dnia na dzień, akumulatory kwasowo-ołowiowe nadal stanowią kluczowy element w ekosystemie zasilania wielu urządzeń. Jako serce samochodów, motocykli i wielu innych maszyn, akumulatory te odgrywają niezastąpioną rolę. Jednakże, nie każdy zdaje sobie sprawę, jak istotny jest wpływ temperatury na ich pojemność i wydajność. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak zmiany temperatury wpływają na akumulatory kwasowo-ołowiowe, co każdy właściciel pojazdu czy urządzenia powinien wiedzieć.
Zrozumienie podstaw
Akumulator kwasowo-ołowiowy działa na zasadzie reakcji chemicznej między ołowiem a kwasem siarkowym, co prowadzi do wytwarzania energii elektrycznej. Ta prosta, ale potężna reakcja jest podstawą dla wielu urządzeń, które codziennie używamy. Aby w pełni zrozumieć wpływ temperatury na akumulator, należy najpierw pojąć, jak działa ta reakcja chemiczna.
Wpływ niskich temperatur
Niskie temperatury mają tendencję do spowalniania reakcji chemicznych. W kontekście akumulatorów kwasowo-ołowiowych oznacza to, że ich zdolność do generowania prądu znacząco maleje. W bardzo chłodne dni możesz zauważyć, że samochód uruchamia się wolniej lub w ekstremalnych przypadkach nie jest w stanie uruchomić silnika. To dlatego, że pojemność akumulatora, czyli ilość energii, którą może on dostarczyć, zmniejsza się w niskich temperaturach. Jest to kluczowe zagadnienie dla mieszkańców obszarów o zimnym klimacie, które wymaga szczególnej uwagi.
Wpływ wysokich temperatur
Z drugiej strony, wysokie temperatury przyspieszają reakcje chemiczne. Może się wydawać, że jest to korzystne, ponieważ akumulator wydaje się mieć większą pojemność i lepiej działa w cieplejszych warunkach. Jednakże, przyspieszone reakcje chemiczne mogą również prowadzić do szybszego zużycia akumulatora i jego degradacji. Wysoka temperatura może powodować nadmierne odparowywanie elektrolitu, co prowadzi do zmniejszenia jego poziomu i potencjalnie do uszkodzenia akumulatora. Dlatego też, pomimo pozornych korzyści, długotrwałe ekspozycje na wysokie temperatury są niepożądane dla zdrowia i długowieczności akumulatorów.
Optymalizacja użytkowania i konserwacja
Zarządzanie temperaturą otoczenia akumulatora jest kluczowe dla jego optymalnego użytkowania i maksymalizacji żywotności. To obejmuje parkowanie pojazdu w cieniu w ciepłe dni lub w garażu w chłodniejsze noce. Regularne sprawdzanie poziomu elektrolitu i uzupełnianie destylowaną wodą (jeśli jest to wymagane) może również pomóc w utrzymaniu akumulatora w dobrym stanie. Ponadto, odpowiednie ładowanie i unikanie głębokiego rozładowania akumulatora są niezbędne, aby zapewnić jego długotrwałą wydajność.
Świat Akumulatorów - Twoje wsparcie w Szczecinie
W Świecie Akumulatorów rozumiemy wyzwania, przed jakimi stoją właściciele pojazdów i urządzeń zasilanych akumulatorami kwasowo-ołowiowymi. Dlatego służymy pomocą i doradztwem, aby zapewnić, że Twój akumulator jest zawsze w najlepszej formie. Nasz sklep znajduje się w Szczecinie przy ulicy Gryfińskiej 106. Zapraszamy do odwiedzenia nas osobiście lub online na naszej stronie www.e-moto.pl, gdzie znajdziesz kompleksową wiedzę o akumulatorach oraz szeroką gamę produktów wysokiej jakości. Niezależnie od tego, czy szukasz porady, czy konkretnego produktu, Świat Akumulatorów jest tutaj, aby pomóc Ci znaleźć najlepsze rozwiązania dla Twoich potrzeb.
Zapraszam i pozdrawiam
Robert Mazurek
Vlog firmy: / Świat akumulatorów
Vlog english: / @thebatterychurch
🏪 Mój tradycyjny sklepy z akumulatorami to:
"Świat Akumulatorów" Szczecin ul. Gryfińska 106
🛒 Nasze sklepy internetowe z akumulatorami:
Off-Grid Niezależność energetyczna: www.mrOffGrid.pl
Sklep internetowy: www.e-moto.pl
Elektryka do kamperów: www.mrKapitan.pl
Robert Mazurek, twórca kanały @mrAkumulator i firmy Świat Akumulatorów oraz portalu AKUBIZ a także jednego z pierwszych sklepów internetowych z akumulatorami w Europie www.e-moto.pl
#banner #kulon #szczecin #Gryfińska106 #Akumulatory
#RobertMazurek #ŚwiatAkumulatorów

Опубликовано:

 

27 авг 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 52   
@kupszczelisty
@kupszczelisty 6 месяцев назад
Nareszcie testy akumulatorów jak kiedyś. Tego mi brakowało.
@mao100021
@mao100021 6 месяцев назад
Byłem u was kolejny raz na zakupach 😀 Świetna obsługa klienta, chłopaki robią super atmosferę. Polecam zakupy u mr Akumulatora.❤
@Tarvezz
@Tarvezz 5 месяцев назад
Robercie więcej takich testów bo tego właśnie brakuje na tym kanale!
@mikoaj4404
@mikoaj4404 6 месяцев назад
mega ciekawy test się szykuje, w teorii te szpilki od impulsowych ładowarek lepiej ładują niż super ultra wygładzony i ustabilizowany prąd z zasilacza stabilizowanego, ale nie ma jak to sprawdzić samemu :) czekam z niecierpliwością i pozdrawiam :)
@Ciesu
@Ciesu 6 месяцев назад
Kulon 716 jest super, posiadam i używam i polecam :)
@krzysiekmadej2105
@krzysiekmadej2105 6 месяцев назад
Z niecierpliwością czekam na test zasilacza laboratoryjnego
@Rob-Sam
@Rob-Sam 6 месяцев назад
Ja także czekam. 👍
@pablopablo4208
@pablopablo4208 6 месяцев назад
Skorzystałem z polecenia i kupiłem aku autoparta w Nowogardzie. Fachowa obsługa 👍 dziękuję 🙂
@damianp4418
@damianp4418 5 месяцев назад
Świetny test Panie Robercie! Oby jak najwięcej takich filmów! Pozdrawiam!👊
@glosart
@glosart 6 месяцев назад
Super, czekam z niecierpliwością na nastepny film ❤👍 Pzdr
@buniokowski3162
@buniokowski3162 6 месяцев назад
0.2Ah/74Ah = 0,27%. To jest błąd poniżej wszelkich sensownych błędów i szumów pomiarowych. Wyniki są po prostu takie same z dokładnością pomiaru.
@kamilbogus
@kamilbogus 6 месяцев назад
Super czekany na następnie odcinki
@krzysiekmadej2105
@krzysiekmadej2105 6 месяцев назад
Dzięki Panu 5 lat temu kupiłem 74 banera i tylko podładować ladowarka Lidla miał 570a z 670a. Pozdrawiam
@buniokowski3162
@buniokowski3162 6 месяцев назад
Ale że miał tyle po zakupie, czy że ma nadal po 5 latach...?
@krzysiekmadej2105
@krzysiekmadej2105 6 месяцев назад
@@buniokowski3162 po 5 latach
@VanlifeMum-dg1jc
@VanlifeMum-dg1jc 6 месяцев назад
Pozdrawiam serdecznie ❤💋
@jacekk.1931
@jacekk.1931 6 месяцев назад
Widzę, że nie tylko ja używam EBD-A20H do pomiarów ładowania :) Niestety tracimy na nim ok. 0,2V, ale jakby dorobić przełącznik zwierający tranzystor... Tylko trzeba by pamiętać o jego wyłączeniu przy rozładowywaniu.
@Kemp1970
@Kemp1970 5 месяцев назад
Witam. Wg instrukcji obsługi EBD-A20H proces rejestracji ładowania można przeprowadzać do 5A, a tu widzę 16A. Czy to jest bezpieczne dla dla tej rozładowalnicy bo też taką posiadam i już myślałem, żeby zbudować rejestrator wg Inspektora elektron.
@jacekk.1931
@jacekk.1931 5 месяцев назад
@@Kemp1970 Ja w swojej instrukcji w ogóle nie widzę funkcji rejestracji ładowania. Sama rozładowalnica ma 3 ograniczenia. Max 30V, max 20A i maksymalna moc 180W i żadna z tych wartości nie może być przekroczona. Przy użyciu jej do pomiaru ładowania sondy napięciowe podłączamy do akumulatora, obwód prądowy wpinamy w szereg z ładowarką i ustawiamy maksymalny prąd. W takim wypadku prąd reguluje nam tyko ładowarka a na samej rozładowalnicy wydziela się nie wielką moc, bo napięcie odkładające się na niej nie przekracza 0,5V co nawet przy 20A dałoby tylko10W.
@donniasty
@donniasty 6 месяцев назад
Żeby to w skrzyniach od akumulatorów trakcyjnych była tylko woda. Niestety to często jest kwas. Mocno rozcieńczony, ale kwas. Jak tylko gdzieś pęknie zabezpieczenie antykorozyjne to te wycieki potem robią spustoszenie ze skrzyniami. Więc zgodzę się, że uzupełniamy wodę PO ładowaniu. I jak ktoś regularnie uzupełnia to nie ma potem ryzyka odsłoniętych płyt i nie trzeba się zastanawiać czy uzupełniać przed czy po.
@marcinelektronik3005
@marcinelektronik3005 6 месяцев назад
Dlaczego nie bada pan akumulatorów prądem rozładowania 0,1 C ?
@artkie76
@artkie76 6 месяцев назад
Dzień dobry. Kilka lat temu pisaliśmy przy okazji innych testów o tetowaniu ładowarki procesorowej Schumacher SCI 12A 6V/12V. Ciekawy jestem czy tym razem się załapała. Pozdrawiam Artur
@jacekorkan8801
@jacekorkan8801 6 месяцев назад
Lejesz kwas i gęstość masz. 😜
@Rob-Sam
@Rob-Sam 6 месяцев назад
😉🤣🤣🤣 👍
@wieslawpiwowarczyk2472
@wieslawpiwowarczyk2472 5 месяцев назад
Ja kupiłem banera bo miał takie super niby opinie Powiem krótko Bardzo się zawiodłem
@tombitt78
@tombitt78 6 месяцев назад
Ile procent pojemności zabija 1 test AlfaBatem?
@mrAkumulator
@mrAkumulator 6 месяцев назад
przez pierwsze 20 testów dla dobrych akumulatorów, pojemność tylko rośnie, w "dupnych" akumulatorach leci na łeb od razu.
@Waybeyond
@Waybeyond 6 месяцев назад
To nie litówka, żeby rozładowanie i ładowanie 100-0-100 istotnie skracało żywotność. Kwasiak tego czasem potrzebuje (litowe niby też, dla "tresowania BMS" z raz w roku), za to non-stop potrzebuje pełnego naładowania, czemu nie służą samochodowe BMSy kilku marek, gdzie uparcie dążą do utrzymania akumulatora lekko niedoładowanego. Nawet po ładowaniu prostownikiem i uzyskaniu pożądanej gęstości a nawet resecie BMS w aucie, możemy zaobserwować, że przez pierwsze c.a. pół godziny autko będzie trzymało napięcie rozładowujące, rzędu 12.6, by po lekkim rozładowaniu trzymać "buforowe" napięcie w okolicach 13 V. A jak przy rozruchu zacznie spadać poniżej 10,5 V to zaczyna się paniczne ładowanie z napięciem rzędu 15V podczas jazdy (w rozgrzanej komorzes silnika). Bardzo tego nie lubię. W tych autach odpięcie kostki BMS skutkuje ustawieniem pięknego, klasycznego 14,4 V z regulatora. BMS kilku producentów to jednak zło w imię pozornej oszczędności paliwa, zupełnie jak przeklęty system start-stop ;) W jednym aucie tak mi właśnie Bannera EFB powoli ten BMS wykańcza. Co go naładuję, to w aucie jest rozładowywany a potem ładowany wysokim napięciem i znów rozładowywany, potem długo bufor i znów gonitwa napięciowa. Po rozruchu chwila w okolicach 14,x V, ale potem leci do bufora 13,x a czasem i zjeżdża do rozładowującego poniżej 12,8 V :( A niektóre "francuzy" o dziwo potrafią lepiej zarządzać inteligentnym ładowaniem i nie dopuszczają do takiego rozładowywania i zasiarczenia.
@matatjahu6087
@matatjahu6087 6 месяцев назад
To te same aku. Albo producent albo dystrybutor nakleja naklejki jak leci.
@Micha-hw9ob
@Micha-hw9ob 6 месяцев назад
Przybyłem 500👍
@tomc997
@tomc997 6 месяцев назад
Ja Kulona 720 nie mogę zmusić do pokazania 16V. Max co pokazuje to 15,74V i chyba bez jakiś przeróbek się nie obejdzie. Przez jego parametry i hałas jaki generuje wolę ładować starą Mastą 5A która bez problemu robi gęstość mimo że robi to po 3 dniach na 72Ah od Bannera.
@glosart
@glosart 6 месяцев назад
A na tej mascie osiągasz 16? Bo miałem kiedyś Aku, który nie chciał się dojść do 16 ile bym go nie dusił. Może to kwestia Aku?
@tomc997
@tomc997 6 месяцев назад
@@glosart bez problemu 16.1
@Waybeyond
@Waybeyond 6 месяцев назад
@@tomc997 Może u Was obu to kwestia napięcia wejściowego? Sam to w różnych miejscach obserwuję. Automaty procesorowe znacznie lepiej sobie radza, ale transformatorowe prostowniki, nawet z elektroniką sterującą napięciem, są wciąż podatne na napięcie wejściowe. Dlatego też nie używam starego, "ruskiego" prostownika, który jest zbudowany do pracy z 220 V z sieci, a przy dzisiejszych 230 V goni ponad 17 V. Sęk w tym, że tych znamionowych 230V w wielu miejscach nie osiągamy. Ja podpinam prostowniki i ładowarki w różnych miejscach i z ciekawości puszczam je przez "liczniki" z woltomierzem i watomierzem i są miejsca, gdzie nawet 220V nie ma, a są takie, gdzie w gniazdku prawie 240 V. Nie wiem ile Kulonowa elektronika potrafi zrobić, jeśli np. na wejściu będzie 218 V zamiast 230 V, może wtedy przy bardziej "opornym" akumulatorze nie da właśnie rady przekroczyć 16 V, jak u mnie widzę to nawet na prostych Stef-Polach. W Victronach a aplikacji bez problemu uzyskuję zadane napięcie wyjściowe przy różnych wejściowych, ale z racji małego prądu w trybie regeneracji, niektóre akumulatory nie osiągają zadanego napięcia trybu regeneracji i po prostu wymagają dłuższego ładowania przy 14,x V przed ponowniem próby regeneracji i osiągnięcia 16 V. Dobrze i niedobrze. Prostownik transformatorowy ma szanse dać większy prąd i szybciej osiągnąć wyższe napięcie, co niekoniecznie jest pożądane (nie chciałbym ładować 3-4 A przy takim napięciu). Często ładuję dłuuuugo z limitem 14,4 V a 16,2 V ustawiam na 2-4 godziny, kiedy mam możliwość pilnowania akumulatora i jeśli widzę, że przy prądzie 1-2 A udaje się takie napięcie uzyskać w ciągu 20-30 minut, inaczej przerywam i wracam do "głaskania" 14,x V ;)
@tomc997
@tomc997 6 месяцев назад
@@Waybeyond w gniazdku 234V. Problem o którym piszę jest znany w necie. Podstawą jest wymiana kabli prostownik- żabki oraz przelutowanie na grubsze przewodów łączących PCB z front panelem. Do wymiany jest jeszcze jakiś mostek lub dioda - nie pamiętam dokładnie. Po tych kilku modyfikacjach napięcie idzie wyżej. Jeszcze opcją wymiany wentylatora bo fabryczny to masakra jakaś.....
@Waybeyond
@Waybeyond 6 месяцев назад
@@tomc997Czaję, dzięki! Kulonów nie śledzę, z racji niemal żadnej możliwości ściągnięcia, choć po pierwszych testach Roberta chciałem zanabyć. No tak, jeśli na wejściu jest OK, rezystancja akumulatora nie poraża, to zostają straty na wyjściu. Szkoda, że trzeba tak rzeźbić. Dlatego, choć przez lata podchodziłem do victrona, jak pies do jeża i trzymałem zestawy (prostownik transformatorowy do ładowania + wodoszczelne ładowarki Noco lub CTEK do bieżącego dopieszczania / podtrzymywania itp. - do tych pomontowane szybkozłączki z dodatkowym bezpiecznikiem przy akumulatorach ew. wtyki do gniazda zapalniczki w przypadku dwóch aut (stale zasilane gniazda zapalniczki w bagażniku) i niektórych jachtów. I nawet z przedłużkami na wyjściu (których co do zasady nie lubię właśnie przez spadki napięcia itp.) dawały radę w konserwacji / podtrzymaniu, ale do ładowania to się nie nadawało. A jak po kilku latach kupiłem Victrona i nawet z przedłużką w aplikacji ustawiam napięcie, weryfikując z multimetrem przy klemach (są rozbieżności wskutek strat po drodze), to pojawił się "problem" i kupiłem drugiego Victrona ;) Jakbym od nich zaczął, to nie szedłbym wcześniej w kilka CTEKów i NOCO oraz akcesoria do nich... Kulona chciałem do warsztatu, bo na łajbę bym i tak nie wrzucił nieszczelnej budy.
@maciek_marcinek
@maciek_marcinek 6 месяцев назад
Niech się niesie. Kulfon robi robote
@buniokowski3162
@buniokowski3162 6 месяцев назад
Może i kupiłbym, gdyby nie "sdiełano w rossii". Sorry, dziękuję.
@maciek_marcinek
@maciek_marcinek 6 месяцев назад
To idąc tą retoryką jeżeli zbieram różne rzeczy które były wyprodukowane w Rosji to też je powinienem wyrzucić
@waynekatrubik
@waynekatrubik 6 месяцев назад
Dzieki za filmik Robert. Mam pytanie odnosnie akumulatora AGM, mam starszy samochod rocznik 2000. Jest to Mercedes CLK 430 i ma zwykly akumulator a chialem wlozyc akumulator AGM ale nie wiem czy bedzie pasowal pod wzgledem ladowania. Czy moj generator bedzie w stanie go naladowac? Czytalem ze starsze zamochody maja problemy z ladowaniem akumulatorow AGM. Dzwonilem takze do roznych producentow akumulatorow i otrzymalem rozne odpowiedzi. Niektorzy mowia ze nie ma problemu a niektorzy ze mam nie kupowac AGM ale zwykly. Co moglbys mi na ten temat doradzic? z gory dziekuje za odpwiedz
@386dragon
@386dragon 6 месяцев назад
👍
@piotreklubinski9449
@piotreklubinski9449 6 месяцев назад
szybko naładował się ten aku, moje 100ah ładuje się 4-5dni
@aIbercik
@aIbercik 6 месяцев назад
Czyli nie ma już serii akumulatorów Banner professional?
@djpawelus
@djpawelus 6 месяцев назад
jest ale jako efb juz
@ptaker86
@ptaker86 6 месяцев назад
czy da sie bezpiecznie i skutecznie naladowac akumulator kwasowy trakcyjny zasilaczem labolatoryjnym?
@viktorzinkiv1
@viktorzinkiv1 6 месяцев назад
Jak najbardziej
@donniasty
@donniasty 6 месяцев назад
Zależy jaki prąd daje ten zasilacz labo. Zalecane jest ładowanie prądem 1/10 pojemności akumulatora. Jeżeli będziesz regularnie ładował zbyt małym prądem możesz zasiarczyć akumulator (prąd musi być na tyle duży by mógł "rozbić" kryształy siarczanów). Pamiętaj, że akumulatory trakcyjne mają duże pojemności i są trochę inaczej zbudowane niż rozruchowe.
@ptaker86
@ptaker86 6 месяцев назад
24V 237Ah maluszek 300kg
@ptaker86
@ptaker86 6 месяцев назад
@@Tab7.6.Tab7.6 raczej buforowo w 90% ( odlaczony pod panel PV) bo wiadomo czasem trzeba mu zrobic pelny cykl z odpowiednim prądem (moj zasilacz ma 10A ... rzeczywiste 9.5A wg miernika)
@ptaker86
@ptaker86 6 месяцев назад
@@Tab7.6.Tab7.6 taki jest plan ma mój zielone offgridowy generator ( potem docelowo bateria idze do kotłowni) tylko czasu poki co brak na realizacje ;) ale texhnologia przednia
@elespe8167
@elespe8167 6 месяцев назад
Vini, vidi, 🖐
@szosiu7823
@szosiu7823 6 месяцев назад
Ty to już masz doktorat z tych Akumulatorów
Далее
Grzech główny akumulatorowca.
17:30
Просмотров 169 тыс.
А ВЫ УМЕЕТЕ ПЛАВАТЬ?? #shorts
00:21
Просмотров 1,5 млн
Only I get to bully my sister 😤
00:27
Просмотров 27 млн
⛔ mrAkumulator ⛔ NISZCZY branżę ❗❗❗
17:02
Просмотров 185 тыс.
Ruski KULON 820. Wyzwanie Gęstości.
12:30
Просмотров 133 тыс.